Radiorede van Dr. VAN M00K LEGERBERICHT van Vrijdagmiddag. Dc Wereldconlerentie der Christelijke Jeugd te Oslo DE SITUATIE IN BATAVIA ZATERDAG 26 JULI 1947. iao Plundering in Lawang Moeilijkheden in" Sydney Houding der Ver. Staten t. a. z. van Indonesië Beschuldiging tegen Petkof gepubliceerd wmm 'M mmMm TWEE NEGERJONGENS GEËLECTROCUTEERD Engelse bestelling voor de bestrijding Coloradokever in Nederland. De heren Sanders en Goedhart uit Indonesië teruggekeerd. De varkensstapel vertoont he r Goedliart waj teruggang i WEEKSVERW ACHTIN G medegedeeld door bet K.N. MJ. te De Büt, geldig tot Zaterdagavond. Warm. Overdag over het algemeen zonnig warm weer, met ge leidelijk iets toenemende onweersactiviteit. Weinig Iwind, aan de kust echter tijdelijk geen wind. Frankering Onder Redactfoneeie leiding van P. L. D. J- van Oevereo, Rectactle-adroa: Noordstr. BB-B7, Tameuzen. Teh 2810 - Na fl uur 2073. Abonnement Terneuzen EEUW Hoofdagentschap voor West ieeuwsch-Vlaanderen 3de Jaargang No. 563. SFillemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drnkkerjj N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs ner mm 10 ct.; minimins per advertentie 1,60. Inzendingen advertentie tot des namiddags IK Rubriek kl. advertentie! 16 Kgete 00 ct; iedari regel meer 12 ct Vee* melding brieven onder nr Bur. van dit Bla£ 10 ct meer. Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. ZON EN MAAN. 1947 Zon Mmtn Juli Opk. Ond. Opk. Ond. 26 4.51 20.41 15.21 24.16 27 4.52 20.40 16.34 y j 28 4.54 20.38 17.43 0.40 29 4.55 20.36 18.47 30 4.57 20.35 19.40 1.50 31 4.58 20.34 20.22 2.40 Aug. 1 5 20.32 20.54 3.41 2 5.01 20.30 21.19 4.49 3 5.03 20.28 21.38 6.— DE TOESTAND IN INDONESIË Na vijf dagen van militaire actie heeft de daaruit voort vloeiende situatie in Batavia wei nig invloed op de handel en de economische toestand uitgeoefend. De rijstprijzen tonen een dalende tendentie en de prijzen van de groente op de diverse pasars handhaven zich. De handel op de geldmarkt is levendiger dan ooit. Belangrijke hoeveelheden republikeins geld worden in Nederlands-Indische courant omgezet, terwijl ook an dersom transacties tdt stand komen. Tegenover Aneta is verklaard, dat sedert het begin van de mili taire actie alle werkzaamheden van de politie te Batavia een vlot verloop hebben gehad. De taak van de politie blijft hoofdzake lijk beperkt tot verlening van bij stand aan de maatregelen van de militaire politie. Zo bijvoorbeeld het in beslag nemen van Repu blikeinse auto's, de z,g. ,.X" auto's, waarvan de dienst van het motortransport heruitgifte moet doen aan bepaalde personen. In de eerste plaats komen Indo nesische geneesheren voor terug gave van hun auto's in aanmer king, indien zij in het bezit zijn van een eigendomsbewijs. Vele „X" auto's dateren nog uit de tijd van de Japanse bezetting, zo dat deze voertuigen aan Euro peanen toebehoren, die dienen te worden opgespoord. MALANG IN NEDERLANDSE HAMDEN. Naar de correspondent van Aneta te Cheribon meldt, heeft een Nederlands generaal hem meegedeeld, dat Malang thans in Nederlandse handen is. In de omgeving van Cheribon trof men twee suikerfabrieken brandend aan; een van deze is de „Sindang Laoet"-fabriek een der grootste van Java. Ook te Tegal z\jn branden waargenomen Inmiddels is een Nederlandse colonne van Cheribon naar het Oosten opgerukt. Naar Generaal Mojet mededeelde zijn de verliezen aan materiaal uiterst gering. Vele Republikeinse functionaris sen, onder wie de hoofden van politie, douane, havenwezen, eco nomische zaken en het electricl- teitsbedrijf verklaarden zich be reid in functie te blijven. Textiel voor de bevolking is reeds onder weg. Aneta verneemt uit Soerabaja, dat vluchtelingen uit Lawang ge meld hebben, dat de Chinese toko's in Lawang in de nacht van Woensdag op Donderdag door de T R I. geplunderd en in brand gestoken zijn. Een tokohouder werd vermoord en zijn lijk werd dn een brandend huis geworpen In een ander huis werd de hoofd bewoner door geweerschoten af gemaakt, terwijl de toesnellende oudste dochter werd dcodgescho ten. Australische studenten en ha venarbeiders bij elkander een groep van enige honderden per sonen hadden zich te Sydney verzameld voor een demonstratie- tocht naar het Nederlandse con sulaat, teneinde te protesteren te gen het Nederlandse optreden in Indonesië. De politie greep in en legde beslag op spandoeken en pamfletten, die de demonstranten bij zich hadden. Hierop ontstonden fbrmelo gevechten en verscheidene personen werden neergeslagen en moesten bloedend weggedragen worden. Leden van het Nederlandse con sulaat gooiden putsen water uit het raam op de vechtende menig te, die daarop begon te schreeu wen: ,,We willen vrede geen bad". Speciale politie-eenheden bega ven zich ijlings naar de plaats van de strijd en slaagden erin, na enige arrestaties, de orde te her stellen. (Bij informatie ten departemen- te van [Buitenlandse Zaken deelde men ons mede, dat nog geen rap porten van deze gebeurtenissen zijn binnengekomen. Red. A.N.P.j ZELFMOORD-CORPSEN GEVORMD. Volgens een bericht van Radio- Batavia hebben de Indonesiërs de formatie van „zelfmoord-corp sen'" aangekondigd. Als eerste voorwaarde voor het toetreden tot deze formaties wordt gesteld dat men in staat moet zijn om tenminste tien Nederlandse sol daten te doden. De corpsen staan onder opperbevel van „een bekend Rlepublikeins militaire leider, die de rang van generaal-majoor in het Republkeinse leger bekleedt De mogelijkheid is niet uitge sloten dat de V: S. in een later stadium hun diensten zullen aan bieden om een oplossing in Indo nesië te helpen vinden, aldus ver nam gisteren Aneta uit bevoegde Amerikaanse bron te 's-Graven- hage. Het is niet aannemelijk dat een dergelijke stap samen met de Britse regering genomen zou worden, hoewel hij parallel zou kunnen lopen aan een soortgelijke Britse actie. De zegsman zeide voorts, dat, hoewel Londen en Washington inlichtingen omitrefit de Indonesi sche kwestie hebben utgewisseld geeni afspraak voor een ge meenschappelijke actie gemaakt is. In Amerikaanse kringen meent men dat de Nederlandse Regering, die tot nu toe niet gunstig tegenover arbitrage ge stemd was, eerder geneigd zou zijn tot het aanvaarden van be middeling, dan het risico te aan vaarden dat de kwestie voor de Veiligheidsraad gebracht zou wor den waar deze aangelegenheid een' „politieke voetbal" zou wor den. De Amerikanen- zijn van me ning dat zij meer aanvaardbaar zijn als bemiddelaars dan de Brit ten, daar de V. S. minder directe interessen in dat gebied heeft De V. S. zouden met het oog op de algehele internationale poli tiek zeer gaarne het vraagstuk zo spoedig mogelijk opgelost zien, aldus verklaarde men openhartig in Amerikaanse kringen. Van Nederlandse zijde deelde men mede, dat Nederland zich tot nu toe tegen, arbitrage #door een derde partij verzet had, voor zover deze 'n inmenging in inter ne Nederlandse aangelegenheden zou betekenen, maar men weiger de voorspellingen te doen over de houding van Nederland in de toe komst. Te Sofia is een officiële be schuldiging gepubliceerd tegen de onlangs gearresteerde leider van de boerenpartij, Nikola Petkof. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij een gewapende opstand heeft voorbereid ter vernietiging van de huidige regering. Hij heeft 2 reserve-officieren aangespoord een geheime militaire vereniging te vormen, genaamd „militaire liga" en aan generaal Ivan Popof droeg hij op zich te belasten met het organiseren van een tweede, soortgelijke vereniging, genaamd de neutrale officier". In 1947 begon hij met zijn „op roerige en terroristische activi teit, waarbij hij op interventie door vreemde legers aanstuurde De openbare aanklager heeft de doodstraf of in elk geval levenslange gevangenisstraf tegen Petkof geëist. tegen slechts 260.763 in de over eenkomende maand van 1947. Aanzienlijk ook is de achteruit gang in het aantal fokzeugen, dat nog nooit gebigd heeft, met in 1946 nog 71.979, tegen slechts 33.384 in Mei 1947. Een ver meerdering valt te constateren van het aantal varkens van 60 150 kg, alsmede bij het aantal mestzeugen. De varkensstapel benadert thans weer de grootte, die zij had ten tijde van de bevrij ding in 1945. De slechte veevoe derpositie is uiteraard de voor naamste oorzaak in de teruggang. Hieronder volgen enige verge lijkende cijfers: Totaal varkens Mei '39 1.553.413, Juni/Juli 1945 768.733, Mei 1946 1.040.321, Mei 1947 854,914. In verband met nagekomen op gaven kunnen de definitieve cij fers voor 1947 1 tot 2 »/o hoger liggen. ■De „Daily Herald" meldt, dat twee negerjongens, James Lewis (15 jaar oud) en Charles Trudell (16 jaar oud), op Woensdag 23 Juli te Woodville, Mississippi, V. S., de doodstraf door middel van de electrische stoel hebben ondergaan. De jongens hebben hun werk gever, 'n blanke, James MdKey, met vuurwapens gedood. Dit ge schiedde achttien maanden ge léden, toen beiden veertien jaar oud waren. In Januari 1947 werd het dood vonnis over hen uitgesproken. Het hooggerechtshof wilde geen beroep toelaten en Dinsdagavond heeft gouverneur Fielding Wright alle verzoeken om het doodvonnis te wijzigen verworpen. (Verschei dene instituten in de Verenigde Staten en Engeland hadden po gingen gedaan om verandering in het vonnis te verkrijgen, in ver band met de jeugdige leeftijd der delinquenten) Nader wordt nog gemeld, dat Trudell het eerst geëxecuteerd is, „omdat hij het dodelijke schot niet gelost heeft". Vijftig blanken wachtten bui ten de gevangenis. Negers was gezegd, uit de buurt te blijven. Vrijdagmiddag te 17 uur is te Batavia het officiële legerbericht van die dag uitgegeven. Het luidt als volgt: In West-Java werden Poerwa- karta, 18 kilometer ten Zuiden van Tjikampek, Pamanoekan, Madjalaja, Tjitjalenka, Fasar- boengoer en Pegandanbaroe be reikt en bezet. De ondernemingen Tjipetir en Parakan Salak in het gebied van Soekaboemi werden bereikt. Op deze ondernemingen had brand stichting plaats gehad. De tunnel bij Saksaat, in ide spoorlijn Ban doengPoerwakarta, is in onbe- scjhadigde toestand aamgetrdffen eni bezet. Tjikalong-Wetan, gelegen be oosten de lijn TjimahiPoerwa karta, werd bezet. In de buurt van de reeds ge noemde plaatsen Tjitjalenka en Madjalaja is door de Republikein se gewapende troepen veel ver nield en verbrand. Luchtverkemning wees uit, dat het bekende radiostation Malabar in brand staat. Midden-Java: Zuiveringsacties hadden plaats in de omgeving van Banjoebiroe. Oóst-Java: Pasoeroean werd bij verrassing bezet. In de omgeving van Probolinggo werden zuive ringsacties uitgevoerd, waarbij arrestaties werden verricht. Dja- tiroto werd bezet, waarbij de al daar gelegen suikerfabriek in on beschadigde toestand werd aan getroffen. Tijdens de zuiveringsacties ui de Oosthoek bij Franjakan werd een Duitser gevangen genomen. De verbinding: tussen Lioemadjan en Djember werd tot stand ge bracht. In de stad Modjokerto hadden gedurende de nacht van 23 op 24 Juli infiltraties plaats. De daar tegen genomen maatregelen had den een volledig succes. Sumatra: Bij Medan onderna men gewapende Republikeinse groepen in de nacht van 22 op 23 Juli aanvallen op het pas door Nederlandse troepen bezette Bindjai, terwijl ten Oosten van Medan op enkele Nederlandse posten en patrouilles werd ge- schdten. Ook in het nieuw bezette ge bied rond Medan vinden zuive ringsacties plaats. De treinver binding tussen Medan en Am- hcmia werd hersteld. Rond Padang werden eveneens de zuiveringsacties voortgezet, zonder dat weerstand van bete kenis werd ondervonden. Aanzien lijke hoeveelheden wapens werden in beslag genomen. Aan Republikeinse zijde bedroe gen de verliezen hier enkele doden. Uit Palembang wordt bericht, dat Baroeradja, 150 km ten Zuid- Westen van de stad, werd bezet. De houding van de bevolking tegenover de Nederlandse troe pen laat nauwelijks iets te wen sen over. Men toozich hier en daar weliswaar wat onzeker, doch elders, bijvoorbeeld in Cheribon en in verschillende plaatsen in de Pre anger en in Oost-Java, wer den de troepen met enthousiasme ontvangen. De bevolking uit de omstreken van het vliegveld Ka lidjati liep toe om hulp te ver lenen bij het noodzakelijk herstel Hierdoor was dit vliegveld Don derdag reeds voor gebruik ge schikt. Opgemerkt kan worden dat bij de bevolking allerwege be grip blijkt te bestaan omtrent de taak van de Nederlandse troepen Van tegenstand van enig ge wicht is, uit militair oogpunt be zien, nauwelijks sprake. De verliezen aan onze zijde sedert het begin van de acties be dragen 32 doden, 41 gewonden en 7 vermisten. Medan: Te Bindjai was Donder dag tijdens het bezoek van „Re- eomban" Dr. J. J. van de Velde nagenoeg slechts de Chinese be volking aanwezig. De Republi keinse bestuursambtenaren waren gevlucht met uitzondering van 70 politieagenten, die tot samen werking bereid waren. De be volking langs de wegen was zeer vriendelijk. De voedseltoestand is goed. De Chinese wijk Deli Hoea is helaas brj het vertrek van de Lasjkars door hen platgebrand. Te Medan zijn reeds zeven honderd vluchtelingen opgenomen. Men zal zich herinneren, dat Engeland, beducht voor de Colo radokever, dit voorjaar verscherp te phytopathologische voorschrif ten heeft uitgevaardigd voor de invoer van tuinbouwproducten, welke er op gericht zjjn de ver spreiding van het schadelijke ge dierte tegen te gaan. Deze voorschriften hebben ook betrekking op Nederland, waar mede ons land, naar Nederlandse opvatting ten onrechte, op een lijn is geplaatst met andere West Europese landen, waar de bestrij ding van de kever, die „vreet aan oogst en deviezen", minder inten sief wordt gevoerd. Het wordt dan ook van groot belang geacht, dat Engeland, op uitnodiging van Nederlandse zijde bereid is poolshoogte te komen nemen omtrent de stand van de Coloradokeverbestrijding in ons land. Dr. Wilkins, directeur van de afdeling tuinbouw van het En gelse Ministerie van Landbouw, en Dr. Gimingham directeur van het Plant Pathology Laborato rium, zullen in de laatste week van Juli een bezoek aan Neder- Met het Indië-vliegtuig zijn Vrij dagmiddag op Schiphol geland de heren Mr. P. Sanders, secretaris generaal van de Commissie-Gene raal, en F. Goedhart, Tweede Ka merlid van de Partij van de Ar beid. Na het vervullen van de douane formaliteiten deed de heer Goed hart enige mededelingen over zijn ervaringen in Indonesië. Vrijdagmiddag heeft de Luite nant-Gouverneur-Generaal, Dr. H. J. van Mook voor Radio-Batavia een rede uitgesproken. Hij zeide, dat hij, ofschoon het nog geen vijf i-dagen geleden is, dat de regering het ernstige en moeilijke besluit moest nemen de weg van onderhandelingen met de Republiek voorshands te verlaten, behoefte gevoelde, rekenschap te geven van de toestand en de ge beurtenissen. De Regering wist, toen het be sluit genomen werd, dat de onder nomen actie door velen in de wereld zou worden beoordeeld als een daad van Nederlandse agres- Volgens hem is het besluit tot overgaan van militaire maatregelen niet door de Commissie-Generaal onder steund. Volgens de heer Goedhart heeft Dr. Van Mook, na een vergadering met de heren Schermerhorn en Van Poll eigenmachtig de Rege ring getelegrafeerd, dat men een stemmig de mening was toege daan, dat er geen andere moge lijkheid overbleef. Volgens de heer Goedhart waren beide leden van de Commissie-Generaal het ech ter geenszins met dit standpunt eens. Prof. Schermerhorn zou dan ook na het telegram van Dr. Van Mook zelf Dr. Beel hebben gete legrafeerd, dat hij het niet eens was met de gang- van zaken. land brengen ter bestudering van „Wanneer het aan de gier de maatregelen ter bestrijding landse Regering gelegen had van de Coloradokever. i aldus de heer Goedhart was het voordien reeds twee maal zover geweest. Interventie heeft i „..(...1 dit echter voorkomen." De heer Goeonarr was zélf in Batavia toen de politionele actie i een aanvang nam. Hij beschreef Bij de in Mei j.l. gehouden razzia als uitermate ordelijk, voorjaarstelling van de varkens- werd 2iÈeT correct opgetreden, stapel is deze blijkens het ^sta- hetgeen hij zelf heeft kunnen tistisch bulletin no. 41, jaargang 1947, van het Centraal Bureau voor de Statistiek in verhou- dng tot Mei 1946 met rond 200.000 dieren teruggelopen en bedroeg ruim 50 »/o in vergelijking met Mei 1939. Bijna over de gehele linie is een teruggang te bemer ken. Deze komt het sterkst tot constateren, toen hij werd aange houden. Overigens zei de heer Goedhart: „Als je tegenwoordig in Indonesië socialist bent, wordt je behandeld als een paria De heer Goedhart achtte het tevens waarschijnlijk, dat Prof- Schermerhorn naar Nederland De Franse premier, Paul Rama- dier, heeft te kennen gegeven dat Frankrjjk wel geneigd is om de 4500 landverhuizers die Groot- Brittannië terug zal brengen, blij vend op te nemen. De landverhuizers mogen zich, indien zij dit wensen, voorlopig in Frankrijk vestigen en het is niet uitgesloten, dat zij zich blijvend in Frankrijk mogen vestigen, in dien zij hierom verzoeken en in dien zij werk vinden", aldus de Franse pijgmier. „Wij weten niet of de landver huizers van boord willen gaan en welke maatregelen er getroffen moeten worden, dit hangt hoofd zakelijk van de wens der réfugiés zelf af". Hij voegde er aan toe, dat er geen enkele formele overeenkomst inzake het landverhuizerspro bleem tussen Engeland en Frank rijk bestond, doch dat hier alleen de internationale overeenkomsten geldend waren. Op de vraag of de kwestie van de Joodse réfugiés niet eigenlijk voor de V. N. gebracht zou moe ten worden, antwoordde hij, dat hier het gehele probleem van de verplaatste personen, niet alleen besproken doch ook beslist zou moeten worden. „Het is werke lijk beklagenswaardig, dat deze verplaatste personen, waarvan het grootste gedeelte 7 jaar in nazi-kampen geïnterneerd is ge weest, nog steeds op zoek zijn naar een toevluchtsoord". uitdrukking brj het aantal biggen komt, al dan niet met instem dat in Mei ming van de Nederlandse Re bedroeg, gering. beneden zes weken, 1946 nog 371.741 stuks Drie Griekse rechters, heb ben zich naar het eiland Icaria nabij Samos, begeven om de rechtzaken tegen aanhangers van linkse groeperingen, die tijdens de laatste twee weken wegens „medeplichtigheid aan een com munistisch complot" werden ver bannen, te onderzoeken, aldus het Griekse nieuws agentschap. Er zullen drie commissies worden samengesteld om de bestudering van hierop betrekking hebbende bewijsstukken te bespoedigen. Zoals gemeld, werd dezer dagen te Oslo de wereldconferentie der Christelijke jeugd geopend door Ds. Alex Johnson van Noorwegen. De Minister van Buitenlandse Zaken, Harvard Lange, sprak de conferentie namens de regering toe. Bisschop Berggrav deed dit namens de Noorse kerk. De openingsrede werd gehouden door Dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, die, naar het persbureu der Ned. Hervormde Kerk ons bericht, wees naar de conferentie te Amsterdam in 1939, enkele weken voor het uitbreken van de oorlog. „Amsterdam", zo zei hij, „heeft ons de kracht gegeven, waardoor we in staat waren te leven in ge vangenkampen, in kazernes, in vluchtelingenkampen, in bezette landen. De refugee, die uit haar land vluchtte met alleen een bijbel en een lijstje met namen van de deelnemers aan de conferentie in Amsterdam, was een symbool van het grote gezin, waartoe we be horen." Dr Visser 't Hooft herdacht velen, die sinds 1939 overleden zijn. Hij noemde in het bijzonder Dr. J. Eykman, die de conferen tie van Amsterdam organiseerde en een pionier was van het gees telijk verzet in Nederland. Hij werd door een ziekte overvallen in het concentratiekamp Buchen- wald, waaraan hij na terugkeer in Nederland in de oorlogswinter 1945 overleed. De conferentie betreurde het, dat de jeugd uit Sovjet-Rusland niet vertegenwoordigd was. Het patriarchaat te Moskou achtte het beter dit jaar nog geen dele gatie te sturen. Ook de afgevaar digden uit Japan zijn niet aan wezig. Reeds was een af scheids dienst gehouden, toen het bericht kwam, dat de nodige vergunnin gen om het land te verlaten niet werden afgegeven. Vervolgens wees Dr. Visser 't Hooft op de diepgaande ver deeldheid, die er overal heerst, maar die wel het meest tot uit drukking komt tussen Rusland en het Westen, omdat dit een geeste lijke kloof is. De spanning echter, tussen de volkeren in Azië en Afrika aan de ene kant en die van Europa en Amerika aan de andere kant, dreigen aanleiding te geven tot een nieuwe, onoverbrugbare kloof. De Christelijke kerken hebben niet gedaan, wat zij heulden moe ten doen, om de verdeling van de wereld in vijandelijke kampen tegen te gaan. In hun eigen leven hebben zij niet getoond, dat zij weten, wat verzoening is. „U zult het mij wel niet kwa lijk nemen" zo zei spreker, „wan neer ik in dit verband vooral denk aan het conflict waarin mijn eigen land is gewikkeld en ik wil dan ook tot onze Indonesische vrien den zeggen, hoe diep ik de schuld gevoel, die op mijn eigen land drukt voor de vreselijke gebeur tenissen, die juist plaats vinden, nu wij elkaar hier ontmoeten." Des avonds was er een ope- ningsdienst in de Dom van Oslo, die geleid werd door Bisschop Berggrav. De geloofsbelijdenis en het Onze Vader werden door ieder in zijn eigen taal gezegd en bo vendien werd voor de preek door vijf verschillende landen de bijbel gelezen. Dr. Van Mook zeide, dat het altijd moeilp is gevallen als deze te beoordelen. Bijzonder moeüijk is echter het geval van de Repu bliek, waar de uiterlijke vormen zo sterk de innerlijke tegenstrij digheden verbergen Het onafhankelijkheids streven van het Indonesische volk wekt algemeen sympathie, niet in de laatste plaats tg de Nederlanders. De Republiek toonde zich als de belichaming en kampioene van dit streven. Hoe pijnlijk het eerste en revolutionnaire tijdperk der Republiek ooi zijn moest voor talrijke Neder-irtlers ,die gedu rende de Japanse bezetting alles aan dit land ten offer brachten zo lag het voc de hand, dat het regeringsbeleid van Nederland zich richtte op de versteviging en de constructs ve krachten in de Republiek om tezamen deze ge westen op te r akten uit hun nood en verval. ki Reeds in Februari 1946 had de Nederlandse legering' op grond van de Koninklijke rede van December 1942 het recht op zelf beschikking va r het volk van In donesië erkend; daarom had de Nederlandse Regering in de over eenkomst van Linggadjati uit drukkelijk als doel van haar be leid gesteld de oprichting van de Verenigde Staten van Indonesië, die als gelijfo n met Nederland zouden samengaan. Was het begrijpelijk, dat de Republikeinen met enig wantrou wen uit vrees /oor een terugkeei der koloniale vehoudingen hier tegenover stond, in November- December 1946 was daar geen reden meer voor, Gemapk.e a. spraken pleegt Nederland nauw keurig na te komen. De Republikeinse wereld bleet intussen een gesloten wereld. Niet gemakkelp viel waar te nemen, wat zich daarbinnen af speelde; tegelp bleef de Fepti bliikeinse propaganda Nederland en de Nederlanders afschilderen als belagers van de vrijheid van Indonesië, tegen gemaakte af spraken in. Ook internationaal bleef de Re publiek zich dringen op de plaats van geheel Indonesië. Eveneens tegen gemaakte afspraken in gin gen Republikeinse organisaties voort gewelddadige acties te voe ren en bedreigingen te uiten te gen hen, die samenwerking met ons hadden aanvaard. Iedere sa menwerking werd door Djogja afgewezen; Djogja bleef in gezel schap van Japanners en Duitsers, deserteurs, Westerse en Oosterse avonturiers en profiteurs. De Re publiek was oorzaak, dat Neder land een militair apparaat moest handhaven, daar de Republiek de belaging der bezette plaatsen voortzette. Steeds werd samen werking moeiip«r ^on wantrouwen en vija een goed en betrouwbaar rechts- apparaat op te bouwen was ver dwenen. Langzamerhand keerden de Indonesiërs zich zelf tegen de Republiek ,niet tegen de onafhan kelijkheid. Dit kwam eerst naar voren in de bezette steden van Oost-Indonesië en Borneo, lang zamerhand in toenemende mate binnen de Republiek zelf Hoe onjuist de voorstelling van zaken is als zou de Nederlandse Regering wegens afwijzing van een klein onderdeel van haar voorstellen tot de huidige actie hebben besloten, meende Dr. Van Mook onnodig te herhalen. De grondslag voor een werkelijke re habilitatie dreigde steeds smaller te worden doordat de vijandelijk heden steeds toenamen. Het is geen strijd van volk tegen volk; dit hebben de gebeur tenissen der laatste vijf dagen zeer duidelijk aan het licht ge bracht. Nergens waar onze troe pen kwamen werd vijandschap onndervonden. Integendeel. de algemene reactie is één van ver lichting, dat eindelijk bij overeen komst de toestand van strijd en terreur gaat verdwijnen. Dat bij zulk een uitgebreide actie zeer weinig verliezen wer den geleden is een feit, dat boek delen spreekt. De betreurenswaardige politiek van de Republiek van verschroei de aarde is weinig anders dan een kapitaalsvernietiging op grote schaal en in de meeste gevallen een vernietiging van niet-Indone- sisch bezit. Ten diepste betreurt de Rege ring de brandstichtingen en ver nielingen die in een aantal steden hebben plaats gehad en waarin met name de huizen en bezittin gen van de Chinezen het middel punt waren van vandalisme en roofzucht. De Regering zal alles in het werk stellen om deze ge beurtenissen te beperken en om hulp te verlenen aan individuële slachtoffers hiervan. Met de grootste nadruk wil de Regering er op wijzen, dat de strijdwijze niet één is van een volksoorlog en dat daarmede is aangetoond de noodzakelijkheid van een goede gemeenschappelijke politie-organisatie ten behoeve van de binnenlandse veiligheid. De Regering doet een beroep op allen in de gebieden waar Ne derlandse troepen de veiligheid handhaven met alle kracht er aan mede te werken, dat zo spoedig mogelijk de taak voor orde en veiligheid door een normaal ge- constitutioneerde politieorganisa tie kan worden overgenomen. Het zal daardoor mogelijk wor den in deze delen van Indonesië de staatkundige organisatie op te bouwen om tezamen met Oost- Indonesië en Borneo de Verenig de Staten van Indonesië te vor men. De Regering zal hiermede niet langer wachten dan nodig is, tot herstel en vrijheid in deze ge bieden en het organiseren van een regelmatig bestuur. Rehabilisatie van transport, economische productie en econo- m!sch verkeer zal met kracht ter hand genomen worden. De Re gering roept vooraanstaande figu ren uit de Indonesische wereld op zich voor deze constructieve ar beid ter beschikking te stellen. Daardoor worden de belangen van volk en veiligheid van Indo nesië sneller en beter gediend dan door vorming ener organisatie, die onmachtig is gebleken in het vestigen van een regelmatig staatsgezag. Niets zal de Regering aangena mer zijn dan spoedig het ogenblik te zien aanbreken, waarop het programma van Linggadjati zal kunnen worden uitgevoerd. Dr. Van Mook besloot met een oproep om samen Indonesië te maken tot een welvarende natie, welke het zijn kan. En dat het, indien het zijn vrijheid behouden wil, worden moet. De Regering richt deze oproep tot allen, die Linggadjati aan vaarden en met haar de verant woordelijkheid beseffen voor her stel van vrede, recht en welvaart in Indonesië. MILITAIR VLIEGTUIG RIJ NOODLANDING VERNIELD. Bij het houden van schietoefe ningen op de Noorderhei hij de legerplaats Harskamp kreeg een militair vliegtuig Vrijdagvoorimd- dag te kampen met motordefect. De bestuurder meldde zulks aan de radiowagen op de grond en kreeg instructie zich naar Soes- terberg of Deelen te begeven. Het motodefect was echter van dien aard, dat de piloot meende genoemde vliegvelden niet meer te kunnen bereiken. Hij maakte derhalve aanstalten voor een noodlanding, scheerde laag over de .bomen en kwam op het Kri tieke moment met één van de vleugels in aanraking met de grond. Het gevolg was, dat het toestel in drieën brak en de be stuurder een sergeant-vlieger, er uit geslingerd werd. Met ernstige kwetsuren werd hij per Rode Kruis-auto naar Arnhem overge bracht. De bestuursraad van de so cialistisch communistische een heidspartij in de Sowjet-zöne van Duitsland verklaart in een resolu tie, dat een Amerikaanse lening aan West Duitsland de inlijving van dit gebied in een blok, dat een bedreiging voor de vrede vomt, zou betekenen. De raad stelt voor, dat de Duit se anti-fascistische partijen tij dens een conferentie tot een ac- coord zullen geraken, „teneinde Duitsland op de conferentie te Londen (die der vier Ministers van Buitenlandse Zaken) te doen horen."

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1