Aardenburg herbouwt at.,s,ssssr|iSssi D. H. C. ■I tój&JB'srSa srs d Wat de Radiolbrengt GELD beschikbaai goed leren autorijden 4 Luxe dozen Post Chauffeur J TAXI NODIG? BONDS AUTORIJSCHOOL A. VAN DER SCHANS =4 STr. Wat samenwerking en goede wil vermag Een burgemeester die het voorbeeld geel Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan LP Nederlander tot levenslange dwangarbeid veroordeeld Onlusten in Costa Rica L. v. d. HEMEL Plockworst IJsebaert's Plockworst behoudt zelfs met het warmste weer zijn fris se kleur en fijne smaak Boterhamworst Pekelvlees Bloedworst (met spek) Ntwtn^aclic IBïérvlict BEZOEKT de grote voetbalwedstrijd op ZONDAG 27 JULI a.s. Fa E. A. IJsebaert Vlooswijkstraat 57 (ROTTERDAM) (DELFT) BEL 10641 WILT U fa Voor de tweetje keer binnen pen korte spanne tijds wapperde Woensdag van vele Aardenburgse levels de Vaderlandse driekleur. Ditmaal echter was het niet ter herdenking van een roemrijk wa- nenfeit uit het verre verleden, neen. thans gaven de Aarden burgers uiting aan hun vreugde over een meer actuele gebeurte nis' De eerste steenlegging van het eerste contingent particuliere woningen hetwelk dank zij de Stichting „Aardenburg Her- bauwt", nabij de Kaaipoort zal verrijzen. Aardenburg herleeft en wie als bezoeker in het zo zwaar getrof fen stadje komt, staat er versteld van de bedrijvigheid die hrj op tal van plaatsen te aanschouwen k Van apathie en doffe berusting is hier geen sprake meer, alom ziet men timmerlieden, metse laars en schilders aan de arbeid, kortom. in Aardenburg ziet menwerken! En hoe het komt, dat in dit stadie de bevolking de hand aan de ploeg heeft geslagen en m tegenstelling met de inwoners van sommige andere gemeentende lusteloosheid van zich heeft afge schud. vraag dè.t de eerste de beste ingezetene, die gij ontmoet en het zal U duidelijk worden, wat het bezielende voorbeeld van een energiek burgemeester vermag. Bescheidenheid siert de mens, doch wij zouden ditmaal de waar heid toch wel wat veel tekort doen, indien wij aan de wens van de populaire „Sjef"' voldeden e hem er zo'n beetje buiten lieten. Deze glorievolle en heuglyke dag voor Aardenburg is geworden dl dag van Van Dongen'de burgemeester, die in de eerste o laats zakenman, doorzetter, mens en in de laatste plaats amb- t0 Vraagt hem geen bijzonderheden over een of andere ingewikkelde verordening of wet, hij zal U m ^- schien het antwoora moeten schuldig blijven. Doch vraagt eii de grootste twijfelaar, ook gij zult van hem heengaan met de overtuiging, dat deze kerel u t één stuk precies weet wat hij wu en het door zijn grote energie ook zal weten te bereiken En men kan Aardenburg^met zulk een „burgervader in de beste zin van het woord, dan ook slechts gelukwensen. De eerste steenleggingen. Omstreeks het middaguur had den zich vele autoriteiten en be langstellenden verzameld nabij de plaats, waar de eerste steen vo het contingent woningen zou wor d6Onde1rgde aanwezigen bevonden zich o.a. de leden der ,G^epH„^g. ten de heren Schout en Hame link, de Hoofding. Dire^eur van Volkshuisvesting en Wede P bouw Xr L. Roos, de Inspecteur Directeur van de Centr. Dien irt< Burgemeester Van Dongen, die het woord nam, schetste de toe stand van twee jaar geleden en die van thans. Spr. wees er op, dat wat nu geschiedt, te danken is aan onderlinge samenwerking en de wil, om niet meer naar de moeilijkheden, doch wel naar de mogelijkheden te zien. Bijzondere dank sprak de heer Van Dongen uit jegens de Direc teur van Nationaal Grondbezit, Dr. Hinkemans, die bij de tot standkoming van de Stichting Aardenburg Herbouwt" wel zeer de helpende hand heeft geboden en een stuwende kracht is ge- W60St Spreker noemde deze eerste steenlegging een symbool van de herbouw van Aardenburg, en na de wens te hebben uitgesproken, dat deze daad een voorbeeld mo ge zijn voor andere gemeenten, verzocht hij Ir. Roos de eerste steenlegging te willen verrichten. Nadat Ir. Roos hieraan had voldaan, begaf het gezelschap zich naar het sportterrein, alwaar de heer Van Dongen wederom een korte toespraak hield, waarbij hij er op wees dat het aan te leggen sportpark het bewijs vormt, van datgene wat samenwerking ver mag. Hij bracht hierna hulde aan mevrouw v .d. Broeckede Man, die onvermoeid door het gehele land lieeft rond gereisd, 0m door middel van propaganda-avonden het benodigde startfonds bijeen te krijgen. Spr. verzocht vervolgens mevr. v. d. Broeckede Man de eerste steen te willen leggen van het nieuw te bouwen clubhuis. Nadat mevr. v. d- Broeckede Man de eerste steenlegging had verricht en haar grote voldoening over dit feit had uitgesproken, begaf men zich naar hotel Cuele- naere, waar een maaltijd werd aangeboden. Van Dongen for ever! Tijdens deze maaltijd werd door verschillende sprekers het woord gevoerd, terwijl ook meerdere dronken werden ingesteld. De eerste spreker, burgemees ter Van Dongen, deed voorlezing van een brief van Minister Neher, waarin Zijne Excellentie zijn spijt er over uit sprak niet aanwezig te kunnen zijn. De Minister wees er op, dat hier is gebleken, wat door eendracht en enthousiasme tot stand kan worden gebracht en sprak de hoop uit, dat dit ge beuren een stoot moge zijn voor de herbouw van geheel Neder land. De heer Van Dongen bracht hierna dank aan allen die hebben medegewerkt om dit alles tot Stand te brengen en in het bijzon der aan Ir. Roos en Dr. Hinke- mans. Spr. verklaarde met nadruk, dat men hier niet langer ziele- poten wil zijn, doch Nederlanders en Zeeuwen, wier devies is: Luctor et Emergo! Een speciaal woord van dank richtte de heer Van Dongen tot de veel verguisde Ir. Van Ame- rom, de man die het altijd gedaan heeft, doch die toch ook steeds be reid is, om wanneer er problemen zijn op te lossen, daaraan mede te helpen. Ook Ir. Van Amerom maakt fouten, aldus spr., doch men bedenke hierbij wel, dat wie werkt, fouten maakt, en hoe har der er gewerkt wordt, des te meer fouten zullen er zijn. De heer Van Dongen besloot met de overtuiging uit te spreken, dat men, mits de wil tot samen werking er is, binnen een .paar v*M.grv-M.cVC/g*K 38 De worsteling tussen Dokie Durf en de kikkerman viel zo hevig uit, dat de bouwvallige ga lerij waar de twee mannen elkaar trachtten te overweldigen, spoe dig afknapte. De vechtenden doken naar be neden. Gevaarlijk flitste het ellendige mes van de kikkerman boVen Nan Ji's handen. Maar het viel mee. Het mes sneed alleen de tou wen door waarmee Nan Ji was vastgebonden. Goed zo, kikkerman! De Europeaan achtte echter het ogenblik gekomen om zijn kracn- ten ook eens te tonen. Hij greep daarom een stoel zoals dat in het Westen gebruikelijk is, en zwaaide dit wapen boven het hoofd van de detective. De 27-jarige monteur Leonar- dus Koster uit Haarlem werd door het gerechtshof van Ille en Viaine (Ertot levenslange dwang arbeid veroordeeld wegens moord op een blinde van 73 jaar. K. trachtte ter terechtzitting zijn daad te schuiven op krank zinnigheid. Een commissie van geneesheren-deskundigen heeft hem echter toerekeningsvatbaar verklaard. Wegens spionnage ten voordele van Duitsland werd Kos ter bovendien tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. jaar weer trots op het Land van Cadzand zal kunnen zijn. Hierna sprak namens het Prov. Bestuur, de heer Schout, die me dedeelde, dat de Comissaris der Koningin tot zijn spijt niet aanwe zig kon zijn. Spreker wenste Aardenburg geluk met deze stap en voor de toekomst Gods beste zegen toe. Weth. A. I. Catsman sprak mede namens zijn collega Sturte- wagen, een woord van dank aan de burgemeester, die hij geen ambtenaar, doch een mens noem de, bezield met een grenzenloos optimisme. Burg. Hoekzema greep terug in de mythologie, waar uit het hoofd van Zeus Juno geboren werd. Uit het hoofd van collega Van Dongen is echter een twee ling geboren, n.l. de Stichtingen .Schoondijke Herbouwt" en „Oost burg Herbouwt". Burgemeester Van Dongen is in deze de stimu lans geweest en hij dankte hem voor het initiatief. Ir Roos ging de bereikte resul taten in de afgelopen twee jaren nog eens na en gaf de verzeke ring, dat men er door hard wer ken en niet laten ontmoedigen zeker zal komen. Spr. bracht hulde aan Ir. Van Amerom en diens medewerkers en beschouw de deze eerste steenlegging als een symbool voor de opbouw van Zeeuws-Vlaanderen. Zeer in het bijzonder richtte hij zich tenslotte tot burgemeester Van Dongen, die in deze zaak de grote stuwende kracht is geweest. Dr. Hinkemans uitte zijn be wondering over het enthousiasme waarmede men de moeilijkheden heeft overwonnen en wees er op, dat men figuren als een burge meester Van Dongen nodig heeft om over het dode mament heen te geraken. De volgende spreker Ir. Van Amerom, noemde de titel van het onlangs opgevoerde openluchtspel „Helpt nu U self, so helpt U God het motto voor de wederopbouw van geheel West Z.-Vlaanderen. De heer Van Amerom wees er met nadruk op, dat het initiatief van de man zelf moet uitgaan en dan kunnen de vele moeilijkheden zeker overwonnen worden. Spr. noemde de heer Van Dongen de grote stimulans en ried de bur gerij aan haar burgemeester als voorbeeld te kiezen, terwijl hij de ingezetenen gelukwenste met een man als de heer Van Dongen. Nadat ook de heer De Graaf Aardenburg had gelukgewenst, sprak mevr. v. d. Broecke—de Man. Spreekster had het bijzon der goed gedaan, dat de heer Van Amerom met het noemen van het motto begrepen had, waar men naar toe wilde. Destijds moest er iets gebeuren en de burgemeester was toen op het lumineuze idee gekomen om de „berenning" te herdenken. Tussen de omstandigheden van toen en nu bestaat veel analogie, ook thans moest Aardenburg wakker geschud worden. Deze dag vormt het bewijs, dat men zich steeds meer sterkt aan de spreuk: „Helpt nu U self, so helpt U Goif en mevr. v. d. Broecke sprak de hoop uit, dat wanneer er eenmaal een nieuw gemeente huis zal moeten worden gebouwd, deze spreuk daarop zal worden aangebracht. Namens de Stichting Herstel Zeeland sprak vervolgens de heer Van Heijst, die wees op het vurig idealisme gepaard gaande met nuchtere werkelijkheidszin bij burgemeester Van Dongen, waar na ook de heer Hamelink hulde bracht aan de Aardenburgse bur gemeester, terwijl hij tevens mevr. Van Dongen dankte voor de steun welke zij aan haar man verleent. Spr. stelde hierna een dronk in op mevr. Van Dongen. Nadat ook nog de heer Visser namens Volksherstel enige woor den van sympathie had gespro ken, verklaarde wethouder Stur- tewagen in een bijzonder geestige speech, dat slechts de ingezetenen het beste weten, wat zij aan hun burgemeester te danken hebben. Destijds, aldus spr., staken wij nog met één oor en één oog boven de modder uit, doch Van Dongen is gekomen en nu staan we weer helemaal in de blote hemel, hij haalde ons er uit. Nadat spr. ook nog dank had gebracht aan mevr. Van Dongen, was hiermede het officiële ge deelte afgelopen. Het gezelschap bleef echter nog geruime tijd bijeen, terwijl intussen verschillen de personen enkele woorden voor de microfoon van de radiorepor tagewagen spraken. De uitzen ding hiervan zal a.s. Zondag avond te 20.05 uur te beluisteren zijn. ZATERDAG 26 JULI. Hilversu,ua I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Morgenconcert; 10.15 Gram.; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Gram.; 12.35 Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkr^, 13 30 Verv. KI. van Beeck; 14.00 Gram.; 15.00 Jongeren; 1ÖJ.5 Gram.; 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.00 Reportage Wiel rennen; 18.15 Joum. weekoverz.; 1830 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws; 19.20 Kareol Septet; 19.45 R.V.D.; 20 00 Nieuws; 20.12 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 21j00 Negen heit de klok; 22.00 En morgen is het Zondag; 22.40 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Hilversum U: 8.00 Nieuws; 8.15 Piano-duo; 8.35 Gram.; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Voordracht, 10.35 Clavecimbel; 11.00 Voor continubedr.; 12.00 Gram.; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Malando; 14.00 Lezing 14.15 Ra dio Philh. Orkest; 15.15 Van boek tot boek; 15.30 Vaudeville-ork. 16.05 A.J.C.-uitz.; 16.30 Verv. Vaudeville-ork.; 17.00 Sport- praatje; 17.15 Gram.; 18.00 Nws; 18.15 E.T.A.-trio; 18.30 Om en nabij de twintig; 19.00 Cello en piano; 19.30 Jeugduitz.; 20.00 Nieuws; 20.15 En nu oké; 21.15 Soc commentaar; 21.30 Gram.; 22.00 Hoorspel; 22.25 The Ram blers; 23.00 Nieuws; 23.25 Gram. Men vreest, in San José dat tengevolge van een gewapende botsing tussen politie en stakers, waarbij vijf personen om het leven kwamen en twintig gewond wer den, een burgeroorlog zou kunnen uitbreken. De onlusten begonnen nadat, de oppositie tot een algemene sha king had opgeroepen, als protest tegen gewapende botsingen te Cartago. De staking verspreidde zich snel en volgens de laatste berich ten wordt de toestand met het uur ernstiger. De South American Panair Company heeft alle vluchten uit gesteld en de radiostations, in het bezit der oppositie, zijn gesloten. De leiders der oppositie beweren met klem dat de staking een vreedzaam karakter heeft. Naar het Oostenrijkse com munistische blad Oesterreichische Volksstime meldt, heeft Stalin in een brief aan de Oostenrijkse communistische partij beloofd, dat alle Oostenrijkse krijgsgevan genen in de Sowjet-Unie voor het eind van het jaar naar huis ge zonden zullen worden. Heden is plotseling overleden, onze ge liefde Vader, Behuwd- en Grootvader, JOSEPHUS VAN DER SNEPPEN, Weduwnaar van >1. F. Middendorp, in de ouderdom van 86 jaar. Uit aller naam, j. p. v. d. SNEPPEN- Temeuzen, 23 Juli 147. voor le hypotheken, op Landerijen en Woningen. Ook voor grote bedragen en billijke rente- Makelaar, Telef. 2432 - Temeuzen. N.V. Fa P. I. v. d- SANDE Temeuzen gevraagd, voor op Diesel machine te rijden. Houthandel G- F. VERMEERSCH Zoute Spui F 10 ter gelegenheid van de Kermis te BIERVLIET tussen de Eerset Klassers K.N.V-B. (met de Internationaal F. WILKES) en (waarin onze oud-Intern. J. VAN NELLEN speelde) Aanv. 2.30 uur. Consumptietent op 't terrein aanwezig. De opbrengst van de wedstrijd komt ten goede aan het Niwin-Comité voor onze mi litairen in Indië. GARAGE VISSER Temeuzen, Tel. 2064 Gevraagd: een flink dienst meisje. Hotel „AMBASSA DEUR", Terneuzen. Te koop: prachtige jonge Jachthonden (Ierse Setters) bij H. CIJSOUW, Biervliet, Tuinstraat 236. en volkomen op de hoogte zijn met alle verkeers wetten en problemen, neem dan les bij erkende Wij geven een cursus in de volgende plaatsen: TERNEUZEN - AXEL - HULST - ZAAMSLAG SLUISKIL - PHILIPPINE. Aanmelding van leerlingen kan geschieden voor: TERNEUZEN, dagelijks, Westkolkstraat 20; AXEL: Hotel „Het Gulden Vlies", op Maandag 28 Juli, van 20.0021.00 uur; HULST: Café „De Korenbeurs", op Dinsdag 29 Juli, van 20.0021.00 uur; ZAAMSLAG: Café „Het Wapen van Zeeland", op Dinsdag 29 Juli, van 18-3019.30 uur; SLUISKIL: Hotel „De Kroon", op Woensdag 30 Juli, van 18.3019.30 uur; PHILIPPINE: bij de heer A. Wissekerke, op Woensdag 30 Juli, van 20.0021.00 uur- WESTKOLKSTR 20 - TEL. 2310 - TERNEUZEN Diploma A.N.W-B. en Vakgroep Personenvervoer. i tul ,25 o - ,2C I *j en i j ch Ra L 01 >nii 1 9121''g|f J vahh

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3