r Boodschap van H.M. DE KONINGIN aan de stad Holland Telegram v/d I.E. V* aan de Veiligheidsraad en aan de Koningin VAN KLEFFENS over de toelating der Republiek Wereldnieuws dof I DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1947. Indonesië in de Veiligheidsraad NEDERLANDS Legercommuniqué De post gaat door K L.WI.-vliegtuigen mogen wederom op Ceylon landen. DOODSTRAF ^TEGEN PETKOV GEËIST" Ned. militaire vliegtuigen mogen niet m Singapore! landen Prins-Regent" Kar el uit de Congo teruggekeerd De verklaringen van Sjahrir te New York Dl an1fl Ier WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Geleidelijk warmer. Zonnig, droog weer met iets hogere temperatuur. Matige, geleidelik iets meer naar het Oosten draaiende, wind. Frankering bij Abonnement - Temeuzen Advertentieprijs: 3de Jaargang No. 519. per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,60b Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties; 15 regels 60 et.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. MICHIGAN. Ter gelegenheid van de over handiging van het geschenk der Nederlandse Regering aan ,/Fhe Netherlands Museum" van Hol land-Michigan, welke Donderdag aldaar plaats had, heeft Jhr. O. Reuchlin, buitengewoon gezant en ,-j-evolmachtigd Minister als vervanger van Mr. Van Kleffens een boodschap van H. M. de Ko ningin aan de stad Holland (Michigan) voorgelezen. Het geschenk, bestaande uit een groot aantal oud-Hollandse, gebruiksvoorwerpen, is bijeenge bracht door de Rijksadviseur voor de Musea, de heer D. F. Lunsings Scheurleer. Jhr. Reuchlin deed voorlezing Van de boodschap omdat Mr. Van Kleffens door de bijeenkomst van de Veiligheidsraad verhinderd was. De boodschap luidt als volgt: ,,Het is met oprechte vreugde, dat Ik en Mijn volk verlangen deel te hebben aan het feest van een gemeenschap, die honderd jaar geled'en gesticht werd door de moed, het beleid en de trouw van een kleine groep mannen en: vrouwen uit Nederland en die thans als bloeiende Amerikaanse stad met trots en eer de naam Holland draagt. ■Gaarne zou Ik persoonlijk heden naar uw feestelijke stad zijn getogen, te eerder, daar ik tot Mijn spijt niet in de gelegen heid ben geweest uw stad1 te be zoeken, toen ik gedurende de oorlog enige weken in uw rijk land verbleef en het gedenkwaar dige voorrecht heb genoten het woord te mogen richten tct het congres der Verenigde Staten van Amerika. Mijn kinderen bewaren evenwel prettige herinneringen aan de vriendschap, aan hun persoon en aan ons land betoond, hij het be zoek, dat zij in 1941 aan Holland in Michigan hebben gebracht, bij: welke gelegenheid het Hope- eollege aan Mijn dochter het eredoctoraat in de rechten heeft verleend. En bovenal zijn Mijn kinderen getroffen geweest door uw verering voor het land uwer voorvaderen, die onder meer bleek uit de omstandigheid, dat u. zich met Oranje hebt getooid en de oud-Nederland'se liederen he^t gezongen. De uitnodiging om het eeuw feest in Holland te bezoeken, die Ik onbving van een eminent lid van een Nederlands-Amerikaanse familie, heeft Mij diep getroffen en ik betreur ten zeerste, d'at za ken van groot belang Mij hebben verhinderd de uitnodiging te aam vaarden. Ik heb Mijn ambassa deur verzocht Mijn gevoelens voor u kenbaar te maken in een bij zondere boodschap tevens geluk wens. Het zijn gevoelens van diepe eerbied vcor het gewetens volle en moedige werk v^n op bouw en vooruitgang, dat uw voorouders en gijzelf gedurende deze historische eeuw hebt ge wrocht Gevoelens van dankbaar heid jegens de Goddelijke Voor zienigheid, die over de mannen en vrouwen gewaakt heeft, van wie vele hun vroeger vaderland in nooddruftige en benauwende om standigheden hebben verlaten en die dit alles zo,ten goede heeft geleid; gevoelens van oprechte gemeenschap met u op deze her denkingsdag van uw geboorte als Amerikaanse stad". Dat ook aan Uw zijde de ge voelens van verbondenheid met het land Uwer vaderen diep en sterk zijn, kwam op treffende wijze tot uiting in Mei 1940, toen de vijand Nederland binnenviel en het de stad Holland is geweest (toentertijd juist bezig met de voorbereidingen voor haar jaar lijks feest), die het initiatief heeft genomen om te helpen, hetgeen spoedig daarop in de gehele Ver enigde Staten zou geschieden on der de leiding van die grote orga nisaties welker weldaden, aan het land bewezen, voor immer in de herinnering zullen voortleven. Hoewel Ik U niet bezocht heb, heb Ik sterk het gevoel, dat U Mij bekend zrjt uit hetgeen Mrjn kin deren Mij hebben verteld. Ik voel, dat Ik Uw stad ken, Ik heb Mij laten vertellen over Uw indus trieën, Uw liefde voor bloemen, .tuinen en wei-onderhouden vel den. Ik heb gehoord over Uw ge houwen, grote instellingen, reli gieuze en culturele opvoeding en Uw liefdevolle zorg voor de her inneringen aan Uw afkomst en de burgerdeugden, die gij als een kostbaar erfgoed beschouwt. De eigenaardigheden, die Ik zoeven aanstipte, zijn tegelijker tijd kenmerkende eigenschappen van het Nederlandse volk. Mijn volk en Mijn land hebben vijf lange jaren zwaar geleden onder een meedogenloze bezetten maar in de geestkracht en hei door zettingsvermogen, waarmee het Nederlandse volk onmiddellijk na de bevrijding de wederopbouw is begonnen, herken Ik de geest, waarin' Uw voorouders een eeuw geleden zulk geweldig pioniers werk hebben verricht. Mogen Holland (Michigan) en de andere steden en gemeenten in het Middenwesten, die een eeuw geleden door Nederlandse pioniers gesticht zijn, groeien en bloeien door de moed en de geest van de stichters." Het I. E. V. heeft naar de Vei ligheidsraad en naar de Koningin een telegram verzonden, waarin het verklaart diep geschokt te zijn door de berichten over ver- Het Nederlands Leger actie communiqué no. 43 meldt; In Oost-Java werd toenemende agressie en infiltratie geconsta teerd in het gebied rondom Ma- lang. De post in Batoe ondervond hinder van sluipschutters, terwijl enige patrouilles in deze sector werden toeschoten. Op het Westelijk front van Soe- ratoaja vonden eveneensc enige beschietingen van onze patrouil les plaats. Onze post hij Rande- gankoelon werd met handgrana ten bestookt en op Zuid-Sumatra stootte een patrouille ten Zuid oosten van Batoeradja op een bende, die het vuur opende. De- bende werd verdreven en in de richting van Republikeins gebied' achtervolgd. Onze verliezen op 12 Augustus bedragen: één gesneuveld, 16 ge wonden. (Het Nederlands legercommuni qué no. 44 meldt, dat bij de Ne derlandse posten in Koeala, 45 km ten Westen van Medan, zach vele Laskjars hebben gemeld. De meesten verklaarden, dat -zij ge dwongen waren om dienst t" nemen. Als reden voor hun over gave voerden zij aan, dat zij niet als medeschuldigen beschouwd wilden worden aan de, vooral door de pemoeda's, tegen de eigen volksgenoten zowel als tegen de Chinezen en de Indiërs bedreven schanddaden. Op Midden-Bali werden 16 ter roristen gevangen genomen, waaronder 3 leden van de verzet- beweging in de afdeling Tabanan. Mr. V-an Kleffens maakte tij dens de discussies in de Veilig heidsraad van Dinsdagavond gioot bezwaar tegen de toelating van vertegenwoordigers der Re publiek tot de besprekingen op grond van het feit, dat de Repu bliek geen souvereine staat was. Scetan Sjahrir en zijn raadslie den waren in de zitting aanwezig. Enige tijd voor de verklaring van Van Kleffens, dat Nederland slechts het feitelijk gezag maar met dat de jure van de Republiek erkende, had de Sovjet-afgevaar digde Andrei Gromyko het ver zoek van de Republiek onder steund. Het was verwonderlijk, zo zeide Gromyko, dat de Repu bliek nog niet door een enigszins aanzienlijk aantal regeringen was erkend. Mr. Van Kleffens betoogde, dat indien de Republiek tot de bespre king van de kwestie zou worden toegelaten, dit zou inhouden, toe lating van elke staat, die zichzelf als zodanig had opgeworpen. De Voor-Indische afgevaardigde B. R. Sen verklaarde, dat de Vei ligheidsraad zich bezig moest houden met de vraag, of de Re publiek intmationaal rechtelijk werd erkend. Hij betoogde, dat het Handvest staten zonder vol ledige souvereiniteit erkende. De uitspraak, dat de Republiek niet in staat was haar verplichtingen na te komen, was volgens hem een eenzijdige veklaring van de Nederlanders. De Britse afgevaardigde, Sir Alexander Cadogan, verklaarde, dat Groot-Brittannië de souverci- niteit van de Repulbliek niet er kende en daarom haar toelating tot de besprekingen niet kon steunen. Ook Columbia en Belgie wei gerden het Republikeinse verzoek te ondersteunen. De Australische afgevaardigde Kolonel William Hodgson betoog de, dat niemand beweerd hesft, dat de Indonesische Republiek een souvereine staat was. Wel was naar voren gebracht, dat de Reoubliek als zodanig door het internationale recht werd erkend. De Amerikaanse afgevaardigde Herschel Johnson verklaarde, dat de Verenigde Staten de toelating van de Republiek tot de Veilig heidsraad ondersteunen, ofschoon de Verenigde Staten dit niet be schouwden als een indirecte er kenning van de souvereiniteit van de Republiek. Amerika behoudt zich zijn standpunt in deze kwes tie voor. Over de behandeling van de Indonesische kwestie in de Vei ligheidsraad meldt Aneta nog, dat Polen de Raad verzocht de Indonesische vertegenwoordigers Sjahrir, Agoes Salim en Tambo, die op de publieke tribune hadden plaats genomen, uit te nodigen aan de discussie deel te nemen. De voorzitter wees er op, dat volgens het Handvest, die partij is in een geschil, tot de bespre king van dit geschil moet worden uitgenodigd, indien genoemde staat geen lid van de V. N. is. ,,De vraag is daarom: Is de In donesische Republiek een staat' of niet?" De geloofsbrieven, aldus de voorzitter, waren nog niet door het secretariaat van de V. N. ontvangen. Tenslotte heeft de Veiligheids raad tot toelating van de Indo nesische afgevaardigden tot de besprekingen besloten met 8 stemmer vóór en 3 tegen. Tegen stemden Groot-Brittannië, België en Frankrijk. Na het besluit tot toelating i_ van de Republikeinse vertegen woordigers maakte Van Kleffens bezwaren, dat Sjahrir ambassa deur zou worden genoemd en be hield voor de vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en West-Bor neo het recht voor eveneens ge hoord te worden. De zitting van de Veiligheids raad over de Indonesische kwes tie werd tot Donderdag 20 uur Ned. tijd verdaagd. De vertegen woordigers van de Republiek gul len dan aan het debat deelnemen. Van officiële zijde vernemen wij zojuist, dat de luchtverbinding met Batvia via Colombo vanaf Donderdag wederom zal worden hervat. Reeds eerder hadden wij ons, naar aanleiding van het onder havige geval, tot de Britse am bassade gewend, die ons mede deelde, omstreeks 16 uur een bericht te hebben ontvangen, dat K.L.M.-vliegtuigen wederom op Ceylon mogen landen. De K.L.M. wist dit te bevesti gen. In aansluiting aan het bericht, waarin melding gemaakt wordt van de hervatting der luchtver binding via Colombo met Batavia, vernemen wij van de K.L.M.dat de luchtpostdienst naar Indië her vat is. Tegen Nikola Petköv, de leidei van de Bulgaarse boerenpartij, is onder beschuldiging van het voor bereiden van een gewapende op stand Dinsdag de doodstraf ge ëist. De openbare aanklager be schuldigde Petkof van het aan zetten van zijn volgelingen tot misdaad en van pogingen om bui tenlandse interventie uit te lok ken. De misdaden waartoe Pet kof zijn volgelingen zou hebben aangezet waren volgens de aan klager o.m. bomaanslagen, brand stichting en sabotage van het economische tweejarenplan der regering. De aanklager bepleitte clemen tie voor de andere beklaagden kol. Ivanov, kol. Ge or gov, majoor Madjiathanassof en de be-stuurs- secretaris van de agrarische unie. „Zij zouden allen goede Bulgaren geweest zijn zonder de verrader lijke invloed van Petkof en zijn instructies", zo betoogde hij. Het proces zou Woensdag voortgezet worden met een plei dooi van de verdediging. krachting en veemoorden van vele Nederlandse vrouwen en door de berichten over het totaal gebrek aan rechtszekerheid in Republi keins gebied. Het I. E. V. doet voorts een beroep op de Veiligheidsraad om de werkelijke toestand in het thans door de Republiek beheerste territoir in overweging te nemen alvorens een beslissing te nemen inzake de Indonesische kwestie. ,,Ook onze gro-ep ervaart dagelijks wat deze Republiek betekent". Het zijn onze vrouwen en kinde ren, die gemarteld en vermoord worden. Wij noemen slechts twee vaststaande feiten: a. de onlangs ontdekte verkrachting van 8 van onze vrouwen in Tegal op 17 Aug. 1946 ter herdenking van het één jarig bestaan van de Republiek, door Republikeinse, soldaten be dreven in tegenwoordigheid van de bevelhebbers en andere auto riteiten. Daarna werden de vrou wen afgeslacht; ib. de moord op 17 vrouwen en kinderen in Ban- joewangi op 2 Juli van dit jaar. Aan de Koningin werd verzocht zo spoedig mogelijk de geëigende stappen te ondernemen om een einde te maken aan de macht van de voor deze daden verant woordelijke misdadige elementen. Vliegtuigen van het negentien de squadron van de Nederlandse militaire luchtvaart, welke in K.N.I.L.M.-verband diensten in de Archipel en via Singapore naar Medan onderhouden, kunnen niet meer in Singapore landen. De reden is, dat zij ingeschreven staan als militaire machines. Het verbod geldt niet voor de burger luchtvaart. Van officiële Franse zijde wordt omtrent de Britse reizigers, die te Fort Trinquet in de Sahara zijn tegengehouden, nog gemeld, dat de Franse autoriteiten de rei zigers verhinderd hebben hun weg te vervolgen, omdat deze door een gebied van zandverstui vingen liep en daardoor gevaar lijk was. De Britten zijn inmid dels weer verder getrokken, daar de weg nu bruikbaar was. Een gedeelte van de afstand naar de volgende post hebben zij onder geleide afgelegd. Door het ontploffen van een bom, welke vlak bij de spoorlijn gelegd was in de buurt van Mal- nite bij de Grosz Glovkner, is een trein met Britse verlofgangers voor Engeland ontspoord. Ver schillende Britse soldaten liepen hierbij verwondingen op. blad Volgens bet Italiaanse dag- „Ora d'Italia" heeft de Al banese regering de Apostolische in Albanië Mgr. Igr. Nigris, nuntius het land uitgewezen. Het Rijn-Ruhr-kan aal tussen Duisburg en Müfhlheim is voor de scheepvaart vrijgegeven. Hier door is het mogelijk het vervoer per schip van de steenkool van het Ruhrgebied naar Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg te versnellen. Op het vliegveld Meisbroek bij Brussel is Woensdag, laat in de middag, Prins-Regent Karei te ruggekeerd van het bezoek, dat hij, vergezeld van de Minister van Koloniën, aan de Belgische Congo heeft gebracht. Hij werd verwel komd door Koningin-Moeder Eli zabeth, de leden der Regering, de voorzitters van Kamer en Senaat, het Corps Diplomatique, waarin Nederland vertegenwoordigd was door de zaakgelastigde Dr. H. R. van Houten en de militaire atta ché, Generaal G. J. Sas, alsmede door andere autoriteiten. Afde lingen van de luchtmacht brach ten de Prins de eerbewijzen. Ver volgens begaf de Prins-Regent zich per auto naar het Paleis, waar hem een militair saluut werd gebracht door afdelingen van het regiment Parachutisten. Langs de route en voor het paleis werd hij hartelijk toegejuicht. Van de openbare gebouwen in de hoofdstad wapperde de vlag. Na zijn aankomst op het paleis ontving de Prins-Regent Minister- President Spaak, die hem op de hoogte bracht van de toestand in het land. Op een persconferentie in Leo- poldstad heeft de Belgische Mi nister van Koloniën, Wigny, ver klaard bewondering te hebben voor hetgeen enige tienduizenden Belgen in enige tientallen jaren in de Congo tot stand hebben ge bracht. Het economische leven van de Congo is geheel op uit voer gericht, doch men moet ook een binnenlands economisch leven stimuleren en van 14 millioen in heemsen prodücenten en consu- j menten maken. Naar aanleiding van uitlatingen van Sjahrir op een persconferen tie te New-York gedaan, om. als zouden de Nederlandse troepen tijdens de politiële actie gebruik hebben gemaakt van vlammen werpers, verneemt het A.N.P. van de meest bevoegde zijde het navolgende Sjahrir vertrok reeds vóór het inzetten van de actie naar het buitenland, en had sindsdien geen rechtstreeks contact meer met de Republikeinse Regering, zodat hij zijn gegevens slechts uit de vrij verwarde persberichten kan hebben geput. Ten rechte zijn geen vlammen werpers door de Nederlandse troepen gebruikt, noch is op bur gers geschoten zelfs niet ,,in gescheurde Republikeinse unifor men gekleed" en evenmin is gevuurd óp soldaten, die zich overgaven. In dit verband wordt opge merkt, dat het reageren op mede delingen van Republikeinse zijde in het algemeen tot dusverre on gebruikelijk is geweest, omdat <fhet geen zin heeft tot polemiek over te gaan. Nochtans ljjkt het wenselijk ervoor te waarschuwen, dat van die zijde de ook in de tweede wereldoorlog veelal toe gepaste omkeringspropaganda wordt gebezigd. Enkele voorbeelden kunnen ge makkelijk ter illustratie dienen. Ten rechte werden door de ma rine-brigade in Oost-Java o.a. twee vlammenwerpers buitge maakt. De Republikeinse radio heeft bij herhaling beweerd, dat aan Nederlandse troepen 6 Japan ners meestreden. Ten rechte werden door de Nederlandse troe pen 6 Japanners gevangengeno men en 7 gedood en werd door ons overal op Japanse wapenen beslag gelegd. Twee Japanse bommen werden door een Japans vlieguig op de door ons bezette stad Semarang geworpen. De vernielingen op de olievelden na bij Pladjoe, om een voorbeeld te noemen, werden door speciale Japanse destructieploegen uitge voerd. De Republikeinse radio schuift de aanvallen op lijf en goed van de Chinese ingezetenen en van andere nationaliteit op rekening der Nederlanders. Ten rechte blijkt uit de verklaringen, mede delingen en protesten van de slachtoffers zelve onomstotelijk het tegendeel. 10 dverl ca i kl.j els C neer j ir. meel r ens de sitie looi e nip ivieli )Ulg| r fee ie er; nietl zam| ;f t- jzè sk en, be\i Igeij ing I ah! een n til keil] *ee:| s of ovt hts ig veiil vert| n rgaij eclf staifl v,

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1