r v. I Van Kleffens onderhoudt contact met State Departement Dienstplichtvoorzieningen WERELDJAMBOREE te Moisson. WERELDNIEUWS y m iel m H rvo' fi MAANDAG \l AUGUSTUS 1947. 3de Jaargang No. 576. NEDERLANDS Legercommuniqué 37 Ramadier stelt vertrouwens kwestie Belgische Handelsdelegatie naar Den Haag. Bezoek van Montgomery aan Frankrijk Algemene mobilisatie der Communisten in Mantsjoerije. De Status van Z.-W. Afrika Opheffing boycot op^Neder- landse schepen 'Onrust in haf gebied vare Banjoemas. Concentratie van Bulgaarse troepen aan Griekse grens. Griekse voorstellen. Geen Griekse onderhandelingen. na m efl ''1 y w 'J'l I M Prankering bij Abonnement - Temduzen VV KERS V ERYV ACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maan- avond. Vrij warm. Zonnig, droog en vrij warm weer. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Noord en Oost. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Temeuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie 1.Ö0, Inzendingen advertentie» tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Zaterdagochtend heeft Mr. Van Kleffens een onderhoud van een half uur gehad met de Viee-Mi- nister van Buitenlandse Zaken in Amerika, Robert Lavett. Na af loop verklaarde de Nederlandse Ambassadeur, dat hij geen be paalde démarche had gedaan en dat er met de heer Lovett even min een bepaald punt van bespre king was geweest. Hij had slechts bet contact willen onderhouden en op de hoogte blijven van de mening van het State Depart ment over de ontwikkeling in In donesië. De heer Van Kleffens voegde hier nog aan toe, niet op de hoogte te zijn van het Amerikaan se voornemen een college ter be middeling naar Indonesië te zen- De luidt; tekst van dit communiqué Bij normale politiële patrouil legang is op verschillende plaat sen het begin van terreur door rampokkers de kop ingedrukt, terwijl wapens en munitie werden buitgemaakt en vernietigd. Een poging tot infiltratie ten Noorden van Tanggerang is met succes af geslagen. Aan het Oostelijke front' bij Semarang legde de T.R.I. een mortiervuur op onze Dost Goeboeg. Het vuur werd door Nederlandse artillerie beantwoord. Bij Soerabaja deed een Republi keinse groep wederom een aanval op een post te Randigankoelon. ditmaal met 200 man. De aanval werd afgeslagen, waarbij de tegenpartij enige verliezen leed. Onze verliezen sedert het „staakt het vuren'' bedragen: 13 gesneu velden, 32 gewonden en 1 ver miste. HET NEDEItL. LEGER COMMUNIQUÉ Nr. 38. Het 38ste legercommuniqué meldt, dat de Loerah (dorps hoofd) van Kenoengdjati (Mid- den-Java, ten Noorden van Poer- woredjol wegens hulpverlening aan de Chinese bevolking, op gru welijke wijze werd vermoord. 3 Indiërs en 1 Japarmees, die bij de Republikeinse troepen dienst de den, zijn naar Semarang overge bracht. 300 Indiërs, die door de Republikeinen bij Klampok waren geïnterneerd, zijn kort voor de komst der Nederlanders eerst naar Gombong en daarna naar Djogja vervoerd. Nieuwe explo sies, gaten in wegen, boomver sperringen en branden op onder nemingen, in het bijzonder in de omgeving van Salatiga worden gemeld. De Republikeinse troepen voer den 800 gevangenen uit de gevan genis van Bekalongan op Midden- Java evenals 2000 Chinezen af. Deze werden echter door de Nederlandse troepen gered. Uit het gebied van Tandjoeng- poera op Noord-Sumatra wordt gemeld, dat de Republikeinen bij het terugtrekken alle voedings middelen, sieraden en het geld der bevolking medenamen. De beide paleizen van de Sultan zijn afgebrand. Het Nederlandse legercommuni qué van Zondag (ongenummerd) meldt: „Wederom hebben zich enkele nieuwe schendingen van het Be stand voorgedaan. De voornaam ste hiervan zijn: onze posten te Banjoemas en Poerbalingga zijn met mortieren beschoten. Ten Oosten van Gombong werd onze meest vooruitgeschoven post met automatische wapenen bestookt. Het vuur werd door ons beant woord. Bij normale patrouille gang rondom Salagita zijn onze patrouilles beschoten door sluip schutters, terwijl op enkele plaat sen mortiervuur werd ontvangen. In de Hoeloe Soengai op Borneo liep een patrouille in een hinder laag. De bende werd, met enige verliezen onzerzijds, verdreven. Bij Polomb^ngkeng op Zuid Cele bes werd contact verkregen met een bende, waarvan 3 terroristen werden gedood en 2 gevangen ge nomen. Onder hen bevond zich de voornaamste bendeleider uit dit gebied. Onze verliezen sedert 5 Augustus bedragen 18 gesneuvel den, 43 gewonden en 1 vermiste". den en gaf nogmaals ais zijn me ning te kennen, dat de Indonesi sche kwestie niet tot de compe tentie van de Verenigde Naties behoort. Paul Ramadier, de Franse Eer- ste-Minister, heeft Zaterdagavond in de nationale vergadering de vertrouwens-kwestie gesteld, na een verhit tweedaags debat over voorgestelde wijzigingen in de Wet op de Gemeenteraadsverkie zingen. Ih overeenstemming met de grondwettelijke bepalingen zal de Kamer zich over 48 uur, dus heden, uitspreken. Het Regeringsvoorstel, naar aanleiding waarvan Ramardier de vertrouwens-kwestie heeft ge steld, voorziet in verkiezingen volgens evenredige vertegenwoor diging in gemeenten van meer dan 9000 inwoners, terwijl in ge meenten met een kleiner inwo neraantal de candidaten bij een voudige meerderheid worden ge kozen, na twee stemmingen. Het is over de kwestie van de tweede stemming in kleinere gemeenten, dat de Assemfolée zich verdeelde. De twee grootste partijen, M.R.P. en de communisten stelden zich scherp tegenover het voorstel van de Regering. HE „VOLENHAM" VEKiVOLGT ZIJN WEG. iDe „Volendaml" is er in ge slaagd in de nacht te Port Said water, stookolie en levensmidde len aam boord te nemen en Zon dagmorgen om 6 uur het Suez- kanaal al binnen te varen. Het schip vervolgt zijn weg zonder dat zich incidenten voordoen. Een Belgische delegatie, bestaan de uit Louis Goffin en G. Verboo- men, adjunct-directeur-generaal, resp. directeur van Buitenlandse handel, alsmede een vertegen woordiger van het Ministerie van Landbouw en een van het Minis terie van Economische Zaken, zal zich morgen naar Den Haag be geven. Zij zal er hoge ambtena ren van het Nederlandse Ministe rie van Economische Zaken ontmoeten, ter bespreking van de besluiten, die door de Nederland se autoriteiten genomen moeten worden ter bespoediging van de verstrekking van vergunningen voor de goederen, genoemd in het handelsaccoord van 4 Juli. De Minister van Oorlog heeft aan de Voorzitter van de Tweede Kamer twee brieven gericht. Bij een ervan heeft hij in aansluiting op hetgeen besproken is in de vergadering van de Tweede Ka mer met betrekking tot het wets ontwerp „bekrachtiging algeme ne maatregel van bestuur be treffende dienstplichtvoorzienin gen" enige exemplaren van een aan de burgemeesters gerichte circulaire gevoegd. Ter toelichting daarvan schrijft de Minister: Als algemene regel gold tot dusver, dat de kostwin nersvergoeding 80 »/o bedroeg van hetgeen de dienstplichtige in het gezin inbracht, met dien verstan de, dat de kostwinnersvergoeding, vermeerderd met eventuële res terende gezinsinkomsten, voor zover deze volgens de desbetref fende bepalingen medegerekend worden, niet meer dan 50 per week mocht bedragen Genoot de dienstplichtige kin derbijslag, dan werd deze 80 °/o berekend van de som van loon en kinderbijslag. Volgens de nieuwe regeling zal de vergoeding wor den gesteld op de som van 80 Veldmaarschalk Lord Montgome ry, chef van de Generale Staf van het Britse Rijk, zal op uitnodi ging van de Franse Minister van Oorlog, Coste Floret, en met me dewerking van de Britse Rege ring, van 27 tot 30 Augustus een bezoek aan Frankrijk brengen, aldus deelt het Engelse Ministe rie van Oorlog mede. Montgomery zal het opleidings instituut van het Franse leger inspecteren. der tenten, druk bezig met „in ternationale ruilhandel" om sou venirs mee naar huis te kunnen nemen. Op deze markt staat de „kilt" {Schots rokje) van de Schotse padvinders het hoogst genoteerd. Daarnaast vinden de Canadese koeienzwepen en Turk se fezzen de meeste aftrek. Volgens een 15-jarige Schotse padvinder bedraagt de koers van een kilt: 1 Canadese koeienzweep, een fez en een zakje gepafte maïs. Zaterdagavond is in de padvin- dersstad Moisson, ten Noorden van Parijs, de Wereldjamboree geopend met een grote fakkelop tocht. Voorop werd de vlammen de toorts gedragen, welke ook op de laatste Wereldjamboree te Vo gelenzang dienst heeft gedaan. De openingsrede zal worden ge houden door Pierre Bourdan, de Franse Minister van Voorlich ting, Kunsten en Jeugdbeweging. Men verwacht, dat Prins Franz Joseph van Lichtenstein, Graaf Folke Bemadoite, leider van de Zweedse padvinders en voorzitter van het Internationale Rode Kruis, en Lord Baden Powell Jr, de zoon van de stichter der padvinders beweging, de opening zullen bij wonen. Het merendeel der 40.000 pad vinders en padvindsters uit meer dan 40 landen ik, na het opzetten In een bioscoop in de volks wijk van Prenestine (Italië) ont stond paniek, toen de film in brand vloog. Ben vrouw werd ge dood en een 50-tal personen ge wond. Op de spoorlijn tussen Delhi en Bathinda heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor 2 wagons van een speciale trein, die perso neel van de Regering van Pakis tan van Delhi naar Karatsji bracht, uit de rails liepen. Vier passagiers werden gedood en 20 gewond. Even voor Tel Aviv is de Cairo-Haifa expres op door ver zetslieden gelegde mijnen gelo-, pen. De locomotief en twee wa gens ontspoorden en de machinist, een Jood, kwam om het leven. Gedurende de maand Juli zijn 600 schepen de haven van Ant werpen binnengelopen tegen 470 in Juli 1946. Meer dan 100 sche pen werden door de havenstaking verhinderd Antwerpen aan te doen. iDe voormalige Minister-Pre sident van de Spaanse Republi keinse Regering in ballingschap, José Giral, heeft President Bar rio meegedeeld, dat hij de op dracht tot het vormen van een nieuw kabinet niet aanvaardt. Captain William Odcm steeg Vrijdag te Chicago met zijn „Rey nolds Bombshell" op om te trach ten het wereldrecord solovlucht om de wereld, dat op naam stond van Wiley Post (1933) te halve ren. Na zeer voorspoedige vluch ten lannde hij Zondag weer te Chicaga. Bij de controle bleek, dat hij de wereld was omgevlogen in dè tijd van 73 uur, 5 minuten en 40 seconden. Als de Franse nationale ver gadering de Vrijdagmiddag aan gekondigde voorstellen van de Minister van Financiën zal aan vaarden, zullen 300.000 Franse ambtenaren worden ontslagen. Te Bazel zijn tengevolge van het op elkaar botsen van 4 auto's 3 personen gedood en 6 gewond. Een Amerikaans lijnvlieg- tuig met 21 passagiers aan boord is in de Flushingbaai gestort toen het op het New-Yorkse vliegveld Laguardia trachtte te landen. Er bevonden zich slechts vijf personen aan boord van het vliegtuig. Twee van hen zijn ge red, doch de drie overigen zijn waarschijnlijk omgekomen. Het brood zal in Frankrijk met ingang van Zondag ruim tweemaal zo duur worden. Voor Parijs komt de prijs van 11% franc op 24 francs per kg, voor het platteland op 27 francs en voor de provinciesteden op 28 fr. Dit nieuws heeft vooral bezorgd heid gewekt onder het armere volksdeel. Naar het radiostation der Paraguese opstandelingen meldt, hebben de opstandelingen op. ,5 punten in de Noordelijke, Ooste lijke en Zuidelijke sector de aan val op de hoofdstad Asuncion in gezet. Volgens te Sjanghai ontvangen berichten van de Chinese Rege ring hebben de communisten in Mandsjoerije een algemeen mobi lisatiebevel uitgevaardigd. Alle valide personen van beiderlei kun ne tussen 15 en 40 jaar oud zijn opgeroepen. Men beschouwt dit ais een tegenzet op de jongste voorstellen van de Chinese Re gering om in CShina algehele mo bilisatie af te kondigen. De gou verneurs van de provincies Hope, Je Lol en Tsjanar en de burge meesters van Peking en Tientsin zijn Zondag in het hoofdkwartier van Tsjang Kai Sjek te Peking bijeengekomen om te bespreken op welke wijze het militaire en politieke bestuur in Noord-China volgens de in het mobiïisatiebevel van de Regering vervatte eis ver sterkt kan worden. H. T. Andrews, de Zuidafri- kaïanse gezant te Washington, heeft de organisatie der Verenigde Volken per brief medegedeeld, dat Zuid-Afrika Z. W.-Afrika niet onder beheer zal plaatsen, doch het huidige beheer- zal handha ven. Volgens het schrijven heeft een overweldigende meerderheid, alle rassen en stammen in Z. W. Afrika omvattend, zich uigespro- ken voor inlijving bij de Zuidafri- kaanse Unie. Dit ontheft de Unïe van de verplichting tot nakoming van de resolutie van de V.N. en laat haar geen andere keus dan het gebied te blijven besturen in de geest van het bestaande man daat. De Assemblée van de V.N. heeft op 14 December 1946 de eis van Zuid-Afrika tot inlijving van Z.W.-Afrika afgewezen en be paald, dat het gebied onder inter- nationaial beheer zal komen. Dit besluit volgde op de waar schuwing van Chifley, toen hij tijdens de conferentie met de lei ders der vakverenigingen wees op de rampspoedige gevolgen, welke een onderbreking in de vaart van Nederlandse schepen op de Hol- land-Australië lijn zou hebben. Chifley zeide dat onderbreking in de vaart van Nederlandse sche pen op deze lijn de export van wol, welke iri September zeer om vangrijk begint te worden, ern stig zou benadelen. De vakverenigingen weigerden de boycot op 'Nederlandse schepen naar Indonesië op te heffen. Chifley! zou de Indonesische kwestie niet besproken hebben en zich alleen met de Australische handel met Europa ingelaten heb ben. Daarentegen verwacht men te Canberra dat de havenarbei ders hun boycot zulen voortzet ten, ongeacht de beslissing van de vakverenigingsraad. van het loon (zonder kinderbij slag) en 100 van de kinderbij slag. Bovendien wordt het hier voor genoemde maximum van 50 per week verhoogd met ƒ2.50 per week. Trad de dienstplichtige op als medekostwinner van het gezin, waartoe hij behoort, en genoot een der gezinsleden, bijv. zijn va der, kinderbijslag, dan werd deze bijslag tot de gezinsinkomsten gerekend. Daar, zoals gezegd, vergoeding- plus resterende gezinsinkomsten volgens de algemene regel niet meer mochten bedragen dan 50 per week, was het gevolg van de in het vorig jaar tot stand geko men verhoging van kinderbijslag, dat de vergoeding somtijds met een gelijk bedrag moest dalen. Thans zal dit anders worden. Daar het meergenoemde mum van 50 nu verhoogd wordt met ƒ2,50 per kind per week, zal de vergoeding, indien deze tot dusver als gevolg van het mede- rekenen van de kinderbijslag een daling beneden de hiervoor be doelde 80 #/o ondervond, met een zelfde bedrag verhoogd worden. Het verhogen van het maximum van 50 brengt bovendien nog mede, dat ook in de gevallen, waarin in het gezin geen kinder bijslag werd genoten bijv. als het bestond uit de moeder van de dienstplichtige en andere kin deren de vergoeding op een hoger bedrag dan tot nu toe ge steld kan worden. Een Nederlands Bestuursamb tenaar uit Banjoemas meldt, dat op 5 Augustus de Loerah van de Dessa Kedoeng Djati is vermoord. In de Freanger zijn door Repu blikeinen f luister-campagnes in gezet. Men zegt, dat de Neder landers thans weer met de Repu bliek willen onderhandelen, om dat zij niet verder kunnen. In Tjiwisiese is een Chinees gear resteerd, die verantwoordelijk was voor de verspreiding van deze geruchten. Vrijdag zijn in de omgeving van Tjiwidei knallen gehoord, welke uit Zuidelijke richting schenen te komen. Dit zou een blijk kunnen zijn van verdere vernieling van onderne mingen in het Patoeha-gebergte. Volgens een woordvoerder van de Griekse generale staf concen treren Bulgaarse troepen zidh langs de 'Griekse grens Hij voeg de er echter aan toe, dat hij geen „verrassingsactie" tegen Grieken land verwacht. De woordvoerder gaf toe, dat de toestand in Thra- cië slechter was geworden, maar verklaarde, dat de geregelde strijdkrachten met succes de ge beurtenissen het hoofd bieden. Hij deelde mee, dat dë Noordelijke grenzen van Griekenland gesloten zullen worden. MOTORRIJDER VER ONGELUKT. Doordat de bestuurder van een militaire auto geen voorrang ver leende, kwam Vrijdagavond de 61- jarige motorrijder J. J. van Swi- ker, uit Aalsmeer, op het kruis punt LaapersveldUtrechtse weg te Hilversum met deze auto in botsing. Hij werd zo zwaar ge wond, dat hij spoedig overleed. De Griekse Minister-President, Demetrios Maximes heeft aan de Amerikaanse ambassadeur, Lin coln MacVeagh, een memorandum overhandigd. waarin middelen aan de hand worden gedaan om hulp te bieden in de moeilijke si tuatie, waarin Griekenland zich bevindt en waarin steun van Amerika wordt gevraagd. De af schriften van het memorandum zijn gezonden aan de leider van de Amerikaanse missie, Dwight Griswold, en de Britse zaakgelas tigde te Athene, Patric Reilly. De Griekse Premier, Dimitrios Maximos, heeft de berichten, dat Griekenland onderhandelingen voert met Turkije over militaire hulp in zijn strijd tegen de gue- rillastrijders in Thracië „my thisch" genoemd. De dubbele zomertijd in En geland is in de nacht van Zater dag op Zondag opgeheven. Van gisteren af zijn de Engelse en Ne derlandse tijd dus gelijk. ;n „ie dver'T c kl. els neert bi xr. meel ens ae sitie| Looi ,2 mi i vie l| >Ulg| fe^ Ie er' nietfc zanif jzc 2k m; i be\j tgci* Ing f abt n <1 keu] •6 01 ove) hts Lg veu veri n 1 rgai [erifl dod er. jkl XI'*] .el vom fi - i

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1