Het De Belgische Landbouwproductie De Zeeuwen, Veluwenaren en Jajers in ectie bij PADANG Telers van Grenen en Peulvruchten Dammen eerste Bonds-MuzieKconcours te Terneuzen HELOS OH I ETST ERS GEHOUDEN. De prijs van Levertraan Dokie Durf in,De schaduw van Djenchis Khan Prijsverlaging Kinderwagens Wat de Radio brengt Spaanse regering in b? ingschap demissionair Op slechts enkele steenworpen afstands van de oevers der ma- iestueus zeewaarts stromende Schelde ligt het fraaie sportter rein van het Terneuzense Rijks Lyceum. Dit uniek gelegen plekje gronds werd door het Bonds bestuur, in samenwerking met dat van ,,De Verenigde Werk lieden", uitverkoren om het strijd toneel 'te worden voor de in de go d van Muziekverenigingen in Zeeuws-Vlaanderen verenigde har monie- en fanfare-korpsen. Zodat deze op Zaterdag 16 Augustus a s in een vreedzame kamp, maar niettemin met edele wedijver, el kaar de erepalm op deze plaats zullen omkampen. (Dat zulks op een slechts enke le honderden meters verwijderde plaats van de Scheldeboorden ge schieden zal, daarin zit reeds op zichzelf symboliek! Immers, even als de leeuw in ons Provinciaal wapen in zijn titanische kamp met <je wilde golven worstelt, evenzo zal muzieklievend Zeeuws-Vlaan- deren haar vereerders ook hier een tournooi te aanschouwen of liever: te aanhoren geven, waarvan de klanken vèr over de wijde wateren der machtige Schel- destroom zullen verklinken en versterven. En daarbij zal voot alle beoefenaars dezer nobelste dilettantenkunst het devies gel den: „Elk naar zijn krachten"! Onder dat motto zullen alle me dedingers onder het geliefde vaan del hunner vereniging optrekken en deze muzikale arena betreden! Het eerste Muziekkorps-con cours van de Bond in Terneuzen! Voor de meeste verenigingen uit het Oostelijk deel vooral, is deze strijd een „novum', zij debu teren op dit vreedzame toneel des strijds. En, laten wij- dit eer lijk vooropstellen, voor vele korp sen is het ook een experiment! Immers: een Bonds-korps-con- cours is géén festival! Hier toch komt het er voor elk op aan het beste beentje voor te zetten, om na gedegen weken- of maan denlange studie te tonen waar toe men in staat is. Hier moeten ter dege de puntjes op de ,,i" van het muzikale alfabeth worden geplaatst! Hier gaat het om de benadering van de meest volmaak te vorm van zuiverheid in toon en klankgehalte. Om het tot zijn recht komen van de onderlinge stemming en de accentuering der in de „wel terdege" internationale „muziektaal" gebruikelijke tekens, óm rythme en opvatting...! En alzo: voor elk der deelnemende korpsen een zware opgave. Van nu af aan is het dus uit met het „oppervlakkig" blazen, en zal het streven er op gericht dienen het muzikale peil „beschaafder" te maken. Onder het oordeel ener uiterst deskundige jury zal dit alles ge schieden, zal met de meeste nauw gezetheid de maatstaf t.o.v. aller prestaties worden aangelegd, ja, als het ware op een goudschaaltje zullen deze worden afgewogen en uiteindelijk in laatste instantie saamgevat in een critisch verslag, wat volgens geldende begrippen en naar eer en geweten als on feilbaar moet gelden. Zietdaar in het kort doelstelling en werkwijze, waarbij eerlijkheids halve dient vooropgesteld, dat tot nu toe in Oost Zeeuws-Vlaande ren concoursen uniek waren en nog slechts zeer sporadisch werden georganiseerd. Iets, waardoor het Westen afgezien van een veel al intenser beoefening op het Oosten een niet te onderschatten voorsprong bezit en de muzikale opvatting aan gene zijde van de Braakman ongetwijfeld gunstig afsteekt tegenover aan deze zijde. Dit schreven wij reeds in ons vorig artikel, en wij herhalen daarnaast, dat de oorlog het peil van het muziekleven zeer ernstigei schade heeft gedaan, waardoor enige prominente verenigingen vooralsnog in Terneuzen op het appèl zullen ontbreken. Een andere factor is de door die omstandig heden zeer verwaarloosde, hoewel schreeuwend noodzakelijke ver nieuwing van muziek-instrumen- ten, terwijl zelfs reparaties dik werf niet konden worden uitge voerd, wijl de daartoe benodigde attributen ontbraken Dergelijke euvels doen over de gehele linie geweldig afbreuk aan de stem ming, al zijn er enkele verenigin gen, zeer zeldzame uitzondering op deze regel. De financiële draag kracht speelt voor elk hunner een buitengewone rol en we koeste ren bewondering voor de fenome nale prestaties, die velen zich ge troostten en daardoor trots al de geschetste bezwaren - voor beeldig zich op hun peil van voor heen wisten Ie handhaven, 'Daarom is het een verheugend verschijnsel, en in weerwil van de opgesomde obstakels bemoe digend, dat de drang om tot op richting Van een Muziekbond in Zeeuws-Vlaanderen te komen, over de gehele linie instemming en weerklank heeft gevonden op een van zulk een levensvatbaar- heid getuigende wijze. Want: 26 verenigingen traden nu reeds toe en daarvan zullen niet minder dan 20 aan dit eerste concours deelnemen! Feit, dat we niet dan met intense voldoening begroeten kunnen! Terneuzen werd de eer vergund in deze de primeur te mogen hebben en alles is hier door het' bestuur der plaatselijke vereni ging in samenwerking en onder auspiciën van het Bondsbestuur gedaan om beoefenaars en be minnaars der edele toonkunst sa-i men en al te gader op 16 Augus tus waardig en gastvrij te ont vangen. Wanneer het weder dienenyie is, zal het waarlijk een muziek feest worden, zoals nog nimmer aan deze zijde van de Braakman als streek-concours heeft plaats gehad. En zo roept Terneuzen op 16 Aug. alle muziekliefhebbers en' sympathiserenüen binnen hare muren een hartelijk welkom toe. Van onder de schaduw van de thans ontspitste toren der majes teitelijke Hulsterse St. Willebror- dus tot aan het in zijn wallen verschanste en verdoken liggende Retranchement zullen zij komen de zonen (en ook de doch teren) der Muze! In niet minder dan 5 Afdelingen zullen de verenigingen uitkomen, doch, onverschillig of zij in de Afdeling „Uitmuntendheid", dan wel in de 4de Afd. fanfare of har monie debuteren, even hartgrondig heet het Bondsbestuur hen allen welkom binnen Temeuzens veste. Echter dient op deze regel een uitzondering gemaakt t.a.v. het enige deelnemende Belgische korps, dat tevens lid van de Bond is en voorheen ook bij de Wes telijke Bond was aangesloten, n.l. Eendracht nmaakt Macht," de Kon. fanfare uit. Watervliet. Het devies „l'Union fait la force" („Eendracht maakt macht") de Belgische wapenspreuk, geeft aan dit feit a.h.w- een symboli sche strekking, als men de hete rogene geaardheid van Zeeuws- Vla,anderen's bevolking in het oog vat en de desondanks op zo vlotte wijze tot stand gekomen organisatie van ongeveer 90 der bestaande korpsen- Onze Vlaamse kunstbroeders alzo een bijzonder hartgrondige welkomst groet in Terneuzen. Op deze dag zal het zijn: één voor allen en allen voor het ene, mooie vo-or ogen gestelde doel Opwaarts met het muzikale peil in Zeeuws-Vlaanderen! Ieder richte dus op 16 Aug. zijn schreden naar het Lyceum-ter rein. Mogen de Terneuzense stra ten weerschallen van de blijde fanfares der deelnemende korp sen. Gij allen, muziekliefhebbers, zult U kunnen oriënteren in het lijvige, met zeer veel zorg door ons samengestelde programma, een onmisbare gids op deze dag, die tevens geldt als bewijs van toegang. Houdt dus deze mooie Augus- tus-Zatèrdagmiddag vrij voor een vacantie-trip naar het in het te ken der Muze staande levendige en gastvrije Terneuzen, alwaar U, tot in de late avonduren, hoog staand kunstgenot wacht. Steun daarmede Uw eigen mu ziekkorps, doch in even sterke mate de Bond, die in de toekomst in steeds toenemende mate waar borg zal blijken voor de verhoging van het muzikaal niveau in deze streek, Moge 16 Augustus alzo voor Terneuzen cn de Bond een gul den dag met gulden zon en klanken worden, die zijn weder gade voor de dilettantenkunst in ons bezuiden de Schelde ge legen landje nog niet had. DAT ZIJ ZO A. TH. 't GILDE, Bondspenningmeester. Axel, 8 Augustus 1947. AAN- ln de afgelopen weken heeft de politie twee geldschietsters aan gehouden, die zonder in het bezit te zijn van een betaling als par ticulier geldschietster leningen verstrekten en daarenboven nog tegen een woekerrente. De eerste, die zij aanhield was de 43-jarige M. K. die tot Novem ber 1946 particulier geldschiet^ ster was geweest, doch daarna haar vergunning had laten in- trcW'en. Een inval van de politie Dra" aan 't licht, dat zij sinds November 1946 nog 70 leningen, tot een totaal bedrag van 9500 had verstrekt, tegen een veel te hoge rente, terwijl de leningen voor die tijd ook niet helemaal zuiver bleken te zijn. Het tweede geval betrof de 50- jarige G. C. van T.v. A. Zij had sinds 1939 op kleine schaal, doch sinds begin 1946 op grote schaal, geld geleend aan buren of kennissen met een rente van 0,15 per gulden. Een buurvrouw was zo in haar netten verstrikt geraakt, dat zij wekelijks haar gehele weekloon van 34 aan haar moest afdragen, waarop het slachtoffer dan weer 25 leende om de volgende week te kunnen leven. Bii haar bedroeg de rente voet, daar zij eigenlijk hetzelfde bedrag steeds opnieuw leende, 780 »/o. Toen de politie de geldschiet ster aanhield had zij 3700 uit staan en 750 bedrijfskapitaal. Haar man bleek van de steun té trekken en voorts had zij nog ƒ600 consumentenbonnen in haar beeit. van 120 tot 170 zullen slechts teerd, is sinds het vorige jaar aan- mogen worden bedongen voor kinderwagens in zgn. luxe-uitvoe ring, b.v. met vernikkelde of ver chroomde spatborden, een- of meerdelige bomper, pitriet-bekle- ding, speciaal stroomlijnmodel e.d. Alle kinderwagens moeten zijn voorzien van een label of plak-étiket, waarop duidelijk en niet uitwisbaar het nummer van de prijsvaststelling en de gebrui- kersprijs zijn vermeld. De prijs, waarvoor levertraan uit Noorwegen wordt geimpor- merkelrjk gestegen. Dientenge volge moesten ook hogere ver- bruikersprijzen worden vastge steld, die met ingang van 17 Juli 1947 gelden. Deze prijzen zijn: 1 liter 2,90, 400 cc 1,35, 300 cc 1,05, 100 cc 0,45. De fles Is daarbij niet inbegrepen. Er mag een statiegeld worden berekend In dit verband mag er wel de aandacht op worden gevestigd, dat levertraan uit kabeljauw wordt gewonnen. Walvistraan, die in zekere zin als binnenlands product zou kunnen gelden, worcil niet voor medische doeleinden ge bruikt doch wel b.v. voor de mar, garineproductie. VAAJ EL&- HILAkr'/öfi Ten opzichte van de voor-oor- logse periode vertoont de Belgi sche landbouwproductie een zeke re achteruitgang. Sedert 1946 is evenwel een opleving merkbaar. De totale bebouwde oppervlak te is verminderd. Wanneer men als basisjaar 1929 neemt, bedroeg deze in 1943 82,6 pet. In 1944 90 pet. en in 1945 91,9 pet en in 1946 91,16 pet. De productie is door de bijzon dere omstandigheden van de oor- logs- en na-oorlogsjaren, onder meer door de onvoldoende be mesting beïnvloed. Terwijl Bel gië in 1929 362.054 ton winter en zomertarwe produceerde, be droeg deze in 1943 484.837 ton, om in 1944 tot 462.375 ton tot 261.390 ton te dalen en in 1947 wederom tot 349.025' ton te stijgen. De vermindering voor andere cultures treedt nog duidelijker aan de dag. Tegen bijna 3,5 millioen ton aardappelen die in 1929 wer den geoogst, bedraagt deze hoe veelheid in 1943 2,25 millioen ton, in 1944 2,1 millioen ton, in 1945 1,2 millioen ton en in 1946 1,45 millioen ton. De suikerbietenoogst, die in 1929 1.470.000 ton bedroeg, lever de in 1943'44 1,7 millioen ton en in 1945 slechts 870.000 ton op. In 1946 bereikte deze opnieuw 1.486.000 ton. Wat de voederbie- 45. De grafwachter, die in dienst stond van .Marsian en de zijnen zat met zijn geweer in de aanslag- te loeren. Toen er bewe ging kwam in de koepel, mikte hij zorgvuldig. Plotseling zag hij een grote schaduw naast zich. „Hier wordt niet geschoten" zei de schaduw. Het was de kluizenaar Bihar Dhan. „Ik volgde alleen maar een gegeven bevel op" stamelde de wachter. ,,Ik wilde mijn plicht doen". „Het zou je laatste plicht en je laatste daad zijn geweest" zei Bihar Dhan rustig terwijl hij met (belangstelling naar zijn machtige knots keek. „Denk om je gezondheid wach ter en laat je hieh niet meer zien". „Dank U heer", zei de wachter onlogisch terwijl hij naargeestig afdroop. ten betreft, waarvan men in 1929 4,4 millioen ton kweekte, bedroeg deze in 1946 6,15 millioen ton. De totale productie van graan gewassen in België bedroeg in 1929 1.494.562 ton. als volgt ver deeld: 24,9 pet. tarwe, 31.1 pet. rogge, 39.4 pet. haver, 3,8 pet. gerst en 0,8 pet. spelt. Deze productie verminderde in 1945 tot 951.094 ton. In 1945 be reikte zij opnieuw 1.242.927 ton, waarvan 29,5 pet. tarwe, 17,8 pet. rogge, 39,9 pet. haver, 11,8 pet. gerst en 1 pet. spelt. Geheel onverwacht voor de be volking kwam de door militaire autoriteiten in Padang uitgestip pelde actie. Dit geldt niet alleen voor de bevolking binnen de demarcatielijn. Dit bleek wel zeer duidelijk uit het feit, dat de demarcatie-smokkelaars van rijst die het nachtelijk duister benut ten om de verschillende T.R.I.- posten, voornamelijk in de omge ving van Loeboek-Bargaloeng te omsluipen te half zes des mor gens het Nederlandse gebied bin nenslopen met hun zakjes rijst op het hoofd. Nog beter was dit merkbaar in Padang, waafte twaalf uur de op vatting van verschillende N.R.I.- leiders aanving. Allen waren ver rastWel hadden zij dezer da gen iets verwacht, doch dat dit zo snel zou komen en deze dag bleek een grote verrassing te zijn. De radio-telegrafist bijvoorbeeld had Fort de Koek medegedeeld om half één weder in de lucht te komen, doch reeds voor half één was de N.R.I.-radio geen N.R.I.- radio meer. Slechts één persoon bood tegenstand, dit kostte hem het leven. Zo brak D-dag aan. Reeds in de vroege morgen was een druk gerij naar de beide verzamelpunten waar te nemen. De Zeeuwen van Emmahaven openden de dag toen het nog duister was. Hen was opgedragen naar het Zuiden op te rukken, ten einde de bron voor de waterlei ding, die de laatste dagen nog al eens het mikpunt van de T.R.X. was geweest, veilig te stellen. Onder leiding van kapitein Bom uit Ierseke verliep deze zijwaart se actie zo vlot, dat te kwart vóer zeven daar alles 0ké genoemd kon worden. De bron is thans in Nederlandse handen, waardoor een geregelde watervoorziening van Padang verzekerd is. Intussen hadden de Jagers, ver sterkt met carriers van 1-8 R.I. en pantserwagens van het Ve Es kadron onder commando van ma joor Den Ouden zich op punt X opgesteld, terwijl de Zeeuwen, eveneens versterkt met Haantjes en Genie onder commando van majoor P. de Kam zich op punt Y verzameld hadden. Het geheel 1 stond onder commando van de Luit.-Kolonel Van Oort, comman dant van 1114 R.I. Het was nog donker en de lich ten van carriers, weaponcarriers, drietonners, vijf- en twintigpoun- ders, pantserwagens, jeeps, etc., waarbij zeker als novum in de Indische actievoering twee beach- masters niet vergeten mogen wor- j den, priemden zich door de duis ternis. Op tijd gaf de artillerie vuur af op de voorgeschreven stellingen. Dof dreunden de schoten door de Met ingang van 1 September vroege ochtend, de bevolking wak- 1947 worden de prtlzen van kin- ker schrikkend. Op dat ogenblik derwagens met gemiddeld 6% ronkten de Pipercubs door de verlaagd. i lucht, makloemats (pamfletten) Kinderwagens in eenvoudige j uitwerpend, waarin de noodzaak uitvoering, d.w.z. met bak en hardboard, zullen 85 tot 100 mogen kosten. Voor wagens in betere uitvoering (bak van tri plex met metalen biezing, rol- of kogellagers) zal de prijs 100 tot 120 bedragen. Hogere prijzen, en het doel der actie uiteen ge zet werden. In de kotta werden deze mak loemats eveneens verspreid. Zowel de spits der Noord-groep als die van de Zuid-groep rukten op. Men mocht vele mijnen en 'booby-traps verwachten, terwijl ook de tegenstand, althans af gaande op de van hoger republi keins-niveau gegeven bevelen, groot kon zijn. Het eerste werd gedeeltelijk bewaarheid. Er waren vele mij nen, die vooral de Jagers op te ruimen kregen. De Zuid-groep stootte meer op versperringen en opgeblazen bruggen. Dit laatste was dan ook oorzaak dat de Zuid- groep langzamer oprukte naar het einddoel: Indaroeng, dan de Noordgroep. Voor deze groep werd het meer een actie der Ge nie dan voor de veldsoldaat. De Noordgroep stuitte op weinig tegenstand. Slechts bij Passar Baroe hielden zich enkele kleine groepjes op, die fel op de Neder landse troepen vuurden. Doch ook deze tegenstand werd spoedig opgeruimd, zodat majoor Den Ouden te ongeveer elf uur kon melden dat zijn doel bereikt was. De verschillende objecten waren bezet, terwijl de hoofdmacht in reserve bleef voor eventuële hulp aan de Zuidgroep. Deze hulp was echter niet nodig. Wel rukte deze groep als gevolg van de weg- obstakels langzaam voorwaarts, doch van tegenstand was hier geen sprake. Allereerst de opge blazen brug ongeveer tweehon derd meter buiten de demarcatie lijn. De zware Humbers der Cava lerie konden de kak niet nemen, terwijl ook de carriers moeite hadden met de slijkoevers en diepe kuilen in de kali. Terwijl de Genie zich inspande een Baileybrug over de kali te leggen, was de commandant van het Zeeuwse carrierspeleton met zijn mannen druk in de weer om de kali voor zijn wagens berijd baar te maken. Het werd een strijd tussen Genie en carrier manschappen, die door de laat- sten gewonnen werd. Zij kwamen aan de overzijde te ongeveer 10 uur, toen reeds een deel van de brug over de kali hing. Intussen waren mijnenzoekers druk in de weer het terrein te zuiveren. Te half elf was de brug gereed en kon het zware wagenmateriaal voortgaan. Doch niet ver, want 600 meter verder op de weg was een zware versperring van ijzeren staven in zware betonnen beddin gen. Zij moesten met springstof opgeblazen worden. Drie ladingen waren hiervoor nodig. Wederom rukten de wagens verder. De car riers hadden deze versperring weten te omzeilen, door de kali te nemen. Zo rukte de Zuidgroep langzaam op. Nog twee soortge lijke versperringen moesten door de mannen van majoor Bloemen, commandant van de Derde Genie- Veldcompagnie opgeruimd wor den, voordat zij te Bandar Boeat arriveerden. Hierna ging het vlugger, zodat men Indaroeng te ongeveer half drie bereikte. Van tegenstand was geen sprake. Het mortiervuur en het artillerievuur was afdoende ge weest. De republikeinse troepen gaven er de voorkeur aan snel te verdwijnen boven een gevecht aan te gaan. Ook de bevolking was AUGUSTUS. 10 grotendeels verdwenen, naar wij van de achtergebleven bevolking vernamen, voornamelijk door T.R.I. en N.R.I.-intimidatie. Met belangstelling luisterde de bevol king naar de oproep van de beach- masters, die grote afstanden over schreeuwden. In deze omroep werd de bevolking aangeraden rustig aan de arbeid te blijven, wapens in te leveren, aan te geven waar mijnen waren etc. Een klein knaapje van 10 jaar, dat met alle ernst de makloemat voorlas aan zijn oudere dessage- noten, kwam zelfs vrijmoedig voor de microfoon om zijn stem ook op grotere afstand te doen beluis teren. Eindelijk werd Indaroeng be reikt en daarmede de cement fabriek, 'n Nederlandse industrie, die volgens Linggadjati terugge geven moest worden. De fabriek was intact, doch erg verwaarloosd. De Zeeuwen plaat sten er de Nederlandse driekleur op, die fier in de bergwind wap perde. Het doel van deze actie was be reikt. Een belangrijk deel der Padangvlakte is thans in Neder landse handen, waardoor voor een groot deel een einde is gekomen aan de voedselblokkade, die de laatste dagen veel strenger werd toegepast. Ook de cementfabriek is veilig gesteld en dit alles ging zonder verlies aan Nederlandse zijde. Er is zeer weinig geschoten en wanneer er geschoten werd, dan geschiedde dit, zoals wij meldden, om kleine tegenstand biedende groepjes te verjagen. Ook is enige buit gemaakt. Handgranaten, mortierprojectie len, geweren enJapanse hel men. Een aardig geval speelde zich af bij de Noordgroep, waar men een handwerker in het bezit vond van een in Singapore ge kocht loop- en staartstuk. Hier voor had de man 15 gulden be taald, terwijl de T.R.I. hem hor loges en sieraden ter waarde van 600 gulden had toegezegd om^ade en kolf ervoor te maken. Toen wij in de avonduren terug keerden, bemerkten wij dat de be volking in vele woningen was teruggekeerd. Er brandden weer de oude petroleumlichtjes en de nontonnende mannen, vrouwen en kinderen groetten de Nederlandse militairen vriendelijk, zij het nog beangst. Zij hadden, zoals wij dit van vele inwoners vernamen, veel ge leden. Er heersten ziekten veel malaria en etterende been wonden. De M.P. patrouilleerde langs de weg, terwijl de jongens der ,,U"- brigade zich in hun nieuwe bivaks installeerden. Het zal niet lang duren, of ook hier z?l het ver trouwen wederkeren. Slechts bij Passar Baroe hou den zich nog snipers op. Dit on dervonden vele officieren, die in hun jeeps huiswaarts kerend, werden beschoten. 'Het aantal doden en gewonden aan Republikeinse zijde is niet be kend. Het kunnen er niet veel geweest zijn, daar zij te hard lie pen ZONDAG HILVERSUM I- 8,00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nws.; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gramj 12.15 ,In 't Boeckhuys"; 12.3CrGram.; 13.00 Nws.; 13.20 'Gram.; 13 40 Apologie; 14.00 Gram.; 14 35 „Leender Ohoralen"; 15.10 Gram.; 16.30 Ziekenlcf; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19 00 Gram.; 19.30 Nws,; 19.45 Sport; 20.07 De gewone man: 20.15 De Zilver vloot; 21.15 Hoorspel; 22.10 Avondgebed; 22.30 Nws.; 22.45 Wereldjamboree; 23.00 Gram. HILVERSUM n. 8.00 Nieuws; 8.30 Voor de tuin; 8 45 Johan Jong; 9.30 Men vraagt; 10.00 Geestelijk leven; 10.15 Gram.; 10.45 Gedichten; 11.15 Omroep orkest; 12.03 Gram 12.40 Ge mengde zangver.; 13.00 Nws.; 13,15 Nador Bela; 13.50 N. S.; 14.05 Boekibespr.; 14.30 Kurhaus- concert; 16.30 Sportflitsen; 17.00 Accordeonver.; 17.40 Gram.; 18.00 Nieuws;, 18.15 Sportflits; 18.30 Oursus; 19 00 Kerkdienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 20.55 Hoor spel; 21.20 Pierre Palla; 21.40 Meesters van het chanson; 22.10 Hersengymn.; 22.30 Viool en pia no; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. MAANDAG, 11 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 1115 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Gram.; 12.00 Musette orkest; 13.00 Nws; 13.15 Orgelconcert; 14.00 Voor jonge moeders; 14.20 RJhapsodia- sextet; 15.00 Gram 15.30 Cello en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.55 Coll. Mus. Amstelodamenise; 17.30 Sport; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Orgel; 18 30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 20.00 Nieuws; 20.15 Sans-souci; 20.45 Reportage; 21.30 Vrij en bii], 22.00 Jamboree; 22.45 Avonö- overöenlking; 23.00 Gram. HILVERSUM U: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 11.00 Voor dracht; 11.15 Gram 12.00 Johan Jong; 12.37 Malando; 13.00 Nws; 13.20 Vinoentino; 14.10 Sopraan en piano; 14.30 Voordracht; 15.00 Hoorspel; 15.30 Gram.; 17.00 Wat doen we in de vacantie?; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Ac cordeonorkest; 18.45 Toespraak; 19.00 Nieuws; 19.25 Klankbeeld; 1940 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie orkest; 21.15 Cabaret: 21.45 Peter Rasmussen; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. NIWIN-KLANKEN IN DE AETHER. Met ingang van 12 Augustus opent de NIWIN een nieuwe ra dio-rubriek onder de titel „NTWIN KLANKEN". De uitezndingen vinden plaats iedere Dinsdag van 19.45-19.50 uur over Hilversum I. In de uitzending van 12 Augustus zal de voorzitter van de Neder landse Bridgebond, de heer C. J. Oudshoff, het woord richten tot de leden van zijn bond. Onder verwijzing naar de be- voor elke volgende -25 stuks, treffende advertentie elders in Wordt hiervan gebruik gemaakt] dit nummer deelt men ons van de dan vervalt de havertoewijzing. zijde van de Provinciale Voedsel- commissaris het volgende mede. Tegen inlevering der brood- 'bonnen kan tarwe en/of rogge voor zelfverzorgir.g voor brood worden behouden, voor de teler Voor een fokzeug 600 kg. Voor een fokbeer 600 kg. Voor een huisslachtingsvarken 300 kg. Hieronder vallen ook die voor de vaste arbeiders, en zijn gezinsleden, alsmede voorBen en ander met dien ver- de vaste arbeiders en hun gezins- stande, dat het vorenstaande leden (slechts geldt voor die varkens die Het kwantum bedraagt 150 kg op vergunning mogen worden per persoon.. De teler is ver- aangehouden. plicht opgave te doen bij de PB l Wordt aan rogge en/of haver H van het aantal personen dat de voorkeur gegeven, (zulks in aan de zelfverzorging wenst deeloverleg met de P.B.H.) dan te nemen alsmede de namen, wordt de aangeslagen oppervlak woonplaatsen en nummers derte verminderd met 0 20 ha per tweede distributiestamkaarten. fokzeug en fokbeer ca 010 ha De teler moet de broodbonnen pej. huisslachtingsvarken. over het tijdvak 1 Sept 1947—28, Haver. Hiervan mag behouden Aug. 1948 innemen, opplakken op worden voor- nader uit te reiken opplakvellen en na afloop van dit tijdvak bij de Plaatselijke Distributiedienst tegen ontvangbewijs inleveren. Onder vaste arbeiders worden verstaan personer, die hun hoofd beroep vinden in de landbouw en Paarden 1 jaar en ouder 0,30 ha; hengsten 1 jaar en ouder 0,50 ha; dekhengsten 0,60 ha; melkrijderspaarden 0,60 ha; sle perspaarden 0,70 ha; ponny's 0,20 ha. Voor kippen 15 are per 50 kip tot de vaste kern van het be- pen en voorts voor elke 25 kip- drijfspersoneel van de teler kun-pen welke vergunning boven "efw i het aantal van 50 stuks mogen oorts kan aan een teler van worden aangehouden 7% are. In tarwe en van rogge van meer dan rogge 4 ha, ten behoeve van hem zelf zijn arbeiders en hun gezinsleden een hoeveelheid van 50 kg tarwe of rogge per persoon uit eigen oogst worden toegewezen. Bij een oppervlakte rogge van minder dan 4 ha mag inplaats van 50 kg, een oppervlakte van 5 ares per persoon in mindering worden ge bracht. Onder arbeiders moeten wor den verstaan, de personen, die hun hoofdberoep vinden in de landbouw en die op het moment dat de teler zijn aanvraag-formu- lier bij de P.B.H. inlevert bij hem in dienst zijn. Tenslotte zal een extra premie ,aan de teler van 25 kg tarwe per ha verbouwde tarwe worden ver strekt. Voor rogge wordt deze premie alleen verstrekt bij verbouw van meer dan 4 ha (dus wanneer men onder de dorsregeling valt). Behouden mag worden: Gerst. Voor de kippen 500 kg voor de eerste» 50 stuks, 250 kg 37. Oplossing lokzet. Auteur N. N. De stand was: Zwart: 2, 3, 8, 9, 10. 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 21, 23 en 24. Wit: 26, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 36, 38, en 49. 40, 42. 43, 45, 48 Spëlverloop in de partij: 1. 42—37 24—29? Zwart meent zich uit de opslui ting te kunnen bevrijden. Hij loopt echter in de val. 2. 33X24 17—22 3. 28X17 23—28 4. 32X23 21X41 Op 18X20 volgt 30—24! 5. 36X47 18X20 Nu komt de verrassing! 6. 7. 8. 9. 10. 11. 26—21 43—39 38—32 3933 30—24 35X4 wint. 16X27 12X21 27X38 38X29 19X30 Een oud probleem- Ter oplossing een probleem, dat reeds plaatsing vond in de „Haag- scbe Post" van 20 Aug. 1932. Toe valligerwijs is het in de „Ter Neu- zensche Courant" nimmer gepu bliceerd. Wit speelt en wint- Verder willen onze lezers mis schien hun krachten eens beproe ven aan het volgende vraagstuk, dat voor het eerst in „De Zeeuw se Dammer'Xvan Juni 1947 ver scheen. (Auteur als boven.) Zwart: 9, 10, 11, 12, 15, 16, 27, 28 en 31. Wit: 19, 20, 21, 23, 24, 32, 38, 42, 43 en 44. Wit speelt en wint. Oplossingen der beide proble men kan» men inzenden tot 20 Augustus., Onder de goede oplos sers worden enige prijsjes verloot. GHESTEM IN NEDERLAND 1947- Nu de wereldkampioen zijn tite op ondubbelzinnige wijze heeft geprolongeerd, vragen zijn verde re verrichtingen in ons land de aandacht van de gehele damwe- reld. Ghestem is „un grand Cham pion," veelzijdig begaafd en onge naakbaar secuur. Ons, misschien ietwat chauvi nistische vaderlanders, moge Kei ler teleurgesteld hebben, tegen een geweldenaar als Ghestem te verliezen, is welhaast een eer. Het volgend overzicht geeft een idee van Ghestems prestaties tij dens zijn jongste verblijf iri onze lage landen bij de zee. 17 Juni, Apeldoorn: Blindpartij remise tegen P. Ro zenburg (beiden blind) 20 Juni, Dordrecht: 42 partijen simultaan, waarvan 29 gew„ 8 rem., 5 verl. (78% 21 Juni, Monster: 42 part. 30+, 12=, 4— (78%). 23 Juni, Den Haag: 23 part. 17+, 4=, 2— (83 26 Juni, Leiden: 42 part. 28+, 10=, 4— (78% 27 Juni, Leiden: Winstpartij tegen W. Huisman. 30 Juni, Bennebroek: 47 part. 39 5=, 3— (88 1, 2 en 3 Juli, Dordrecht: Tournooi. Ghestem en P. Roozen- burg 5 p.; Pors en Romijn 1 punt. 4, 5 en 7 Juli, Den Haag: Vierkamp. Ghestem en P. Roo- zenburg 4 p.; Van Dijk 3 p Gor dijn 1 p. 8 Juli, Balkbrug: 42 part. 36+, 6=, 0— (93 9 Juli, Beverwijk: 43 part. 32+, 10=, 1— (86 10 Juli, Spijkenisse: 47 part. 41 5=, 1— (93 11 Juli, Meppel: 52 part. 38 14=, O— (87 12 Juli, Hoogezand: 42 part. 38+, 4=, 0— (95 14 Juli, Den Haag: Lille (Rijssel) en van de stad Parijs, Volgens z'n eigen verklaring speelt Ghestem beter bridge dan schaak. Een uiting van beschei denheid, die waardering verdient. „DE ZEEUWSE DAMMER" f Het maandblad van de Zeeuw se Dambond is tc| ziele. Hen roem loze dood heeft net gevonden na een kwijnend bestaan. Maanden lang is er aan! gedokterd. Het Heeft niet mogen baten Niet tevreden niet de gang van zaken, staan dq Zeeuwse dam- j mers aan de kayt, een illusie ar- i mer. En heel begrijpelijk vragen :'4j zich af: Wat'nu? Anderson, de toegewijde redac- teur, is in zijn necrologie in het Juli-nummer (het laatste!) de dit geval wordt geen gerst ver strekt. t- Consumptie^ peul vrachten. Per bedrijf aillen maximaal 500 kg peulvruchten uit eigen oogst mogen worden behouden, met dien verstande, dat voor elke soort peulvruchten, waarvan een oppervlakte van minder dan 20 ares wordt verbouwd, en waar voor dus geen leveringsverplich ting zal gelden, per soort 100 kg in mindering zal worden moeten gebracht op de maximumtoewij- zing van 500 kg. Aanvraagformulier. 'Deze zullen de telers worden toegezonden. Vóór 1 Sept. 1947 moet dit formulier bij de PJ3.H. worden ingeleverd, onder over legging van de tweede distribu tiestamkaart van de gezinsleden van de teler alsmede van zijn ar beiders en hun gezinsleden. Desgewenst zullen de P.BJH.'s de formulieren voor belangheb benden invullen. Het is nood zakelijk dat de gevraagde be scheiden worden medegebracht. Degenen, die uiterlijk 17 Augustus geen aanvraagformu lier hebben ontvangen, gelieve zich tot de betreffende P.B.H. te wenden, om alsnog in het be zit van een formulier te worden gesteld. tolk van velen. Wij sluiten ons van Blindpartij. Remise tegen Zonne- harte bij hem aan. veld. (Springer won zijn blindpar tij tegen Diederik.) 15 Juli, Helmond: 50 part. 42+, 6=, 2— (90 16 Juli, Zoetermeer: 34 part. 32 1=, 1— (96 Alleen menen wij, dat de finan ciële moeilijkheden te scherp ge accentueerd worden. Er is o.i. nog een ander motief voor de ophef fing- Van het blad aan te voeren Wij bedoelen het- volkomen gemis aan idealisme bjj de Zeeuwse dam mers. Met kunst- en vliegwerk In totaal speelde Ghestem 510 valt hier niet veel aan te veran- partijen simultaan. Hij won er 402, deren1, dat geven wij grif toe, remise 85, en verloor 23 partijen. maai of er nu geen andere weg Gemiddeld 87 openbleef dan plotsklaps alle mo- De wereldkampioen dammen is gelijkheden af te snijden, is een ook een goed schaker. Hij was vraag, die menig dammer zal in schaakkampioen van het district I teresseren. Na afloop van een kabinets vergadering heeft de Eerste Mi nister Llopiss, het ontslag van zijn regering aapgeboden aan Pre sident Barrio. Nader wordt ge meld, dat deze het ontslag heeft aanvaard en Donderdag stappen zou doen om de regeringscrisis op te lossen. De regeringscrisis, die in wel ingelichte Spaanse kringen enige tijd geleden reeds voorspeld werd, is ingeluid door het uittreden van de Communistische Ministers. Ofschoon nog geen officieel com mentaar beschikbaar is, verkla ren waarnemers, dat de crisis het gevolg is van de omstandigheid, dat de algemene vergadering van de Spaanse Socialistische Partij in ballingschap onlangs tot de conclusie is gekomen, dat de re gering in ballingschap niet „doel matig" was en ontbonden diende te worden. Zij zou moeten wor den vervangen door een lichaam, waarin alle anti-Franco groepen behalve de communisten waren vertegenwoordigd.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3