fel; fl iff i E v f li De douane-overeenkomst Nederland- België-Luxemburg Wereldnieuws i i f BINNENLANDS NIEUWS Het eeuwfeest van Holland in Michigan t! E t> 1: Liefde op het land If D f- b Ie 1 h f' ]v P bj V 1 n ii W' *r ff :i Nieuwe verzend methode bespoedigt telegramverkeer in Amerika Maatregel tegen staking in Finland in Immigratie van joden Suriname Aflevering van mastiek en dakiak aan verbruikers vrij Wee felicitatie-telegrammen N.V.V. en E.V.C. naar Parijs België en het conflict Indonesië MEISJES IN. UNIFORM IÉ BI- ln [e ie ie tt fel v F ji te g 3 >3 li n r 3 f ip; Van 12 tot 16 Augustus aan staande zal het eeuwfeest van de stichting van de stad Holland in de Amerikaanse staat Michigan gevierd worden. Er is een uit gebreid programma van feest viering opgesteld voor deze vier dagen, waarin toneel-opvoerin gen, radio-hcorspelen, sportwed strijden, kinderspelen, tentoon stellingen, parades, concerten en andere evenementen een plaats gevonden hebben. Te vermelden valt o.a. de plechtige ontvangst van de genodigden uit Nederland, die op Dinsdag 12 Augustus des namiddags per K.L.M.-toestel op het vliegveld Grand Rapides zul len arriveren. Het vliegtuig zal ook een boodschap van Hare Majesteit Koningin Wiihelmina en de vertegenwoordigers van de Nederlandse Regering meebren gen. De officiële opening van de feestviering geschiedt Woensdag IS Augustus te elf uur des mor gens, waarbij ook de aanwezig heid van Mr. Van Kleffens, als ambassadeur in de Verenigde Staten, wordt verwacht, en waar na aan de eregasten een lunch zal worden aangeboden. Voor Don derdag vermeldt het programma o.a. een grote parade met praal wagens, waarop historische tafe relen zullen worden uitgebeeld. Des avonds wordt een muzikale uitvoering gegeven met mede werking van Anton v. d. Horst en andere vooraanstaande kunste naars. Er zullen onderscheidin gen namens de Nederlandse Re gering worden uitgereikt aan inwoners van Holland en omge ving, speciaal ter waardering van verdiensten inzake hulpverlening. Des Vrijdags is er een tentoon stelling te bezichtigen van kunst voorwerpen, door de Nederlandse Regering ingezonden. Des Za terdags worden er zwemwedstrij den gehouden, waarbij o.a. Nel van Vliet, Iet van Eeggelen, onder leiding van Truus Klapwijk aan de start zullen verschijnen om de strijd op te nemen tegen Amerikaanse kampioenen. Teneinde het telegraafverkeer te bespoedigen en de capaciteit van de over het gehele land ver spreide morsekanalen te verdrie voudigen, heeft de Western Union een nieuw drukiknop-zendsysteem ter waarde van 2.000.000 dollar geïnstalleerd, hetwelk oehande- ling en overtypen van berichten od hun weg van afzender naar ge adresseerde grotendeels uitscha kelt. In het wijd verspreide netwerk van de Western Union, dat prac- tisch alle particuliere en handels telegrammen behandelt, is het on mogelijk om directe verbindingen tot stand te brengen tussen alle gehuchten en dorpen. Zoals ge wone post, moeten de telegram men op centrale kantoren verza meld en opnieuw verdeeld wor den, een proces dat nog altijd 5 tot 15 minuten vergt. Op het bij kantoor moeten de telegrammen dan op een papieren band getypt worden em doorgezonden naar distributie-centra, welke meestal in de grotere steden gevestigd zijn. Daar worden de ingekomen berichten gesorteerd zoals gewone •post. Klerken en meisjes op rol schaatsen brengen ze naar de persoon die het distnbutiecen- trum toedient dat het dichtst bij ,de plaats van bestemming ligt. Het drukknopsysteem heft al deze tijdrovende stappen op. Het getypte bericht van het kantoor van afzending, dat op het distri butie-centrum ontvangen wordt, wordt nu niet alleen getypt ont vangen doch ook op een zgn perforator". Deze machine ponst 'een combinatie, van gaatjes in een papieren band, terwijl elke combi natie van gaatjes correspondeert met een letter van het alphabet. Als het bericht aankomt leest de bediende het adres en drukt op een knop, welke de verbinding tot stand brengt met het distributie centrum dat het dichtst bvi de g- adresseerde gelegen is. De ge perforeerde bank wordt nu door teen automatische zender gevoerd, terwiil de geponste gaatjes elec- trische signalen te weeg brengen die corresponderen met de letters van het bericht. Aan het onb- vangcentrum opent een zelfde drukknopschakelaar de verbin ding met de uiteindelijke bestem ming van het telegram. De Finse Regering heeft beslo ten bij wijze van noodmaatregel een verbod uit te spreken over een nationale staking van vracht auto-chauffeurs, welke door_ de onder communistische controle staande vakvereniging is uitge- roepen. Hiermede zal de coalitie- Regering voor de eerste maal over gaan bot noodmaatregelen tegen een staking. De staking was geproclameerd vanwege het feilt, dat verschillende werkge vers-verenigingen weigerden ge zamenlijk tot een collectieve ar beidsovereenkomst met de vak vereniging van transportarbeiders te komen. Het indexcijfer voor de klein handelsprijzen in België bedroeg voor de maand Juli/338 tegen 334 in Juni (19361938 gelijk aan 160). Het indexcijfer van levens middelen bedroeg in Juli 303 (Juni 286), voor de andere pro ducten resp. 406 en 412. De ver hoging van het indexcijfer voor levensmiddelen vloeit voort uit de afschaffing dfer regeringssubsi dies. Het uitvoerend comité van de Freeland League te New-York heeft op 30 Juli bekend gemaakt, dat het thans officiële bevestiging heeft ontvangen van de aanvaar ding van het pioject tot immigra tie van 30.000 statenloze Europese Joden in Suriname. De Freeland League zal een commissie van deskundigen naar Suriname zenden voor het zoeken van een geschikte streek voor de vestiging en voor het ontwerpen van een gedetailleerd economisch technisch en financieel plan. Dit plan zal worden bestudeerd en beoordeeld door de drie belang hebbenden (de Nederlandse rege ring, het gouvernement van Su riname en het uitvoerend comité van de Freeland League). De Freeland League beschouwt het openen van de poorten van Suriname voor de statenloze Jo uen als een gebeurtenis van his torische betekenis. De Freeland League deelt nog mede, dat een groot aantal Joden (overlevenden uit de concentra tiekampen. en inwon©re der be vrijde gebieden) gevolg zal geven aan de oproep voor pionierswerk in Suriname. BRANDEN TE ROTTERDAM. Dinsdagnacht werden de bewo ners zowel van het noorden als van het westen van Rotterdam opgeschrikt door het sirenegehuil van de brandweerwagens. In de Heèmskerckstraat brak I omstreeks één uur in de woning van de familie Schults door onbe kende oorzaak brand uit op een zolderkamer. De brandweer slaag de er in met één straal de brand, die tot de zolderkamer beperkt kon worden te blussen. De be woners zelf waren met vacantie. Omstreeks half drie ontstond, eveneens door onbekende oorzaak, brand in de viswinkel van J. de Zwart, in de Bruynstraat. De brandweer werd het vuur met stralen meester. De tussenlkamer brandde geheel uit, de winkel de gang en de achterkamer gedeelte lijk. BOERDERIJ AFGEBRAND. Maandagnacht iis te Winsum in Friesland door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de hoerdery van de heer Hogerhuis. De boer derij brandde geheel af te™1-!1 eer; belendend hui s gedeeltelij a tot. een pnooi der vlammen werd. WEIXJGHEIDSMIAATREGELEN TEGEN MET AMMONIUMNI TRAAT GELADEN SCHEPEN. Ock de havenmeester van terJam heeft veiligheidsmaatre gelen getroffen t.a.v. met ammo- Siumnitraat geladen schepennaar aanleiding van de ontplof fang aan boord van dergelijke schepen in Texas City en m Brest, welke voor deze steden zulke rampzalig gevolg heeft gehad. Het is daarom aan met ammo- niummtraat geladen schepen met toegestaan ligplaats te nemen de havens of aan de kaden. Kleine hoeveelheden zullen ge lost mogen worden op boeien in de rivier, terwijl schepen met grotere hoeveelheden de kruitba- ven cp Rozenburg als ligplaats aangewezen wordt. Bij het behan delen van de lading zullen de re gelen in acht worden genomen, die voor ontploffimgsmiddelen ge bruikelijk zijn. BOERDERIJ TE GEFFEN UITGEBRAND. Door onbekende oorzaak is Maandag te Geffen brand uitge broken in de oude kapitale boer derij va-n landbouwer P. van Crey. Van de landbouwinventaris kon slechts een tractor in veiligheid worden gebracht. De inboedel en enig vee, o.a. een kalf, en een varkeh gingen in vlammen op. Hoewel de plaatselijke brandweer spoedig aartwezig was, brandde de boerderij totaal uit. De brand weerploegen uit Den Bosch en uit O es verteerden assistentie. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Van 1 Augustus af zal de hui dige distributieregeling v°or ma stiek en dakiak komen te verval len, het geen inhoudt dat met in gang van die datum dit materiaal zonder vergunning, machtiging of bon aan verbruikers mag wor den afgeleverd. De voorziening van ae hanaei blijft echter nog aan enige voor schriften gebonden. Met ingang van 1 October a.s. zal het wederom mogelijk zijn, telegrammen te verzenden, die gelukwensen of rouwbeklag in houden. Ook telegrammen op luxe-for mulieren zullen weer met ingang van die datum gebruikt kunnen worden. Nadat door de beide Kamers van de Staten-Generaal de goed keuring was verleend aan de uit voering van de op 5 September 1944 tussen de regeringen van België, Luxemburg en Nederland gesloten douane-overeenkomst is op 4 Augustus j.l. het desbetref fende ontwerp van wet door H.M. de Koningin- getekend. Hiermede is de douane-overeen komst, behoudens de ratificatie, een feit. Met recht kan worden gezegd, aldus de uiteenzetting van het Ministerie van Financiën, dat thans de grondslag is gelegd voor een nauwere economische samenwerking tussen de drie lan den, waartoe tijdens de oorlog door de regeringen te Londen het initiatief was genomen. Van de overeenkomst kan in drieërlei opzicht worden gespro ken als van een mijlpaal in de ge schiedenis van Nederland: Teneerste in fiscaal opzicht als moment in de nationale tariefge schiedenis. Met deze douane overeenkomst doet een nieuw ta rief van invoerrechten zijn intre de, hetwelk minder eenzijdig fis caal is dan enig ander tarief, sedert in 1862 de Liberale han delspolitiek baan brak. Het is opgebouwd volgens de moderne, systematische nomenglatuur van Genève en zal tevens gemeen schappelijk gelden voor België en Luxemburg. Ten tweede in economisch op zicht, omdat de douane-overeen komst van grote invloed is op de economische samenwerking met België en Luxemburg. Tussen België en Luxemburg bestond, zij het op beperkte schaal, reeds 25 jaar een nauwe economische hand. Thans is de basis gelegd voor een economische unie in ruimer ver band en van grootser opzet, n.l. tussen drie landen, welke door de oorlog hetzelfde lot hebben moe ten ondergaan en die zij aan zij hebben gestreden voor vrijheid, democratie en een internationale» samenleving, waarin bestaansze kerheid en welvaart heersen. Tenslotte in internationaal op zicht als gebeurtenis in de ge schiedenis van Europa, dat door oorlogen en economische ramp spoeden het meest geteisterde werelddeel is en dat, door inner lijke verdeeldheid verscheurd, zijn plaats in de wereld «ernstig in ge vaar heeft gebracht. In het licht van de Constructieve samenwer king en efficiënte hulpverlening voor geheel Europa volgens het plan Marshall is deze overeen komst daarom een der meest hoopgevende voorbeelden, aange zien langs de weg van de huidige douane-unie en van een toekom stige tol-unie een volledige econo mische unie zal dienen te worden verwezenlijkt. De voorzitters der hoofdbestu ren van N.V.V. en E.V.C de heren Kupers en B. Blokzijl heb ben in onderling overleg en na het N.V.V. op de hoogte te heb ben gesteld, besloten om Don derdag 7 Augustus a.s. te Parijs bijieen te komen, teneinde opnieuw de situatie, ontstaan na de jong ste gebeurtenissen, aan een on-i derzoek te onderwerpen. Bij de behandeling van het con flict in Indonesië in de Veilig heidsraad, heeft België blijk ge geven van veel begrip voor de Nederlandse zaak. België heeft zich evenals Frank rijk en Engeland in de Veilig heidsraad van stemming onthou den inzake het Australische voor stel betreffende de Nederlandse politie-maatregelen in Indonesië en het Amerikaanse amendement hierop. Na de stemming heeft Belgie evenals Frankrijk uitdrukking ge geven aan zijn leedwezen over het feit, dat het Internationale Hof van Justitie te Den Haag niet ge raadpleegd werd betreffende het interne karakter van het Indone sische conflict, krachtens art. 2 par. 7 van het handvest. Tenslotte heeft België tever geefs getracht.een beroep te doen op het bemiddelingsaanbod van de zijde van de Verenigde Staten en tevergeefs geprobeerd aan te to nen dat het voldoende was indien de Veiligheidsraad er zich toe be perkte acte te nemen van deze omstandighek' en ermede vol stond deze aangelegenheid te plaatsen op de lijst van kwesties, die hij de raad werden aanhangig gemaakt. Een liefdes-roman van BERTA RUCK 46) (Nadruk verboden.) Het concert begon vroeg, om weer vroeg te kunnen eindigen. We zouden onmogelijk tijd heb toeii kunnen vinden om na ons ■wenk en ons souper nog eens een liele verkleedpartij te gaan hou sen vooral de meisjes van de houtvesterij niet, die nu twee mijlen van het kamp m tet bM werkten. En het zou meUa^ tzijn wanneer zij in uniform ver rchènen en de andere meisjes niet. We moesten er allemaal het zelfde uitzien, vond juffrouw Eas- ton en ons dan maar zo netjes mogelijk maken door schone, gestreken kiel ami te schieten en onze laarzen een ear tra beurt te geven. Natuurlijk ging er een al|e™e® geweeklaag op, maar tenslotte kon toch niemand haar ongelijk gVicn'hield de 'moed erin ■■Nok wat s-eeft dat nou, lui, de jonges K zeker ook in d'r eeuwi ge hospitaal-kloffies. - late we Ie dan ook maar gezelschap bou de... Ik zal anders wel alsteKe bii die fijne vrienidin van 't Bleek- gezichtfeeg... Die heb heus geen gesmookte kiel aan, daar kan je ,,yes" op zegge. Kinders, wat keek zé me vuil an, daar bij Lloyd m. de winkel. Ze vindt me natuurlijk geen dame... lang met.Maar ik laf nou tooh 'n mooi dubbeltje, als ik precies wist wat ze eigen lijk in d'r zogezegde sck.id voert. Zou ze een goed oogje Ii de kaptein, Bleekgezicht? Dan zal ze vanavond wel erg d r best Ik zei een beetje bitter: >,Och, ah ze bij iemand in de smaa i w:l vallen, hoeft ze heus niet^zo bij zonder baar best te doen Zo, is ze een van die bottel», zei'vic, welgemoed haar schoenen poetsend. „Nou, maar ik zald r vanavond eens fijn m de gate hou den en es kijken wat ze... Voortmaken, meisjes! drong iuffrouw Easton in de open deur „Het concert begint om, ,^w^ voor zeven. Het is hoog tijd om op stap te gaan!' Ik had nooit gedacht, dat er zo'n allergenoegelijkste stemming zou kunnen heersen in een hospi- 8 De enorme dubbele salon van het mooie oude buitenhuis die ze ker heel wat diners en ouderwet se bals had meegemaakt aar- dtg stijf en saai, naar ik veron derstelde was nu in een geïm proviseerde concertzaal herscha pen. En saai zou de fuif, die er ditmaal gegeven werd, wel aller minst worden! De gewonde jongens zwermden rond als blauwe bijlen, heetten de bezoekers welkom, en wezen hun de voor hen bestemde plaatsen in de lange rijen stoelen, waarmee de ene helft van de grote zaal dicht bezet was. ,Daar zijn ze! Het Landleger rechts!" riep een vrolijke stem, toen we naar binnen dromden in de twintig meisjes in uniform. Het was Peggy's sergeant die ons aldus begroette. Zijn haar glansde nog eens zo spiegelend als de parketvloer; hij droeg de grootste roos, die ik nog ooit van mijn leven gezien had, in zijn knoopsgat en een emaille klaver- blad-van-tvier versierde als das speld zijn rode das. Ik heb order gekregen, deze plaatsen voor de jongedames te reserveren. De beste natuurlek, zei hij stralend. „Stalles deze kant alstublieft. Peggy, ga M op 't hoekje zitten, kan je er tus- ten d,e nummers vlug uitwippen. Ik sta verbaasd over je zei ze "streng, terwijl we genoeglijk op onze plaatsen gingen zitten en de vrolijke, woelige zaal rond- keken Op de achtergrond was een podium opgeslagen met opzij de piano. Er was een gordijn ge maakt, dat er uitzag, alsof alle overtollige spreien uit het hele huis met paktouw aan elkaar genaaid waren. Vóór dat gordijn stond (zoals ik dadelijk bij ons binnenkomen had gezien) onze gastheer, kapi tein Holiday. Zijn avondcostuum deed hem groter schijnen en hij was nu weer héél iemand anders dan de knappe militair in zijn straf kha- kipak of de sportieve grondbezit ter in zijn oude tweedjasje. Hij leek me opeens weer een volko men vreemde. Het gaf me een gevoel van verkilling. Hij stond te praten met een van de soldaten,, een roodharige jongen die er uitzag als een ge boren acteur. Ik hoorde kapitein Holiday zeggen: Prachtig. Ik zal de kolonel zeggen dat hij zich door jou moet laten opdoffen, 't Is trouwens pos voor n;ï de pauze. „Juist, kapitein," zei de rood- Kapitein Holiday keek zoekend door de zaal rond en kreeg ons gezelschap in het oog. Ik hoorde, hoe hij even: „Ah!' zei. Hij glimlachte en knikte tegen me. Dit monterde me een beetje op na die kille gewaarwording van daarstraks. Hij deed een stap naar voren ik wist zeker, dat hli naar me toe wilde komen. Maar op dat ogenblik riep een Generaal MacArthur heeft zijn goedkeuring gehecht aan de procedure ter verdeling van de eerste groep Japanse machine- werktuigen als herstelbetaling. Ohina zal de helft van de be schikbaar gestelde machinewerk- tuigen ontvangen, terwijl Groot- Brittannië, Nederland en de Phi- lippijnen elk van de andere helft zullen ontvangen. De toe gewezen machines zijn afkomstig uit de nationale Japanse arsena len. Deze eerste toewijzing heeft betrekking op 30 pet. van het totale aantal machinewerkituigen, dat voor herstelbetalingsdoelein den beschikbaar werd gesteld. - Gisteren begon het proces tegen de leider van de Bulgaarse oppositie, Nikola Petkof, en' zijn medestanders. Er was grote be langstelling voor het proces. Een groot aantal buitenlandse jour nalisten is aanwezig. Bovendien wordt 'n twaalf-tal Amerikaanse journalisten verwacht. De behan deling zal openbaar zijn. Eén groep Italiaanse oud- partisanen vertrekt heden voor een bezoek aan de slagvelden in Nederland uit Milaan. De burge meester van Milaan, Greppi, zal bij dit vertrek een boodschap mee geven, waarin de sympathie voor de Nederlandse verzetslieden wordt geuit. - Nu verschillende Nederland se schepen in de komende weken door het Suezkanaal moeten va ren wordt in de Egyptische pers de actie voortgezet om aan deze schepen de doorvaart door het kanaal te verbieden. Volgens de pers vervoeren deze schepen wa penen en 'munitie naar Indonesië. Volgens berichten, die de Argentijnse grens hébben bereikt, hebben vliegtuigen van de opstan dige beweging in Paraguay, die de hoofdstad van Paraguay, Asuncion, met omsingeling be dreigd, enkele kleine bomjnen op de stad geworpen. Een daarvan zou een hotel tn het centrum ge raakt hebben, Er wordt geen meldinig van slachtoffers ge maakt. I heldere, coquette stem: „Dick!" En daar kwamen, door een. 1 deur vlak bij het tooneel, Muriel en haar moeder binnen. Mevrouw Elvey, het soort yan moeder, dat eigenlijk voor niets anders ge schikt is dan om een passenden achtergrond voor mooie dochters te vormen, zag er weltevreden en waardig uit in haar zware japon van zware zij, met het diaman- I ten garnituur. En Muriel zelf o, wat was ze bééldig! Ze droeg een omver- valst Parijs jurkje van witte zij, geborduurd met toefjes hélio- trópe, een meisjesachtig, naiet modelletje, dat ze met de nodige zonnige kinderlijkheid wist te dragen. Zo'n, visioen had Oarreg nog nooit aanschouwd'. Geen won der, dat de jongens allemaal hun oogen uit hun hoofd keken! Geen wonder, dat de landmeisjes, in haar frisse, maar grove kielen, zich voorover bogen en haar ver drukt bestudeerden, met zuchtjes van bewonderende afgunst, zoals ze geslaakt zouden hebben bij 't bekijken van de modellen in een chique modeblad! Geen wonder dat ze op de voet gevolgd werd door een slanke gedaante in smo king kolonel Fielding. (Wordt vervolgd

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2