ssU: Wat de Radio brengt Bijzondererechtspleging De gevolgen van de droogte voor Land- en Tuinbouw Reacties op het Brits bezuinigingsprogram Burgerlijke Stand \ïml »gfe L ril De autoverdeling in ons land Dokie Durf in: De schaduw van Djenchis Khan Sport liït ie «Srovincie GEMEENTE TERNEUZEN H 4 H\s t iffc kdPrti pnM'ïï W3stanöj z€eA n WaiF «fo vi li ZATERDAG 9 AUGUSTUS. Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.35 Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Verv. Klaas van Beeek; 14.00 Gram.; 15.00 Jonge ren; 15.15 Gram.; 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gram.; 18.15 Journ. weekiverzicht18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.20 Kareol Septet; 20.00 Nws.; 20.12 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Wereld-Jamboree; 22.40 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Mozartprogr. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.15 Vincentino; 8.40 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voordracht; 10.35 Viool en piano; 10.55 Voor continubedrijven; 12.00 Gram.; 12.35 Johan Jong; 13.00 Nieuws; 13.15 Accordeonorkest; 14.00 Le zing; 14.15 Radio Philh. Orkest; 15.10 Van boek tot boek; 15.25 Vaudeville orkest; 16.05 Repor tage; 16.30 Miller sextet; 17.00 Sportpraatje17.15 Gram.; 18.15 Pianoduo; 18.30 Om en nabij de twintig; 19.05 Hongaars Strijk kwartet; 19.30 Reportage; 20.00 Metropoleorkest; 20.50 Nu het Zomer is; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Malando; 22.00 Hoorpel; 22.30 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. De Officier-Fiscaal voor Zeeland heeft voorwaardelijk buiten ver volging gesteld: Jiosephina Michielsen, Terneu zen; onder toezichtstelling en ontzetting .rechten J A. T. Verbiest, Koewacht; ƒ250 betalen en ontzetting rech ten. De volgende personen zijn on voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: J W. de Graay, St. Jansteen; M. V. d. Velde, Den Haag. De gerezen verdenkingen zijn niet ongegrond gebleken, doch d.e schuld van betrokkene is van dien aard, dat oplegging van straf of maatregel niet gerecht vaardigd is te achten. J. C. L. F. Bleijenberg, St. Jan steen; gerezen verdenkingen on gegrond gebleken. Het Ministerie voor Verkeer en Waterstaat heeft dezer dagen op een persconferentie te 's-(Herto- genibosch, belegd door de R.V.I., een en ander verteld over de aan koop en verdeling van auto's in den lande. Donderdag begon de afdeeling voorlichting in Den Bosch een tuormée door de pro vincies om met de journalisten het probleem nog eens in gewes telijk verband te bezien,. Uiter aard waren vele „Brabantse" moeilijkheden, dezelfde als waar in den lande ook. Van het lande lijke autopark was na de capitu latie nog slechts 33 aanwezig, versleten boel inbegrepen. De overheid gaf sedert de bevrijding invoervergunning af voor 22.500 personenauto's, waarvan er tot op 30 Juni 1947 slechts 15.000 werden aangevoerd, omdat ook het buitenland met tekorten en aanbouwmoeilrjkheden zit. Tot 1 Juli konden 15.445 personenauto's worden toegewezen, verdeeld als volgt: Groningen 3.13 Fries land 3.67 Drente 1.74 y Overijssel 5.73 Gelderland 12 '/cutrecht 5.31/ Noord- i-ioiiaud 18.87 Zuid-Holland 21.44 Zeeland 4.01 Brabant 7.61 en Limburg 5.52 Het bcge percentage in de Hollanden vindt zijn oorzaak in de bevol kingsdichtheid en in het gecen- ti i.see.ae zakenleven. Voor de overheidsdiensten werd 11 toe gewezen. Uitgedrukt in procen ten werden hiervan toegewezen voor; (tussen haakjes de percen tages voor Brabant)volksgezond heid 20.19 (23.3); veterinaire diensten 3.86 (3.02), handel en industrie 39 (35.4), landbouw en voedselvoorziening 10.62 (6), we- deropbouwbedrijven 5.6 (2.6), ver- voermij, verhuur en taxi 7.51 (6), gemeenten, provinciën, water- i schappen en uitiliteitsbedrijven 4.81 (6), sociale en culturele in stellingen en geestelijke verzor ging 2.47 (5.1), publiciteitsbedrij- ven 1.13 (0.8), vrije beroepen en diversen 4.81 (11.6). Het auto park staat nu op 66 van het vooroorlogse peil en voor Brabant op 65.8 geleidelijk worden nu ook de oudere wagens door nieu- we vervangen. Maandelijks wordt het behoeftepeil vastgesteld. De distributie van vrachtwagens bracht minder zorg, omdat uit de dumps een groot aantal bruik bare wagens beschikbaar kwam. Van directe nood is nergens spra ke meer. Vanaf Augustus zal de toewijzing van vrachtauto's gebaseerd worden op basis der tonnages en niet meer op het aantal wagens. Zeer zeker wordt rekening gehouden met de snel toenemende industrialisatie en algemeen economische ontwikke ling van Brabant. Het bereiken van het vooroorlogse toewijzings percentage zal niet een stopzet ting van toewijzingen 'betekenen. Aan de hand van deskundige on derzoekingen wordt nagegaan in welk tempo oude wagens door nieuw moeten worden vervangen. Ook de vervanging van door het M G. gevorderde wagens, zal uitsluitend geschieden op ba sis van economisch rendement.' Met de finantiële vergoeding heeft de R.V.I. uiteraard geen be moeienis. Vanaf October a.s. zal behalve het normale contingent, een extra contingent toewijzingen beschikbaar komen voor taxi- en huurautohouders. Opgemerkt werd, dat de A.T.O. als dochtermij van de N. S. niet een door de regering geprote geerde positie inneemt. Spoedig zal het vrachtautovervoer aan gelijke voorschriften van veilig heid worden gebonden als het pecsonen-autovervoer. 44. „Wat heeft dat te bete kenen?" vroeg Dokie Durf toen hij, onder aan de trap aangeko men, een volledige goudmijn in werking zag. „Dit is het geheim van het graf van Djenchis Khan", zei de Kikkerman trots. „In de tijd van Djenchis werd er nooit een graf geschonden. De Mongolenleiders, maakten daarvan gebruik door op alle plaatsen waar zich goud bevond een graftombe te bou wen. Hoe meer goud er was, hoe sierlijker de graftombe. „Wat weet U dat allemaal goed, heer Kikkerman, ik krijg steeds meer bewondering voor U" zei Dokie snel. De detective be greep dat in stroopsmeren zijn laatste en enige kans lag „,Ja ik ben nu eenmaal een heel bijzonder man" zei de kikker vleiend. Inmiddels had Nan Ji de uit gang van het graf bereikt. Niets vermoedend van het gevaar Waar in zij verkeerde, opende zij de I klokvormige koepel...... KLOOSTERZANDE. Voetballen. A.s. Zondag zal op het gem. sportterrein van de v.v. „Honte- nisse", 'n sportgebeurtenis plaats vinden, zoals we hier in Oost Zeeuws-Vlaanderen nog niet heb ben meegemaakt, nl- het spelen van 2 sterke le klassers van de K.N.V.B., D.H.C. I uit Delft (be kend als de club van Van Nellen) en Eindhoven I, welke het seizoen 1938'39 en 1942—"43 het Zuide lijk kampioenschap wist te beha len. Een wedstrijd dus welke geen enkele sportliefhebber zal willen missen. Uit alle richtingen zullen extra trams en bussen rijden. Als voorwedstrijd wordt ge speeld Hontenisse I, 3e kl. K. N. V. B. en Hero I, uit Breda, 2e kl. K. N. V. B. De opbrengst van beide wedstrijden zal aan een liefdadigheidsinstelling worden afgedragen, zodat dit een reden te meer is, om van deze speciale wedstrijden te profiteren. WIELRENNEN. WERELDKAMPIOEN WIELRENNEN OP DE WEG KOMT NAAR SAS. Dank zij een zeer speciale vriendschappelijke verhouding, die er al jaren bestaan heeft en nog bestaat tussen de wereldkam pioen Middelkamp en een der leden van de Sportcommissie voor het 4de eeuwfeest van Sas kan reeds nu officieel worden mede gedeeld, dat de wereldkampioen 1947 wielrennen op de weg, aan de „Ronde van Sas" zal deelne men op 9 Sept. a.s. Wij werden in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van het eigenhandig schrijven, dat de wereldkampioen aan de Sportcommissie heeft doen toekomen, zodat wij voor de juistheid van dit bericht kunnen en durven instaan! Naar wij verder vernamen van de voorzitter van de Sportcom missie, zal de wereldkampioen voor de aanvang van de koers officieel worden gehuldigd en zal hij voor de micro een en ander aan het publiek mededelen hoe i het mogelijk is geweest, dat hij j de hoogste titel die voor een ren- ner denkbaar is, heeft kunnen behalen. Van Vliet wint te Aarhuus. Scherens in het ziekenhuis. De sprintwedstrijd, die Woens dagavond te Aarhuss plaats vond. werd gewonnen door Arie van Vliet met 8 punten. Tweede werd de Zwitser Plattner met 7 pun ten, terwijl de Deen Koblauch met 3 punten op de derde plaats ein digde. Tijdens deze wedstrijden kwam de Belgische wereldkam pioen Scherens zo ernstig te val len dat hij behalve een sleutel been-breuk ook nog een fractuur aan zijn heupbeen opliep, terwijl ook sprake is van een darm- kwetsure. TERNEUZEN. De Scheepvaarttentoon- stelüng. De door V.V.V. georganiseerde tentoonstelling mag zich in een bijzonder druk bezoek verheugen. Zo gaven bijv. Woensdag j.l. ruim 1600 personen van hun belang stelling blijk. Wij willen hierbij ook nog de aandacht vestigen op de fraaie, door de firma Ribbens ingerichte stand in de hal van het tentoon stellingsgebouw, waar vele voor watersportliefhebbers onontbeer lijke artikelen op overzichtelijke wijze zijn tentoongesteld. En last -hut not least zij ook nog vermeld de stand der afde ling van de Nederlandse Spoor wegen, welke ziph bevindt in de bovenzaal. Naar wij verder nog vernemen zal door ziekte van een der lei ders de demonstratie der „Motor kozakken" a.s. Zaterdag geen doorgang kunnen vinden. Ge tracht wordt evenwel een andere attractie daarvoor in de plaats te stellen. OVERSLAG. Gouden Bruiloft. Dat ze er op Overslag het handje van hebben om feest te vieren is alom bekend. Thans be reidt de parochie onder lei ding van de heren Van Nieu- wenhuijze, Bruggeman, A. Noë, Raymond en consorten er izich, op om tegen Zaterdag 23 Augus tus kant en klaar te staan met een gouden bruiloftsfeest ter ere van het echtpaar Victor Ooone, geboren te Wachtebeke op 30-8- 1871 en Prudence Audenaerde, eveneens te Wachtebeke geboren op 26-10-1872. Vijftig jaar ge leden traden ze dus in het huwe lijk. De woning werd niet min der dan 12 maal door de ooievaar bezocht. Dat vader Coone, die steeds landarbeider is geweest, hard heeft moeten werken om de 10 overlevende kinderen groot te brengen behoeft geen betoog. Niettegenstaande dat mogen de beide echtelingen zich verheugen in een goede gezondheid en weten ze al hun kinderen goed ge plaatst. SLUIS. Uitvoering Noodwet Ouder domsvoorziening. De in deze gemeente ingestelde commissie van onderzoek, welke tot Staak heeft het uitbrengen van advies inzake de ingediende aan vragen, bestaat uit de volgende hereyi: J. F. Smoorenburg, voor- zitte;-; A- Barendse, H. Blondeel, J. van Damme, Alph. v. Deursen, Jac. Focke, J. Ketele en P. de Wisrpelaere, secretaris. De langdurige droge weersom standigheden in de afgelopen we ken, alsmede de verzengende zon nestralen, hebben hun invloed ter dege in de land- en tuinbouw doen gevoelen, zo schrijft ons de afd. Voorlichting van het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het grasland heeft over het al gemeen door de droogte zeer veel geleden, vooral op de hogere zand gronden en de zware klei. Vele boeren zijn dan ook gedwongen het vee in de weide bij te voeren. Uit Zuidelijk Gelderland wordt gemeld, dat weiden, waarvan men de waterstand niet beheerst, ge heel verdroogd of verschroeid zijn. Op enkele bedrijven is men er zelfs toe over moeten gaan het vee te stallen. De afrijping van de graanoogst is heel snel gegaan, waardoor op de lichtere gronden percelen rogge en haver noodrijp zijn geworden. Over het algemeen zal de opbrengst, zowel van korrel als stro, beneden normaal blijven. Evenals de aardappelen begon nen ook de bieten volgens de op gave van de stand op 26 Juli j.l. hinder te ondervinden van de droogte. De stand dezer gewas sen was toen nog goed. De weersomstandigheden heb ben in de inundatiegebieden bui tengewoon ongunstig gewerkt. De standverschillen tussen de z.g. droge en natte gebieden worden In Illinois zijn een bommen werper en een oefentoestel in de lucht in botsing gekomen. Er zijn drie doden te betreuren. In de Britsehe pers is een ster ke onderstroming van critiek op en verdeeldheid over het nieuwe bezuinigingsprogram van de re gering te onderkennen. In het bijzonder richt zich de critiek tegen wat beschouwd wordt als de ontoereikendheid van de door Attlee voorgestelde maatregelen. De Tinnes ziet in Attlee's rede de punten aangegeven, die eventueel in een „reëel program" zouden zjjn te verwerken. De liberale Manchester Guardian verklaart, dat Attlee's program slechts uit voerbaar zal zijn met hulp van Labour, en dat, wanneer Labour die hulp geeft, het groeiende ge vaar spoedig nieuwe maatregelen zal eisen. De Daily Express ziet 'slechts kans op herstel wanneer de socialistische ideologie en de Amerikaanse lening aan de kant zijn gezet. De conservatieve Daily Graphic verklaart kortweg, dat de door de Regering voorgestelde maatregelen niet toereikend zijn. De conservatieve Daily Mail meent daarentegen, dat de hui dige maatregelen als onvermijde lijk door het hele volk zullen wor den aanvaard. De Daily Herald, het Labour-orgaan, zegt, dat het verstand en de moed van het Brit se volk zullen voeren tot de over winning in de nieuwe strijd, n.l. de economische strijd. De eerste reacties uit de landen van het Britse Gemenebest op 't nieuwe bezuinigingsprogram ge ven blijk van vertrouwen in het vermogen van Groot-Brittannië om de strijd te doorstaan en van hernieuwde vastbeslotenheid om daarbij mede te helpen. De Australische Minister van Handel heeft verklaard, dat zijn Rege ring binnenkort aankondiging zou doen van een plan voor hulp aan Groot-Brittannië. Door Canadese regerings-ambtenaren werd te verstaan gegeven, dat Canada in de toekomst mogelijk sterling- waarden zou aanvaarden in plaats van dollars voor betaling van aan Groot-Brittannië geleverde Cana dese goederen. De Zuid-Afrikaan se Minister van Financiën zeide, dat geheel Zuid Afrika niet steeds groter. Bieten komen in deze gebieden nog wel het gun stigst uit. De stand van de fruitteeltge wassen. Hoewel de aanhoudende droog te van de laatste weken uiter aard minder bevorderlijk is ge weest voor de verdere ontwikke ling de fruitteeltgewassen, kan niettemin op een gunstige oogst van appelen en peren gerekend blijven worden. Wel blijven de vruchten der vroege rassen klei ner van stuk dan normaal het ge val is. De regenval, welke 5 Aug. over het gehele land inzette, zal echter de ontwikkeling ten goede komen, vooral wat betreft de la tere soorten. Pruimen hebben meer van het warme en droge weer geleden. In vrijwel alle cen tra laat de kwaliteit der vruch ten te wensen over. i iSFI !®13 >®i- Sluis. slechts een sentimentele belang stelling had voor de worsteling van GrootHBrittannië op het ogen blik, doch er een zeer reëel be lang bij had, dat Groot-Brittan nië de strijd te boven zou komen. De eerste berichten uit de Ver enigde Staten bevestigen, dat Amerikaanse functionarissen en het Amerikajanse publiek welwil lend staan tegenover een eventu ele verzachting van de voorwaar den der Amerikaanse lening. Ech ter wordt van de zijde der opposi tie gezinspeeld op verlaging van de Britse uitgaven voor Duits land. De leiders van de Ameri kaanse filmindustrie hebben tegen heden eed spoedconferentie uitge schreven voor het opstellen van een plan de campagne tegen de voorgenomen drastische beper kingen op de filmimport in Groot- Brittannië. Zij zouden tegenmaat regelen met betrekking tot de in voer van Britse films in Amerika overwegen. De Franse pers uit haar bewondering voor de kracht dadigheid van de plannen der Britse Regering en wijst op het paralellisme van de situatie in Groot-Brittannië en Frankrijk. Volgens verklaringen van wel ingelichte kringen te Washington zal de Brits-Amerikaanse econo mische conferentie, door Attlee en Marshall aangekondigd, waar schijnlijk tegen het einde van Augustus te Washington begin nen, en worden bijgewoond door vooraanstaande leden van de Britse en Amerikaanse Regerin- f en. Wat de agenda van de con- erentie precies zal behelzen, is nog niet duidelijk. Te Birmingham zijn Woens dagavond opnieuw anti-semieti- sche deomonstraties gehouden. Het noordwestelijk deel van de provincie Bombay wordt door de droogte met hongersnood be dreigd. Hongerige menigten de monstreren elke dag en vragen de autoriteiten de levensmiddelen- voorraden te distribuéren. Huwelijks-aangiften: 2 Juli. Izaak W. Datthijn, 23 j. en Suzan- na A. Focke; Joseph M. Herman (won. te IJzendijke), 28 j. en Edith I. de Bruijckere, 26 j. 15 Juli. Franciscus van Hoeij, (won. te St. Jansteen), 27 j. en Maria E. van Hal, 20 j.; Johannes E. Ja cobs (won. te Westdorpe), 36 j. en Madalena M. van Damme, 27 j. 24 Juli. Roger J. Hollevoet (won. te Zedelgem, B.), 23 j. en Martha B. M. Claerhout, 20 j. Huwelijks-voltr.2 Juli. Laurus Janse, (won. te 's-Gravenpolder) 58 j. en Cornelia J. de Rooij. 10 Juli. Hendrik Nieuwenhuijze, (won. te Schoondijke), 27 j. en Julia M- Verheije, 27 j. 15 Juli. Prosper L. van Damme, (won. te Oostburg), 26 j. en Rachel V. C. van Vooren, 22 j. 30 Juli. Izaak W. Datthijn, 23 'j. en Suzanna A- Focke. Geboren: 20 Juli. Rudi George, z. van Karei Smit en Julia M. L. de Ridder. 26 Juli. Herman Johan nes Eduardus, z. van Pieter E. de Brock en Erina M. Depape. 27 Juli. Maria Mathilda, z. van Pie ter J. de Clerck en Van den Bus- sche. Overlijden: Maria L. van Wins- berghe, wed. van A. H. v. Hurck; Amand H. Slachmurjlders, echtg. van M. L. Vermeire. HINDERWET, Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, maken bekend, dat bij hen is ingekomen en ter secretarie dier gemeente ter in zage ligt een verzoek met bijla gen van J. DIELBMAN, Noocd- straat 30, Terneuzen, om vergun ning tot het oprichten en4 inwer king brengen van een ijsmachine met electromotor van 5 P.K., het perceel, kadastraal bekend, ge meente Terneuzen, Sectie L No. 440 en gelegen aan de Noord- straat. Qp Donderdag 21 Aug. a.s„ des namiddags om 3 uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zijv die bezwaren hebben, kunnen gedu rende drie dagen, vóór het boven gemelde tijdstip, op genoemde secretarie kennis nemen van de terzake "ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebben den wordt erop gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvra ger van de vergunning of de con- cessionnaris en in de persoon of bij gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbenden. Terneuzen, 5 Augustus 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, - P. TELLEGEN, Voorzitter. VERSPRILLE, Wnd. Secretaris. nae >eri-,er ,.r— ïgenf E ïeer •egf for! uelr, ir. ti3 0 ens ie CÜ: Ra erf ml| blvielj ofi gf'i te ^urg< d !ajn< tgvP t&J vódkj ,bè\, iat3 gi hbn eén| •'•'n d< .bc:W.;ii {^feeil r 'i'S t>n' I rlovicr! e.'ihtf >okig i vgilil hef e#1! ;''t- de' d#cl| taril one mc- totplijli inrvei*i ve 'Z3 i' id L M ,e^jV m go1 ir sok O) OK ihioi be'blieifl ren ff poezk dlit! V bet; ug v® taf m tel er 1, 'at

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3