mm mi Het tuinbou wonderwijs in Zeeland DistribQtlenieuurs Schaken öii SWS EESESl BINNENLANDS NIEUWS P W& M 11 Uil Je Srcvincic Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Sport MEUBILAIRE- EN TEXTIELGOEDEREN Boekhandel i Kerknieuws Amerika bereid te bemiddelen in Paraguay Mijnramp in Engeland mHL"-' xiy Bureaux van Hongaars; ilad g ^vern eid Wat brengt de Radio mm a wm TERNEUZEN. De vlaggen uit. Zoals reeds eerder gemeld, vindt heden hier ter stede het Bondsconcours plaats van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen. Te 13 uur zullen de 20 deel nemende verenigingen zich op de Markt opstellen en via enige straten naar het H.B.S.-terrein, alwaar het concours gehouden wordt, marcheren. Des avonds geeft het gezel schap, dat in de Afdling Uit muntendheid het hoogst aantal punten heeft behaald, een con cert op de Markt. De bevolking van Temeuzen roept het Bondsbestuur en de deelnemende gezelschappen een hartelijk welkom in onze stad toe, en zal zonder twijfel gaarne vol doen aan het verzoek van het Bondsbestuur om de stad een feestelijk aanzien te geven door het uitsteken der nationale drie kleur. De Schelde over. Naai' men ons mededeelt, is Vrijdagmiddag ontee stadgenoot Mr. Tichelman er in geslaagd in een tijd van, 5 uur de Schelde over te zwemmen. Bij onze helrinnering is dit de vijfde maal dat deze kranibe prestatie werd geleverd, met als recordtijd 4% uur door mevr. Rommel- Van Bockstaele. BIERVLIET. De viering van Konin ginnedag. Het feestcomité alhier heeft in navolging van andere gemeenten nu ook zijn programma vastge steld. De openbare vergadering, die was belegd, om met de bevolking te kunnen overleggen welke de meest gepaste manier was, waar op Koninginnedag gevierd zou kunnen worden leed gedeeltelijk schipbreuk door de weinige be langstellenden die waren opge komen. Het feestcomité heeft dus zelf de knoop door moeten hakken en heeft nu plannen gemaakt om 's middags op het voetbalterrein kinderspelen te organiseren. Op bet gebied van sport zal ge tracht worden de veteranen een voetbalmatch te laten spelen tegen het 2e elftal van Biervliet. Verder geeft het programma 's avonds een grote lampionop tocht, na afloop waarvan op de markt een groot bal-champêtre gegeven zal worden. Toonden de burgers weinig be langstelling, ook de caféhouders gaven het feestcomité weinig medewerking, alhoewel deze heren oP zo'n er steeds wél bij varen. Concert „Harmonie". Donderdagavond gaf de „Har monie" te Biervliet aldaar op de markt een concert, onder leiding' van de heer Jasper Anthonisse. Gezien de belangstelling van de zijde van de burgerij shijnt deze weer interesse te krijgen in zijn Harmonie". Niemand, die kwam luisteren zal wel spijt gehad hebben, dat hij het concert bijwoonde, want er werden heel wat prachtnum- mers ten beste gegeven. Dit concert was bedoeld als een ge nerale repetitie, voor het con cours, dat heden in Terneuzen gehouden zal worden. THOLEN. Met vacantie naar Hilversum. Ais vervolg op de vacantie- week, welke de Oorlogsweeskin deren in Leiden doorbrachten, gaan nu weer een veertiental kinderen met vacantie naar Hil versum. De kinderen zullen per autobus van en naar hun woon plaats vervoerd worden. Als ge leider, tijdens de reis, zal de heer Elvers, gemeente-secretaris op treden. Brug in September open. De Rijkswaterstaat meent de Thoolse brug op of omstreeks 11 September voor het verkeer te kunnen openstellen. SCHOONDIJKE,. Raadsvergadering. Donderdagavond kwam de raad der gemeente onder voorzitter schap van burgemeester F. A. van Rosevelt in spoedvergadering bijeen. In zijn openingswoord prees de voorzitter zich gelukkig thans zijn ambt wederom te kunnen vervullen en bracht hij dank aan zjin vervangers, het secretarie- .►"ersoneel en de gemeenten Sluis en Aardenburg, die tijdelijk een ambtenaar beschikbaar stelden. Van wethouder Huigh was be richt binnengekomen wegens ziekte niet aanwezig te kunnen zijn en voorts deelde de voorzit ter nog mede, dat de onderwijze res der O.L. school, mej. Kanse, in September a.s. weer in functie zal treden. Na een opmerking van de heer De Badts werden hierna de no tulen onder voorbehoud vastge steld. De voorzitter deelde vervol gens mede, dat een voorstel- Dhont, waarover tijdens de vo rige zitting de stemmen staakten, gezien de wettelijke bepalingen in deze zitting niet opnieuw be handeld kon worden. Bij de Ingekomen stukken was een schrijven van het R. K. kerkbestuur, waarin dit op kor te termijn toewijzing van grond voor een te bouwen Parochie huis (waarin nood-H.B.S.) vraagt en de gemeenteraad beschuldigt van kleinzielige partijpolitiek. Burg. en Weth. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, waarbij de voor zitter mededeelt, dat in verband met het herbouwplan en de her verkaveling de Raad in deze geen beslissing kan nemen. Na enige discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth. z.h.s. aangenomen. Eien verzoekschrift van de wed. Geernaertv. d. Bossche de toegestane vervoerskosten van haar op de R. K. lagere school te Slijkplaat schoolgaand kind te verhogen van 2 tot 17 cent per km vormt de aanleiding tot enige discussie, waarhij blijkt, dat een aantal leden der raad de mening' is toegedaan, dat men langs deze weg wil trachten de vervoers kosten van andere kinderen, die eveneens met de auto van de Pastoor naar de R. K. school vervoerd worden, te dekken. Z.h.s. besluit de raad tenslotte het voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend te beschikken, goed te keuren. Ook een verzoek van J. B. de Wever en A. Zegers, om vergoe ding vervoerskosten van hun kinderen naar de R. K. Bijzon dere Bewaarschool te Slijkplaat tot een bedrag van tenminste f 60 per jaar en per kind, wordt na enige discussie met 5 tegen 1 stem (De Badts) afgewezen. Een voorstel-De Badts om in principe uitkering toe te staan wordt verworpen met 4 tegen 2 stemmen (De Badts en Dekker). Hierbij werd er o.m. op gewezen, dat de fröbelschool te Schoon de ke gelegenheid biedt voor het volgen van dit soort onderwijs door kinderen van alle gezindte. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt vervolgens besloten toe te staan aan V. Tournois en H. Pastoors om langs de Rijks weg onder Oostburg op eigen grond te herbouwen, daar voor dit gebied geen herbouwplan bestaat. Z.h.s. wordt besloten, adhaesie te betuigen aan een adres van de gemeente Kortgene, inzake toe kenning op bouwtoelage aan burgemeesters en eveneens be sluit de raad zich bij voorbaat neer te leggen bij een beslissing van G. S. inzake betaling van een meerprijs voor bet verkabelen van de straatverlichting door de P.Z.E.M., met dien verstande evenwel, dat Schoondijke geen hogere meerkosten zal betalen dan andere gemeenten en indien eventueel te hoge kosten zijn betaald, deze zullen worden ge restitueerd. Bij de rondvraag stelt de heer De Feijter enkele vragen met betrekking tot de Stichting „Schoondjjke Herbouwt". De voorzitter zegt, naar aan leiding van een opmerking van wethouder Risseeuw, dat het in de bedoeling ligt binnen afzien bare tijd een bespreking te hou den met het bestuur der Stich ting, waarbij de leden der Raad zullen worden uitgenodigd. Hen voorstel van de heer De Badts om de herverkavelings commissie op te dragen haar werk te hervatten ondervindt geen steun en zowel wethouder Risseeuw als de heer De Feijter achten het beter de beslissing van van hogerhand af te wach ten. Nadat bij een vraag van de heer De Badts gebleken is, dat van verlichting der Tragel dit jaar nog niet veel zal komen, wil dit raadslid er nog op wijzen, dat dezelfde initiatiefnemers als voor de Stichting van de R.K.H.B.S.,, ook het initiatief hebben geno men voor de bouw van 30 arbei derswoningen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De Joegoslavische zaakge lastigde is, zonder het gebruike lijke visum te vragen, uit Grie kenland naar Belgrado vertrok ken. Hij stelde het Griekse Mi nisterie van Buitenlandse zaken op het laatste ogenblik van zijn vertrek in kannis en zeide, dat de tweede secretaris van de lega tie hem zou vervangen. Ongeveer 60 km Noordwes telijk van Athene vinden hevige gevechten plaats tussen Griekse regeringstroepen en een groep van 300 guerillastrijders. Uit betrouwbare militaire krin gen wordt vernomen, dat de gue rillastrijders Lavadia bezet heb ben, doch nu terug gedrongen worden. NED. HERV. KERK. Naar de President-Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Biervliet ons meedeelt, heeft Ds. H. C. P. M. Wdebosch het beroep van de Ned. Herv. Kerk alhier aan vaard. Ds. Wiebosch hoopt op 21 of 28 September aanstaande zijn intrede te doen. CHR. GEREF. KERK. Beroepente Barendrecht en Murmerwoude: Ds. C. van Ra- venswaay te Zaamslag. De Rijtkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West Noord Brabant deelt mede: Zoals bekend mag worden ver ondersteld, wordt het lager tuin- hcuwonderwijs gegeven aan' La gere (dag) tuinbouwscholen en Al gemene avondtuinbouwcur- sussen.. De lagere tuinbouwscholen, waarop jongelui geplaatst kunnen worden, die met vrucht de lagere school hebben doorlopen, zijn 4- jarig. In Zeeland zijn thans twee la gere tuinbouwscholen gevestigd en wel te Haamstede en Kapelle. Het onderwijs aan Algemene' Tuinbouwcursussen wordt gedu rende het winterhalfjaar gegeven door een tu i nbouwond e rwijze r die, wat betreft de practiische vakken, daarin wordt bijgestaan door een tuinbouwvakonderwij- zer. Om het onderwijs aan een Alg. Tuinbouwcursus te kunnen volgen, moet men ministens 15 jaar oud zijn. Sinds e<en tiental jaren bestaan in oris land op verschillende Een woordvoerder van het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat Amerika bereid is te bemid delen bij de burgeroorlog in Pa raguay, wanneer beide partijen lli dat land zulks zouden wensen. Overigens staat de Amerikaanse regering op het standpunt, dat zij zonder meer in het binnen lands geschil niet moet interve niëren. De woordvoerder zeide voorts, dat volgens telegrammen van de Amerikaanse zaakgelastigde te Asuncion rond de stad hevige ge vechten gaande zijn. De regering van Paraguay vertrouwt echter tegen de aanvallen der rebellen stand te kunnen houden. Het zakenleven te Asuncion ligt ge heel stil, en de voedselvoorraden worden klein. Sedert 6 Augustus zijn geen burgervliegtuigen he't land in- of uitgegaan. plaatsen tiiinboiivwakseholen. Voor ZeelarJd en West Noord Brabant is in 1936 een vakschool voor de fruitteelt geopend te Wilhelminiadorp. Vereisten voor toelatirig zijn: diploma middelbare of lagere land- en tuinbouwschool of alge méne tuinbouwcursus, terwijl de candidaten minstens één' jaar practisch werkzaam moeten zijn geweest in' een fruitteeltbedrijf en 18 jaar oud zijn. In overleg met de Rijkstuin- bouwconsulent is besloten, bij voldoende deelname, een cursus te geven in Zeeuws Vlaanderen. Voor deze cursus zullen dezelfde tepalinjgen gelden als voor die te Wilhelminadorp. (toelatingseisen, te behandelen leerstof, practische lessen) Het verkregen diploma zal dus in alle opzicbteri gelijkwaardig, zijn aan dat van de school te Wil helminadorp. Het ligt ini de bedoeling dat 't onderwijs zal worden gegeven te- Philippine. Het toelatingsexamen zal in de loop van. de maand Sep tember worden afgenomen. Met de lessen kan dan half October worden begonnen Wat betreft tijd en plaats van aangifte ldZe men de betreffende advertentie in. dit nummer. Men vreest, dat 118 mijnwer kers te, Whitehaven zijn ingeslo ten in de steenkoolmijn „Wil liam", de oudste onderzeese mijn in Engeland, tengevolge van een hevige explosie, die kort voor 19 uur Ned. tijd plaats vond. Ruim een uur later had men nog geen contact met de slacht offers gehad, ofschoon reddings ploegen onmiddellijk waren afge daald. In de mijn „William", die ruim 120 jaar geleden, is gegraven', wer ken 900 man. Drie jaar geleden zijn bg een ontploffing 10 man om het leven gekomen. Men heeft toen het betrokken deel van de mijn wegens het gevaar afge sloten. 51. „Ik hoor hoeven" zei Marsian tegen de Europeaan die zijn film toestel gereed hield. „Daar gaat hij dan" zei de Europeaan. De motor van de projector begon te zoemen. Hen grote lichtbundel doorboorde de nacht. „Een vreemd licht komt uit het graf van Djenchis Khan" zei Murga, terwijl hij huiverde. Plot seling zag hij op de rotswand een reusachtige strenge heerserskop. ,,De Khan" brulde Murga terwijl hij zijn geweer uit zijn handen liet vallen. Maar Murga herstelde zich snel van de schrik. „Dat de Khan zeli is versohenen is een bewijs dat hij zijn graf van vijanden gezuiverd wil zien", riep hg. „Je neemt me de woorden uit de mond" stemde Keri Ninig Ta toe. H |L DIJKDOORBRAAK BIJ DE COENHLAVEN TE AMSTERDAM Door tot dusver onopgehelder de oorzaak is Donderdagnacht 'n dijk doorgebroken in de Coen- haven aan het Noordzeekanaal bij Amsterdam, tengevolge waarvan het na een arbeid van maanden drooggelegde gedeelte van de Goenhaven thans weer onder wa ter staat. De Goenhaven werd bij de bevrijding deerlijk geha vend door de Duitsers achterge laten. Diverse steigers en aan- lcgkaden waren ondermijnd en ingenieurs achtten het noodzake lijk het grootste gedeelte van de haven droog te malen, wilde men in staat zijn deze te repareren. Juist nu men er in geslaagd was de haven droog te malen is de tijdelijk gelegde dijk doorgebro ken, waardoor het met grote kracht naar binnen stromende water de arbeid van maanden heeft vernietigd. 53 m van de dam is weggeslagen. KOETSIER GEDOOD. De 47-jarige koetsier W. Eide- ring uit Enschede voerde Don derdagavond bij een café te Hen gelo zijn voor een tilbury gespan nen paard. Door een zweepslag van 'n passerende collega schrok het paard en sloeg op hol. H. viel op de grond door een trap van het dier, waardoor het rijtuig over zijn borst ging. Vrijdag morgen is de man in het zieken huis overleden. Heit paard holde 8 kilometer in de richting Ol- denzaal, waar het koetsje tegen een boom botste en geheel ver nield werd. LASAPPARAAT VLOOG DE LUCHT IN. Donderdag was bij de garage van de bekende motorrenner J. Hiesiberts aan de Loosdrechtse weg te Hilversum sen monteur bezig met een lasapparaat. Hij' had het voorwerp in de handen en wilde de vlam afstellen, toen hij een hevige knal hoorde. Tege lijkertijd was het lasappraaat verdwenen. Verbaasd keek hij om zich heen. Gelijk de eens ver maarde V2 bleek het ding bijna loodrecht de lucht in te zijn ge schoten om vervolgens met een wijde boog op een afstand van ongeveer 60 meter op een dak te belanden, dat daardoor zoals later bleek ongeveer 200 schade opliep. De monteur liep geen letsel op. Naar de oorzaak van dit vreemdsoortig gebeuren zal de Arbeidsinspectie te Utrecht een onderzoek instellen. GEVAARLIJK KINDERSPEL. Donderdagmiddag waren 2 jon getjes in de Pieterstraat te Delft De bureaux van het blad van de Hongaarse Radicale partij „Haladas", zijn vernield. De rui ten en het meubilair werden ka potgeslagen. Dit geschiedde Don derdagavond tijdens een verkie zingsbijeenkomst van de radicale partij', als voorbereiding voor de nationale verkiezingen op 31 Augustus a.s. Men gelooft, dat de aanval is gedaan door anti-clericale socia listen. Volgens betrouwbare cijfers, die Donderdag zijn gepubliceerd, is ongeveer 22 der kiezers te Boedapest van de kieslijsten ge schrapt. Men neemt aan, dat dit aantal op het platteland kleiner is. Grote» menigten trachten haar stemrecht te herkrijgen. De com munistische partij publiceert in tussen cijfers, welke aantonen, dat ondanks de beperking ten aanzien van het stemrecht het totaal aantal stemmers hoger zal zijn dan tijdens de verkiezingen van 1945. aan het spelen met een karretje, waarop carbid of ongebluste kalk lag. De kinderen kregen ruzie. De een begon toen zijn speelge noot,- een 8-jarige knaap, met de witte substantie in te wrijven. De gevolgen waren ernstig. De jon gen moest naar het ziekenhuis worden gebracht en zich daarna onder behandeling van een oog arts stellen. Vermoedelijk zal hij een oog moeten missen. MET EEN TAXI ER VANDOOR De 44-jarige chauffeur T. J. D. uit de Tidemanstraat te Rotter dam vervoerde Donderdagavond met een taxi van de A.T.O. twee mannen van het Station D.P. naar de Prinses Julianalaan. Bij aan komst aldaar stapte D. uit de wagen om aan de andere zijde het portier te openen. Dit bleek aan de binnenkant afgesloten te zijn. Een van de mannen sprong over de voorste zitplaats en ging ach ter het stuur zitten, waarop hij met de auto wegreed in de rich ting Kralingseplaslaan. De mannen waren donker ge kleed, hadden hoeden op en zou den lange jassen gedragen heb ben. Het signalement van de wagen is: Chevrolet 1946, kleur zwart, binnenbekleding grijs, kenteken H 15279, motor nr. D. A. M. 42168 chassis nr. 1084-3. De inschrijvingen zijn gesloten. 54 deelnemers zowel uit Neder land als uit België schreven in. De bekendste Nederlandse en Belgische lange afstandzwem mers en zwemsters nemen deel, zoals J. Schopman, (Het U, Am sterdam, winnaar Middelburg Vlissingen), J. Boogert (G.Z.V., Gent, tweede MiddelburgVlis-> singen), G. J. van Rooy (Aegir, Eindhoven, kampioen van, Zuid- Nederland), mej. L. Put (De Robben, Hilversum, winnares MiddelburgVlissingen), mej. L. Pell' (G.Z.V., Gent, tweede kam pioenschappen van België), mej. N. van Opstal (Tilburgse Red dingsbrigade), mej. R. Vergau- wen (De Bruinvis, Sas van Gent, eerste 2 km wedstrijd te Ooster- hout) Ook de Zeeuwen zijn flink ver tegenwoordigd. Wie als eerste Zeeuw over finish zal gaan, zal wel een strijd worden tussen C. Wagenaar (De Zeelhond, Vlis singen) winnaar vorig jaar en Joh. v. d. Steen (De Bruinvis, Sas van Gent). OPNIEUW BONNEN VOOR FIETSBANDEN. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat van 16 Augustus tot en met 30 Septem ber a.s, op de bonnen C 27 en C 28 van de inschrijvipgsbewgzen voor vervanging van fietsbanden BI 607 respectievelijk BI 608 een toerbuitenband verkrijgbaar is. Voor het kopen van een bin nenband is gedurende dit tijdvak geldig bon D 39 van het inschrij- vingsbewijs voor vervanging van fietsbanden GI 606. De banden kunnen rechtstreeks op de boven genoemde bonnen betrokken worden. Inwisseling tegen een bandenbon big de distributie- dienst is niet nodig. VOETBAL. „Terneuzen" opent haar nieuw terrein. Ondanks grote moeilijkheden is het de voetbalvereniging „Terneu zen" gelukt wederom de beschik king^ te krijgen over een eigen terrein. Het nieuwe sportveld is eveneens aan de Molendijk gele gen, niet ver van het veld, waar op zij een minder gunstig voet- baljaai* achter de rug heeft. Ter gelegenheid van deze ope ning vond men de sterke Weste lijke 2e klasser O. D. S. bereid hier haar krachten te meten met de plaatselijke vereniging „Ter neuzen,,, die Zondag op een kleine wijziging na, het elftal in het veld brengt, zoals ,dit in het a.s. seizoen, dat op 14 September be gint, zal uitkomen. Men zal in het Terneuzense elftal naast de vele oude bekenden, enige nieuwe gezichten ontdekken, die naar te hopen is, versterkingen zullen blijken te zijn. De wedstrijd, die om 2.30 uur aanvangt, zal worden opgeluis- tetrd door het muziekgezelschap „De Verenigde Werklieden". ZWEMMEN. Ronde van Sas. Zaterdag 6 September wordt weer de ronde van. Sas (2 km) verzwommen, rond het eiland gevormd door de eerste en twee de kanaalarm. ZONDAG 17 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws;; 8.15 Van man tot man; 8.30 Mor genwijd.; 9.30 Nws.; 9.45 Gram.;i 10.30 Hoogmis; 12.15 „In 't Boeck- huys"; 12.30 Vaudeville orkest; 13.00 Nws.; 13.20 Verv. Vaudeville orkest; 13.40 Apologie; 14.05 „Thuisfront"; 14.30 Kurhauscon- cert; 15.15 Gemengd koor; 15.35 Verv. concert; 16.30 Ziekenlof;, 17.00 Kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Gewijde muziek; 19.30 Nws.; 19.45 Sportflits: 20.07 De gewone man; 20.15 De Zilver vloot; 21.00 Hoorspel; 22.10 Avondgebed; 22.30 Nws.; 22.50 Grain. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.30 Plattelandsuitz.8.40 Johan Jong; 9.15 Geestelijk leven; 9.30 Men vraagt; 10.00 „Radio"; 10.30 Kerkdienst; 11.45 Toespraak; 12.03 Gram.; 12.40 Mannenkoor; 13.00 Nws: 13.15 Aeolian Sextet; 13.50 N. S.14.05 Roekbespr.; 14.30 Radio Philh. Orkest; 15.45 The Skymasters; 16.30 Sportflit sen; 17.00 Lezing; 17.30 Mannen koor; 18.00 Nws.; 18:15 Sport; 18.30 Metropole orkest; 19.00 Le zing; 19.30 Stradiva sextet; 20.00 Nws.; 20.15 Omroeporkest; 21.15 Hoorspel; 21.40 Intieme parade; 22.30 Muziek mozaïek; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. MAANDAG 18 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 9.15 Och tendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Gram.; 12.00 Amatitrio; 12.32 Sopraan, bariton en piano; 13.00 Nws.; 13.15 Concert; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 Cinde rella ensemble; 15.00 Gram.; 15.30 Clavecimbel16.00 Bijbellezing; 17.00 Orgelspel; 17.30 Sport; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Schütz-Mon- teverdi cyclus; 18.30 Ned. Strijd krachten; 18.00 Nws.; 19.15 On der de leeslamp; 20.00 Nws.; 20.15 Geestelijke liederen; 20.45 Wij- dingsstonde; 21.15 'Gram.; 21.45 Busch Strijkkwartet; 22.30 Nws.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gram. HILVERSUM n. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Mcfrgenwijding; 9.35 Anbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Gram.; 12.37 Muziekcorps Aimst. politie; 13.00 Nws.; 13.15 Verv. concert; 13.50 Koorwerken; 14.20 Lezing; 14.35 Viool en piano; 15.00 Bon- bonnière; 16.10 Two happy days; 16.30 Gram.; 17.00 The Skymas ters; 17.30 Hoort, zegt het voort; 18.00 Nws.; 18.15 Renova Septet; 18.45 Pierre Palla; 19.30 Kamer muziek; 20.00 Nws.; 20.15 Kur- hausconcert; 21.16 Hoorspel; 21.50 Gram.; 22.30 De wereld spreekt tot u; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. Pers. kampioenschap van Zeeland. In de maand Augustus zullen zeer waarschijnlijk geen wedstrij den meer gespeeld worden, behal ve de partij QuakkelaarHame link uit de le ronde. Voor de 3e ronde werd nog gespeeld Hame linkVan de Sande, welke partij eindigde in een overwinning voor eerstgenoemde, zodat de stand ge worden is: Beeke 3 2 0 1 2 Quakkelaar 2 110 1% Hamelink 2 10 11 Van de Sande 3 0 12 In de partij1 HamelinkVan de van Zwart de volgende stelling; Sande ontstond na de 30e zet 'Hoewel materieel de par tijen nog volkomen gelijk staan, heeft Wit reeds een gewonnen stelling verkre gen. Het gaat er nu nog slechts om dit te verwezenlijken. Wit beheerst de open f-lijn en heeft daarbij de goede loper, terwijl Zwart niets kan ondernemen om de grote druk langs de f-lijn te elimineren, daar zijn strijdkrachten zo inefficiënt staan opgesteld (weinig bewegingsvrijheid, toren op h6 staat geheel huiten spell, dat voor Zwart de enigste mogelijkheid tot redding h bestond in het openen van een nieuwe lijn voor een tegenoffensief, dat echter 1 zet te laat komt. 31. Dg2g4 b7—ib6 32. b2b4 b6Xc5 33. b4Xc5 Lc8a6 Zwart geeft dus zijn open lijn. 34. Tfl—f4 Td8—ih8 35. Kgl—f2 h4h3 35Tb2f leverde niets op. aangezien 36. Kei, Th2X niet ging, wegens 37. Tf8t, Df8X; 38. Tf8Xt, Kf8X; 39. De6X en mat is onvermijdelijk. 36. Kf2—el De8d8 Nu dreigt Zwart plotseling met damewinst. 37(Da5f; 38. Kf2, Tb2f; 39. Kgl, Tg2f, enz.). 37. Tf7f8. Gedwongen, maar tevens beslissend. Wit wint mr op fraaie wijze. 37Dd8Xf8 38. Dg4Xe6f Kg8—h8 39. Tf4Xf8 Tb8Xf8 40. De6f7! Uitstekend ge speeld. 40.fc Tf8c8 41. e5e6 Zwart geeft op, daar mat in enlkele zetten niet te ver luiden is. Zeeuwse Schaakdag. In een Zaterdag j.l. te Goes ge houden vergadering van de Z.S.B. werd besloten op Zondag 28 Sep tember te Vlissingen een schaak dag te organiseren voor de Zeeuw se schakers. Een enkele ronde zal worden gespeeld in groepen van vier. De groepen zullen zodanig zijn ingedeeld, dat nimmer 2 club genoten in eenzelfde groep wor den ingedeeld. Het speeltempo zal 40 zetten per uur bedragen. De wedstrijden beginnen om on geveer 10 uur. Op 1 September hopen onze dierbare Ouders en Grootouders CORNELIS AERTSSENS en WILHELMINA DE RUYSSCHER hun 50-jarige Echtvereni ging te vieren, te Sluiskil, Middenstraat 29- Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wens van hun dankbare kinde ren en kleinkinderen- Tilburg: M. HEIJMANS— AERTSSENS H. HEIJMANS en Kinderen Rotterdam: C- KAAN—AERTSSENS C. KAAN en Kind Roosendaal: J. AERTSSENS— KROOSW1JK T. KROOSWIJK en Kinderen Zwijndrecht: C. AERTSSENS—DEKKER R. DEKKER en Kind Goes: W. LUYSTERBURG AERTSSENS TH. LUYSTERBURG en Kind Sluiskil: C- DE WAAL-AERTSSENS R. DE WAAL en Kinderen. Sluiskil. 15 Aug. 1947. Op 20 Augustus a-s. ho pen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, F. J. P. KEGELS en E. DE WINDT, hun 40-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wens van hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen- Sas van Gent: G. HEMELSOET—KEGELS M. HEMELSOET en Kinderen Terneuzen; Wed. I. KEGELS- DE ROO en Kinderen Philippine: F. KEGELS I. KEGELS—DE MUL en Kinderen Terneuzen: A. KEGELS E. KEGELS—DE BRUIJN en Kinderen P. KEGELS M. KEGELS—DE SMET ANNA GUUST Terneuzen, 16 Aug. 1947- Tholensstraat 66. Daar het mij onmogelijk is van ieder afscheid te nemen, zeg ik alle beken den en patiënten, mede namens mijn vrouw en kinderen, hartelijk vaarwel. E. VAN DONGEN, Arts Terneuzen, 16 Aug. 1947- Mijn hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling op 7 dezer ontvan gen- Wed A- WOLFERT Iloek (Knol), Aug. 1947. Daar ik alle leden van de Plaatselijke Ongevallen- Commissie te Zaamslag en omgeving niet kan bezoe ken, betuig ik mijn op rechte dank aan allen voor het mij geschonken aan denken. Oud-Secretaris, P. DE REGT- Notaris G. J. VAN CAM- PEN te Terneuzen zal op Maandag 18 Augustus 1947, dse nam- 2 uur, in het café „De Ster", in de Overdam- straat te Hulst, ten ver zoeke van de heer C. VINK te Terneuzen. publiek ver kopen een grote partij w.o.: piano, hang- en leg kasten, tafels, stoelen, ledi kanten, ressort, ameuble ment, haarden, haardka chel, clubfauteuils, kinder wagens, wandelwagen, klokstellen w-o. een zeer oud, partij nieuwe boeken w.o. van Tolstoi, textielgoe- deren, en hetgeen verder zal worden aangeboden. Betaling contant- Nette goederen kunnen ingebracht worden. Hier voor zich te vervoegen aan het verkooplokaal op Za terdag 16 en Maandag 18 Augustus en bij de vracht rijders. Gelegenheid tot het geven yan kooporders. Te bezichtigen op de dag der verkoping.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3