De toestand in Indonesië. DOUANE-OVEREENKOMST met België en Luxemburg ONDERHOUD met Dr. Van Mook De situatie in Midden-Java MAANDAG 28 JULI 1947. Legerberichten bezetting van tegal. De arrestaties In Roemenië De stakingen iiCde Antwerpse haven De Buitenlandse politiek van Frankrijk Nieuws in enkele regels Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Warm. Over 't algemeen zonnig weer met wat grotere kans op ver- snreide onweersbuien. Tempe ratuur opl. tot zeer hoge waar den v°ora' ^et V- k* Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk uit Oostel. richtingen, DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimtm per advertentie J l,öi§ Inzendingen advertentie# tot des namiddags 4 na*. Rubriek kl. advertentlssi 1 5 regels 60 ct.; l®0«r# regel meer 12 ct. V«f melding brieven ondar nr, Bur. van dit BlaSJ 10 ct. meer. 3de Jaargang No. 564. Verschijnt dMelijk, Drukkerij N.V. Firm, P. J. v.n ,1c S,„,l. - T.rneuren - Abonnementsprijs ƒ3,25 ,«r kw.rtn.l VAN ZATERDAG 26 JULI. Zaterdagmorgen is het volgen de officiële legerbericht verstrekt (het is als legerbericht no. 10 ge nummerd) In West-Java bereikten onze troepen Los ar i, halverwege de weg OheribonTegal. Aan de Noordkust werd In- dramajoe bezet, ten Zuid-Oosten van Bandoeng werden Bandjaren en Soreang, beide circa 15 km van Bandoeng, bezet. Uit Midden-Java (Semarang, Salatiga) wordt gemeld, dat de bevolking in steeds stijgend getal terugkeert naar de dessa's, waar uit de T.R.I. haar tevoren ver dreven had, In Oost-Java werd Lawang bezet, terwijl over land de verbinding van Soerabaja met de Oosthoek tot stand is gebracht via de weg PasoeroeanProbo- linggo. Uit de sector-Modjokerto wordt verhoogde Republikeinse activi teit gemeld. Sumatra: In Palembang heeft het opruimen van de versperrin gen enige vertraging in onze be wegingen gebracht. Weekstand van betekenis is nagenoeg ner gens ondervonden met uitzonde ring van het gebied van de rivier de Kommering. Deze werd echter zonder moeite overwonnen. De genie herstelde binnen korte tijd een aantal vernielde bruggen. De houding van de bevolking was óveral bepaald vriendschappelijk te noemen. Ter veiligstelling van de vrij gekomen gebiedsdelen "worden zuiveringsacties voortgezet. Sinds de vorige opgave zijn aan onze zijde géén doden gevallen. Ook het aantal vermisten is het- zelfde gebleven. In de laatste 24 uur werden negen man gewond. De totale verliescijfers zijn dus thans: gesneuveld 32, vermist 7, gewond 50. Het legerbericht bevat ten slotte nog de mededeling, dat alle berichten uit Republikeinse bron, volgens welke door de T. R. I. hier en daar successen zijn be haald (Mod joker to, Salatiga, Tji- mahi enz.), alle volledig onjuist zjjn. VAN ZONDAG 27 JULI. West JavaPalaboehanratoe aan de Wijnkoopsbaai en de cen trale Lamadjang bij Fengalengan werden bezet. Alle bruggen m de weg naar Palaiboebanratoe waren Onbeschadigd;. Bij de bezettfing van de centrale Lamadjang werd meer weerstand dan gewoonlijit ondervonden. De centrale was ogenschijnlijk in orde. De bezet tingsdetachementen van Tjitja- lenka en Madjalaja werden, nadat herkenningen wanen uitgevoerd, in verhand met andere opdrach ten teruggenomen. Er was geen tegenstand en wij leden geen ver liezen De verbinding tussen Foerwakarta en Tjikalong We tan werd tot stand gebracht. Midden Java: In samenwerking met landingsdivisies van de Ko ninklijke Marine werd Tegal be zet. Republikeinse groepen voer den een aanval uit in het Ooste lijk deel van het rond Semarang bezette gebied hij Genoeksari. De aanvallers bezigden Indonesische vrouwen als schild en werden met verliezen verdreven. Later werd in bedoeld gebied een zuive ringsactie ingezet. Onze troepen ondervonden daarbij hinder van Republikeins artillerievuur. Oost-Java: Nederlandse troepen van Lawang hebben een tocht gemaakt naar het 15 km verder in de richting van Malang gele gen Singosari teneindeeen groot aantal van Lawang door de T.R.I. afgevoerde en te Singosari ge ïnterneerde Chinezen te bevrijden. De herhaalde berichten omtrent het gebruik van Japanners aan Nederlandse zijde, zijn volledig uit de lucht gegrepen. De totale verliezen tot en met 26 Juli bedragen: 41 doden, 75 gewonden en 8 vermisten. In deze cijfers zrjn ook enkele nagekomen meldingen verwerkt. De Marine-Voorlichtingsdienst deelt mede: Op 26 Juli zijn Nederlandse lan- dings-divisies vanaf H. M. „Evert- sen" en „Banckert" in Tegal aan land gegaan teneinde de verme iingen, welke hier reeds vóór de komst der Nederlandse troepen plaats hadden, tegen te gaan. De bezetting van de havenwijk ge schiedde zonder tegenstand. Met ingang van heden zijn de havens van Cheribon, Banjoewan- gi en Probolinggo wederom voor de handel opengesteld, waarmede de in Januari van dit jaar getrof fen maatregel, waarbij schepen zich eerst in Batavia, Semarang of Soerabaja aan een onderzoek moesten onderwerpen om een vaarvergunning voor deze havens te verkrijgen, vervalt. Teneinde de smokkelhandel in militaire goederen beter te kun nen beteugelen, wordt de kust handel tussen de Amphitrite Baai en de Langsa Baai op de Oostkust van Sumatra verboden. DAGORDER VICE-ADMIRAAL PINKE). Vice-Admiraal Pinke heeft Za terdag in een dagorder zijn dank uitgesproken aan de Marine voor de prestaties en de toewijding bij de landingen op Oost-Java van Maandag 21 Juli. Volgens de correspondent van Aneta is de 85 km lange weg van Soemedang naar Cheribon in on geveer 10 uur afgelegd. Een dag na de inname van Cheribon zag hij, toen hij met een colonne mee reed, langs de gehele weg 2 repu blikeinse auto's en 3 uitgebrande treincoupé's. Volgens een correspondent van Aneta in Salatiga, verscheen een Nederlandse colonne uit Semarang om de toestand te verkennen. De doorstoot was zo verrassend, dat een groep van ongeveer 100 T. Pt. I. soldaten zonnebadend werd aangetroffen. Bij het korte ge vecht dat zich hierbij ontwikkel de werd een hotel, waar de door braak had plaats gevonden, door het vuren van Nederlandse ge vechtswagens vernield. De T. R. I. had zich in het ge bouw teruggetrokken. Uiit gesprekken met de bevol king, waaronder Chinezen, bleek, dat deze door extremistische groepen uiterst ruw was behan deld. Zieken, jonge moeders met hun kinderen niet uitgezonderd In Salatiga werden verschillen de Europeanen bevrijd. Sommigen van hen bleken geen enkel kle dingstuk meer te bezitten. Enige K.'Njl.L.-soldaten vonden na ja ren hun vrouw op deze plaats terug. Onder de Europeanen werden enige Duitsers aangetroffen, waaronder een vertegenwoordiger van Hitler-Duitsland tijdens de Japanse bezetting. Verder waren er verschillende leiders van de plaatselijke Japanse politie. Twee Indonesiërs werden met het tijde lijk civielbestuur in Salatiga be last. Maleise oproep tot boycot. De woordvoerder van de com munistische partij op Malakka vorderde van Engeland, dat nee de Indonesische kwestie onver wijld voor de Veiligheidsraad zou brengen om ,,cen einde te maken aan de Nederlandse agressie' Een nederlaag van de republiek vormde niet alleen een bedreiging voor leven en vrijheid van tachtig millioen mensen in Indonesië doch zou tevens een zeer reëel gevaar zijn voor de toekomstige veilig heid van alle volkeren van Zuid- Oost-Azië, zo verklaarde de woordvoerder. De communistische partij heeft de Maleise havenarbeiders en zee lieden opgeroepen het voorbeeld van de Australische en enige Ne derlandse arbeiders te volgen en Nederlandse schepen, bestemd voor Indonesië te boycotten. Tijdens een onderhoud met de vertegenwoordiger van A.F.P. heeft Dr. Van Miook bevestigd, dat het accoord van Linggadjati de basis bleef voor de Indonesi sche politiek der Nederlandse Re gering ofschoon de Lt.-Gouver- neurnGeneraal weigerde bijzon derheden mede te delen over de onmiddellijke doelstellingen van de Nederlandse Regering, ver klaarde hij, dat de Regering inde toekomst niet zou nalaten reke ning te houden met de wensen van zekere bevolkingsgroepen op Java en Sumatra, in het bijzon der die van Soendanezen, hetgeen, aldus Dr. Van Mook, „zekere ver anderingen met zich mee zou brengen" in de toepassing van het accoord van Linggadjati. Dr Van Mook verklaarde ech ter: alleen, wanneer wij onze politieke actie zullen hebben be ëindigd, zullen wij ons een scherp Volgens de Zwitserse radio zijn te Boekarest, waar verleden week de voornaamste personen van de Nationale Boerenpartij werden gearresteerd onder wie de leider Dr Maniu. verdere arrestaties van leden deizer Party verricht Een speciaal volksgerechtshof zal het proces tegen hen voeren. Het politiek bureau van de Roemeense coalitiepartijen heett besloten om de regering te ver- zoeken, de Nationale Boerenpartij te ontbinden. Als gevolg van de staking on der de Antwerpse havenarbeiders, is het Griekse stoomschip „toy ros" dat in de haven was aan gekómen met 9000 ton Ameri kaans graan aan boord voor Zwitserland, ongelost ver trokken en zou het schip trach ten de haven van Rotterdam aan Ook alle Amerikaanse schepen met bestemming Antwerpen zou den naar Gent en Rotterdam wor den omgeleid. Ook onder deze zijn verscheidene met ladingen voor Z^ySedenstaking, die Woensdag onder de scheepsbouwers uitbrak, zijn thans 14.000 arbeiders be trokken. In de buurt van Charleroi (België) zou een „vliegende scho tel" waargenomen zijn. beeld kunnen vormen van de wen sen dezer bevolkingsgroepen." Dr. Van Mook gaf uitdrukkmg aan zijn voldoening over het ver loop der operaties, doch hij ver baasde zich over de zwakke te genstand der Republikeinen. „Wij verwachten geen algemene volks opstand, doch wij hadden gedacht, dat de Republikeinen iets anders zouden doen dan zich over te ge ven aan verwoestingen en plun deringen waarvan de gehele Chi nese bevolking te lijden heeft." Toen hem gevraagd werd naar de houding van de vroegere Re publikeinse functionarissen, ver klaarde Dr. Van Mook, dat 80 van degenen, die iop bun post waren gebleven, thans met de Nederlanders samen werkten en dat bij zich verheugde over het feit, dat een groot aantal inwo ners van West- en Oost Java, die wapens in hun bezit hadden, be gonnen waren deze aan de Ne - derlandse autoriteiten over te Tenslotte verklaarde Drk Van Mook, dat, naar zijn mening, de toekomstige houding van de met de Republiek „bevriende" landen, zoals Voor-Indië en de Arabische landen, „voor een groot deel zou afhangen van de onwikkeling der situatie". Hij voegde hier nog aan toe dat het voorstel van Sjahrii tot'het vormen van 'n internatio nale brigade „te laat kwam" en gaf te verstaan, dat de operaties op Java en Sumatra binnenkort zouden zijn geëindigd. NED.-INDISOHE REGERING STELT EEN MILLIOEN BESCHIKBAAR]. De Nederlands-Indische Rege ring heeft Vrijdag een bedrag van een millioen gulden beschikbaar gesteld voor het verlenen van eerste hulp aan de door plunde ring, brandstichting en vernieti ging' van eigendommen getroffen bevolking. Zaterdag werden met de voor zitter van de grootste Chinese vereniging „Choeng hwa choeng hwi" besprekingen gevoerd over het besteden van deze gelden. Immers, hoewel de hulpverle ning voor iedereen is bedoeld, zal de Chinese bevolkingsgroep, wel ke het zwaarst getroffen is, prak tisch wel zeer veel ontvangen. De besprekingen hebben voldoende resultaat opgeleverd. De normale hulpverlening door het Rode Kruis en het Departement van Sociale Zaken wordt hierdoor niet beïn vloed. Het Rode Kruis en de me dische mobile teams kunnen ook gelden ten laste van dit speciale bedrag aanvragen. Aan de Eerste Kamer is aan geboden de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag terzake het wetsontwerp tot goedkeuring en uitvoering van de op 5 September 1944 te Londen gesloten douane-overeenkomst met België en Luxemburg. Met uitzondering van enkele punten biedt de Memorie van Antwoord geen nieuwe aspecten De door de leden gemaakte op merkingen bewegen zich over het algemeen op hetzelfde terrein als die, welke door de Tweede Kamer zijn gemaakt. Ook de Ministers zijn van me ning, dat de vorming van grotere economische eenheden door sa menwerking van kleine Staten de aangewezen weg is. Met betrekking tot het z.g. Plan-Marshall wijzen de Ministers er op, dat de economische samen werking met België en Luxem burg weliswaar zou kunnen pas sen in een samenwerking op gro tere schaal in Europa, doch dat beide onderwerpen niet mogen worden vereenzelvigd. Men moet heide op zich zelf -beschouwen. Met de aanvaarding .van deze douane-overeenkomst en de eco nomische aaneensluiting met Bel gië en Luxemburg wordt in geen enkel opzicht op de houding van de Regering ten aanzien van het Tijdens het debat in de Natio nale Vergadering over de buiten landse politiek van Frankrijk heeft Pierre Cot (Radicaal) Bi- dault verweten, dat hij evenals de Regering een zwenking naar rechts heeft gemaakt. „Verwijdert Frankrijk zich niet van Centraal Europa Waarom riskeert men niet een verdrag te sluiten met Tsjecho-Slowakije zo luidde de vraag van Oot. Bidault, de Minister van Bui tenlandse Zaken, antwoordde, dat Frankrijk tot nog toe geen ant woord heeft ontvangen van de Tsjecho-Slowaakse Regering op het enige weken geleden door de Franse Regering tot Tsjecho- Slowakije en Polen gerichte voor stel om naar het voorbeeld van 't FransiSowjetrussisdhe verdrag ook met deze landen een verdrag te sluiten. Tenslotte drong Oo-t er bij Bi dault op aan, dat deze de volgen de stellingen zou verdedigen: 1. Het slachtoffer moet voor rang hebben, niet de heul. 2. Frankrijk blijft trouw aan de overeenkomst van Potsdam. 3. Veroordeling van de bloc- politiek. Plan-Marshall vooruitgelopen. Met nadruk herhalen de Ministers hun reeds eerder gegeven verze kering, dat hierin geen blokvor ming mag worden gezien, welke tegen enig land gericht zou zijn. Ten aanzien van de opmerkingen over de consequenties van de eco nomische samenwerking voor het Nederlandse loon- en prijspeil stemmen de Ministers toe, dat het nieuwe tarief de prijspolitiek voor moeilijkheden plaatst, aangez.en immers de heffing van invoer rechten in het algemeen sedert de bevrijding niet heeft plaatsge vonden De Ministers zijn echter van oordeel dat de omvang van deze moeilijkheden wordt over schat, aangezien o.m. de uitgaven voor voeding van een normaal ar beidersgezin door de invoering van het nieuwe tarief niets noe menswaard worden verhoogd. De overtuiging, dat op grond hiervan geen radicale wijziging in de loon politiek noodzakelijk is, heeft me de ten gevolge, dat de Ministers niet in dezelfde mate delen in de vrees van sommige ieden voor een achteruitgang van onze con- currenr.ie-positie tegenover 't bui tenland. Elders merken de Minis ters op, dat de spanningen als ge volg van het uiteenlopen van bet Nederlandse en Belgische prijs peil niet een gevaar vormen voor de douaneovereenkomst,, doch dat zij wel het tempo vertragen, waarin een volledige unie kan tot stand komen. Met betrekking tot de handha ving van de deviezengrens delen de Ministers mede, dat het in de bedoeling ligt, zodra geleidelijk voor bepaalde producten een aan passing van het loon- en prijspeil zal zijn verkregen, de deviezen- grens voor deze goederen minder bindend te doen zrjn of zelfs te doen vervallen. Hierbij zal reke ning moeten worden gehouden met de graad van behoeftenbevre- diging,, welke voor die producten in de twee landen zal zijn bereikt. Uiteraard zal hierbij de nodige voorzichtigheid moeten worden betracht, teneinde te vermijden, dat door de zij het gedeelte lijke opheffing van de devie zengrens een te grote schok in de betalingsbalans tussen beide lan den wordt veroorzaakt. Abd' El Kriim beeft het voor zitterschap waargenomen vaneen grote bijeenkomst van alle Noord- Afrikaanse nationalisten. Na de bijeenkomst is een communiqué gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de nationalisten niet zullen' ophouden met de strijd vóórdat zij algehele onafhankelijk heid verworven hebben voor Alge- rië, Tunis en Marocco. Volgens het Duitse nieuws bureau in de Britse zóne hebben de Britse en Russische autoritei ten overeenstemming bereikt over de scheepvaart op de Elbe. Sleepboten uit de Britse zóne zullen varen tussen Hamburg en Maagdenburg, terwijl verder tot de Tsjechoslowaakse grens Rus sische sleepboten zullen worden gebruikt. Naar uit gezaghebbende bron te Washington wordt vernomen, zullen Amerikaanse waarnemers de Engelse raketproeven van de aanvang af bijwonen. Een woord voerder van de Amerikaanse com missie voor de atoomenergie, naar welke een woordvoerder van het Ministerie van Oorlog de pers had verwezen, onthield zich van enigerlei inlichting over de rol, welke de V. S. bij deze proeven zouden spelen. Het Britse Labourparlements- lid Douglas Jay, heeft in een rede in Sussex verklaard, dat de En gelsen waarschijnlijk aan het eind van het jaar de Britse bezettings zone zouden moeten verlaten, in dien de V. S. de kosten der Britse bezetting niet zouden overnemen. Indien wij de V. S. voor de keu ze stellen zelf de Britse zóne te bezetten of slechts de kosten dra gen, zullen zij waarschijnlijk lie ver het laatste kiezen dan zelf voor de nodige manschappen te zorgen, aldus Jay. Het Amerikaanse legerhoofd kwartier in Duitsland heeft ver klaard, dat geruchten, volgens welke de Amerikanen Duitsers zouden aanwerven als chauffeurs, soldaten en arbeiders in Grieken land, volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Wel worden tengevol ge van die geruchten de arbeids- bureaux overstroomd met aan vragen van Duitsers uit alle delen van de zóne die, afgaande op de geruchten, verwachten dat zij Amerikaans voedsel, soldij en ten slotte het Amerikaanse staats burgerschap kunnen verkrijgen door zich als vrijwilliger te mel den. Generaal Jose Varela, de hoge commissaris van Spaans Marokko, is per speciaal vlieg tuig te Madrid aangekomen, waar hij met de Spaanse regering de toestand in Marokko zal bespre ken. Sedert de aankomst van Abd-el-Krim, de leider van de Riff-opstand tegen Frankrijk en Spanje, slaat de Spaanse rege ring de gebeurtenissen in Marok ko nauwlettend gade en heeft, naar verluidt de garnizoenen al daar versterkt. Op de Vrijdag gehouden con ferentie van Voor-Indische Vor sten heeft de Onderkoning, Lord Mountbatten, een beroep op de vorsten gedaan zich hij een der nieuwe Dominions aan te sluiten. Van een geïsoleerde positie zou den de Vorstenlanden slechts na deel ondervinden.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1