4 Het Nederl. Legercommuniqué De toestand in Indonesië r WereldnieuwsJ i rJ DINSDAG 29 JULI 1947. De Amerikaanse hulp aan Europa Anti-Franco vergadering te Londen Bulgaarse missie in Belgrado Russische propaganda tegen Zweden Voorrechten aan Ds. Niemoellerontnomen Dominica verwacht aanval van „communistisch" leger De staking onder de Antwerpse havenarbeiders Republikeinse plannen voor West-Java Dagorder Commandant Zeemacht Verklaringen Indonesisch militair woordvoerder De politieke activiteit van Australië Medicamenten naar^de Republiek De situatie te Probolinggo -21 d( N mi raN iH Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Büt, geldig tot Dins dagavond. Zeer warm. Over het algemeen zonnig weer, echter met opnieuw iets toenemende onweers-aotiviteit Temperaturen oplopend tot zeer hoge waarden. Matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 565. Advertentieprijs: per mm 10 ct.; minimum per advertentie ƒ1,50. Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Het officiële legercommuniqué van Maandagmorgen luidt als volgt: West-Java: Pengalengan, 30 km ten Zuiden van Bandoeng, werd bezet. Na in Tegal aanvan kelijk zwakke tegenstand te heb ben geboden, wierpen de Republi keinse troepen aldaar hun unifor men en wapens weg en juichten de Nederlandse troepen langs de weg luide toe. Sumatra: Op Zuid-Sumatra werden Moearaenim en Lahat ten Zuid-Westen van Palembang be zet, waarbij ook de kolenmijnen van Boekitasem bereikt werden. De Nederlandse troepen zijn hier mede thans circa 156 km van Pa lembang opgemarcheerd. Ten Zuidwesten van Medan hadden verkenningsacties plaats. Overigens zijn geen bijzonder heden te melden. De militaire luchtvaart: De Ne derlandse luchtmacht verrichtte uitgebreide verkenningsvluchten en wierp levensmiddelen en voor- Hoewel de mededeling van de republikeinse senator Robert Taft,, dat hij een speciale zitting van het congres inzake de Ame rikaanse hulp aan Europa niet noodzakelijk vindt, als een ont moedigende factor wordt be schouwd, is er in verscheidene kringen een toenemende sympa thie voor een voortgezette en grotere Amerikaanse steun aan de economische wederopbouw van Europa en wel in het bijzonder voor het plan van Marshall, te bespeuren. Invloedrijke industrieelen in het midden Westen, voor de oor log het isolationistische centrum, beschouwen het plan van Mars hall als vitaal voor de handhaving van het huidige peil van de ex port, zodat de voordelen de na delen ver overtreffen. Uit een overzicht van het her stel van Europa, dat Zondag door de New York Times werd gepu bliceerd, blijkt, dat de productie in België thans is gestegen tot 90 vergeleken met 36 m 1945 'De productie in Nederland bedraagt thans 90 van die van 1939, vergeleken met 31 in 1945 De Franse productie be draagt 89 vergeleken met 41 in 1944, terwijl de produc tie in de drie Scandinavische lan den zich ongeveer op het voor oorlogse peil beweegt. Het blad schrijft het herstel van Europa toe aan de tot dusver verleende Amerikaanse hulp, en beschouwt dit als een der voor naamste argumenten voor het plan Marshall. De president van de Welch Gra pe Juice Oo. J. M. Kaplan, heeft een plan opgesteld waarhij de V S voor de duur van tenminste 5 'jaar jaarlijks oredieten aan het buitenland zullen verlenen ten be drage van 10 milliard dollar. Op een inderhaast bijeengeroe pen conferentie van een groep Britse Parlementsleden en leiders van vakverenigingen, ter gelegen heid van de elfde verjaardag van het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog, is een resolutie op- gesteld waarin de verbreking ge elst wordt van de commerciële en diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Franco. In'de resolutie werd tevens aan de Britse regering uitwisseling van vertegenwoordigers met de Spaanse 'republikeinse regering in ballingschap verzocht. Op de bijeenkomst, die bezocht werd door 270 gedelegeerden, die drie miüioen Britse arbeiders ver tegenwoordigden, werd een brief van de President der Spaanse re publikeinse regering, Rudolfo Llopis, voorgelezen, waarin hij zeide: „Ik kan niet verhelen dat de Spaanse Republikeinen ernsti ge redenen hebben om de houding van verscheiden democratieën te genover het regime van Franco en in gebreke blijven bij het steunen van het Spaanse volk in zijn strijd tegen het totalitaire stelsel, te he treuren™. Slechts een krachtige politiek van sancties zou Franco's val teweeg kunnen brengen. raden ten toehoeve van de troepen uit boven de voorste lijn. Ter beveiliging van de scheep vaart tegen herhaalde beschie tingen vanuit Boekit Dampoe (S. W. K.) was het noodzakelijk de Boehkoed baai te bezetten. Ook in dit gebied bleek de T. R. I. overhaast de vlucht genomen te hebben. Eerst 30 km van Pa- dang ondervonden onze troepen enig vuur van sluipschutters. Voorts werden naar de Neder landse troepen enige handgrana ten geworpen, welke echter niet ontploften. De actie bij de Boehkoed baai, vooral de landing van carriers door middel van landingsboten bij Boengoes, was een grote verras sing voor de T. R. I. Deze actie verliep zeer vlot, na bet aanbre ken van de dag waren de carriers binnen enkele minuten aan land. Zuid-iSumatra: Batoeradja werd geheel in tact aangetroffen. Bij de bezetting van deze plaats werd geen tegenstand geboden. De be volking was rustig en de voedsel situatie bevredigend. De consoli datie van de bezette olievelden beeft voortgang. De houding van het achergehleven Indonesisch personeel is over het algemeen niet ongunstig. In de Noordelijke sector langs de weg naar Sekajoe zijn ver scheidene dorpen door de Repu blikeinen geheel in de as gelegd. De bevolking werd door de T. R. I. het binnenland in gejaagd. Zij keert thans terug en toont zich vriendschappelijk Bij de actie 'n Zuid-Sumatra is een aanzienlijke hoeveelheid wapens in beslag ge nomen. Aan Sumatra's Oostkust iziin meer dan honderd huizen te Kwala verwoest. Zaterdagmorgen is een convooi naar deze plaats vertrokken voor bet evacueren van de bevolking. Overigens werd de zuivering van het rond Medan bezette gebied voortgezet. "De fantasie had de Republi keinse radio thans wederom m ongekende mate te pakken, toen we'rd medegedeeld, dat Medan door de Republikeinse troepen was bezet. Zelfs van enige actie door gewapende Republikeinse troepen v9-n enige 'betekenis is geen sprake. De Bulgaarse regerings-delega- tie onder leiding van Georges Di- mitrof, Minister-President. is Zondagmorgen in de Joegoslavi sche hoofdstad aangekomen. Zij werd aan het station ontvangen door Maarschalk Tito, in gezel schap van leden van de Joego slavische regering, de chef van de generale staf, Generaal Popo- vitsj, leden van het corps diplo matique, waaronder de Sovjet- Russische gezant en talrijke an dere Joego-iSlavische autoriteiten. Dimitrof verklaarde o.a.: „Wij zijn hier gekomen om een eeuwige vriendschap tussen de twee Sla vische volkeren tot stand te brengen. t Onze grenzen moeten ons met meer van elkander scheiden doch ons verenigen. Geen macht ter wereld zal ons in de toekomst tegen elkander kunnen opzetten en wij kunnen tezamen vechten voor het vestigen Van een duur zame vrede In de wereld. De Bal kan zal aldus een belangrijke factor worden voor vrede en de mocratie". 1924 de nationaal-socialistische partij heeft gesteund. Het Genootschap voor slacht offers van het nazi-regime staat in nauw verband met de staats commissie voor rehabilitatie, wel ke feitelijk reeds heeft gedreigd alle voorrechten en rechten van de erkende slachtoffers der nazi's aan de predikant te ontnemen. Ds. Martin Niemoeller heeft tijdens een interview te Oslo ver klaard, dat hij geen notitie zal nemen van de beschuldiging van de Duitse bond yan slachtoffers van het fascisme, als zou hij de nazis hebben gesteund. Het is niet de eerste maal, aldus Ds. Niemoeller, dat ik op deze wijze wordt behandeld. „De beschuldi gingen hebben waarschijnlijk een politieke achtergrond." De Sovjet-regering is een pro- paganda-offensief tegen Zweden begonnen dat bijna op een zenuw- oorlog gelijkt, sinds Zweden de uitnodiging van de Parijse con ferentie over het aanbod van Marshall aangenomen heeft, al dus de diplomatieke correspon dent van bet Engelse blad „Ob server". „Hét hoofdthema van de uni forme pers- en radio-polemieken is, dat Zweden zich onderwerpt aan de „Amerikaanse infiltratie- politiek" en afstand doet van zijn onafhankelijkheid Tass (het Sovje-Russiscbe persbureau), meldt uit Stockholm, dat deV. S. de drie Scandinavische landen in een anti-Russische politiek en militair blok onder Amerikaanse leiding dwingen. In een artikel van de Prawda gaat men zei s zo ver, dat men in de Zweedse militaire uitgaven een bedreiging van de Sovjet-Unie ziet, aldus de correspondent van de „Observer Volgens het Zweedse dagblad Expressen", door het Sowjet- Russische Nieuwbureau Tass ge citeerd, wordt een geheime Est- landse organisatie door Ameri kaanse kapitaal gefinancierd om in Zweden spionnagedienst tegen de Sowjet-Unie te verrichten. Het Duitse Genootschap voor slachtoffers van het nazi-regime heeft geweigerd om Ds. Niemol- ler, het hoofd van het Duitse kerkelijk bureau voor buitenland se zaken, als „slachtorfer der nazi's'" te classificeren. Tevens zal de predikant geen extra rantsoe nen meer krijgen. De president van het genoot schap, Dr. Mayer, heeft verklaard dat deze beslissing in de eerste plaats is gebaseerd op de geheime documenten van Rosenberg, waarin Ds. Niemöller's houding tegenover het nationaal-socialis- me in een slecht licht staat Volgens deze documenten, die, naar men gelooft, uit het archief van het Neurenbergse Gerechts hof afkomstig zijn, heeft Ds. Nie- möller eens verklaard, dat zijn fa milie traditioneel anti-semdtisch" was. Tevens zou Ds. Niemöller hebben verklaard, dat hij reeds m De Dominicaanse ambassadeur te Washington, Julio Ortega Prier, heeft verklaard, dat „een leger communistische revolution- nairen" van 3900 man uit Cuba. Guatemala, Venezuela en Porto Rico op Cuba gereed staat voor een invasie van de Dominicaanse republiek. Tegen een verslag gever zeide hij, dat een boot met 1000 man Zaterdagavond volgens de plannen uit de Cubaanse ha ven Antilla zou vertrekken. Het gehele leger van Dominica was volgens Prïer paraat om de aan vallers te ontvangen. De Venezolaanse ambassadeur te Washington heeft nadrukkelijk de Dominicaanse verklaring te gengesproken Hij zeide, dat zijn regering in het geheel niet be trokken was bij een gewapende actie tegen een of andere Ame- riakanse regering. De zaakgelas tigde van Guatemala noemde de verklaring van Ortega, Frier hoogst belachelijk en onzinnig Tijdens een Zondag gehouden referendum hebben de Antwerp se havenarbeiders met 10.491 tegen 3.467 stemmen besloten Maandag het werk te hervatten. Heden zullen de Antwerpse scheepsbouwers beslissen of zij al dan niet de staking zullen voort- zetten Reuter meldt nader, dat tot dusver slechts duizend van de 15.000 havenarbeiders het werk hebben hervat. Ondanks bet referendum, dat Zondag werd gehouden en waarbij werd besloten het werk te her vatten, hebben zich Maandag morgen in de Antwerpse wer- vingslökalen slechts tien per sonen voor arbeid aangemeld. De Antwerpse havenarbeiders weigeren nog steeds op het wer vingskantoor te verschijnen. Ver nomen wordt evenwel, dat een duizendtal arbeiders zonder tus senkomst van het officiële wer vingskantoor rechtstreeks door de werkgevers werd aangenomen. Volgens de Australische radio heeft de secretaris van de bond van arbeiders op Javaanse plan tages, Sokarna, verklaard, dat al le maatregelen zijn getroffen om 500 plantages op West-Java te verbranden, wanneer de Republi keinen deze streek niet kunnen verdedigen. Van alle rubber, kina, thee en koffie zal niets in handen der Ne derlanders vallen en als de Repu blikeinen gedwongen worden de plantages in torand te steken, zal het meer dan tien jaar duren al vorens zij opnieuw productief ge maakt kunnen worden, aldus So karna. De Commandant Zeemacht Vi- ce-Admiraal A. S. Pinke heeft gelijk gemeld Zaterdag een dagorder uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat hij zeer tevreden is met de verrichte prestaties bij de landingsoperaties. De text van deze dagorder luidde als volgt: „Op de 18 Juli is een order uit gegaan, dat gij landingsoperaties in Oost-Java zoudt uitvoeren. In de kortst mogelijke tijd hebt gij Uw schepen toeladen, zodat reeds op 21 Juli landingsoperaties kon den worden uitgevoerd en de troepen het land konden binnen rukken". „Tot dusver hebben de Neder landers op Java en Sumatra on geveer vier divisies en twee bri gades, voorzien van moderne toe wapening, gebruikt", aldus een woordvoerder van het Republi keinse leger in een toespraak over Radio Djokjakarta. Naar zijn zeggen hadden de Nederlanders „verscheidene hon derden soldaten" verloren en hij voegde hieraan toe: „de Neder landers zijn er slechts in geslaagd een aantal steden te bezetten, "waarvan het twijfelachtig is, of zij deze onder contróle kunnen houden". De woordvoerder zeide, dat de Indonesiërs juist begonnen waren tegenstand te bieden en dat „on dergrondse" bewegingen reeds groeiende waren. „Zelfs in ste den, die nu door de Nederlanders zijn' bezet, zijn symptomen hier van reeds merkbaar." Vele huurlingen van de Ne derlanders hebben bun wapenen tegen hun Nederlandse officieren gekeerd", aldus nog de militaire woordvoerder. lijk aantal prauwen versperd is. Een belangrijke hoeveelheid sui ker is door de republikeinen ach tergelaten. In de omgeving van Probolinggo zijn aan verscheidene papierfabrieken en rijstpellefijen vernielingen toegebracht; men hoopt echter dat deze fabrieken spoedig weer bedrijfsklaar ge maakt kunnen worden. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de spoor wegverbinding met Soerabaja heden weer in gebruik genomen zal worden. Australië verhoogt zijn poli tieke activiteit jegens Groot-Brit- tannië, de Ver. Staten, Nederland en Indië, teneinde een middel te vinden tot herstel van de vrede in Indonesië. De heer Teppema, Nederlands gezant te Canberra, heeft twee maal een onderhoud gehad met de heer John Burton; hierbij heeft hij gepoogd deze ervan te over tuigen, dat het hier een binnen landse aangelegenheid betreft. Uit Ministriële kringen wordt vernomen, dat Australië de Indo nesische kwestie op internatio naal plan wenst te beschouwen, doch dat men geen enkele stap in die richting zal doen alvorens alle pogingen op diplomatiek ter rein te hebben aangewend. Intussen gaan de "manifesta ties van studenten en de boycot op Nederlandse schepen door de vakverenigingen voort. Ingevolge een verzoek van de Britse regering heeft de Neder landse regering erin toegestemd, dat zo spoedig mogelijk medica menten vanuit Malakka per vlieg tuig naar Java worden vervoerd ten behoeve van het Indonesi sche Rode Kruis. Het Britse verzoek werd ge daan naar aanleiding; van de op roep via radio Djogja aan alle vrouwen van Malakka door het hoofd van het Indonesische Rode Kruis, De Nederlandse regering heeft zich terstond principieel be reid verklaard het transport van medicamenten toe te staan en de autoriteiten te Batavia dienover eenkomstig geïnstrueerd. Zij heeft echter uitdrukkelijk medegedeeld, dat zij nooit toestemming gewei gerd heeft tot het vervoeren van medicamenten naar republikeinse gebied. De regering van Malak ka treft in haast voorbereidingen om zo spoedig mogelijk medische hulp te bieden. Volgens het Nederlands-Indisch departement van Economische Zaken is tweederde van de pak huizen van Probolinggo op Oost- Java totaal vernield. Enige hon derden tons ohgePelde rÜst' dul~ zend ton stroop, 250 ton zout en enige tientallen ton mais gin gen verloren. Dit is de balans van de vernielingen, door de repu blikeinen voor de komst der Ne derlandse troepen op 21 Juli aan gericht. Van de zijde van genoemd de partement wordt nog toegevoegd, dat de haven door een aanzien- Een motie van regerings zijde, waarin de noodzakelijkheid wordt uitgesproken van het op nemen van het Saargebied in de Franse économie, en waarin wordt vastgesteld dat Frankrijk het recht heeft op herstelbetalin gen van Duitsland en dat een internationalisatie van het Ruhr- gebied dringend gewenst is, werd met handopsteken aanvaard. Er waren geen tegenstemmers, de communisten onthielden zich. In een commentaar op de arrestatie van de leiders van de Nationale Boerenpartij van Roe menië, onder wie ook de partij voorzitter Joelioe Manioe, zeide Radio Moskou dat een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, dat Mandoe besloten had zijn voor naamste volgelingen naar het bui tenland te zenden om de steun van het buitenland te verwelven, en om met hun hulp zijn strijd tegen het huidige Roemeense he- wind voort te zetten. De leiders der partij zouden de organisators van de ondergrondse terroristi sche benden zijn. -Na Albanië en Bulgarije heeft thans ook Zuid-Slavië ge weigerd de sub-commissie van de V. N„ die een onderzoek instelt naar de Griekse klacht inzake de grensincidenten, toe te laten. De commissie is uit Pannina in Noord-Griekenland naar Saloniki teruggekeerd. Zij heeft tweemaal in besloten zitting vergaderd om de toestand te bespreken. De laatste vijf jaar zijn op de Goeano-eiilanden, voor de Zuid- Afrikaanse kust, meer dan 30.000 zeeleeuwen gedood. De huiden van deze dieren hebben de Zuid- Afrikaanse regering 75.000 pond sterling opgeleverd en hebben het mogelijk gemaakt ongeveer 5000 bontmantels op de Amerikaanse markt te brengen. Volgens een bericht van Tass uit Belgrado heeft het Zuid- Slavische communistische blad „Borba" de Oostenrijkse regering beschuldigd van steunverlening aan de Sloveense fasciisten, die aan de Oostenrijks-Zuid-Slavische grens opereren. Zuid-Slavische grenswachten vermoorden en de bevolking beroven. Dertig Franse padvinders zullen, begeleid door twee door de Franse regering beschikbaar ge stelde torpedojagers, het Engelse kanaal overzwemmen. Dit zal in groepen geschieden, die elk half uur worden afgelost. De tocht is bedoeld ter verwelkoming van de Britse padvinders, die de interna tionale jamboree te Moisson bij Parijs ziillen bijwonen. Het laat ste stuk zal door alle dertig pad vinders worden gezwommen. idpe] 'I' E i [tl a: 5n I >d: 0 V 1 Ij i HJ

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1