Voor de Zondag j Kerkdiensten Minister Neher over de wederopbouw BINNENLANDS NIEUWS Liefde op het land Op de man al Werktijden voor banken Geen onderhoudswerken in Augustus en September Uit de Staatscourant Inhalen van extra vrije dagen Siuiting schoenwinkels KERKNIEUWS VERDRONKEN. - De melkbonnen en de tegoedbewijsjes MEISJES IN UNIFORM BRUTALE ROOFOVERVAL OP KLAARLICHTE DAG. ZO spreekt Paulus wanneer hij zich verantwoorden moet voor de stadhouder Felix (Hand. 24 24). Er zit in zijn verant woording geen greintje diploma tie, tactiek of handigheid. Op de man af zegt hij Felix wie en wat hij is, legt hij de roerselen van zijn leven bloot, stelt zijn ongerechtigheden aan de kaak en roept hem toe zich te bekeren van de dwaling zijns weegs. WAT had Paulus de zaak tac- tischer kunnen aanpakken Hij had een mooie preek kunnen houden. Deze doen meestal geen zeer en werken weinig uit, juist omdat ze zo „mooi" zijn. Hij had Felix ook kunnen prijzen. Er valt toch altijd wel wat goeds te zeg gen van een autoriteit. Hij doet het niet. Hij spreekt juist over datgene waarover hij beter doet te zwijgen en hij verzwijgt waar over hij ten zijnen nutte zou moeten spreken. OVER rechtvaardigheid en ma tigheid spreekt hij. En in beide deugden is de corrupte en Zaterdag 2 Augustus 1947. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 6.30 u. stud. Hagestein, van Rotterdam. bedrieglijke Felix niet sterk. Op matigheid legt hij de nadruk. En Felix is een mateloos man, een slaaf van zijn hartstochten en begeerten. Hij predikt de beke ring. Hjj blijft niet vaag en on persoonlijk. Hij maakt de eis der bekering concreet. En Felix hoeft niet te vragen wat Paulus be doelt. Drr woord op de man af doet zijn werk. Felix is er door getroffen. Wat zal hij zeggen? Hij kan niet zeggen dat Paulus gelijk heeft. Dit is zijn ant woord: Als ik gelegener tijd zal hejbben zal ik U wederom horen. De ons allen bekende uitvlucht. Maar nu is het de beste tijd. In ieder mensenleven komt het moment dat op de man af het Woord des Heren wordt gepre dikt, Wie zich laat "breken zal staan en wie blijft staan, zal vallen. Vincent Nagy, vice-president van de Hongaarse liberale partij, die de vorige maand verklaarde, dat zijn partij de Hongaarse ver kiezingen zou boycotten, is vol gens radio Hamburg naar de Amerikaanse zóne van Oostenrijk gevlucht, 0mdat hij anders gear resteerd zou zijn. Aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, aangesloten bij de hoofdgroep banken, is tot en met 31 December 1947 vergunning verleend dat, in afwijking van enige artikelen, der arbeidswet 1919 van het werktijdenbesluit voor kantoren 1937, door het ad ministratief personeel van 18 jaar en ouder op de eerste vijf werk dagen der week gedurende ten hoogste 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder enige be perkende voorwaarden. In een tijdvak van drie achter eenvolgende weken mag door de betrokken personen niet meer dan 150 uren arbeid worden verricht. de animo thans nu er moderne goed ingerichte kampen bestaan weer iets gestegen, doch het aantal arbeiders is nog steeds niet voldoende. Andere problemen. Tenslotte wijdde de Minister nog enige aandacht aan de pro blemen, waarvoor men zich in een bepaald stadium van de weder opbouw gesteld zag. De vraag was toen, of men door moest gaan met de noodwoningbouw, of dat men tot de definitieve bouw moest overgaan. Daarbij moest uiter aard gewacht worden tot er ste- dabouwkundige plannen gemaakt waren. Het maken van deze plannen is een moeilijke arbeid, die grote deskundigheid vraagt, waarbij nog komt, dat het aantal stedebouwkundigen in Nederland beperkt is. Dit vergde dus alle maal tijd, doch de regering over woog hierbij, dat het voortgaan met de noodbouw, geldverspilling zou zijn. Noodwoningen immers moeten later weer afgebroken worden, terwijl ook de vraag on der ogen gezien moest worden waar de noodwoningen dan zou den moeten verrijzen. Men kon laars toestemming moeten wor den gevraagd. Het college zal deze toestemming in het alge meen slechts verlenen onder voor waarde, dat de verzuimde uren worden ingehaald. Werkgevers zullen goed doen hiermede vroegtijdig rekening te houden, teneinde de voor het in halen benodigde vergunning van de arbeidsinspectie op tijd te kun nen aanvragen; het inhalen dient bij voorkeur voor de vrije dag te geschieden. Zondag 3 Augustus 1947. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. T. J. Drenth, van Buurmalsen, bed. H. Doop. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: de heer L. A. F. Ie Mat, Ned.-Ind. hulppred.; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H. Doop. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, bed. H. Doop. Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil; 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Othene: 7 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg: 10.30 u. Ds. Schrale. Biervliet: 2.30 u. Ds. Schopen hauer Breskens: 10 en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker! Groede: 9 u. Ds. Derksen. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 u., Ds. Fournier. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. Derksen. Oostburg: 10.30 u. Ds. Fournier, bed. H.A. Ketranohement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.45 u. Ds. Scho penhauer. Sluis: 18.30 u. Ds. Schale. St. Anna ter Muiden: 2.30 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. Uzendijke: 10 u. Ds. Doorn. Zuidzande: Ds. A. Th. Stegenga. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen. Terneuzen: 10 en 3 u. Drs. C. Stam, van' Goes. Zaamslag: 9.30, en 2.30 u. Ds. E. Zijlstra, van Halle. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 9.30 en 2 u. Ds. Joh. Franoke, van Rotterdam. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. Van der Schaft, van Delft. Schoondijke: 5u. Ds. Joh. Francke van Rotterdam. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: Geen dienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Stud. Hagestein, van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 1 en 6 u. leesdienst (Deze diensten worden gehou den in de Geref. Kerk, Noord straat.) Roomsch-Katholieke Kerk, Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 10.30 u H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Mlissen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 20 u. kapt. J. Herjnsdijk en Luit. A. de Boer. Tijdens een bezoek van een aantal journalisten aan de geteis terde gebieden in Zeeuws-Vlaan deren en de Betuwe heeft de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Ne her in een bijeenkomst te Rand wijk openhartig gesproken over de stand van zaken bij de weder opbouw in ons land. Geen „krepeergevallen" meer,. In zijn uiteenzetting deelde de Minister mede, dat er in ons land op het ogenblik geen echte „kre peergevallen" meer bestaan. Wel bestaan er nog in enkele gevallen toestanden, waarin een verbetering dringend gewenst is. De nieuwbouw is niet zo snel ge gaan als men aanvankelijk ge hoopt en verwacht had. Het bouwplan 1946 aldus de heer Neher is, in vergelijking met de oorspronkelijke plannen, persé niet gelukt. Hiervoor noemde hij verscheidene oorzaken. Zo zijn er bij de leidende organismen onge twijfeld fouten gemaakt. Er zijn fouten- gemaakt door een te sterke centralisatie, er zijn fouten gemaakt, doordat men niet over voldoende mensen beschikte, die leiding konden geven, terwijl voorts de plannen voor 1946 met te grote verwachtingen gestaleerd zijn, zonder dat men zich ten volle gerealiseerd heeft, welke moeilijk heden zich zouden kunnen voor doen. Wat 1947 betreft zijn vele werkobjecten door de uitzonder lijk strenge winter niet tot uit voering gekomen, kortom in de eerste maanden van dit jaar is van het toegedachte bouwvolume minder tot stand gekomen dan in normale weersomstandighedefi het geval geweest zou zijn. Vervolgens wees de Minister er op, dat vele werkers nog niet voldoende doordrongen zijn van de noodzaak van het bouwen in snel tempo. Met respect voor alle moeilijkheden, die ieder indi vidueel kan ondervinden, moeten alle Nederlanders beseffen, dat het dringend gewenst is, dat_ de tijd, die zij aan de arbeid kunnen geven, ook werkelijk hieraan ge geven wordt. Zij, die ergens de leiding helbben moeten hierin het voorbeeld geven, niet alleen door te zeggen hoe het moet. maar ook door zelf te doen. „Zwarte" gebouwen worden afgebroken. Er bestaat op het ogenblik overal een grote drang, om te herstellen, te veranderen of uit te breiden, doch deze werkzaam heden hebben lang niet altijd een oodzaklijk karakter. Vele dui zenden arbeidskrachten worden op het ogenblik gébruikt voor werkzaamheden, .die niet strikt ..oodzakelijk zijn In verband hier mede, zo zeide de Minister, heb ik besloten aan alle gemeente besturen een schrijven te zenden, waarin hun wordt verzocht om in de maanden Augustus en Sep tember event. Oct. vrijwel geen onderhoudswerken aan woningen en gebouwen toe te staan en er nauwlettend op toe te zien, dat deze dan ook niet worden uitge voerd. Indien er eigens „zwart' gebouwd wordt, zullen deze ge- bouwen onveiwijld moeten worden afgebroken. De beschikbare ai- beidskraohten zijn in de eerste plaats nodig voor de nieuwbouw. Er moeten huizen gebouwd wor den voor de gezinnen, er moeten fabrieken gebouwd worden voor de broodwinning van het Neder landse volk. In dit verband wees de Minis ter er op, dat er in sommige ge vallen grotere winsten gemaakt worden dan noodzakelijk is. Gedurende zekere tijd zal de woningtoestand in ons land, door verschillende factoren, nog ach teruit gaan. De behoefte aan nieuwe woningen is aanmerkelijk groter dan het tempo, waarin onder de huidige omstandigheden gebouwd kan worden. Daarom is het gewenst, zo zeide de Mi nister, dat men in ons land ge bruik gaat maken van nieuwe werkmethoden, zoals b.v. de industrialisatie van lichtere, doch ook van zwaardere bou w een heden"Het moet mogelijk ge maakt worden, dat in de toe komst ook met minder ge schoolde arbeidskrachten toch goede huizen gebouwd worden. De ,,préfabricaten"-huizen zullen er ook in ons land moeten komen. Volgend jaar zal met de bouw van dergelijke woningen in ons land begonnen worden en hun aantal zal gestadig toenemen, tot dat een maximum-productie be reikt wordt. Men is niet eerder met de bouw van „préfabs" be gonnen, omdat eerst de mogelijk heden terdege onderzocht moesten worden, terwijl de architecten moeten leren om ook met dit in dustriële product iets schoons te scheppen. Wat betreft de beno digde materialen valt weinig te zeggen. Vele materialen zullen moeten worden ingevoerd, zoals beton en ijzer en juist voor deze producten ziet het er met de in voer niet zo bijzonder gunstig uit. De baksteen zal dan ook in de toekomst weer een belangrijke plaats gaan innemen. De arbeiderskampen. Sprekend over de arbeiders kampen zei de Minister, dat de concentratie van bouwvakarbei ders in de getroffen gebieden noodzakelijk is. Voor uitvoering van het werk, dat ons te doen staat zouden de kampen stampvol moeten zijn, doch zij zijn niet alle vol. Vele kampen zijn goed bezet, andere matig en weer andere zelfs slecht. Daardoor kunnen niet alle werkobjecten worden uitge voerd, ondanks het feit, dat vol doende materiaal aanwezig is, terwijl uiteraard ook voldoende objecten aanwezig zijn. 'De oor zaken voor de niet zo gunstige bevolkingscijfers van de kampen nagaande, moest de heer Neher constateren, dat er een zekere terughoudendheid bestaat. Bij bet woord „kamp", is de arbeider zeer licht geneigd terug te denken aan de beruchte „Anbeitslager" in Duitsland, Aanvankelijk is men kort na de bevrijding met enthou siasme naar de getroffen gebie den getrokken, doch het ontbre ken van materialen en de slechte onderkomens waren oorzaak van een grote teleurstelling. Als ge volg hiervan daalde de animo om in de getroffen gebieden te gaan- werken. Temeer omdat in de directe' omgeving' van hun woon plaats arbeid genoeg was. Wel is Beschikkingen. In de Staatscourant van Don derdag zijn opgenomen de navol gende beschikkingen: Deviezenbekendmaking 7/47, prijzenbeschikking vrijlating pre- rniën ziektekostenverzekerings overeenkomsten 1947wijziging van de prijzenbeschikking utility geweven katoenen, kunstzijden en halflinnen goederen 1947wijzi ging van de prijzenbeschikking „utility"' wollen stoffen 1947, wij ziging prijzenbeschikking stook olie 1947 no. 2; prijzenbeschikking huisbrandturf 1947 no. 2, en voorts een indeling der gemeen- ze niet op de plaats zetten van de jten met betrekking tot de Nood- oude woning, terwijl niet overal Wet Ouderdomsvoorziening, geschikte terreinen aanwezig wa ren. Zo zijn b.v. in Tiel nood woningen geplaatst op een ter rein, dat niet geschikt was, met het gevolg, dat deze woningen binnenkort onbewoonbaar ver klaard zullen moeten worden. Werkgevers, die om bedrijfs- technische of andere redenen hun bedrijf willen sluiten op bepaalde dagen, bijv. op een plaatselijke feestdag of op een na een feestdag vallende Zaterdag, zullen in het algemeen deze dag als snipperdag in mindering op de vacantie moe ten brengen, aldus deelt het Mi nisterie van Sociale Zaken ons mede. Indien dit om bepaalde redenen niet mogelijk of wenselijk is, zal aan het college van Rijksbemidde- Wegens personeelsvacantie zul len de schoenwinkels van 11 tot en met 16 Augustus a.s. gesloten zijn. De regeling geldt voor ge heel Nederland, uitgezonderd de provincie Zeeland en de stad Am sterdam, waar de schoenwinkels van 4 tot en met 9 Augustus a.s. gesloten zullen zijn. NED. HERV. KERK. Beroepen te Heeze: Ds. J. A. Alsfelt te Helenaveen (voordien hulpprediker te Terneuzen). Bedankt te Rijp (Haarlemmer meer)Ds. J. A. Renting te Hein- kenszand (voordien hulpprediker te Sluiskil). Donderdagmiddag is op de Con- radwerf te Zaandam de Zaandam- se fabrieksarbeider, de heer G. Thesing, die in een roeibootje, dat aan de Zaanoever lag, was ge stapt, te water geraakt en ver dronken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinde ren. MEISJE NA AANRIJDING OVERLEDEN. Op 29 Juli werd het 4-jarig dochtertje van de familie van L„ aan de Elandsgracht te Amster dam bij het spelen voor haar wo ning door een bakfiets aangere den. Het kind kwam te vallen en werd daarop overreden door een vrachtauto. Na behandeling in het Binnengasthuis kon het meis je naar huis worden overgebracht, doch moest later weer in het Wil- helminaaiekenhuis worden opge nomen, waar het thans aan de be komen verwondingen is over leden. PEREN „GEFETROLEEBD" TE VENLO. Een hoeveelheid van 15.000 kg peren, door Belgische handelaren voor de Engelse markt bestemd, heeft Donderdag een treurig ein de gevonden op de groente-mest vaalt te Venlo. De in Nederland verpakte peren, die door een Ven- lose firma vervoerd werden, ble ken bij controle in Rotterdam reeds overrijp te zijn en werden voor export afgekeurd. Men wilde toen met drie trailers het fruit naar België brengen, maar daar werd op deze lading verder geen prijs gesteld. Na veel omzwer vingen kwam de vracht te Venlo aan, waar ze met petroleum aan de vernietiging werd prijs gege ven. STAKING UIT PROTEST TEGEN VEROORDELING DIRECTEUR. Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur werd op de scheepswerf „Wel gelegen:" te Harlingen gestaakt, uit protest tegen het advies, dat door hét Tribunaal te Leeuwar den in de zaak tegen de heer A. Bos, directeur van de scheeps werf is gewezen, t.w. verbeurd verklaring van ƒ1000,van zijn vermogen en ontzetting geduren de de tijd van 2 jaar uit de be voegdheid om op een scheepswerf een lendende functie te bekleden. Het personeel is tot deze staking overgegaan, omdat het er van overtuigd is, dat de heer Bos zich gedurende de Duitse bezetting als een goed Nederlander heeft ge dragen en dat hij de Nederlandse belangen, daaronder begrepen de belangen van het personeel, steeds op de voorgrond heeft gesteld. In verband hiermede komt het per soneel deze straf in hoge mate onrechtvaardig voor. De heer Bos herdacht gisteren juist cje dag, dat hij 45 jaar in het metaalvak werkzaam was. De vakgroep detailhandel in melk, boter, kaas en eieren ves tigt er de aandacht van het pu bliek op, dat de melkbonnen slechts 2 weken geldig zijn en de z.g. wisselbonnetjes of tegoedbe wijsjes, die men van zijn melk handelaar voor ingeleverde bon nen ontvangt, niet langer geldig zijn, dan de bonnen waarop zij be trekking hebben. Een liefdes-roman van BERTA RUCK 43) (Nadruk verboden.) Ik weet niet, wat ze precies zei den, maar hun toon was in elk geval niet complimenteus. Ik greep Peggy's arm om vlugger voorbij te kunnen lopen en zei jachtig: „Kom, Vic Maar Vic was, tot mijn ontzet ting blijven stilstaan. Ze' verliet ons groepje. Ze nam een stap in de richting van de dichtstbijzijnde boerenjongen, een lummel van een jaar of negentien met een gezicht afs een appel. Daar stond ze, st geplant met haar zij, haar hoofd re met een klinkend Nadat twee nog onbekende individuen gisterenmiddag op handige wijize telefonisch de 32- jarige Amsterdamse diamant handelaar en taxateur D. P. W. in de val hadden gelokt, in casu onder de kleine tunnel, die op het Weesperplein 't President Steyn- plantsoen met de Schollenbrug- straat verbindt, sloegen zij hem bewusteloos en beroofden bem daarna van zijn portefeuille, waarin zich 300 bevondHet slachtoffer werd en'ge ogenblik ken later door voorbijgangers op gemerkt, door een ziekenauto van de G.G.D. naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis vervoerd en later naar het W. G; overge- ibradht. Nader is gebleken, dat de dia manthandelaar, die izieh om 1 uur Vrijdagmiddag in café die Port van Cleve bevond, naar de telefoon werd geroepen en een gesprek voerde met een hem on bekende man, die hem voor zover thans bekend - verzocht naar de Weesperzijde te komen, omdat hij hem zakelijk wenste te spreken. De oproeper zou onder de tunnel op hem staan te wach ten. Tegen half twee gisterenmid dag arriveerde hij daar op de fiets Nauwelijks was hij van zijn rijwiel gestapt -mi te zien, waar de on bekende oproeper zich bevond, of een ongeveer 40-jarige man kwam de tunnel in fietsen en vroeg hem de weg naar de Amstellaan. Ter wijl hij deze man inlichtte werd hij door een ander bewusteloos geslagen. Nadat zij hem van zijn portefeuille hadden beroofd, za gen de beide daders kans te ont tomen. De recherche verzoekt een ieder, die meent over deze over val inlichtingen te kunnen ver strekken, zich te wenden tot het politiebureau Linneausstraat (tel. 51224). Het door het slachtoffer verstrekte vage signalement van een der overvallers luidt: Onge veer 40 jaar, 1,80 meter groot, zwart achterover gekamd haar, gekleed in donker costuum. EEN IJVERIG FIETSENDIEF GEARRESTEERD. Op 26 Juli meldde de Rotter damse politie de arrestatie van twee fietsenhelers, bekend staan de onder de namen „boeren Piet" en „boeren Kees", die resp. de 58- jarige veehandelaar P. V. uit Nu- mansdorp en de 36-jarige C. A. S. uit Nieiuwkoop, bij Bodegraven, bleken te zijn. Zij hadden van de eveneens gearresteerde fietsen dieven, de 30-jarige expeditie knecht D. W. K. en de 36-jarige expeditieknecht J. D. alias „het Bolletje"' in totaal 37 fietsen ge kocht. Bij nader onderzoek is gebleken dat „boeren Piet" nog meer op zijn geweten heeft. Van de 34- jarige monteur J. C. B. uit Den Haag), oorspronkelijk woonachtig in Rotterdam, die zijn operatie terreinen in de residentie en in Schiedam had, heeft hij ook trouw gekocht. Hoeveel is niet met ze kerheid te zeggen, want B., die bij het stelen van een fiets door de Haagse politie op heterdaad betrapt werd, bekende aanvanke lijk tegenover de Haagse en Rot terdamse politie 18 fietsen te hebben ontvreemd, welk aantal later door hem tot 50 werd ver hoogd. De politie is er echter van overtuigd, dat dit nog meer moet zijn, daar B. sinds de bevrij ding zijn „bedrijf" uitoefende. B. heeft ook tijdelijk met bovenge noemde fietsendieven samenge werkt. 'Hij heeft zich op 2,1 Januari j.l. met de 27-jarige monteur W. S. ook schuldig gemaakt aan dief stal van 400 meter bekledingsstof uit een garage in het Westen van Rotterdam, die hij vervoerde in een daar gestalde doktersauto. De wagen werd twee dagen later onbeheerd in de stad aangetrof fen. De stof werd in Leiden ver kocht, waar ze door de economi sche recherche in beslag werd ge nomen. B. is ter beschikking ge steld van de Officier van Justitie in Den Haag, S. van de Officier van Justitie in Rotterdam, SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Donderdagnacht troffen komie- zen bij het grensdorpje Overdinkel twee smokkelaars aan, die poog den koffie over de grens te bren gen. Onmiddellijk werden waar schuwingsschoten gelost, doch zonder succes. Hierop vuurden de kommiezen. op de vluchtende mannen, van wie er een, de 53- jarige J. E. uit Overdinkel, dode lijk werd getroffen. De andere smokkelaar is in de duisternis ontkomen. Jullie zeie, dat we ons ei ge moeste schame, geloof ik, hè Zó denken jullie dus over ons, niet?" ging Vic voort. „Ik zal jullie nou es effe vertel- le, hoe wij, Landmeisjes, over jul lie denke," kondigde ze aan. ,,En wij vinde nou, dat jullie je eige moste schame! Waarom zijn jullie niet in Frankrijk? Julliie kenne de boerderij niet alleen late, hè Jul lie verstoppe je eige achter de hooiberg, of de koeie! Jullie ka- merade an 't front kenne 't zeker beter zonder jullie stelle, hè! Nou, ik zou 't haast ook gaan denke. Maar hier benne jullie in elk ge val toch óók niet onmisbaar! Wie mot er dan hooie en melke Nou, daar hebbe wij ons juist voor an- geboje, hè. Daarvoor benne wij hier. En daarom kenne jullie ons nou juist niet zette! Jullie benne bang Gebrom uit de groep jongens Ja, jullie benne bang, dat as i. Tl nw\ „nl l'n«no MUNITIE IN ROTTERDAMSE BODEM. Hoeveel munitie de Nederlandse bodem tengevolge van de Duitse .bezetting nog steeds moet bevat ten, blijkt uit de opgave van de voormalige bommenploeg van de Rotterdamse politie Over het eerste halfjaar van 1947 werden door deze ploeg in totaal 21298 projectielen opge ruimd, waaronder 16386 scherpe patronen, twee V-1's, 780 grana ten van verschillend kaliber, vier bommen, 7 landmijnen, 378 hand graten, 74 mortiergranaten en 8 pantsergranaten, om slechts de munitie van het grootste kaliber te noemen. Het gebied, waar dit alles gevonden wordt, bepaalt zich tot Rotterdam en randgemeenten. Het KralirtgSe bos, waarvan zo als men weet, nog steeds het Oostelijk gedeelte wegens muni tiegevaar gesloten is, blijkt nog een vruchtbaar gebied te zijn. Iedere Zaterdag komt de bom menploeg daar de oogst van de week ophalen.. DE MEEGEVENDE ZAANSE BOK. Betreffende de melkgevende bok uit Zaandijk, die vorige week de kampioenstitel op een te Zaan dam gehouden tentoonstelling ver wierf, vernemen we nader dat 6 7 weken geleden bij deze bok twee spenen tussen de achter poten werden ontdekt. Het vet gehalte, van de melk, die het dier De jongens stonden onbehagelijk heen en weer te schuifelen. Waar schijnlijk zouden ze ons, zodra we ónze rug gedraaid hadden, opnieuw met frisse moed gaan najouwen. Maar Vic was niet van plan, dat te gedogen. Langzaam achteruit lopend bleef ze hen strak in het gezicht kijken. Luidkeels riep ze hun nog toe: „Jullie hadde zo'n pret, hè, 'om dat wij, meisjes, broeke drage! Nou, 't is een geluk voor het land, dat wij dat doen! En wat jullie angaat, 't is jammer, dat ze jul lie niet kenne oppakke en," ze zette haar stem uit tot een schreeuw, „jullie rokke antrekke!" Ze waren nu uit 't gehoor, zodat „Wat zeien jullii over ons?" Een schaapachtij het enige antwool jongens deed eenf 'ig op de weg inden in haar. - ton en vroeg ze zien, wat wij allemaal kenne Isteiii: loen, dat jullie dan toch nog t T7n„nnl „iTür TYinttp'" O"! Tl P" Uj P OTl- [daar eigenlijk gegiechel was geen van de ïond open. kanaal over motte!" ging de on verzoenlijke Vic voort. „En daar om probere jullie d'r zelf maar eens aan! Jullie bent lekkere ke reltjes om ons de les te leze!" ezels d'r leve lang nooit gewete hebbe wat een behoorlijk meisje van zé dacht. Daarom vond ik, dat ik ze voor één keertje wel es effe fijn d'r vet kon geven!" Intussen waren we voor 't pop pige drogisterijtje 'beland. Er stond een dogcart voor de deur weinig kon ik op dat ogenblik vermoeden wie daarmee was ko men aanrijden! Ik merkte alleen op, dat er een klein stalknecht je in zat, dat in de portierswoning allerlei karvveitjes opknapte voor kapitein Holiday. We dromden het winkeltje hm nen met z'n voorwereldlijke voor raad sponsen, verfpotjes en ob scure parfumerie-artikelen. En ze" zich"omdraaide, roocl en'triom- daar zagen ®!tog voor onze verbaasde ogen die verscmj- ning die zo helemaal uit de toon viel hier in deze „stad" Vl"t" fantelljk. „Ik sta verbaasd over je," zei Peggy, haar lievelingsuitdrukking te pas brengend, toen we weer voortzeulden door de modderige straat. „Ik zou zo'n troep lum mels niet eens te woord gestaan hebben. Je moet niets terug zeg gen tegen zulk tuig." „Nee, ik kan me voorstellen, dat jij daarvoor gepast had," zei Vic, goedmoedig, „maar als we alle maal zo deftig waren als jij eh 't Bleekgezicht hier, dan zoue die of in het landschap rondom! 'Het was een meisje in een on gelooflijkchique wit-en-zwarte regenmantel, met een klein wit-en -zwart regenhoedje, dat regel recht uit Parijs geïmporteerd moest zijn, 'n beetje schuin op het hoofd. Onze eerste indruk, toen we haar half van opzij zagen staan, in gesprek met de verhijs terde dorpsdrogist, was, dat een slanke, elegante ekster hier voor de regen was komen schuilen. Ze was aan 't praten. Haar ho ge, heldere stem was al even steeds als haar hele verschijning. „Wilt u zeggen, dat u hier geen enkel merk lippenstift hebt?" En toen wij, Landmeisjes, drui pend en verwaaid binnenklosten, draaide ze zich half om met een blik, die scheen te zeggen: „Ei? wat krijgen we nu voor kostelijke inboorlingen hier!" Ons regentenue was niet direct elegant te noemen. Die stugge bruine rubberjassen met pelerine schenen het knappe meisje bui tengewoon te vermaken. Want knap was ze verbluf' fend knap, met haar klein mond je, haar grote ogen en haar weer galoze teint! Een „echt" krulle tje ringelde langs elk van haar rose oortjes en aan haar lange, opgekrulde wimpers hingen nog de regendruppels. En wat was ze uitstekend gekleed! Zo dood-een- voudig en juist daardoor zo ge raffineerd chic! Ze was een type, dat je hier in deze negerij geen ogenblik zoudt verwachten. (Wordt vervolgd.) geeft, is 4,45 hetgeen zeer hoog is, daar bij geiten een per centage van 4 al aan de hoge kant is. Daar men „Hugo" als bok wil bewaren, wordt hij niet regelmatig gemolken. Deskundi gen staan voor een raadsel. Thans zijn o.a. door de veeartsenijschool reeds pogingen in het werk ge steld om deze melkgevende bok voor een nader onderzoek aan te kopen. BOESMAN NAAR RECORD HOOGTE. Op de NCRV-landdag is de luchtballon „Rambaldo'" van de Haags^ ballonclub met twee man aan boord opgestegen. Men voer over Nijverdal en Alméto in de richting van Duitsland. De ballon steeg zeer snel tot grote hoogte en bereikte na een uur stijgen een hoogte van 6000 meter. Balloncommandant Boesman en de Franse ballonvaarder Jacquet deden op deze hoogte, die nog niet eerder door een Nederlandse bal lon werd bereikt, belangrijke waarnemingen. Daarna begon de ballon snel te dalen. Boerman wist de „Rambaldo" veilig te lan den op een weide tusseh Münster en Osnabrück. Het was de eerste landing van een Nederlandse bal lon in Duitsland sinds 10 jaar. De bemanning werd 12 uur door de Duitse politie opgehouden. De Britse bezettingsautoriteiten werkten zeer mede tot een snelle thuisreis van de recordvaarders. DE AMSTERDAMSE HAVENSTAKING. De staking van de ongeveer 1500 arbeiders bij de samenwer kende havenbedrijven te Amster dam duurt nog steeds voort. Deze staking vond haar aanleiding in het ontslag van een der arbeiders, waarop 85 man het werk neer legden. Dit ontslag werd later ingetrokken, doch de directie van de S.H.B. weigerde op grond van de arbeidscontracten, die in geval van conflict arbitrage voorschrij ven, het loon over de gestaakte uren uit te betalen. Daarop heb ben ook de overige arbeiders het werk neergelegd. De vaste kern van de scheepvaartmaatschappijen is echter aan de arbeid gebleven. De burgemeester van Amsterdam, Mr. Arn. J. d'Ailly, voert thans besprekingen met de bij het con flict betrokken partijen in een poging tot een oplossing te ge raken. De toestand in de haven blijft stationnair met dien verstande, dat volgens mededelingen van de Scheepvaartveren. Noord Vrijdag ochtend enkele personen de arbeid hebben hervat. JOFIE, JAPIE EN SINTERKLAAS. In December j.l. zond een vader van twee kinderen uit Gouda, op aandrang van zijn beide telligen een schrijven aan „Zijne Excellen tie Sint Nicolaas, per adres Bur gemeester van Madrid, Spanje", in welk schrijven hij[ aan Sinter klaas om speelgoed voor zijn kin deren verzocht. Geenszins zal de vader van de 4-jarige Jopie en de 5-jarige Japie hebben bevroed, dat aan zijn schrijven in de Spaanse pers zoveel aandacht zou worden geschonken en dat Sinter klaas bovendien zijn brief met speelgoed voor Jopie en Japie zou beantwoorden. De brief kwam n.l. na verschillende omzwervingen terecht bij de pastoor van de Sint Nicolaaskerk te Madrid. Een Spaanse journalist vernam hier over het een en ander, en het ge volg was, dat, toen deze brief in de bladen werd gepubliceerd, van vele kanten speelgoed werd opge stuurd. Zelfs toen Jopie en Japie al rijkelijk waren voorzien, hield de stroom niet op. Thans zijn door de K.L.M. twee Spaanse journalisten, die in deze actie een belangrijk aandeel heb ben gehad, uitgenodigd om een bezoek te brengen aan ons land. Het zijn Victor de la Serna Jr., onderdirecteur van het dagblad „Ififormation.es" te Madrid en Al berto Povela Longo, secretaris van het Spaanse persbureau E.F.E., die Donderdag een bezoek hebben gebracht aan Gouda, waar zij op het stadhuis officieel door de burgemeester zijn ontvangen. De ouders van Jopie en Japie, als mede de beide kinderen, waren bij deze ontvangst aanwezig. Aan de journalisten werd een Goudse kaas aangeboden. Zij waren zeer geroerd door de beminnelijkheid en de eenvoud van deze Gouwse familie. Weliswaar was Japie in het begin enigszins bang, omdat hij dacht te doen te hebben met „Sinterklaas in burger", maar Jopie praatte honderd uit over haar Spaanse poppen. Het ligt in het voornemen der beide journa listen om Jopie en Japie, die mo menteel zeer populair zijn in Ma drid, het volgend jaar uit te no digen voor een vacantie aldaar, mede in verband met de gezond heidstoestand der beide kinderen, die hun niet al te best leek, Maandag j.l. zijn de beide jour nalisten per K.L.M. uit Madrid vertrokken. Zij hebben o.m. eni ge excursies gemaakt naar Volen- dam, Amsterdam en Rotterdam. Zij waren getroffen door de ver woestingen, die in deze laatste plaats, alsmede in Den Haag wa ren aangericht. Daarnaast uitten zij echter hun bewondering voor de snelle wederopbouw hier te lande. Opvallend vonden zij de vele en mooie taxi's, welke in onze grote steden rondrijden. Ma drid was, blijkens hun verklarin gen, niet zo rijkelijk in dit opzicht bedacht Heden zullen zij de terugreis aanvaarden.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2