a lp f 1 f r IVJ TRIBUNAAL TE TERNEUZEN riH m Bf m De onafhankelijkheid van Pakistan fti* HU jlfoH p Vi Pr |,ft'tv Liefde op het land RN e mtI «J Ie I rii I' bi p, li 11 H f I'' |l Vil fx; i.i i k Pi' h De overdracht der macht iin Voor-Mië MEISJES IN UNIFORM Hal Je SrcDincie Overdracht Nederlandse vlag Prijs badzeep thans 2 cent per stukje Nederlandse vrachtauto's in België Britse filmmagnaten gaan overleg plegen >t :-;ej tl kj,l t 1' jQ v 'f ,r' - «.I Lord Mountbatten heeft op de laatste dag dat hij onder-Koning van Brits-Indië is, aan de voor avond van de onafhankelijksver- klaring, een boodschap van de Koning aan de constituerende ver gadering van Pakistan voorge lezen. De Koning verzekerde Pakistan ervan dat „Ihet gemenebest Pakis tan niet zal verzaken hij het hoog houden der democratische begin selen." Hij vervolgde: ,,Xk zend u mijn. groeten en de welgemeende wen sen ter gelegenheid van de grote gebeurtenis, waarbij bet nieuwe dominion Pakistan op het punt staat zijn plaats in te nemen in het Britse .gemenebest. Door uw onafhankelijkheid te verwerven door middel van overleg, hebt gij een voorbeeld aan alle vrijheids lievende volken der wereld ge steld. Ik ben ervan overtuigd dat het staatmanschap en de geest van samenwerking, die tot de historische ontwikkeling geleid hébben die gij nu viert, in de toe komst de waarborg zullen blijven van uw geluk en voorspoed. Groot «zijn de verantwoordelijkheden die op de weg van uw leiders liggen. Moge de Almachtige God u steu nen bij de vervulling van uw ta ken. Wees verzekerd van mijn sympathie en steun, terwijl ik uw voortdurende inspanning om de mensheid voorwaarts te helpen, gadesla". Terwijl de onder-Koning de boodschap in de overvolle zaal voorlas, vierde de hoofdstad van het nieuwe dominion zijn onafhan kelijkheid, met vlaggenparades, saluutschoten en met alle kleu renpracht van een Indische feest dag. In 'n toemraa'- cl'e Lord Mount- batten zelf tot de vergadering ridhtte zeide hij: „Morgen zullen twee nieuwe onafhankelijke staten hun intrede in het Britse ge menebest doen, geen jonge naties, j «naar erfgenamen van oude en trotse beschavingeen, naties, wier leiders reeds over de gehele we- wereld bekend zijn en geacht wor den". Hij herinnerde verder aan de bijdragen van de Indische be schaving aan de mensheid en noemde de regeringen dér domi nions „in staat om een aandeel te hebben in de verantwoordelijkheid voor de vrede en de vooruitgang der wereld." Mountbatten prees verder de goede verstandhouding met Mo hammed Ali Djinnah en noemde het wederziidsé vertrouwen een goed voorteken voor de toekom stige betrekkingen. Verder dank te hij allen die geholpen hebben een vreedzame oplossing te vin den. Tenslotte nam bij namens de Britse Regering afscheid. Hij noemde het een afscheid onder vrienden, die geleerd hebben el kaar hoog te achten. Hij ver heugde zich dat het niet voor altijd zou zijn. doch dat de kame raadschap zou blijven, „Enkele Britten zullen ten behoeve van de handel in overheidsdienst blijven, eveneens enkele bij de gewapende macht." Djinnaih, gekleed in Oosters ge waad, dankte de Koning uit naam van Pakistan. Hij verzocht Mountbatten de Koning de verze kering van goodwill en vriend schap over te brengen. Hij ver klaarde dat de Britten die in mi litaire en civiele H;enst treden, on gelijke voet met de onderdanen van Pakistan behandeld zullen worden. Voorts dankte hij voor de ontvangst van betuigingen van «vriendschap van andere mogend heden: Amerika, Egypte, Frank ruk Syrië en de buurstaat Nepa: "Hierna werd de vergadering verdaagd. Te middernacht van 14 op 15 Augustus werden te Londen in het Ministerie van Brits-Indiè de Een liefdes-roman van BERTA RUCK 54. (Nadruk verboden.) laatste belangrijke stukken gete kend. die de overdracht der macht van Groot-Brittannië aan de twee nieuwe dominions, de Unie van Voor-Indië en Pakistan, tot een voldongen feit maken. De ge bruikte tafels en stoelen dragen het wapen der vroegere Oost- Indische Compagnie, die met de Koninklijke goedkeuring van Ko ningin Elizabeth omstreeks 1600 door avontuurlijke kooplieden werd „pgenoht. Na anderhalve eeuw „vreed zame handel" der Compagnie, nam het parlement het toezicht op de Indische aangelegenheden over. Toen de Fransen in Brits- Indië verslagen werden, bleef de Compagnie niet slechts een han delsonderneming, doch werd heer seres over uitgestrekte gebieden. Na het bedwingen van de opstand kondigde Koningin Victoria in 1858 aan, dat de kroon de directe regering zou overnemen. De eerste stap in de richting van zelfbestuur was het benoemen van Indische leden in de wetge vende raden van de onder-Koning en de Gouverneurs van Bombay en Madras. Geleidelijk aan wer den meer Indiërs tot het burger lijke bestuur toegelaten. In 1917 kondigde de Britse Regering aan, dat haar politiek erop gericht zou ziin het aantal Indiërs in alle tak ken van bestuur te doen toenemen en de instellingen voor zelfbestuur geleidelijk tot ontwikkeling te la ten komen, met het oog op de totstandkoming van een zich zelf besturend India, als onderdeel van het Britse gemenebest. Middelerwijl werden eerst de Oongrespartij en later de Moham medaanse Liga opgericht, die de «belangrijkste rol speelden bij het streven naar zelfbestuur. De wet op de Regering van India, die na de overwinning van de Labour- partij tot stand is gekomen, drong Zijn plaats werd ingenomen door de plaatselijke examinator, die niemand anders bleek dan die tweede mijnbeer Rhys, de weduw naar die zo was uitgevaren, om dat ze hem een te knap meisje hadden gestuurd. Hij en de secre taresse, eén klein tenger mensje, dat onderwijzeres was geweest, hadden nu blijikbaar bun geschil bijgelegd. Zij, de secretaresse, was meege komen om te helpien bij 't afne men van 't examen. Daarenboven waren er op het grote erf nog andere toeschouwers, die ik daar wel allerminst verwacht had. Niet enkel de twee examinatoren en de twee Prices keken toe, ter wijl ik de koeien naar de stallen bracht en aan het werk ging met driepoot en emmers, maar ook op een definitieve regeling van het Indische vraagstuk aan. Attlee zond een parlementaire commissie naar India om tot een oplossing te geraken. De confe rentie te Simla m'slukte echter. Het voornaamste geschilpunt was of de eenheid van India ge handhaafd zou worden of dat het land in een Mohammedaans en een Hindoes gedeelte uiteen zou vallen. De Britse opvatting was, dat de over te dragen macht in sterke handen moest geraken. «Het was nu aan Groot-Brittan nië duidelijke stappen te doen om het probleem op te lossen. In Februari j.l. maakte het hekend, dat de Britten India op zijn laatst in Juni 1948 zouden verlaten. Lord Mountbatten werd door bet parle ment tot onder-Koning gekozen en kreeg de opdracht te trachten de eenheid te handhaven. Er werd echter besloten tot oprichting van twee staten, n.l. de Unie van Voor- Indië en Pakistan te geraken. Beide staten zouden voorlopig als volkomen onafhankelijke mogend heden binnen het kader van het Britse gemenebest blijven. Het wetsontwerp cp de totstandko ming van de twee nieuw,' naties was binnen drie weken door het Lager- en het Hogerhuis behan deld en goedgekeurd: de Konink lijke goedkeuring werd op 19 Juli gegeven en de datum van de over dracht op Augustus gesteld. De machtsoverdracht zal geen plot selinge overschakeling betekenen, daar de overdracht der functies en verantwoordelijkheden gedeel telijk aan heeft plaats gevonden. De Britse troepen zullen dan ook zo spoedig mogelijk na de symbo lische daad teruggetrokken kun nen worden. Het Britse Ministerie voor Voor-Indië heeft opgehouden te ■bestaan. De verbindingen met India zullen voortaan onderhouden worden via het „Commonwealth Relation Office", het Britse ver bindingsapparaat met de 4 andere dominionstaten. BEZOEK R.-K. KAMERLEDEN VV.-ZEEUWS-VLA AN DEREN. Dinsdag en Woensdag a.s. zal een aantal leden van de Katho lieke Kamerfractie uit de Eerste en Tweede Kamer ©en bezoek aan West Zeeuws-Vlaanderen brengen ten einde zich van de toestand in deize streek op de hoogte te stel len. DE BOMEN OP WALCHEREN. Niet alleen voor de te velde staande gewassen doch ook voor de jonge boomgaarden in het inundatiegebied van Walcheren betekent de aanhoudende droogte een ernstige bedreiging. Door het uitblijven van de regen komt het zoutin de bodem naar boven, waardoor de jonge aanplant ten dode gedoemd is. Vele bomen zijn reeds dood. BORSSELE. Ds. Fransen terug in Nederland. Na een verblijf van twee jaar als legerpredikant in Indië is Ds. H. Fransen, voorheen Geref. pre dikant te Driewegen-Borssele, in het vaderland teruggekeerd. GROEDE. H. M- de Koningin biedt herten aan. Het gemeentebestuur van deze gemeente heeft bericht ontvan gen, dat H. M. de Koningin drie jonge herten aan de gemeente heeft aangeboden voor een her tenkamp, dat in de duinen van Groede zal worden aangelegd. Door de Nederlandse ambassade te Brussel zijn twee herten toe gezegd, door de gemeente Steen- wjjk eveneens twee en door de ge meente Dordrecht één. de logé's van de portierswoning! Grote goedheid! Wat zonk mijn hart in mijn grove schoenen, toen ik die kleine stoet zag aankomen door het groengeschilderde hek van het erf Kapitein Holiday, in z'n aftands, maar gezellig tweed- pak, wandelde naast mevrouw El- vey, die haar meest imposante toque droeg! Achter hen kwamen kolonel Fielding in z'n nauwslui tende uniform en Muriel Elvey. We komen eens naar het exa men kijken, a.ls we mogen", kon digde kapitein Holiday opgeruimd aan. Er werden begroetingen gewis seld met de dames, en hoewel ik m'n ogen strak hield neergeslagen, op het werk, dat ik onderhanden had, kon ik er niets aan doen, dat ik Muriel's geamuseerde blik zag, en haar superieur glimlachje evenmin als ik kon voorkomen, dat ik brokstukken opving van haar naïef gebabbel tegen de be ren: moet 't geen gek gevoel zijn om al die rare kleren en din gen te moeten drdgen en wat énig, om niet bang te zijn van al die grote beesten ik zou doods benauwd zijn van koeien, dat weet ik zeker..." Toegefelijk gelach van al -de VLtSSINGEN. „Commando-dagen". Op Zaterdag 16 en Zondag 17 Augustus vinden te Vlissingen sportwedstrijden plaats, waarvan de opbrengst bestemd zal zijn voor de oprichting van een monument voor het vierde commando, dat bij Vlissingen landde. De z.g. „cornmandodagen" zul len worden ingeluid met een op tocht naar de gedenksteen bij de landingsplaats op Zaterdagmor gen om 10 uur. Dinsdagavond arriveerde in ons land een groep padvindsters uit Staveley (Eng.), die enige tijd in Nederland zal blijven als gast van padvindsters te Groningen. De Engelse meisjes hadden een Ne derlandse vlag bij zich, welke in 1943 door Engelandvaarders, on der wie een padvindster, naar En geland werd overgebracht. De vlag werd met Geallieerde vlaggen bewaard in een kerk te Staveley. Woensdag werd deze vlag door de Engelse bezoeksters op het hoofdkwartier aan de Nederlandse Padvindsters overgedragen. Daar bij waren ojn. tegenwoordig leden van het hoofdbestuur, van de commissie buitenland en rayon- commissarissen, zestien Engelse padvindsters en acht Nederlandse uit Groningen. Donderdag zijn de Engelse meisjes naar Groningen vertrok ken, nadat ze Woensdag Den Haag en omstreken hadden be keken. Zij zullen het verblijf in Nederland besluiten met een kamp op het terrein van het Ne derlandse Padvindstersgilde te Dwingelo. mannen. Ik «noest denken aan een van Elisabeth's hoosaardige opmerkingen over *t sterke ge slacht „een knap meisje kan niet te hulpeloos zijn en niet te bang van muizen om bij 'n man in de smaak te vallen, zelfs in onze tijd!" Elisabeth zat op dat* ogenblik naast de koe Madelief, met haar onverzoenlijkste uitdrukking van mannenhaat op haar smal ge zichtje. Wét mij betreft, ik voel de, dat ik, juist bij deze gelegen heid, waarbij ik als landarbeid- ster m'n beste beentje vóór moest zetten, 'n miserabel figuur sloeg. Ik was zenuwachtig, jachtig en onhandig. Ik had 't akelig voor gevoel, dat ik zo dadelijk m'n melkemmer zou omschoppen of iets dergelijks onherstelbaars be gaan! Inwendig briesende van woede, liep ik naar de zwart-en-witte koe Zwartneus, die mijn speciale vriendin geworden was. Ze was de gemakkelijkste van de gehele stal, zoals juffrouw Price inder tijd al gezegd had, toen ik haar voor de eerste keer moest melken. Maar nu bemerkte ik plotseling tot mijn ontzetting, dat ze het vandaag op haar heupen scheen Zitting van Donderdag 14 Aug. Voor de Duitsers geréden. Pieter Cornells de Bruijne, 38 jaar, landbouwer te Cadzand werd ér van beschuldigd in 1940 werk zaam te zijn geweest, om een sleepboot, die op het strand was gelopen, vlot te krijgen en mate rialen te hebben vervoerd voor bunker- en stellingbouw. Dit ten behoeve van de Duitsers. Besch. zegt niet geweten' te hebben, dat hij bij de werkzaam heden aan de sleepboot voor de Duitsers werkte, daar „particu lieren" bem kwamen vragen, ter wijl het materialenvervoer „ge dwongen" zou zijn geweest. Het Tribunaal schijnt echter weinig waarde te hechten aan de beweringen van besch., en Mr. Kegge spreekt de mening uit, dat de geldzucht van De B. een grote rol heeft gespeeld. Besch. verklaart voorts nog in verzet te zijn gekomen tegen de vervolgingstelling door de Proc.- Fiscaal, omdat hij de opgelegde boete van 1000 niet kan betalen. De voorzitter merkt hierbij op, dat De B. aan zijn werkzaamhe den voor de Duitsers heel wat meer heeft verdiend. Om een radiotoestel? Hierna werd voortgezet de be handeling van de zaak tegen de 37-jarige Ar je de Jong, beurt schipper te Terneuzen, besc iuldigd van symp. lidmaatschap N.S.B. en lidmaatschap N.V.D. Voorts zou hij een Duitse instantie hebben aangegeven, dat de verenigde beurtschippers „Wiibajo" de beurt vaart op Rotterdam hadden stop gezet. In deze zaak was tijdens het hernieuwde onderzoek opnieuw een aantal getuigen gehoord, doch veel nieuws leverde dit niet op. Besch. bestrijdt wederom symp. lid der N.S.B. te zijn geweest, al hoewel hij zich op een door hem ondertekende aanvrage om zijn radiotoestel te mogen behouden, op een dergelijk lidmaatschap be roept. Hij zou dit echter slechts ten onrechte hebben gedaan teneinde zijn radiotoestel te kunnen be houden. Waarop Mr. Kegge antwoordt, dat de aanvragen wel degelijk door de N.S.B. werden gecontro leerd, zodat De J. bij onjuiste in vulling zonder twijfel last zou hebben gekregen. Verdediger Mr. Tichelman her innerde aan zijn tijdens de vorige behandeling gehouden pleidooi en meende overigens, dat het symp. lidmaatschap allerminst bewezen is. Z.i. heeft De J. door middel van een leugen getracht een gunst te verkrijgen. Ook de Wibajo-kwestie achtte pleiter niet overtuigend bewezen en tenslotte verzoch hij in geen geval een ver beurdverklaring van vermogen op te leggen. Uit noodzaak. Tenslotte stond nog terecht de 27-jarige Josephus Augustinus Prosper van der Heijden, beton werker te Hulst, beschuldigd van dienstneming bij de Nederl. Ar beidsdienst en hulpverlening aan In aansluiting op de mededee- ling van het Rijksbureau voor Chemische Producten inzake be voorrading van de badhuizen en overdekte zweminrichtingen van badzeep, ten behoeve van de ver koop aan het publiek, in stukjes van 5 gram, maakt de bedrijfs organisatie bad- en zweminrich tingen te Amsterdam hekend, dat het directoraat-generaal van de prijzen de verkoopsprijs van de inrichtingen aan het publiek thans définitief heeft vastgesteld qp 2 cent per stukje van 5 gram. te hebben en kuren ging krijgen. Ze wou me een poets bakken en me een flater laten maken voor de ogen van al die nieuwsgieri gen. Opeens hoorde ik kapitein Holi day's stem, niet bruusk, zoals ge woonlijk, maar heel rustig. „Zeg eens, Muriel, beste kind," zei hij, „ga buiten de deur staan, wil je? Als vreemden zo dicht bfl de koe komen staan, terwijl ze gemolken wordt, raakt ze uit haar humeur, er. dan is er niets mee te beginnen." „O nee? Daar had ik geen idee van. Het sniit me vreeselijk," zei Muriel luchtig, en ze fladderde de stal uit en ging naast kolonel Fielding staan. Ik zou geen woorden hebben kunnen vinden om tri'n dankbaar heid uit te drukken! Met veel meer zelfvertrouwen ging ik voort met melken. Mijn zenuw achtigheid bedaarde met de se conde. Ik dacht er niet meer aan, dat ik op m'n handen geke ken werd; dat ik met elk van m'n bewegingen punten verdienen of verspelen kon. Ik vergat me vrouw Elvey's face-h-mairt, die vanuit de open deur op me ge richt was: en de blikken van de de vijand. Dit laatste door voor de Duitsers1 te hebben gewerkt in Riga en verschillende Duitse ste den. Besch., die de feiten ruiterlijk toegaf, verklaarde niet te hebben geweten dat de Arbeidsdienst iets met de Duitsers had uitstaan en wat het werken betreft, hij deed dit uit noodzaak, daar hij als oud ste zoon vóór het gezin waar van de vader niet tot werken in staat is moest zorgen. Uitspraak in alle zaken 23 Augustus a.s. Bij de vakgroep Goederenver voer langs de weg te 's-Graven- hage zijn berichten binnengeko men, dat de Nederlandse vracht wagens in België worden gecon troleerd en dat een aantal in be slag genomen wordt op grond van het feit, dat men niet in het bezit is van een Belgische mach tiging. Reeds lange tijd zijn besprekin gen gaande met Nederlandse en Belgische instanties om de be zwaren, welke kleven aan het vergunningsstelsel van België grotendeels te dqen opheffen, zo deelt genoemde vakgroep ons mede. Van Belgische zijde blijkt men weinig toeschietelijk te zijn, om aan de Nederlandse wensen be treffende het vervoer van goede ren voor derden van en naar Bel gië tegemoet te komen, terwijl de Belgische ondernemingen generlei moeilijkheden hebben, daar zij vrijelijk Nederland kunnen bin nenrijden. In verband hiermede werd een telegram naar de Minister van Verkeer en Waterstaat gezonden waarin men de Minister verzoekt maatregelen te nemen, welke leiden tot vrijgave van deze wa gens. De vakgroep acht het in het telegram verder dringend nood zakelijk dat het Ministerie tot uitvoering overgaat van het be paalde in een brief van de Minis ter van 11 Januari 1946 aan de Rijksinspecteur van het vervoer te Rotterdam, waarin door 't Mi nisterie een regeling is getroffen voor de afgifte van rijvergunnin gen ten behoeve van Belgische firma's. Naar de Daily Graphic meldt ie besloten, dat drie leiders van cle Britse filmindustrie, namelijk Sir Henry French, J. Arthur Rank en Sir Alexander Korda, uit nodigingen zullen doen toekomen aan Amerikaanse collega's (ge noemd worden Eric Johnston. Ni cholas H. Schenk en Barney Bala- ban) voor het plegen van overleg over een tegenplan naar aanlei ding van de beslissing der Britse Regering om een belasting van 75 procent te heffen varl de win sten op de Amerikaanse films. Het verbond van Britse filmproducen ten is van mening, dat men, met ee:i betere quota-reigeling en meer fabrieksruimte, de uitvoer van Britse films zodanig kan opvoe ren, dat het film-budget binnen twee h drie jaren in evenwicht is. EXTRA TEXTIEETOEWIJZING BIJ DEMORILIS ATIE Naar wij vernemen komen dienstplichtigen beneden de rang van adjudant-onderofficier c.q. vaandrig of kornet, voor zover zij tenminste zes maanden werkelijke dienst verricht hebben, bij groot verlof in aanmerking voor een extra textieltoewijzing. anderen, en het gesnap van Mu riel tegen de twee ionge mannen. Ik deed eenvouding mpn best, zoveel ik kon. Eindelijk nam de heer Rhys, de examinator, Elisabeth en mij mee naar een leeg schuurtje en begon ons eenvoudige vragen te stellen over ons dagelijkse werk. Ik was blij, toen ik bemerkten dat hij - gelijk zo dikwijls het geval is met mannelijke examinatoren nog zenuwachtiger was dan wij. Of verdacht hij ons misschien óók al van duistere plannen in ver band met zijn weduwnaarschap? In elk geval, de cijfers, die de heer Rhys in zijn boekje opteken de, schenen nogal bevredigend te zijn. „Wie weet, misschien ben ik er toch nog doorgesukkeld!" dacht ik. En eèn half uur later kwam juffrouw Price bij Elisabeth en, mij in de keuken ze had er op gestaan, dat we daar een kop thee zouden gaan drinken „voor de schrik" en vertelde ons, dat we er allebei „door" waren met bijna het hoogste aantal pun ten in alle afdelingen. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2