n i pik i X Binnenlands nieuws De Nederlandse export naar Amerika De „New York KeraldTribune" 41 Hi r-~' t n fl V Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Q Ontslag van onderwijzers uit de militairen dienst Goedkoop winterfruit verwacht Cijfers over de Antwerpse haven CHURCHILL SPREEKT ZATERDAG VOOR DE RADIO. Algemene vergunning tot belening van effecten over de Indonesische kwestie Nog geen groentenexport naar Duitsland 'Zuivering in de Russische zone Wat brengt de Radio Boycot op Nederlandse schepen ingegaan Granaten boven Duits vliegveld 2e helft September Ronde Tafelconferentie bï ir. me n (fJ veltl 1 p| hU'JB u.;"1 I i t' Q I *er# wri t J I 49. In de goed-uitgeruste stel lingen van de mijn kondigden, telefoons de nadering van Keri Ning Ta en zijn mannen aan. Zij zijn met een grote over macht" zei de uitkijk. „Ze zullen mij toch geen kwaad doen?" vroeg hij henepen. „Dat stoort ons niet" zei Mar- sian bemoedigend. „Voor mijn part hangen ze je op. Wij weten nu genoeg om ons te verdedigen." Een speciale garde van messen- sluipers werd in het geweer ge roepen. „Wij zullen verwarring ondgr de hoofdmacht teweegbrengen door de schaduw van Djenchis Khan" zei de Europeaan. .We zullen de griezelmachine samen bedienen", antwoordde Marsian. „Als hazen zullen ze hollen, de botterikken". Naar wij vernemen, is de mo gelijkheid voor zich in militaire dienst bevindende onderwijzers om weer naar het onderwijs terug te keren uitgebreid. Thans komt n.l. een aantal on derwijzers, geboren in 1918, 1919 en 1920 in aanmerking voor groot verlof of, indien zij een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan, voor ontslag of groot verlof in aanmerking. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden als voor de vorige categorie, n.l. de onder officieren van 30 jaar en ouder en de korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder. Betrokkenen kunnen, indien zij naar het onder wijs als bovengenoemd terug keren, een daartoe strekkend ver zoek om groot verlof dan wel ont heffing uit hun vrijwillige verbin tenis langs de hiërarchieke weg tot de Minister richten onder overlegging van een verklaring, afgegeven door het schoolbestuur, waaruit blijkt, dat zij bij het on derwijs zullen terugkeren, zodra aan hen groot verlof, dan wel ont heffing uit hun vrijwillige dienst verband zal zijn verleend. maanden van dit jaar zijn 4223 zpeschejpen met een inhoud van 10.318.259 ton de haven binnen gelopen, tegen 2895 schepen met eep inhoud van 6.280.560 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Bij de in de Betuwe gehouden verkoping van fruit op het hout werden lagere prijzen gegeven dan werd verwacht. Over het al gemeen is het fruit aan de bomen de laatste weken door de droogte achteruit gegaan en in kwaliteit gedaald. Er wordt zeer veel „kroet" ver wacht, hetgeen de prijzen in ster ke mate drukte. Het grootste ge was in Eist besomde 5550; voor goede goudreinetten schat men 19 a 21 ct. per kilo, voor andere soorten 10 a 16 ct. per kilo op het hout. Het aandeel der Nederlandse koopvaardij vloot, in het Antwerp se havenverkeer neemt steeds toe. Het Nederlandse tonnage percen tage bedroeg in 1938 7,4, in 1946 7.9, in Juni 1947 11,7 en in Juli 1947 12,5. Voor Juli 1947 neemt Nederland daarmede de derde plaats in na de Verenigde Staten met 21,3 (1946 30,1) en Engelano met 14 (1946 20,7). Van het aantal binnengelopen Nederlandse schepen voer in Jul, 88,4 procent met lading uit. Voor Amerikaanse en Griekse schepen was dat percentage 40, hetgeen wijst op de bemoeilijking der wil de vaart door tekort aan retour vracht. 'Gedurende de eerste zeven SPUITGIETMACHINES VOOR PLASTIC VOOR N.V. PHILIPS. Dezer dagen zijn bij de N..V. Philipss' gloeilampenfabrieken te Eindhoven 2 grote spuitgietma- chines voor plastic uit Amerika aangekomen. Zeer waarschijnlijk zullen zij gebruikt worden voor de vervaardiging van kunsthar sen. Zoals bekend worden hij de N.V. Philips verschillende ther- moplasten gefabricerd, als b.v. het oog van een handdynamo, en geleiderolletjes in de radio. Nu is het mogelijk geworden grotere producten te fabriceren. Veelal zullen dit halfproducten zijn, ge schikt voor eigen bedrjjf. Door de BBC is medegedeeld, dat Churchill zijn met grote be langstelling tegemoet geziene ra diorede a.s. Zaterdag oan 21,15 uur Ned tijd zal uitspreken. dan op het besluit Herstel Rechts verkeer gebaseerde voorschriften zich daartegen niet verzetten. Het spreekt vanzelf, dat deze vergunning geen wijziging brengt in de omstandigheid, dat aan de verplichting tot inlevering on derworpen couponbladen, resp. gehele effecten, ingeleverd moe ten blijven. Zij impliceert echter, dat het inlèverihgskantoor bij hetwelk het couponblad van hei; te verpanden effect (resp. gehele effect) is ingeleverd, bevoegd is dit couponblad (resp. effect) ten behoeve van de pandnemer uit te leveren aan een door laatstge-: noemde aan te wijzen inleverings- kantoor. De Afdeling Effectenregistratie l van de Raad voor het Rechtsher stel verleent hiermede een alge mene vergunning voor het in pana geven en nemen van effecten, mits; a. de te verpanden effecten zijn aangemeld overeenkomstig art. 44 van het besluit Herstel Rechtsverkeer, voorzover zij aan de verplichting daartoe waren onderworpen; b. 'het inleveringskantoor geen reden heeft om aan te nemen, dat de tegenwoordige bezitter der te verpanden effecten niet als eigenaar zal worden erkend, en voorts c. tussen pandgever en pand nemer wordt overeengekomen, dat het pandrecht slechts geldig zal zijn voorzover bij de effecten registratie de pandgever zal blij ken tot bet in pand geven van het effect gerechtigd te zijn ge weest; en bepaalt, dat de algemene vergunning tot belening van ef fecten d.d. 1 October 1945, zoals aangevuld In de Mededeling der Afdeling no. 21, met ingang van heden buitenwerking treedt. Toelichting. Krachtens de tot dusver gel dende regeling gold als vereiste, dat de verpanding geschiedde aan een lid van een bedrijfsgroep, res sorterende onder de hoofdgroep banken, en dat de liquiditeits positie van de pandgever tot de belening aanleiding geeft. Deze vereisten zijn thans vqrvallen, zodat ook Indien daaraan niet is voldaan, tegen het verpanden van een effect met inachtneming der gestelde voorwaarden geen be zwaar bestaat, voorzover andere UIT DE STAATSCOURANT De Staatscourant van Woens dag bevat o.m. een beschikking tot wijziging' van de prijzenbe schikking fabrieksturf 1947, een prijzenbeschikking standwit en lichtgekluerde standverf 1947 no. 2; een prijzenbeschikking stop verf en plamuur 1947 no. 2; een prijzenbeschikking strijkklare olie- grondverf 1947 no. 2; een prijzen beschikking witwasserij-industrie 1947 en tenslotte een prijzenbe schikking meubelen 1947. De „New York Herald Tribune" geeft als zijn mening te kennen, dat Walter Foote een uitstekend argument zal kunnen laten gel den, wanneer hij het Amerikaan se aanbod van goede diensten zal aanwenden om het conflict tussen de Nederlanders en de Indonesi sche Republiek op te lossen, j Dit argument is, dat het bereL ken van een compromis, hetzij door arbitrage of een andere vreedzame methode, in het be lang is van beide partijen. „Voor de Nederlanders is het belang van een redelijk compromis dui delijk", schrijft het blad verder, waarhij het de nadruk legt op de vitale economische waarde van Indonesië voor Nederland en op de mening dat de, Nederlanders zich zonder een compromis slechts door middel van geweld op Java en Sumatra kunnen handhaven. Het blad betwijfelt te dien op zichte of de Nederlanders ver mogen zullen hebben om een langdurige strijd vel te houden. Voor de Indonesiërs, aldus het i blad, is het belang van een com promis minder duidelijk „en enigs zins moeilijk voor een tegenstan- I der van het koloniale imperialis me te aanvaarden". Maar dit be lang is er daarom niet minder; reeël om. Integendeel, het blad is van mening, dat de leiders der Indonesische republiek niet in staat zijn voor Java en Sumatra voorwaarden voor welvarendheid en rust te scheppen zonder de samenwerking met Nederland, een samenwerking, die bovendien een geleidelijke overgang naar een zelfregering zou meebrengen. Het blad betreurt de spanning der gemoederen, welke de Neder landers en de Indonesiërs belet Naar wij vernemen zijn de on derhandelingen, welke eerst in Minden, later in Berlijn gehouden werden onder de auspiciën van de Nederlandse Trust-Maatschappij over groenten-export naar de Britse en Amerikaanse zönes in Duitsland voorlopig stopgezet. De onderhandelingen waren begonnen op basis van ruil van groenten tegen industriële producten. Hier over was men het zo goed als eens en in de laatste dagen ging het alleen nog over de uitwerking van detailpunten. Na zes weken onderhandelen is men van Geal lieerde zijde van bovengenoemde basis teruggekomen. Men wenst thans alleen groenten te ontvan gen op uitgesteld markenreke ning. Voorlopig zullen de onderhan delingen niet worden hervat. De grote droogte heeft intussen een ruimere spreiding van de aanvoer op de veilingen veroorzaakt, zo dat van zeer grote productie overschotten thans niet kan wor den gesproken. and het' belang van samenwerking in te zien. De New York Herald Tribune besluit zijn artikel met de hoop uit te spreken, dat Walter Foote in staat zal zijn de heide partijen te overtuigen, dat het in hun eigen belang is, wanneer zij wederzijds concessies zullen doen. OVERREDEN EN GEDOOD. Op de Rijksweg te Buurmalsen werd Woensdagavond de 76-jarige mejuffrouw De Heus uit Beusi- chem, bij het oversteken van de weg, door een passerende auto gegrepen en op slag gedood. w DOOR TREIN GEGREPEN. Dinsdagavond is op de onbe waakte overweg nabij Beilen een op hoj geslagen paard met een boerenkar door een trein gegre pen. De bestuurder de 56-jarige landbouwer J. Bos uit Hooghalen v/erd van de wagen geslingerd. Hi) werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Assen opgenomen, waar hij des nachts is overleden. DE KOFFIE SMOKKEL NAAR DUITSLAND. In Nijmegen hielden ambtena ren van de C.C.D. in samenwer king met de spoorwegrecherche op het emplacement van de Ned. Spoorwegen een militair aan, die met koffie en levensmiddelen op een Duitse locomotief trachtte mede te rijden. Hij bekende reeds meermalen op een dergelijke ma nier koffie ©n andere artikelen naar Duitsland te hebben ge smokkeld. In beslag genomen werden 19 kg koffie, 34 brillen en een aan tal thermometers. In Rekken werd een intensieve controle gehouden op het smokke len van koffie naar Duitsland. Deze smokkel vindt vaak zijn oor sprong in de ter plaatse aanwe zige winkels. Bij een winkelier werd o.a. een grote doos met levensmiddelen, kennelijk bestemd voor de smokkelhandel, in beslag genomen. Een andere winkelier iiaa i^nds Januari 1947 280 kg koffie meer van zijn leveranciers op toewijzingen betrokken dan waarop de aan hem uitgereikte recht geven. De andere toewij- Zingen had hij van onbekenden ontvangen. Een actie van de C.C.D. te Dinxperlo wees uit, dat koffie ge ruild werd tegen steenkool uit Duitsland. UIT DUITSLAND Volgens het Amerikaanse blad „Neuè Zeitung" is thans in de Russische bezettingszone een serie maatregelen getroffen, die door de Russen zeil „grote zuive ring" wordt genoemd. De maat regelen zouden onder hen een bepaald onrustige stemming heb ben gewekt. De ontwikkeling zou, volgens het blad, de tendens vertonen van het terugnemen van bepaalde hoge militaire func- tionnarissen, die tot nog toe gol den als exponenten van de bezet- tingspolitiek. Zij zouden vervan gen worden door civiele beamb ten. Van de militairen, die in vloed verloren hebben of wel van hun post worden ontheven, wor den genoemd Semjanof, politiek adviseur van de opperbevelhebber Maarschalk Sokolofsky; Generaal Georgief, gemachtigde voor de Security; Koerotschkin, eerste plaatsvervanger van Sokolofsky en tenslotte stafchef Generaal- Majoor Drtwin. Het blad zegt, dat ook opperbevelhebber Soko lofsky moeilijkheden ondervindt. De zuivering zou zich ook uit strekken tot lagere instanties met name tot officieren, die met toezicht op de politieke partijen zijn belast. Het falen van de pogingen om tot popularisering van 't Sovjet-toestuur en -systeem in Duitsland te komen wordt als de voornaamste oorzaak aange geven. Militaire maatregelen zoals het samentrekken van bezettings troepen in afgesloten stadsdelen zou met een en ander geen ver hand houden, doch wordt ver klaard als veiligheidsmaatregel tegen te vrezen epidemieën. VRUDAG 15 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.1o Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Musandotrio; 11.45 Kon. Mil. Kapel; 12.33 Ned. Kamer koor; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 14.40 Van oude en nieuwe schrij vers; 14.40 Piano; 15.30 Zang duetten; 16.00 Voordracht; 16.20 Ned. Strijkorkest; 17.15 Gram.; 17.45 Organola sextet; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Le zing; 19.30 Geestelijke liederen; 19.45 Lezing; 20.00 Nws.; 20.15 Hobo en orgel; 21.00 Toespraak; 21.20 Residentie orkebt; 22.30 Nws.; 22.45 Avondoverdenking 23.00 Gram. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 Frans liederenprogr.11.15 Voordracht; 11.30 Gram.; 12.00 Pierre Palla; 12.37 The Skymasters; 13.00 Nws.; 13.15 Ensemble Bartho Decker; 14.00 Kookkunst; 14.20 Aeolian sextet; 15.00 Voordracht; 15.20 Gram.; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Gram.; 18.00 Nws.; 18.20 Johan Jong; 18.40 Gram.; 19.15 Lezing; 19.30 Cur sus; 20.00 Nws.; 20,05 „Le miroir de Jesus"; 20.30 Lezing; 21.00 Men vraagt; 21.30 Buitenl. week overzicht; 21.45 Amateuruitz. 22.15 Gram.; 22.40 Avondwijding; 23,00 Nws.; 23.15 Gram. De correspondent van Aneta in Singapore meldt, dat de boycot op de Nederlandse scheepvaart, welke door de Singapore Har bour Board Union afgeroepen is, Dinsdag is ingedaan, terwijl, zo als reeds is gemeld, de Britse legerclubs voor Nederlandse mili tairen gesloten zijn. Inmiddels is de Nederlands-Indische gulden in Singapore aanzienlijk in baarde gestegen in verband met de uit breiding van Nederlands gebied in Indonesië. Op de avond van aankomst van de Britse Minister van Oor log, Bellenger, zijn boven het vliegveld Gatow, de Britst lucht haven bij Berlijn, vier granaten ontploft. Men tast in het duister omtrent de herkomst ervan. Uit gevonden scherven heeft men kunnen opmaken, dat een der granaten ontplofte boven het hoofdgebouw van het vliegveld doch richtte alleen, glasschade aan. De andere drie kwamen in de omgeving neer. Bellenger zou Donderdag aankomen op het vliegveld voor een bezoek aan de Britse eenheden'te Berlijn. Ter venbetering van de Neder landse exporten naar Amerika, heeft de voorzitter van de Ne derlandse Kamer van Koophandel te New-York, de heer Bestebreur- tje, bij de Nederlandse autoritei ten bet nemen van een tweetal maatregelen bepleit. Vooreerst heeft hij voorgesteld een percentage van de dollarop brengst der Nederlandse expor ten ter vrije beschikking van de exporteurs te stellen. Voorts bepleitte hij de oprich ting van een Nederlandse import agentuur in de Verenigde Staten. Aan een redacteur van het A.N. P. deelde de heer Bestebreurtje, na een veertien-daags bezoek aan ons land, mee, dat onze exporten naar Amerika in het algemeen niet zo bevredigend zijn. Die ex porten bedragen slechts 3 tot 4 van de Amerikaanse importen. Daarbij bevinden zich onder onze export naar Amerika nog een aantal z.g. traditionele export artikelen, zoals bloem/bollen, kaas. 'bier, chocolade, enz., zodat wel licht slechts 21,? overblijft voor de overige fabrikaten en handels artikelen. Naar zijn mening is er nog te weinig gedaan om blijvende mark ten te scheppen. Al beeft bij tot zijn vreugde kun nen vaststellen, dat er op andere gebieden grote vooruitgang is ge boekt b.v. ten aanzien van her stelwerkzaamheden, opruimingen in de verwoeste gebieden, ver keer eniz. op het terrein van onze export zal nog veel gedaan moeten en kunnen worden. Tten aanzien van zijn voorstel om aan de exporteurs de vrije beschikking te laten van b.v. 10 van de dollaropbrengst, merkte hij op, dat zulks de export zeer zou stimuleren. Zelfs al zou die vrije beschikking aan beperkende bepalingen onderhevig gemaakt worden, dan zou, naar zijn me ning, toch nog veel gewonnen zijn. Hij gaf als zijn indruk, dat tal van autoriteiten voor dit denk beeld gewonnen zijn. Het is op het ogenblik in ernstige overwe ging. Ook zijn tweede voorstel de instelling van een Nederlandse import-agentuur in de Verenigde Staten zal z.i. de Nederlandse export zeer kunnen stimuleren. De Nederlandse Kamer van Koophandel geeft uiteraard reeds volop medewerking. Maar zij is een „non profit" organisatie en beweegt zich natuurlijk niet op het terrein van de verwezenlijking van contracten. Het is echter nut tig, dat het kleine draadje van het eerste contact, dat door de Kamer en anderen, met mede werking van Amerikaanse im porteurs, is gelegd, wordt ge handhaafd en verder wordt uitge sponnen. Naar zijn mening kan een agen tuur, als door hem voorgesteld, met deelnemers uit een zo wijd mogelijke kring van het Neder landse bedrijfsleven, zulks het best ter hand nemen. Vooral ook, omdat er vaak een meer of min- der grote overbruggings-periode ligt tussen het eerste contact en bet realiseren van contracten. De heer Bestebreurtje, die over enkele dagen weer naar New- York vertrekt, gaf als zijn me ning, dat deze suggestie zeer gunstig ontvangen is en dat naar de mogelijkheid van verwezenlij king een onderzoek wordt inge steld. 6 Ter nadere uitwerking van de beginselen aangekondigd in de Koninklijke rede varf December 1942 en in aansluiting op het staatkundig programma als ver vat in de overeenkomst van Ling- gadjati, heeft de Nederlandse Re gering besloten omstreeks de tweede helft van September van dit jaar, een ronde tafelconferen tie bijeen te roepen van vertegen woordigers van Suriname, de Nederlandse Antillen en Neder land, teneinde gezamenlijk over leg te plegen over de verhouding in het nieuwe staatsbestel tussen deze staatsdelen in Amerika en Nederland in het bijzonder. Ter voorbereiding wordt een gemeenschappelijk secretariaat ingesteld. ;n -ie^| dver r kl. j els neérl r kv mg abt een eeifH tót OVl hts veilB vertjWf n do:| onl Stsrf Ier. ■refl^p zaiw '-Oil 011— p ez;< u le' 'tij jwqv kse w. i s f B. I 1 'c, tori] Le ijlffi dep)) Itel vei) VOt'l I 1 Aj

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3