ft Stichting Herstel Zeeland 1945 gaat verdwijnen CLANDESTIENE SLACHTERIJ n Liefde op het land y p tai 1 Personeel van„Buchenwald" schuldig bevonden De toestand in Paraguay MEISJES IN UNIFORM jT- MEIS Nieuwe Amerikaanse exporttoewijzing voor reuzel Uit de Provincie ■mW> Britten stellen vragen aan de Sowjets Telegrammen ^an „Nationaal Reveil" Instelling die in korte tijd bestaansrecht verwierf „VACANTIEDAG" van het prinselijk gezin in eigen land kost Nederlandse Volk 300 gram vlees per persoon per week - p< I BG fe. 3 n 31 Bewakers en artsen van het beruchte concentratiekamp Bu- dhetnwald zijn door het Ameri kaanse militaire gerechtshof schuldig (bevonden wegens het bedrijven van oorlogsmisdaden. Onder de beschuldigden bevond zich Use Koch, de weduwe van de commandant van het kamp, die ontkende dat zij lampekappen vervaardigd uit getatoueerde mensenhuid, in haar bezit heeft gehad, Ziij verwacht in Oetoiber een b3by en dit zal haar waar schijnlijk van de doodstraf red den. Een andere beschuldigde was Prins zu Waldeck, de eerste Duit ser van koninklijke bloede die wegens oorlogsmisdaden terecht heeft gestaan. Ook stond terecht Dr, Edwin Katzenellenihogen, de mystieke figuur van de rechts zitting. Hij was vroeger Ameri kaans onderdaan en gaf zich ach tereenvolgens uit voor Engelse", „Tsjecho-, Slowaakse dokter" en „Deense psychiater". De vonnissen zullen Donderdag morgen worden uitgesproken. De regering van Paraguay heeft in een uitzending voor radio Asuncion het volk aangespoord nog 24 uur stand te houden, daar regeringstroepen naar de stad marcheerden om haar te ontzet ten. Naar verluidt, zouden troepen der opstandelingen in de buitenwijken van Asuncion zijn doorgedrongen. Het grootste deel van de loyale troepen zoals zrj in de radioboodschap ge noemd worden naderde de stad uit de richting Concepcion en zou de belegeraars reeds in de rug aanvallen. In het gebied van de rivier Salado, ongeveer 32 km ten Noordoosten van Asuncion zijn gevechten aan de gang. Een liefdes-romer- van BERTA RUOk slotte wordt aangedrongen op afwijzing van Australische in menging en op handhaving van het standpunt, dat de V. N. on bevoegd zijn het binnenlands ge schil in behandeling te nemen. Aan de Veiligheidsraad is een telegrafische boodschap gezonden, waarin het interne karakter der aangelegenheid wordt onder streept en waarin geprotesteerd wordt tegen eventuele toelating in de Veiligheidsraad van Repu blikeinse vertegenwoordigers. In een derde telegram, gericht tot Mr. Van Kleffens, spreekt .Nationaal Reveil" zijn waarde ring uit voor de wijze, waarop Mr. Van Kleffens de Nederlandse zaak heeft verdedigd. Het Amerikaanse Departement van Landbouw heeft Maandag een toewijzing van 18.700.000 lbs reu zel voor onmiddellijke export be kend gemaakt. Deze toewijzing- is gegeven teneinde de dringende behoeften te bevredigen en zal in mindering worden gebracht van de toewijzing voor het vierde kwartaal. Aan Nederland werd een hoe veelheid van 2.200.000 lbs toege wezen en aan Zwitserland een hoeveelheid van 1.100.000 lbs. MINISTER HUYSMANS ZAL ZEELAND BEZOEKEN. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Minister van Economische Zaken, Dr. G. W. M. Huysmans, om op 21 en 22 Aug. a.s. een bezoek aan Zeeland te brengen. OVERSLAG. Gestaagd. Als assistent bij de Invoer rechten en Accijnzen, slaagde voor het examen te Bergen op Zoom en Den Haag. onze dorps genoot de heer C. Hoekman, ont vanger alhier. Wielrennen. Bij een koers voor jongens be neden 16 jaar namen alhier 22 jongens deel. De afstand be droeg 50 km en werd afgelegd' in 1 uur en 20 minuten. Eerste werd De Looi, van Clinge, tweede De Vcs, derde De Badts. Wijngaard van Overslag had 2 maal bandbreuk en moest ondanks zijn voorsprong, kort voor het einde de strijd staken. VLISSINGEN. Wassenaars Jeugdtoneel. Maandagmiddag arriveerde per autobus het Wassenaars Jeugd toneel te Vlissingen. Het gezel schap, bestaande uit zestig jon gens en meisjes, zal te Middel burg, Vlissingen en Goes voorstel lingen geven van de operette „Walchertje en de weerwolf" van Jan Bresser en Els de Groot en is gedeeltelijk voor het verblijf van een week ingekwartierd bij par ticulieren en gedeeltelijk in de zeevaartschool ondergebracht. De voorzitter van de Stichting ..Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, heette het gezel schap hartelijk welkom op Zeeuw se bodem en dankte allen voor hun belangeloze medewerking aan de zaak van Walcheren. Spontaan antwoordden de kin deren hierop met „Het lied van de jonge boom", dat de apotheose van de operette vormt en dat op de boomplanterij, 4 November a.s. door de Walcherse schoolkinderen bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek zal worden gezongen. Ook de wnd. (burgemeester, wethouder Poppe. dankte de kin deren voor hun medewerking aan Walcherens herbeplanting en ten slotte sprak de heer Jan Bresser woorden van dank voor de ont vangst. In een poging om de impasse inzake de besprekingen over de controle op de atoomenergie op te heffen heeft Groot-Brittannië aan het Kremlin een serie vragen betreffende de Sowjet-Russische •opvattingen op punt gesteld. Sir Alexander Cadogan, de Britse afgevaardigde in de com missie voor de atoomenergie, heeft namelijk een brief gezonden aan Andrei Gromyko, de Sowjet- Russische afgevaardigde, waarin hij verklaart, dat het Sowjet- Russische controle-plan niet vol doende waarborgen tegen schen dingen biedt. Cadogan vraagt in zijn brief: 1. Wat bedoelen de Sowjets met inspectie"; 2. Moeten de internationale inspecteurs alleen maar toestem ming hebben om door de regerin gen aangewezen fabrieken voor atoomenergie te bezoeken? 3. Heeft Moskou nog enige andere vorm van contröle in ge dachte behalve inspectie? 4. Kan een overtreder van de contröle-hepalingen door een veto in de Veiligheidsraad beschermd worden .Nationaal Reveil" heeft zich telegrafisch tot de Minister-Pre sident gewend teneinde aan te dringen op een vasthouden aan de laatste Regeringsverklaring. Verzocht wordt geen onderhan delingen te openen, voordat alle gijzelaars en politieke gevange nen door de republiek in vrijheid zijn gesteld en dan nog uit sluitend met een represents.- j tiesve vertegenwoordiging van de diverse bevolkingsgroepen. Ten- VOOR ZEEEWS-VLAANDEREN REEDS VEEL BEREIKT. Zo er een instelling is, die in de betrekkelijk korte tijd van haar bestaan getoond heeft, ten volle te beantwoorden aan de in haar gestelde verwachtingen dan is het zeker wel de Stichting Herstel Zeeland 1945. Deze Stichting, die begin 1946, op initiatief van het Provinciaal Bestuur werd opgericht, stelde zich ten doel het herstel en de welvaart der provincie te bevor deren en als het ware een over koepelend orgaan te vormen voor de vele verenigingen en stichtin gen die, op velerlei gebied werk zaam, in de na-oorlogse tijd ont stonden, en allen ten doel hadden de belangen der provincie te be hartigen. En dat de Stichting zich op sociaal, cultureel en economisch terrein bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt en vaak resultaten heeft weten te bereiken in ge vallen, die dikwijls hopeloos schenen en waar men eerder reeds langs verschillende wegen tevergeefs gepoogd had enig suc ces te behalen, daarvan liggen de bewijzen voor het grijpen. Wij willen hier slechts noemen de textielvoorziening voor de ge teisterde gebieden, de verschillen de noodvoorzieningen, de vereen voudiging voor het grensverkeer en de medewerking verleend bij het vestigen van industrieën. (,,De Schelde" te Breskens!), om niet te spreken van de ho_nderd-en-een kleinere zaken, waarin men voor al de kleine man van dienst was. Uit de aard der zaak beperk ten wij ons bij bovenstaande op somming in hoofdzaak tot Zeeuws-Vlaanideren, zonder ech ter ook maar enigszins tekort te willen doen aan de behaalde resultaten in de overige delen der provincie. Doch daar wij dezer dagen een onderhoud mochten hebben met de actieve Directeur van bet Bu reau Zuid-Zeeland der Stichting, de heer D. C. Bouwense, kwamen vanzelfsprekend de verschillende Zeeuws-Vlaamse problemen het eerst ter sprake. En het bleek ons al spoedig, dat wat dit gewest betreft toch zeker wel „the right man on the right place" werd geplaatst. Het enthousiasme waarmede de heer Bouwense ons van zijn, heus niet altijd even dankbaar werk, vertelde, staat er borg voor, dat de zorg voor de belangen der be- 52_ (Nadruk verboden.) Ut ik verliefd op kapitein Holiday! Hoe had ik zó onver geeflijk dom kunnen zijn om het ooit zover te laten komen? Maar tenislotte had ik dat niet in m'n hand gehad. Ik wist niet, Wat me boven het hoofd hing. Wat een merkwaardig lot was me toch beschoren! Ik scheen ge doemd te zijn, tweemaal in mijn leven mijn hart te verliezen aan de verkeerde man. Eerst aan Harry Markham, die alles ge daan had wat hij maar kon, om dat in de hand te werken. Nu aan Dick Holiday, die nooit een seconde gepoogd had, met me te flirten. t Nu, in elk geval moest ik me zelf 'zo spoedig mogelijk zien te Cureren dat was het enige, wat erop zat. Ik moest mezelf eens ernstig onder handen nemen, omdat ik 't me zo idioot had aan getrokken, dat kapitein Holiday blijkbaar met hart en ziel aan een ander verknocht was. Ik brak er m'n hoofd mee, wie ze wel zijn mocht, die geheimzin nige zangeres. Signora Dolores was ze werkelijk een signora? Of was ze een Engels meisje van een opvallend Spaans type Waar was ze vandaan gekomen? En wanneer was ze in Careg ge arriveerd? Hoe lang zou ze hier blijven logeren? Ik vroeg me af, of Muriel erg verrukt zou zijn over dat Spaanse meisje, dat haar zo volkomen in de schaduw had gesteld. Of ze nog eens zou zingen Neen, dat deed ze niet. Ik begreep, dat dit weer een nieuw staaltje van haar coquet- terie was: één keer op te treden, een daverend succes te oogsten en dan te weigeren, zich verder te vertonen vóór de laatste toon van het volkslied was weggestor ven en wij allemaal in de houding stonden. Ja; eindelijk kwam dan toch het slot van het concert. Er waren kleine speechjes afgestoken; er was ..hoera!" geroepen voor on ze gastheer en voor al degenen, die hun medewerking hadden ver- woners van Neer land's meest ge teisterde gebied en vaak „verge ten hoekje", niet in verkeerde handen is gelegd. Dit wordt trou wens reeds bewezen door de wijze waarop door pers en radio de aandacht op Zeeuws-Vlaanderen werd gevestigd en de medewer- king die werd verleend bij de werkzaamheden der Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer. Wat op ons echter nog het meest indruk maakte, waren de talloze gevallen, waarin de een voudige man, die met moeilijk heden zat, werd geholpen. En dat deze moeilijkheden van de meest uiteenlopende aard waren, daar van kan men verzekerd zijn. Al lenen zij zich dan ook uiteraard niet voor publicatie. Dag en nacht stond, en staat nog, het Bureau te Oostburg klaar om een ieder, die ten einde raad en door het zenden van het-kastje-naar- de-muur hopeloos is, van dienst te zijn, en indien er menselijkerwijs gesproken, iets aan te doen is, kan men er ook van verzekerd zijn, dat het gebeurt! Daarom juist valt het zo te betreuren, dat onlangs tijdens de zitting der Provinciale Staten de mededeling werd gedaan, dat de Stichting Herstel Zeeland 1945 gedoemd is te verdwijnen en wel met ingang van 1 Jan. 1948 a.s. Niet, dat ook niet het Provin ciaal bestuur er van doordrongen is, dat de Stichting in haar kort bestaan veel heeft tot stand ge bracht en er nog veel meer is, dat de goede zorgen en de stimule rende invloed dezer instelling ten zeerste van node heeft, doch in Regeringskringen schijnt men de mening te zijn toegedaan dat de Stichting thans moet verdwijnen. En het lijkt er veel op, alsof de betreurenswaardige gang van za ken bij de Stichting Herstel Lim burg 1945, waar men in tegen stelling met hier in Zeeland de zaak voor wat het financiële ge deelte betreft, nog al op grote voet had opgezet, debet is aan het postvatten van deze qiening. leenid, vooral voor de „eharma.n- te jongedame, die zo vriendelijk en bereidwillig was geweest, te accompagneren," maar er was nergens een spoor te zien van de bekoorlijke verschijning, die „Ca- rissima" had gezongen. Ik veronderstelde, dat zij, met de andere logée's nog wel 'n ge zellig soupertje zou hebbel, on- "der presidium van kapiteiiT Holi day. Ik vrees, dat ik bij die ge dachte eenvoudig trilde van on bedwingbare jalouzie. Het auditorium begon, lachend en schertsend, tussen de stoelen door, uit de concertzaal te stro men. Ik merkte, dat ik doodmoe was; zo'n avond vol emoties scheen je heel wat meer aan te pakken dan een hele dag zwoegen cp het land! Ik keerde me naar Elisabeth en dwong mezelf om te zeggen: „Leuk was 't, hè?" Elisabeth knikte met haar kort geknipt hoofdje. Ik wierp een blik op de rode bloem, die ze op haar kiel had gespeld, en ging voort: „Dat meisje, weet je wel, dat die twee liedjes zong dat vond ik verreweg het beste van allemaal." Elisabeth wierp me een snelle blik toe en vroeg bruusk: „Welk Al met al echter verdwijnt daardoor ook hier een instituut, dat tallozen aan zich verplicht' heeft en dat ook in de toekomst nog veel voor het gewest had kunnen en willen doen. In het bijzonder voor de vol ijverige Directeur van het Bureau voor Zeeuws-Vlaanderen, die ge toond heeft, yan het goede hout gesneden te zijn en al zijn energie en werkkracht in dienst van ons gewest stelde, moet dit vrijwel roemloos einde een bijzonder hard gelag zijn. En alhoewel een ieder wel doordrongen is van het feit, dat voor een spoedig herstel van Nederland bezuinigingen op financieel gebied allernoodzake lijkst zijn, vraagt men zich inmid dels toch af, of in dit geval niet wat al te voorbarig te werk wordt gegaan. Een voorbarig heid waarvan het zwaar getrof fen en nog allerminst herstelde Zeeland wel eens de dupe zou kunnen worden. Zo dikwijls is de wens geuit de Prinsesjes „gewoon" in het pu bliek te mogen zien, een wijze, die door Hun ouders ten volle wordt begrepen. Telkens wordt geprobeerd onze Prinsesjes onder het pulbliek te brengen, maar- steeds weer is het juist dit pu bliek, dat door zijn gedrag elk plezier bederft. Van elk kind, ook van een Prinsesje, is het de wens net als andere kinderen te zijn, net als zij te genieten en gelijk behandeld te worden. Maandag hadden de Prinsesjes thuis in Soestdijk een heerfijk vacantieplan gemaakt. Zij wilden in Katwijk aan Zee gaan zwemmen, een fort bouwen en picniccen op het strand. Zo getoeurde het ook. Aanvankelijk ging alles goed' Zij hoorden bij de grote badgastenfamilie, totdat elk plezier totaal bedorven werd door het hinderlijk gedrag van. het publiek. Hulpvaardige badgasten ver zochten de mensen rustig niet te blijven staan en trachtten door spel de aandacht af te leiden.. Toen, dit niet hielp, vroeg H. K. Prinses Juliana de mensen per soonlijk, ter wille van Haai' kin,- deren door te willen lopen. Doch. zelfs toen luisterde men niet. Het publiek drong op, de Prin sesjes in het water nauwelijks een meter ruimte latend. Het bleek onmogelijk op deze manier langer aan zee te blijven. Zo kwam het dat H. K, H. Prin ses Beatrix de verzuchting slaak te: „Wij kunnen ook nooit eens een prettige vacantiedag hebben." Is dat nu nodig? Kan men niet meehelpen een zo begrijpelijke wens te vervullen? De Prinselijke Familie wil graag in eigen land van de vacantie genieten. De tweede helft van Augustus zijn de Prinsesjes met Hiun ouders in Huis ten Bosch. Het Prinselijk Paar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlangen de Prin sesjes in het publiek te brengen. Echter, van de wiize waarop men toont begrip te hebben voor de vurige wens van de Prinselijke Ouders Hun kinderen ter wille van Hen zelf, met rust te laten, zal afhangen of dit mogelijk is. DRIELING GEBOREN. Het echtpaar Kuik-van de Wete ring, wonende te Lindenheuvel, Geleen, werd Maandag verblijd met de geboorte van drie flinke jongens Moeder en kroost maken het uitstekend. „In de dagbladen hebben wij kunnen lezen, dat Minister Mans- holt aan de Tweede Kamer ver telde, dat 64.000 runderen en 328.000 varkens per jaar clan destien verdwijnen. In kilogram men uitgedrukt betekent dit 19 millioen kg rundvlees en 41 mil- lioen kg varkensvlees. Aan scha pen worden geslacht ongeveer 130.000 stuks of 3 millioen kg vlees Voor de normale vlees- distributie gaan dus verloren 63.000 ton, van de allerbeste kwa liteit, want alleen vette koeien, spekvarkens en schapen met veel wol hebben waarde bij de zwart handelaars. Wanneer wij dus het zwart geslachte vlees aan ons rantsoen kunnen toevoegen, zou het vleesrantsoen 7 kg per hoofd en per jaar hoger kunnen zijn, hetgeen neerkomt op ongeveer 300 gram vlees zonder been per week." Aldus sprak de heer B. van der Erjk, voorzitter van de algemene Nederlandse Slagershond, Dins dagochtend' in een persconferen tie te 's-Gravenhage, om de hui dige moeilijkheden in het slagers- bedrijf te bespreken. De heer Van der Eijk wees er meisje?" Ik deed mijn mond al open om te zeggen: „Wel, natuurlijk dat Spaanse meisje," maar de woor den bestierven op mijn lippen bij het schouwspel, dat zich op dat ogenblik aan me vertoonde. In de hall, aan de voet van de brede trap, stond kapitein Holiday te schateren van het lachen; een klein groepje mensen verdrong zich om hem en om een andere gedaante, die vlak naast hem met een zwarte waaier stond te wuiven. Dit was 't, dat me plot seling deed verstommen. De gestalte was lang en rank en gekleed in een zwarte japon, met gitten bezet; wat de figuur betrof, was 't niemand anders dan signora Dolores, die aan het be gin van het tweede gedeelte was opgetreden. Maar waar was de mantilla en het glanzig-zwarte haar, waarover die zo kunstig gedrapeerd was Weg allebei weg! Boven de nauwsluitende zwarte japon, verscheen het lachende gezicht en het kleine, goud-blonde hoofd van een jonge man! „Is hij geen alleraardigst' meis-, je?" hoorde ik de roodharige soldaat-acteur vlak achter me op, dat door zwartslachting on noemelijk veel verloren gaat. Zo gaan bloed, een groot deel der huiden, poten, koppen enz. en hiermede grote hoeveelheden prima consumptiemiddelen en in dustriegrondstoffen voor ons volk en ons land, verloren. Darmen worden tegen hoge prijzen ge ïmporteerd: de zwartslachter begraaft ze, wat een schade van 3,50 per rund of in tot. 224 000 gulden betekent. De* huidenhan- del krijgt voor circa 300.000 minder aan huiden, aan varkens haar gaat een bedrag van rond 230.000 verloren, terwijl aan bloed voor de veevoederindustrie voor 210.000 schade wordt be rokkend. „Laten wij maar sanatoria bou wen", aldus spr., „en collecten houden voor de t.b.c. -bestrijding, de zwartslachter zorgt wel, dat er werk is voor de sanatoria en dat er wat te bestrijden valt." De boer, die begint met duur der dan de normale prijs te ver kopen, is schuldig, terwijl ook de handelaar, die zijn adressen wel kent, ernstige schuld treft. Ook slagers maken zich aan dergelijke practijken schuldig. vragen. „Dat komt, omdat ik hem geschminkt heb, al zeg ik 'tzelf. Zijn eigen moeder zou hem niet herkennen. Maar zelf heeft hij er ook aardig slag van. Hij vroeg me een paar tips, maar ik kon, hem eigenlijk niet leren; alwat ik, doen kon, was, hem in een dames- corset rijgen Ik geloof, dat mijn mond open hing van verbazing. Nu ik die zwarte, golvende pruik op zijn hand zag balanceren, nu ik het wist, kon ik met niet begrijpen, dat. ik het niet eerder in de gaten had gekregen! Alles wat de als meisje ver klede man gewoonlijk verraadt, was ook hier aanwezig. De te brede pols, de spier in de nek juist order het oor, de onwennige manier van lopen, die geen mid denweg schijnt te kunnen vinden tussen de gewone, lange passen en een aanstellerig trippelen, dat een vrouwelijke gang moet voor stellen alsof iemand van ons nooit zo loopt! En dan is er nog de hoek, die de mannelijke arm bij de elleboog maakt, en die steeds een scherpe V vormt in- plaats van een U, zoals de zachte arm van een vrouw. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2