it t;eï£ na i Vragen aan de Minister otyï r Uit de Provincie a!U hansweert. Amerikaan uit handen van Hongaarse politie ontvoerd Ned.-Belgisch militaire samenwerking Het handelsverkeer tussen Canada „en Nederland Arrestaties in Nathania HET GEBOUW VAN HET DEPARTEMENT VAN ARBEID DER PALESTIJNSE REGERING IN DE LUCHT GEVLOGEN. Veiligheidsraad behandelt klacht van Egypte Het nieuwe Joegosl.-Bulg. verdrag A.s. najaarsbeurs te Leipzig Vorming van een douane- unie door 16 Europese landen? Duitsland werkt met puin Tomaat naar Mevrouw Peron geworpen raakt Petitpierre Rede van Churchil Sport Mfl a4. '>~4pl «nif sier.! ite[ rdta" T na ■cl t rw bruinisse. I>8 moss el handel. Vorige week werden uit Brui nige verzonden, vlia de losplaat sen te Tholen, Ierseke en Baai- hoek, ongeveer 2200 tonnen mos selen, ■bestemd voor Belgie en voor de inleggerijen. Rechtstreeks naar België per eigen vaartuig gingen ongeveer 4,50 tonnen. GOES- Wagen op landmijn gereden. Hert paard van de koopman in groente en fruit J. Bruel alhier stapte nabij Kattendijke op een landmijn, tenlgevclge waarvan een hevige ontploffing volgde en het paardi geheel in stukken werd ge reten Bruel zelf werd ernstig aan het hoofd gewond en is naar het St. Joannaziekenhuis alhier overgebracht. Waarschijnlijk zal hij beide ogen moeten missen. Oplichter gearresteerd. Bind April werd in een Zeeuws dagblad geadverteerd, dat het mo gelijk was per touringcar naar Antwerpen te reizen op 4 Mei ter bijwoning van de voetbalwedstrijd BelgiëNederland. De kosten van reis en entree in het Stadion be droegen 12,50. Degenen, die in schreven, kregen bezoek van een incasseerder, die het geld haald en in ruil daarvoor kaarten ver strekte voor de bussen, die zou den toebehoren aan een Haagse maatschappij. Op de bewuste dag ondervonden de gegadigden tot hun teleurstelling, dat zij waren opgelicht, want de bussen kwa men niet opdagen en bij informa tie bleek, dat de tourmgmaat- schappij in Ben Haag van de hele affaire niets wist. De recherche te Goes heeft n.u de oplichter gearresteerd. Het is een zekere Van G. uit Den Haag, die inmiddels van Goes naar Put ten is overgebracht, waar men ©veneens een appeltje met hem te schillen heeft, Ontploffing op Belgisch jacht. Maandag heeft ziöh alhier aan boord van een Belgisch ja-cht, waarmede 7 personen naar Ant werpen zouden varen, een ernsti ge ontploffing voorgedaan. Twee der opvarenden werden zo ernstig gewond, dat zij naar het St. Jo annaziekenhuis te Goes moesten worden overgebracht. Eén hun ner verkeerde Maandagavond in levensgevaar, MIDDELBURG. Noodboerderij afgebrand- Maandagmiddag is docr onbe kende oorzaak brand ontstaan in de stal van een noodboerderij aan de Veerse weg alhier, bewoond door de heer J. Joosse en eigen dom van Landbouwherstel Het rieten dak vatte vlam, ten gevolge waarvan in een oogwenk de gehele noodboerderij In brand stond. Het was de bewoners on mogelijk iets van de inboedel te redden. Twee pasgeboren kalve ren kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. De anti-Joodse manifesta ties, die in Groot-Britannië plaats hebben, ten gevolge van het op hangen van de twee Britse ser geants in Pales", ina, worden door verschillende Britse bladen zon der voorbehoud afgekeurd. De Daily Express" noemt deze anti-semietische demonstraties zonder omhaal, onterend voor Groot-Brittannië. „Het terroris me in Palestina tegemoet te tre den met terrorisme in Engeland is zuiver Hitlerdom". Het com munistische blad „Daily Worker" eist een wetgeving die uitingen van anti-semietisme verbiedt. Het Hongaarse departement van Binnenlandse Zaken heeft Maandag verklaart, dat een Ame rikaans staatsburger uit handen van de Hongaarse politieke politie is ontvoerd. De persoon kwestie zou zich in het openhaar beledigend ever de Hongaarse republiek hebben uitgelaten, waarom hij door de Hongaarse politieke politie wera gearresteerd. Op weg naar Boe dapest, waar hij voor een volks gerechtshof zou terechtstaan, werd de arrestant door drie onbe kende personen in een auto met Amerikaanse nummerborden ont voerd, aldus de officiële verkla- Naar verluidt, bevindt de ont voerde Amerikaan zich thans op de Amerikaanse ambassade te Boedapest. In antwoord op een schriftelijke vraag heeft de Belgische Minister van Landsverdediging geant woord, dat als gevolg van een inkrimping der begroting en de omvang der Belgische deelneming in de bezetting van Duitsland, het niet mogelijk is geweest volledig het opgesteld program van proef- diensten en leergangen in Neder land, waarvoor een som van frs. 330.000 was uitgetrokken, te verwezenlijken. Men heeft zich er toe moeten beperken, leden van het lerarencorps van de Ko ninklijke Militaire School en van de wapenscholen naar Nederland te zenden, teneinde de Nederland se taal te leren en hen, In staa.1i te stellen de leergangen in beide landstalen op te stellen. Sedert begin 1947 werden vijf officieren en, een onder-officier naar Neder land gezonden. Het Tweede Kamerlid, de heer Van den Heuvel heeft aan de Ministers van Economische Zaken en van Financiën de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, da,t niet aan alle verkopers van artikelen, val lende onder de per 1 Juli 1947 ingegane verhoogde omzetbelas ting is toegestaan deze verhoog de 'belasting de consument in rekening te brengen? 2 Indien vraag 1 bevestigend mocht worden beantwoord, wil de Minister dan mededelen, welke motieven hem hebben geleid tot deze beslissing, welke geheel strijdt met het standpunt, dat van de invoering der omzetbelasting af is ingenomen, zowel door op eenvolgende Ministers van Fi nanciën als door die van Econo mische Zaken 3. Is het juist, dat nog in Maart j.l. door de Minister van Financiën aan de middenstands- raad is bericht, dat de verhoog de omzetbelasting in de prijzen wel zal worden verdisconteerd? 4. Is over deze afwijking yan een jarenlange practijk overleg gepleegd met het middcns'taiiu.s- bedrijfsleven 5 Indien de Ministers vaw oordeel mochten zijn, dat bepaal de winstmarges zo groot zijn, dat daaruit de verhoogde omzetlhelas- tiner kan worden voldaan., is het dan niet rationeler de bedoelde winstmarges te wijzigen, dcch vast te houden aan het beginsel, dat de omzetbelasting niet is een bedrijfsbelasting, maar een, welke door de consument moet worden opgebracht Volgens een Maandag te Otta wa gepubliceerd handelsrapport bedroeg de waarde van de Cana dese export naar Nederland in Juni j.l. 9.498.000 dollar vergele ken met 1.781.000 dollar in Juni 1946. In de eerste 6 maanden van dit jaar exporteerde Canada goede ren naar Nederland ter waarde J van 31.816.000 dollar tegen 19176.000 dollar in dezelfde pe riode van 1947 en 4.608.000 dollar in de overeenkomstige periode van 1938. De waarde van de Canadese export naar Nederlands-Indië be droeg in Juni 581.000 dollar ver geleken met 274.000 dollar in Juni 1946 en 54.000 dollar in Juni 19®8. Over de eerste 6 maanden van het lopende jaar bedroeg de wiaarde van de Canadese export naar dit p-ebied 3.373.000 tegen resp. 4.065.000 dollar en 379 000 dollar in de oveeenkomstige perioden van 1946 en 1938. Naar de Nederlandse Antillen en Suriname werd in de eerste 6/ maanden van dit jaar voor 716.000 dollar geëxporteerd tegen 449.000 in de eerste helft van het vorige jaar. Volgens semi-officiëlè mede deling zijn de burgemeester van Nathania, Oved Ben Ammi, en een aantal andere vooraanstaande leden van de rechts-geonenteerde Joodse revisionistische partij ge arresteerd in verband met het op hangen door Joodse verzetslieden van twee Britse sergeants. Oved Ben Ammi had als burgemeester zijn volledige medewerking toege zegd bij het opsporen van de sergeants, nadat zij ontvoerd wa ren. De dag voorafgaande aan die, waarop de lijken van beide Britten in ae buurt van Nathania, hangend aan een boom, werden aangetroffen, had hij aan de poli tie medegedeeld, dat de Irgoen hem had doen weten, dat de lijken in de buurt van Nathania te vin den waren. De verenigde Revisionistische Zionisten hebben zich uitgespro ken voor een Joodse staat „bin nen zijn historische grenzen." Zij vormden voorheen een strijdbare groep in de algemene Zionisten organisatie en wilden de oprich ting van een Joods leger om ver wezenlijking van het doel der Zionisten af te dwingen. Onder de gearresteerden zijn 2 majoors, de burgemeester van Tel-Aviv en de burgemeester van Ramatgan, aldus wordt van Jood se zi'de vernomen. In totaal zou- der" tot nog toe zestig Joodse par tijleiders gearresteerd zijn. De burgemeester van Nathanië zeide hij zijn arrestatie: „Dat is nu de dank voor mijn samenwerking met de Britten gedurende twintig jaren." Ook zijn gearresteerd, aldus meldt A F.P., de burgemeesters van Petah en Tikvah. Nog geen 24 uur na de vernieti ging van een arsenaal van ver zetslieden door Britse sappeurs te Jeruzalem, hebben Joodse verzets lieden het gebouw van de rege- ringsgezondheidsdtenSt opgebla zen, waarbij twee personen om het leven kwamen. Het gebouw werd door een tijdbom verwoest. Een van de slachtoffers, een Brit se politieagent .trachtte de bom uit het gebouw te verwijderen. Jeruzalem schudde door de ex plosie op zrn grondvesten. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat voor Joodse wijken te Jeruza lem de avondklok van scheme ring tot dageraad weer is afge kondigd. Volgens het rapport der politie gingen twee gewapende Joden het gebouw vóór sluitingstijd bin nen en waarschuwden de hoofd ambtenaar, dat het gebouw spoe dig in de lucht zou vliegen. Laatstgenoemde rende het ge bouw uit en hield een politie-auto aan. De inzittenden vonden de bom en poogden haar te verwij deren waarop zij tot ontploffing kwam. Later is nog officieel medege deeld, dat twee Britse politie agenten onder het puin gevonden zijn, zoodat in totaal drie perso nen bij de explosie het leven ge laten hebben. De Grleksche politie heeft- Dinsdag overvallen gedaan op de kantoren van de bladen Riospas- tis en Elefteri Ellada, resp. orga nen van de Griekse communisten en de linkse organisatie E.A.M. Zij arresteerde vijf leden van de staven. De waarnemende hoofdredac teur van Riospastis is Maandag gearresteerd. De hoofdredacteur en andere leden van de staf werden hij de overval van 1 Juli naar het eiland Icarië gedepor teerd. De Egyptische Premier, Norasji Pasja, die begonnen is met de uit eenzetting van Egypte's klacht tegen Groot-Brittannië in de Vei ligheidsraad, heeft er de nadruk op gelegd, dat volgens de Egyp tische regering de huidige span ning tussen Engeland en Egypte een gevaar voor de vrede ople- vert De blijvende bezetting van Egypte door Britse strijdkrachten schiep voortdurend wrijving. Nokrasji Pasja eiste onmiddel lijke en onvoorwaardelijke evacu atie van Britse troepen uit Egyp te en de Soedan. Verder diende het Britse bestuur in de Soedan (sinds 1899 ingesteld) onmiddel lijk op te houden. Het Anglo-Egyptische verdrag van 1936, aldus de Minister, is in strijd met het handvest der V- N„ omdat dit verdrag de volkomen souvereiniteit van Egypte met erkent. Volgens zijn uiteenzetting wordt het streven der Soedanezen om zich met de Egyptenaren te ver enigen gewelddadig onderdrukt. Onmiddellijk nadat de voorzit ter Faris El Ohoeri (Syrië), de bijeenkomst had geopend deed Herschel Johnson (V. S.) het ver zoek om na het expose van Egyp te en het antwoord van Engeland verdere behandeling van de zaak uit te stellen <ten einde voorrang te verlenen aan „de spoedeisende Griekse aangelegenheid". Boven dien zou de raad de Egyptische en Engelse uiteenzettingen dan grondiger kunnen bestuderen. Gromyko (S. U.) had bezwaren waarna Nokrasji Pasja, vergezeld' van Fawkzi en SaleJi Pasja, ach- ter de conferentietafel plaats nam. Krasji Pasja sprak vervolgens „met heldere stem en in uitmun tend Engels". Van zijn rede hebben wij in het voorgaande reeds een korte samenvatting ge geven Met betrekking tot het sluiten van het Anglo-Egyptisch verdrag van 1936 merkte hij oo. dat Egypte bij die gelegenheid nief vrij was om naar believen te handelen, daar er Engelse troe pen op Egyptisch grondgebied lagen en er pressie op ,de Egyp tische regering werd geoefend. Engeland, zo betoogde Norasji Pasja, wilde in werkelijkheid geen bondgenootschap met Egypte. Hij beschuldigde de Britten van de negentien-eeuwse imperialisme. Het nieuwe Joego-Slavisch Bulgaarse („economische en vriendschapsverdrag" is naai' de mening van de Britse regering niet geschikt om de vrede op de Balkan te bevorderen, aldus ver klaarde een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Za ken. De clausules van de overeen komst, welke tegen de Griekse regering gericht blijken te z(jn zijn onwelkom, vooral in het licht van de hulp, welke reeds door de beide landen aan de Griekse guerillastrijders wordt geboden. Het Foreign Office beschouwt de gebeurtenissen in 'Griekenland als een ^burgeroorlog met buiten landse interventie". (Clausule o van de uit 8 clausules bestaande overeenkomst tussen Bulgarije en Joego-Slavië kondigt aan „de v«s- tigirug" van een nauw contact tus- sen de Joegoslavische en Bulgaar se Regering met betrekking tot de veelvuldige provocatie ami de grens door de Griekse Regering* De Sovjet-autoriteiten hebben voor de aanstaande najaarsbeurs te Leipzig voor Nederland een bezoekers-quotum van vijfhonderd toegestaan. De Messe in het voorjaar werd door ongeveer twee honderd Nederlanders bezocht. De Leipziger Messe, die van 2 tot 7 September gehouden wordt, valt samen met de Messe van Hanno ver die' op 18 Augustus zal be ginnen en tot 7 September zal duren. Hier zullen 2000 firma's der Westelijke zönes waren aan bieden, die binnen 24 maanden voor export leverbaar zijn. Uit welingelichte kringen te Parijs wordt vernomen, dat de vorming van een douane-unie door 16 landen van de commissie voor Europese economische sa menwerking, welke is gevormd in verband met het plan van Mars hall, weldra op de agenda van de commissie zal worden geplaatst. De commissie zal zich beperken tot het toestemmen in een derge lijke unie en zal geen bijzonder heden uitwerken, daar dit jaren zou duren terwijl de commissie op het ogenblik nog slechts 4 weken tijd heeft om het uitgebreide pro gramma te voltooien. De Belgisch-Nederlands-Luxem burgse douane-unie heeft deze 16 landen geïnspireerd tot het vor men van 'n overeenkomstige unie. In welingelichte kringen is men van mening, dat het gehele voor stel staat of valt met de houding van Er.gelartd. In verband met de imperiale preferenties ïs het voor Engeland moeilijk zich bij een dergelijke unie aan te sluiten terwijl het volgens de leden van de Engelse delegatie niet waar schijnlijk is, dat de landen van het empire aich wensen aan te sluiten hij een zuiver Europese douane-unie. De aangelegenheid is reeds besproken met de Ameri kaanse autoriteiten, die te ken nen (gaven, dat een dergelijke douane-unie hun goedkeuring zou wegdragen. Volgens mededelingen in de Duitse pers liggen er in Duitslana ongeveer vierhonderd-millioen kubieke meter puin. Op de vra gen: hoe moet dit puin worden opgeruimd en hoe kan het dienst baar gemaakt worden aan de wederopbouw, is antwoord gege ven door een te Hamburg gehou den interzonale tentoonstelling voor opruiming en aanwending van puin. In vijf afdelingen werd hier te aanschouwen gegeven, wat er in Duitsland aan puin opge stapeld ligt, af te lezen van sta tistieken en tabellefiwelke methoden van puinruirning wor den toegepast en wat voor waar de deze methoden hebben uit maatschappelijk oogpunt; het sor teren en voor nieuw gebruik ge schikt maken van het puin; ver gelijking van nieuwe bouwmetho den en wat er uit de wrakstukken aan machines en gereedschappen kon worden geborgen of opnieuw in elkaar gezet. Agence France Presse meldt, dat „een tomaat, door drie com munisten geworpen", met het kennelijk doel mevrouw Peron.de echtgenote van de President van Argentinië, te raken, uiteen is ge spat op het gezicht van het Zwit serse lid van de Bondsraad, tevens chef van de afdeling politiek, Pe titpierre. De overige inzittenden van het. voertuig, waarin Petit pierre en mevrouw Peron gezeten waren, „werden bespat door de inhoud van de tomaat". De politie van Bern heeft een nachtelijk onderzoek ingesteld en is er in geslaagd de identiteit van de schuldigen te ontdekken. Winstpn Churchill, de Britse leider der oppositie heeft in een rede voor 50 000 zijner aanhan gers gezegd, te betreuren, dat Engeland, dat aan het einde van de oorlog een eerste plaats onder de mogendheden innam, thans gedwongen is van buitenlandse steun te leven en zich groter be perkingen moet opleggen dan tij dens de oorlog. Hij vreesde dat de nieuwe maatregelen, die Attlee waarschijnlijk Woensdag zal af kondigen, te laat komen om nog doeltreffend te zijn. Churchill critiseerde het Britse beleid in Duitsland, waar grote bedragen, grotendeels dollars, worden ten koste gelegd, terwijl de ontevredenheid daar hand over hand toeneemt. ,,Wij hebben on ze overwinning gebruikt om de Duitsers een ten zeerste incom petent bestuur op te leggen, dat hun in staat stelt ons verantwoor delijk te stellen voor de ellende, die zij zelf hebben veroorzaakt." Vervolgens hekelde Churchill de besluiteloosheid van de Re- ring wat Palestina betreft. Hij verklaarde, dat er geen enkel Brits belang is gebaat bij het handhaven van het mandaat in dat land. ,,De Britse politiek moet wor den gebaseerd op een steeds nau were samenwerking met de V. S.", aldus Churchill. „Ik heb nooit gevraagd om een bondsgenoot- scbapsverdrag, doch wens een sa menwerking die minder nauw om schreven, maar meer doeltreffend is," Spreker uitte zijn voldoening over het feit, dat Marshall, de Amerikaanse Minister van Bui tenlandse Zaken, heeft verklaard dat zijn hulpplan voor Europa in overeenstemming is met Chur chill's verklaringen en voorstellen inzake een verenigd Europa. „Er zijn landen", zo besloot Churchill, „die niet vrij zijn zich achter het plan voor een verenigd Europa te scharen. Zij kunnen er echter zeker van zijn, dat zij altijd nog welkom zijn; wanneer er aan beide zijden van het ijzeren gor dijn evenveel zonneschijn is, be staat het gordijn niet meer". WIELRENNEN. De zege van Van Vliet te Kopenhagen. Zondag heeft Van Vliet de Grand Prix te Kopenbe.gen ge wonnen, aan welke wedstrijd zijn voornaamste tegenstanders van de wereldkampioenschappen te Parijs, met uitzondering van Gerardin, deelnamen. In de kwart finale sloeg de Zwitser Platner de Deen ,Falok Hansen met één lengte en moest daarna in de halve finale' rijden tegen Van Vliet en de Deen Koblauöh. Deze laatste dook onverwachts bij de laatste 300 meter, maar werd door Van Vliet opgevangen Platt- ner kon ook de Deen nog meester worden, maar werd door Van VÜet toch nog met een halve lengte geslagen. In de andere ritten won Senfftletoen van Derk- senen Hans Nielsen, en de we reldkampioen Scherens van Pe tersen en Hennig Nielsen. De finale gaf een zeer spannende strijd te zien. De eerste rit werd door Scherens gewonnen met 11.8 sec. over de laatste 200 m tegen Senfftleben en Van Vliet. In de tweede rit moest Van Vliet, die bijzonder goed in vorm was, het haanrecord van 11.4 ser. over de laatste 200 meter evena ren om Scherens en Senfftleben te kloppen. In de derde rit won Van Vliet met 11.6 sec. en plaatste zich daardoor als eerste, terwijl Sche rens en Senfftleben respectieve lijk tweede en derde werden. BOKSEN. De plannen van Joe Louis. Gevraagd naar zijn plannen voor de toekomst hdeft Joe Louis verklaard dat hij nog drie wed strijden zal boksen. Blijft hij in deze kampen ongeslagen dan zal hij zicih in de loop van 1948 terugtrekken uit de ring. Hieruit volgt dat Louis, ingeval hij wel zou verliezen,, een poging wil wagen om de titel weer op zijn naam te brengen. Want hij heeft zich nu eenmaal ten doel gesteld als officieel wereldkampioen af scheid te nemen van de boks- sport. Joe Louis zal, gelijk gemeld, op 14 November a.s. te New-York uitkomen tegen Joe Waloott in een match over 10 ronden, waar bij de titel niet wordt ingezet. In Maart 1948 ontmoet hij de overwinnaar van de match Ez- zard CharlesOlie Tandberg, welke in December te New-York plaats heeft. De Zweed heeft reeds mede gedeeld, dat hij in October naar de Ver. Staten zal vertrek ken. De ontmoeting tussen Louis en Ezzard Charles of Olie Tand berg zal eveneens over tien ron den gaan, en een z.g. „non title fight" zijn. De bokser, die in deze wed strijden het beste figuur gemaakt heeft van het trio EzzardWal- cott- Tandberg, zal dan in de zomer van 1948 te New-York over vijftien ronden tegen Louis mogen uitkomen in een wedstrijd] waarbij de titel van bet wereld kampioenschap wel op het spel staat. >er\er >erf^ j ju ■5 eet •eg M u. je 0 ienf ch; lis ae te - ll_ if „11 imp dfdl oit| w3t? zij igeoiJ| 'erVi •°€v Ig "dH atr T Lr1LV°4j PL nd '1 -]to ror i las ïdd tl pfa •zad i 'bi ?uj tu 'V osj

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3