BINNENLANDS NIEUWS Raad van Schoondijke tegen oprichting R. K. H. B. S. retranchement. Landarbeidersstaking in Oostelijk [Groningen Verzoek om medewerking wederom van de hand gewezen Teppema over de boycot van Nederlandse 'schepen Moordenaars van Birmaanse Ministers gearresteerd New-York Times ziet^taak voor V. N. ONTVOERD OORLOGSPLEEG KIND IN ZURICH TERUG GEVONDEN. HET REIZEN PER AUTO NAAR HET BUITENLAND. Dc Belgische Koningskwestie fluiP opf zn Benoeming. Tot grenscommies is benoemd <de heer L. J- Manni, te St. Jan- steen. Bieen gebroken. Mei- Koster brak dezer dagen bij huiselijke werkzaamheden haar been. Zij werd naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. Collecte. De collecte voor het Prins Bem- hardfonds bracht ƒ64,68 op. THOLEN. Openstelling brug. Naar verwacht wordt zullen de reparatiewerkzaamheden aan de brug over de Eendracht oij Tho- len in September zo ver gevor derd zijn, dat een éénrichtings verkeer geopend kan worden. WKSTDORPE. Duiveiisociëteit. Een dezer dagen werd de sinds het begin van de oorlog ontbon den Duivenmaatschappij weder heropgericht in het café „Meche- link", bij de heer L. van Waes. In deze vergadering werd aller eerst een nieuw bestuur gekozen met als voorzitter de heer C. Markusse. Als secretaris en pen ningmeester zullen respectievelijk fungeren de heren Alf. de Bock en Alf. Janssens. De nieuw gekozen secretaris betreurde 't ten zeerste dat van de voor de oorlog zo rijke sociëteit niets meer over was dan een en kel schrift. Deze heroprichting met een geheel nieuw bestuur is voor de duivenliefhebbers van Westdorpe zeer zeker een grote vooruitgang. Laten we hopen dat zij het vol gend duivenseizoen met goede vluchten zullen inzetten. Geslaagd. Voor het examen van de R.K.- Mulo gehouden te Bergen op Zoom, slaagde onze dorpsgenote mej. Y. van Bambost. Maandag j.l. brak in Oostelijk Groningen een landarbeiderssta- k'ing uit. De bij de E.V.C. aan gesloten landarbeiders, die in de gemeenten Beerta en Finsterwol- de bijna 90 van het totaal aan landarbeiders ziou'den uitmaken,; weigeren te werken onder de col lectieve arbeidersovereenkomst van 1 Mei 1947, waarbij het loon op 64 cent per uur werd vastge steld. Deze collectieve arbeidsover eenkomst werd ondertekend door de zes bij de Stichting van de Landbouw aangesloten landarbei ders- en boerenorganisaties. Derhalve weigeren de bij de moderne Landarbeidersbond en bij het Christelijk Nationaal Vakver bond aangesloten landarbeiders aan de staking deel te nemen. Sinds Maandag ligt het oogst- werk stil in de gemeenten Fin- sterwolde, Beerta en Nieuwe- Schans en voor een groot gedeelte ■in de gemeenten Termunten, Nieuwolda, Noordbroek, Scheem- da en Meeden. Verder wordt door enkele E.V.C.-ers gestaakt in de gemeenten Bellingwolde,, Win schoten, Veendam, Oude Pekela en Sellingen. Veel boeren, die zonder werk krachten op bedrijven van 50 ha en meer zitten, zien geen kans de oogstwerkzaamheden te ver richten. Op sommige plaatsen zijn geïnterneerden en strafge- vangenen met de meest urgente werkzaamheden begonnen. Naar schatting zijn ongeveer 2000 landarbeiders in staking. De duikklok van het natio naal fonds voor wetenschappelijk onderzoek, waarmee de Professo ren Piccard en Cosys voornemens zijn een diepzee-onderzoek in de Golf van Guinea in te stellen, is te Antwerpen aangekomen. De stalen klok zal aan boord van de „Scaldis" worden gebracht. Te Spandau (voorstad van Berlijn) is brand uitgebroken in een tehuis voor ouden van dagen. Zeven vrouwen kwamen in de vlammen om. Bij Bordeaux werden 13 pad- vindsters, die speurtochten op het strand hielden, door de vloed ver rast. 11 Meisjes verdronken, de 2 overige verkeren in levensge vaar. Twee Belgische toeristen, die in de bergen bij Chamonix ver dwaald waren geraakt, zijn na vier dagen van voedsel verstoken te zijn geweest, door reddings brigades in veiligheid georacht. Dinsdagavond kwam onder voor- zitterschap van wnd. Burgemees ter Hoekzema de raad der ge meente Schoondijke in openbare zitting bijeen. Bij de opening herdacht de voorzitter de onlangs overleden heer J. Ramond, die een tijdlang wnd. Burgemeester der gemeente was. Na een enkele opmerking van de heer De Badts werden de no tulen der vorige vergadering on gewijzigd vastgesteld, waarna de voorzitter mededeelde, bericht te hebben ontvangen, dat de kosten voor verlenging van paspoorten voor de ingezetenen der gemeen ten in het grensgebied, niet zul len worden verminderd. Een request ingezonden door de heer I. van Rortel en mede on dertekend door een 118-tal an dere gedupeerden, gericht tegen herbouwplan en herverkaveling en waarin tevens verzocht wordt op de oude plaats te mogen her bouwen, was voor de heer Dhont laanleiding om een voorstel tot wijziging van het bouwplan in te dienen. Spr. wilde de Geref. en R.K. zoveel mogelijk op hun oude plaatsen terug, de Veldstraa. laten voortbestaan en verder vol bouwen en waar enigszins moge lijk de ingezetenen op hun eigen plaats laten herbouwen. De heer Dhont meende voorts, dat indien de herverkaveling op dezelfde wijze voortgaat, daar niets van terecht komt. Weth. Huigh wilde liever af wachten, terwijl de heer De Badts meende dat dit voorstel thans weinig zin had. Die heer De Feijter voelde niets voor het voorstel Dhont, er moet Zf.i. rekening worden gehóuden met de besluiten en wenken van hogerhand. Of wel men moet niets veranderen, ofwel alles, op dat geen bevoorrechting ontstaat. Spr. werpt de verantwoording welke in verband met het her bouwplan op de tijdelijke gemeen teraad wordt geworpen, verre van zich. Weth. Risseeuw wijst er op, dat er bij de heer Van Bortel een schrijven van het Departement is binnengekomen, waarin de ver antwoordelijkheid voor het her bouwplan op de tijdelijke Raad wordt afgeschoven. Spr. meent echter dat deze raad destijds te goeder trcuw was, daar de be loften toentertijd door Ir. Van Amerom en Ir. Rothuizen gedaan, nooit werden nagekomen. De heer Risseeuw betreurt het, dat Ir. Van Amerom nog steeds in Zeeuws-Vlaanderen werkzaam is. Hij wijst er verder op, dat het plan destijds door een soort dic tator is voorgelegd en dat dit plan later heel iets anders is ge worden. Daarom stemt spr. vol ledig in met het voorstel Dhont, al had hij zelf in het belang van de bevolking liever gezien,' dat het gehele plan ongedaan werd gemaakt. Na nog enkele discussie wordt het voorstel Dhont in stemming gebracht, waarbij de stemmen staakten. Tegen stemden de heren Huigh, Nelen en De Feijter, ter wijl de heer De Badts blanco stemde. Dit voorstel zal tijdens de volgende raadszitting opnieuw in behandeling worden genomen. Een aanvulling van het raads besluit inzake toetreding tot de Waterleiding Mij en een voorstel tot toekenning van een maximale gratificatie van 50,aan het gemeentepersoneei voor 1947, worden z. h. s. goedgekeurd. Met algemene stemmen wordt hierna benoemd' tot onderwijzer aan de O. L. school de heer P. F. Melzer te Breda. Vervolgens komt in behan deling ,«en verzoek tot mede werking voor de oprichting van een R.Kj. H. B. S. te Schoondijke. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. tot de conclusie zijn gekomen, dat het thans ingediende verzoek geen nieuwe gezichtspunten op levert en gelet op de beslis sing van de Minister om geen subsidie aan deze toe te ken nen en op de beslissing ge nomen in de vorige raadsver gadering stellen zij de raad voor afwijzend te beschikken en het verzoek voor kennis geving aan te nemen. De heer De Badts verzoekt de raadsleden de belangen der gemeente in overweging te nemen. De heer Dhont kan het nut er niet van inzien, dat er op een bevolking van 25j.000 zie len twee bloed,arme scholen komen en wijst er op, dat de bestaande school een ge schenk der regering is en men daarmede toch ook wel rekening dient te houden. Met 5 tegen 2 stemmen (De Feijter en De Badts) wordt hierna besloten het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Na een korte schorsing van de openbare zitting voor een nadere toelichting door de gemeente opzichter, wordt z. h. s. het rio leringsplan voor de gemeente Bij de rondvraag verzoekt o.m. de heer Nelen de aanbesteding van de riolering te willen bespoe digen. De heer Dhont vraagt met de nog te bouwen woningwetwonin gen zoveel mogelijk open plaatsen te vullen. De heer De Badts spreekt er hierna zijn spijt over uit, De Nederlandse ambassadeur in Australië, de heer P. E. Tep pema heeft Dinsdag verklaard, dat zelfs een boycot van Neder landse schepen over de gehele wereld de Nederlandse regering niet zou doen afzien van haar thans genomen maatregelen in Indonesië. De ambassadeur zeide echter, dat hij het zou betreuren indien de Australische havenarbeiders wederom een boycot op Neder landse schepen zouden leggen. ,De situatie op Java is geheel een Nederlandse interne aange legenheid", aldus de heer Teppe ma en hij voegde hieraan met na druk toe, dht het huidige optreden geen oorlog, doch slechts een po litionele maatregel was. Op de vraag, wat hij van Aus tralië in verband met de Indone sische kwestie verlangde, ant woordde de heer Teppema: „Laat ons onze gang gaan en wij zullen de zaak ia het reine brengen". De Birmaanse politie heeft de genen, die verleden Zaterdag zich toegang verschaften tot de ver gaderzaal van de Birmaanse uit voerende raad en Oe-Aoeng-San, de vice-voorzitter, en zes andere leden van de raad vermoordden, gearresteerd, aldus wordt van ge zaghebbende zijde vernomen. Een der arrestanten, die uit een jeep sprong, welke hem van Pegoe naar Rangoon moest brengen, werd doodgeschoten- Hij bleek een oud-officier van de tijdens de oorlog bestaande anti-J apanse verzetsbeweging te zijn. De iden titeit van de andere gearresteer den is nog niet bekend. Men heeft echter vastgesteld, dat zij Birma- nen zijn, die een militaire oplei ding schijnen te hebben gehad. Naar de mening van de New- York Times" is de V. N. aan zichzelf verplicht de Indonesische kwestie ter hand te nemen. Het blad wijdt een artikel aan de ge schiedenis van de oorzaken voor het huidig conflict en komt tot de volgende conclusie: „De strijd, die zich op Java af speelt met alles wat daar uit voortvloeit voor de koloniale vol keren en de Mohammedaanse wereld, vertegenwoordigt juist dat soort van bedreiging van vrede en veiligheid, waartegen de V.N. in het leven is geroepen". Wij hopen, dat de V.N. kans ziet spoedig een rol in deze kwestie te spelen, opdat de onderhandelingen kunnen worden hervat. in de zaak van de R.K. H.B.S. zo weinig medewerking te hebben ondervonden voor de belangen van een bepaalde bevolkingsgroep. Weth. Risseeuw wenst hier op de heer De Badts te ant woorden en zegt, dat het niet pasit de in 1923 geschonken Rijks Hj.B.S. thans af te bre ken door het stichten van Christelijke of R.K. U.L.O.- of Hj.B. -scholen. Aangezien men in de/ toekomst de Regering nog zoveel zal hebben te ver zoeken, moet gezegd worden, dat deze niet kan zeggen, dat men de gaven niet waard is. Spreker wijst er op, dat het duidelijk is, dat wanneer er twee bloedarme H.B.-schoIen komen, één daarvan moet verdwijnen en stelt de vraag, waarom dit de thans bestaan de zou moeten zijn. Overigens zou de heer Ris seeuw het op prijsstellen, in dien de actieve intellectuëlen die zo vol ijver zijn voor U|.L.O. en H.B.-scholen zich even actief toonden voor de' wederopbouw, opdat arm en rijk spoedig weer over eigen huis of schuur kan beschik ken. De voorzitter sluit hierna de vergadering. TREINONTSPORING BIJ KELTEN (L.) Woensdagmiddag om 12.43 zijn van de trein die om 11.57 uit Eindhoven naar Maastricht ver trekt, tussen Keipen en Kelper- brug op het baanvak Baexem- Weert, de laatste drie rijtuigen ontspoord tengevolge van het springen van een spoorstaaf. De ontspoorde wagens werden afge haakt, waarna de trein met 21 minuten vertraging de reis kon voortzetten. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Een der hoofdsporen op dit baanvak werd versperd, waardoor tijdelijk over enkel spoor zal moeten wor den gereden. Enige treinen on dervonden geringe vertraging. AUTO-ONGELUK EIST DODE EN TWEE GEWONDEN. Dinsdagavond is onder de ge meente Alphen (N.-Br.) een per sonenauto in volle vaart tegen een boom gereden. Een der in zittenden, de heer A. Doede, 37 jaar en vader van 3 kinderen, wonende te Tilburg, werd op slag gedood. De bestuurder, de 60- jarige Th. Damen, eveneens uit Tilburg, en diens zoon, de heer J. Damen liepen een schedelbreuk op en werden naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht. MERKWAARDIGE VERHUIZING. Bij Giethoorn, midden in de Gieterse wiede, lag bij een eiland je een paviljoen. De laatste jaren .was de deugdelijkheid van dit pa viljoen er niet op vooruit gegaan. Grondig herstel was dringend no dig. Daar de eigenaar in de toe komst, in verband met streek plannen, waarschijnlijk zijn uit spanning toch niet op dezelfde plaats zou mogen handhaven, kwam hij op de gedachte het ge hele bouwwerk naar de wal te transporteren. Het paviljoen met zijn omtrek van ongeveer 40 me ter werd op twee schuiten gevij zeld en op deze wijze vervoerd naar de wal, waar een betonfun- dering wachtte. De ganse manoeuvre gelukte. Binnen een dag was een gehele uitspanning, met ruiten en al er in, van een eilandje naar de vaste wal verhuisd. AUTO-ONGELUK OP AFSLUITDIJK. In de afgelopen nacht is op de afsluitdijk een auto-ongeluk ge beurd, waarbij twee lifters zwaar werden gewond. Om ongeveer 2 uur reden twee vrachtauto's met slechts enkele meters tussen ruimte op de Afsluitdijk bij Den Oever in de richting Friesland. Toen de voorste auto, een melk wagen van de Firma Van Kooy uit Makkunj, plotseling voor een langs de weg staande luxe auto moest stoppen, schoof de achter ste wagen met de motorkop on der de laadbak van de melk wagen, waardoor de cabine werd ingedrukt. Twee lifters, de heren W. de Haan en B. Brouwer uit Makkinga (Fr.), die met de chauffeur bekneld raakten, wer den ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Leeuwarden overgebracht. De chauffeur liep geen noemenswaardig letsel op. Het oorlogsweesje, Robert Fre- derik Teitel, door de voogdijraad ondergebracht bij de familie Cos- ter, wonende in de IJpolder bij Amsterdam is een week geleden met zijn grootvader Markus Hersch Teitel, die uit Palestina naar Nederland was gekomen om zijn kleinkind te bezoeken, op stap geweest. Samen gingen zij per taxi de stad in. Sedertdien heeft de familie Coster niets meer van haar pleegkind gehoord. Reeds dadelijk vermoedde de politie, dat het jongetje door zijn grootvader was ontvoerd, waar schijnlijk naar het buitenland. Aangezien de grootvader een visum had voor Zwitserland, maakte de politie de gevolgtrek king, dat het heel goed mogelijk was, dat het tweetal zich in Zwit serland ophield. De commissaris van politie te Zurich werd ge waarschuwd. Hij kreeg de signa lementen van grootvader en kleinzoon met verzoek hen op te sporen. Woensdag kreeg Bureau Ad miraal de Ruyterweg te Amster dam de politie uit Zurich aan de telefoon met de mededeling, dat de oude heer Teitel en zijn klein zoon waren aangehouden. De kleine Robert zal nu door zijn pleegmoeder uit Zwitserland worden teruggehaald. POGING TOT MOORD EN ZELFMOORD TE SNEEK. Woensdagmiddag vier uur was de 19-jarige student A. K. uit Utrecht in de Huishoudschool te Sneek op bezoek om zijn verloof de, mej. M. van der Z. die hem had afgeschreven, nogmaals te spreken. Op de mededeling van het meis je dat zij de verloving toch wilde verbreken trok de jongeman een revolver en loste een schot op haar, dat door beide longen ging. Daarna schoot hij zichzelve dood. De toestand van het meisje is redelijk wel. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Dinsdag is de 23-jarige Rijks ambtenaar P. Vermeer afkom stig uit Dongen, bij het baden in de Maas, ter hoogte van Stevens- weert, verdronken. HET 3000e SCHIP IN DE ROTTERDAMSE HAVEN. Dinsdagavond is het 3000e schip van dit jaar de Rotterdamse ha ven binnengelopen, n.l. het Ame rikaanse s.s. „Keystone State", metende 7210 b.r.t. en komende van Houston met een lading stuk goed. Het schip heeft ligplaats genomen in de Maashaven. Het vorig jaar liep het 3000ste schip eerst op 15 September, dus bijna twee maanden later binnen. BRAND IN DE „RUWENBERG." Dinsdagavond omstreeks zeven uur ontstond brand in het oplei dingsinstituut „Ruwenberg", te St. Michielsgestel. De eigen brandweer kreeg spoedig assisten tie uit het dorp en uit 's-Herto- genbosch. Men was het vuur spoedig meester. Het was ont staan in een hoek tussen twee daken bij een zgn. Franse kap, waarin een schilder oude verf af brandde. De schade is gering. EXPLOSIE IN DEXTRINE- FABRIEK. Woensdagmorgen om ongeveer 7.30 uur ontstond er in de dex- trineafdeling van de fabriek van de Firma Van Linge te Veendam een geweldige explosie. Op dat moment waren er slechts drie ar beiders dn de fabriek aanwezig. Eén van hen werd door de lucht druk door de ramen geslingerd. Hij kwam er nog betrekkelijk goed af en moest zich wegens en- kèle glaswonden onder medische behandeling stellen. Spoedig na de explosie ontston den steekvlammen tot een hoog te van ongeveer 30 m. De andere twee arbeiders kon den zich door vuur- en rookwol ken in veiligheid stelden. Van de afdeling waar de dextrine gefa briceerd wordt was niets meer te redden. Uzeren balken bogen als strohalmen naar elkaar toe. De brandweer moest zich beperken tot het nathouden van de loodsen waar de dextrine is opgeslagen. De dextrinefabriek van de fa. K. J. Wilkens werd 24 Juli 1929 door brand vernietigd. Ter voorkoming van misver stand wijst de K.N.A.C. er nog maals op, dat automobilisten, die naar het buitenland gaan, zich niet in verband met de normale deviezen toewijzing voor algemene verblijfkosten tot K.N.A.C. of A.N.W.B. behoeven te wenden, maar uitsluitend voor het verkrij ger. van de verklaringen, die aan de officiële instanties moeten worden overgelegd ter verwe v ng van een extra-deviezentoewijzirg voor de bestrijding van de auto kosten (benzine, olie, stalling etc.). Deze, door K.N.A.C. of A.N.W.B. af te geven verklarin gen hebben betrekking op de af te leggen afstand (waarnaar de overheid het bedrag der extra- deviezentoewijzing berekent) en op de toestand van de auto, in dien deze van het bouwjaar 1942 of ouder is. In het laatste geval moet namelijk de technische dienst van een dezer beide ver enigingen verklaren, dat de wa gen, wat betreft zijn mechanische staat, geschikt moet worden ge- acht om een reis naar het buiten land te ondernemen. tul Op onze administratie ligt voor belanghebbenden ter in zage de passagierslijst van het m.s. „Kota Inten". De Belgische socialistische af gevaardigden hebben Dinsdag avond bij het verlaten van het kabinet van de Eerste Minister verklaard, dat zij de heer Spaak een nota hebben overhandigd, waarin het eenparig goedgekeur de standpunt van de socialistische partij ten opzichte van de regeling der Koningskwestie is vastge steld. VEILING TERNEUZENk Veiling van Woensdag 23 Juli. Jellow (Madeleine Kwaliteit 1 A 2528 et.; kwaliteit A 13 19 ct.; kwaliteit B 811 ct. Oomskinderen: 1 A 2839 ct.; A 20-^26 ct.; B 13—21 ct.; kroet 8 ct. Perzikrode zomerappel: 1 A 32 35 ct.; A 19—21 ct.: B 912 ct.kroet 6 ct. Oranje-pruim: 4151 ct. Eldense blauwe 5271 ct. Early Laxton 119130 ct.; B80 ct. Rode bes: 45 ct. Tomaten: 5062 ct. Meloenen: 80113 ct. Perziken: 16-20 ct. f,2£ 1 neuki k VT tgeU: dajflri flf (i irinUdi®1 lerl

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3