f (i l I Het vuren staken De Indonesische kwestie kf t. RADIOREDE Dr. VAN MOOK i fcL ■4 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1947. Officiële verklaring van Regering der Republiek Indonesia Slachting Chinezen onder de Veiligheidsraad stelt arbitrage voor ós rfc feès ri aril 'V> of Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.NjM-1. te De Rilt, geldig tot Maan dagavond. Veranderlijke wind. Op enkele plaatsen ochtend mist, overigens wisselend be- wokt met hier en daar een en kel liciht buitje. Ongeveer de zelfde temperatuur als giste ren. Veranderlijke wind. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 570. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des-namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Van officiële zijde wordt mede gedeeld In opvolging van het besluit van de Ministerraad van Zater dag kan worden verwacht, dat de Luitenant Gouverneur-Gene raal Zondagavond de order zal uitgeven de vijandelijkheden te staken en dat Mr. Van Kleffens de Veiligheidsraad van het be sluit in kennis zal stellen. MAANDAG 4 AUGUSTUS TE 24 UUR EINDE VAN DE POLITIËLE ACTIE. Luitenant-Gouvemeur-Gene- raal Dr. Van Mook heeft in een radio-rede bekend gemaakt, dat bevel is gegeven om de Neder landse actie in Indonesië van 4 op 5 Augustus te middernacht te beëindigen. Een politieke meidewerker van het AN.P. schrijft naar het bo venstaande bericht, te mogen veronderstellen, dat de Neder landse Regering het besluit tot het staken der politiële maatrege len op Java heeft genomen, hoe wel zij zich op het standpunt stelt, dat de Veiligheidsraad eigenlijk niet bevoegd is geweest, de Indo nesische kwestie te behandelen. Voorts meent hij te mogen ver onderstellen, dat de Nederlandse Regering de beslissing van de Veiligheidsraad in zoverre heeft toegejuicht dat deze beslissing thans de hoop wettigt, dat de Re publiek onder de druk van de we reldopinie al datgene zal doen, waartoe de Republiek, ondanks alle aandringen van Nederlandse OOST-INDONESIE TEGEN INTERVENTIE VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. De Ministerraad van Oost-Indio- nesië heeft 'zich uitgesproken te gen interventie van de Veilig heidsraad betreffende het Neder lands-Indonesische conflict, aldus heeft de Oost-Indonesische Minis ter van i^rliohting Zondag op en persc^Hfcrentie te Makassar medegedeeld. De Ministerraad achtte een spoedige oplossing van het conflict noodzakelijk, maar was van mening dat de oplossing in eigen boezem moet worden ge zocht. In dit verhand is een uit voerig telegram aan de Neder- lands-IndisjtoRegerine- gezonden met het H|k aan de Neder landse en de Veiligheids raad dit telegram te willen voor leggen 7 RldÉfcjBLIKEINSE LEIDERS VRIJGELATEN. Zondagf^RRig zijn vooraan staande Republikeinse leiders te Batavia, die onder Nederlandse, bewaking waren gesteld, vrijge laten. Tot de vrijgelatenen beho ren Dr. A. K. Gani, de Republi keinse Vice-Minister-President, Dr. Mohammed Tamzil, Vice-Mi- nister van Buitenlandse Zaken, en Mohammed Natsir, voormalig Mi nister van Voorlichting. De Ne derlandse bewakers van de voor malige residentie van Dr. Soetan Sjahrir te Batavia, waar de Indo nesische leiders we*den gevangen gehouden, zijn- teruggetrokken De Republikeinse burgemeester en plaatsvervangend burgemees ter van Batavia izvjn thans de endge belangrijke Republikeinen, die nog gevangen worden gehou- zijde en darmede overeenstem- den. Het telegram van de Veilig- mende vriendschappelijke raadge vingen van de kant van verschei den mogendheden, niet heeft wil len besluiten. In een officiële verklaring, die door de radio-omroep te Djokja karta is bekend gemaakt, heeft de Regering der Indonesische Re publiek verzekerd, dat zij alles in het wenk wil stellen om gevolg te geven aan het beroep van de Verenigde Naties aangaande het staken der vijandelijkheden. De Republikeinse Regering ver zocht om arbitrage in het Indo nesische conflict door een com missie van diverse landen, be noemd door de Veiligheidsraad. De Commissie zou zowel door Nederland als door de Republiek aanvaard moeten zyn. De Republiek stelt het thans ge nomen besluit van de Veiligheids raad zeer op prijs. Qfficicieel heeft de Republiek de beslissing van de Veiligheidsraad nog niet onder de ogen gehad. Zij hoopt haar spoedig te ontvangen. Naar aanleiding van haar erva ringen in de laatste twee jaar, acht de Republiek het van het grootste belang, dat de Neder landse troepen uit de gehele Ar chipel worden teruggetrokken. Teneinde een vlotte en juiste behandeling voor de Veiligheids raad te verkrijgen acht de Repu bliek het nodig, dat een vertegen woordiger van de Republiek ge hoord wordt en volledig in de ge legenheid is het Republikeinse standpunt uiteen te zetten. De Republiek doet een beroep op al le naties, die een vrede verlangen gebaseerd op het recht van de mens om vrij te zijn, een beroep om alles in het werk te stellen een einde te maken aan de kolo niale agressie" der Nederlanders. De verklaring zei tenslotte, dat naar de mening der Republiek (beëindiging der vijandelijkheden alleen nuttig effect kon hebben, als aan beide zijden de gewapende machten zouden terugtrekken achter de demarcatielijnen, door partijen vastgesteld in October 1946. Het Italiaanse kabinet heeft Vrijdag, met onmiddellijke inwer kingtreding, de koers van de Ita liaanse lire verlaagd. De koers is nu 350 lire tegen een Ameri kaanse dollar. Deze maatregel betekent automatisch een waar deverandering tegenover het pond sterling (1400 lire tegen 'n pond) en tegenover andere munteen heden. heidsraad der V.N. aan de Repu blikeinse Regering, waarin wordt verzocht het vuren te staken, is door Dr. P. J. Koets, hoofd van het Kabinet van Dr. Van Mook, aan Dr. Gani overhandigd, kort nadat deze was vrijgelaten (Dr. Koets heeft aan Dr. Gani eveneens een nota van Dr. Van Mook overhandigd, waarin deze verklaart, dat de Nederlandse Re gering bereid is het telegram van die Veiligheidsraad, indien Dr. Gani dit wenst, per radio aan Sjarifoeddin, de Indonesische Mi nister-President, te Djogjakarta te doen toekomen. Dr. Gani be loofde het Nederlandse aanbod morgen te beantwoorden en ver klaarde later in een interview, dat het mogelijk is, dat hij Engeland, de V.S., Australië of Voor-Indië zou verzoeken hun tussenkomst te verlenen bij het overbrengen van de boodschap van de Veiligheids raad Volgens het Franse persbureau A.F.P. willen Dr. Gani en Dr. Tamzil zich niet naar huis hege ven, vóórdat zij weten, waarom de burgemeester en plaatsvervan gend burgemeester van Batavia niet zijn vrijgelaten. De „Nieuwsgier" haalt het Chinese blad „Sinpo" aan, waar in gezegd wordt, dat in Tjilimoes ten Zuiden van Oheribon de tweede grote slachting van Chi nezen na Tangerang heeft plaats gehad: kort na de aankomst der Nederlandse troepen aldaar wer den twee tot driehonderd Chine zen vermoord. „Hoewel de ver houding tussen de Indonesiërs en Chinezen te Tjilimoes altijd goed geweest is, zette de bond van Is lamitische jongeren in critieke dagen de moordpartij op touw Hierbij fungeerden twee hadjis (MeK rcagangers) als beul." Door de Veiligheidsraad werd een resolutie ter kennis gebracht der Nederlandse Regering, luiden de: ,,De Veiligheidsraad, met be zorgdheid kennis genomen heb bende van de in gang zijnde vijan delijkheden tussen de strijdkrach ten van Nederland en van de Re publiek Indonesia, doet een be roep op beide partijen: a. Om de vijandelijkheden te sta ken, en b. Om hun geschil te beslechten door arbitrage of door vreedzame middelen, en om de Veiligheids raad op de hoogte te houdn van de voortgang van deze beslech ting. Tegelijkertijd werden door de Regering der V.S. aan de Ne derlandse Regering haar goede diensten aangeboden ter beslech ting van het geschil, welke goede diensten door de Nederlandse Re gering gaarne weiden aanvaard. Ofschoon de Nederlandse Rege ring overtuigd is, dat in deze aan gelegenheid ten onrechte de tus senkomst van de Veiligheidsraad, overeenkomstig art. 39 van het Charter der V.N., werd ingeroe pen genoemde raad, en deze reso lutie, zijn bevoegdheden te buiten ging door zich te mengen in een interne aangelegenheid van het Koninkrijk, zo heeft zij niettemin besloten om het daarin vervatte beroep gehoor te geven. Zij wil daardoor nogmaals tonen, dat zij geen mogelijkheid voorbij wil la ten gaan om de actie, die noodza kelijk was geworden om aan een De Veiligheidsraad heeft met acht stemmen vóór, terwijl Bel- gie, Groot-tBrittannië en Fankrijk zich van stemming onthielden, besloten een beroep op Nederland en de republiek te doen om het Indonesische geschil „door arbi trage of op andere vreedzame wijze" te doen slechten. Vrijdagavond heeft Dr. Van Kleffens in de vergadering van de Veiligheidsraad het volgende verklaard: „Niemand zou zich meer verheugen dan de Neder landse regering, indien de vijan delijkheden werden gestaakt en wij zijn bereid dit zo spoedig mo gelijk te doen. 0<p het ogenblik kan ik niet meer zeggen". De resolutie, welke zoals reeds gemeld met acht stemmen werd aangenomen luidt als volgt: „De Veiligheidsraad, met bezorgdheid kennis nemend van de no<r voort gang hebbende vijandelijkheden tussen de gewapende machten van Nederland en de republiek, doet een beroep op beide partijen le de vijandelijkheden terstond te staken; 2e. het geschil door mid del van arbitrage of op een an dere vreedzame wijze te slechten en de Veiligheidsraad hiervan op de hoogte te houden Gromyko hield vast aqn zijn amendement, waarin voorgesteld wordt, dat beide partijen zich zouden terugtrekken op de posi ties, welke zij vóór het uitbre ken der gevechten innamen, waarop Mr. Van Kleffens ver klaarde: „Indien onze troepen terugtrekken, dan zullen er ver schrikkelijke vergeldingen be gaan worden, wanneer de repu blikeinse benden terugkeren". Hij waarschuwde de Veiligheidsraad zeer ernstig tegen het voorstel van de Russische afgevaardigde. Het amendement werd verwor pen; slechts Polen en Sovjet-Unie stemden voor. De voorzitter Faris Al Choery (Syrië) deelde mede, dat de Ne derlandse regering en de Indone sische republiek in kennis gesteld zouden worden van de beslissing van de Veiligheidsraad en ver- zocht daarom daaraan onmiddel lijk te voldoen. Bij de stemming over de reso lutie gold de onthouding van Groot-iBrittannië n i e t als een veto. Frankrijk en België geven als reden voor hun onthouding op, dat zij er nog aan twijfelden, of de Veiligheidsraad in deze kwestie wel competent is. De ver gadering werd tot Maandag ver daagd. De Griekse kwestie zal dan worden behandeld Na het besluit. Nu de veiligheidsraad besloten heeft een beroep te doen op Ne derland en de Indonesische repu bliek tot staking van de vijande lijkheden en het doen slechten van het geschil door arbitrage, heeft men thans te kampen met de moeilijkheid, hoe men zich in verbinding kan stellen met beide partijen, opdat aan deze uitspraak gehoor zal worden gegeven. Er heerste algemeen voldoe ning onder de gedelegeerden, dat de Veiligheidsraad thans voor de eerste maal in staat was geweest een zo snelle beslissing te nemen. Men twijfelde echter, in hoeverre de betrokken partijen in staat zouden zijn de beslissing uit te voeren. Mr. Van Kleffens weigerde te zeggen, of de Nederlandse rege ring aan het beroep gehoor zou geven. Hoge V. N.-autoriteiten kwamen er rond voor uit, dat het voor hen een probleem was, hoe zij de verantwoordelijke Indone sische autoriteiten snel konden bereiken. De Indische afgevaardigde B. R. Sen verklaarde na afloop der vergadering „de kwestie van het terugtrekken der wederzijdse troepen naar de posities van voor het begin der vijandelijkheden is nog niet opgelost en wij behou den ons het recht voor daarop terug te komen. Niettemin ver heugen wij ons er over, dat de Veiligheidsraad er in geslaagd is deze stap zo snel te nemen, het geen veel tot zijn aanzien bij draagt. onhoudbare toestand van bedrei ging en wetteloosheid een einde te maken, zoveel doenlijk te be perken. Bovendien wil zij aan Djokjakarta nog maals de gele genheid geven de houding van agressie en ophitsing te laten va ren en tot een werkelijke uitvoe ring van de overeenkomst van Linggadjati te komen. Zij wil ten slotte de Regering der V.S. de ruimst mogelijke gelegenheid ver schaffen om de aangeboden goede diensten te effectueren. Daarom is bevel gegeven de actie uiterlijk te middernacht van 4 op 5 Augus tus af te sluiten. Daarbij zal, zo dra de binnengekomen rapporten zulks mogelijk maken, duidelijk worden aangegeven in welke de len van Java en Sumatra de Ne derlandse Regering de recht streekse zorg voor orde en veilig heid, als gevolg van de actie, heeft overgenomen en verder zat dragen. Zij moet hierbij met het oog op de in die streken aange troffen toestanden en op de van Republikeinse zijde verrichte han delingen en geuite bedreigingen met nadruk verklaren, dat zij haar verantwoordelijkheid en haar verplichtingen ten aanzien van de Veiligheid van persoon en goed en voor het herstel en de hand having van recht en orde in die streken ten volle en met alle haar ter beschikking staande middelen zal blijven vervullen, teneinde daar zowel de wederopbouw, als de uitvoering van het programma van Linggadjati mogelijk te ma ken. Terwijl haar zelf iedere ge dachte aan politieke vergelding vreemd is, wenst zij aan allen, die onder haar rechtstreekse bescher ming staan, de verzekering te ge ven, dat zij tegen iedere vorm van zodanige vergelding of wraak, van welke zijde ook, op die be scherming kunnen blijven rekenen. Indien en voor zover in die stre ken ordeverstoringen plaats vin den, of voortgang vinden, zal zij daartegen met kracht en beslist heid optreden, dn nauwe samen werking met de burgerij en de organen van bestuur en politie. De Regering zal nu afwachten, of de Republiek eveneens gevolg zal geven aan het beroep, dooi de Veiligheidsraad gedaan. Zij: wil daarbij, in dit stadium alleen verklaren, dat een staking van de vijandelijkheden, nadr haar oor deel, mede omvat een staking van vernielingen, van gewelddadighe den tegen verschillende delen van de bevolking in Republikeins ge bied en van de vijandige propa ganda, die in de laatste tijd zelfs aansporingen tot massamoord heeft omvat. Nogmaals, wij willen geen middel, dat tot een voed zame, eervolle en redelijke oplos sing van het conflict kan leiden, onbeproefd laten en zijn daarbij, onzerzijds door generlei gevoe lens van wraak of vijandschap bezield. Onze troepen hebben, overal waar zij kwamen, blijk ge geven van geestkracht en kalmte, van een zin voor recht en orde, en van barmhartigheid voor en medeleven met allen, die bedreigd, beroofd of in nood waren. Door die houding heb ik de zekerheid, dat zij de thans gegeven bevelen juist en verstandig en met de ze kerheid, een goede zaak te die nen, zullen uitvoeren. Ook ben ik er zeker van, dat in de streken, waar zij de rechtsorde bescher men, de gehele burgerij rustig aan de arbeid kan gaan en blij ven om met ons de grondslagen te leggen voor de vrije Verenigde Staten van Indonesië Het zal nu in de eerste plaats afhangen van de besluiten van Djogja, en van de uitvoering daarvan in het Re publikeins gebied, of de vijande lijkheden ook aan die zijde worden gestaakt en een hernieuwde mo gelijkheid van samenwerking ge schapen wordt. Ik behoef niet te COMMISSIE-GENERAAL IN NEDERLAND TERUG. Precies kwart over vier landde Zaterdag op het vliegveld Schip hol een K,L,M.-vleigtuig uit Ba tavia met de leden van de Com missie-Generaal aan bcord. Toen ziji uit het vliegtuig stap ten, werden zij bestormd door een leger persfotografen en journa listen. Nadat de leden van ie Oommissie-Generaal ook door hun, familieleden begroet waren, had den de journalisten nog even ge legenheid voor een kort onder houd. ,,Wat is uw mening over de ontwikkeling in Indonesië in de laatste dagen?" „Wij weten niets, wij komen hier om te luisteren. Wij hebben drie dagen lang in het vliegtuig gezeten U weet waarschijnlijk meer dan wij." „Aan Prof. Schermerhom werd de vraag gesteld of hij, nog iets te zeggen had op de verklaringen van Frans Goedhart, na diens te rugkomst uit de Oost. „U weet, dat de Regering deze verklaring gedementeerd beeft. Ik hoef er dus niets over te zeg gen." „U dementeert de verklaring dus ook?" „Zeker doe ik dat, dat heb ik ook tegenover verslaggevers van A.N.P. gedaan." De heer Max van Poll zeide nog: „Het is van groot belang, dat men in Nederland weet, dat er op 15 Juli in feite overeenstem ming was bereikt met Sjarifoe- din en Setyadjit. Er is hier in Nederland niet genoeg aandacht op gevestigd. De voorstellen wa ren toen door allen als redelijk erkend, doch zij werden in Djok- ja niet aanvaard. Het ging hierbij niet om een bepaald punt. doch om de gehele opvatting van Ne derlandse zijde. Thans moeten wij hier de situatie geheel opnieuw bekijken." „Denkt u, dat er nog een weg open is om elkander door middel van onderhandelingen te vinden?" De heer Van Poll antwoordde hierop: „Er bestaat altijd een mogelijkheid nog te onderhande len, indien men ook van Repu blikeinse zijde dit in de juiste geest wil doen." zeggen, hoe een ieder dit hoopt en steeds gehoopt heeft. Maar ik behoef evenmin te verklaren, dat het alleen op een grondslag van werkelijke veiligheid, van demo cratische vrijheid en van goede trouw ten aanzien van het geen werd overeengekomen, mogelijk zal zijn. Nog een enkel persoon lijk woord tot slot. Een persoon lijk woord vooral tot al die mede burgers, welke leven in de gebie den, waar door onze actie veilig heid werd en zal worden gebracht. Voor u is de tijd van vrees, van onzekerheid en van vijandschap voorbij, of zal hij spoedig voorbij zijn, zodra de nog rondzwervende, gewapende groepen tot de orde zijn geroepen of in de maatschap pij zijn teruggebracht. Voor u is de tijd van positieve arbeid aan gebroken, ondanks hetgeen ver blinde landgenoten in en laatste vlaag van vernielzucht nog heb ben "kapot gemaakt. Vbor u kan, na een benauwde droom, het rijke en vrije leven weer beginnen. Wel verre 'van te zijn vol strijd en vij andelijkheden, zoals men dat aan de wereld wil voorstellen, is in het gebied, waar onze troepen kwa men, de vrede eindelijk aange broken. Wel verre van een gevaar op te leveren voor de wereldvrede, heeft onze actie die gebieden we der voor de wereld opengezet en de kunstmatige afsluiting, door Djogja in stand gehouden, opge heven. Wel verre van een nieuwe verdrukking te brengen, hebben wij gezamenlijk de druk opgehe ven, die op het land lag. Wij heb ben in deze streken niets te ver bergen en aanvaarden niet in de laatste plaats daarom van harte het Amerikaanse aanbod. Overal begint de arbeid en het verkeeT weer op te leven. Spoedig zal ieder vrij zijn plaats kunnen in nemen en zijn aandeel kunnen bij dragen tot de opbouw van een werkelijk vrije en sterke Indone sische natie, waarin ook voor iedere niet-Indonesiër van goede wil plaats zal zijn. Dit is de be tekenis van het herstel van orde 'en veiligheid, de onmisbare grond slag van de echte vrijheid. Wij zullen daarvan met kracht en voortvarendheid gebruik maken voor de opbouw, wat er ook ge beuren mag. En wat er ook ge beuren mag, wij zullen ons de gewonnen veiligheid en vrijheid niet meer laten ontnemen. i.dv ter >er: ir. 0 ieiï ch' Röj e: bj of; te Drv )it o itej ie V 'SC. V t i tai gr* dij b'-'l, latF lrtei ti K DU*' I neri iet») iel e f e .ncL ;otii inr| f/e'I id tl n leifi inf go' x )1 0)01 hi\ iüh env I erT' atr /od* imf n<» -ri rd dé' 3rd DO 01 uj u ,s

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1