i «fa i -I 30 b Bntoerlijke Stand "ij Wat de Radio brengt Jm 1 .5oi.r 1 Ufift Jc Srcvincic Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Uit de Staatscourant \<l/ A Sport Kerknieuws i! '«I I 0 1 Ml 3 Jiff*! •i )it\ *-scf V i Hef H%e, Tol s>r| 'sf •at u;ei - ïtU I uil d. I I PRAKTMKDIPLOMA BOEKHOUDEN. Voor het Practijkdiploma Boek houden slaagden o.m.: mej. M. Dieleman te Zaamslag; mej. H. Sol' te Terneuzen; de heer J. Bak ker te Terneuzen en de heer Cou- mou te Terneuzen. PROVi ZEEUWSE VERENIGING „HET GROENE KRUIS". Onder leiding van haar voor zitter Jhr. R. Roëll, burgemees ter van Haamstede, hield de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" Zaterdag j.l. een buiten gewone alg. vergadering te Mid delburg die tevens werd bijge woond door Dr. v. d. Borg, In specteur der Volksgezondheid voor Z6De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur in de plaats van de afgetreden functionnaris, de heer C° Dieleman tot secretaris had benoemd het bestuurslid de heer A. de Lange te 'Goes. In bespreking kwam daarna een voorstel om (op verzoek van Het Wit-Gele Kruis" enige ver andering te brengen in de prac- tische verzorging van de kinder- hygiëne in Zeeland. De federa- tieve commissie voor de hyigiëne van het kind (waarin Het Groene en Het Wit Gele Kruis elk drie leden heb/ben), zou voortaan een stimulerende, controlerende en administratieve taak krijgen, ter wijl de practische verszorging en ook de benoeming van kinder artsen, districtshuisbezoeksters, enz., 'door de Kruisverenigingen zouden geschieden. Na breed voerige discussie werd het voor stel met algemene stemmen aan genomen, waarbij de vergadering zich ook unaniem uitsprak voor het bewaren van het contact in de federatieve commissie. Ook werd de wenselijkheid uitgespro ken, dat alle Groene Kruisvereni gingen in Zeeland zich bij de Prov. Zeeuwse Vereniging zullen aansluiten. Bij de rondvraag kwam' de wenselijkheid van een nieuwe wijkverdeling in West Zeeuws- Vlaanderen ter sprake, waarvoor Dr. v. d. Borg zich bereid ver klaarde, advies uit te brengen. Ook werd gevraagd-naar de mo-, gelijkheid van meer gediplomeer de wijkverpleegsters in Zeeland. Geantwoord werd, dat in dit te kort over enkele jaren wel zal zijn voorzien. TERNEUZEN. Examens. Te Amsterdam slaagde voor het examen Hoogduitse Taal M. O., onze stadgenoot de heer P B. Hamel. Te Middelburg slaagde voor de akte Engelse Handelscorrespon dentie. onze stadgenoot de heer P. J Bakker. M-U.L.O.-examen Te Goes slaagden o.m. voor het M.U.L.O.-diploma A: J. J. van Es te Terneuzen, J. Dieleman je Axel en P. Faas te Zaamslag. NiUWJvN Camtiinewageni Actie. Zoals in andere gemeenten van ons land wordt vandaag de N.I. W.I.N. Cantinewagen Actie voor onze jongens in Indië in onze ge meente ingezet. De cantinewagen zal door de straten van onze gemeente rijden. Vele dames en meisjes hebben zich gratis beschikbaar gesteld om zoveel mogelijk behulpzaam te zijn bij de verkoop van koffie, limonade, ijs en gebak. De prijs is uniform vastgesteld op 0,25. Het comité doet een dringend beroep op alle in onze gemeente gevestigde kantoren voor 't schenken van consumpties en ook op alle ingezetenen om hun steen tje hieraan (bjj te dragen. Het muziekgezelschap „De Ver enigde Werklieden" zal vanavond ook haar volle medewerking hier aan verlenen en om 8 uur op de Markt een populair mars-, wals en liederenconcert geven onder leiding van de heer Schirris t.w.: 1. De Zwarte Duivels. Mars opgedagen aan de Nederl. Mariniers door W. Schootemeyer. 2. Wij willen Holland houen. Arn, Spoel. 3. Carmen Sylva, wals. Ivanovici, arr Molenaar. 4. Jan de Vosmars. A. Schirris. De Staatscourant van Maandag bevat o.m. een prijzenbeschikking handel in wand- en vloertegels en aanverwante artikelen 1942 n, een wijziging van de kaasmerken- 'beschikking niet-v.v. (alg. voor schriften) en van de kaasmerken- beschikking niet-v.v. (alg. voor schriften), een tweede wijziging van de-regeling van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden voor de vijftal takken van de binnen scheepvaart, voorts een eerste aanvulling op de regeling van nacht-veiligheids- en bewakings bedrijven en tenslotte een beschik king vergoeding gevorderde bios coopbedrijven 1947. 5. Farewell to thee. Queen Liliuokalini. 6. My Bonnie. College Song. 7. Mijn Nederland. Richard Hol. 8. Mooi Zeddam, mars. J. P. Bisselink. Pauze. 9. Marche Lorraine. Ganne. 10. Goud- en zilverwals. Frans Léhar. 11. Single Bels. J. Pierpont. 12. Marjoleintje. Tom Erich. 12. Rosetta, wals. J. P. Bisselink. 14. Aan het strand stil en ver laten. Postema. 15. Hier is Londen, mars. W. Schild. 16. Wilhelmus. De cantinewagen is ook daar opgesteld. Een gedeelte van het Marktplein is door de gemeente afgezet, zodat een ieder ook daar in de gelegenheid is dit mooie doel te steunen. Dus: Doet allen mee En gedenkt de jongens over zee. De Ambachtsschool. In aanwezigheid van burge meester Teilegen, het dagelijks bestuur der gemeente, het school bestuur en vele ouders der leer lingen, vond Maandagmiddag jn het Concertgebouw de uitreiking der getuigschriften plaats aan de leerlingen der Ambachtsschool. De voorzitter van het schoolbe stuur, Ir. A. P. Lindenbergh, ver welkomde de aanwezigen en wees op het gewicht van dit ogenblik, waarop een aantal leerlingen de school gaat verlaten om zijn in trede te doen in het bedrijfsleven. Spr. richtte zich in de eerste plaats tot deze groep en herinner de er aan, dat de school slechts voorbereidend onderwijs heeft ge geven, zodat er nog heel wat te leren zal valMn. Het zal echter zeer nuttig zijn gebruik te maken van de mogelijkheid, die de N.O. wet thans biedt: de opleiding in de bedrijven voort te zetten door middel van het leerlingenstelsel, welk stelsel door de Terneuzense Ambachtsschool in stand wordt gehouden. Ook vroeg de heer Lindenbergh aandacht voor de voortgezette opleiding, die wordt geboden door de avondschool te bezoeken, waar aan werkplaatspractijk is verhon den. Spr. sprak de hoop uit, dat zij die de school thans verlaten, de band daarmede niet zullen verbrleken, doch zich verder zullen bekwamen door middel van leer lingenstelsel en avondonderwijs en richtte zich vervolgens tot hen, die de gelegenheid hebben aange grepen, nog een jaar de lessen te volgen. Nu In Zeeland een' M.T.S. wordt gesticht, bestaat straks de mogelijkheid, dat de jongens in Zeeland, dicht bij huis, verder kunnen studeren. Na er op gewezen te hebben, dat zij die bevorderd werden nog een moeilijk jaar krijgen, richtte spr. zich tot de niet-geslaagden en gaf hen de raad zich niet te laten ontmoedigen, doch in September met nieuwe moed te beginnen. De heer Lindenbergh besloot met directeur, leraren en leer lingen geluk te wensen met het behaalde resultaat, terwijl hij tevens ook de ouders feliciteerde met het succes door hun zoons be haald. Hierna sprak de Directeur der school, de heer E. Harmsma, die wees op de bestaande prettige samenwerking, waarna burge meester Mr. Teilegen het grote belang van dit soort onderwijs on der de aandacht bracht. Namens de leerlingen dankte de heer F. Dieleman Directeur en leraren voor het genoten onder wijs, waarna namens de ouders de heer Dekker-Vermeulen zijn grote erkentelijkheid betuigde. Hierna volgde de uitreiking der rapporten en eindgetuigschriften, waarvan wij de uitslag reeds in ons blad van gisteren plaatsten. Het gezelschap begaf zich ver volgens naar het gebouw der Am bachtsschool, waar in de verschil lende leslokalen de werkstukken der leerlingen en de vele prijzen voor de verloting eveneens door leerlingen vervaardigd waren tentoongesteld. Een rond gang door de zalen toonde over duidelijk de degelijkheid van het gegeven onderwijs aan en spe ciaal de werkstukken, vervaar digd door hen, die de school nu verlaten, dus na slechts 2 jaar onderwijs te hebben genoten trokken wel bijzonder de aan- dacht. Tenslotte zij nog vermeld, dat thans ook kan worden deelgeno men aan cursussen voor vesti gingswet Schildersbedrijf, B.O. V.A.G. examens, GAWALO exa mens en vakbekwaamheid Vesti gingswet Smedenbedrijf, terwijl het leerplan ook voorziet in op leiding voor metselaar. En vaklie den in laatstgenoemd beroep zul len de eerste tientallen jaren wel zeer gezocht zijn! Ongetwijfeld zal de Terneuzen se Ambachtsschool, die in Sep tember a.s. de nieuwe cursus met 193 leerlingen hoopt aan te van gen, ook in de toekomst nog vele adspirant vaklieden afleveren. En dat de jongens bij het verlaten 42. „Waar zullen wij deze kerel laten verdwijnen.?" vroeg de Europeaan met een knipoogje naar Marsian. ,Men heeft hem hier zien bin- neugaan" zei Marsian, die plotse ling hang begon te worden om verkeerde dingen te doen. „Ik wil de verantwoording niet op' mij nemen wanneer hier be kende personen verdwijnen." „Wij kunnen hem toch moeilijk terugsturen met de boodschap, dat hier een goudmijn is en of hij de politie maar even wil gaan halen", zei de Europeaan. „Wat raad je mij?" hield hij aan. Ik raad niets" zei Marsian terwijl hij schuw terzijde keek. Intussen leidde de kikkerman Dokie langs een wenteltrap naar beneden. „Waar breng je mij heen, mees ter-worstelaar vroeg Dokie vleiend. „Naar sombere gewelven, vol gens de ontvangen opdracht" zei de kikkerman. ,„U zult meehel pen aan de goudwinning". Nan Ji had inmiddels het trech tervormige gat bereikt. der school iets meekrijgen, waar- 1 van niet alleen zij zelf hun gehele verdere leven de vruchten zullen plukken, doch ook de industrie of het bedrijf, waarin zij worden opgenomen, ten zeerste gebaat zal zijn, daarvoor staat de energieke directeur met zijn staf van be kwame medewerkers, borg! Feestavond Lyceum-club. De Terneuzense Lyceumclub or ganiseerde dezer dagen in „Dan cing Neutraal" een feestavond om hiermede afscheid te nemen van de geslaagde eind-examinandi van het Lyceum alhier, die eerst in rijtuigen een feestelijke rondrit door de stad hadden gemaakt. Bij het betreden van het feest lokaal werden de jongelui verwel komd door de voorzitter van d> Lyceumclub, de heer G. Pladet, waarna zij door het aanwezig ge zelschap op enthousiaste wijze werden ontvangen. De rector van het Lyceum, Ir. G. Westerhof, opende de bijeen komst, waarna hij de voor het eindexamen geslaagde leerlingen een fraaie in goud gedrukte club herinnering uitreikte. Het uitvoerige programma voor deze avond, waarbij ook een wed strijd in hersengymnastiek tussen de eind-examinandi en oud-leer lingen, die door eerstgenoemden met 11%. tegen 5% punt werd gewonnen, deed de uren voort snellen en het sein van sluiting zal wel voor velen te vroeg ge klonken hebben. BIERVLIET. Gaaischietingi, Dat het gaaischieten in Zeeuws-Vlaanderen niet tot de uitgestorven sporten behoort, be wijst het feit, dat Zaterdag 26 Juli en Zondag 27 Juli een schie ting werd gehouden op de schiet baan van de heer F. Ouibrie, café houder te Biervliet. Tot de deelnemers der schie- ting behoorden schutters uit ge heel Zeeuws-Vlaanderen. De uitslagen waren als volgt: Zaterdag: Hooggaai de heer J. Wijffels, Biervliet; le zijgaai de heer A. Bernaerd, Biervliet; 2e zijgaai de heer E. de Boevere, Biervliet. Zondag. Hooggaai de heer J. Mollet, Sas van Gent; le zijgaai de heer B. de Pauw, Hoofdplaat; 2e ziijigaai de heer J. Wijffels, Biervliet. Dat deze sport niet zo druk meer beoefend wordt, komt, door dat de schutters aangewezen zijn op Belgisch materiaal. Als de Ned. Bank deviezen aan de diverse maatschappijen zou kunnen .verstrekken voor aankoop van materiaal, dan zou deze bij uitstek oud-Nederlandse sport zeer zeker weer een tijdperk van bloei tegemoet gaan. De 7e ronde van Biervliet. De zevende ronde van Biervliet werd pp de laatste kermisdag verreden. Trots de tropische hitte versohenen 35 renners aan de start. Bij de eerste ronde lag het pele- ton geheel uit elkaar. De kop groep bestond haast de gehele wedstrijd door, uit zes renners, waarvan op de laatste ronden nog 2 afvielen. De koers werd in recordtijd gereden, wat gezien de weersomstandigheden een grote prestatie is. De uitslag was; 1. P. de Vries; 2. Voorting; 3. Y. van Beek; 4. J. Geerts; 5. Meesiters; 6. J. E. v. d. Veen; 7. N. van Deursen; 8. Van Zundert; 9. Van der Horst; 10 Jan de Rooij. De burgemeester A. P. Kosten- se sprak alvorens de beker aan P. de Vries uit te reiken, de hoop uit, dat deze heden in Parijs hij de Wereldkampioenschappen even eens de zege moge behalen. Zoals ieder weet is De Vries nationaal kampioen. VLISSINGEN. Uitreiking medailles. Dr. Staverman heeft Maandag avond te Vlissingen als vertegen woordiger van de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen de medaille met oorkonde dier maat schappij uitgereikt aan de heren W. Loman en H. Holtkamp. Eerstgenoemde heeft bij een ijs koude wind op 17 December van het vorige jaar de vierjarige Willy Verdoorn, die door het ijs in de tankgracht te Vlissingen was gezakt, en diens moeder, die bij haar reddingspogingen het zelfde lot ten deel was gevallen, uit het water gehaald. Na gerui me tijd kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, was de red der de uitputting nabij. Hij werd toen afgelost door de aspirant- aigent van politie H. Holtkamp. Na 4% uur van ingespannen arbeid gaf het ventje weer teke nen van leven. «Thans was het met zijn ouders aanwezig hij de huldiging der redders. VOETBAL. BiervlietWatervliet. De voetbalwedstrijd Biervliet- Watervliet, welke Zaterdag te half vier op het voetbalveld te Biervliet werd gespeeld, eindigde met een 31 overwinning voor Biervliet. Alhoewel Watervliet voor de rust verre in de meerderheid was, scoorde Biervliet 2 maa.l Na de rust was het spel der be zoekers veel slapper. De partijen wisten elk nog een doelpunt te scoren. De sportiviteit der Water- vlieters was groot, o.a. maakten ze geen gebruik van een' straf schop^ door de bal zachtjes naar de Biervlietse keeper door te geven. BiervlietIJ ziendijke. Op de tweede kermisdag, Zon dag 27 Juli, werd alvorens de grote wedstrijd XerxesD.H.C. aanving een wedstrijd gespeeld tussen de Junioren van Biervliet en XJzendijke, welke eindigde met een 70 overwinning voor de Biervlietse Junioren. NED. KERV. KERK. Door de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Biervliet, welke Maandagavond in vergadering bij een was. werd Ds. Wiebosch,, uit Amsterdam, beroepen. Ds. Wie bosch heeft het laatst in Giesen- Ouwerkerk gestaan, maar heeft destijds wegens ziekte zijn ge meente moeten verlaten. TERNEUZEN. Gevonden voorwerpen. De Corpschef van het Gemeen telijk Politiecorps maakt bekend, dat omtrent de navolgende ge vonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen: Zilveren armbandje, A. v. Dam- me, Dijkstraat 16; Collier, Doorns, Steenkamplaan 20; zilveren kin derarmbandje, Meijer, De Doel- derstraat 14; bankbiljet van ƒ10, E. Koevoets, Burg. Geillstraat 34; zilveren kettinkje met hanger, B. v. d. Bulck, Veldstr. 11 (Sluiskil); bedrag aan geld, J. Jansen, E 17, Hoek: tabakskaart, A. J. Klaas- sen, Noordstr.bril met hoorn montuur, J. de Reus, Grenulaan 19a; lederen ceintuur, S. van Houake, Javastr. 44; portemonn J. van Akkeren, Tramstr. 49; rie ten koffertje met inhoud, Mare- chausséekazerne, Nieuwstr.; por- temonnaie met mhcud, L. de Bruijne, Herengracht 3; blauw badpak, C. de Reus, Grenulaan 19a; oranje sjerp, A. Rouw, Dek- kerstr. 57; vulpen, J. Pijpelink, Boeregat C 30 Hoek; gymna sium-agenda, vulpen, ijzeren goot je, sleutel en kaatsbal, Bureau van politie. Terneuzen. Huwelijks-aangiften. 19 Juli. Arthur J. F. Neve (van Valken burg), 25 j., jm. en Johanna M. Fonteine, 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 23 Juli. Marinus M. Gulden, 22 j„ jm. en Cornelia Bondewel, 21 j., jd. 24 Juli. Pieter Hamelink (van Zaam- DONDERDAG 31 JULI. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Mendel - sohnprogr.; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.30 Klaas van Beeck; 13.00 Nws.; 13.20 Verv. KI. v. Beeck; 13.45 Vrouwenvaria; 14.00 Geleste-ensemble; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Kamerorkest; 16.00 Bijbellezing16.45 Gram.; 17.30 Pianorecital; 18.00 Mandolinata; 18 30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.;. 19.15 Nieuws uit Indië; 19.45 R.V.U.; 20.00 Nieuws; 20.15 De Mariniers; 21.00 Orgelspel; 21.30 Vaart der volken; 21.50 Met band en plaat; 22.30 Nws.; 22.45 Avondoverdenkinig; 23.00 Gam. HILVERSUM H. 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9 35 Arfoeidsvit.10.35 Gram.: 11.30 Fluit en piano; 12.00 The Romancers; 12.35 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Jetty Cantor; 14.00 Gram.; 15.00 Voor zieken en ge zonden; 16.05 Reprises; 17.30 Gram.; 18.00 Nws.; 18.15 Sport- praatje; 18.30 Gram.; 19.10 Zo- merconfetti; 20.00 Nws.; 20.15 Concertgebouworkest; 22.00 In de schijnwerper; 22.30 Pierre Palla; 1 23 00 Nws.; 23.;25 Piet van Dijk; 23.45 Gram. slag), 21 j., jm. en Cornelia M. Dekker, 20 j. jd. Willy A. M. van de Winckel, 19 j., jm. en Jolina Seheele, 19 j. jd. Geboorten, 19 Juli. Janneke, d. van P. van den Eerge en T. Ver schelling (won. te Axel). 20 Juli. Adriana Maria, d. van W. Cats- hoek en H. C. Honders. Theophile Désiré, z. van Aug. de Waele en A. van Poorten. 21 Juli. Jozias Daniël, z. van J. I. van der Hagen en A. C. van den Berge (won. te Axel). Overlijden. 19 Juli Adriana den Hamer, 79 j., wed. van Willem Koole. 23 Juli. Josephus van der Sneppen, 86 j., weduwn. van M. F. Middendorp. 24 Juli. Petrus Thij- sebaert, 61 j„ echtg. van E. Bou- chaute (won. te Waterland (B.). LOOP DER BEVOLKING. - Gevestigd: I. C. Boes, Vloos- wijkstr. 33, Dordrecht; C. A. Schijve, Noordstr. 43a, Vlissingen; R. A. de Putter, Donze-Visserstr. 73, Vlissingen; W. H. Kooman, Kanaalweg 61, Rotterdam; H. A. D. Dhaene, Spoorstr. 12, Sas van Gent; F. A. Koulen, Noordstr. 45. Uden; G. v. d. Loon, a/b „Canada" Lemsterland; J. F. Stoffels, Ho- gendijk 4. Zaamslag; F. E. v .d. Bergen, Nieuwstr. 41, Apeldoorn. Vertrokken: D. J. van Damme, Dekkerstr. 45, Ouder-Amstel; J. M. Perrels, Axelsestr. 58, Noord- wijk; P. A. Lenaers, Scheldekade 18, Oostende (B.J. P. Helmen dag, P 67, Middelburg; H. M. de Koning, Westkolkstr. 8-10, Hon- tenisse; J. Louw, Westkolkstr. 5, Assendelft. VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd totaal 2406 stuks, w.o.: 237 paarden, 125 veulens, 545 magere runderen, 570 vette runderen; 106 graskalveren, 239 nuchtere kalveren 221 schapen en lammeren, 217 biggen, 146 hok ken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeien le kw. 650, 2e kw. 550, 3e kw. ƒ400; melkkoeien le kw. ƒ650, 2e kw. 550, 3e kw. ƒ400; vare koeien le kw. 500, 2e kw. 400, 3e kw. ƒ325; vaarzen le kw. ƒ450, 2e kw. ƒ350, 3e kw. ƒ225; pinken le kw. 350, 2e kw. 250, 3e kw. ƒ200; graskalveren le kw. ƒ140, 2e kw. ƒ100, 3e kw. ƒ70; biggen per week le kw. 35, 2e kw. 25, 3e kW. 20. Overzicht: Biggen aanvoer minder, handel lui; prijzen terug gaand; kalf- en melkkoeien iets ruimere aanvoer, handel zeer lui; prijzen van vorige week met moeite te handhaven; varekoeien aanvoer als vorige week, trage handel, prijzen stabiel; vaarzen en pinken aanvoer iets minder, han del traag, prijzen onveranderd; graskalveren iets ruimere aan voer, flauwe handel, prijzen niet geheel prijshoudend. Q i< ierl nz« ot-f tu r. 4 ;,2! en ;i cb Re|e It b of 1' te 3 o ït itel S' v,bei j lat c r iol llrtj >0.-1 if f a ri >a zi df'1! 41 vfln| I' 1 e: 's(i vejpi c'f i - -ai n en J| i.P? 0 1 te v /ai .iH 133 f -■Xtm

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3