BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE Liefde op het land meisjes in uniform De interlocale telefoongids Nederlander leider van in ternationale valse munters bende gevaarlijke Amerikaans wetsvoorstel inzake het communisme De veldmaarschalk die het ook niet kon Belgisch-Nederlandse- Luxemburgse samenwerking van goede diensten niet meer de bedoeling had een actie te voor komen. Spr. licht verder toe, dat de bezetting van Krian en Modjo- kerto ondeugdelijk zijn om te be wijzen, dat van Nederlandse zijde het toestand geschonden zou zijn. De kwestie KruisHeïfrich is naar sprekers oordeel in deze Kamer al afgedaan; op de actie van het comité handhaving Rijks eenheid meent hij thans niet ver der te behoeven in te gaan. Ten aanzien van de omvang der actie merkt hij op, dat deze 'beperkt is in middelen, territoir en duur; verder kan hij er nu niet op ingaan. Wat de gevolgen der actie be treft, de regering tilt die zwaar der dan wat er gebeurd zou zijn zonder de actie. De Regering doet een beroep op haar volgelingen en op de op positie te linker en te rechter zij de, opdat niet het wantrouwen der Republiek wordt gehand haafd en versterkt, ook naar de bedoeling der actie. De actie zal zo spoedig moge lijk moeten worden gevolgd door overleg, gecombineerd met de Republikeinse Regering en die van andere deelstaten. Het zal ook nodig zijn zo spoedig moge lijk met andere bevolkingsgroe pen te overleggen. De Regering is bereid opnieuw naar overeenstemming te streven en zij is ook gaarne bereid in den vervolge, indien nodig, van goede diensten gebruik te maken. Tenslotte verklaart hij, dat de Regering nog steeds van de vre deswil bezield is en dat zij meent, dat de actie zo beperkt mogelijk moet blijven. Zij hoopt, dat het leed dat de actie brengt, met Gods hulp ,zo beperkt mogelijk moge zijn. De heer De Groot (GPN) geeft de Regering in overweging een politiek van overleg te voeren en uitsluitend vreedzaam overleg te plegen. Hij dient de Woensdag aange kondigde motie in. Deze motie luidt aldus: ,jDe Kamer, overwegende dat 's lands be lang onveranderd de oplossing van het conflict in Indonesië langs vreedzame weg vordert, verklaart zich niet te kunnen verenigen met het besluit der Re gering tot het gebruik maken van de militaire macht in Indonesië, - verzoekt de Regering zonder verwijl opdracht te geven tot het staken der vijandelijkheden en het hervatten van de onderhandelin gen met de Republiek Indonesië, en gaat over tot de orde van de dag." De heer Romme (KVU) merkt o.a. op, dat in het seniorencon vent, waarover de Minister sprak, aan de leden volkomen geheim houding was opgelegd. In de vaste commissie voor de Indische zaken is een andere afspraak ge- Wat de kwestie der arbitrage betreft vraagt spr., of het stand punt der Regering hetzelfde is als wat de Regering op 10 en 19 December j.l. heeft uitgesproken. De heer Logemann (Arb) ver klaart ten opzichte van de kwes tie der arbitrage het met de heer Romme eens te zijn. Hij vraagt of de Minister heeft willen zeggen, dat hij niet afwij zend staat tegenover het aan vaarden. Voorts, of de Regering doorlopend naar toepassingsmo gelijkheden zoekt. De heer Joekes (Arb stelt vast dat gebleken is, dat er in deze' kwestie drie groepen in de Kamer te onderscheiden zijn. 1. de groep der beide grootste frac ties! 2. de A.R., C.H Partij van de Vrijheid en S. G.; en 3, de Communisten. Deze laatsten hebben alleen een motie ingediend. Wordt er geen motie aangenomen, dan betekent dat dat het beleid der Regering wordt goedgekeurd, Vervolgens Een liefdes-roman van BERTA RUCK licht spr. de houding der P. v. d. A. nader toe. De heer Schouten (A.R.) meent, dat hij niet op de beschouwingen der communisten zal ingaan, om dat dit te ver zou voeren. Elke oproep tot een politieke staking schijnt hem te zijn in strijd met alle grondslagen van ieder demo cratisch staatsbestel. De heer Logemann heeft z.i. de poten van de zetel van het kabi net doorgezaagd; het steunvlak, waarop het Kabinet rust, is door de heer Logemann op gevaarlijke wijze ondermijnd. De Regering staat eenvoudig voor een plicht. De Regering mag er geen twij fel over laten bestaan, dat aan haar souvereiniteit en verant woording niet getornd kan wor den. De heer Van der Goes van Na- ters (Arb) betoogt, dat, als de heer Schouten de Regeringspoli- tiek eerder had doorzien en eer der had gesteund, het niet zo ver gekomen zou zijn Er drukt een zware schuld op hem en de zijnen, aldus spr. De heer Tilanus (CH) geeft te kennen, dat de rede van de heèt Logeman weinig steun heeft aan de Regering. Spr. herinnert eraan, dat de heer Logemann in Oct. 1945 het onwaardig vond, om met de ver tegenwoordigers der Republiek te spreken. Spr. vindt dat nu nog. In Oct. 1945 vond de heer Logemann het onvruchtbaar, om met hen te spreken. Het is inderdaad on vruchtbaar geweest. Met wie wil de Regering thans trachten tot overeenstemming te komen Is het de bedoeling Soekarno en de zijnen weer in het zadel te helpen en moeten onze militairen daar voor hun leven geven? De heer Zandt (SG( adviseert de Regering niet meer te onder handelen met personen als Soeto- mo en Soekarno. Nadat mevrouw Van den Muij- zenberg—Willemse (CPN) nog enige opmerkingen heeft ge maakt, komt Minister Jonkman aan het woord. Het opnieuw naar overeen stemming streven is een zaak van beide partijen en de goede diens ten komen er eerst aan te pas, als het nieuwe contact niet tot stand zou komen als men dat verlangt. De Regering is niet voornemens de inrichting van de Republiek in eerste instantie op te leggen. De beraadslagingen wonden daarna gesloten. De motie-De Groot wordt ver volgens in stemming gebracht. Ze wordt verworpen met 79 tegen 9 stemmen (die der com munisten) Te kwart voor vijf sluit de voorzitter de vergadering. In de tweede helft van Augus tus wordt begonnen met het af leveren van het tweede deel van de naamlijst voor de interlocale telefoondienst (H t/m Z), De oplaag bedraagt 185.000 exemplaren. Ook thans kunnen al deze exemplaren niet tegelijk gereed zijn. De abonné's krftgen het exemplaar, dat zij bestelden, dus in volgorde thuis. 36 (Nadruk verboden) Die hardnekkige belangstelling van hem in iets, dat hem volstrekt niet aanging, begon werkelijk on rustbarende afmetingen aan te nemen! En ik weet t toch heus niet meer," hield ik ongeduldig vol, aan het deurtje rukkend. „Ik ben het gezicht van mijnheer wynn vergeten." U kunt het gezicht met „ver geten'hebben van een man, die u zes maanden lang iedere dag gezien hebt," zei hij gedecideerd ,Hoe oud moet u geweest zijn Dertien of veertien. „Geen meisje „vergeet" dan nog 't geziclrtvan een jonge man zó helemaal .Toch wel", zei ik koppig, „als ze nooit al te veel aandacht aan hem gewijd heeft! Ik heb boven dien helemaal geen goed geheu gen voor gezichten. Ik onthoud frwn wat ik er destijds van TERNEUZEN. Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis. ponderdag slaagden voor hiet mondelinge gedeelte van het Mid denstandsexamen Algemene Han delskennis de heren: L. F. de Mul, Sas van Gent; J. A. Muller, Ter- neuzen; J. J. Nieuwelink, Hoek; C P. Overdulve, Axel; A. P. Noens, St. Jansteen; Th. P. Pee- ters, Hulst; H. A. Ruben, Terneu- zen; S. J. Schaafsma, Terneuzen; C. J. Mooijman, Baarland; J. M. Pieters, Absdale; A. J. P. Renique, Sas van Gent; L. A, Poppe, Boschkapelle; C. de Putter, Schoondijke; mej. L. M. Raes, IJzendijke; mej. M. H. Risseeuw, Oostburg; Th. A. Neve, Middel burg; J. J. de Neve, Zuiddorpe; W. van Ouwerkerk, Middelburg; G de Schepper, Boschkapelle; I. O'. Fleunis, Hulst; C. Rijk, Hoe- dekenskerke; J. F, de Schepper, BloschkapelleJ. P. Pladdiet, Zaamslag; J. L. Platteeuw, Hoek; L. Pot, Axel; J. Pijpelink, Ter- neuzen en Jac. Remijn, Ovezande. DUIVENDIJKE. Oud-Burgemeester over leden. In de leeftijd van 71 jaar is te Duivendijke overleden de heer Jan Padmos, oud-burgemeester en secretaris van deze gemeente. Gedurende een aantal jaren was hij tevens heemraad van het wa terschap Schouwen en na de be vrijding van Sept. 1945 tot 1 Nov. 1946 waarnemend Voorzitter van dit waterschap. VLISSINGEN. Schilderijen-tentoonstelling Dinsdag werd in de „De Ruy- terschool" te Vlissingen de eerste schilderijententoonstelling na de oorlog, georganiseerd door de kunstkring „Het Zuiden ge ^De tentoonstelling omvat ruim 70 doeken van de Vlissingse kunst schilder Ger Jacobs en zijn vrouw, J. Hendrickx. De burgemeester van vussin Ik verwachtte stellig, dat zijn volgende vraag nu wel zou zijn, wèt ik dan indertijd gevonden had van die jongeman, die volgens mij zoveel op hem had geleken. Maar inplaats daarvan vroeg kapitein Holiday, nu wat onver schilliger: „En wat is er later van hem geworden?" Ik heb er geen idee van ant woordde ik. „Ik heb nooit meer iets van hem gehoord. Behalve... Hier onderdrukte ik een halfwee- moedig glimlachje, bij de gedachte aan de merkwaardige brief, die ik nog slechts enkele weken ge leden van diezelfde lang-ver- geten' Richard Wynn had gekre gen, Mr. B. Kolff, sprak in zijn openingswoord er zijn vreugde over uit, dat thans in Vlissingen, dat geheel in het teken van de materiële wederopbouw staat, ook het kunstleven weer gaat op bloeien. Namens de Walcherse kunstschilders dankte de heer L. Heijmans uit Middelburg de 82- jarige schilder, voor wat hij voor de beoefening der schilderkunst in Zeeland gedaan heeft. WESTKAPELLE. Het oorlogsmuseum. In het oorlogsmuseum te West- kapelle, onderdeel van het oor logsmuseum te Middelburg, zijn momenteel twee maquette's van de kunstschilder F. Maas te Vlis singen voorstellende Westkapelle vóór en na het bombardement, op gesteld Binnenkort worden nog verschillende voorwerpen van el ders aangevoerd o.a. uit Middel burg en uit Bergen op Zoom De officiële opening zal vermoedelijk 2 Augustus plaats vinden. Het Franse blad „Ce Soir" meldt, dat de Franse politie een Nederlander, teen zekere Joseph Heide gearresteerd heeft. J. H. zou de leider zijn van een inter nationale valsemuntersbende, die sedert enige tijd de internationale markt met valse dollars over stroomt. Gewoonlijk vertoonde hg zich volgens „Ce Soir" in de uniform van een commandant van het Amerikaanse leger. Wanneer hij zich in Parijs op hield, -bood hij in verschillende Parijse hotels dollars aan hande- delaren aan. Tot dusverre zou hij geweigerd hebben de namen van zijn medeplichtigen te noemen. Men weet alleen, dat de bende haar hoofdkwartier in de Ameri- kaanse zóne van Duitsland heefi. HET GEVAARLIJKE SPEELGOED. Terwijl de familie V. te Seve- num zich aan tafel bevond, werd zij plotseling opgeschrikt door een hevige slag, die kwam uit de richting van de stal, waar het 9- jarig zoontje Wim zich bevond. De huisgenoten troffen het kind aan met zware verwondingen. In het ziekenhuis te Venlo is het ventje aan de gevolgen overleden, Vermoedelijk is dit ongeluk te wijten aan onvoorzichtig spel met oorlogstuig. Terwijl het 9-jarig zoontje van de familie S. op de Kaldenkerkerweg aan het spelen was, is het door een passerende auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. TWEE DODEN DOOK ELECTRISCHE STROOM. Dinsdagmiddag werd de 21- jarige mevrouw S. A. Zyderveld- Polet, wonende aan de Bergse Linker Rottekade te Rotterdam, door de electrische stroom ge dood, toen zij haar strijkijzer wil de gaan gebruiken. Het ijzer was defect en sond onder stroom. Een soortgelijk ongeluk, even eens met dodelijke afloop trof de 6-jarige jongen H. A. Hoogenes, aan de Terbregseweg, die een buis van de electrische leiding beetpakte, welke onder stroom stond, doordat de draden contact maakten. ZIJN BRUID VERDRONKEN. Woensdag veroordeelde de rechtbank te Leeuwarden de 29- jarige visventer A. K. te St. Ja- cobi Parochie, tot een gevangenis straf van 10 jaar. Verdachte had in de avonduren van de 20 Mei 1.1, zijn a.s. vrouw, de 25-jarige Franske de Vries, in de Jodenlan- den te Leeuwarden door verdrin king om het leven gebracht. De eis luidde veertien jaar. „ONDERNEMING". De Haarlemse politie kwam bij een controle op de naleving van arbeidswetten in een Haarlemse apparatenfabriek tot de ontdek king, dat men zich daar onledig hield met het demonteren met behulp van hamer en beitel van projectiehulzen, waari-i ^tch nog slaghoedjes bevonden. In de zelfde onderneming werd gecon stateerd, dat jongefis die nog on- De republikeinse afgevaardigde Karl Mundt heeft aan het Ame- rikaanse Huis van Afgevaardig den een wetsvoorstel voorgelegd, dat de registratie van alle leden van de communistische partij en van groepen, welke beheerst, ge- leid of gecontröleerd worden door communisten, als buitenlandse agenten verplicht stelt. Ook de dagbladen, periodieken, brochures of het politiek propa gandamateriaal van deze groepen zullen na aanneming van dit wetsvoorstel de aanduiding moe ten dragen: „verschenen overeen komstig de wet op de activiteit van buitenlandse agenten". De commissie van het Huis van Afgevaardigden voor on-Ameri- kaanse activiteit heeft haar aan beveling aan dit voorstel veneend waaraan de gedachte ten grond slag ligt, dat het communisme niet kan voortbestaan, wanneer zijn doeleinden en plannen aan het licht worden gebracht Volgens Mundt zal dit wets voorstel er toe bijdragen om de ideologische buitenlandse vijfde colonne te ontmaskeren, doch de Amerikaanse communisten ntiet beroven van hun rechten en voor rechten, al worden zij verplicht kleur te bekennen en openlijk te handelen. der de leerplicht vielen, tewerk gesteld waren onder omstandig heden, die spotten met de veilig heidsvoorschriften. Zij werkten in de onmiddelijke nabijheid van smeltovens, die niet, ijials is voorgeschreven, afge schermd waren. De mijnoprui- mingsdienst heeft in de fabriek een hoeveelheid in beslaggenomen gevaarlijke voorwerpen, wegge haald. De politie heeft boven dien proces-verbaal opgemaakt tegen de directie. Het Britse blad „News Chro nicle" maakt melding van een ontmoeting, die veldmaarschalk Montgomery op een officiële re ceptie te Canberra met de Sowjet- Rusaische gezant, Lifanof, had. In een gesprek over koetjes en kalfjes zeide Montgomery: „Ik heb veel Russische generaals ont moet. Het zjjn fijne kerels, maar jammer is het, dat zij geen En gels spreken." Lifanof glimlachte. „Maar na- turljjk", zei hij, „het waren maar generaals, maar u is een veld maarschalk. Zullen we maar in het Russisch verder spreken?" De Belgis ch-Nederlands-Luxem- burgse samenwerking en haar doeleinden, waarbij de sociale verhoudingen in de betreffende landen uiteraard sterk betrokken zijn, heeft vanzelfsprekend ook de ernstige aandacht van de vakbe weging. In aansluiting op het interna tionale overleg, dat de moderne vakbonden der betrokken landen bereids hebben geopend, kwamen Woensdag vertegenwoordigers van de organisaties van het spoor- en tramwegpersoneel van België, Luxemburg en Nederland te Utrecht bijeen. Besloten werd tot permanent overleg, met als uitgangspunt de sociale positie van de leden zo goed mogelijk te bevorderen en te beschermen. Een der eerste stappen zal zijn het houden van 'n enquête over de arbeidsvoorwaarden en arbeids verhoudingen der betreffende per soneelsgroepen, mede in verband met het algemene welvaartspeil in de afzonderlijke landen. Voorts zal aandacht worden besteed aan de structuur der spoor- en tramwegondernemingen. Over de aldus te verzamelen ge- gegevens zal een rapport worden uitgebracht op een nieuwe con ferentie, die over enige tijd zal worden gehouden, en waarop eventuële nadere concrete stap pen zullen worden bepaald. '^Behalve wat?" vroeg kapitein Holiday op zijn scherpste inquisi- tCJkS ^zuchtte nadrukkelijk. Eén moment was ik half voorP®^£,s' hem dan maar ineens dat hele idiote verhaal van mijnheer WVnn's wonderlijk huwelijksaan zoek te doen, maar er was iets, dat me er van terughield. Ik keek hem dus strak aan en gaf mijn stem een bestudeerde klank van docerende welwillend heid. Ik hoopte, dat deze lichte ironie hem een beetje beschaamd zou maken over zijn onhebbelijk uitvragen. „Ik heb nog maar één keer iets van mijnheer Wynn gehoord." zei ik. „En toen schreef hij me niet, wat hij op dat ogenblik uitvoerde, of hoe het hem al die jaren ge gaan was. Ik kan u er dus niet over inlichten. En ik zou hem graag schrijven en hem nadere bijzonderheden vragen, als ik u daarmee "n plezier kon doen, maar dat gaat helaas niet, want ik heb zijn brief weggegooid." „Weggegooid?" schreeuwde hij bijna. „Ja, per ongeluk, mèt het adres. En daarmee was het afgelopen en het spijt me erg, maar ik vrees, dat dit werkelijk alles is, wat ik u over hem kan mededelen, kapitein Holiday." Ik liet het laatste verzadigde en piepende kuiken uit de laatste ren. Kapitein Holiday zei niets meer misschien begon hij toch eindelijk te voelen, dat hij 'n beet je voor de gek gehouden werd. Zwaaiend met mijn leeg emmer tje rende ik de heuvel af. Hij en zijn hond volgden me langzamer. Aan de keukendeur leverde ik mijn emmertje en pannetje af. Het rozige dienstmeisje zei tegen Juffrouw, als u de andere da mes nog wilt inhalen, mag u we hard lopen. Ze zijn al een heel poosje weg." Gramesbourgh lachte luid en vrolijk. Ik wierp een blik op de klok. Lieve tijd, is 't al zó laat, Mag- gie-Mary!" riep ik verschrikt. Ik haastte me over het erf, ter wijl ik me afvroeg, hoe ik vroeger toch ooit behoorlijke stappen had kunnen nemen, toen al die rok ken me nog bij elke beweging belemmerden! Nog vóór ik antwoord op die vraag gevonden had, stond plot seling kapitein Holiday weer naast me! „Laat me een emdje met u op lopen", verzocht hij, .werkelijk heel vriendelijk. „Mag ik?' Wat kon ik anders zeggen dan „Heel graag?" Hij moest trou wens toch diezelfde kant uit om zijn portierswoning te bereiken. Ik had anders niets geen zin meer in een nieuw kruisverhoor. Terwijl we dus naast elkaar in de pas vielen en voortliepen in de richting van de zonsondergang, tussen bloeiende heggen door, be sloot ik, het onderwerp van het beroemde concert dan maar eens aan te snijden. Na een bijeenkomst van de Liberale fractie van de Belgische Kamer en Senaat op Donderdag ochtend is een communiqué ge publiceerd, waarin wordt mede gedeeld, dat de links-liberalen hun standpunt t.a.v. de Konings kwestie niet zullen wijzigen. Zij zijn van mening, dat de meerder heidspartijen en de regering hun houding duidelijk dienen te bepa len met het oog op een definitieve oplossing van de Koningskwestie. Het uitvoerend comité van de vakvereniging van Australi sche havenarbeiders heeft beslo ten het lossen van Nederlandse schepen in de Australische havens te weigeren. Het motorjacht Solbris, waarmede l'l „Quislings" uit Noorwegen zouden zijn ontsnapt, ligt in de Spaanse haven Vigo De opvarenden mochten niet aan wal gaan. Maar ik was juist even te laat. 't Was toch weer kapitein Holi day, die het gesprek opende, en wel over een onderwerp, dat ik. wel allerminst verwacht had. En natuurlijk begon hij weer met vrapen! „Is dat vriendinnetje van u verloofd?" Verrast antwoordde ik: „Elisabeth? Juffrouw Weare? Neen, nooit! Ik bedoel, ik ge loof niet, dat ze plan heeft, ooit te trouwen." „Dat is prachtig," merkte ka pitein Holiday opgeruimd op. Ik staarde hem verdwaasd aan. „Prachtig? Waarom prachtig?" Hij zei „O!" en grabbelde in de zak van zijn oude jasje naar zjjn „O, misschien bedoelde ik, dat ze dan des te aangenamer gezel schap voor u is. Mensen, die ver liefd zijn, zijn vreselijk om mee op te trekken, vind ik!" ging hij voort, in een plotselinge uitbars ting van mededeelzaamheid. Toen knipoogde hij, wierp me een snel le blik toe, opende zijn lippen, als om een vraag te stellen, en sloot, ze weer. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2