e 1/ il r PI i Iff; u;« j. s r< HITLER's schoonouders v/h gerecht B flil M U !tó v| Liefde op het land MEISJES IN UNIFORM il ;ap Hi i. KK. n id e FEt e i Ilrtei 1 k w h Z W tn I L> .21 u f De export van groente naar Duitsland Zweedse Dakota bij Maimö verongelukt Belgische handel in Afrika Luxemburg en de Belgische uitvoerrechten vSm AÜJÈi PETITIE VAN ARUBA - :a;' .lil n it.; T' ?<G a I 13 J hj JÖ De Berlijnse correspondent van bet A.N.P. meldt: Binnenkort zullen de schoon ouders van Hitler te München voor het gerecht moeten verschij nen om zich voor htm politieke verleden te verantwoorden. De familie Braun heeft eens betere dagen gekend dan op 't ogenblik. De oude heer Fritz Braun, die de zeventig jaren nadert, is na de val van zijn schoonzoon afge daald tot hulparbeider in een meubelmakerij. De Beierse open bare aanklager heeft hem name lijk in de groep der politiek be laste personen ingedeeld, wat de verdichting tot handarbeid met zich brengt. Grote politieke figuren zijn Fritz Braun en zijn vrouw even wel niet geweest. Ofschoon de „vriendschap" van Hitler met Eva Braun reeds in 1933 zoiets als ©en officiële bevestiging kreeg doordat zij tot 's Führers „Haus- dame" Werd benoemd, werd de oude heer Braun eerst in 1937 lid van de nazi-partij. Zijn familiaire vrehouding tot de latere schoon zoon-van-één-dag resulteerde niet in invloedrijke posten in de partij. Hij bracht het niet verder daii blokleider van de N.S V. en pa radeerde enkele maanden mee in de gelederen der S.A., wat zelfs in Hitiers gloriedagen nu juist niet als een hoge onderscheiding werd opgevat. Mevrouw Braun is zelfs nooit lid van de partij ge weest. Desondanks is zij door de openbare aanklager gebrand merkt als een „aktivistin". Offi cieel luidt de politieke aanklacht tegen de bejaarde echtelieden, dat zij kennis hebben gedragen van de verhouding van hun doch ter met Hitier, doch hier niets tegen hebben ondernomen en er in tegendeel zeer trots op zijn gegaan dat Eva tot maitresse werd verheven. Reeds vóórdat zij voor het po litieke hekje zijn verschenen hebben De Brauns verklapt hoe zij zieh zullen gaan verdedigen. Hun verdediger, de Münchener advocaat Gritschneder, die reeds een reputatie heeft verworven door de stormloop, die hij op de zuiveringswetten heeft onderno men, zal trachten te bewijzen, dat Eva's ouders altijd tegen de ver houding zijn geweest Zij zouden namelijk eens aan de Ftihrer een brief op poten hebben ge stuurd, waarin zij eisten, dat de verhouding eindelijk maar eens in een fatsoenlijk huwelijk moest, worden veranderd. Succes hadden zij daar natuurlijk niet mee ge had, zelfs geen familieiheibel was er uit voortgekomen, want brie ven van deze aard werden door Hitiers hofkringen onderschept vooraleer zij de Führer in een van zijn woedebuien konden doen ontsteken. Mag men vader Braun geloven, dan heeft de blonde Eva steeds als een soort bliksemaflei der bij dergelijke aanvallen moe ten fungeren. Dan moest zij voor het open raam gaan zitten en als Hitier een paar uren zwijgend naar haar gekeken had, kwam hij weer tot rede. Overigens heeft Eva volgens haar vader nooit enige politieke invloed uit geoefend, noch tien goede, noch ten kwade. Zij zou zich in het geheel niet geïnteresseerd hebben voor enige politieke zaak. Braun beweerde voorts, dat hij nooit enig voordeel heeft genoten i van zijn hoge familierelatie. De oudelui waren wel dikwijls te I gast in Hitiers woning, doch zij hebben nooit deel gehad aan de vorstelijke giften, waarmee Hit- Ier in de late dagen van zijn re giem zo kwistig was. Een gou den horloge en een zilveren schaal zouden de enige geschen ken zijn, die de schoonouders ooit ontvangen hebben. laars poogden o.m, vastgelegd te krijgen, dat de betalingen in een „comfartable currency" zullen geschieden, welke voor hen. in de huidige situatie de Amerikaanse, Britse of Nederlandse valuta be tekent. Voorts werd van Neder landse zijde voorgesteld de groen- tenexport via compensatieleveran ties te verrekenen. Anderzijds werd gestreefd de betaling te verrichten in een naar Nederlandse opvattingen „un- comfartable currency" het toe komstige Duitse betaalmiddel, hetgeen zou neerkomen op een uitgestelde markenrekening. Tenslotte zouden de Nederlan ders meit de Amerikaanse en Brit se bezettingsautoriteiten over eengekomen zijn de groenten- export via compensatieleveranties te verrekenen. Het heeft er deize week naar uitgezien, dat de zo lang ver wachte export van Nederlandse groenten ten behopre van de Duitse bevolking eindelijk ter hand genomen zou worden. Het bedrijfschap van groenten deelde de ongeveer 100 groenten veilingen zelfs mede, dat met een vrij geregelde export van bonen, komkommers, tomaten, andijvie, peen en een gering kwantum sla rekening gehouden kon worden. Te elfder ure hebben zicb evenwel nog moeilijkheden voor gedaan, aan welker oplossing op het ogenblik met spoed gewerkt wordt. In het bijzonder hebben de betalingsvoorwaarden een punt van overweging uitgemaakt. De Nederlandse onderhande- Een Zweeds vrachtvliegtuig (Dakota) op de lijn Amsterdam Stockholm is Zaterdagmorgen vroeg bij de landing op het vlieg veld van Malmö neergestort De radiotelegrafist werd gedood, 5 andere leden van de bemanning werden ernstig gewond. Het vliegtuig vloog over de landingsbaan heen en botste tegen de rotsige heuvel op aan de grens van het vliegveld. De cabine van de piloot werd inge drukt, doch het toestel vatte geen vlam. Alle luchtverkeer van Malmö uit is sinds dit ongeluk gestaakt. België heeft in Juni 1947 98.316 ton goederen ter waarde van fr. 629.866.000 ingevoerd uit Afrikaanse landen, waarvan 34.919 ton ter waarde van fr. 511.125.000 uit de Belgische Cor.go. 1 In dezelfde periode bedroeg de uitvoer naar Afrika 56.174 ton ter waarde van fr. 505.672.000, waarvan 349 ton ter waarde van f. 467.000 naar Belgisch Congo. De Belgische regering is voor nemens speciale uitvoerrechten te heffen met het doel, een so ciaal fonds van 1200 millioen fr. te vormen. In Luxemburgse eco nomische kringen uit men ern stige bedenkingen tegen deze plannen. De inning van deze ultjvoerredhten, aldus zegx men in deze kringen, zou of wel kun- nen geschieden door een gemeen schappelijke douanemaatregel van de economische unie en dan zou den de Luxemburgse exporteurs het nadeel ondervinden van ho gere transportkosten en lonen dan de Belgische, of wel door een Belgische fiscale maatregel, «v aardoor de kosten van levens onderhoud in Luxemburg zouden De enige oplossing, die voor Luxemburg aanvaardbaar en In overeenstemming met de geest van de economische unae wordt geacht, is de inning van een recht in de vorm van een zuiver Belgische fiscale maatregel, waarvan echter de uitvoer naar Luxemburg zou moeten woeden vrijgesteld. Een liefdes-roman van BERTA RUCK 50. (Nadruk verboden.) Eb plotseling klonken van die karmijnrode lippen met een diepe, weke'alt de eerste woorden van het lied: „Carissima, de nacht geurt zoef Wat een stem! Ze was niet krachtig het leek bijna, of de zangeres ze opzettelijk slechts ge deeltelijk gebruikte maar met welk resultaat! Hoe weinig En gelse stemmen bezitten dat onbe- schijfelijke timbreIk kon het ge luid niet beter vergelijken dan met goudgele honing, die lang zaam neerdruppelt Lk was verwonderd over mezeit, toen ik plotseling 'bemerkte dat mijn ogen vochtig waren. Ik keek een ogenblik van de schone on bekende naar het gehoor Ze za ten allemaal als betoverd toe te PROVINCIALE WATERSTAAT. Door Gedep. Staten van Zeeland zijn met ingang van 1 Mei 1947 0.m. benoemd tot opzichter bij de Provinciale Waterstaat de beren 1. C. Wieland te Terneuzen en C. J. de Regt te Hulst. Tot technisch-amibtenaar is met ingang van 1 September a s. be noemd de heer J. A. Salomé te Biervliet. PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Naar het ,,Z. Dgbld." verneemt, zal de op het veet Kruiningen Perkpolder varende ferryboot ..Koningin Wiihelimina" begin de zer week enige dagen uit de vaart worden genomen voor het herstel len van aan de koelwater-instal latie opgelopen schade. 'Gedurende de tijd, dat deze fer ryboot te VHssingen in het dok zal liggen, wordt de dienst onder houden door de pont 'Dordrecht." Men hoopt dê „Koningin Wil- helmina" weer zo spoedig moge lijk jn de vaart te brengen, daar het drukke verkeer slechts met veel moeite door de „Dordrecht" zal kunnen worden verwerkt. Het vervoer gedurende de laat ste weken is buitengewoon inten sief, vooral tussen Vlissingen en Breskens, waar duizenden Belgen, die een bezoek aan Walcheren brengen, moeten worden overge zet, meestal met hun grote auto bussen. Het zou, wat dit laatste betreft, zeker aanbeveling verdienen, wan neer een deel van deze autocars in Breskenls bleef staan. Vooral nu de „Dordrecht" op deze lijn in de volgende weken geen extra diensten meer kan varen en men ook voor het autovervoer uitslui- kijken en te luisteren. Tk zag, hoe de kleine juffrouw Price een rij achter mij haar hand stilletjes in die van de goed aardige reus naast haar slipte. Ik zag Vic's gezicht, zonder een glimlach, ontdaan van weemoedi- i ge herinneringen. Ik zag Elisa beth, één en al gespannen aan dacht... de soldaten zaten ernstig, 1 bijna devoot, te luisteren; endaar- a oh ter zag ik de gezichten van de boerenmensen uit de omtrek, 1 die tot de genodigden behoorden, zó plechtig en Zondags, of ze in- plaats van een concert een extra indrukwekkende begrafenis hij- i woonden! Wat mij betrof, ik schaamde me ever mezelf. Ik moest op mijn 1 lippen bijten en mijn nagels in mijn handpalmen drukken bij bet. horen van die stroperige vorige- eeuiwse melodie met de even stro perige tekst: en "A tend aangewezen is op de „Prins Willem I" en de „Oosterschelde", die een veel geringere laadcapaci- teit bezitten, wordt verwacht, dat vele auto's wel eens een „boot over" zullen moeten blijven. BESCHIKKINGEN. In de Staatscourant van Vrij dag is opgenomen: een besluit, vastgesteld door het bestuur der Rijksverzekeringsbank, ter rege ling van tijdelijke uitkeringen aan arbeiders werkzaam in havenbe drijven; een regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden voor de akker- en weideibouw en de veehouderij voor de Rijnstreek TERNEUZEN. Succesvolle dagen. Zoals wij reeds in een van onze vorige nummers schreven, is de door de Vereniging voor Vreem delingenverkeer georganiseerde tentoonstelling- van scheepsmodel len en expositie van schilderijen en tindrijfkerk, een groot succes geworden. Was het de eerste dagen reeds druk op de tentoonstelling en het ontspanningsterrein, de laatste dagen der week ging het cres cendo, terwijl het Zaterdag wel de top-dag zal zijn geweest. Reeds des voormiddags heerste in de stad een gezellige drukte en toen des middags de trams en bussen de bezoekers uit de omgeving aanvoerden en „De Ver enigde Werklieden" en de muziek gezelschappen uit Biervliet en Lamswaarde met hun vrolijke marsen al een voorproefje gaven van het muziekfestijn, dat Ter- neuzen a.s. Zaterdag wacht, deed „Carissima! Cariss ima! Kom door de nacht waar ik u wa-ha-ba-hadht!" Ja, ik moest heus vechten tegen mijn tranen bij 't horen van dat onbenullige liedje! Ik kon niet nalaten te denken: „Als haar stem al zó'n uitwer- het terugdenken aan de vóór-oor- logse Klimopdagen. Het muziekgezelschap van Lams waarde concertreerde van 46 aan de Schependijk bij de aan komst van de prachtige buiten landse stoom- en zeiljachten van de Paviljon d'Or, welk schouw spel door zeer velen werd bewon derd, terwijl ons plaatselijk mu ziekcorps van 68 uur op het platvorm van het wachtlokaal der Provinciale Stoombootdienst een concert gaf. Des avonds gaf het muziekgezel schap van Biervliet op het voor plein van de Openbare U.L.O.- school een concert, en ondertus sen stroomde het bezoekers aan tentoonstelling en ontspannings terrein, waar het inderdaad taar ten regende, zodat velen een ex tra-versnapering mede naar huis hebben kunnen nemen. Heden wordt de tentoonstelling gesloten en behoren deze succes- da a:en weer tot het verleden. De demonstratie der Motorko zakken op het sportterrein van het Lyceum bleek niet die belang stelling te trekken, die het ver diende hetgeen ook wel haar oor zaak hebben gevonden in het feit, dat trien de prestaties der uitvoe renden ook buiten bet terrein kon volgen. MIDDELBURG. Cheque voor Nieuw-W alcheren. I De „Stichting Nieuw Walche ren" heeft van de bevelhebber der ajeestrijdkrachten, Luitenant-Ad miraal C. E. L. Helfrich, een che que van 594,96 ontvangen voor de aanplant van 237 bomen. In een begeleidend schrijven deelde de Luitenant-Admiraal mede, dat hem door tussenkomst van het marinehoofdkwartier te Londen een cheque had bereikt van 55.10 pond sterling voor het Walcheren- fonds van de Britse marine. Ver moedelijk is dit bedrag een nage komen storting van de reeds ge houden inzameling. ST. JANSTEEN. Openluchtspel „Voor Outer en Heerd." De R. K. Toneelvereniging „St. Jan", die reeds tal van lauweren mocht boekstaven in toneelwed strijden en op concoursen, heeft met de première van bovenge noemd historlsch-romantisich spel gisternamiddag weer veel eer in gelegd. Met de inhoud van dit stuk, waaruit een grote en vurige lief de voor Vlaanderen en onze taal spreekt, heeft de auteur Jos. A. Everaard, op a.h.w. dichterlijke wijze uiting weten te geven aan de hem bezielende gevoelens. Deze geven en dat, ter wijl het stuk, naar wij menen te weten, vóór de afgelopen we reldoorlog werd geschreven een treffende analogie met de strijd- methoden van onze „ondergrond se" en de „onderduikers."' Toch is dit geen tendemz-stuk om vo rengenoemde reden, wijl het ons verplaatst naar de Franse tijd. toen een bezettende macht zich door conscriptie en terreurdaden tegen de Kerkelijke instanties, de haat van het ons na-verwante Vlaamse volk op de hals haalde. Vervlochten met het „lied van alle tijden," de liefde, die al naar het geviel de hartstoch ten bleek op te voeren of te do ven, gaf de vertolking van dit keurig geënsceneerde en gecos- tumeerde gegeven ons een kijk spel te aanschouwen, dat ons in die bekoorlijke omgeving enige uren oprecht wist te boeien. De inhoud totaal weer te geven, valt buiten het bestek van onze rubriek, temeer waar nog een tweetal opvoeringen in het voor uitzicht zijn, en er dus voor de liefhebbers van goede dilettanten kunst alsnog gelegenheid zal zijn zich van het „kunnen" der leden van ,,St. Jan" te Overtuigen. Want dit meet gezegd op slechts weinig plaatsen verstaat men de kunst van toneelspelen #kmg heeft op 'n nuchtere landar- beidster, wat moet dan 't effect wel niet zijn, wanneer ze iemand toezingt, in wie ze belang stelt?" En op hetzelfde ogenblik zag ik, dat de geheimzinnige Carrjjen zulks dééd! Terwijl ze de waaier ophief met een bestudeerd gebaartje, hield ze haar hoofd een beetje schuin en wierp van onder haar lange wimpers een doordringende blik op kapitein Holiday. En ik zag, hoe hij zijn donker hoofd ophief, en haar op zijn beurt strak aan keek. Toen zag ik, hoe de rode lippen van de Signora trilden en zich plooiden tot een verraderlijk glimlachje, dat ze blijkbaar onmo gelijk kon onderdrukken. Er kwa men kuiltjes in haar gepoederde wangen; de lange wimpers sloten zich bijna geheel over de glinste rende ogen; het was zowel be koorlijk als onverdragelijk! Maar iedereen in de zaal moest nu wel gezien en gehoord hebben, dat ze voor hèm zong! „Carissima!" kweelde de diepe alt met haar onweerstaanbaar timbre. beter dan in „St Jan" ten Stene. Hier werd zowel door de vrouwe lijke als de mannelijke kunne zeer hoogstaand spel te aanschouwen gegeven, waarbij geen bepaald zwakke plekken in de bezetting vielen aan te wijzen. Voor de Franse overste Striffler, vertolkt door de heer J. Vinck en de da mes A. van Helsiand en J. Coppe- nolle, respectievelijk als „Veerie van Gansen" en „Marianne" dochter van de Franse commissa ris Miliot, een echte „courtisane", dient een uitzondering te worden gemaakt voor de meesterlijke en sublieme creatie van hun rollen. De ontknoping bracht echter inplaats van het traditionele happy-endin een epiloog een demonstratie van wat echte va derlandsliefde en ware helden moed vermogen, zodat de toe schouwers de morele betekenis van offervaardigheid en stand vastigheid van karakter sterk doorleefden en ondergingen. De gehele opvoering verried 'n eminente regie en het was alleen jammer dat de mooie patronaats- tuin slechts voor tweederde ge vuld was. „St. Jan" heeft haar overleden auteur Everaard, die eenmaal de ziel dezer vereniging was, met deze opvoering een eposvol „in memoriam" gewijd, een stuk hel- denstrijd van anderhalve eeuw ge leden. ZUIDZANDE. Viering Koninginnedag, Naar wij van de zijde van het Oranje-comité vernemen zal op 30 Augustus a.s. op bescheiden wijze de verjaardag van H.M. de Koningin worden gevierd, 's Mor gens om 8 uur zullen herauten net begin van bet feest aankon digen. Van half 9 tot half 10 een herdenkingsuur, waarvoor de me dewerking van de plaatselijke muziek- en zangvereniging ge vraagd zal worden. Van half 10 tot 13 uur kinder spelen en sport. Aangezien van 14—17 uur door de Wielersport commissie te Oostburg een weg wedstrijd is georganiseerd, welk parcours over Zuidzande loopt, zullen in de namiddag geen festi viteiten plaatsvinden. Om 18 uur een wielerwedstrijd voor dames en heren van 14 jaar en ouder. In tegenstelling tot de wedstrijd van 's middags, zal het dan niet om het snelst gaan, doch diegene, die het langst over het parcours zal rijden, wint de eerste prijs. De avond zal verder worden gevuld met stoelendans, klompendans, kruiwagensport, enz. terwijl het feest zal worden besloten met 'n groot Bal-champêtre. VLISSINGEN. Zaterdagmiddag omstreeks half zes is de „El andsfo nte indoor de sleepboot „Zwarte Zee" de haven van Vlissingen binnengesleept. Het schip zal op de werf „De Schelde" worden hersteld. „Carissima! Kom in mijn boot de maan staat groot..." En bij dat „kom" was haar blik op kapitein Holiday nog welspre kender dan tevoren. Toen wist ik het opeens. Dit Spaanse meisje als ze tenminste werkelijk Spaans was deze bekoorlijke onbekende met die stem en die waaier en die smalle heupen en die veelzeg gende blikken, die zeker geen man ter wereld kon misverstaan, moest „het" meisjezijn, waar over kapitein Holiday met me ge praat had! Dus tóch niet Muriel. Muriel's blonde lieftalligheid zonk inder daad in het niet naast deze leven dige brunette. Zij, ja! zij moest „het" meisje zijn, dat hij bedoeld had. Nu was ik er achter. En tegelijk deed ik de verbijs terende ontdekking, dat ik bet verschrikkelijk vond. Want plotseling zag ik in, dat het me niets hielp, of ik het nog langer bleef ontkennen. Ik kon niet langer verstoppertje spelen met mijn eigen hart. Ik was ja loers, véél erger dan ik ooit te- Donderdagavond heeft een de putatie van Aruba, onder leiding van Henny Eman, vertegenwoor diger van Aruba in de Staten, en de Landraden Aristides Wevre en C. A. Eman een manifest aan de Staten overhandigd, „gesteund door de gehele bevolking van Aru ba", waarin afscheiding uit het verband met Curasao wordt aan gekondigd. Aruba verklaart in dit manifest, dat het direct onder de Nederlandse Kroon wil komen. Deze week werd de petitie naar H.M. de Koningin gezonden, ge tekend door 95 vooraanstaande Arubanen. De petitie vraagt een onafhan kelijke positie van het eiland, di rect onder de Nederlandse Rege ring. Zij is tot dusver nog niet beantwoord. De Arubaanse af gevaardigde V. E. Henriques en J. E. Arends hebben zich in de zitting van Donderdagavond te gen de inhoud van het manifest verzet. voren geweeest was. Maar nu was het niet om Harry. Het zou nooit meer om Harry zijn. Het deed me onzinnig pijn, wan neer ik moest aanzien, dat een. vrouiw welke vrouw dan ook haar best deed om Dick Holi day te bekoren. Ja, eindelijk was de waarheid tot me door gedrongen. Het ex tra-nummer had m'n ogen ge opend. Eindelijk kwam ik tot de ont dekking, dat lk verliefd op hem was. Had het extra-nummer me een verrassing gebracht of niet? Verliefd op kapitein Holiday! Van alle mensen op de wereld juist op hem! Wat had hij in vredesnaam ge daan om m'n hart te stelen? Ede eerste maal in de barak was hij aller-onhebbelijkst tegen me geweest; hij was naar me toe gekomen en had, zonder zich voor te stellen, op arrogante toon geïnformeerd, hoeAang ik 'tin het Landleger dacnt uit te hou den! Ik herinnerde me zijn glimlach nog toen hij dat gevraagd had. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2