w ll if !'i! ei n 1 «I I F p f! F wr III h Opening Chr. militair tehuis te Bandoeng d Li Montgommery's terugkeer naar Engeland N f s k 'I I 4 1. BINNENLANDS NIEUWS |S ■ll oil Liefde op het land J-e t «1 g« P Ml I ll p t" 'r' u hi le.< f ,n Ml el I1 li eF nt l \g aa E r I1 ii M F li 1 b k p tf l L f I-r 1 I H r pi JPC u a I lor Haganah op zoek naar sergeanten MEISJES IN UNIFORM Zal Nederland Engeland om interventie verzoeken? De situatie te Palembang IC tel. •U T it" a ie r I bi >r $r n is n ir [e ai in hi Jn r fei -I c it t o a [r lb Dt ng Id! V< k (el ie* |p d re (o O t1 i iv 1 K51 it I PT ll Veranderingen in het Britse kabinet? De officiële aankondiging aan de vooravond, van de „crisis zitting" van de Britse Labour- parlementsfractie van Woensdag avond inhoudende, dat Veld- maarschalk Montgommery, staf chef der gewapende macht van het Britse imperium, zijn bezoek aan Japan heeft afgelast en zich van zijn bezoek aan Nieuw-Zee- land naar huis haast, werd Dins dagavond in Londen, in verhand met de berichten, dat Groot - Brittannië gedwongen Zou zijn om op drastische wijize zijn gewapen de strijdmachten in te krimpen met het oog op de dreigende eco nomische crisis, aldus de corres pondent van Reuter. Hoewel het Ministerie van Oor log als reden van zijn plotselinge terugkeer „dringende zakelijke aangelegenheden te Londen" op gaf, vestigt het besluit van Montgommery de aandacht op Attlee's grote probleem, namelijk de steeds dwingender behoefte aan in,grijpende maatregelen om het tekort aan arbeidskrachten op te heffen, dat een henieuwing dreigt te veroorzaken van de vo rige wintercrisis, die de in dustriële productie in dit jaar belemmerde, terwijl tussen Att- lee en de leiders der Labour partij voortgegaan werd met het voeren van besprekingen over de critieke situatie, deden bij de volgelingen geruchten over han gende verschuivingen, in het ka binet de ronde, waarbij de posities zowel van de premier Attlee, als van de Minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, en van de Minister van Nationale organisa tie, Herbert Morrison betrokken waren. Volgens geruchten onder de meest links georiënteerden van de Labourpartij zouden op de ver gadering van Woensdagavond de meest rechts georiënteerden het voorstel willen doen dat Attlee de leiding aan Bevin zou overdra gen, zo vervolgt Reuters corres pondent. Een ander gerucht wilde, dat de persoonlijke aanval in de Daily Mirror, op het leiderschap van Attlee, die de partij opriep om Attlee te vervangen, door Morrison geïnspireerd zou zijn. „Nuchtere waarnemers hecht ten echter niet te veel waarde aan deize geruchten". Achter al deze tegenstrijdige berichten staan echter twee feiten. Ten eerste, dat de regering met het oog op de dollarcrisis zo spoe dig mogelijk een aantal beslissin gen zal moeten nemen, die zij tot nu toe steeds uitgesteld heeft; ten tweede, dat onder de hui dige critieke omstandigheden de verschillen in het kabinet, die tot nu toe het nemen van een beslis sing verhinderd hebben het dage lijkse onderwerp van gesprek ge worden 'zijn van de parlements leden die de regering steunen. In Labounkringen van stand vastige volgelingen van de vak verenigingen meent men, dat een rigoureuse besnoeiing der strijd macht de enige weg is 'om de dollarcrisis tegemoet te treden teneinde een daling van de levens standaard tegen te gaan. Eveneens wordt de toekomst van het nationalisatieprogramma der regering zowel voor Groot- Brittannië als voor Duitsland besproken. De nationalisatie van de Britse ijzer en staalindustrie die, zoals voorlopig is vastgesteld De Joodse verdedigingsorgani satie Haganah is Woensdagmor gen 'begonnen met bet „uitkam men" op grote schaal van het district Nathanya in Noord- Palestina. Honderden leden zijn Een liefdes-roman van BERTA RUCK 41) (Naduk verboden) „Hij kent 'n paar familieleden van me", zei Elisabeth weer zo uitdagend mogelijk, „en hij wilde eens met me praten over een an dere huurder voor zijn flat in Londen En dan kwam er nog bij, dat zijn moeder een vriendin heeft, die een dochter heeft, die erover denkt om hij 't Landleger te gaan. Dus je begrijpt, dat hij daar eens met me over praten wilde." „Ja, natuurlijk; ik begrijp het volkomen", zei ik. Drie verontschuldigingen voor een gesprek met een jonge man, die ze nooit anders noemde dan „Hij!" .Daarom schreef hij me een briefje. Ik beloofde hem, dat ik in de volgende zitting van het parlement besproken zal worden ondervindt critiek. De critici voe ren als argument aan dat het risico, dat de leiders der industrie zich zullen gaan verzetten, in deze zorgelijke omstandigheden niet gelopen mag worden. Achter al deze strijdvragen be speurt mén de hoop der conser vatieven en de vrees van menige aanhanger der labourpartij, dat de regering haar programma zal loslaten en de macht zal delen met de conservatieven, aldus Reu ters correspondent. Uit officiële bron te 's-Graven- hage wordt vernomen, aldus schrijft de „New York Times", dat de Nederlandse regering voornerriens is Engeland te ver zoeken zijn interventie te verle nen in het Indonesische geschil op voorwaarde, dat de Nederland se souvereiniiteit op Java, Suma tra en Madoera worde erkend. Bij 'informatie hij het departe ment van Buitenlandsche Zaken te Den Haag konden hierover geen nadere inlichtingen worden Verkregen. Onder zeer grote belangstelling is Dinsdagavond, 14 Juli j.l„ aan de Zuidermagazijnstraat te Ban doeng, het Christelijk Militair Te huis geopend. Hierdoor is eindelijk in een lang gevoelde behoefte voorzien. Zij, die Bandoeng van vóór de oorlog kennen, weten welk een (belangrijke plaats het Christelijk Militair Tehuis aan de Zuiderma gazijnstraat in het militaire leven innam. Er kon geen avond voor bijgaan, of men kon militairen in het Tehuis aantreffen, die daar in de gezellige omgeving verpozing zochten na hun dienst. In de chaotische toestand, welke volgde op de Japanse capitulatie, was het gebouw niet dadelijk be schikbaar voor het oorspronke lijke doel. Het is aan het on vermoeide werken van de heer Zijlstra en zijn medewerkers te danken, dat tenslotte Dinsdag avond 14 Juli het Tehuis in al zijn oude glorie kon worden heropend. Ofschoon de officiële opening op 8 uur was gesteld, heerste reeds lang voor dat tijdstip een. gezel lige drukte in het gebouw. Velen waren gekomen om de heer Zijl stra en het bestuur geluk te wen sen. Behalve van de zijde van de militaire autoriteiten, bestond ook van de zijde van het Binnen lands Bestuur en van het Leger des Heils belangstelling voor de heropening van dil Tehuis. De vele bloemstukken, weikc waren gestuurd, hadden overal êen plaatsje gevonden. Omstreeks 8 uur heette de heer Zijlstra de aanwezigen van harte welkom. Spr. gaf vervolgens een kort overzicht van de voorberei- gemoibiliseerd om de twee Britse sergeanten die door de Irgoen Zwai Leoemi deze maand zijn ont voerd, op te sporen. De Irgoen heeft Maandag ge dreigd, dat de beide Engelsen op hetzelfde ogenblik als de drie Joodse verzetslieden, die Dinsdag zijn opgehangen, terecht gesteld zouden worden. De twee Britse sergeants, Mer- vyn Paice en Clifford Martin, die volgens een bekendmaking te Tel Aiviv van de Irgoen Woensdag zijn terechtgesteld, werden 18 da gen geleden ontvoerd. De Irgoen had reeds eerder gedreigd, de twee mannenn ter dood te bren gen als represaille voor de te rechtstelling van drie Joodse verzetslieden, die Dinsdag in de gevangenis van Acre werden op gehangen. De Irgoen heeft een communi qué aan de pers te Tel Aviv over handigd, waarin wordt medege deeld, dat de krijgsraad van de Irgoen de twee Britse sergeants op de volgende vier punten heeft schuldig verklaard: 1. Illegaal Palestina te zijn bin nengekomen; 2. Britse spionnen te zijn in burger gekleed; 3. Deden te zijn van de „Intelligence Service"; 4. In het bezit van wa pens te zijn. „Het doodvonnis is voltrokken, doch .niet uit wraak voor de terechtstelling van drie Joden op 29 Juli. Deze zal duur gewroken worden door een directe actie", aldus het communiqué dat is on dertekend door de opperbevel hebber van de Irgoen". vanavond na het souper 'n ogen blikje voor hem zou vrijhouden." „O juist. Wanneer beloofde je hem dat?" Het ontsnapte me vóór ik er iets aan doen kon. Elisabeth gaf haar matras een nijdige opstopper, toen ze hem uit de bergplaats sjorde. „Ik kwam hem een paar dagen geleden toevallig op de weg tegen," zei ze majesteitelijk en voegde erbij:. „En je hoeft heus niet te denken, dat er flauwe non sens in 't spel is, hoor!" „Dat heb ik toch geen ogenblik beweerd," zei ik zachtzinnig. „Ja, maar je denkt altijd dade lijk zulke dingen!" zei ze woest. '„Daarom vond ik, dat ik 't je maar beter meteen kon vertellen, om te voorkomen, dat je er een verkeerde indruk van zoudt krij gen!" „Nu, mijn indruk is volkomen juist hoor, daar kun je gerust op zijn!" verzekerde ik zoetsappig. Elisabeth zuchtte eventjes was het van verlichting? en begon haar dekens uit te leggen. De ironie ontging haar blijkbaar. Of ze zich nu alleen maar onge- dingen, welke verricht moesten worden, voordat men tot de ope ning kon komen. Tal van moei lijkheden moesten hierbij worden overwonnen. De heer Zijlstra bracht in dit verband dank aan alle medewerkers en medewerk sters, die hun steentje hadden bijgedragen. Speciaal de militaire en de civiele autoriteiten werden hierbij genoemd. Nadat nog enige aanwezigen het woord hadden gevoerd, was het officiële gedeelte van de avond ten einde en bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. Het muzikale gedeelte van de avond was bij het ensemble van de heer Rosenberg in goede handen. Velen maakten van de gelegen heid gebruik om na het officiële gedeelte een kijkje te nemen in de geheel gerestaureerde en op nieuw aangeklede zalen van het Tehuis. De aankleding mag er in alle opzichten wezen. De toekom stige bezoekers zullen zeker niet te klagen hebben. 'Integendeel, wij zijn er van overtuigd, dat het Militair Tehuis aan de Zuider- Magazijnstraat, net als vóór de oorlog, niet over gebrek aan be langstelling te klagen zal hebben. Bandoeng is door de heropening van dit Christelijk Militair Tehuis een instelling rijker geworden, waar de mlitairen in een echt ge zellige omgeving compensatie kunnen vinden voor het gemis aan huiselijke kring. De bijzonder snelle opmars van de Nederlandse troepen van Pa lembang uit naar het binnenland is, naar mag worden aangeno men, de oorzaak van de geringe vernielingen door de terugtrek kende republikeinse troepen, ter wijl hier ook minder vernieling van Chinees bezit en terreur t.o.v. de Chinese bevolking dan elders heeft plaats gevonden. Op de Pennopo-olievelden woedde echter een vrij belangrijke brand. Op de Talangdjimar-velden bij Praboemoetih is vrij ernstige schade geleden door het opblazen van de electrisehe centrale en de vernieling van een spuiter Vele andere vernielingen waren voor bereid, doch (konden niet worden uitgevoerd wegens de snelle Ne derlandse actie. Volgen® de be volking hadden speciaal Japan ners de hand in deze vernielingen. De arbeiders van de olievelden begroetten de terugkerende on dernemers met vreugde. Verschil lende colonnes, ook van de B.P.M. met voedsel, textiel en materiaal hebben reeds de olievelden be reikt. JONIGETJE VERDRONKEN. De 60-jarige A. Kruit uit de Bothastraat te Rotterdam was Dinsdagmiddag in de Waalhaven met zijn 11-jarige kleinzoon aan het baden in de Waalhaven. On verwacht verdween de jongen in de diepte. De grootvader mqest enige malen duiken, eer hij zijn kleinzoon boven had gehaald De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. v P. R. A. ARRESTEERT SPIONNEN. Door de afdeling spionnage- onderzoek van de Haagse P.R.A. werden Woensdag gearresteerd de Nederlanders: M. P. A. E. Latien en A. van Olst, wier na men nog wel hekend zijn uit de geruchtmakende uniformen-smok- kelzaak van 1930. Zij zijn thans aangehouden wegens het verrich ten van werkzaamheden, ten gun ste van de Duitse spionnage en oontra-spionnagedienst, voor en tijdens de bezetting. JONGEN BIJ ZWEMMEN VERDRONKEN. Dinsdagavond is uit het water van het uitgegraven gedeelte in het land langs de Ouderkerkedijk, 200 meter voorbij de Zuidergas fabriek te Amserdam 't lijk op gehaald van de 12-jarige Cobus Bruinsima van de Tugelaweg, die des middags bij het zwemmen, dat hij niet voldoende beheerste, in een 5 meter diep gat was ge raakt en verdronken. MOEILIJKHEDEN IN HET GEiNTERNEERDENKAMP VUGHT. Vrijdagmorgen was een nieuwe dienstrooster voor de budtenbe- waking van het interneringskamp Vught ingegaan. De bewakers, die reeds in het verleden met de verdeling van de diensttijden niet eens waren, protesteerden met klem tegen dit nieuwe rooster, en een gedeelte van hen, ten getale van 45 man, allen van de z.g. buitenbewaking weigerden op dit rooster het werk te aanvaarden. De kampcommandant heeft de mannen bijeengeroepen en hun toegezegd, dat hij de zaak met rust maakte over de mogelijkheid, dat ik zou denken, dat ze haar hart verloren had, of dat ze het werkelijk verloren had daar kon ik eigenlijk nog niet goed uit wijs. Ik gaf 't dus maar op, en dacht er niet langer over, toen ik eenmaal op mijn matras lag. In- plaats daarvan begon ik te pein zen over kapitein Holiday's an dere logée voor het concert, dat meisje uit de hoofdstad, dat met haar" moeder de portierswoning zou betrekken. 't Was nu heel gemakkelijk voor hem om te zeggen, dat zij het meisje was, dat hij hem paste en dat hij nodig had. maar wat had hij eigenlijk verwacht, dat ik daaruit op zou maken? Ze was een boffer, dat iemand, die zo aardig en gezellig was, zich zoveel aan haar gelegen liet liggen. Maar wat voor 'n soort meisje zou een man als hij kiezen? Geen modepoppetjes, toesloot ik onmiddellijk. Ze zou buitenge woon flink en practisch zijn; erg veel van het buitenleven houden; ze zou natuurliik knap zijn, maar volstrekt niet nuf tig; ze zou na- hen wilde bespreken. Hij eiste echter, dat onmiddellijk de dienst velgens het nieuwe rooster zou Verlopen, hetgeen de toewakers weigerden. Daarop stelde de com mandant hen voor het alternatief: dienstdoen of onmiddellijk ont- 45 Man van de buitenbewaking kozen het laatste en weigerden het werk te hervatten. Dit werd door de commandant opgevat als ongeoorloofde staking, zodat ee - oneervol ontslag voor hen onmid- dellijk van kracht werd en de be- j trokkenen van, de kamp-éablisse- menten werden verwijderd. In het tekort aan buitentoewa- king dat hierdoor ontstond, voor zag men gedeeltelijk door onder commandanten en mannen van de binnenbewaking in te laten val len. De bezetting kon hiermee echter niet op normaal peil ge bracht worden, met het gevolg, dat enkele geïnterneerden, in to taal elf personen en meestal jon geren, kans hebben gezien het kamp te verlaten. Hun opsporing is thans verzocht, maar zij zijn nog niet aangehouden. Inmiddels heeft het Directoraat Generaal voor de Bijzondere Rechtspleging te 's-Gravenhage, waaronder ook het Vughterkamp ressorteert, een uitgebreid onder zoek ingesteld of de ontsnappin gen nu in feite te wijten zijn aan sabotage, respectievelijk staking van de 45 ontslagen bewakers. Verder vernamen wij nog, dat in de laatste week in het kamp te Vught nekkramp was geconsta teerd, waartegen de medische dienst van het kamp zeer uitge breide maatregelen nam en o.a. het gehele kamp met personeel in quarantaine stelde. Wilde ge ruchten waren hiervan 't gevolg. Er heeft zich echter slechts één geval van nekkramp voorgedaan. De toetrokken afdeling ligt nu nog onder quarantaine, terwijl de overige gedeelten van het kamp zijn vrijgegeven. OVERZICHTSKAARTJE NEDERL. VLIEG VEILDEN Drie Engels© piloten klaagden in een periode van veertien dagen (bij het bureau Luchttourisme op tuurlijk erg veel aan sport doen... Maar waarom had ze in vredes naam geen ja of neen tegen hem willen zeggen Dat paste heele- maal niet bij haar resoluut type. Waarom niet ineens ja? Waarom niet Meteen gebeurde er iets merk waardigs. Ik had onder deze overpeinzingen miin polshorloge onder de opgerolde shawl gescho ven, die mijn enig kussen vormde. Mijn hand voelde een zakdoek, waarvan ik niet wist, dat die daar nog tussen zat. Terwijl ik hem vastpakte, voelde ik een harde knooD in een der punten. Een knoop om me ergens aan te herinneren! Maar wat kon dat zijn, en waar om had ik die knoop gelegd? Opeens wist ik het. Elisabeth had dagen en dagen geleden die knoop in mijn groen zijden zakdoekje gelegd. En ze had erbij gezegd, dat die dienen moest om me te helpen onthou den, dat ik minstens ééns per dag treurend aan Harry moest den ken! Ik had dat vergeten. Wat meer Ypentourg over gegevens hen in Engeland verètrekt aangaande Nederlandse vliegvelden. Zij had den willen landen op de vliegvel den „Vlissimgen" en „Waalhaven" en waren er niet van op de hoog te, dat deze velden in de oorlog waren verwoest. Het Bureau Luchttourisme heeft nu een over zichtskaartje van de Nederland se vliegvelden uitgegeven, dat aan buitenlandse piloten gratis wordt verstrekt. EEN MELKGEVENDE BOK. Op het terrein van het gemeen telijk slachthuis te Zaandam werd een kringtentoonstelling gehou den van de kring Zaanstreek van de vereniging ter verbetering van 'het geitenras in Noord-Holland. De bok „Hugo H 742" van de vereniging Koog-Zaandijk ver wierf de kampioenstitel 1947. Als curiositeit kan vermeld worden, dat deze bok melk gevend is. ZES-JARIG MEISJE VERDRONKEN. Het 6-jarig dochtertje van de familie Jansen aan de Schermer- weg te Alkmaar, dat sedert Dins dagmiddag 3 uur werd' vermist, is gisterenochtend levensloos uit het Noord-Hollandse Kanaal op gehaald. BIJ 'T BADEN VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is te Bergen aan Zee het 18-jarige meisje A. Mulder uit Krommenie hij het ha- den verdronken. Haar vriendin netje, die met haar in zee zwom kon nog worden gered. DIEVENBENDE TE NIJMEGEN GEARRESTEERD. De Nijmeegse recherche heeft de hand kunnen leggen op een grote dieven- en inbrekersbende te Nijmegen. Er zijn tot heden 21 arrestaties verricht, terwijl er nog meer kunnen worden ver wacht. Blijkens een ingesteld onderzoek zijn er zestig inbraken gepleegd en meer dan vijftig rij wielen gestolen. De totale buit had' een waarde van 35.000 tot 40.000 gulden. Bij een inbraak aan de Waalbandijk te Nijmegen werd voor 16.000 gulden aan goe deren gestolen. Bij een inbraak in de kousenfatoriek van de Firma Troost werd voor eep waarde van ƒ6500 gestolen. Twee maal wer den inbraken gepleegd in de kan toren der N. S. te Nijmegen, waar de eerste maal 4000 guiden en de tweede maal 1600 gulden werd ontvreemd De bende ver bleef voornamelijk in de oude benedenstad en werd aangevoerd door drie gebroeders. Het onder zoek der politie wordt nog voort gezet. DE STAKING IN DE AMSTERDAMSE HAVEN. Gelijk reeds gemeld zijn Dins dag 85 man van de samenwerken de havenbedrijven te Amsterdam in staking gegaan in verband met bet feit, dat een hunner collega's was ontslagen (volgens de direc tie van de S.H B. wegens het weglopen van zijn werk en het voeren van opruiende gesprek ken). Dit ontslag werd na eén nieuw onderzoek ingetrokken. De stakers eisten daarop uitbetaling van de uren waarop was ge staakt, hetgeen door de directie werd geweigerd, waarbij zij zich heriep op een bepaling in de arbeidscontracten, dat bij ieder conflict arbitrage zal worden ge vraagd. Aangezien de directie weigerde te onderhandelen met de E.V.C. afdeling transport, die de leiding van de staking op zich heeft genomen, nam het conflict scherpere vormen aan met het gevolg dat in de loop van Dinsdag alle arbeiders van de S.H.B. om vattende in totaal ongeveer 1500 man het werk neerlegden. 'Het werk in de Amsterdamse haven wordt door deze staking niet merkbaar gestoord, daar de scheepvaartbewegjng toevallig gering is en de vaste kern van de scheepvaartmaatschappijen, tellende eveneens omstreeks 1500 man, aan de arbeid is gebleven zegt, ik had Harry voor het ogen blik vergeten voor hoelang misschien al? Was het werkelijk al dagen geleden, sedert ik me op mijn gemak had bezig gehouden met die bitter-zoete herinneringen aan die jongeman, die 210 lang al mf'n aandacht en belangstelling geboeid had weten te houden, zo dat ik voor niets anders meer een gedachte over had? Had de kuur van het landleven al zó snel ge werkt, dat andere interessen aan Harry op de achtergrond begon nen te dringen? Ik zag terug op die dagen van radeloos verdriet, op de cata strophe, die eigenlijk de indirecte oorzaak was geweest van mijn vlucht naar dit afgelegen oord. En nu was het mogelijk, dat ik er zó goed overheen was geko men? Verrast en opgelucht haal de ik diep adem en keerde me op mijn zij om te gaan slapen. Maar ik droomde niet van wat me al binnen héél korte tijd weer zo levendig aan Harry zou herin neren! (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2