INDONESIË in de Veiligheidsraad Postverbinding met Ned. Indië niet verbroken VERKLARING van Tito Wereldnieuws^ Radio-rede var? Minister Lieftinck De lening van de wereldbank aan Nederland De Belgische economische politiek Depressie in bet Belgische economische leven Legercommuniqué ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1947. Boodschap van de Oost-l.<done*ische regering NEDERLANDS SPANJE WEIGERT VISA Wil de Griekse regering Turkse hulp? f - „Benelux" of „Verenigde Nederlanden"? Het eeuwfeest van de stad Holland Bestemming van Joodse Immigranten van „Exodus" De invoer van Nederlandse pootaardappelen in België Incasso van Dollarcoupons Verlaging voedselrantsoen in Groot-Brittannië aangekondigd Stichting Nederl. helpt Indië en de Chinezen Franse installaties te Lobau weggevoerd WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. t$ De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Vrij zonnig. Droog, vrij zonnig weer met geleidelijk enige verdere stij ging van temperatuur. Weinig wind. Frankering bij Abonnement - l'erneuzen Onder Redactionele leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adres: Noordstr. 55-57, Temeuzen. Tel. 2510 - Na 6 uur 2073. Hoofdagentschap voor West IZeeuwsoh-Vlaanderen Willemsweg 83, Schoomdijke Telefoon 49. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 575.' itgave Stichting ,j)e Vrjje Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P Ad\ '.'rtentieprijs per am 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inz: ^dingen advertenties tot ,es namiddags 4 uur. Rui'riek kl. advertenties: 15 egels 60 ct iedere reg.l meer 12 ct. Ver mei Hng forieven onder nr. Bur, van dit Blad 10 t. meer. I. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,21 per kwartaal. Van Kleffens heeft de Veilig heidsraad een dringende bood schap van Nadjamoeddin doorge geven, waarin deze verklaart, dat Oost-Indonesië verbaasd is over het verzoek van Australië en In dia aan de Veiligheidsraad om te interveniëren in de Indonesische kwestie. Ootst-dndonesië, aldus de boodschap, beschouwt deze stappen als een miskenning van het essentiële karakter van het gering van Voor-Indië het goed beeft geacht te interveniëren daar immers een herstel van orde' en rust in een van de samenstel lende delen van Indonesië nooit een bedreiging van de wereld vrede kan zijn tenzij buitenlandse inmenging, in 't bijzonder de for matie van internationale brigades en boycotmaatregelen, een zoda nig gevolg heeft, dat zij op inter nationaal gebied repercussies mengen ?n d^intemfz^n van de wereld- worden be- Indonesië, waardoor vrede zou kunnen dreigd. Oost-Indonesië betuigt door middel van zijn Premier zijn in stemming met het besluit van de Nederlandse Regering om een po litiële actie te beginnen tegen elementen van de Republiek die de uitvoering van Lings;adjati verhinderen. De Oost-Indone sische Regering, zo g,aat de bood schap verder, wordt voor een aan zienlijk lange periode verhinderd in de uitvoering van haar taak door de inbreuk op de vrede, ver oorzaakt door de republiek! en erkent, dat de Nederlandse actie welke ten doel heeft die omstan digheden te scheppen welke de uitvoering van Linggadjati. dat in het oog van de Oost-Indonesi sche Regering ooik voor de toe komst het leidend principe van de Indonesische politiek moet blijven mogelijk maken, gewettigd en onvermijdelijk is. De boodschap vestigt er de aandacht op, dat de Indonesische republiek een van de staten der toekomstige Verenigde Staten van Indonesië is en bij gevolg niet als souverein kan worden beschouwd. .Dientenge volge moet de Nederlandse actie gzien worden als een maatregel van binnenlandse aard, welke herstel van orde en rust ten doel heeft. De Oost-Indonesische Re gering maakt ernstige bezwaren tegen de stappen van de Austra lische Regering, in zoverre hier door de indruk wordt gevestigd, dat de Republiek een souvereine staat is. De Oost-Indonesische Regering is verbaasd, dat de re- kon- naar van Onze Het Nederlandse legercommu niqué van Vrijdag luidt als volgt: In de bezette gebieden wordt overal intensieve patrouiilegang onderhouden. Op verschillend! plaatsen moest tegen gewapende benden opgetreden worden. Deze benden houden zich voornamelijk bazig met roof en vernielingen. Voorts ook met mishandeling en moordvoorname 1 ijk op leden van Ohmese bevolkingsgroep waarbij onmenselijke wreedheden worden bedreven. Ten Zuidwes ten van Madjalengka en Koenin- gan konden 600 Ohinezen worden gered. Zevenhonderd Chinezen door de T.N.I. weggevoerd, aen worden bevrijd en Boetnpiah ten Zuidoosten Banjoemas teruggebracht. post in Randegankoelon ten Wes ten van Soeralbaja werd weder om vanuit het bezette gebied met mortieren en mitrailleurs beschoten. Luchtverkenningen hebben uit bewezen, dat op de olievelden van Tjapoe branden woeden, die echter tot dusverre geen ernstige omvang hebben aangenomen. Se- bert het inwerking trede.n van de order tot staking van de vijande lijkheden zijn de verliezen aan onze zijde: Elf gesneuvelden, 27 gewonden en een vermiste. De Republikeinse onder-Gou verneur van Noord-Sumatra te Siantar, die aanvankelijk van de Reoomba toestemming had ge kregen in Siantar te verblijven, moest naar Medan gebracht wor den wegens ongewenste activi teit. Dit geschiédde eveneens met de Republikeinse procureur- generaal voor Sumatra, Mora, aangezien gebleken is, dat hij bij de T.N.I de rang van Luitenant- Kolonel bekleedde en als and*- teur-miiitair optrad. Van Midden-Sumatra wordt ge meld, dat het treinverkeer tus sen Loeboekboeaja en Padang spoedig zal worden hervat. Voorts is een door Aiziz Ghan teerde genomen, moet de Oost-Indone sische Republiek ernstig bezwaar maken tegen buitenlandse inter ventie in een aangelegenheid welke van zuiver binnenlandse' aard is. De Oost-Indonesische Regering is daarom van mening, dat een spoedige oplossing van het conflict noodzakelijk binnen Indonesië zelf moet worden ge vonden. Zij dringt er bij de Ne derlandse Regering op aan ook de Veiligheidsraad van haar stand punt in kennis te stellen". De Spaanse autoriteiten hebben geweigerd visa te verstrekken aan een groep jongelieden uit Engeland, Italië Frankrijk, Zwe den en Zwitserland die een be zoek aan Madrid wilden brengen, om een onderzoek in te stellen naar de beweerde vervolging van studenten onder het regiem van Franco. Slechts één lid van de groep krijgt een visum, n.l. Mar garet Richards, secretaresse van de Britse studentenbond. Zij is inmiddels, vergezeld door een tolk, naar Spanje Vertrokken, volgens haar zeggen vrij van vooroordelen en verlangend de stand van zaken te leren kennen. Naar de K.L.M.-persdienst ons mededeelt is de K.L.M. er on danks de huidige moeilijkheden in geslaagd de ontstane achter stand in de postverzending naar Batavia geheel in te halen. Ook voor de naaste toekomst zijn maatregelen genomen om de postverbinding met Ned-Indië zonder al te veel stagnatie te on derhouden. De Joego-Slavische Premier, Maarschalk Jossip Broz Tito, heeft te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten een soort eco nomische blokkade tegen Joego slavië ten uitvoer leggen. Joego slavië kon zelfs in de V. S. niet de machines kopen, die het nodig heeft voor de wederopbouw. In plaats van zijn goud, dai zich ïn de V.S. bevindt, ontving het reke ningen voor wapenleveranties, die volgens Tito zelfs niet hebben plaats gehad. Gedurende de oorlog heeft Ame rika de Joego-Slavische vrijheids strijd gesaboteerd, vervolgde de Maarschalk. Zo maakte hét o.m. bezwaar tegen het gebruiken van twee Sowjet-vliegtuigen door de Joego-Siavische partisanen. Het plan Marshall kon naar Tito's mening slechts leiden tot nieuwe verplichtingen voor Joe- go-Slavië. In Griekenland werden de fascistische elementen ge steund en opgehitst tegen de na- buurstaten. De subdommissie voor het on derzoek in de Balkan is door Joe- go-Slavië afgewezen, omdat zij pro-fascistisch zou zijn en omdat Joego-Slavië op klachten over provocaties van Griekse monar chisten geen antwoord heeft ge kregen. Een telegram van het Sovjet- Russische nieuwsbureau Tass, waarin het Griekse blad Elefthe- ria wordt aangehaald, meldt, dat de Griekse Regering besprekingen had gevoerd oven het eventueel uitnodigen van Turkse troepen naar Griekenland om hulp te verlenen In de strijd tegen de guerilla-troepen. Deze kwestie zou ter sprake gebracht zijn naar aanleiding van een wenk, welke Tsaldaris, de Griekse Minister van Buitenlandse Zaken te Was hington gekregen zou hebben. Volgens' het telegram kwam de Griekse Regering niet tot een ibeslissing, doordat zekere door de Turken gestelde voorwaarden ibuitengewoon zwaar waren, met name wat betreft de onderhouds kosten van de troepen, zekere territoriale concessies en de da tum van terugtrekking der Turk se troepen. De Griekse Rege ring zou Tsaldaris order gegeven hébben Amerikaanse bemiddeling te verzoeken om verzachting van de Turkse voorwaarden te ver krijgen. „Het blad verzekert, aldus Tass, dat het deze inlich tingen verkregen heeft uit be trouwbare bron, waaraan niet getwijfeld behoeft te worden. De Duitse Nieuwsdienst in de Britse zóne meldt, dat Prinses Hermine, de weduwe van wijlen Keizer Wilhelm, Donderdagna middag plotseling is overleden in de leeftijd van 59 jaren, te Frank fort aan de Oder. ZON EN MAAN. 1947 Zon Aug. Opk. Ond. Opk. Onfl. 9 5.12 20.18 28.06 13.26 10 5,14 20.16 23.28 14.48 11 5.16 20,14 24 01 16.13 12 5.17 20.12 0.40 17.34 13 5.19 20.10 0.48 18.43 14 5 20 20.08 1.52 10.36 15 5.22 20.06 3.14 20.14 16 5.24 20.04 4.44 20.41 17 5.25 20.02 6.16 21.01 18 5.27 20.00 7.45 21.18 De voormalige Minister van Financiën van Adolf Hitler, Hjal- mar Schacht, heeft hij het zuive ringshof van Wuertemberg-Baden vernietiging aangevraagd van het tegen hejn uitgesproken vonnis van 8 jaar werkkamp. Een van de adviseurs van het hof, Hans Wedmeyer, zou namelijk zelf nazi zijn. De Joodse verzetsgroep Stern heeft aangekondigd, dat zij gedurende het seizoen, dat de voor Engeland bestemde citroe nen naar Haifa en Jaffa vervoerd worden, onophoudelijk aanslagen op de spoorwegen zal plegen. - Van de Argentijns-Parague- se grens komen berichten, dat de opstandelingen na Donderdag 'n ultimatum aan President Mo- rinigo gesteld te hebben, thans de hoofdstad Asuncion omsinge len. De Regeringstroepen bieden weerstand, doch naar verluidt, heeft men de indruk, dat Asun cion zeer spoedig zal vallen. Luitenant-Generaal Geof frey Keyes, Amerikaans hoge commissaris in Oostenrijk, heeft een brief gezonden aan Kolonel- Generaal Wladimir Koerasof, Sovjet hoge commissaris, waarin hij protesteert tegen de bezetting door de Sovjettroepen van de olieraffinaderijen te Lobau j.l. Zaterdag. De Minister van Financiën Prof. Mr. p. Lieftinck heeft Vrijdagavond over beide zenders tot 't Nederlandse volk gesproken naar aanleiding van het crediet der wereldherstelbank. De Minister sprak als volgt: „Landgenoten, Enige weken geleden kon ik u een mededeling doen over een gunstige regeling,- die was ge troffen met de Regering der Ver. Staten ten aanzien van de Neder landse financiële verplichtingen, die tijdens de oorlog en de eerste maanden na de bevrijding tegen over Amerika waren ontstaan. U herinnert u, dat aan ons land het grote bedrag van 262,5 mil- lioen dollar werd kwijtgescholden en dat voor de resterende schuld gemakkelijke afbetalingsvoor- waarden werden verkregen. Een deel van de zware last, die op ons land was komen te drukken, werd op deze wijze aanmerkelijk verlicht. Wij meenden daarop wel enige aanspraak te mogen maken, gezien onze bijdrage aan de Geallieerde zaak. Hoe belangrijk deze verlichting ook was, voor het eigenlijke her stel van ons land zijn wij voorals nog van buitenlandse hulp afhan kelijk. Ook bij de uiterste sober heid ten aanzien van de invoer van verbruiksgoederen, grond stoffen en hulpmiddelen voor in dustrie en landbouw, voor het weder op peil brengen van het vervoersapparaat en voor de we deropbouw, is Nederland nog niet in staat het hoognodige door uit voer van goederen en het leveren van diensten zelf te verdienen. Op dit laatste is uiteraard het streven gericht en over enkele jaren zal het ook bereikt moeten De Katholieke Senator No- thcwnib, die voorstelde de naam „Benelux" te vervangen door .Verenigde Nederlanden" zeide daarbij ondermeer „Laten wij ons wel bedenken al vorens vast te houden aan het v/oord „Benelux", dat, naar Met mij wil voorkomen, het grote werk dat wij tot stand brengen niet waardig is. De contracteren de landen moeten de naam der Unie niet aan het toeval overla ten. De naam „Nederlanden" tot de Vrede van Munster, met roem gedragen door de 17 pro vinciën gezamenlijk, daarna door de Zuidelijke provinciën tot aan de Franse overheersing en van 1815 tot 1830.-Waarom niet „Ver enigde Nederlanden" Wij zijn zover nog niet, maar in elk geval moeten de drie staten, ten bate van hun gemeenschappelijke poli tiek en voor de historie, zich ge zamenlijk beraden en hunge meenschappelijke naam kiezen". TT worden, wil ons land niet nood- Volgens een bericht uit lijdend blijven. Het inzetten van Jeruzalem van de Daily Express alle krachten, om ons zo snel zouden zeer geheime regerings- mogelijk uit die toestand te be- documenten en Britse militaire vrijden, mag niet verslappen, noch archieven zijn aangetroffen in worden uitgesteld, integendeel bezit van Joden in Palestina. De het herstel van financieel-econo- politie heeft de zaak in onder- mische zelfstandigheid is bij goed zoek nadenken even belangrijk als het geëxploi- weverij, welke voor ver nietiging kon worden gevrij waard, thans weer in bedrijf ge steld. Zoals reeds is gemeld is Aziz Ohan, de burgemeester van Padang, door de T.N.I. ver moord Hakim, de nieuwe burge meester van Padang, deelde me de, dat hij, na zijn terugkeer uit Batavia de gemeente-administra tie in chaotische toestand heeft aangetroffen. Uit de stukken Ibleek, dat Hakim's Republikein se voorganger zijn positie heeft uitgebuit, door zich ondermeer te verrijken door het opkopen van sawahgronden. In Zuid-,Sumatra zijn kolenmij nen van Ekit Asem in volle actie. De kroonjuwelen van het Sul tanaat Siat, waarvan onlangs gemeld is, dat deze door de Ne derlandse troepen in de mijnen van Boekit Asem zijn gevonden, hebben een waarde van verschei dene millioenen guldens. Het document, waarin stond, dat de directieleden van de mijn de ju welen in de vloer moesten opber gen, werd bij de schacht gevon den. Het document was getekend door Majoor H. A. Thar if, waar nemend commandant van de „Garoeda"-divisie van Lahat. Op de afschaffing der Over heidssubsidies voor verschillende levensmiddelen, die op 1 Augus tus van kracht is geworden, wordt in zekere Belgische kringen nog al wat critiek geoefend. De aan zienlijke verhoging der kosten van levensonderhoud die van deze maatregel het gevolg is, wil de Regering voor personen wier inko men beneden een bepaalde grens ligt, opvangen door het verstrek ken van compensatiebons. De inkomengrens is frs. 72.000 per jaar voor ongehuwden, voor kostwinners frs. 4000 per gezins lid meer. Een moeilijkheid is echter dat compensatiebons uit sluitend worden verstrekt aan loontrekkenden, omdat het inko men van die groep gemakkelijk is te contróleren. Aan de vrjje beroepen, de handeldrijvende mid denstand en de landbouwers wordt dus geen restitutie verleend. Nu is deze moeilijkheid in hoofdzaak een theoretische, omdat personen uit deze beroepen die onder de vastgestelde inkomengrens bljj- ven, zeldzaam zullen zijn. Er worden echter andere be zwaren naar voren gebracht. Enerzijds zijn er groepen die be togen, dat het nieuwe stelsel een nieuwe vorm van belasting is voor diegenen die een inkomen van meer dan frs. 72.000 genieten, anderzijds wordt opgemerkt, dat de regeling niet voldoende reke ning houdt met de behoeften der grote gezinnen. Deze critiek is ook in de Senaat geuit. Minister-President Spaak legde er de nadruk op, dat het nieuwe stelsel een experiment is, dat beschouwd moet wprden als een diepgaande wijziging der al gemene economische politiek. De subsidies aan de producties zijn een soort blind 'protectionisme, dat een vals gevoel van veiligheid teweeg brengt. De huidige maat regelen moeten worden beschouwd als een eerste stap, de regering streeft naar algehele afschaffing der subsidies. Belastingontduikers en zwarte lonen zijn de grootste moeilijk heden, aldus Spaak. De Regering heeft alleen de loon- en pensioen trekkers voor de compensatie bons in aanmerking laten komen, juist omdat de belastingfraude bij die groepen het geringste zal zijn. Spaak zegde toe, dat voor de kleine renteniers een onderzoek zal worden ingesteld. Boeren die in moeilijkhdeen verkeren moeten op een andere wijze geholpen wor den. Nadat de Minister-Presi dent over deze punten geïnterpel leerd was, sprak de Senaat zijn vertrouwen in de Regering uit, waarbij de Liberalen zich onthiel den en de communisten tegen stemden. De ejfcuti^e directors van de Wereldbank hebben Donderdag, zoals reeds gemeld, op een speci ale bijeenkomst de lening aan Ne derland goedgekeurd. In de toelichting op het ver strekken van de lening werd het volgende opgemerkt: „Het pro gramma voor de Nederlandse we- deroubouw voorziet in 'n omvang rijke invoer in de komende drie jaar. Voorts moet Nederland in de komende 5 jaar terugbetalin gen verrichten uit hoofde van verplichtingen op korte termijn. sche factoren, die de Wereldbank beinvloeden. „Hoe deze factoren zich zullen ontwikkelen, kan niet worden voorspeld, doch er bestaat duidelijk een „harde noodzakelijk heid" voor Nederland cm van iede re gelegenheid om gezonde, pro ductieve handelsbetrekkingen aan te knopen, gebruik te maken." Met betrekking tot de capaciv teit vain Nederland om de lening terug te betalen wordt er op ge- drawn WP7Pn dat- Kot --„11. nerwinnem van eigen politieke zeggenscHf p. De Roering heeft het Ver trouwen, rat het Nederlandse- Volk hier» -or begrip heeft en be reid is beperkingen te aanvaar den en ofit-rs te brengen en toch zijn beste 4krachten te geven aan de econon ,>che bevrijding van ons land. Ditfgeeft haar de vrijmoe digheid, ou gedurende de noodza kelijke o erbruggingsperiode in het buitenland leningen af te sluiten e t daarvan met overleg en zorgvuldigheid een passend gebruik t«f maken. Een gebruik dat er vóór alles op gericht is de productie tracht, van het Neder landse V^'k te versterken door het verse, affen van voedsel en kleding. V.or zoveel dat enigzins mogelijk i". Daarnaast door het bedrijfsle ven de groodstoffen en productie middelen .rr beschikking te stel len, die d>' arbeid om vruchtbaar te zijn, behoeft. Een gebruik ten slotte, dat srtoe leidt de behuizing te verbet ren en naast een ver sterking t r bestaande welvaarts bronnen r' :uwe tot ontwikkeling te brengejt Dat ooi aan de bestrijding van de zwart;: handel, die arbeids krachten ran de productie ont houdt, kostbare deviezen moeten worden hefteed, is jammer, maar helaas om ormijdelrjk. Verschel, ene landen hebben ons reeds mett credieten gesteund, de Verenigde Raten, Canada, België, Zwitserlar en Zweden. Dank zij deze gewa rdeerde hulp heeft het herstel z ch, binnen de grenzen door de -iternationale goederen- schaarst^ en de schaarste aan Dinnenlanc re arbeidskrachten ge steld, tot nu toe niet onbevredi gend kunr;n ontwikkelen. Behalve >p deze credieten heeft ons land tot dekking van het tekort in <1- verhouding tussen in- en uitvoenf gesteund op tijdens de oorlog in 'net buitenland opgelo pen tego-Jen, op de opbrengst van daar ;anwezige beleggingen, alsmede op de vrijwillige verkoop van in reemde valuta luidend effectenbemt. Niettegenstaande scherpe be snoeiingen op het aanvankelijk invoerprogramma, krachtige be vordering van de uitvoer en een actieve politiek om langs andere wegen de voorraad van buiten landse betalingsmiddelen te ver sterken, w:rd ons land in toene mende m te bedreigd door het spook der deviezenschaarste, met name wat dollar^ aangaat. De v<k_ tgezette prijsstijging met nam in Noord- en Zuid- Amerika,. lie onze invoer uit die landen st.leds duurder maakte, heeft daartoe ongetwijfeld brjge- prachtige lie ten grondslag ligt wezen, „dat het Nederlandse" volk g'edichte '°eW81 werk?°'-.etonn^hwft^ er\ ^ard aan het 'p m van de Amerïkaan- ziin 'te'eJn nnthew!w "J S€ Ministe Marshall een plan I tot finan.éle hulpverleningen j±»uropa door de Regering van harte wor it toegejuicht en zij alles in het werk stelt om de buitengewone veerkracht aan Eurona de dag heeft gelegd om zich te - dat het volste vertrouwen wordt gesteld in Nederland's crediet- waardigheid, niet alleen op grond van zijn vroegere reputatie, maar ook wegens de inspanning, die Volk, en Regering zich thans ge troosten, om aan de moeilijkhe den, waarin het lapd geraakt is, moedig het hoofd te bieden. Uit de motivering der credietverle- ning, door deskundige vertegen woordigers van 12 landen opge steld, citeer ik het volgende: „Nederland is nimmer in ge breke gebleven inzake de vol doening van de binnenlandse en „buitenlandse schuld en heeft „zelfs na de eerste wereldoorlog „enige buitenlandse leningen vóór „de vervaldag afgelost. De fraai- ,,'heid van Nederlands schulden- „register, alsmede de lange tra ditie als belangrijk crediteurerf- „land maken Nederland tot een „goed debiteur, „De Nederlanders zijn kundige „en harde werkers; zij helbben „de eigenschap dat zij voor moei lijkheden niet uit de weg gaan „en hebben buitengewone volhar ding getoond bij het herstel van „de oorlogsgevolgen. De rege ling van het land berust op so- „lide grondbeginselen, en heeft „blijk gegeven van standvastig heid en wijs beleid". Ik zou hier nog een korte op- merking willen toevoegen. De laatste maanden heb ik nog al eens te horen gekregen, dat Ne derland bij buitenlandse crediet- gevers uit de pas geraakt was, wegens het gevoerde Regerings beleid in de zaken, de samenhang van het Koninkrijk betreffende, maar vooral ook wegens de be perkingen en offers, die aan ons volk werden opgelegd om de grondslagen te verschaffen voor de gezondmaking- van onze natio nale economie en financiën. Mijn repliek daarop was, dat de overgrote meerderheid van ons volk verstandig genoeg is, om de noodzaak der desbetreffende maatregelen te erkennen en vol doende bereid is tot het brengen van offers om de Regering op haar weg te volgen en dat dit ook het buitenland iets te zeggen had. Dit laatste is thans op ver blijdende wijze gebleken. Landgenoten Wij aanvaarden de ons door het buitenland geboden hulp met dankbaarheid. Zij legt ons ech ter de verplichting op onze soli diteit ook nu te bewijzen. En zij moge ons allen een nieuwe aan sporing zijn, zo snel mogelijk on ze financieel-economische vrijheid té herwinnen door eerlijke arbeid en goede samenwerking." herstellen van de gevolgen van de oorlog. De Regering van het Derhalve is overeengekomen, dat land houdt zich aan solide begin- in deze periode geen terugbetaling selen en heeft het bewijs geleverd van de hoofdsom behoeft te ge schieden. Nadien zal met de te rugbetaling van de hoofdsom in kleine termijnen worden begon- landse of buitenlandse" nen welke termijnen geleidelijk j te voldoen. Deze uitnemende groter zullen worden todat de ge- - hele lening op de vastgestelde da van stabiliteit en van 'n verstan dig beleid. Nederland is nimmer in gebreke gebleven zijn binnen- schulden turn zal zijn afgelost". Er werd verder op gewezen dat Nederland reeds een „indrukwekkende" voor uitgang in zijn productie heeft tot stand gebracht, niettegen staande het een der laatste Euro pese landen was, die bevrijd wer den en de door dit land geleden oorlogsschade die van de omlig gende landen overtreft. De behoefte der lening vloeit voort uit: 1. De noodzaak voor een abnormaal grote invoer om de oorlogsschade te herstellen en de productiviteit weer op peil te brengen. 2 Het verlies van Duits land als afnemer en 3. De onzeke re economische betrekkingen met Nederlands-Indië. In de toelichting werd voorts medegedeeld, dat de Wereldbank er zich ten zeerste van bewust is dat Nederland bijzonder gevoelig is voor de pqlitieke en economi- putatie als debiteur tezamen met zijn oude traditie als voornaamste crediteur maken Nederland tot een goed credietrisico. Naar het A.F.P verneemt, heeft de wereldbank bepaald, dat deze lening niet in Indië mag worden aangewend, noch voor militaire uitgaven mag worden gebruikt. De wereldbank heeft het doel van de lening- als volgt omschreven: .Zij mag uitsluitend worden gebruikt voor het herstel van de Nederlandse productie middelen, daar het herstel hiervan aanzienlijk zal bgdragen tot het herstel van Europa als geheel. ,De Nieuwe Gids" meent in een opmerkelijk artikel te moeten constateren, dat in het Belgische economische leven steeds duide lijker een verflauwing tot uiting komt. Enkele maanden geleden deden zich, aldus het blad, de eer ste aarzelingen bij de stijging der groothandelsprijzen voor en dit verschijnsel duurt voort. Ook op de arbeidsmarkt wordt de aarzeling voelbaar. Sedert September 1946 valt een neiging naar toeneming der werkloosheid waar te nemen. Ongetwijfeld wordt dit veroorzaakt door de vergroting van de tijdelijke werk loosheid, maar, aldus het blad, iedereen weet dat een crisis zich juist in deze vorm aankondigt. Sinds het einde van het vorige jaar spreekt men over een ty pische daling der verkoopcijfers in de luxehandel. Nadien hebben zich verschijnselen van verrui ming der arbeidsmarkt voorge daan in de katoen- en wol industrie, in het lompenbedrijf, in de tapijtindustrie en het con fectiebedrijf, in de lederindustrie, de tabaksindustrie en naar het schijnt ook in de papiernijverheid. In het grootste deel van België vermindert de bedrijvigheid in de meubelindustrie aanzienlijk. Het blad trekt, zij het voorzich tig, de conclusie dat de malaise op het gebied der verbruiksgoede ren vrij algemeen dreigt te wor den. Dat dé metaal- en bouwnijver heid od volle toeren draait, kan volgens „De Nieuwe Gids" geen reden tot optimisme zijn, want de lange productieduur dezer kapi taalsgoederen heeft tot gevolg, dat de productie in periodes van groot verbruik bestelde kapi taalsgoederen nog doorgaat lang nadat een inkrimping in de sector der verbruiksgoederen is merk baar geworden. Een aantal reizigers, onder wie buitenlanders, mocht Donder dag Roemenië niet verlaten, toen zij op het spoorwegstation hun kaartjes reeds genomen hadden. De autoriteiten gavep niet offi cieel te kennen, dat de grens ge sloten was. De spoorwegbeamb ten betaalden het geld terug zon der nadere verklaring van de maatregel. De meer dan 4.000 Joden aan. boord van de drie Britse schepen voor de Zuid-kust van Frankrijk die oorspronkelijk met de „Exo dus" illegaal in Palestina tracht ten te komen, is nog steeds ge heim. Een woordvoerder van ho Foreign Office verklaarde, dat Engeland de immigranten niet naar Kenya of enig ander deel van het Britse imperium wil voe ren. Hij voegde hieraan toe dat indien de Joden niet in Frankrijk aan wal willen gaan en daardoor op een verafgelegen plaats zou den belanden, zij dit slechts aan zichzelf te danken hebben. voorwaard n voor de verwezen lijking dat. :van te helpen schep pen, bestaat de kans, het worde verhoed, t at hulp in die vorm voor de meest geteisterde Euro pese landen, waaronder ook Ne derland, te laat komt. Onder deze omstandigheden is het uitermate verheugend, dat de Internationale Bank voor Her stel en Ontwikkeling, Donderdag het besluit heeft genomen aan Nederland een crediet te verlenen van 15 millioen dollar, strekkende tot dekking van een groot deel van het tekort op onze betalings balans voor 1947 en begin 1948. Op de bijzonderheden van deze lening en de voorwaarden eraan verbonden, ga ik niet in. Slechts op twee punten vestig ik Uw aandacht: le. dat dit eru diet uitdrukkelijk is bestemd voor de aankoop van buitenlandse goe deren en 2e dat de verkoop van buitenlandse effecten een onver anderlijk bestanddeel moet blijven uitmaken van het Nederlandse deviezenbeleid. Met grote vol doening kan ik vermelden, dat de beslissing om aan Nederland deze lening toe te staan met algemene stemmen genomen werd en dat daaraan een motivering werd ver bonden, die overduidelijk bewijst,, Mr. Linthorst Homan, Commis saris der Koningin in Friesland, zal, zoals gemeld, als vertegen woordiger der provincies Fries land, Overijssel, Gelderland, Zee land en Utrecht, met het speciale K. L. M.-vliegtuig naar de Ver enigde Staten vertrekken. Hij zal te Holland (Michigan) geschenken overhandigen, welke genoemde provincies voor de com missie en het museum te Holland (Michigan) beschikbaar hebben, gesteld Belga meldt, dat de onderhan delingen met de Nederlandse de- legatie over de invoer van poot- aardappelen Donderdag te Brus sel zijn voortgezet. Naar men verneemt, zouden zij op het punt staan tot een resultaat te leiden. Het begin sel van een enkele invoerorgani- satie zou men hebhen laten va ren, daar Nederland slechts con tracten toelaat, die betrekking hebben op bepaalde hoeveelheden. "De importeurs die afzonderlijk net vastgestelde minimum niet zouden bereiken, zouden met het oog op eventuele onderhandelin gen een groep kunnen vormen De Belgische Regering zou de verdeling der contingenten waar borgen. Ingevolge het gestelde onder 2, lid 1 van Deviezenbekendma- king 5/47 zijn ingezetenen, be houdens vergunning, verplicht binnen een maand na betaalbaar stelling buitengewone omstandig heden voorbehouden, over te gaan tot inning van: a. Coupons en dividenden van de hun toebehorende buitenlandse effecten. to. Zich onder die effecten be vinden lossingen. c. Liquidatie-uitkeringen en gedeeltelijke kapitaalterugtoeta- lingen op die effecten. Zulks met inachtneming van bij of krachtens het deviezenbesluit 1945 gegeven voorschriften. De Nederlandse Bank N.V. Kantoor Deviezenvergunningen, bepaalt thans, dat het, in af wachting van het tot stand ko men van een Nederlands-Ameri kaans belastingverdrag, ingezete nen geoorloofd is, ondanks voren- aangehaalde verplichting, de in ning van hun toebehorende in U.S.A.-dollars betaalbare cou pons, welke in 1947 zijn c.q. zul len worden betaalbaar gesteld, op te schorten tot het tijdstip, waarop hogerbedoeld belasting verdrag tuisen Nederland en de Verenigde maten van Amerika in werking «reedt. De Britse Minister van Voed selvoorziening, John Strachey. heeft Vrijdag een verlaging van voedselrantsoenen in Groot-Brit tannië aangekondigd. De toewij zing van bonnen, waarop men voorheen levensmiddelen kon ko pen van biscuits tot fruit in blik en gedroogd fruit toe, zal vol gens de mededeling van Stracbey niet ingang- van 17 Augustus be perkt worden van 32 tot 28 ijon- nen per hoofd en per maand. Ook de bonnentoewijzing voor café's en restaurants zal in overeen stemming met bovengenoemde maatregel verminderd worden. Voorts zal voor de volgende maand een extra-rantsoen van 1 j pond suiker worden toegewezen voor de inmaak van fruit. „Ik denk niet dat u een plotselinge en dramatische verdwijning van vele artikelen uit de provisiekast behoeft te verwachten", aldus Strachey tegenover verslagge vers. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Stichting Nederland helpt Indië, een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar ge steld teneinde tegemoet te ko men in de ._nood van de Chinese medeburgers in Indonesië. Uit Franse bron wordt verno men, dat, toen de Sovjet-Unie de vorige week de olieraffinaderijen te Lobau bezette, zij Franse in stallaties in beslag genomen en naar Roemenië vervoerd zou heb ben. Na een EVans protest zou men het vervoer naar Roemenië gestaakt hebben. Men hoopt in Frankrijk, dat het materiaal, dat door de Duitsers naar Oosten rijk vervoerd was, spoedig weer teruggegeven wordt.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1