Nederlandse vrouwen wenden zich tot de Minister-President De Soedanese onafhankelijkheidsbeweging r WERELDNIEUWS SJARIFOEDDIN bedankt Australische Regering Rede van Generaal De Gaulla L H DINSDAG 12 AUGUSTUS 1947. NEDERLANDS Legercommuniqué TELEGRAM AAN Mr. VAN KLEFFENS Herstelbetalingen van Duitsland Franse Assemblee spreekt vertrouwen uit. Bezoek aan de veroordeelde Aartsbisschop Stepinac TERREUR TEGEN DE CHINEZEN. RadioboodschapSjarifoeddin aan de Veiligheidsraad rrt - J mJKjl tuil ■JM1 Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Zelfde weerbeeld. Droog en zonnig weer met weinig verandering van tem peratuur. Matige wind uit Noordelijke richting. DE VRIJE 3de Jaargang No. 577. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Ivertentieprjjs; per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. De „Gemeenschappelijke actie van Nederlandse vrouwen" heeft zich tenvervolge op een audiëntie bij de Minister-President met het volgende schrijven tot Dr. Beel gewend Excellentie, De ondergetekenden, vertegen woordigend de Nationale Vrou wenraad. de Nederlands Christen Vrouwenbond, het Katholiek Vrouwengilde, de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers, de Bond van Vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep, de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen en Indo- Buropese Vrouwen-organisatie te zamen vormende de gemeenschap pelijke actie van Nederlandse Vrouwen veroorloven zich de aandacht van Uwe Excellentie te vragen voor de volgende punten; 1. Het lot van de gijzelaars. Met klem verzoeken wij Ui, te willen bevorderen, dat deze Ne derlandse onderdanen, die zuch ten onder een ondragelijk juk en reikhalzend uitzien naar hunne bevrijding, van de zijde der Re gering die aandacht en daadwer kelijke hulp verkrijgen, waarop zij en hun familieleden in Nederland recht hebben. 2. Het lot der geïnterneerden. Op 16 Mei j.l. werd ons door de Minister van Overzeese Ge biedsdelen medegedeeld dat op 1 Mei nog circa 1800 geïnterneer den ziek in gevangenschap be vonden en dat deze nog. in de loop van de maand Mei bevrfld zouden zijn. De Nederlands Indi- s-cihe evacuatiedienst putoliceeruc Nederlands legercommuniqué meldt, dat het bestuur van de „Persatoean Rakjat Djawatimoer" '(Volksvereniging- op Oost-Java) onder voorzitterschap van Soe- kardjo Zondag de Luitenant Gou verneur-Generaal een telegram heeft gezonden, waarin namens het volk van Oost-Java geprotes teerd wordt te-gen de afvaardi ging van Sjahrir door de Repu blikeinse regering als vertegen woordiger van geheel Indonesië bij de Veiligheidsraad. Het bestuur verklaarde zich accoord met de Nederlandse poli tiële maatregelen, welke voor millioenen bevrijding betekenen. De Persatoean wenst in geen ge val de terugkeer van het Repu blikeins gezag en verlangt de uit voering van Linggadjati. Het bestuur verzocht de Landvoogd het protest door te zenden naar de Veiligheidsraad. Zaterdagmiddag is te Bindiai bij Medan een betoging gehouden voor de vorming van een vrije staat Sumatra's Oostkust als on derdeel van de Indonesische fede ratie binnen het kader van Ling gadjati. Meer dan duizend perso nen van verschillende landaard, waaronder Bjatakkers, namen hieraan deel. De treinverbinding Medan Bindjaistabat is thans uitgebreid tot Tandjong-Poera. Op vele wegen in de omgeving van Tand- jong-Balai op Noord-Sumatra zijn door de Laskjars opnieuw bomversperringen aangebracht. Ben Nederlandse patrouille bij Palembang stelde opnieuw vast, dat Republikeinse benden dum- dumkogels gebruikten. De spin nerij en weverij te Goenoenga- goeno- bij Lahat zijn in goede staat aangetroffen. Het toezicht van het bedrijf is door de recom- ba overgenomen. De voorraad bestond uit 20 ton ruwe katoen. Het leger actiecommuniqué meldt verder, dat in de omgeving van Garoet en Leles op West- Java veel is vernield, zoals brug gen, waaronder een spoorbrug. In de sector van Malang- moes ten enkele benden nabij de zuid rand van de stad en bij Kebon- Agoeng worden verdreven. Op Madoera werd Pamekassan door de T.N.I. met zware mitrailleurs beschoten. Op Zuid-Sumatra, ten Westen van Lahat, werd een bende, welke bezig was een brug af te breken, door onze troepen verjaagd. Op 10 Augustus bedroegen de Nederlandse verliezen 2 gewon den.. echter in Juni dat zich toen nog duizenden mensen in gevangen schap bevonden. Ook in uwe, op 20 Juli j.l. gehouden radiorede, waarin U de politionele actie aan kondigde zei U, dat „nog duizen den mensen gevangen zitten". Aangezien door een en ander in brede kringen ongerustheid is ontstaan mogen wij U dringend verzoeken thans de juiste stand van het evacuatie vraagstuk be kend te willen maken Het lot van Nederlandse vrou wen en zelfs kinderen, die in het binnenland, met name vooral Tasikmalaja, in gedwongen con cubinaat met Indonesiërs leven. Tijdens de politionele actie heb ben wij met grote spanning- het verloop gevolgd, dankbaar dat nu eindelijk de mogelijkheid kwam onze gijzelaars en geïnterneerden te bevrijden en vooral ook een einde te maken aan het bescha mende en mensonterende feit, dat Nederlandse vrouwen en kinde ren in gedwongen concubinaat leven, dus blanke slavinnen zij. Nu de politionele actie gestaakt is en wij noch van bevrijding on zer gijzelaars en geïnterneerden noch van die onzer arme gemar telde zusters in grote getale ge hoord hebben, wenden wij ons tot Uwe Excellentie In bange twij fel en met kommer in het hart, met de vraag in naam van CJhris- tus, wat voor deze mensen is ge daan. De Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen heeft het volgende telegram aan Mr. Van Kleffens doen toekomen; „Nu politionele actie gestaakt is,' wenden de grote Nederlandse Vrouwen-Organisaties verenigd in Gemeenschappelijke Actie zich zeer bewogen en ten diepste ge schokt tot U met dringend ver zoek bet lot van gijzelaars, ge- interneerden, vrouwen en kinde ren in gedwongen concubinaat levend, moord op landgenoten en rijksgenoten, levend verbranden van Chinezen, in Veiligheidsraad met klem namens ons naar voren te brengen." Een afschrift van dit telegram werd toegezonden aan mevrouw Roosevelt. De staat moet hierbij de leiding hebben. De Gaulle herdacht verder de wapenfeiten van de tweede pant serdivisie der vrije Franse strijd krachten, die dsel hebben geno men aan de invasie in Normandië Voordat hij zich naar Alencon begaf, werd Generaal De Gaulle in de steden Laval en Mayenne ontvangen. Te Laval sprak hij vanaf het balkon van het stad huis. Hij zeide o.m. dat Frankrijk zijn recht om te leven en zrjn toe komst slechts heroveren kon door een gemeenschappelijke in spanning met ter zijdestelling van particuliere belangen. De partijen moesten in de eerste plaats denken aan het herstel van Frankrijk. Hij had vertrouwen in de kracht van het Franse volk dat alleen nog moest worden ver enigd om de moeilijkheden te kunnen overwinnen. INDONESIË De Geallieerde Contróleraad heeft tot eind Juni 1947, van de 738 fabrieken in de drie Weste lijke zönes van Duitsland, die als herstelbetaling aan de Sowjet- Unie, Polen en de Westelijke mo- gendheden moeten dienen., er 246 overgedragen, aldus meldt het Duitse Nieuwsbureau in de Ame rikaanse zóne. De totale waarde van de in de Amerikaanse zóne overgedragen fabrieken bedroeg 1.341.533 pond sterling, waarvan de Sowjet-Unie en Polen voor 958.039 pond ont- waugen hebben. Sjarif-oeddin beeft in een bood schap aan Olifley, de Australische Regering en bet Australische volk bedankt voor de behartiging van de Indonesische zaak in de Veiligheidsraad. Hij zeide voorts, dat beide landen voor dezelfde principes strijden, welke zijn vastgelegd in het handvest der Verenigde Naties. Sjarif'oedidin hoopte op de instelling van een internationale arbitragecommis sie, welke zorg zal kunnen dra gen voor de vestiging van een blijvende vrede in Indonesië. VERSCHILLENDE AUTORI TEITEN NAAR AMERIKA. WALTER FOOTE NAAR DJOKJA. Maandagmorgen om half zeven zijn vele autoriteiten, uitgeleide gedaan door Dr. Van Mook, per vliegtuig van Kemajoran naar Nèw-York vertrokken. Even later vertrok Walter Foote naar Djok- ja, ondermeer vergezeld van Cap tain Maccallum, verbindings officier van de Amerikaanse ma rine. De reis had plaats in een vijf-persoons Beachcraft. Van het gezelschap, dat zich naar New-York begeeft, maken deel uit: President Soekawati, de Ministers Nadjamoeddin, Anak Agoeng, de afgevaardigde van Wes t-Borneo Sultan Hamid II en de vertegenwoordiger van Suma tra's Oostkust Teunkoe Dzullar- De Franse Generaal De Gaulle heeft te Alencon in Normandië een politieke redevoering gehou den, waarin hij waarschuwde tegen „zware wolken, die zich boven Oost-Europa samentrek ken" Hij adviseerde de Fransen gezamenlijk een poging te doen Frankrijks eenheid, welvaart, vei ligheid en macht te herstellen In een telegram van Sir Abdel Rahman El Madhi ifhsja, een van de voornaamste godsdienstige leiders in de Soedan, aan Trygve Lie, secretaris-generaal van de organisatie, der V. N. wordt de onmiddellijke opheffing van het huidige Anglo-Egyptisch bestuur over de Soedan geëist. Verder wordt in het telegram gezegd, dat Saddik El Mahdi, kleinzoon van Sir Abdel Rahman, 't stand punt van zijn vader zal uiteen zetten en de delegatie, belast met de behartiging van de zaak der Soedanese onafhankelijkheid, zal steunen. Het Soedanese onafhankelijk heidsfront heeft bij de V. N. aan gedrongen op uitstel van de de batten van Maandag oyer de Egyptische klacht, totdat het standpunt van het onafhankelijk- heidsfront zal zrjn gehoord. Ismail El Aphart, leider van de Ashigga-partij die autonomie wenst onder de Egyptische kroon vertrekt op verzoek van No- krasjy Pasja, de Egyptische Pre mier. die sinds 23 Juli in New- York verblijft, naar Lake Suc cess. Het Soedanese onafhar.keujk- peidsfront heeft in een telegram aan Trygv Lie, de verklaring van Noikrasjy Pasja in de Veiligheids raad over de Soedan een opzette lijke verkeerde voorstelling van zaken genoemd. ,,De Soedan en Egypte hebben nimmer een ge heel gevormd. De Soedanezen beschouwen de Egyptische eis tot eenheid van het Nijldal als Egyptisch imperialisme". Ver der wordt verzocht, dat de dele gatie van het Soedanese onaf- hankelijkheidsfront, die op weg is naar Amerika, door de Veilig heidsraad zal worden gehoord. Het onafhankelijkheidsfront ver werpt de verdragen van 1899 en 1936, „die 't verblijf van vreem de troepen in ons land wettigen' Zij worden beschouwd als te zijn opgesteld door twee veroveraars van de Soedan. 138 Moslims en 2 Sikhs zijn gedood tijdens onlusten in een aantal dorpen. De Mohamme daanse bevolking van drie dorpen zou nagenoeg uitgemoord zijn. In de buitenwijken van Amritsar hebben gevechten tussen Mos lems en Sikhs plaats gehad, waarbij van granaten en machi- negeweren gebruik is gemaakt. De overheid greep gewapender hand in, waarbij zes Sikhs wer den gedood en dertig gewond. Arabieren in militaire uni formen hebben het Joodse café Hawaïi'", aan de oever van de rivier de Yarkon te Tel Aviv met handgranaten en automatische wapens bestormd. Vier Joden werden gedood en zeven gewond. De Arabieren zouden in een dorp bij Tel Aviv wonen en „herhaal delijk bezwaar gemaakt hebben' tegen „rumoer" uit het café na zonsondergang. De toestand van twee gewonde Joden zou ernstig zijn. De Britse schepen, die 12 dagen geleden met 4.500 Joodse landverhuizers uit Palestina te Port de Bouc zijn aangekomen, zullen volgens de gewoonlijk wel ingelichte kringen, die iir nauw contact staan met het Franse Ministerie v. Buitenlandse Zaken, Maandagmorgen naar Gibraltar vertrekken. Over de uiteindelijke bestemming der schepen werd niet gerept. De stiefzoon van de vroegere Duitse Keizer Wilhelm II, Prins Ferdinand von Schoeniach-Caro- lath, heeft verklaard, dat de fami liejuwelen der Hohenzollerns on langs naar Berlijn zijn gebracht en zich thans veilig onder Ameri kaanse hoede bevinden, aldus meldt de Britse Nieuwsdienst in de Britse zone. De Japanse regering is het er over eens geworden, de steen kolenmijnen van geheel Japan on der staatscontrole te stellen. Hoe ver deze zal gaan, zal voor elke mijn afzonderlijk worden vastge steld. Het hoofddoel is de ver hoging van de productie. De maatregel heeft slechts een tijde lijk karakter. Het Hongaarse Nieuws agentschap meldt, dat Hongarije geantwoord heeft op de tweede Amerikanse nota betreffende Stephen Thuransky, een Ameri kaans-burger, die op 1 Augustus, na zijn arrestatie door de Hon gaarse politie, in een auto van de Amerikaanse legatie die naar Wenen reed ontvluchtte. 'Thurans ky werd gearresteerd wegens „anti-demicratische uitlatingen". In het Hongaarse antwoord wordt gezegd, dat volgens de wet ter bescherming van de Staat geen onderdaan van een vreemd land het recht heeft om de President van de Hongaarse republiek te belasteren. Volgens officiële cijfers heeft d'e Franse Assemblee met 404. tegen 184 stemmen haar vertrou wen in Ramadier uitgesproken. Deze had Zaterdag de vertrou wenskwestie gesteld in verband met het Regeringsvoorstel betref fende wijziging van de Wet op de Gemeenteraadsverkiezingen. Ramadier werd gesteund door de Socialisten, M. R. P., Radica len en andere gematigde en recht se afgevaardigden. Slechts de communisten en deze zeer na-staande afgevaardigden stemden tegen. Een delegatie van Protestantse geestelijken uit de V. S. heeft een bezoek gebracht aan de onlangs in Jcego-Slavië tot zestien jaar dwangarbèid veroordeelde Rooms Katholieke Aartsbisschop Aloisius Stepinac (Stapinatz). Stepinac werd gevonnist wegens „misda den tegen de staat". Leider der delegatie was een Fransman, secretaris-generaal van de inter nationale vereniging van religieu ze vrijheid, Dr. Nussibaum. De delegatie heeft vastgesteld, dat Aartbisschop Stepinac uit sluitend werkt aan een bijbelver taling en dat hij in de gevangenis beschikt over twee zonnige ver trekken, waiarvan een privé kapel is buiten het celblok, dicht bij het kantoor van de directeur. Twin tig jaar geleden heeft Maarschalk Tito, de Joego-Slavische Premier, twee jaar in dezelfde gevangenis (te Lepoglava) doorgebracht De delegatie stelde voorts vast, dat de vertrekken naar behoren ingericht waren en dat de Bis schap dagelijks een mis mag cele- nain. Raden Rangga Tirta Soe- jatna, de oud-Republikeinse Pre sident van Bantam en Thio Thiam Thiong, de Chinese vertegen woordiger sloten zich bij het ge zelschap aan. Voorts Dr. P. J. Koeas als persoonlijke vertegen woordiger van de .Luitenant-Gou- vemeur-Generaal, aan wie o.a. zijn toegevoegd de heren Mohr en Said Abdoerrahman Almasa- wa. Het gezelschap werd ge completeerd door enig admini stratief personeel van de verschil lende vertegenwoordigers. GAM GEWEIGERD MET HET VLIEGTUIG VAN FOOTE NAAR DJOKJA TE GAAN. Walter Foote is Maandagoch tend per vliegtuig naar Djokja vertrokken. Hij was vergezeld van een correspondent van een Amerikaans persbureau, hetgeen in Republikeinse kringen enige verbazing heeft verwekt. Gani had namelijk Zondag de Amerikaanse consul-generaal ver zocht hem een plaats te willen geven in zijn vliegtuig. Foote zou hem geweigerd heb ben, verklarende, dat hij geen plaatsen beschikbaar had en dat geen journalist met 'hem mee mocht gaan. Na deze weigering uitte Gani tegenover de pers zijn spijt, dat „het Amerikaanse aan bod van goede diensten zich niet zo ver uitstrekte, dat de Republi keinse vice-president met het vliegtuig van Foote naar Djokja kor. gaan", alhoewel hij voldoen de plaats had voor een journalist. Het Chinese dagblad Sin Po verklaart, dat onmiddellijk na het staken van het vuren onge regelde benden in het Krawnse infiltreerden om brandstichting en moorden voort te zetten. De Chinese bevolking is ten zeerste verontrust door de vermindering van de Nederlandse troepen sterkte aldaar. Het blad voegt daaraan toe: „Wij waarderen ten zeerste de strenge discipline welke onder de Nederlanders heerst, doch wij vrezen dat hun manier om de orde te handhaven slechts gevaar voor onze levens en bezittingen kan betekenen". Het blad ziet als eige weg voor de Chinezen hun eenheid te be waren en zich met de aanwezige middelen te wapenen, naar voor beeld van bet Chinese Security- corps te Medan, niet tegen de Repubilek, doch voor de bescher ming van Chinese levens en be zittingen tegen kwaadwilligen. Wapens in eigen handen zijn Veel meer waard, dan rekenen op de hulp van anderen. Het blad be sluit, met nogmaals de schande te roepen over d.e wandaden in naam der Republiek bedreven. Ook wordt Sjahrir geciteerd, die blijkbaar eens gezegd beeft, dat hij N I.C. A.-soldaat zou worden, indien zijn ouders werden ver moord. „Een strenger vonnis voor deze wreedheden bestaat niet", meent het blad. In zijn verzoek tot de Veilig heidsraad, Zondagnacht via de radio uitgesproken, heeft Sjari- foeddin erop gewezen, dat het Indonesische geschil van vitaal belang is voor meer dan 60 mil- lioen Indonesiërs en dat de Repu blikeinse Regering meent, dat geen juiste besluiten kunnen wor den genomen, indien niet beide partijen volledige inlichtingen verschaffen. Sjarifoeddin ba seerde hierop zijn verzoek tot toe lating van republikeinse verte genwoordigers in de Veiligheids- De Republikeinse Regering, zo zeide hij, heeft Sjahrir en Agoes Salim gemachtigd om de Repu bliek te vertegenwoordigen en volledig verslag uit te brengen van de toestand van Indonesië. De Republikeinse Regering ver zoekt ten slotte drie andere ver tegenwoordigers uit Indonesië ter aanvulling toe te laten. breren, waarbij twee andere ge detineerde priesters assisteren. Aartsbisschop Stepinac verklaar de, dat zrjn gezondheid en het voedsel „zeer goed" waren. i 10 dverf na; c kl. els neer b rr. mee; kv ens ae sitie looi ie m iviei iui'g| 6 le er' niet zam !fp jzo ek en, be\ Ige: Ine I afci een n ke£l 'ew ol ovej hts ig veal vert| n fg.aj e<ïl de< on| =tgr| lei] I h.'i it<fl r iweK'j M rv<] i T ie VOë •4, V-*

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1