Kal etdoscoop Voor ondagj USl «UcSre*;n CIC Kerkdiensten WEENSE J H. t Kerknieuws Liefde op het land i Luisterwedstrijd comité radio-actie Door zoengeld geleden oorlogsschade Mijnramp In Illinois MEISJES IN UNIFORM De prijzen der voornaamste levensmiddelen in België c mnivc RRingsRpac nt «an jczus WANNEER Ik verhoogd zal zijn, zal Ik hen allen tot Mij trekken. Dit woord van Jezus vinden wij in Joh. 12 32. Er is geen aantrekkelijker mens dan Jezus. Hij trekt een ieder aan. Bij Zijn geboorte komen herders en wijzen. En later trekt Hij tot Zich rijken en armen, geleerden en eenvoudigen, Farizeers en tol lenaars, vromen en goddelozen, rechtvaardigen en onrechtvaardi ger WAT is nu het geheim van Jezus' aantrekkingskracht Het is niet de aantrekkelijkheid die zich op deze wereld zo vaak vertoont. Zo trekt de handelaar aan door zijn minzaamheid, de dominee door zijn welsprekend heid, bioscopen door hun reclame, banken door hun paleizen. Maar alle zijn aantrekkelijk om iets voor zichzelf te bereiken of te ver werven. JEZUS echter trekt de zieken, om ze gezond te maken, de zondaars om ze te heiligen, de verlorenen om ze te behouden, de hoogmoedigen om ze nederig te maken, de in zichzelf gerusten om ze onzeker te maken. Het geheim van Jezus' aan trekkelijkheid ligt in Zijn leven van dienst en offer. De wet van het tarwegraan vervult Hij in eigen leven. Zo het tarwegraan niet sterft, brengt het geen. vrucht voort. O trekt Jezus aan in Zjjn aard se leven. En als Hij langs de weg van het kruis op Zijn troon gekomen is, is er voor Zijn op zoekende liefde geen grens meer. 't Kruis trekt zoals op deze wereld nooit iets getrokken heeft. Wie heeft dit trekken nooit be speurd? Wie zegt dat hij is ver geten. Het blijft waar: en onder mil- lioenen hebt Gij ook mij in 't oog. Als consequentie hiervan heeft de Minister van Financiën be paald, dat met toepassing van het besluit op de materiële oorlogs schaden 1945 aan diegenen, die buiten de vermogensaanwasbelas- ting en/of buiten de vermogens heffing ineens zullen vallen, de door zoengeld geleden oorlogs schade volledig zal worden ver goed. De schade, geleden door ge meenten, die zoengelden betaal den zonder dat zij (volledig) ver haal konden uitoefenen, zal even eens als oorlogsschade worden aangemerkt. OPROEP TOT GEBED. Tep bate van de radio-actie heeft het comité Radio-Actie van de Band Nederland-Indië het plan opgevat een luisterwedstrijd te or ganiseren, die op 27 en 31 Juli a.s. telkens 's avonds tussen 18.30 en 19.00 uur zal worden uitgezon- De Generale Synode der Ned.den in het programma voor de Herv. Kerk heeft de kerken op- Nederlandse Strijdkrachten. De geroepen tot voorbede in de gods- chef van de Generale Staf, de dienstoefeneningen op Zondag 27 Lt.-Gen. Mr. H. J. Kruis, heeft Juli voor onze Overheid, voor ons Z)Ch bereid verklaard op Maandag volk, voor de Indonesische volke ren, voor degenen, die onder ons eigen volk in bijzondere onrust en zorg verkeren, omtrent het lot van hen, die bij de gebeurtenis sen in Indonesië zo nauw betrok ken zjjn. Zaterdag 26 Julil947. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 27 Juli 1947. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, bed. H. Doop. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Terneuzen: 10 en 2.30 u. Dr. L. J. Cazemier. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg: 2.30 u. Ds. Fournier. Biervliet 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10 en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Derksen. Hoofdplaat: 10.45 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 u„ Ds. Fournier. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. Derksen. Oostburg: 2.30 Ds. Bamouw. iRetranchement: 10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke: 10.45 u- Ds. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Yperen. IJzendijke: 10 u. Ds. Doom. Zuidzande: 10 u. Dhr. Verduijn? Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10 u. Ds. Nolthenius. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Terneuzen: 10 u. Ds. F. M. Ver veen, van Hoek; 3 u. Ds. D. J. Couvée, van Axel. Zaamslag: Ds. J. M. van Minnen, van Amsterdam. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til, Terneuzen: 9 en 5 u.: Ds. Zemel, van Axel. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 1 en 6 u. Ds. A. de Reuver. (Deze diensten worden gehouden in de Geref. Kerk, Noordstraat) Itoomscb-KathoUeke Kerk. dinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jan3teen: 7.30, 9 en 10.30 u, H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 en 20 u. kapt. J. Heijnsdijk en Luit. A. de Boer Krachtens het bepaalde in ar tikel 29, derde lid, letter C van de wet op de vermogensaanwas- belasting kunne» hier te lande opgelegde zoengelden als voor uitbetaling op de vermogensaan- wasbelastir.g worden aangemerkt. Ook het ontwerp van wet op de vermogenshetfing bevat een soortgelijke bepaling. Dientengevolge gal aan degenen op wie eerstbedoelde wet van toe passing is, of de laatstbedoelde wellicht t.z.t. zal worden en die oorlogsschade kebben geleden doordat hun een zoengeld werd opgelegd, een zekere, zij het niet steeds volledige tegemoetkoming in de geleden schade worden toe gekend. 28 Juli hierover het woord tot de luisteraars te richten Als 1ste prijs is uitgeloofd 1 week vacantie voor 2 personen, door te brengen in de Butlin kampen in Engeland. In de „Old Ben" kolenmijn te Frankfort in Illinois (V. S.) heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarna brand is uitgebroken. Van de meer dan 500 mijnwer kers, die ten tijde van de ontplof fing onder de grond waren, zgn 15 a 20 ingesloten. De meeste mijnwerkers konden door de luchtschaoht de begane grond be reiken. De lijkschouwer heeft Vrijdag medegedeeld, dat 28 mijnwerkers in het vuur, dat na de explosie is ontstaan, zijn omgekomen. Vijf gewonde mijnwerkers zijn er slecht aan toe. De laatste woorden van de in gesloten mijnwerkers werden Donderdag naar boven getelefO' neerd.. Zij meldden, dat de ont snapping door de vlammen ver hinderd werd. MULO-EXAMEN. Bij de te Goes gehouden Mulo examens zijn o.m. geslaagd: C. A. den Hamer en A. Geensen te Axel; M. de Jonge te Breskens; D. Dek ker, G. C. P. den Hamer, M. P. van de Ree, J. C. Sol, S. Verschoor en mej. Zeijlmaker, allen te Ter neuzen. DE STAND DER GEWASSEN OP WALCHEREN. Door landbouwdeskundigen zijn schattingen gemaakt van de oogstopbrengst op Walcheren. De gemiddelde opbrengst der granen wordt geschat op 40 °/o van nor maal; de korrels blijven klein en verschrompelen De wintertarwe zal beneden de 40 °/o blijven. De gemiddelde aardappelopbrengst wordt op 50 «/o geraamd. De sui kerbieten staan er iets beter voor, daarvan wordt een opbrengst van 60 «/o tot 65 '/o gemiddeld ver wacht. Vlas is weinig gezaaid en men kan op geen grotere op brengst dan 30 »/o rekenen. De bonen staan er slecht voor; als gevolg van de droogte en de luis- aantasting zal de oogst wel niet meer dan 35 o van het normale bedragen. Vale boeren zitten fi nancieel aan de grond, mede doordat de vergoedingen zeer langzaam afkomen. Het slechtste deel van 't eiland, dat eens de tuin van Zeeland was, is wel de Zuid-Wlatering. Land bouwdeskundigen noemen er de toestand der gewassen bedroe vend. Dit voorjaar werd de Zuid- Watering zover mogelijk inge zaaid. De slechte afwatering en het gebrek aan regen leidde ook hier tot funeste gevolgen. Meermalen werd per liter bo- demvocht een zoutconcentratie van 1015 gram geconstateerd. De opkomst der gewassen is slecht; de opbrengst der produc ten mag in de Zuid-Watering ge middeld niet meer dan op 20 °/o van normaal worden geschat. Tenslotte de weilanden. Deze worden overwoekerd door on kruid, de z.g.n. melde of meien. Een voordeel is nog dat dit als voedsel door het vee gebruikt kan worden, dat op de slechte weilan den toch al heel weinig voedsel krijgt. Er is weinig gehooid; de kla veropbrengst yvas slecht en er zit veel luis in. Er is nu eên z.g.n. wiede-com- missie geïnstalleerd, bestaande uit enige weiland-experts en enige Walcherse boeren, welke commis sie uit zal hebben te maken wat er met de weilanden moet gebeu ren „Het onderzoek is gaande." Met deze kaimerende opmerking ein digt ieder politiebericht over de steeds toenemende grote misda den en terwijl de vreedzame bur ger zich afvraagt, of soms de gangsterbende van Al Capone uit Chicago in Wenen vrolijk is te ruggekeerd, berichten de kranten doorlopend over nieuwe staaltjes van Wild West misdaden en over onderzoeken, die gaande zijn en meestal geen resultaat opleveren. Er vinden misdaden van allerlei soort plaats van zuigelingenroof om 'n weerspannige bruidegom tot een huwelijk te dwingen en de ontvoering van meisjes op klaarlichte dag tot aan brutale roofmoord in eigen huis. Men vernam van een jeugdige misda diger, die een heel stadsgedeelte onveilig maakte. Hij trok de klep van een Amerikaanse uni formpet diep over zijn ogen, „ar resteerde" een Oostenrijkse poli- tie-agent, nam volgepropte rug zakken van hamsteraars „in be slag", die 's nachts onder hun voedzame last gebukt met snelle schreden huiswaarts keerden en met knikkende knieën de resul taten van hun hamstertocht bij de Amerikaanse militaire politie" achterlieten. De misdadiger was echter „niet zo kwaad" voor zijn slachtoffers, daar hij ze onder vriendelijke vermaningen de hand ten afscheid drukte. De beetge- nomenen, diep geroerd door zoveel menselijkheid waren blij, dat zij er ,,zo goed" afkwamen. Zeven andere jongelieden kwa men er niet zo goed af aangezien zij door een Amerikaans militair gerechtshof tot 2% jaar gevan genisstraf werden veroordeeld. Zij hadden een Amerikaanse soldaat afgeranseld en het meisje, dat hem vergezelde, een Weense, het haar afgeknipt. Toen de soldaat en zijn vriendin uit de tram stapten, zagen zij zich plotseling door 20 jongens omsingeld. De soldaat werd dooi de overmacht in de gang van een huis geduwd en kon slechts met moeite aan zijn vervolgers ont snappen, terwijl men het meisje vasthield en het haar afknipte. Eén van de jeugdige bandieten poogde de misdaad te veront schuldigen met de woorden: „Zij (het meisje) gaat niet met ons om, maar met de Amerikanen, zij werpt de „Tschicks" (cigaret- tenpeukjes) weg en trapt erop, zodat wij er niets meer aan heb ben". Door de algemene jacht op de weggeworpen „Tschicks" waar aan wegens de geweldige schaars te aan tabak iedereen meedoet, van de kleine dreumes tot de waardige grijsaards, die bij het bukken en oppakken van zo'n peukje een buitengewone handig heid aan de dag leggen, het mo tief van deze naar nicotine en liefde smachtende Othello's wel begrijpelijk. Het was echter met begrijpe lijk, dat zij hiervoor een misdaad begingen, en deze werd beboet met 2y2 jaar gevangenisstraf. Hoe brengt een misdadiger zijn in het concentratiekamp Maut hausen belangrijk uitgebreide kennis in practijk? Hij gaat als „schoolopziener" naar Tirol, be zoekt daar een school en woont het onderwijs op een H.B.S. bij. Na afioop van de lessen roept hij de leerlingen bijeen, „leent" een gouden armbandhorloge en een motorfiets, en gaat daarmede er van door. ,11 o t onderzoek is gaande" en het gelukte de politie werkelijk de 24-jarige oplichter, die verscheidene talen spreekt, na een reeks verdere bedriegerijen achter slot en grendel te zetten. Op een affiche aan een van de aanplakzuilen in Wenen stond on langs te lezen: „2800 calorieën voor vrouwelijk huishoudelijk per soneel in Engieland. Honderden huishoudelijke hulpen, kokkinnen, enz. (ook zonder kennis van de Engelse taal) kunnen uitstekende betrekkingen met opname in de familiekring krijgen. Aanmelding dagelijks bijEn aangezien 2800 calorieën in Londen beter zijn dan 1200 in Wenen, kwamen de belangstellenden in grote ge tale naar het „mensenhandel bureau", zoals een courant het noemde. Het „bureau" bestond uit een keuken en een kamer, waar de „mensenhandelaar" om te beginnen maar vast 25 shilling TERNEUZEN). Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van de burgemeester, Mr. P. Teilegen, vergaderde Donderdagavond de raad der gemeente. Na vaststel ling der notulen werd een aantal ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. Op verzoek van de heer W Slabbekoorn,. hem met ingang van 1 September a.s. eervol ont slag te verlenen als vakman- plantsoenarbèider, werd gunstig beschikt. Met algemene stemmen werd hierna benoemd tot onder wijzer aan de Openbare U.L.O.- school, de heer C. Weststrate, on derwijzer te Terneuzen. Z.h.s. werden aangenomen een voorstel van'B. en W. tot het ne men van een overeenkomstig be sluit tot het verlenen van een gra tificatie aan het gemeenteperso- neel als voor het rijkspersoneel geldt en een voorstel tot aankoop van 1 ha 34 a grond, gelegen in de Zeven Triniteitspolder en be stemd voorj het bouwplan 1948, toebehorende aan de heer C. J. L. Sitsen te Vlissingen. Over t voor stel van B. en W. tot het onder hands aanbesteden van de bouw van 160 woningen, waartoe in de raadsvergadering van 29 Mei j.l. werd besloten, ontstond enige dis cussie. Gevraagd werd o.m. of het niet mogelijk zou zijn de plaatselijke aannemers in te schakelen en dit contingent woningen in percelen te doen aanbesteden. Van de zijde van het gemeentebestuur werd echter gewezen op de hogere kos ten, die dit zou medebrengen en het gebrek aan arbeidskrachten, waarna her voorstel z.h.s. werd aangenomen. De heer Colsen wenste geacht te worden te heb ben tegengestemd. De bouw zal worden gegund aan de aannemer H. G. Hendriks te Wassenaar voor de som van 1.920.000. Eveneens zonder z.h.s. werd be sloten tot het aanvragen oin toe kenning van steun uit 's Rijks kas voor de bouw van 160 woningen op grond van de Financierings regeling Woningbouw 1947 voor wat betreft de jaarlijkse bijdrage. Bij de rondvraag vroeg de heer Gal sen of sulbsidie kan worden verleend voor het sportterrein te iSluiskil. De voorz. deelde mede, dat onderhandelingen zijn gevoerd met de pachter van dit terrein, die echter 'n te hoge prijs vraagt. Er wordt echter nog steeds over leg gepleegd. Wat betreft de ver nieuwing van de Nieuwe Kerk straat te Sluiskil, waarnaar even eens door de heer Colsen werd gevraagd, deelde de voorz. mede, dat hiervoor machtiging werd aangevraagd. Hierna werd de vergadering ge sloten. Middenstandsexamen Algemene Handelskennis. Op Vrijdag 25 Juli, de laatste dag der examens, slaagden voor het mondelinge gedeelte van het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis, de heren: J. Simons, Terneuzen; W. de Vries, Terneuzen; P. M. van Wes ten, Zaamslag; E. J. Verbist, Nw- Namen; P. C. A. Verwer, Hulst; H. P. Voerman, Sas van Gent; A. de Vries, Sas van Gent; B. A. van der Sijpt, Koewacht; J. van der Veeken, Vogelwaarde; L. F. Vergeer, Vogelwaarde; mej. P. Ch. C. de Schepper, Vogelwaarde; D. A. Th. Schillemans, Hulst; mej. M. Ch. Ververs, IJzendijke; H. J. M. Wijffels, IJzendijke; J. M. van Liere, Terneuzen; F. van de Vij ver, Zuiddorpe; mej. C. Ch. van Waelput, Westdorpe; J. P. Wes- dorp, Oostburg en A. P. Lauwers, Vogelwaarde. Geslaagd. Voor het te Middelburg gehou den examen Engelse Handelscor respondentie slaagde o.m. onze stadgenoot de heer F. Harms. Een liefdes-roman van BERTA RUCK incasseerde, om dan de naar „ca lorieën en opname in de familie kring" smachtenden met goede raadgevingen, hoe zij hun visa zelf konden krijgen, te laten gaan. Maar ook voor mannen had deze handige zakenman „de kans van hun leven" in voorraad: be trekkingen in Abessinië (even eens zonder kennis van de Abes- sijnse taal). Gelukkig kon de politie nog bij tijds een massa-emigratie der Oos tenrijkers naar Abessinië voor komen, want wie zou nu derge lijke aanlokkelijke aanbiedingen kunnen weerstaan? (Nadruk verboden.) Unicos Press. AARDENBURG. Geslaagd. Aan de M. T. S. te Dordrecht slaagde voor de afd. scheepsbouw de heer P. G. J. van der Schrieck Jr. te Aardenburg. BIERVLIET. Opbrengst collecte. De collecte door het N.I.W.I.N.- Comité te Biervliet, aldaar ge houden heeft een bedrag opge bracht van 719,66. Uitstapje ouden van dagen. Woesdagmiddag vertrokken 3 autobussen met de Biervlietse ouden van dagen voor een uit stapje naar Knocke. Op de doorreis werd een wan deling gemaakt door de stad Brugge, na afloop waarvan de oudjes een kopje koffie werd aan geboden. Te Knocke hebben ze ook niet stil gezeten. Ze maakten een flinke wandeling over de boule vard. Alvorens de terugreis te aan vaarden werd nogmaals de inwen dige mens versterkt. Te 21 uur 15 arriveeden ze weer op de Markt, waar irimid- dels veel belangstellenden en fa milieleden zich verzameld hadden Dank zij het practhige zomerweer is het uitstapje reuze geslaagd. HOEK. Geslaagd. Te Bergen op Zoom slaagde voor het diploma Engelse handels correspondentie de heer J. A. Moens, alhier. MIDDELBURG. Avontuurlijke knapen Woensdagmorgen waren alhier twee jeugdige boefjes, amper 12 jaar oud op stap gegaan met het doel al liftende Bazel in Zwitser land te bereiken. Des avonds bereikten ze Ber gen op Zoom, waar bij een boer de nacht werd doorgebracht. Don derdag begaven ze zich naar het veilingterrein van de Boerenbond aldaar om er wat eten „op te doen" en een nieuwe „lift" te ver krijgen. Op him snuffeltocht von den ze in een jas in een der auto cabines een portefeuille, welke zij meenamen. De inhoud, ruim 350 eigenden ze zich toe, terwijl de papieren werden verscheurd. Nog dezelfde middag vielen ze echter, waar ze ieder van een grote bal waren voorzien en daar door de aandacht trokken, in han den van de Bergen op Zoomse po litie. Hun avonturlijke tocht nam nu een plotseling einde. Terugkeer van „De Zeeland" gewenst. De raad van Middelburg heeft een motie verstuurd aan de Mi nisterraad, de Staten-Generaal en de Minister van Verkeer en Wa terstaat, waarin gewezen wordt op het belang van de terugkeer van de Stoomvaart Mij „Zeeland" naar Vlissingen voor Middelburg en het overige Zeeland en waarin de overtuiging wordt uitgespro ken, dat in het geval van een de finitief vertrek uit Vlissingen dit moet worden gezien als een mis kenning van de Zeeuwse belan gen. OOSTBURG). Raadsvergadering. Donderdagavond kwam de raad der gemeente onder voorzitter schap van burgemeester Hoekze- ma in openbare vergadering bij een. Afwezig was de heer Raes. Na ongewijzigde vaststelling der notulen werd een aantal inge komen stukken behandeld, waar onder een verzoekschrift van een aantal bewoners van Scherpbier, waarin aansluiting op de Water leiding wordt verzocht. In deze zaak zal overleg ge pleegd worden met de Waterlei ding Mij. De burgemeester deed daarna mededeling, dat de aanbestedings som voor de Woningwetwoningen te hoog ligt, zodat deze waar schijnlijk niet gebouwd zullen kun nen worden. Voorts is een aanbieding bin nengekomen voor het bouwen van een 150-tal Finse woningen. De regering financiert de bouw van deze woningen voor 90 Na enige discussie, waarbij de burgemeester wees op het steeds nijpender wordende tekort aan woonruimte, besloot de raad de bouw van deze woningen goed te keuren. Op een verzoek van de paarden fokkersvereniging „Rust Roest" een subsidie groot 100 en een medaille toe te staan, werd gun stig beschikt. Z.h.s. werden vervolgens vast gesteld de wijziging in de ge meentebegroting 1946 en de ver ordening vergoeding voor vak onderwijs aan de openbare scho len. Op verzoeken van de Chr. Nat. Sociale vereniging om medewer king ingevolge art. 72 der L.O. wet voor de aanschaffing van boe ken voor het 7e leerjaar, voor vervanging meubilair en leermid delen alsmede noodherstel school gebouw wegens geleden oorlogs schade en uitbreiding U.L.O.- school met 3e leerjaar, werd gunstig beschikt. Het volgende punt van de agenda betrof het herbouwplan voor de gemeente, De voorzitter deed voorlezing van het advies, dat met betrek king tot dit plan tijdens een be spreking met de raadsleden werd opgesteld. Hieruit blijkt, dat de raad zich met het ontworpen plan kan ver enigen, echter onder de volgende voorwaarden: 1. Het Ledelplein moet ge handhaafd blijven, alhoewel aan de vorm van het plein zo nodig enige wijziging kan wor den gegeven. 2. De bestaande verbin dingsstraat Dedelplein-Nieuw- straat moet op dezelfde plaats gehandhaafd blijven. 3. Ofschoon momenteel aan de Bredestraat niet kan wor den gebouwd, wil de raad zich de bevoegdheid voorbehouden tzt te beslissen of aan deze straat al dan niet kan worden herbouwd. 4. De geprojecteerde zg- straat van de Brouwerij:, craat moet zodanig worden opge schoven, dat daarvoor niet een bestaand pand moet worden onteigend. 5. In de Violetstraat staan nog 21 panden welke of niet zijn beschadigd of definitief zijn hersteld. Het wordt niet verantwoord geacht deze straat geheel te laten ver dwijnen. 6. De bebouwing in de Langestraat tegenover het St. Antoniusgesticht zal aaneen gesloten moeten zijn. 7 De oorspronkelijk opge zette bebouwing voor de Zuid- zandsestraat moet worden ge handhaafd. 8. Een goothoogte van 8 m voor winkels wordt te hoog geacht;, een goothoogte van 6 m acht de raad voldoende. Van de maximumdiepte van 11 m voor winkels dient ont heffing te kunnen worden ver leend. 9. De geraamde prijzen voor de te onteigenen gronden worden te laag geacht, vooral zij, die niet zullen herbouwen, worden door deze te lage grondprijzen getroffen. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad het herbouw plan onder bovenstaande voor waarden goed te keuren. Eveneens z. h. s. werd, na een korte uiteenzetting door de voor zitter, het rioleringsplan goedge keurd. Bij de rondvraag vroeg o.m. de heer Leenhouts inlichtingen be treffende de oontröle op de prij zen. De voorzitter antwoordde, dat hiervoor moeilijk mensen te krij gen zijn. iDe heer Daansen stelde de vraag hoe ver het staat met de tekeningen voor de woningen die op tussen-in-liggende open plaat sen moeten worden gebouwd. Waar bleek dat de betreffende architect in deze nalatig is, werd besloten een termijn te stellen, waarbinnen de tekeningen moeten zgn afgeleverd. Voorts zal de burgemeester on derzoeken in hoeverre een aan nemer niet aan zijn opleverings plicht voldoet. Hierna werd de vergadering ge sloten. 37. (Nadruk verboden.) De boter kostte in België in 1939 fr. 20.85 per kg en in 1946 fr. 66.15 per kg De aardappelen kostten in 1939 fr. 39.13 per 100 kg en in 1946 fr. 141.67 per 100 kg. De eieren 'kostten in 1939 fr. 16.12 per 26 stuks en in 1946 fr. 62,40. De tarweprijs is van fr. 120.80 in 1939 gestegen tot fr. 346.50 in 1946. Ik wist, wat hij bedoelde. „Neen, ik ben óók niet verloofd", zei ik berustend. En toen ging ik voort hem met gelgke munt be talend: „En u? Bent u verloofd?" „Hoezo? Ik veronderstel, dat u vindt, dat ik vreselijk ben, om mee op te trekken?" vroeg hij, met een plotselinge beweging van zijn hoofd onder de vogelver- schrikkershoed. „O nee, helemaal niet," zei ik beleefd. „Maar u bent verloofd?" Inplaats van te antwoorden, bleef hij staan en wierp een blik naar rechts. Er was daar een ope ning in de haag. „Zullen we een stuk afsnijden en' deze weg door de velden ne men?" vroeg hij. Ik volgde hem over het smalle graspad, dat nauwelijks die naam verdiende. Het was een van die merkwaar dige „kortere wegen," die een ver vaarlijke omweg betekenen!... O, hoe was het mogelijk, dat ik toen nog niet besefte, dat 't me geen steek kon schelen, waar ik liep als 't maar met hèm was! Maar dat besef zou voorlopig nog niet komen! Kapitein Holiday liep naast me voort met lange passen, heftig trekkend aan zijn pijp. Of ik verloofd ben? Wel, wel! Mag ik u eens iets over mezelf vertellen?" „Graag, voor de verandering! Gewoonlijk hoort u liever vertel len over andere mensen!" zei ik. Hij lachte kort. „Juist; nu zullen we de rollen dan eens omdraaien. Ik zou graag eens het oordeel van een vrouw horen over een bepaalde kwestie. Weet u zeker, dat 't u niet zal vervelen? Niet, dat ik me er iets van aan zou trekken, wanneer dat wél 't geval was," voegde hij er bij met dat onweerstaanbare glim lachje, dat steeds al 't beledigen de aan zijn uitvallen ontnam. „Vrouwen zijn gemaakt om te luisteren naar wat mannen te ver tellen hebben. Maar in ernst, ik zou 'graag eens met u praten, 11 zoudt me waarschijnlijk kunnen helpen." Ik? U helpen?" zei ik. „Meent u dat?" Maar ik wist, dat hij het meende. Er was een nieuwe, ern stige klank in zjjn stem. Hij deed inderdaad een beroep op mijn hulp. Ik kon 't niet helpen, dat ik me gevleid voelde. Hij vond me dus nog niet volslagen idioot, al had ik meermalen al mijn best gedaan om hem die indruk te geven. Hij meende, dat ik zijn problemen voor hem zou kunnen oplossen, welke dat dan ook waren. Ik keerde me naar hem toe, ter wijl we voortliepen, en zei: „Natuurlijk wil ik u heel graag met goede raad terzijde staan, als u meent, dat u daar iets aan hebt. Vertelt u me maar, waar 't om gaat." .Prachtig," zei kapitein Holiday „Bij Jupiter, daar heb je nogal zo'n prikkeldraad versperring. We zullen hier afslaan' ik denk, dat ik 't verkeerde veld ben ingegaan. Nu dan, u vroeg me, of ik verloofd was. Dat ben ik niet. Wèl heb ik, nog niet zo lang geleden, een meegevoel: „iO, dat spijt me." „Spijt u dat? Waarom?" Ik zette grote ogen op. „Waarom? Het spijt me natuur lijk voor u, dat ze u afwees." Nu was 't kapitein Holiday's beurt om grote ogen op te zetten. „Wie zegt u dan, dat ze me af wees?" vroeg hij. Ondanks zijn vriendelijkheid en zijn plotselinge mededeelzaamheid bleef hij toch erg moeilijk te be grijpen! ,,U zei, dat het meisje zich niet met u wilde verloven begon ik geduldig. „Ik heb niets van die aard ge zegd," sprak kapitein Holiday me vierkant tegen. „Ik heb u verteld, dat ik niet verloofd was hier, dat andere veld was blijkbaar toch 't goede, we zullen terug gaan niet verloofd, maar dat ik een meisje gevraagd had, met me te trouwen." Ik snapte er minder van dan ooit maar terwijl we op onze schreden terugkeerden, waagde ik nog eens een poging: Maar als 't meisje dan toch „ja" tegen u zei „(Het meisje," legde kapitein „zei meisje ten huwelijk gevraagd. -r-,- - ïarnre blik Hij bleef stilstaan. Ik zei, met Holiday uit, met een lange mik over het avondlandschap noch „ja" noch „neen." Nu begreep ik zgn moeilijkheid. Uitstel! Ja Dat kon ik begrijpen. En hoe goed! Had ik zelf niet alle ellende der onzekerheid gekend, in de da gen, toen ik wisselend moest den ken': „Hij zal me vragen," „Hg zal me niet vragen," „Zou hij van plan zijn, me te vragen?" Dat is ellendig voor u," zei ik warm. ,,'tls al miserabel genoeg om het ergste te weten. Maar in onzekerheid gelaten te worden, dat is..." „Precies*," zei kapitein Holiday. Maar toch hoeft u nog niet dadelijk 'tergste te vrezen, wel?" ging ik troostend voort. „Meent u van niet?" „Hebt u dan 't gevoel, dat u alle hoop moet opgeven?" vroeg ik. „Soms niet," gaf hij eenvoudig toe. „En soms wèl?" „Juist," zei hij. „Bij zulke gele genheden 'vraag ik me dan af, wat een meisje eigenlijk in vredesnaam in me zou kunnen zien." (Wordt vervolgd.) Stichting „Oostburg Herbouwt." Op uitnodiging van de Stichting „Oostburg Herbouwt" gaf Burge meester Van Dongen uit Aarden burg Donderdagavond in de goed bezette zaal van Café De Vuijst, een uiteenzetting over het doel en de werkwijze van de in zijn gemeente opgerichte Stichting „Aardenburg Herbouwt" en de ervaringen die hij sindsdien daarbij heeft opgedaan. Na een korte inleiding door Burgemeester Hoekzemai, die hierbij mededeelde, dat zo juist de Raad gunstig had geadviseerd inzake het herbouwplan, was het woord aan de heer Van Dongen. Deze wees er op, dat de Stich ting er alleen is om de bestaande moeilijkheden uit de weg te rui men, ónder alle omstandigheden blijven de belangen van de gedu peerden primair. Spreker was hier niet om een propagandarede te houden, doch wel wilde hij onder de aandacht brengen, dat zij, die onder de huidige voor lopige financiële regeling willen (bouwen zeker in het voordeel zul len zijn voor wat betreft de tijd van uitvoering. Straks ïjmmers, als de definitieve regeling er is, zal het aanvragen regenen en er zullen dan zeker moeilijkheden ontstaan, als bijv. een tekort aan arbeidskrachten en een oontin- gentering van het bouwvolume voor de gemeenten. De Stichting nu, die de her bouw stimuleert, stelt zich even eens ten doel vooral de kleine man in staat te stellen op een zoo goedkoop en spoedig moge lijke wijze een eigen huis te krij gen. Met nadruk wees spreker er op, dat men zich tot de Stich ting kan wenden om uitgemaakt te zien waar men aan toe is en welke de financiële consequenties bij eventuële herbouw zijn, zonder dat dit de betrokkene, die geheel vrij blflft of hij tot bouwen wil overgaan, een cent kost. De heer Van Dongen wees hierna op de vele geruchten die omtrent de Stichting in omloop zijn en besloot zijn betoog met aan te dringen op samenwerking en het zelf nemen van initiatief. Hij verzocht daarop de vergade ring zich in deze uit te spreken. Bij de nu volgende gedachten- wisseling werden verschillende problemen naar voren gebracht en vele vragen gesteld. Ook bleek hier bij, dat de Ver. ter (behar tiging van de 'belangen van West Z.-Vlaanderen zich in deze zaak gepasseerd gevoelde. Na een vrij langdurige bespre king werd door de voorzitter der Stichting met een woord van dank aan de heer Van Dongen, de ver gadering gesloten. OVERSLAG. Heroprichting lijn vissersvereniging. Dezer dagen is er een begin gemaakt met de heroprichting van de lijnvissersvereniging. De vereniging, welke reeds in 1894 werd opgericht, had tot voor de oorlog van 1940 steeds van zich laten horen, en telde een groot aantal leden. Ook op het gebied van prijsvissen stond zij in het middelpunt van de belangstelling. In verband met de oorlog heeft men echter 6 jaren van stilstand gehad, wat ook zijn achteruitgang medebracht en vielen er steeds

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2