I r Voor de Zondag Kerkdiensten Minister Van Boetzelaer Zeeuws-Vlaatnse Historie Zeeunien (jSVereldnieuwsJ De verlaging van de subsidie op brood Liefde op het land 3e Amerikaanss trip der Ned. zwemsters Duitsland en de Nederlandse groente r Begrafenis van ex-keizerin Hermine over de Japanse capitulatie Tribunaal te GOES Het Proces tegen Petkof Dc Ocsftcrcull EEN BEETJE op zoek naar vermisten MEISJES IN UNIFORM Inname van Axel door Prins Maurits in 1586 Rijwieltreinen op 17 en 18 Augustus zijl Jte man IN het boek Samuel vinden wij de bekende gelijkenis die de pro feet Nathan aan Koning David yertelt. Het gaat over een rijke die veel schapen en-runderen bezit en een arme die slechts één ooilam heeft, maar dit is hem dan ook alles. Het at van zijn bete, het dronk' van zijn beker en was hem als een dochter, zo staat het beschreven. Als de rijke man visite krijgt en Krjb gast een maaltijd wil berei den, kan hjj van zijn grote beizit niets missen. Hij neemt daarvoor bet ooilam van de arme. DAVID hoort met grote veront waardiging Nathan aan. Is het mogelijk dat zo iets gebeuren kan in zijn rijk? En zodra Nathan is uitgesproken valt hij toornig uit: De mens, die deze laaghar tige streek op zijn geweten heeft is een kind des doods. Dan zegt Nathan: Gij zijt die man! Hoewel alle heerlijkheid van uw rijk u ten dienste staat, laat ge een eenvou dig soldaat ombrengen om zijn liefste bezit uw eigendom te kun nen noemen. ALJjES heeft David verwacht, maar dit niet. En zo is het altijd. De zonde van een ander tóen wij altijd veel eerder dan onze eigen zonde. Ja het kan zijn dat we ons druk (maken over het kwaad van een ander, terwijl we ons niet bewust zijn, dat wij bezig zijn een vernie tigend oordeel uit te spreken over ons eigen kwaad. Wat is die mens gierig! Wij integendeel zijn zuinig! Wat zijn die en die laste raars. Wij spreken ook wel eens over anderen maar wij geven slechts inlichtingen! En zo kun- ZATERDAG 16 AUGUSTUS a.s. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed ZONDAG 17 AUGUSTUS a.s. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Ds. J. A. Talma, van Zaamslag. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Bas van Gent: 10 u. de heer L. A. F. Ie Mat, hulppred. Ind. Kerk. Philippine: 2.30 u. de heer L. A. F. Ie Mat, hulppred. Ind. Kerk. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H.A.; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, dankz. Terneuzen: 10 en 2.30 u. Ds. J. C. Bickesz. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Tal- ma, 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Bakker, van Diever. Kreskens: 10 en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Biervliet: 11 u. Ds. Doom. Bed. H. Avondmaal. Cadzand: 10 u. Ds. Enker, Groede: 9 u. de heer I. Verduijn. Hoofdplaat: 9 u. Ds. Wdnckel. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Nolthenius. Nieuwvliet: 10.45 u. de heer I. Verduijn. Oostburg:. 10 u. de heer I. Ver duijn. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.15 Ds. Winckel. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. XJzendijke: 9 u. Ds. Doom. Zuidzande: 10 u*Ds. ter Beek. Doopsgezinde Getneente. Aardenburg: 10.15 Ds. Nolthenius Ev. Luth. Gemeente. Groede: 3 u. Ds. J. Winckel, van Hoofdplaat. Gereformeerde Kerk. Axel: - 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek (in de Chr. School): 10 en 2.30 u. stud. J. Couvé, van Axel Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. G. W. van Houte, van Ulrum„ Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. E. A. Groenewegen, van Benne- broek. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til, Terneuzen: 10 en 3 u. Student De Hoop, van Groningen. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. lees- dienst. Gereformeerde Gemeente. Hoek: Geen dienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. de heer Wijting, van Amersfoort. oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 1 en 6 u. Ds. A. de Reuver. (Deze diensten worden gehou den in de Geref. Kerk, Noord straat.) Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u. H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 20 u. kapt. J. Heijnsdijk en Luit. A. de Boer nen we doorgaan. Wat zou het goed zijn als we Nathan toelieten met zijn: Gij zijt die man. Veel zou ongezegd en ongedaan blijvsnl en we zouden verstaan: Oordeelt niet opdat gij niet geooordeeld wordt. Nel van Vliet zwom tijdens een demonstratie in het bassin van de Detroit Golfclub de 100 meter schoolslag in 1 min. 20 sec., dat is een tijd die beter is dan het Amerikaanse record voor dit nummer. Hierbij was een talrijk publiek aanwezig, benevens coa ches van universiteiten en colle ges in Detroit en verscheidene andere experts op zwem-gebied. Nel van Vliet en Iet van Feg- gelen gaven demonstraties in schot van ex-keizerin Her mine Vrijdagmiddag öaar zijn voorlo pige laatste rustplaats gereden. De begrafenis was zeer eenvou dig: een grijze vrachtauto wierd gevolgd door een aantal ramme lende oude automobielen. Nie mand in Potsdam's straten scheen te merken, dat de laatste Prui- sis'che Keizerin ten grave werd gedragen. Bij de ingang van het kerkhof werd de stoet tegenge houden door een colonne auto's van de buitenlandse pers. EJerst na tussenkomst, van de Sowjet- commandant gingen de poorten open. Daarna had een korte plechtigheid plaats en werd bet- stoffelijk overschot voorlopig bij-» gezet. Die laatste wens van de ex-Keizerin! was in Doorn naast haar gemaal te worden begraven. Naar aanleiding van het stop pen van enige aan de grens bij Venlo aangekomen Nederlandse stijl, techniek en tr&inlng-metho- groentetransporten naar Duits land heeft Generaal Robertson, den. Na afloop hadden ze een ovatie van het publiek in ont vangst te nemen, en ze kregen ock vele geschenk»;. Vrijdagmorgen zijn de zwem sters naar Holland, Michigan, vertrokken. (V!an de Berlijnse correspondent van het A.N.P.) In een met purper brokaat be klede kist werd 't stoffelijk over- de Vice-Gouvemeur van de Brit se zóne, Vrijdagmiddag op een persconferentie verklaard, dat de Britse overheid in Duitsland op het standpunt blijft staan, dat de voor Duitsland beschikbare fi nanciële middelen zodanig zijn, dat zij zo efficiënt mogelijk moe ten worden besteed. Zij laten, volgens Robertson, geen invoer van groenten toe, zo lang de daarvoor gevraagde prgs in ver houding tot de calorische waarde veel hoger is dan voor andere levensmiddelen. Ter gelegenheid van de her denking van het feit, dat Japan zich twee jaar geleden overgaf, heeft Mr. W. C. G. 'ri. baron van Boetzelaar van Oosterhout, de Nederlandse Minister van Buiten landse1 Zaken, voor de American Broadcasting Company de vol gende rede gehouden: ,,Twee jaar geleden toen het nieuws van de Japanse overgave Washington bereikte bevond ik mij aldaar op de Nederlandse ambassade. Het was een bijzon dere gewaarwording om op die dag in de V. S. te vertoeven, die een zo groot aandeel hebben ge had in de overwinning in het ge bied van de Stille Oceaan. En het is mij wederom een vreugde op deze herdenkingsdag per radio met de V. S. verbonden te wor den. Voor U betekende die dag het einde van de lange oorlog. De hoop van de .Japanners op een groot Oost-Aizië was de bodem ingeslagen. En millioenen waren bevrijd van het Japanse juk. [Door Nederlands-Indië waren wij zeer geïnteresseerd bij de toe stand in de Stille Oceaan en Ne derland was het eerste land dat de oorloig aan Japan had ver klaard. Nu hoopten wij, dat wij met het economisch en politiek herstel van Indië konden begin nen, opdat deze gebieden zouden worden voorbereid voor de auto nomie overeenkomstig de belofte door H. M. Koningin Wilhelmina in haar radiorede van 7 Decem ber 1942 gedaan. Maar hoewel de militaire be dreiging van Japan voorbij was, de oorlog was niet voorbij en wij lijden nog onder zijn gevolgen. De Japanners hadden „tijdbom men" in Indië achtergelaten. Zij gebruikten de Indonesische natio- de politieke en economische vooruitgang in een deel van dat grote gebied waar Neder land verantwoordelijk is voor vrede en orde. Terwijl de ontwikkelingen in de Indonesische Republiek nog reden tot grote bezorgdheid geven, geven de heide andere staten van Indonesië (Oost-Indonesftë en West-iBorneo) een voorbeeld van wat samenwerking en welwil lendheid bereikt hebben. Ik ver trouw dat de vestiging van een soevereine en democratische „Verenigde Staten van Indonesië" overeenkomstig de beginselen van de overeenkomst van Ling- gadjati zal bijdragen tot het bandhaven van de vrede in het Oosten en tot de voorspoed var. de bevolking in Indonesië en daarmede van de gehele were .d. Eerst op de dag, waarop dit b- reikt Is kunnen wij de oor'og in 't gebied van' de Stille Oceaan ris werkelijk beëind'gd beschou wen. Tot aan, die datum vieren wij het feest, doch. met ojn in hel hart". In de zitting van Woensdag dee dde eerste kamer van het Tribunaal te Goes uitspraak in de volgende zaken: A. den Engelsman, caféhouder te Axel, die door de tweede ka mer veroordeeld was tot 1 jaar internering, hoorde nu 170 dagen opleggen met de bepaling, dat hij zich onder toezicht moest stellen. No gwerd hij verplicht te aihei- den in de landbouw, ontzetting rechten. J. A. Schieman, winkelier te Axel, hoorde zijn straf vermin deren van 8 tot 4 jaar internee- ring en ontzetting rechten. J. den Hollander, landbouwer te Waterlandkerkje, die aanvan kelijk tot 2% jaar was veroor deeld, hoorde dit nu verminderen tot een half jaar en zulks voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. In plaats van 5000, werd nu ff 1000 verbeurd verklaard en ontzetting rechten. Tegen K. H. de Koeijer, land bouwer te Terneuzen, werd de straf van 1% jaar gehandhaafd, maar de verbeurdverklaring van meubels en dergeltjke vervalt. Ook hier bleef ontzetting rech ten gehandhaafd. De Belgische steenkolenpro- ductie bedroeg in de maand Juli 1.860.000 ton, waarvan bijna 200.000 ton is gedolven door krijgsgevangenen. Behalve over de nationale productie beschikt België over 400.000 ton buiten landse steenkolen, voor het groot ste deel afkomstig uit Amerika en verder uit Duitsland en Polen. Nikola Petkof, leider van de Bulgaarse Agrarische U!nie, heeft voor de rechtbank te Sofia nog maals verklaard, onschuldig te zijn en om vrijspraak verzocht. Hij zeide gestreefd te hebben naar het kweken van begrip tus sen hoeren en arbeiders, omdat volgens hem samenwerking tus sen agrariërs en communisten een historische noodzaak was. Zaterdagmiddag zal het von-i nis bekend gemaakt worden. De genen, die met Petkof in de be klaagdenbank zaten hebben toe gegeven, schuldig te zijn en ver zocht in de maatschappij te mo gen terugkeren als nuttige bur gers. Begin Juli begon de broedval van oesterzaad in het Zeeuwse water te komen. Thans wordt deze broedval met ondergang be dreigd door de grote warmte van de laatste tijd. Vooral de schelpziekte dreigt. Deze ziekte richtte in het begin van de dertiger jaren op de oes terpercelen grote verwoestingen aan. Als de temperatuur van het water boven de 19 graden stijgt kunnen de eerste symptonen van de schelpziekte worden verwacht. Daar nu reeds een aantal weken achtereen de temperatuur van het water zeer hoog is, is de begin Juli voorspelde aantasting in ern stige mate verschenen en heeft de ziekte van de schelp zich ge stadig doorgezet. Deze aantasting bestaat in het voorkomen van fijne witte stipjes in de groeiran- den van de jonge oesters. Deze witte stipjes groeien aaneen tot witte wolken, waarin dan groene vlekken ontstaan. De aldus aan getaste schelp kan zich niet meer nauwkeurig sluiten en de oester is ten dode opgeschreven. Veel oesterbroed van vorig jaar is thans reeds aangetast, evenals de jonge val van dit jaar. Dit jonge broed is niet te redden. Het „bak ken goed" (dat zijn de oestertjes, die vorig jaar in het najaar op zeven in oesterputten zijn geko men om de verdere groei af te wachten) kan evenwel nog te recht komen als men nauwkeurig de door het Rijksinstituut voor visserij-onderzoek gegeven in structies opvolgt. Het „bakkengoed", wanneer men zich daarvoor de nodige moeite geeft worden gedompeld in ont smettingsmiddelen, waardoor de oester gezond blijft en de schelp ziekte tot staan wordt gebracht. „Zes personen vermist, ver- nen. De weg maakt hier echter moedelijk ten Oosten van Inda- een scherpe haarspeldbocht en roeng." t leidt daarna stijl omhoog. Van Zulk een bericht brengt beroe- het hoogste punt werd plots vuur ring in het garnizoen Padang. J ontvangen. Voor de tweede compagnie der De pantserwagens gaven vuur Zeeuwen, die in Indaroeng is ge- af op de peloppers, die spoedig legen, sedert de U-brigade de verdwenen, echter niet voordat ze ganse vlakte van Padang bezet nog enig mortiervuur hadden af- heeft, betekende dit bericht, dat gegeven. men er op uit moest. Men laat nu „Komt me daar plots een mor- eenmaal zijn kameraden niet in tiergranaat door de bomen sui- nalistische be weg gv handen van een onbarmhartige zen, je weet wel, zoiets als sjie-ie- belangen. Zp Imtergapens, mu- teten ik denk die is goed, mtie en zelfs ma pe i werk om hen te verlossen en zo maar laat me dat ding nu een werd deze compagnie opgedragen, blindganger zijn", aldus de dok- versterkt met pantserwagens om ter over dit mortiervuur, alles in het werk te stellen de 'Het Nederlandse vuur was ech- vermisten op te sporen. ter zo van uitwerking, dat de Vroeg in de morgen toog men er op uit. Verrassing was hier ge boden en waar het Nederlandse leger thans uiterst mobiel is, moest hiervan gebruik gemaakt worden. Bovendien ging de tocht ter en trachten daarmede de V. N. dwars te zitten. Het is een ironie van het lot, dat Nederland thans, twee jaar na VJ-dag nog het hoofd moet bieden aan de gevolgen van de Japanse be zettóng. Er bestaan aanwij zingen dat deze invloeden nog millioenen personen op Java, Sumatra en Madoera verhinderen in vrijheid te leven. Elementen die gedeel telijk onder invloed staan van de voormalige vijand, belemmeren op dit ogenblik Eten liefdes-roman van BERTA RUCK 55. (Nadruk verboden.) Ik zwol van trots, zoals gemak kelijk te begrijpen is! En het was ook niet te verwonderen, dat me door het hoofd flitste: „Nu, dat zal kapitein Holiday óók wel horen! Dan zal hij ook wel inzien, dat ik tenslotte toch nog niet zó'n knoeister ben bij m'n werk, al is hij vanmiddag weggegaan vóórdat hij gelegen heid had om te zien, dat ik m'n zenuwachtigheid overwonnen had!' Want 't hele gezelschap was vertrokken, eer ik nog aan mijn tweede koe toe was. „Hij zal vinden, dat hij toch wel eer met me inlegt, na alle tips, die hij me gegeven heeft. En mis schien vertelt hij dat ook wel aan djahats als hazen in de bergen verdwenen, de mortier en enkele wapens achterlatend. Men kon gelukkig nog een gevangene ma ken, die vertelde; dat de avond tevoren 'n auto van de T.R.I. was hoog de bergen in; op de kaart weggereden, waarin twee lijken, stond zelfs een hoogte van 1008 bedekt met een witte doek, wer- meter aangegeven. don vervoerd. Even voorbij Indaroeng stootte In het ravijn lag de jeep, waar- men op een versperring, welke in de mensen gezeten waren. De echter snel genomen was. Enkele banden waren door de djahats staven ijzer waren in de weg ge- weggehaald. Intussen had men cementeerd, doch een weinig springstof en ze waren verdwe- Muriel, al ia hij verliefd op haar." En daarna probeerde ik al dis gedachten van me af te zetten. Terwijl Elisabeth en ik terug wandelden naar het kamp, met de blijde tijding, dat we nu afge studeerde Landarbeidsters waren, dwong ik mezelf alleen nog maar aan de toekomst en mijn nieuwe werkkring te denken. Het secretaresje van het orga nisatie-comité had beloofd, dat ze ons binnen enkele dagen zou laten weten, wat ze voor ons had ge regeld. Ze had ook verzekerd, te zullen zorgen, dat Elisabeth en ik samen ergens heen gestuurd zouden worden. Voor het ogenblik zouden we bleven waar we waren: in het kamp, daar het nauwelijks de moeite waard scheen, ons nog eerst over te plaatsen naar het depot. De secretaresse had ge zegd, dat ze al zo goed als zeker iets voor ons wist een baantje bij een dominéé, die een grote boerderij bezat. Het, was in een andere uithoek van het graaf- schap- „Dat is juist, wat ik hebben moet!" dacht ik. Ik zei dat echter niet tegen Eli- van de Pipercub, die boven de bergen vloog en aan het gevecht Wanneer eenmaal de beruchte groene vlekken zijn verschenen de schelpziekte in het laatste sta dium is ontsmetting nutteloos. Wanneer men de ontsmettings methode echter in het begin toe past, is succes verzekerd. Vele oesterkwekers zijn dan ook nu druk in de weer om te trachten het zo kostbare „bakkengoed" te redden. Dat de besmetting zeer ernstig is, blijkt uit het feit, dat op som mige plaatsen volledig aantasting werd geconstateerd. Buiten de kom van de Oosterschelde, be westen Wemeldinge is de besmet ting niet zo ernstig, maar juist beoosten deze plaats vindt men de meeste plaatsen waar oester- broedval wordt opgevangen. deelnam, door enkele handgrana ten op de peloppers te werpen en deze tevens met een tommy-gun te beschieten, bericht ontvangen, dat vier vermisten terecht waren. Met deze twee afgevoerden waren de zes vermisten thans bekend. De Zeeuwen waren echter op weg en stootten nog even verder door, immers luidden de berich ten uit de gevangen genomen pe- lopper gehaald, dat iets verderop nóg T.R.I. zat. Dat mocht niet, dus ging het over de pas. Even voor een driesprong kwam men bij 2 huizen, die netjes onderhouden waren. Dat waren de huizen, waarvan het bericht gesproken had, dus werd gestopt, (Men was op het kantoor van de regionale republikeinse politie. Het was een waar arsenaal van meubels. Ettelijke zitjes, stoelen, tafels en banken, een schrijfma chine, radio's en vele wapens werden hier gevonden. De goe- dangs waren vol met materiaal. Dat alles was geroofd van de be volking in Indaroeng, die thans zonder meubilair is achtergeble ven. In heerlijk Zeeuws-Vlaams dia lect hoorde men plotseling de op merking: ,,Is me "dat wat. Vindt ik me daar een geweer onder het bedHet was een goede spuit, die bij de buit werd ge voegd. Het erf krioelde van kip pen en geiten. De eigenaars wa ren er niet; die woonden aan de andere zijde van de pas, doch de huidige bezitter was al evenzeer zeek. Hij verloor niets, want al deze bullen waren geroofd...!! Een der wagens werd volgela den met de buit. Vele papieren, die onderzocht worden en duide lijk bewijzen, hoe de TJt.I. de be volking heeft uitgezogen. Toen men huiswaarts keerde, vernam men dat ook de beide an dere vermisten waren thuisgeko men. Zij waren overvallen, doch hadden het vege lijf onder het heftig vuur van de vijand kunnen redden door zich in de bergen verstopt te houden. Enkele malen was de T.R.I. hen voorbij gegaan, doch gelukkig waren zij niet ge zien. Gelukkig was het bericht van de gevangene onjuist geble ken. Het waren dus T.R.I.-gesneu velden geweest. Jackie, de chauffeur van Majoor De Kam grinnikte even. „Het was Zeeuwse oorlogsvoering," glun derde hij Dat wil zeggen, dat de vijand gauw was 'opgeruimd.-^ De tweede helft der 16de eeuw was voor West-Europa een ru moerige tijd. Ook boven onze streken Vlaanderen pakten zich donke re wolken samen. Katholieken en Hervormden, Staatsgezinden en Spaansgezinden maakten zich op te gaan strijden voor die over tuiging, welke ze meenden, dat de enig juiste was. In Axel merkte men voorlopig nog niet veel van deze strijd. Hoewel de uitoefening der Her vormde Leer verboden was, vond ze toch in stilte plaats, ooglui kend toegestaan door de Katho lieke Magistraat. Plotseling ech ter werd dit vredig elkander ver dragen verstoord, doordat op 25 Augustus 1566 een aantal beel denstormers de kerk en het kloos ter binnendrongen en er alles ver nielden, wat maar te vernielen viel. De gevolgen van deze beelden- stormerij kwamen echter op de Hervormden zelf neer. De Graaf van Egmond stuurde vanuit Gent 100 ruiters om de orde te herstel len en de Hervormden elke uit oefening van hun godsdienst on mogelijk te maken. Hun beide predikanten vluchtten. Gedurende enkele jaren bleef alles nu rustig en bij het oude. In de naöht van 23 Juli 1574 land den echter vanuit Zeeland 500 man voetvolk en 200 ruiters te Neuzen. Dit Staatse legertje rukte op naar Axel, waar het tegen de morgen' aankwam. De Spaanse bezetting en een aantal gewapende burgers, die een uit val deden, werden in een hinder laag gelokt en verslagen, zodat de stad kon worden ingenomen. Maar behalve brengers der vrij heid, waren deze Zeeuwen zulke rovers, brandstichters en plunde raars, dat tengevolge van deze inname Axel zeer in welvaart achteruitging. Deze eerste inname door Staat se troepen bracht Axel echter nog niet de zo zeer verlangde en duur betaalde vrijheid. Ondanks de aangelegde versterkingen en het geplaatste geschut ging in Octo ber 1583 de stad weer in Spaanse handen over. De hoofdbaljuw van het Land van Wlaas, die geveinsd had de partij van Oranje te zijn toegedaan, opende verraderlijk de poorten van Axel voor de Span jaarden. Intussen was echter overal in ons land de strijd tegen Spanje ontband en was ook de macht der „opstandelingen" zeer toegeno men. Prins Maurits, die vaste voet in Vlaanderen wilde hebben, liet in November 1583 een aantal Duitse troepen in Staatse dienst bij Neuzen landen. De Mof fenschans werd aangelegd en ge bruikt als uitgangspunt voor aan vallen op de omliggende dorpen. In Juli 1586 was Axel aan de beurt. Onder leiding van Kolonel Piron trok men in de nacht van 16 op 17 Juli naar Axel op. Een soldaat klom over de stenen beer en kwam zo de stad binnen, onge veer daar, waar nu de molen staat. Eten aantal andere solda ten volgden de waaghals en sa men overrompelden ze de wacht aan de Noordpoort. De bezetting ook Duitse troepen verde digden zich maar zwakjes, zodat de onzen het Wilhelmus spelende, als overwinnaars de stad binnen trokken Deze inname was zo vlug van stapel gelopen, dat de Duitse Overste, die in Spaanse dienst Axel moest verdedigen, reeds gevangen genomen was, voor hij wist, wat er gaande was. Deze commandant vreesde terecht straf van zijn Spaanse Chefs te zullen krijgen en ging dus maar meteen in Staatse dienst over. Na de inname werd op bevel van Prins Maurits de stad ver sterkt en met wallen en grachten omgeven. Verder werden de zee dijken doorgestoken, zodat Axel vrijwel onneembaar werd en ook niet weer in Spaanse handen is gevallen. v Te West-Frankfort ln de Amerikaanse staat Illinois heeft zich in de 200 meter diepe mijn schacht „Orion", die de grootste ter wereld is, een mijngasontplof- fing voorgedaan, waardoor 87 mijnwerkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Eten maand geleden heeft een dergelijke ramp in dezelfde streek aan 27 mijnwerkers het leven ge kost. rpsw In een plaats nabij Tel Aviv heeft men 4 doodgeschoten Ara bieren gevonden, zo wordt offi cieel gemeld. Reeds eerder in de morgen was een Jood doodge schoten in de Saba Kfar Saba kolonie. In de vroege ochtenduren heeft de politie een overval gedaan op Nathanya, waarbij zij: nog enkele leden van de rechtse Revisionis tische Zionistenpartij en andere rechtse Zionisten arresteerde, on der wie zich enige gemeenteraads leden en de eigenaar van de grootste diamantslijperij aldaar bevonden. De onder Sowjet-Russisch toezicht staande Berlijnse „Tri bune" schrijft, dat de 20.000 Ber- lijners, die elke avond de Britse taptoe in het Olympisch Stadion gadeslaan, zich bereid tonen alles te accepteren wat hen maar aan. militarisme kan herinneren. Het onder Amerikaans toezicht staan de blad „Der Abend" verklaart, dat de Duitse bevolking nog niet in staat is „dergelijke lawaaiige plechtigheden in costumering van v%rgane eeuwen" op waarde te schatten. M!en zal zich herinneren, dat de Amsterdamse bakkers op 20 Juli j.l. besloten om hun actie tegen de subsidieverlaging op meel en bloem, bestemd voor de brood- bereiding, vier weken op te schorten. Deze termijn loopt op Zaterdag 16 Augustus af. De bakkers dreigen thans met in gang van Maandag 18 Augusths a.s. hun bedrijven te sluiten. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft hun namelijk verklaard de verlaging te zullen handhaven, omdat zij in de overeengekomen termijn en binnen het kader van het accoun tantsonderzoek geen argumenten hebben aangevoerd, die tenietdoe- ning van de verlaging motiveren en hijf voor het bakkersbedrijf geen afwijkng kan toestaan van de voor het gehele bedrijfsleven geldende voorschriften inzake de berekening van de prijzen en de marges. Naar het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning ons meedeelt, is de beslissing om de toeslag op een brood van 800 gram te verlagen van 5 op 4 cent slechts genomen na een uit- sabetlh. Ik had haar nog niets toevertrouwd van wat er in me omging. Zo mededeelzaam ik in de dagen van Harry geweest was, zo gesloten was ik nu. Maar onverwachts zou ze mij in vertrouwen nemen zo volle dig als nog nooit van tevoren. Het was op de middag nadat we ons examen hadden afgelegd Zondag. De daaropvolgende Maandag zouden we zekerheid krijgen over onze nieuwe bestem ming. Kort na het middageten was ik Elisabeth plotseling kwijt, en na lang zoeken vond ik haar verstopt op dat oude lievelings plekje van haar het hazelaars- bosje dicht bij het meertje. Ze zat midden tussen de strui ken op een paar grote stenen en snikte of haar hart zou breken. Ik was bang, dat ze wel woe dend zijn zou, omdat ik haar op die manier overviel. Maar het onverwachte gebeurde. Ze keerde zich met een ruk om en klemde zich aan me vast. „O, Joan! Ik ben zo ongeluk kig," snikte ze. „O, het is zo vre selijk. We gaan hier vandaan, en dan zie ik hem nooit, nooit meer terug!" ACHTTIENDE HOOFDSTUK. De inannenhaatster stort haar hart uit. Ik vroeg niet om nadere uitleg. Ik had nog juist genoeg tegen woordigheid van geest om geen verbazing te tonen bij deze aan doenlijke uitbarsting van m'n meestal zo gesloten vriendin. Ik ging eenvoudig naast haar zitten op de stenen en sloeg mijn arm beschermend om haar smal ruggetje. Het scheen haar goed te doen. Want na een paar minu ten hield ze op met snikken, haal de diep adem, snoot haar neus, en begon met een zielig stemme tje haar hele hart voor me uit te storten. „Je weet wel, wie ik bedoel, Joan?" „Ja, snoes, dat weet ik." Da naam „kolonel Fielding" scheen even tastbaar in de lucht te hangen als de verdroogde kat jes van de Jjazelaar boven ons, maar geen van 'beiden spraken we die uit. Bij stukjes en brokjes stamelde de anders zo nuchtere en zwijg zame Elisabeth de gehele waar heid uit. „Ik dacht al, dat je 'twel zoudt weten. O, Joan! Ik ben razend op hem. Stapel! Net even idioot als jij indertijd met je aangebeden Harry in Londen. O, en wat heb ik je altijd uitgelachen!" „Iedereen begint altijd met om verliefde mensen te lachen," zei ik, terwijl ik op m'n gemak ging verzitten op de grote stenen. „En iedereen eindigt met zelf precies even dwaas te doen. Je bent niet erger dan alle anderen." „O, ja, toch, véél erger," ver klaarde Elisabeth. „Waarom? Omdat je altijd ge dacht hebt, dat je mannen niet kondt uitstaan, en nu tot de/ont dekking komt, dat je je toch ver gist hebt?" „Nee!" verzekerde Elisabeth, heftig haar hoofd schuddend, ,,'t Is een feit, dat ik ze nog niet kan uitstaan. Dat is nog altijd 't zelfde. Ik verfoei ze nog altijd uit de grond van m!n hart. Op hem ben ik dol natuurlijk. Maar man nen in 'talgemeen..." Ze veegde nog eens langs haar ogen en begon haar merkwaardig en zeker niet alledaags standpunt uiteen te zetten (Wordt vervolgd.) gebreid onderzoek naar de winst in het bakkerijbedrijf, waarbij ook rekening is gehouden met de on langs verbeterde arbeidsvoorwaar den van de bakkersgezellen. Hoe wel uitsluitend de inkomsten uit de verkoop van brood en het z.g. klein brood werden nagegaan en alle belangrijke neveninkomsten, verkregen uit de verkoop van ge bak, koek, beschuit e.d. buiten be schouwing zijn gelaten, bleek uit het bij een zeer groot aantal bak kers ingestelde accountantsonder zoek, dat een verlaging van een cent per 800 gram brood in vele plaatsen van ons land verant woord is, terwijl zelfs in sommige steden een verder correctie moge lijk bleek. In die gebieden, waar de broodprijs de subsidieverlaging niet toeliet, is eien prijsverhoging reeds toegestaan. De Nederland se Bakkerijstichting, het overkoe pelende orgaan der bakkersorga nisaties, heeft dan ook in de daar voor gevoerde besprekingen voor de meeste gebieden in het land en de grote steden aanvankelijk de subsidieverlaging aanvaard. De Regering bereidt maatrege len voor om, in geval de bakkers er inderdaad toe zouden overgaan de broodvoorziening stil te leg gen, de nadelige gevolgen van deze actie voor de burgerij zo ge ring mogelijk te doen zijn. Naast ingrijpender maatrege len, die, waar zulks mogelijk is, te: gen de broodvoorziening gaan de te houden, zal er voor gezorgd v/orden, dat het publiek ingeval an staking van de bakkers via d kruideniers op zijn broodbon nen. bloem zal kunnen betrekken. In aansluiting op het bericht over speciale rijwieltreinen in de maand Augustus, kan thans wor den medegedeeld, dat ook op Zondag 17 en Maandag 18 Au gustus speciale rijwieltreinen zullen rijden. Op die dagen zal het uitgesloten zijn rijwielen te vervoeren met treinen naar keuze van de reiziger over afstanden van meer dan 40 km.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2