DE TOESTAND IN INDONESIË AMERIKAANS GREDIET aan Oostenrijk Duitse herstelbetalingen aan Nederland Dc Veiligheidsraad niet competent Ned. regering aanvaardt arbitrragevoorstel van Amerika Indonesische kwestie in behandeling Partij van de Arbeid schaart zich achter de Regering n; Oeverklaring vanVanKletfens ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1947. 3de Jaargang No- 569. WIL NEDERLAND GEHEEL JAVA BEZETTEN? NEDERLANDS Legercommuniqué Prinses Elisabeth huwt op 20 November Nieuwe klacht van Griekse Regering Visa Brits-Amerikaansezöne Zomernostzegels Nederlands dank aan België Amerikaans Generaal over de atoombom Verklaring van Koos Vorrink Kapitein Daehli over Ds. Niemoeiler tcunis Sn enkele regels Australië dient resolutie in Van Kleffens'aan het woord Franse begroting niet in evenwicht Frankering bij Abonnement - Terneuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. VrU warm. In bet Zuiden van bet land meer bewolking. Aanvanke lijk zwakke, later echter matige wind uit Oostelijke richtingen. Over 't algemeen iets hogere temperatuur. Onder Redactioneel® leiding van P. L. D. J. van Oeveren. Redactle-adroa: Noordstr. BS-57, Terneuzen. Tel 2510 - Na 8 uur 2078. Hoofdagentschap voor V7est 'ieeuwsch-Vlaanderen 2 uij - mms trmrm DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: lbTegels 60 ct.iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Wlllemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De VrUe Zeeuw" - Verschijnt dagelijks - Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN. 1947 Zon MflAU Aug. Opk. Ond. Opk. Ond. 2 5.01 20.30 21.19 4.49 5.03 20.28 21.38 6.— 4 6.04 20.27 21.54 7.13 5 5.06 20,25 22.08 8.25 6 5.08 20.23 22.20 9.38 7 5 09 20.21 22.33 10.51 8 5.11 20.20 22.48 12.07 9 5.12 20.18 23.06 13.26 10 5.14 20.16 23.28 14.48 Volgens het Franse persbureau A.F.P. schijnen de Nederlanders thans besloten, te zijn om in te genstelling met hun oorspronke lijke bedoelingen Java geheel te bezetten. Deze herziening van hun standpunt is waarschijnlijk te wijten, aldus A.F P., aan het feit, dat de republikeinen conse quent de tactiek van de ver schroeide aarde toepassen in de gebieden, welke zij nog bezet hou den. Malang is het droeve be wijs van de gevolgen van deze tactiek. Men kan thans ver wachten, dat de Nederlanders de. naar zij hopen, laatste aanval zullen richten op het hart van de republiek door hun troepen van het Westen, Noorden en Oosten van Java naar Djogjakarta en Soerakarta te dirigeren. STOPZETTING LEVERING VAN OORLOGSMATERIAAL Hoewel het toestel medische midd/slen vervoerde was het be sluit tot de vlucht op eigen risico genomen. VERSTREKKING MEDICIJNEN. VAN iKngeland heeft de levering van oorlogsmateriaal, bestemd voor lading in het Nederlandsche vrachtschip „Saoaroea" in de ha ven van .Southampton, than.- stopgezet, aldus deelt het Fo reign Office mede. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat nog een hoeveel heid militaire goederen, die reeds voor Bevin's verklaring over stopzetting der leveranties aan de Nederlandse militaire autoriteiten was overgedragen, moet worden geladen. Dan zal de „Saparoea" het laatste schip zijn, dat met oorlogsmateriaal voor de Neder landse regering een Britse haven zal verlaten, zolang de gevechten ir. Indonesië duren. Hoewel het Britse aanlbod tot bemiddeling nog steeds van kracht is, wordt door de verklaringen van Mr. Van Kleffens, dat bemiddeling thans geen nut zou hebben, de mogelijk heid om het conflict op te lossen uitgeschakeld, totdat Nederland de militaire operaties heeft be ëindigd, aldus diplomatieke waar nemers te Londen. DE INDISCHE DAKOTA. Volgens officieele rapporten, welke bij het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken zijn bin nengekomen, bevond zich de Da kota, welke twee dagen geleden door een Nederlandse jager werd neergeschoten (dit is inmiddels tegengesproken. Red. A N.P.) buiten de route welke krachtens de Chicago Air Convention was voorgeschreven. De woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Za ken voegde aan deze verklaring toe dat volgens deze ingekomen apporten, de piloot van de Da kota van te voren was gewaar schuwd, dat hij bij afwijking van de vastgestelde route de kans liep te worden beschoten. Ook, zo verklaarde de woordvoerder ls vastgesteld, dat de Dakota niet onder de bescherming van het Rode Kruis vloog en dat het toe stel ook geen kentekenen droeg van dien aard. Naar aanleiding van een ver zoek uit Malakka om medicijnen voor het Indonesische Rode Kruis beschikbaar te mogen stellen, heeft de Nederlands-Indische re gering besloten via de radio con tact te zoeken met de republi keinse autoriteiten te Djokja om te vernemen aan welke medica menten behoefte bestaat Deze zullen waarschijnlijk grotendeels kunnen worden verschaft uit locale voorraden, terwijl Malakka zeker bereid zal worden gevonden om het ontbrekende te verschaf fen. De verstrekking zal plaats vinden door het Nederlandse Rode Kruis of door bemiddeling van het Internationale Rode Kruis. VERZET VAN EGVPTE TEGEN PASSAGE VAN NEDERL. MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, verzet Egypte zich evenals alle Arabische landen en India tegen de passage van Ned. militaire vliegtuigen met bestem ming Indonesië. Er zijn ook moeilijkheden gere zen over passagiers, die men ver denkt militairen in burger te zijn. Toch zijn 4 Nederl. vliegtuigen er in geslaagd om het vliegveld van Cairo te verlaten. Zij trach ten via Ceylon naar Indonesië te vliegen. Mr. E. N van Kleffens heeft tijdens de vergadering van de Veiligheidsraad de volgende me dedeling gedaan: „Ik ben dooi de Nederlandse regering ge machtigd mede te delen dat de Nederlandse regering het aantiod van goede diensten var de Ver enigde Staten toegejuicht en dat aanbod aanvaardt" Mr. Van Kleffens voegde hier aan: „Met het oog hierop zal met de Verenigde Staten overleg worden gepleegd ten aanzien van de wijze waarop van deze goede diensten gebruik zal kun nen worden gemaakt. Naar Aneta te New-York ver neemt was het Amerikaanse aan bod van goede diensten ook ge richt tot de Republiek. Republiek heeft geen bezwaar tegen behandeling in Veilig heidsraad. de Republikeinse regering geen enkel bezwaar tegen behandeling van de Nederlands-Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad, daar de politiek van de Republiek er altijd op gericht was, dat zij niet van de buitenwereld geïso leerd zou worden. Brits commentaar op het Amerik. bmiiddelings aanbod. had de Sowjet-propaganda steeds de nadruk gelegd op het feit, dat er motieven waren, gebaseerd op economische interessen, die een verklaring geven voor de belang stelling, die Washington voor de Indonesische kwestie toont. Volgens radio-Djogjakarta heeft De export-import bank heeft toestemming gegeven tot het ver lenen van credieten tot een totaal bedrag van 13.005.000 dollar aan Oostenrijk voor het financieren van de import van noodzakelijke grondstoffen en uitrustingen voor bepaalde bedrijfstakken. Het crediet zal worden gegan- randeerd door de Oostenrijkse reigering en worden gebruikt voor de financiering van 8 pro jecten welke betrekking hebben op de minimum-importbehoeften van geselecteerde ondernemingeu in de volgende bedrijfstakken: alliages, staal, electrische machi nerieën, apparaten, non-ferro me talen, machines, voertuigen en chemicaliën. De producten van deze onder nemingen zijn niet alleen in Oor tenrijk benodigd, doch ook ii Op Buckingham Palace te Lon den is officieel bekend gemaakt, dat de huwelijksplechtigheid van Prinses Elisabeth en Luitenant Mountbatten zal plaats hebben op Donderdag 20 November aan staande, in Westminster Abey. De plechtigheid zal aanvangen des morgens te 11-30 uur. Ver- wacht wordt, dat de aartsbis schop van Canterbury, met as sistentie van de deken van West- minster het huwelijk zal inzege nen en' dat ook de aartsbisschop van' York aan de dienst zal deel- nemen. De Griekse delegatie bj de Verenigde Naties beeft een nieuwe klacht net betrekking ttot de situatie op de Balkan :.n gediend bij de Veiligheidsraad Zij beroept zich Uians op de toe pasbaarheid van hoofdstuk zeven van het Handvest, welk hoofd stuk de bedreiging van de vrede ën de daden van agressie betreft. Tsaldaris, de Griekse Minister van Buitenlandse Zaken, heeit Reuter meegedeeld, dat naar zijn mening alle vrije volken achter Griekenland behoren te staan „De waarheid zal -zegevieren en niet het misbruik van ae waar heid, dat de Sowjet-Unie en haar satelieten nastreven". Als ten- gevolge van het veto-recht cL Veiligheidsraad opnieuw machte loos zou zijn, aldus Tsaldaris, dan moet de wereld andere mid delen vinden om zich te vo-we- ren tegen de aanvallen op de vrijheid. In elk geval diende een einde te worden gemaakt aan de ,on- verklaarde oorlog van Alban.e, Bulgarije en Joego-Slavië tegen Griekenland." Europa en in de gehele wereld. Daarom is men er van verzekerd dat buitenlandse valuta om te voldoen aan de verplichtingen tegenover de export-importbank ter beschikking zullen komen. Een bedrag van 8.400.0G0 dol lar is beschikbaar gesteld voor de aankoop van grondstoffen, ter wijl een bedrag van 4.605 000 dollar ter beschikking is gesteld voor de aankoop van kapitaal goederen. De credieten voor grondstoffen zijn aflosbaar in een periode van 3jaar. De ere dieten voor de aankoop van kapi taalgoederen zullen een looptijd hebben van 7 jaar. Enige tijd geleden verleende de export-importbank aan Oos tenrijk een crediet ten bedrage van 750.000 dollar, terwijl Oos tenrijk verder nog een crediet heeft gekregen voor de aankoop van Amerikaanse surplusgoede- ren ten bedrage van 9.907.000 dollar. De beslissing van Nederland om de (bemiddeling der Verenig de Staten in het conflict met. Indonesië te aanvaarden is met opluchting in Britse regerings kringen ontvangen waar men, zo als Bevin Donderdag in het La gerhuis duidelijk maakte, had verwacht dat bemiddeling eerder een eind ^jan de gevechten zou hebben gemaakt dan het debat ir de Veiligheidsraad. Er is ech ter geen officieele uitleg be schikbaar over de omstandigheid, die Nederland ertoe hebben ge bracht het bemiddelingsaanbod der Amerikaanse regering te aanvaarden, aldus schrijft Reu ters diplomatieke correspondent. Slechts vierentwintig uur vroe ger had Bevin het duidelijk ge maakt dat het Britse benvdde- lingsaanbod open bleef, ofschoon het reeds door de Nederlandse regering was verworpen en dat hij ten aanzien van deze aangelegen heid met het Amerikaanse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken in contact bleef. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen was een ge meenschappelijk bemiddelings aanbod van Washington en Lon den voorspeld als volgende stap naar het onderdrukken van de oorlog in Indonesia, en de om standigheden die ertoe hebben ge leid dat de Amerikaanse rege ring het aanbod deed en dat de Nederlandse regering het aanbod ajannam vinden in officieele krin gen te Londen. Donderdagavond nog geen uitleg. Uit een prak tisch standpunt is de belangstel ling te Londen nu gericht op de regering van Indonesische ie- publiek, wier houding ten aanzien van het bemiddelingsvoorstel nog steeds onbekend is, en op de maatregelen die genomen zullen worden voor een wapenstilstand zolang de bemiddeling duurt. De tegenzin, die Gromyko in de Veiligheidsraad heeft getoond, om 'bemddeling te aanvaarden, komt pl ereen met de Russische politiek ten opzichte van het Indonesische geschil, die een openbare behan deling wil over de na-oorlogse poltiek van Engeland en land in Indonesië. Ook vóór het Amerikaanse be middelingsvoorstel was gedaan De Nederlandse troepen hebben Donderdag Banjoemas, 75 km ten Zuidoosten van Tegal, en Poer- waredja, 22 km. ten Zuiden va.i Poerwokerto, bezet en zijn ver volgens verder opgerukt. Verschillende bruggen over de rivier Serajoe zijn bezet en een Republikeinse tegenaanval op Tri- beber is afgeslagen In samen werking met de Koninklijke Marine heeft de Nederlandse luchtmacht Republikeinse kust- batterijen op het eiland Noesa Kemlbangan buiten werking ge steld Op Zuid-iSumatra hebben Repu blikeinse eenheden verschillende pogingen ondernomen tot infil tratie rondom Batoeradja, 15 km ten Zuid-Westen van Palembang. Op Noord-Sumatra vinden ten Westen van Medan opruimings acties plaats. Republikeinse aan vallen op de brug en over de rivier Soengel Wampoe en op Amhemia zijn afgeslagen. Sedert het begin der militaire acties zijn de Nederlandse ver liezen: 57 doden, 124 gewonden en 15 vermisten. In aansluiting op het commu niqué dat Vrijdagmorgen door de I.A.R.A., het Geallieerde bureau voor de herstelbetalingen te Brus sel, is verstrekt, verneemt de correspondent van het A.N.P. te Brussel nog dat het gedeelte van de fabriek Henschel Flugmotor- hau te Kassei, dat Nederland zal ontvangen een waarde van 1.335.464 R. M. (op basis van 1939) vertegenwoordigt De chemische fabriek waar over in het communiqué wordt gesproken is de Eibia, Gmob Bomlitz te Hannover, een fabriek voor springstoffen, ter waarde van 283.753 R. M. De installatie, die Nederland uit de Paraxolwerke te Lippolds- berg zal ontvangen ter vervaar diging van pentaerithrite, is vrij wel geheel nieuw. Uit de fabrieken van Blohm en Voss ontving Nederland tenslotte machines ter waarde van 417.553 R. M. Neder- De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat buitenlandse zakenlieden, die over eigen mid delen van vervoeraccomodatie en voedsel beschikken, speciale visa kunnen aanvragen voor het be treden van de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland. Van de zijde der Trust-maatschappij voor de handel van Nederland met het buitenland N.V., de centrale in stantie, die door het Ministerie van Economische Zaken belast is met bet uitbrengen van adviezen voor het verstrekken van visa aan de Geallieerde vertegenwoordi gers 4n Den Haag, vernemen wij naar aanleiding van dit bericht, dat tot dusverre visa uitsluitend werden uitgereikt aan hen, die van de Geallieerde Bestuursraad z.g. full facilities kregen toege staan. Het zal zeker nog wel twee maanden duren voordat Ne derlandse zakenlieden practisch gebruik zullen kunnen maken van de uitbreiding van de mogelijk heid tot het maken van zaken reizen, waartoe thans is besloten. Gedurende de maanden Augus tus en September zullen zomer- postzegels worden uitgegeven. Zoals bekend, komt de geringe toeslag voor de helft aan cu'ta- rele doeleinden en de andere helft aan sociale doeleinden ten goede. Van deze laatste helft zal op haar beurt 50 ten gunste van de tuberculosebestrijding komen. Een woordvoerder van bet Departementvan Buitenlandsche Zaken heeft gisteren verklaard, dat de in de pers verschenen berichten, als zou Mr. Van Klef fens in de Veiligheidsraad heb ben medegedeeld, dat de Neder landse regering van plan is, „de betreffende leden van de V. N." tot een bezoek aan Indonesië uit te nodigen, niet geheel juist zijn. Volgens de woordvoerder zou de heer van Kleffens in de Veilig heidsraad hebben medegedeeld, dat de Nederlandse regering het plan heeft, een aantal regeringen uit te nodigen vertegenwoordigers naar Indonesië te zenden ten ein de zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie Over de vraag, welke regeringen hier toe zullen worden uitgenodigd, is in Den Haag nog geen beslissin getroffen. Uiteraard moet wor den afgewacht, of dit plan van de Nederlandse regering in de Vei ligheidsraad instemming vindt. De tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden te Brussel, Dr H. R. van Houten, heeft zich Don derdag in opdracht van de Ne derlandse regering naar de heer Spaak, Minister van Buitenland se Zaken van België, begeven. Bij deize gelegenheid heeft hg ter kennis van de Belgische regering gebracht, dat zijn regering voor nemens is een galavoorstelling te Brussel aan te bieden. De Neder landse regering heeft gemeend de gelegenheid van het in werking treden van de Nederiands-Bel- gisch-Luxemburgse douane-over eenkomst te moeten aangrijpen, om van haar erkentelijkheid en van die van het Nederlandse volk te doen blijken voor al hetgeen België gedurende en na de bevrij ding voor Nederland heeft ge daan. Deze galavoorstelling zal plaats vinden in de Koninklijke Muntschouwburg te Brussel in de aanvang van October, en zal be staan uit de opvoering van „Hoff- mans vertellingen" door de Ne derlandse opera. Verzetslieden hebben handgra naten geworpen naar het hoofd kwartier var. het Oryal Hamps hire Regiment, nabij de kantoren van het Joods bureau. Het is nog niet bekend of er doden of gewon den zijn. De meeste ruiten van het gebouw van het Joods bureau zijn-vernield. 1 Generaal J. L. Devers, comman dant van de Amerikaanse strijd krachten te land, heeft verklaard, dat de atoombom waarschijnlijk nimmer meer in een oorlog zal worden gebruikt, daar geen van beide partijen er enig voordeel bij zou behalen. Om dezelfde reden heeft men in de laatste oor log geen gas gebruikt, aldus de generaal. Hij zeide voorts, dat Amerika spoedig zover zal zijn, dat het een volledig uitgeruste infanterie-divisie per vliegtuig naar het toneel van de strijd kan brengen. „Als wij een leger heb ben dat kan vliegen en een lucht macht om het te vervoeren, be staat er alle reden, dat we een nieuwe oorlog kunnen voorko men", aldus genefaal Devers. Naar aanleiding van geruch ten volgens welke de Partij van de Arbeid haar standpunt ten aanzien van het Indonesisch pro bleem zou hebben gewijzigd, hee.t de Indische redacteur van het A.N.P. zich om inlichtingen tót de voorzitter van de Partij ge wend. De heer Vorrink verklaar de, dat deze geruchten iedere grond missen. Aan de verklaring van het Partijbestuur van 21 JuU, het communiqué van de vergadering van het Partijbestuur van 28 Jul en aan de houding, die de Partij van de Arbeid in het debat in de Tweede Kamer op 23 Juli heeft aangenomen zo ze^® de heer Vorrink, „valt ™ets te voegen. Wie de moeite neemt van deze publieke uitinSen.p A nis te nemen, weet, dat de van de Arbeid zich aohter de po litiek der Regering schaard. heeft ge- Dat onzerzijds in welke vorm dan ook een bepaalde druk op de Regering zou worden uitge oefend inzake stopzetting van de actie in Indonesië is volkomen onjuist. Wij zijn het met het kabinet eens; wij hebben geen behoefte op het kabinet welke druk dan ook uit te oefenen. De heer Vorrink zeide verd er. dat het hem een raadsel is, hoe zelfs kon worden verondersteld, dat zijn Partij onderhandeli.igen over het Indonesische vraagstuk zou hebben gevoerd met de Brit se Labour-party. „Geruchten van deze aard worden in verband ge bracht met veronderstellingen als zou de Nederlandse Regering stappen willen ondernemen cm Eno-else bemiddeling in Indonesië te verkrijgen", aldus de heer Vorrink. „Van enige bedoeling van de Regering in deze richting is voorzover mij bekend echter geen sprake". Donderdagavond is de vergade-1 ring van de Veiligheidsraad aan gevangen met een debat over de vraagt of de Indonesische kwes tie al dan niet op de agenda ge plaatst moest worden. De Austra lische afgevaardigde, Kolonel William Hodgson zeide, dat zijn regering het gebiedend noodzake lijk achtte zonder verder uitstel de aandacht van de Veiligheids raad op de situatie te vestigen. De Voor-Indische afgevaardig de Brasen pleitte voor onmid dellijke staking der vijandelijk heden en de betrokken regerin gen te verzoeken zich terug te trekken in de posities, welke zij innamen, toen de vijandelijkheden begonnen. I De Belgische afgevaardigde. Fernand van Langenhove, zeide, dat de raad, hoewel de Indone sische kwestie op de agenda zou kunnen worden geplaatst, zich daarmede niet verplichtte te be slissen, of de raad competent was de kwestie te behandelen of om enig standpunt ten aanzien van deze kwestie naar voren te bren gen. De voorzitter was het hier mede eens. De Sovjet-afgevaardigde, An drei Gromyko, verklaarde, dat de Veiligheidsraad een Indonesisch vertegenwoordiger moest uitno- sche afgevaardigde een resolutie in, waarin verklaard wordt, dat de Veiligheidsraad met bezorgd heid nota heeft genomen van de in gang zijnde vijandelijkheden tussen de gewapende macht van Nederland en van de republiek en, vaststellend, dat volgens het charter van de V. N. deze vijan delijkheden een inbreuk op de vrede betekenen, een beroep doet op de twee regeringen om le. de vijandelijkheden onmiddellijk te staken; 2e. haar geschil op te lossen door arbitrage, in over eenstemming met artikel 17 van het accoord van Linggadjati. De voorzitter stelde vast. dat de Raad de Australische resolu tie onmiddellijk zou behandelen en wel voordat 'een beslissing zou worden genomen over toelating van een Indonesisch vertegen woordiger. De Amerikaanse vertegenwoor diger, Herschel Johnson, stelde voor, dat de Raad een vertegen woordiger van ,,de z.g. Republiek" zou toelaten. De Franse afgevaardigde Alexandre Parodi was van me ning dat het uiterst gevaarlijk zou zijn de Australische resolutie aan te nemen zonder dat de kwestie zelf was besproken. houden en ongeveer tienduizend anderen". Mr. Van Kleffens verklaarde, dat het voornaamste kenmerk der Republiek haar gebrek aan gezag was. Het goedwillende volk van Java en Sumatra kan niet langer wor den overgelaten aan een tyran- nieke regering, die als altijd een totalitair karakter draagt. Onze enige zorg is, dat er een einde komt aan anarchie en chaos, op dat de gewone man in vrede kan leven. Dit is geen herstel var. de koloniale verhouding. Wij wensen samen met de Indonesiërs deelgenoten te zijn. Mr. Van Kleffens bestreed, dat de Veiligheidsraad enige compe tentie bezat'om deze aangelegen heid te behandelen en vroeg bo vendien, welke aanwijzingen er bestonden, dat de huidige actie in Indonesië een gevaar voor de vrede betekende. „Wanneer eenmaal de orde is hersteld, zullen wij ons gelukkig prjjzen de besprekingen onmid dellijk te openen. Indien de hel pende hand mogendheid, oij voorbeeld de Ver enigde Staten, van nut kan zijn, dan zullen wij deze gaarne aan nemen". Va:i Kleffens kondigde aan, dat de Nederlandse regering een aantal vreemde regerings vertegenwoordigers zou uitnodi gen om een bezoek aan het voor malig Nederlands-Indië te bren gen en verslag over hun bevin dingen uit te brengen. De heer Van Kleffens besloot met te zeggen, dat Nederland zijn best doet een nieuwe maatschap pij in de vroegere koloniën op te bouwen en waarschuwde: ..In dien onze eerlijke en constructieve poging hiertoe wordt belemmer*.!, dan zal de verantwoordelijkheid voor een mislukking in deze ge bieden bjj U liggen". De vergadering werd tot vrij dag verdaagd. In een interview met het Noor se blad „Asker og Baerum Bud- stikke" heeft kapitein Daehli, die met Ds. Niemoeiler in hetzelfde concentratiekamp heeft gezeten, verklaard, dat men Niemoeiler niet anders moet bezien dan een gewone Duitser. En dat hij bij een volgende Duitse aanvalsoor log zich als een der eersten voor de Duitse militaire dienst zou melden. Daehli zeide, dat Ds. Niemoei ler in een concentratiekamp was opgesloten, daar hg niet wilde, dat Hitier zich met de Duitse kerk zou bemoeien en hijzelf op kerkelijk gebied een Hitier wilde zijn. Daehli vond NiemoelleT als mens een sympathieke persoon lijkheid, doch zeide, dat Niemoei ler evenals de meeste Duitsers niet kan begrijpen, waarom de Duitse generaals voor hun oor logsmisdaden moeten worden ge straft. Donderdagavond is uitspraak gedaan in het proces tegen 56 Gisteren, kort na het mid daguur, hebben zich in Jeruzalem drie explosies voorgedaan, die jaarden die "beschuldigd wa- werden gevolgd door geweervuu yan communistische activiteit. Een hoofdofficier van het Het pr0ces werd gevoerd in La van een bevriende De Nederlandse afgevaardigde Mr. Van Kleffens, verklaarde zich tegen toelating van een Indo nesisch vertegenwoordiger met het argument, dat hiermee op de dingen zou worden vooruitgelo pen. De Indonesische regering was slechts een defactoregering en geen souvereine. Kolonel Hodgson (Australië) zeide, dat de vijandelijkheden in Indonesië niet louter een „po tiële actie" waren, doch een fei telijke oorlog betekenden Mr. Van Kleffens beschuldigde de Republiek van de „verderfe lijke practijik nog steeds gijzelaars vast te houden" en zeide, dat hij aan de Indische regering om do cumenten betreffende „meer dan duizend schendingen van bet be stand, dat in Maart j.l. met de Republiek gesloten was" verzocht had ter voorlegging aan de Vei- ligheidsraad. Er was, aldus Mr. Van Kleffens, bijna geen spoor te vinden van wezenlijke medewer king van de Republiek op basis van Linggadiati. Tegen einde Juni werden er nog zevenhonderd Vervolgens dTende de Australi- Europese gijzelaars gevangen ge De Franse Minister van Finan ciën, Robert Sohuman, heeft de nationale vergadering medege deeld, dat de Franse gewone be groting voor 1947 niet in even wicht zal zijn, ondanks de korte lings verzwaarde (belastingen en dein het begin van het jaar door Ramadier afgelegde verklaring, dat het begrotingsevenwicht „kost wat het kost" zou worden bereikt. De begrote uitgaven voor het lopende jaar bedragen 635 mil liard francs, terwijl de inkomsten op 610 milliard francs zijn ge raamd. IJet falen van de rege ring om de begroting In even wicht te brengen zou een gevolg zijn van de eisen om loonsverho ging. Internationale Militaire Gerechts hof voor het Verre Oosten te Tokio heeft aan Dr. Evatt, de Australische Minister van Buiten landse Zaken, die thans te Tokio vertoeft, een uittreksel getoom van het 4000 pagina's omvattende dagboek van Markies Kido, de naaste adviseur van Keizer Hiro- hito. Hieruit blijkt duidelijk, dat de Keizer, en hij alleen, verant woordelijk is voor het besluit En geland en Amerika de oorlog te verklaren. Het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft beves tigd, dat Engeland met Amerika besprekingen voert over een ver mindering van de Britse strijd krachten in Griekenland en Ita lië. Het kon echter niet meede len of het in de bedoeling lag de terug door Amerikaanse vervangen r. evenmin, of ook de strijdkrachU]|i in Duitsland en Oostenrijk luden worden ver minderd. I ■'Triëst zal het Brit se oontingei van 5000 man wor den gehand! ®if 4. Coruna. Twee van de drie leiders tegen wie de doodstraf was ge ëist, werden veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. De derde kreeg 15 jaar. Vijf der beklaag den werden vrij gelaten, daar de prosecutie de aanklacht had inge trokken. Er zijn geen bijzonder heden over de vonnissen der ove rige 48 bekend, maar men weet, dat de gevraagde straffen „aan zienlijk verminderd zijn. - Tien priesters (Benedictij nen, Cisterciensers en Jezuieten) zijn te Parijs veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 6 maanden tot 2 jaar en boeten van 8000 tot 20.000 franc wegens het verlenen van onderdak aan aanhangers van te "tekke^Ttrydkrachten de regering van Vichy. De pries- te ureKaen te ters voerden te hunner verdedi ging aan, dat zij gehandeld had den uit een oogpunt van „chris telijke naastenliefde". De aan klager zeide, dat het recht van asyi in Frankrijk in 1675 was af geschaft.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1