m A d Onthulling Dr. Zamenhof-monument m ir llat Jc li 1 ft te Bergen op Zoom ff 3 :ènd. ;i Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan Engeland weerlegt Russische zinspelingen ONDERHOUD MET SJAHRIR PUZZLE MEE VOOR DE JONGENS OVER ZEE Noors schip in brand De Belg. subsidiepolitiek Branden in Boedapest kapelle. 1 ,erFi ■■I 5a 3 'esf ;LÏ el> p i jln of De v 1 Zondag "brachten de Terneuzen- se Esperantisten een bezoek aan Bergen op Zoom, om de -"onthul ling van het Dr. Zamenhof-monu ment, hetwelk door de bezetter vernield werd en nu gerestaureerd is bij te wonen. 'Uit alle delen van het land wa ren vertegenwoordigers opgeko men, ook enige buitenlanders wa ren 'aanwezig, 't Programma was in volledige samenwerking met de Katholieke Esperantisten en de afdeeling van L. E. E. N. op gesteld. Om 10.30 u. vond een kerkdienst plaats 'waarin door het grote kerkkoor het Esperantoliied „Ni volas Dion" werd gezongen. Daarna had de officiële ont vangst in de Markiezenzaal van het Stadhuis plaats. De wethou der van Onderwijs Mr. J. C. Kuy- pers sprak de Esperantisten toe. De voorzitter van het plaatse lijk comiité antwoordde en gaf het woord aan Mr. Kalma, welke namens het N. C. K. E. het ge meentebestuur dankte voor de of ficiële ontvangst. Na dit gedeelte van het pro gramma gebruikte men gezamen lijk het middagmaal en werd een vergadering gehouden waarin de heer J, V. Holleman de herden kingsrede hield en Mr. A. Kalma nog een geestige speech afstak. Een clubje jeugdige esperantisten zong en declameerde niet onver- j dienstelijk. Om 6 uur werd het monument onthuld door de wethouder van Onderwijs, Mr. J. C. Kuypers, waarna het jeugdclubje „La Es pera" zong, en de heer J. Holle man nog enige uitleg gaf. Mr. A. Kalma sprak een slot woord en sloot deze plechtige ge slaagde bijeenkomst. Na het maken van een foto en zingen van Esperanto-liederen ging men uiteen. Het Britse Departement van Buitenlandse Zaken heeft de zin spelingen in de Russische pers, als zou Engeland het uitbreken der vijandelijkheden in Indonesië heb ben goedgekeurd, ontkend. De woordvoerder van het Departe ment verklaarde, dat Engeland geen enkele maal het aanvangen der vijandelijkheden had aange moedigd of daartoe zijn sanctie had verleend. Engeland had, in de pogingen om tot een vreedzame oplossing van het Nederlands-Indonesische geschil te geraken, de voornaam ste rol van bemiddelaar gespeeld. De woordvoerder haalde nogmaals de verklaring, door Bevin in het Parlement uitgesproken, aan, waarin deze had gezegd, dat En- geland ten zeerste het uitbreken der vijandelijkheden betreurt. Voorzover bekend, heeft Enge land de Nederlandse regering geen speciale suggestie gedaan ten aanzien van 't beëindigen der vij andelijkheden sedert de verkla ring van 21 Juli van het Britse Departement van Buitenlandse Zaken. Op de dag na deze verklaring had de Nederlandse regering ge antwoord, dat zij van het Britse aanbod voor bemiddeling nota had genomen. dige politiek voert. Indien dit geen resultaat heeft, dan moeten Engeland, Australië of Indiia zien dat het gehele vraagstuk voor de 'Veiligheidsraad der V. N. wordt gebracht. Er is echter geen tijd te verliezen. Het militaire offen sief der Nederlanders is zelfs nog 'heviger dan dat van de Japan ners. Wat zal er gebeuren met het productieoverschot van Indonesië en welke omstandigheid verhin dert, dat diit op de wereldmarkt verschijnt Onze producten zijn niet op de wereldmarkt gekomen, omdat de Nederlanders een uitvoerverbod hebben uitgevaardigd voor alle ondernemingsproducten: Kina, suiker, rubber, thee, koffie en 'sisal. De enige export, welke wordt toegelaten is van produc ten welke van de boeren afkom stig zijn: Kapok, allerlei soorten bonen en tabak. Zelfs deze pro- duoten zuilen thans worden te gengehouden, omdat de Nederlan ders de republikeinse havens heb ben bezet en zij geen havenarbei ders zullen kunnen krijgen. 41. „Kom toch, schiet toch op, neemt 'deze vrouw gevangen" riep Marsian in een zijkamer. Waar om hij zelf op dat ogenblik niets deed was ieder een raadsel. Waarschijnlijk behoorde Marsian tot die mannen die misdaden al leen maar in het geheim bedrij ven. „Jij bent verantwoordelijk voor dit' meisje" zei de Amerikaan kort tegen Marsian. Daarop wendde hij zich tegen de kikkerman. Deze indringer moet naar be neden gebracht worden, alsof wij hem in de mijnen laten wer ken. Daarna kun je hem koud maken." De kikkerman lachte alsof hij erg was gevleid. „Randang deze heer maken tot vreselijke brei" gromde hij. Maar 'Dokie was een kenner van kik kermannenharten. Is hij wel zo verschrikkelijk als" hij eruit ziet?" vroeg de de- tectieve zich af. Intussen was Nan Ji er door de aarzeling van Marsian in geslaagd, de lage lange gang te bereiken De correspondent van de B.B. C te Nieuw-iDelhi, Robert Stim- són heeft een onderhoud met Sjahrir gehad en hem de volgen de vragen gesteld: Wat waren de redenen voor het afbreken der onderhandelingen? Toen de partijen bijna tot over eenstemming gekomen waren, brachten de Nederlanders een ge heel nieuwe reeks van eisen naar ■voren, welke wij binnen 24 uur moesten aanvaarden. Wij kregen bij voorbeeld 24 uur de tijd om onze troepen 7 mijl van de demarcatielijn tei ug te' trekken, dit ofschoon de Ne derlanders zelf tanks en troepen naar de grens tussen republikeins en bezet gebied brachten, tevens kregen wij aanzegging een order tot staken van het vuren uit te vaardigen. In werkelijkheid had den wij een dergelijk bevel reeds in November j.l. aan onze troe pen gegeven. Met deze eis trachtten de Ne- derlanders er ons dus toe te dwingen blijk te geven, dat wij onze verplichtingen niet waren nagekomen. Niettemin verzoch ten wij om 24 uur uitstel tenein de deze nieuwe eisen te bestude ren. Dit werd geweigerd, zodat wij toen mededeelden, dat de eisen onaanvaardbaar waren. Onze volgende stap is toen ge weest het voorstel om het ge schil aan arbitrage te onderwer pen op grond van artikel 17 van Linggadjati. Het Nederlandse antwoord hierop was oorlog. Wat ziet de Indonesische rege ring in de huidige doelstellingen der Nederlandse regering? Zij wenst de Indonesische repu bliek te elimineren. Uit de ver klaring, welke onlangs door Van 'Mook werd afgelegd, blijkt dit duidelijk. Welke maatregelen worden door de Indonesische regenng voorgesteld? De Indonesische regering richt de blik op de grote mogendheden, voornamelijk Groot-Brittanme en de Verenigde Staten in de hoop, dat deze landen al hun invloed zullen gebruiken om de Neder landse regering er van te over tuigen, dat zij een onrechtvaai- Die j.l. Zondag niet in de gele genheid waren te luisteren naar de uitzending van de luisterwed strijd „Puzzle mee voor d'e jon gens overzee", kunnen nog mee doen aan deze prijsvraag op Don derdag 31 Juli. Op die datum wordt deze luisterwedstrijd her uitgezonden in het radioprogram ma voor de Nederlandse strijd krachten over Hilversum I op golflengte 301 m van 18.30 tot 19 uur. Aan deze luisterwedstrijd zijn veile prijzen verhonden, zoals een verblijf gedurende 1 week voor 2 personen in een butlincamp in Engeland. Iedere luisteraar kan meedoen, mits hij aan de adres zijde van de briefkaart, waarop hij de oplossing schrijft, minstens voor 25 cent aan postzegels bij plakt. De oplossingen moeten worden ingezonden aan het radio programma voor de Ned. Strijd krachten, Hogenaarderweg 10 te Hilversum. De opbrengst van de bijgeplakte postzegels komt geheel ten goede aan de radiotoestellen-actie, ge organiseerd door de band Neder- land-Indië ten gunste van de Nederlandse militairen overzee, in samenwerking met de Niwin en met de morele steun van het Katholiek en Protestantse thuis front. In de haven van Brest is Maandagmiddag het Noorse schip „Ocean Liberty", dat een lading amonium-nitraat aan boord had in de lucht gevlogen. Aan de ha ven werd aanzienlijke schade toe gebracht. Men acht het waarschijnlijk, dat een groot aantal personen ge wond is, doch nadere gegevens ontbreken nog, daar ook de tele fonische verbinding met Brest beschadigd is. Nader wordt gemeld: Een functionaris van het Fran se Ministerie van vervoer ver klaarde, dat de brand op het schip Maandagmiddag om 3 uur is uit gebroken. Onmiddellijk werden pogingen ondernomen om de brand te blussen, doch toen deze niet spoedig genoeg het gewenste re sultaat hadden, besloten de haven autoriteiten het schip buitengaats te brengen. Door sleepboten werd de „Ocean Liberty" langzaam langs de kade gesleept, doch toen het schip om half zes een gashouder passeerde vloog het in de lucht, aldus de functional rs. Teneinde het gevaar te beper ken, dat het brandende schip voor een' munitiebergplaats oplevert, heeft een schip van de Franse marine het Noorse schip in beide zijden geschoten om het met de romp onder water te laten zinken. Naar wordt gemeld, staat de handelswijk van Brest in brand. Volgens Agence France Presse zijn 20 personen om het leven gekomen en 250 personen gewond. De Belgische eerste Minister Spaak heeft een radiorede gehou den, waarin hij een toelichting heeft gegeven op de wijziging in de subsidiepolitiek der regering en het invoeren van een systeem van huishoudbonnen voor de fi nancieel minder draagkraehtigen. De heer Spaak wees er in dit verband op. dat de Belgische regering ter bescherming van de Belgische frank een nieuwe mo netaire- en economische politiek heeft uitgestippeld. Hij stelde verder in het licht dat het ver lenen van subsidies op levensmid delen 'n zeer schadelijk protectio nisme is, dat iedere concurrentie uitschakelt. Daar de buitenlandse concurrentie thans een belang rijke rol speelt, heeft de Belgi sche regering besloten het ver strekken van toeslagen geleide lijk te verminderen zoals thans geschied is door het invoeren van de huishoudbons en deze uit eindelijk gebeel af te schaffen. Zondagavond is in een verf- fabriek te Boedapest brand uitge broken Zaterdag werden 4 ton celluloid in een kabelfabriek door brand vernietigd, terwijl Woens dag in een papierfabriek op een eiland in de Donau een grote hoeveelheid cellulose en papier 'in vlammen opging. Dit zijn drie van een serie van zeven branden die in de laatste zeven weken uitbraken. In Hon garije doet het gerucht de ronde dat een georganiseerde bende in het spel is, die „van het buiten land uit" gefinancierd wordt. NIEUWE WONINGEN IN ZEELAND. Voor Zeeland zijn dit jaar 4197 nieuwe woningen geprojecteerd. 'Deze nieuwbouw is globaal als volgt verdeeld: Walcheren, gegund 400, aanbe steed 600, in voorbereiding 670; 'Westelijk Zeeuws-Vlaanderen: gegund 130, aanbesteed 180, in voorbereiding 400; Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen: gegund 40, aanbesteed 450, in voorbereiding '75; N- en Z.-Beveland: gegund 610, aanbesteed 10, in voorberei ding 220; Noord Zeeland: gegund 60, aanbesteed 150, in voorberei ding 100. Het grootste deel van de te bouwen woningen zijn zogenaam de Woningwetwoningen. ZEEUWSE VOLKSUINIVER- SITETr. De concerten en toneelvoorstel lingen, die de Zeeuwse Volksuni versiteit in het komende seizoen voor de bewoners van Zeeland zal organiseren, zullen in abonne mentsvorm worden gehouden. De toneelvoorstellingen zullen verzorgd worden door Comedia. Rott. Toneel, Haagse Comedie, Ned Volkstoneel Pears, Benjamin Britten, Hongaars Strijkkwartet, Theo van de Pas, Thomas Ma gyar, Maria Stroo, Dora van DoornLindeman en het Amst. Vocaal Kwartet. TERNEUZEN. Geslaagd. Voor het examen Nederlandse Handelscorrespondentie van de Nederl. Association voor Prac- tijkexamens slaagden de heren A B. Hamerlinck en W. F. van Driel, alhier. Praktijkdiploma boekhouden. Geslaagd te Bergen op Zoom voor het Praktijkdiploma Boek houden P. A. J. Stadhouders, alhier. Ambachtsschool Diplomering en bevordering cursus 19461947. Een eindgetuigschrift 2-jaflige cursus verkregen: Afd timmeren: D. van Aalst, J. J. Clemminck, J Éckhardt, J. J. Kamerik en C. Wieles te Terneuzen; C. P. v. d Berge, S. A. Gazan, J. P. Jan sen van Rosendaal, C ,JMichiel- sen en M. A. Verhelst te Axel; M de Bokx en J. A. de Braai te Hoek; J. J. Dekker en L. de Vis ser te Zaamslag; J. F. van Deur- sen, E. J. de Kort, J. F. Lossie, P. J. de Poorter en B. Schuren te Vogelwaarde; L. A. Adam en R. P van Laere te Westdorpe; W. W Voeten te Sas van Gent en A C. Marteijn te Uzendijke. Afd. smeden-bankwerken: G. Buijze, P. v. d. Peijl, D. Ro- meijnsen, M. P. Slabber en K. Willemsen te Terneuzen; J. Bak ker J Dekker, R. C. Dieleman, J de Feijter, A. P. Hamelink, F. de Kraker, J. de Pooter, J. de Putter J. Riekwel en L. Schieman te Axel; G. Neels te Hoek; D. Kempe en L. v. d. Wege te Zaam slag; P. G. Dhanis te Sluiskil; A. J. de Cal uwé en J. Dhaene te Sas van Gent; L. C. de Block en C. Schipper te Zuiddorpe; I. Bogte te Biervliet; R. van Hecke te Philippine en I. Ploegaert te Bouchaute. Afd. electrotechniek: M. de Feijter, J. A. Janse, J. F. Stoffijn en G. Verlinde te Ter neuzen; A. Donze en J. Flatteeuw te Hoek; W. A. Verheecke te Axel en G. Schooff te Sluiskil. Afd. automontage: L. v. d. Bent, J. Dees en F. Stoffijn te Terneuzen; Th. Groot- haert en J. A. van Nieulande te Axel; J. Bosman te Hoek; J. B. de Blok en J. Scheerders te Vo gelwaarde; F. Audenaerd en R. Verschelden te Westdorpe; A. van Avermaete, J. Jansen en R. Jurriëns te Sluiskil; F. Dieleman, A. Schilleman en H. van Waes te Biervliet en J. Boerjan te IJzendijke. Afd. schilderen: A. Jansen van Rosendaal te Axel: P. Wilhelm te Zaamslag; J. Wullems te Sluiskil en J. van Jole te Hontenisse. Een aanvullend getuigschrift voor het nog een jaar volgen der lessen werd uitgereikt aan: Afd. timmeren: A. Mehauden te Hulst; E. van Poucke te IJzendijke en L. E. de Waal te Vogelwaarde. Afd smeden-bankwerken: J v. d. Wege te Terneuzen; W. Dieieman, A. Lievens en J. Stolk te Axel; F. Overdulve te Zaam slag; R. Gortvriendt en M. de Doelder te Sluiskil; J. Slock te Sas van Gent en J. van Haele te IJzendijke. Afd. electrotechniek: A. janssens en P. Vleeskens te Westdorpe. Afd. schilderen: J. Bareman te Axel. De bevordering van klasse I naar klasse H was als volgt: Afd timmeren F. Dooms, C. 't Gilde, J. Hil- laert, C. van Langevelde, G. Loof, D. Molegraaf en J. Rink- houd te Terneuzen; P. van Lan gevelde en C. v. d. Velde te Axel; M. Cornelissen te Zaamslag; C. P. Vermeulen te Hoek; J. Gelder land, A. Peersman en J. de Schepper te Vogelwaarde; J. Scheele te Sluiskil; J. Kalfsvel, A de la Ruelle en J. Steel te Sas van 'Gent; W. Asselman, W, Steijns en J. Vermorken te Hon tenisse; B. v. d. Waeter en H. v. d Waeter te Biervliet en J. de Smit te Hoofdplaat. Afd. smedjen-bankwerken M. Drabbe, W. Elve, J. de Groot, J. v. d. Hooft, J. van Lan gevelde te Terneuzen; A. Hame link M. Jansen, C. van Kruijssen en H. J. Ulderink te Axel; M. Loof, J. A. Meertens en J. Ste- ketee te Hoek; P. van Bastelaar te Vogelwaarde; H. van Maele, M. van Tatenhove en J. Walhout te Sluiskil (voorw.) E. de Clercq en J. de Groene te Westdorpe; F A. de Meijer en I. Schilleman te Biervliet en W. Thoen te Koe wacht. Afd. electrotechniek: J. v. d. Bos, L, Fieret, D. Klaassen, J. v. d. Putte, A. J. Rouw, C v. d. Velde en J. Ver mast 'te Terneuzen; C. Vioen en L de Wit te Axel; F. Buise te Vogelwaarde; P. Corveleijn, A. Jurriëns en C. Luycks te Sluis kil en F. Seghers te Kruiningen. Afd. automontage: E. Lammens, A. J. Rouw en W. J. Rouw te Terneuzen; C. van Britsom, A. Dieleman, C. Diele man, J. Schelleman en W. Strij- donck te Axel; C. v. d. Hooft te Zaamslag; M. de Putter te Hoek; J Cappendijk, Th. van Deursen, J. de Maat, P. Mahu, P. de Rijk, Th. van Overmeeren en A. Ver- heijden te Vogelwaarde; J. Wal hout te Sluiskil; M, Talboom te Westdorpe; G. Ducheine te Bier vliet; T. Rijckert en L. Vervaet te Hoofdplaat; W, Cornells te Phi lippine; P. Tieleman te Honte nisse en A. J. de Smet te IJzen dijke. Afd. schilderen: F. Verschelling te Axel; J. Apers te Zuiddorpe; J. Cornelis en A J. Pielaet te Hoofdplaat en C de Schrijver te Hontenisse In ons "blad van morgen hopen wij nader terug te komen op de uitreiking der diploma's en de tentoonstelling van door de leer lingen vervaardigde werkstukken in de Ambachtschool. Concert Amsterdamse Postharmonie. Zaterdagmiddag gaf het corps van de Amsterdamse Postharmo nie, onderleidiing van de dirigent en jurylid de heer Speets, een concert voor de geteisterde Zeeuwse gebieden. Dit concert stond onder auspi ciën van de Bond van harmonie- en fanfare-verenigingen in Zee land. 's Middags om 5 uur arriveerde het gezelschap aan het station, waar burgemeester Van Suyle- kom het bestuur van Ons Genoe gen en andere personen uit de Zeeuwse muziekwereld de heer Speets met zijn gezelschap wel kom heetten. De Kapelse fanfare vergastte hen met een pittige mars. Daarna werd een muzikale wandeling door het dorp Kapelle gemaakt. Na 8 uur begon het concert op de boomgaard belangeloos afge staan door Mevr. de Wed. D. Wisse—Nijssen. De belangstelling hiervoor was zeer groot. Gespeeld werden o.a.„Die Ele- dermaus" van Joh. Strauss en „Wilhelm Tell" van Rossini. RETRANCHEMENT. Benoeming. Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer J. J. de Lijser. Schoolreisje. De leerlingen van de laagste klassen der Lagere School maak ten een reisje naar Knocke. De dag er voor hadden de kleintjes een wagen prachtig voor dit doel versierd. Het was een zeer gezel lig uitstapje. Het was prachtig weer. Zelfs een onweersbui tij dens de terugreis kon de goede stemming niet bederven. Kookcursus. In een lokaal van de O.L. school wordt momenteel een kookcursus gegeven, uitgaande van de Prov. Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande in Zeeland. Voor deze cursus, die onder leiding staat van mej. Crucq, bestaat flinke belangstel ling. RENESSE. Zeeuwse Zomerdag Ned. Jongelingsverbond. Het programma voor de Zeeuw se zomerdag van het Ned. Jonge- lings-Verbond, welke Zaterdag te Renesse gehouden is, heeft men niet geheel kunnen uitvoeren, om dat de boot, die de deelnemers uit Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen zou vervoe ren, defect raakte. De deelnemers arriveerden daardoor te laat. Burgemeester Scholder van Re- nesse heette de deelnemers wel kom. Daarna sprak mevrouw Hendrikse-Jonker over; „Op Zijn bevel durf ik uit te gaan". Vervol gens werd de „koffiemaaltijd ge nuttigd. a u ierl 'izip1™ A Ot ttu ïlaeir ir.J '>2*- ij cb e"-r it n i bi a of- j te lm E !l iii f °1 3 o 31 ite gv .ie si v it' SC. V 't i v,be. j lat )(fei tol lirt tor MS le >e ,n V-I; fll er er In 'O d< •n i ai m »d$| uw

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3