2 De bestemming r Ned. Textielproduct 1 BINNENLANDS NIEUWS dJ Dokie Durf in: De^schaduw van Djenchis Khan Treinongeluk in Engeland Hervatting handel tusschen Frankrijk en Engeland VERDRONKEN. Proefneming met Postraket te Oostende Radio Moskou over Enge- land's economische crisis Hulpverleningsplan van het Vaticaan Streng optreden tegen de zwarte handel in België Wat de Radio brengt Sport r bi ir. I I le41 i m] 1 Wi EDC- 56. Nan Ji wist geen ogenblik dat zij haar leven aan Bihar Dhan, had te „danken. Zo snel haar ranike benen haar wilden dragen, rende zij over de vlakte in de richting van de plaats waar zij haar vader wist. Ben groep rui ters reed haar tegemoet. Zouden het vrienden zijn of vijanden? Toen de ruiters naderbij kwamen herkende Nan Ji het paard van haar vader. Intussen was Dokie Durf aan het werk gezet in de goudmijn. Zijn ene voet was met ketenen verzwaard, om het vluchten on mogelijk te maken. „Ik begrijp één ding niet, heer Kikkerman" zei Dokie. „Zeg maar waar het schort", antwoordde de kikkerman. ,,Tk toegrijp namelijk alles". ,,'H-et is mij niet duidelijk" her nam Dokie, „hoe 'n man van Uw gaven dit nederig werk doet. In het Westen zoudt ge een geëerde persoonlijkheid zijn. Ik zou het mij tot een eer rekenen, U be hulpzaam te zijn op Uw loop baan". De kikkerman peinsde zwaar. RAZZIA OP DUITSE PROFI TEURS. Honderden Duitse „Baronnen van de zwarte markt", die luier den in de zonneschijn en een lu xueus leventje leidden in het „Pa rasieten-paradijs" aan de kust van Noordzee en Oostzee in Slees- wijk-IHolstedn, hebben overhaast hun koffers moeten pakken ten gevolge van een grote schoon- maak-actie door Britse en Duitse politie. De razzia werd onderno men op klachten van de Regering van Sleeswijk-Holstein. Achthonderd politie-mannen en douaniers namen er aan deel. De toeristen-plaatsen van de eilan den Sylt en Norderney en de kust plaatsen Timmendorf, Meindorf en Scharbeutz werden uitgekamd. Mien trof in de restaurants en ho tels massa's duur geklede vrou wen aan en verraste vele gezel schappen midden in overdadige eetpartijen en drinkgelagen. In de vele luxe auto's van de hotel gasten en bij hun bagage vond men grote partijen artikelen van de zwarte markt. Ben groot aan tal personen is gearresteerd, o.a. de eigenaars van twee hotels te Timmenldorf, die werden ingeslo ten. Zes passagiers zijn om het leven gekomen en ongeveer 50 werden gewond toen de Londen-Leeds expres in de buurt van Doncaster op het achterstuk van een andere trein reed, die eveneens op weg was naar Leeds. De locomotief en de eerste drie wagens van de expres ontspoorden, terwijl de laatste vier wagens van de ande re trein totaal werden vernield. Beide treinen waren overvol. Reuter meldt nader dat 17 per sonen, onder wie een kind, om 't leven zijn gekomen. De passa giers van beide treinen waren gro tendeels vacantiegangers. BRAND. Vermoedelijk tengevolge van hooütoroei ontstond Vrijdagnacht brand in de boerderij van B. Une- ken te Dalerveen. Het pand brandde met enige bijgebouwen tot de grond toe af. De brandweer van Dalen was spoedig aanwezig en mede dank zij de gunstige wind wist zij de omliggende boerde rijen te behouden. 8 Varkens, 32 voer hooi en verscheidene land bouwwerktuigen en inboedel werden een prooi der vlammen. De verzekering dekt gedeeltelijk de schade. DRIE DOETINCHEMERS DWARS DOOR AFRIKA. Het ligt in de bedoeling van 3 Doetinchemers een tocht te ma ken dwars door Afrika. Het zijn de heren A. de Waard, verslagge ver, J. Steverink, fotograaf en J., Kamevaar, motor- en autoteeh- nicus, die van plan zijn zich nog dit jaar in te schepen, om in Ca sablanca aan wal te stappen en vandaar naar Kaapstad te réizen. Men vermoedt ongeveer acht maanden voor de tocht nodig te hebben. PONTJE OMGESLAGEN. Zondagmiddag omstreeks 12 uur is vermoedelijk door over belasting op het Wilhelmina- kanaal nabij Oirschot een pontje omgeslagen. Bij dit ongeval zijn twee personen, de heren J. van der Ven en K. Soethout, beiden u'it Oirschot, verdronken, terwijl een derde persoon, de heer B. van der Ven, een broer van eerstge noemde, eveneenls afkomstig uit Oirschot, nog in levensgevaar verkeert. Het pontje, dat het verkeer on derhoudt in de weg O'irschot-Oos- telbeers, omdat de brug in deze weg tijdens de oorlogshandelingen vernield is, is uitsluitend geschikt voor wielrijders en voetgangers. Er werd van officiële zijde reeds eerder op gewezen, dat bij een stijgende textielproductie, de ex port eveneens zou moeten wor den opgevoerd, teneinde ons land in staat te stellen uit de deviezen- opbrengst de zo noodzakelijke grondstoffen, halffabrikaten en eindproducten in het buitenland aan te kopen. Hier en daar bestaat de vrees, dat deze export zo hoog wordt op gevoerd dat de voorziening van de bevolking hierdoor in gevaar zou komen Geruchten spraken zelfs over een textielexport tot een hoeveelheid van 80 °/o van de Nederlandse productie. Het Ministerie van Economische Zaken heeft gemeend aan deze onjuiste berichten niet beter een einde te kunnen maken dan door hieronder een raming te geven van de textielproductie in 1947 en de hoeveelheden, die voor de ver schillende sectoren beschikbaar kunnen komen. Naast de hoeveel heid textielgoederen welke in 1947 ter beschikking komt van de bur gerbevolking is aangegeven de hoevelheid welke in 1946 aan deze ten goede kwam. sen de totale textielexport en de totale textielproductie vrijwel ge lijk aan die van 1939. Uit deze ramingen moge blij ken, dat ondanks het feit dat voor het jaar 1947 de exportper centages vrij aanzienlijk zijn op gevoerd, in ditzelfde jaar belang rijk meer textiel voor de bevol king beschikbaar komt dan in 1946. Juist door deze ruimere beschikbaarstelling is het waar schijnlijk, dat zonder bezwaar ge volg kan worden gegeven aan het voornemen om in dit jaar 80 punten aan te wijzen, tegenover een hoeveelheid van 50 punten in het jaar 1946. prod. o -f= -3 - g bevolk. vJ! "t cr tj w u co I a. a '46 '47 wollen stoffen 16,8 2,9 0,2 1,0 8,8 12,7 katoe- IS nen weefsels en alle soorten trico tages 44,5 13,1 7,8 3,6 15,8 20,0 kunst zijden weefsels 6,9 2,4 0,1 3,7 4,4 Volgens nevenstaande raming is de gemiddelde verhouding tus- Bidault, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft voor de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van de nationale vergadering verklaard, dat de Regering maatregelen overweegt om de handel tussen Frankrijk en Spanje te hervatten. Frankrijk sloot 28 Februari 1946 de grens met Spanje, nadat 4 Spaanse re publikeinen te Barcelona geëxe cuteerd waren. Spanje volgde 6 dagen later dit voorbeeld. Bidauit deelde mede, dat Frankrijk in zijn eigen belang maatregelen zal ne men om een zelfde situatie te scheppen als in andere landen zo als Engeland en de V.;S. heerst, die namelijk wel hun ambassa deurs uit Spanje hebben terugge trokken, doch niet de handelsbe trekkingen hebben verbroken. Volgens Bidault overweegt men ook maatregelen om aan Franse onderdanen, die door Spanje rei zen, b.v. Franse Marokkanen, die naar I' rans-Marokko en Spanje reizen toestemming te verlenen om de Frans-Spaanse grens te overschrijden. MILITAIR MOTORRIJDER GEDOOD. Vrijdag heeft onder de ge meente Weesperkarspel een ern stig ongeval plaats gehad, dat aan een militaire motorrijder het leven heeft gekost. Op het Weesperzandpad stond een col- lonne militaire auto's in de rich ting Hilversum, te wachten op twee militaire auto's die onder weg pech hadden gehad. Naast deze twee auto's die langzaam kwamen aanrijden, reed een mili taire motorrijder die in druk ge sprek was met een der bestuurs- ders. Door dit gesprek merkte de motorrijder niet, dat uit tegen overgestelde richting een truck met aanhangwagen naderde, waardoor hij tegen deze auto op reed. De slag was zo hevig, dat de motor werd teruggeslagen en onder de militaire auto terecht kwam. De motorrijder liep dus danige vewondingen op, dat hij op de plaats van het ongeval overleed. Hij is de enige zoon van een familie uit Haarlem. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Het tweejarige zoontje van de familie Bos uit Emmererfschei- deniveen, is bij het spelen in het kanaal geraakt en verdronken. Ook het ruim driejarige doch tertje van de familie Jager te Amsterdamseveld is Vrijdag in het water gevallen en omgeko men. DODELIJK ONGEVAL. Voorbijgangers vonden Vrijdag morgen: langs de Leunseweg te Venray het Lichaam van de 67- jarige gehuwde P. Kuijpers, wo nende te Venray. Vermoedelijk is K. door een auto aangereden, waarna hij op slag is gedood. De politie heeft het onderzoek in handen. Vrijdagmiddag is het 3 Vj-jarig zoontje van de heer W. P. van der Kooij te Capelle aan de IJssel in een sloot geraakt en verdron ken. TRAMS OP ELKAAR GEREDEN. Twee trams van de Noord- Zuid-Hollandse Tramweg Mij zijn Vrijdagavond te Edam op elkan der gereden. De Amsterdamse conducteur Klanderman werd hierbij op slag gedood. Hen 12- jarig meisje uit Volendam, A. Veerman, dat terugkeerde van een vacantiereisje naar Amsterdam, werden beide voeten verbrijzeld. Verscheidene passagiers liepen merendeels door glasscherven lichte verwondingen op. Het ongeluk is mogelijk te wij ten aan het niet werken der rem men van een der wagens. Om half zeven Vrijdagavond zouden de trams elkander op de Monni kendammer Jaagweg passeren. Het was de tram, die om 18.45 uur uit Volendam was vertrok ken en de tram, die om 18 uur uit Amsterdam was gestart. De tram uit Volendam had op de Monnikendammer Jaagweg op de wisselplaats moeten wachten om de uit de richting Amsterdam komende wagen te laten passe ren. Het licht stond dan ook op rood. Volgens verklaringen van de bestuurder, die met 'n snelheid van ongeveer 10 km reed, bemerk te hij plotseling, dat zijn remmen niet werkten en hij was niet bij machte zijn wagen op het wissel spoor tot stilstan te brengen, zo dat hij machteloos moest toezien hoe zijn wagen het enkelspoor opreed waarop van de andere zijde de tram uit Amsterdam met vrij grote snelheid naderde. Beide trams sloegen met grote kracht tegen elkander. De bestuurder van de tram uit Amsterdam had nog de tegenwoordigheid van geest van de wagen te springen, doch de conducteur Klanderman, die eveneens op het voorbalcon stond, zag daartoe geen kans meer. De aanhangwagen van de tram schoof op de motorwagen, waardoor het achterbalcon geheel werd vernield. Het Volendammer meisje Veerman, dat op dit bal- con stond werd hierbij deerlijk aan bide voeten verminkt. De bestuurder van de andere tram bleef ongedeerd. Een der vrou welijke passagiers is van bet on geval zo geschrokken, dat zij in het ziekenhuis te Hoorn is opge nomen. Bij onderzoek is geble ken, dat de remmen van de tram uit Volendam inderdaad in ach terwaartse stand stonden. De verongelukte conducteur laat een vrouw en 2 kleine kinderen na. OUDHEIDKUNDIGE VONDST IN AMERSFOORT. Bij het graven van funderings- gleuven in een perceel aan de Krankeledenstraat te Amersfoort hebben arbeiders Vrijdag een tweetal Middeleeuwse bogen bloot gelegd. Nadat men tot op drie meter onder het straatpeil onder zoekingen had gedaan, kwam vast te staan, dat de bogen van een Romaans type zijn. Ze vertonen volgens deskundigen overeenstem ming met de middenboog van ko- lemzan&steen der nog bestaande Maastrichtse stadsmuur van 1229. Volgens een vakman, die jaren aan de verbouwing van de oude binnenstad van Amersfoort zijn krachten heeft gegeven, lijkt het gebruikte materiaal van de nu blootgelegde bogen treffend „p hetgeen indertijd gevonden is bij de restauratie van de Kamper binnenpoort. Het is naar de me ning van deskundigen zeer waar schijnlijk, dat de fundamenten dienden voor zware bovenbouw, temeer daar in 1938 een derge lijke vondst is gedaan. Mien neemt aan, dat men hier te doen heeft met de resten van de grondslag der oude stadsmuur van 1259. Door deze ontdekking komen veel opvattingen over het ontstaan van de Amersfoortse muurhuizen in een wankele posi tie Op 25 Augustus zullen op het strand te Oostende proeven ge nomen worden met het verzenden van poststukken per raket. De vroegere proefnemingen hadden een meer lokaal karakter, thans wil men de poststukken Brugge doen bereiken. De raket, die twee meter lang en geheel van hout is, is in Nederland gemaakt. Voor de proeven zal de Neder landse „raket-pionier" Dr. A. J. de Bruyne een voordracht over de experimenten houden. Een ver tegenwoordiger van de Belgische posterijen zal de proefnemingen bijwonen. Een commentator van radio Moskou heeft Zaterdag naar aan- leiidng van Engelands economi sche crisis verklaard, dat de door Attlee naar voren ge brachte plannen de grootste last op de schouders der arbeiders leggen. De commentator voegt hieraan toe, dat Engeland de Amerikaan se lening niet heeft kunnen ge bruiken ten voordele van zijn handel. Dit werd, verhinderd door de voorwaarden, die aan de lening verbonden zijn, alsmede door de gehele politiek der V. S., die niet willen, dat Engeland zijn' verloren positie op de buitenland se markten terugwint. Autoriteiten van het Vaticaan hebben een plan onder studie om van Rooms-Katholieke zijde steun te verlenen aan die landen, welke deze het meest van node hebben, aldus is te Vaticaanstad officieel meegedeeld. Het plan, dat ook de oprichting van een „Internatio naal Liefdadigheidsbureau" om vat, wordt in Rooms-Katholieke kringen als het „plan-Marshall" van het Vaticaan beschouwd. Het werd reeds besproken door de in ternationale Katholieke Conferen tie te Parijs. Tot de landen, waar de Katholieke kerk het plan ondersteunt, behoren Enge land, de Ver. Staten, Frankrijk, Duitsland, Finland, Polen, Spanje, België, Nederland, Canada en het merendeel der Zuid-Amerikaanse republieken. Naar het „Laatste Nieuws" meldt, zou Zaterdag de Minister van Voedselvoorziening een be langrijke bespreking hebben met de procureurs-generaal en de hoge politie-autoriteiten, met het doel te komen tot een strenger optre den tegen de zwarte handel. Men verwacht, dat in de eerste week van het strenger optreden 300 slagerijen en een aantal bakke rijen, melkinrichtingen, kruide nierswinkels en resaurants ge sloten zullen worden. DINSDAG 12 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk* de dag; 9.00 Lichtba ken; 9.30 Gram.; 10.40 Voor dracht; 10.50 Gram.; 12.32 Orkest zonder naam; 13 00 Nws.; 13.20 Verv. Orkest zonder naam: 13.50 Harmonie; 14.30 Onder ons; 15.00 Gram.; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Elck wat wils; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Volksliederenkwar- tet; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.20 Gram.; 20.00 Nws.; 20.12 De gewone man; 20.30 Hoorspel; 2il.l5 BJBC.-.Sympho nic Orkest; 22.10 Avondgebed; 22.30 Nws.; 22.45 Gram. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Anbeidisvit.10.35 Gram.; 12.00 Piano en cello; 12.42 San- dor Vidak; 13.00 Nws.; 13.15 Renova Septet; 14.00 Met naald en scbaar: 14.20 „De verkochte bruid"; 16.40 Voor de jeugd; 17.00 Lyra trio; 17.30 The Sky- masters; 18 00 Nws.- 18.15 Tom Erich; 18.30 R.V.U.: 19.10 Man nenkoor; 19.30 Viool en piano; 20.00 Nws.20 05 Reportage Jamboree; 20.15 Operaconcert r 21.00 Gram.; 21.30 Contact; 22.15 Buitenl. overzicht; 22 30 Koper kwartet; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. UITZENDING WEERBERICHT IN DE VROEGE OCHTEND UREN. Met ingang van Donderdag 14 Augustus a.s. zal het K N.M.I., te De Bilt uitzendingen van weer berichten in de vroege ochtend uren verzorgen over de zender Hilversum .(45,5 meter). Deze uitzendingen zullen in het tijd vak van 1 Maart tot 1 November plaats vinden om 5.45 en 6.45 en in het tijdvak van 1 November tot 1 Maart om 6.45 uur. De in houd van detze uitzendingen is als volgt: 1. Verwachting, geldig tot de avond van de dag waarop de uit zending plaats vindt, gevolgd door enkele speciale verwachtin gen en eventuele waarschuwin gen. 2. Ben overzicht van de alge mene weersgesteldheid,' waarin zo mogelijk worden opgenomen vooruitzichten van het weersver- loop in de eerstkomende 2 a 3 dagen, volgende op de dag van uitzending. 3. Weerrapporten van 5 of 6 uur van de ter beschikking staan de Nederlandse waarnemingssta tions. 4. Herhaling van deel 1. 5. Ben weerbericht voor de scheepvaart nabij de Nederlandse kust, bevattende naast eventuele berichten van de wind- en storm- waarschuwingsdienst een ver wachting, geldig tot middernacht. en de weerrapporten der Neder landse lichtschepen van 3 uur Gwt. Het Albanese kabinet heeft besloten tot algemene mobilisatie van arbeidskrachten voor de we deropbouw van het land; ieder een kan thans tot werken worden verplicht. VOETBAL. KLOOSTEKZANDE. HontenisseHero 22 D.H.C*Eindhoven 24 De door de Voetbalvereniging Hontenisse georganiseerde Voet baldag, die op het gemeentelijk sporterrein werd gehouden heeft zich in een zeer grote belangstel ling van de sportliefhebbers mo gen verheugen en kan ais zodanig volkomen geslaagd genoemd wor den. Het blijkt wel, dat de beoefe naars van de voetbalsport wed strijden waarin Eerste Klassers tegen elkaar uitkomen weten te waarderen, want naar schatting omzoomden 1700 toeschouwers de krijtlijnen. D.H.C. uit Delft, dat voor de tweede maal Zeeuws-Vlaanderen bezocht, enige weken geleden trad deze club te Biervliet tegen Xer xes uit Rotterdam in het veld had thans de Zuidelijke Eerste KJasser Eindhoven als tegenpartij. Hoewel het ons voorkwam, dat het vertoonde spel van de Delfte naren matter was dan te Bier vliet werd te aanschouwen ge geven, heeft men toch volop kun nen genieten van fraaie staaltjes van samenspel en individueel spel zowel van de zijde der Delftse club als van Eindhoven, dat zich de sterkste toonde en de overwin ning volkomen verdiende. Met de rust had Eindhoven de leiding met 32, terwijl zij in de tweede helft nog éénmaal de doelverde- diger van D.HJO. het nakijken gaf. Als vóórwedstrijd had de ont moeting plaats tussen Hontenisse en de Tweede Klasser Hero, dat er niet in slaagde met een over winning naar Breda terug te ke ren en genoegen moest nemen met een verdeling der punten^, hetgeen voor de organiserende vereniging zeer eervol mag ge noemd worden. d\ er| ngenl nam| i *3.1 ïls I meel ens ae I sitie ooi I I i vie 11 ie er 1 san tffr» ize 3k be\i .geij in.bi ahr eer! n keil e< s ove tits vei. v t| a I re ill za; t •ar t 'i ;o»! oi( lh i o;v vei\ ide ïz t vol td e ij* ie( te n

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3