HET BELEID IN INDONESIË DE TOESTAND IN INDONESIË Politieke spanningin Engeland WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1947. "T r H Officiële verklaring van de Nederlandse Regering Het Prinselijk Gezin op Huis ten Bosch _Brits-Amerik. economisch plan Amerikaanse eisen aan China? Minister Neher onverwacht naar Indonesië vertrokken Voorlopig geen opheffing van de fietsendistribufie^ Britse oud-strijders in Sahara door Fransen gearresteerd De kinderen in Engeland^ doJ ftsïe tJ> «eSI Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Hetzelfde weer. Enkele overdrijvende wolken velden; over 't algemeen zon nig en droog. Weinig verande ring temperatuur. Zwakke, tij delijk matige wind tussen N. en Oost. In de ocbtend snel op lossen van mist of nevelvelden 3de Jaargang No. 578. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs I r mm 10 ct.: minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertentie» tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. :n .ie c kl.. els neèrl rr. meei Noodgedwongen ging de Nederlandse Regering op 21 Jnli over tot het politioneel gebruik van militaire middelen ter bestrij ding van onhoudbare toestanden op -Java en Sumatra; toestan den veroorzaakt, doordat de Republikeinse Regering, ondanks een meer dan een half jaar tevoren door haar vrijwillig onder tekend Bestand, nabel bevel tot staken, der vijandelijkheden te geven en duldde dat Republikeinse gewapende groepen terreur bicven uitoefenen en in het bijzonder de gebieden, die op Java en Sumatra onder het bestuur der Nederlandfe-Indische Regering stonden, als het ware belegerden Nu eensdeels tengevolge van deze militair-politionele actie de toestand is gewijzigd, al zijn de moeilijkheden slechts ten dele opgelost en nu anderdeels op uitnodiging van de Veiligheidsraad wederzijds het bevel tot staking der vijandelijkheden is gegdven, acht de Nederlandse Regering het ogenblik gekomen om het volgende te verklaren. 1. Opnieuw ziet de Nederland se Regering zich thans gesteld voor de vraag hoe zij met vreed zame middelen haar doel in Indonesië kan bereiken. Dit doel is bekend. Het is geenszins de terugkeer tot enigerlei koloniale verhouding. Het is geen andere dan de uitwerking der toeken ning van het door de Nederlandse Regering als grondslag van haar beleid aanvaarde zelfbeschik kingsrecht. Het is geen ander, dan het ombouwen van het oude Nederlands-Indië tot een nieuw Indonesië, een souvereine, demo cratische en federale staat, zelf standig lid der Verenigde Naties en met Nederland, Suriname en Curaqao verenigd in een reële Unie. Het is dus nog steeds hetzelfde doel, dat belichaamd werd in d!e overeenkomst van Linggadjati. 2. Vóór alles is nodig het verder herstel van rust en orde, onmisbaar voor de veiligheid van persoon en goed, voor de verze kering van de fundamentele men selijke rechten en vrijheden, voor economische wederopbouw, voor Indonesië's deelneming in de wereldhuishouding en voor de vestiging van de nieuwe rechts orde. Daartoe behoeft Indonesië een deugdelijk politie-apparaat. De Nederlandse Regering, her haalt haar bereidheid haar troe pensterkte te verminderen, zodra een deugdelijk politie-apparaat de handhaving van orde en rust zal vermogen te waarborgen. 3. Om iedere mogelijke twijfel aangaande haar bereidwilligheid om werkelijk een souvereine, de mocratische en federale staat in Indonesië tot stand te brengen, de pas af te snijden, heeft de Nederlandse Regering aangebo den aanstonds, hangende de voor bereiding van deze staat, gedu rende een noodzakelijke over gangsperiode een Indonesische federale interim-regering te vor men, waarin vertegenwoordigers van verschillende deelstaten, als ook van dc noff onvoldoende ver tegenwoordigde minderheden on- deb de bevolking met de Luitenant- Gouverneur-Generaal zouden sa menwerken. Met de Regeringen zowel der Republiek als der an dere Indonesische deelstaten, Oost-Indonesië en West-Borneo, was hieromtrent reeds in belang rijke mate overeenstemming ver kregen. De Nederlandse Regering herhaalt thans dit aanbod tegen over alle deelstaten en bevol kingsgroepen in Indonesië. Zij is voornemens te bevorderen, dat deze interim-regering voorlopig ook het beheer zal voeren over Mien deelt ons mede, dat de Koningin het Prinselijk Gezin binnenkort voor enige weken op toet Huis Ten Boscto te gast ver wacht. Aanvankelijk lag- het in de be doeling, dat de Prins en de Prin ses met hun kinderen op Het Loo zouden komen logeren. Enige tijd geleiden echter werd een besmet telijke ziekte in het daar geves tigde herstellingsoord van de Stichting 1940—1945 geconsta teerd. Hoewel deze ziekte reeds tot het verleden behoort achtten de medici het juister om met het oog op de kinderen geen enkel risico te lopen en Het Loo deze zomer niet als vacantieoord door het Prinselijk Gezin te doen ge bruiken. I de gebieden, die in de vorige we ken werden bezet. Het politie-apparaat, hierboven bedoeld, zal aan deze Regering ondergeschikt worden gemaakt. Zo spoedig mogelijk zullen ook de reeds eerder voorgestelde fede rale organen, waarborgend de voedselvoorziening alsmede de economische, monetaire en han delspolitieke eenheid van Indo-< nesië, alle eveneens onder meer genoemde Regering ressorterend, door haar dienen te worden ge vormd. 4. De totstandkoming ener interim-regering- zal geenszins de stap vertragen naar een blijvende oplossing. De Nederlandse Re gering is voornemens op de kortst mogelijke termijn verte genwoordigers der verschillende deelstaten en bevolkingsgroepen in Indonesië om een ronde-tafel bijeen te roepen teneinde over de definitieve inrichting van het nieuwe Indonesische staatsbestel te beraadslagen. Waar de be volking van enig gebiedsdeel het verlangen hiertoe te kennen geeft, zal zij langs democratische weg zich kunnen uitspreken over. haar plaats in het nieuwe staats bestel volgens beginselen in de art. 3 en 4 vgn Linggadjati neer gelegd. 5. Bij de Nederlandse Rege ring leeft de overtuiging, dat de andere staten en staatsdelen als mede de verschillende minder heden onder de bevolking van In donesië met haar denkbeelden en voorstellen instemmen en onmid dellijk aan de uitvoering daarvan zullen willen deelnemen. Op de Republiek doet zij een ernstig beroep ook haar medewerking daartoe te verlenen. Zij koestert de hoop, dat de goede diensten, door de Verenigde Staten aangeboden, hiertoe be langrijk zullen bijdragen. Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hernieuwing van het Indonesische staatsbestel der halve niet om de beslechting van enig geschil vloeit voort, dat de oplossing wel door goede dien sten kan worden bevorderd, niet door arbitrage tussen Nederland en de Republiek zou kunnen wor den uitgemaakt. De nieuwe staatkundige constructie is im mers een zaak, waarbij naast Nederland en de Republiek ook de andere deelstaten en bevol kingsgroepen betrokken zijn, en is een onderwerp, dat uiteraard reeds bij de totstandkoming van Linjggadjati van arbitrage uitge sloten werd. XTIT DUITSLAND Ter stimulering van de produc tie in Duitsland heeft het Brits- Amerikaanse militaire bestuur 'n plan bekend gemaakt, waarbij 10 van de opbrengst aan bui tenlandse valuta. verkregen uit de verkoop van Duitse goederen, ten goede komt aan een fonds voor Duitse exporteurs en arbei ders in export-industrieën. Het plan beoogt het Duitse export-program te stimuleren en Duitsland in staat te stellen bij te dragen tot het economisch herstel van Europa. Voorts ligt het in de bedoeling, dat Duitse exporteurs de helft van de gel den van het fonds kunnen gebrui ken voor de invoer van grond stoffen en machineonderdelen en ter bestrijding van de onkosten, verbonden aan de vestiging van verkoopagentschappen in het bui tenland. De andere helft der gelden zou ten goede komen aan de arbeiders, wanneer de details van het plan door de Duitse uit voerende economische raad zou den zijn uitgewerkt. Krappe overwinning voor Labour-regering Fraser Wighton, Reuters cor respondent, weet omtrent de Maandag gehouden bijeenkomst van de parlementsfractie der Latoourpartij nader te melden, dat d'e Regering haar voorstel tot het uitstellen van een beslissing over nationalisering van de ijzer en staalindustrie met een zeer kleine meerderheid, namelijk met 81 tegen 77 stemmen, er door gekregen heeft. De ijzer- en staalindustrie zal thans onder Regeringscontröle gesteld worden. De aandelen zullen echter in par ticuliere handen blijven, in af wachting van nationalisering in de toekomst. De voorzitter van de Ministerraad, Herbert Morrison, zou krachtig op uitstel van na tionalisering hebben aangedron gen, omdat het thans ten uitvoer brengen ervan de door de Rege ring verhoopte productie in ge vaar zou kunnen brengen. Dreigende Regeringscrisis? Volgens de politieke commen tator van de News Chronicle zou Attlee, de Britse Premier, voor gesteld hebben om af te treden. Op aandringen van Hugh Dalton, de Minister van Financiën, en Herbert Morrison, Lord-President of the Council, zou hij echter aangebleven zijn. De houding van deze beide laatsten zou vol gens jie commentator ongetwij feld zijn beïnvloed door hun af keer om eventueel het leider schap van Ernest Bevin in het gereconstrueerde kabinet te moe ten aanvaarden. De uiterst link sen in de Labourpartij hellen naar de mening van de commen tator meer en 'meer over naar de gedachte om de Minister van Gezondheid, Aneurin Bevan, als Premier voor te dragen. Vrien den van Bevan zouden dit echter ontkend hebben. Crisiswet aanvaard. De debatten over de crisiswet in het Lagerhuis werden Dinsdag morgen, na een zitting van acht tien uren, besloten met een stemming, waarbij het ontwerp met 178 tegen 63 stemmen in derde lezing werd aanvaard. Het ontwerp zou in de loop van Dinsdag in het Hogerhuis aan de orde komen. Volgens een bericht van Tass uit communistisch-Ohinese bron, aangehaald door radio Moskou, zou Generaal Wedemeyer, de bij zondere afgezant van President Truman in China, elf bases in China voor de Amerikaanse strijdkrachten gevraagd hebben. Deze bases zouden over geheel China verspreid moeten liggen. Onder andere zou er sprake zijn van een bases op Formosa en een te Tsingtao aan de kust; verder een te Oeroemtsji, de hoofdstad van de provincie Sinkiang, waar onlangs gevechten tussen Chinese troepen en strijdkrachten uit Buiten-Mongolië hebben plaats gevonden. Deze bases zouden, volgens het berihht van Tassv moeten worden afgestaan in ruil voor een lening van anderhalf twee milliard dollar. De strijdmacht der opstan delingen, welke de hoofdstad van Paraguay, Asuncion, van vier zij den aanvalt, zou volgens be richten der aanvallers de ver dediging (door regeringstroepen) gaandeweg doen bezwijken, ter wijl van Regeringszijde beweerd wordt, dat de verdedigers een ijzeren muur vormen. Beide par tijen melden zware gevechten en grote verliezen. Enige belangrijke gebouwen in Asuncion zijn in forten herscha- schapen, waaruit men opmaakt, dat de opstandelingen om elk huis zullen moeten vechten. Aneta verneemt van officiële Nederlandse zijde te Batavia het volgende: Op Java en Sumatra wordt in de pas bezette streken voortdu rend tegen rondtrekkende benden opgetrodten. Er werden weer enige overtredingen geconstateerd van de order Staakt de vijande lijkheden". Midden-Java. Ten Zuidwesten van Ambarawa werd een pa trouille dtoor een bende van onge veer 360 man aangevallen. Onze patrouille werd beschoten met geweer- en mitrailleurvuur en vervolgens met handgranaten be stookt. De aanval werd ook met enige verliezen onzerzijds afge slagen. Oost-Java. Ten Zuidwesten van Modjokerto werd een onzer na- trouilles beschoten. Zuid-Sumatra. Rondom Lahat hadden onze patrouilles hindter Geheel onverwacht is Dinsdag ochtend om 6 uur de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, Z. Exc. L. Neher, per K.L.M. vliegtuig van Schiphol naar Bata via vertrokken. Aan de reis van de staatsman, die onder vrij grote geheimhou ding is voorbereid, was van te voren geien enkele ruchtbaarheid gegeven, zodat het slechts aan enkele ingewijden bekend was, dat Minister Neher zich onder de 6 passagiers bevond, die Dinsdag morgen bij het krieken van de dag plaats namen in de naar In donesië vertrekkende PH TSA der K. L. M. TegenoVer een A.N.P.-verslag gever verklaarde tje Minister, die zich uiteraard niet over details van het doel zijner reis wilde uit laten, vlak voor zijn vertrek op Schiphol, dat hij „als vertegen woordiger der Nederlandse rege ring ter bespreking van vraag stukken, die zich bij de wederop bouw van Indië en bij de organi satie der P.T.T. aldaar voordoen" naar Batavia vertrok. Hij achtte het niet in 's lands belang op dit moment reeds nader over zijn ver blijf in Indonesië uit te wijden en kon evenmin ook maar bij bena dering antwoord geven op de vraag hoe lang dit zou zijn, al voegde hij daaraan toe, dat het zeker niet minder dan een twee tal weken zou zijn. De enige, die de Minister op zijn reis naar Indonesië vergezelt, is zijn eigen secretaris, Mr. H. G. Quik. Mevr. Neher nam met haar zoon op Schiphol afscheid van haar echtgenoot, die voorts uitge leide werd gedaan door de Direc teur-Generaal der PTT, de heer T. van Houwelingcn, Secretaris- Generaal R. H. V. Mouton, de chef van zijn Kabinet, Jhr. Ir. A. C. D. de Graeff en de Directeur- Generaal der Volkshuisvesting, Dr. Z. Y. van der Meer. De DC 4, waarin de Minister de reis maakt, wordt bestuurd door gezagvoerder G. Moll. In Caïro zal een twintigtal gestrande pas sagiers aan boord gaan, waarna de reis wordt voortgezet naar Sjarja in Arabië. Wegens de moeilijkheden, die de K.L.M. in Brits-Indië ondervindt, wordt dan alleen nog Colombo on Ceylon aangedaan. Van Colombo uit hoopt de piloot zonder tussenlan dingen naar Batavia te vliegen. van sluipschutters. Op de weg naar het Westen toe, bleken ver sperringen te zijn aangebracht. Onze patrouilles troffen bruggen vernield aan. Midden-iSumatra. In het Pa- dangse konden dank zij de waak zaamheid d'er Nederlandse troe pen infiltratiepogingen worden verijdeld, welke tot doel hadden om een aanval te doen op het Ne derlandse kampement Baungin. Een 20-tal leden d'er T.N.I. werd gevangen genramen. Behalve handgranaten, enkele wapens en munitie kwamen documenten in onze handen, waaronder een lijst van Indonesiërs, die wegens hun sympathie met het Nederlands bestuur ontvoerd zouden wordlen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aanval werd beraamd door de verantwoordelijke leiders van Fort de Koek, die 8 Augustus op dracht gaven tot deze operatie en de nodige wapens verstrekten. Onze verliezen van 11 Augus tus bedragen: 3 gesneuvelden. 4 gewonden. BRITS-NED. GEZELSCHAP DOOR EXTREMISTEN GEATTAQEERD. Gedurende ongeveer 2 uur heb ben een Nederlands beheerder, zijn assistent en 4 leden van het Britse consulaat met pistolen en tommyguns tegen een gewapende bende van Indonesische extremis ten gevochten, temidden van weelderige planten en bloemen op d'e helling van het emplacement van Tjilboda, ongeveer 100 km van Batavia. Het emplacement maakte deel uit van de Botani sche tuinen van Buitenzorg. Op een hepaald moment van de strijd naderden de extremisten tot »P ongeveer 20 meter af stand van de kleine groep waar onder ook verscheidene Indone siërs waren. Het gezelschap werd door een Nederlands offi cier en een soldaat ontdekt, toen zij aan het patrouilleren waren. Enige uren later werden de ver dedigers, geëscorteerd door Ne derlandse soldaten naar een mili taire post gebracht, waar zij de nteht doorbrachten. Een Indonesiër werd gedurende de schermutseling gedood. In verband met de geruchten, dat opheffing- van de fietsendistri- butie aanstaande zou zijn, deelt het Ministerie van Economische Zaken mede, dat besloten is de bestaande regeling voorlopig on gewijzigd te handhaven. Wel zijn, in nauw contact met het bedrijfs leven, de mogelijkheden van vrij geven van 'fietsen overwogen, maar het is gebleken, dat de op heffing van de distributie van fietsen bij handhaving van de bandendistributie grote moeilijk heden met zich mee zou brengen, aldus het Ministerie. Het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Britse ambassadeur te Parijs en de Britse consul-generaal te Dakar verzocht, ten spoedigste rapport uit te brengen over een groep Britse oud-strijders en hun gezin nen, die zich te Fort Trinquet in de Sahara 21 dagen in arrest zou den bevinden. Het Franse Ministerie van Kolo niën heeft de Gouverneur-Gene raal van Frans West-Afrika, Bar- the, eveneens dringend om in lichtingen hierover verzocht. Een woordvoerder van het Ministerie zeide,. dat de maatregel van de Franse autoriteiten te Fort Trin- quet vermoedelijk slechts uit voorzorg en in het belang van de Britten in kwestie was genomen Volgens de Daily Herald wer ken functionnarissen van het Britse departement van Buiten landse Zaken, de Nederlandse am bassade en de Deense legatie al daar thans samen om er voor te zorgen, dat de 1500 Nederlandse en Deense kinderen, die nog op vacantie in Engeland vertoeven, weer behouden thuis zullen ko men. De eerste groepen van deze 1500 kinderen zullen in de loop van deze week de thuisreis ma ken. Men verwacht dat alle jeugdige vacantiegasteln, die in het kader van de uitwisseling door de W.F.A. nog in Engeland vertoeven, binnen veertien dagen naar hun haardsteden terugge keerd zullen zijn. De scheepvaart op het AI- bertkanaal, die op verschillende plaatsen onmogelijk was gewor den door de vernielingen in 1940 en 1944, is thans, na uitgebreide en kostbare reparaties, hersteld. Het moeilijkste werk bestond in het stoppen van de scheuren in de sluizen. De rechtstreekse verbin ding tussen Antwerpen en Luik is hierdoor weer tot stand ge bracht. Maandag ziin de eerste schepen van Antwerpen naar Luik vertrokken. ens ae sitie looi I ,3 mi iviel! HPS lUl'f c «3 Je er oietS zanif !ft" jzo 3k sn beil Igeil in vil vert| n tg-iij Ie 0,11 I •ti'iB lei t ;oi;i oij ïhm Dlia M veifLl :d<| t t vcJ n: W| SM lel) rol I

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1