TRIBUNAAL TE TERNEUZEN BINNENLANDS NIEUWS DE SOW JETRUSSEN ?i' REIZEN PER AUTO NAAR HET BUITENLAND. Bestrijding der corruptie Amerikaans protest te Moskou Engeland en de handel met Spanje in Oostenrijk en Hongarije Order van Generaal Koerasof Wat de Radio brengt Sport zn Zitting van Maandag 21 Juli. Leider bijkantoor G.A.B. voor het Tribunaal. Voor het Terneuzense Tribu naal stond Maandag terecht de 44-jarige Eugène Francies de Block, leider van het Bijkantoor van het Gewestelijk, Arbeidsbu reau te Hulst en wonende aldaar. De beschuldiging luidde: a. zich als lid te hebben aangesloten bij de N.V.D.; b. hulp te hebben verleend, althans getracht te heb ben deze te verlenen, aan de vij and of diens handlangers, door: 1. N.SjB.-propaganda-platen te hebben opgehangen of doen op hangen, in' t bijkantoor te Hulst; 2. te hebben getracht de weer stand van arbeiders tegen te werkstelling in Duitsland te ver minderen; 3. betreffende de te werkstelling besprekingen te heb ben gevoerd met de plaatselijke N.S.B.-leider van het N.A.F. en deze inlichtingen te hebben ver schaft en van hem eveneens in lichtingen te hebben verkregen; 4. arbeiders, die tewerkgesteld waren ten behoeve van de Duitse weermacht en hun werk hadden verlaten te hebben opgeroepen en gewaarschuwd, teneinde hen te bewegen daarheen terug te keren; 5. in verband met tewerkstel ling in Duitsland en/of Neder land, aan de commandanten der marechaussee en aan de burge meesters in Zeeuws-Vlaanderen, althans aan een hunner, opgave te hebben gevraagd van de namen van personen, die met smokkelen hun brood verdienden; 6. enige z.g „contractbrekers" van hun werkgever te hebben weggehaald of doen weghalen en voor terug zending naar Duitsland of Frank rijk in aanmerking te hebben ge bracht; 7. te hebben getracht adressen te verkrijgen van land bouwers, die voor plaatsing in Oost Europa in aanmerking zou den kunnen komen; 8. In Maart 1943 ten behoeve van de z.g. ,,Sauckel-aktion'tezamen met zijn personeel overwerk te hebben verricht; 9. aan de opperwacht meester en N.S.B.-er v. d. Bom de namen te hebben opgegeven van personen die weigerden voor de Duitsers te werken en te heb ben verzocht deze te arresteren en aan de S. D. over te leveren. Besch. door de voorzitter, Mr. Kegge, ondervraagd, verklaart tot de N.V.D. te zijn toegetreden, omdat hij hiertoe evenals andere gemeente-ambtenaren in 1941 door de burgemeester was opge roepen, na de toetreding en bloc tot de N.V.D. door de West Z. Vlaamse burgemeesters. De overige beschuldigingen worden door De B. grotendeels ontkend en ook bestrijdt hij ver schillende tegen hem uitgebrachte bezwarende getuigenverklaringen. Besch. geeft toe personen te hebben opgeroepen en rapporten te hebben samengesteld, hij zou echter daar niet buiten hebben kunnen blijven en zoveel mogelijk hebben gesaboteerd. Wanneer de voorzitter de vraag stelt, waarom De B. niet verdwe nen is, daar hij toch de vijand van dienst was, antwoordt deze, dat hij aanbleef in het belang der bevolking. Waarom hij eigenlijk terecht moet staan is hem een raadsel Zijn chef, de Directeur- Generaal van het Departement, volgens wiens opdrachten hij moest werken, heeft zowaar nog promotie gemaakt. Pertinent ontkent De B. de na men van smokkelaars te hebben gevraagd en ook heeft hij nooit namen van personen die weiger den naar Duitsland te gaan aan v. d. Bom opgegeven. Bij het ter sprake komen van bezwarende rapporten, opgemaakt door een tweetal ambtenaren van het bijkantoor, merken besch. en diens verdediger, Mr. P. C. Adn- aanse, op, dat dit geschiedde op verzoek van de Militaire Com missaris, die daarbij de punten welke behandeld moesten worden verschafte. Ook zouden niet min der dan 85 gunstige verklaringen, welke bij het Militair Gezag wer den overgelegd, thans spoorloo3 verdwenen zijn. Toen een der opstellers van het rapport zijn verklaring later wenste in te trekken, zou deze daarbij door het „Hoofd der in ternering" bedreigd zijn met op sluiting in een kamp. Tenslotte verklaart De B. nog, er thans spijt over te gevoelen, dat hij niet 14 dagen of een maand vóór de bevrijding is ondergedo ken, want dan zou hij nu „de held" zijn. Daarna wordt overgegaan tot het getuigenverhoor. De eerste daarvan, P. v. d. Bom, voorheen groepscommandant der Marechaussee, thans gedetineerd, verklaart destijds mensen te heb ben opgehaald tengevolge van een brief, ondertekend door De B„ waarin deze een aantal namen van personen die niet naar Duits land wilden terugkeren opgaf. Besch. bestrijdt de overigens niet zeer overtuigend aandoende verklaring van v. d. Bom. Get. P. J. Sarneel, destijds amb tenaar op 't Bijkantoor, zegt dat hem niets bekend is van een brief met namen, ondanks het feit dat elke zaak door hem en besch. be sproken werd. Het is deze ge tuige wel bekend, dat v. d. Bom om informaties kwam. Get. bevestigt niet zijn vroeger ingediend rapport, hij heeft dit geschreven in een aanval van woede en tijdens de overwinnings roes. Bovendien schreef hij dit rapport om zich te vrijwaren voor internering en hij zou, toen hij zijn verklaring wilde intrekken, bedreigd zijn met opsluiting. Mr. Kegge noemde de handel wijze van deze getuige een groot schandaal, temeer waar deze latei- de goede Vaderlander wilde spelen. Get. P. J. Brand, wnd. Dir. Ar beidsbureau te Hulst bleef bij de in zijn rapport afgelegde verkla ringen. Daarin spreekt hij o.m. de mening uit, dat besch. in de be ginne niet voldoende heeft gesa boteerd. Get. onderschrijft echter niet de door get. Sarneel afgeleg de en herroepen verklaring. Get. C. Jansen, wnd. Dir. Ar beidsbureau te Terneuzen, had de indruk dat besch. bang was. Hij weet echter ook af, van beschul- digde's medewerking bij terughou den van arbeiders uit Duitsland en het verstrekken van „Auswei- sen'". Ook heeft besch. hulp ver leend toen het Bureau te Terneu zen in moeilijkheden zat met een tekort aan „Ausweisen." C. L. Boddaert verklaart, dat besch. dikwijls mensen heeft ge holpen uit Duitsland te kunnen Iblijiven en deze in particuliere be drijven heeft ondergebracht. Get. C. Audenaert, landarbeider te Hulst, is geen „haatdrager" en heeft nooit last van besch. gehad. Verder weet hij „van niets meer" en Mr. Kegge vindt hem dan ook een „raar nummer" en een „hope loos geval" Met een waarschu wing voor meineed mag deze get. vprtrplrkpn C. L,. Ossewaar, hulpcommies, zegt dat besch. het werken in Duitsland gunstig voorspiegelde. Bij een andere gelegenheid heeft besch. gedreigd met concentratie kamp indien get., die een dokters verklaring in zijn bezit had, niet naar Duitsland terugkeerde. .De eerste getuige a décharge, D. W. J. Mazzola, arts te Middel burg, stak een gunstig betoog af ten aanzien van zijn vriend De Block, dit was gefundeerd op het psychologisch inzicht van getuige. Get. legde een afschrift over van een verklaring, welke volgens get. met honderden anderen bij, het M. G. zoekt zou zijn geraakt. Volgens get. zou de Militaire Commissaris hem heb ben gezegd, dat De B. voor „eigen veiligheid" werd geïnterneerd. Get. achtte De B. ten zeerste be trouwbaar en deze heeft met hem dikwijls de moeilijkheden bespro ken. Get. J. K. Melse, Hoofdinspec teur bij het Min. van Landbouw weet dat besch. hem heeft ge vraagd een groot aantal mensen die voor Duitsland in aanmerking kwamen bij de landbouw onder te brengen. Get. J. J. Franken, volontair Gem.-secretarie, was in 1942/43 werkzaam op het Bijkantoor. Deze getuige legde voor De B. een gunstige verklaring af. De B. zou de mensen zoveel mogelijk van dienst zijn geweest. Op het verder horen van de get. J. C. Verwer, kantoorbedien de te Hulst, destijds bode op het Bijkantoor te Hulst, stelt de voor zitter verder geen prijs. Get. J. D. J. Martens, admini strateur, verklaart dat door toe doen van besch. vele personen ook oud-militairen in (Neder land konden blijven. Hierna wordt nogmaals ge hoord get. Sarneel, doch al spoe dig kan deze gaan zitten omdat de voorzitter er geen prijs op stelt hem nog verder te horen. De zaak wordt daarna uitge steld tot 16 Juli a.s., teneinde nog enige getuigen te horen. GLAZEN BUISJES MET GEVAARLIJKE VLOEISTOF GEVONDEN. Flinke blaren aan de handjes en de benen waren het gevolg van kinderlijke nieuwsgierigheid, toen drie jongetjes aan de overzijde van het Y in Amsterdam-Noord Maandagavond een geheimzinnige vondst van kartonnen hulzen, waarin zich glazen buisjes met een vloeistof bevonden, openden. Het waren drie Amsterdam mertjes, twee van 10 en één van 7 jaar, die tijdens het spelen op de olie-tank terreinen van de K.N.S.M., tegenover de Nieuwen- dammerdijik, enkele dozen ont dekten, die ze terstond aan een onderzoek onderwierpen. In de dozen waren kartonnen hulzen gepakt en in de hulzen, die er natuurlijk aan moesten ge loven, troffen zij glazen buisjes aan. Zij openden deze en kregen de vloeistof over handen en benen. Alle drie zfln in het Binnengast huis opgenomen, maar de blaren zijn van vrij onschuldige aard, zodat één van hen Dinsdag al weer ontslagen ds. Een oudere broer van een der knaapjes heeft later nog enkele hulzen gevonden, die thans alle door de politie in beslag zijn genomen. Dr. Peters van de volksgezond heid, die een monster van de vloeistof heeft onderzocht, heeft als zijn vermoeden uitgesproken, dat het mosterdgas is. Hij acht te ontsmetting van het terrein noodzakelijk. Men is er tot dus verre nog niet in geslaagd de origine der flesjes vast te stellen, maar acht het waarschijnlijk, dat zij van Duitse makelij zijn. In verband met deize vondst dringt de chef van het politie bureau aan de Merelstraat op grote omzichtigheid aan bij het vinden van soortgelijke hulzen en verzoekt voorts een ieder zich in die gevallen met zijn bureau in verbinding te stellen. Nederlanders, die naar het bui tenland gaan, en in het bezit wen sen te worden gesteld van een door een bevoegde instantie afge geven deviezenvergunning, kun nen ingeval de reis per auto wordt gemaakt voor het betalen van benzine, olie, garage en eventuele kleine reparatiekosten een extra toewijzing in buitenlandse valuta verkrijgen. Zij dienen zich daar voor te wenden tot de A.N.W.B. of de K.N.A.C., onder opgave van de in het buitenland te volgen route, waarna een van de boven genoemde verenigingen een ge certificeerde verklaring inzake de af te leggen afstand verstrekt, aangezien het extra bedrag per kilometer wordt berekend, terwijl per garage-nacht 5,in vreem de valuta zal worden verleend. Tevens zal zo nodig door de tech nische dienst van AN.W.B. of K.N.A.C, een verklaring moeten worden afgegeven, dat, ofschoon het motorrijtuig waarmede de reis wordt gemaakt van het bouwjaar 1943 of ouder is, het in staat wordt geacht de reis te kunnen ondernemen. Deze verklaringen dienen teza men met de opdracht van de in stantie, welke over de noodzake lijkheid van de reis advies uit brengt, bij de deviezen-aanvraag te worden overgelegd. DUBBELE MOORDAANSLAG. Dinsdagmorgen is op de boer derij van H. Dijkstra te Edam, een dubbele moordaanslag ge- pieegd. Terwijl de boer naar de markt in Purmerend was, heeft de 57- jarige knecht J. Visser, het twee jarig dochtertje van zijn patroon met een mes van het leven be roofd. Daarop ging de dader naai de vrouw, die hij met een ijzer een slag op het hoofd gaf en wilde daarna ook deze met het mes be werken. De vrouw kon zich ech ter nog verweren en wist het mes machtig te worden, waarna zij naar de buren rende. Om half tien was de politie ter plaatse, die een onderzoek instelde. Twee uur later werd de dader, die zich verscholen had in het riet, aan de kust van het IJselmeer gearres teerd en in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is nog gaande. De vrouw moest met hersenschudding in het zieken huis worden opgenomen. AANRIJDING met dodelijke AFLOOP. De 54-jarige vrouw Bekkers de Vnies te Valkenswaard, moe der van twaalf kinderen is, toen zij tegenover haar woning de weg overstak door een jeep, bestuurd door een persoon uit Maastricht, ©grepen. Zij overleed aan de be komen verwondingen. KUIKENS MET VITAMINE BIJVOEDING. Zaterdag 20 Juli werden twee kisten, die ieder ongeveer vijftig kuikens bevatten per K.L.M. vliegtuig naar Zuid-Amerika ver voerd. Op zichzelf niets bijzonders. Doch de kuikens zijn geen gewone^ T kuikens. Zij zijn uitgekomen in een seizoen, dat voor deze dier tjes niet geschikt was (Januari, Februari, Maart)Normaal zou het sterftecijfer tengevolge van beenderzwakte onder zulke kui kens zeer groot zijn, doch men heeft op deze diertjes het z.g. vi tamine D3 preparaat toegepast. Om de grote waarde van dit pre paraat te tonen aan de Argentijn se farmers heeft men een tweetal kisten met kuikens gestuurd naar de landbouwtentoonstelling te Bu enos Aires. De kuikens in de kist waarop „vitamine" staat, krijgen door hun voer het nieuwe prepa raat gemengd, terwijl de diertjes in de andere kist normaal voer krijgen. Het zal nu blijken, dat 't sterftecijfer onder de eerst ge noemde kuikens niet zal afnemen. Tijdens de reis zullen de kuikens verzorgd worden door de ste ward. In verschillende Europese landen bestaat grote belangstel ling voor het nieuwe preparaat. In een legerorder heeft de Mi nister van Oorlog de aandacht gevesbigd op de wens van de Re gering, dat op strenge wijze wordt opgetreden tegen corruptie en op de maatregelen, welke zij te dien aanzien heeft genomen. De Minis ter roept van alle onder zijn mipilsiterie ressorterende autori teiten en diensten onvoorwaarde lijke medewerking in tot effec tieve bestrijding van dit kwaad. Hij vestigt er de aandacht op, dat niet nakoming van de plicht tot aangifte als een ernstig amb telijk verzuim wordt aangerekend, dat tot het nemen van discipli naire maatregelen kan leiden. De Amerikaanse regering heeft te Moskou geprotesteerd tegen het feit, dat de Amerikaans-Sow- jet-Russische olie-commissie in Roemenië geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over on geveer 7.000 ton voor de oliewin ning benodigd materiaal, dat de Sowjet-strijdkrachten zich in de eerste dagen van de bezetting van Roemenië wederrechtelijk hebben toegeëigend en dat eigen dom was van de Romano-Ame ricana" een zustermaatschappij van de „Standard Oil Cy of New Jersey". De Amerikanen hebben ge noemde commissie op 12 Juni ver laten toen duidelijk gebleken was, dat de Russische leden niet wil den samenwerken, ofschoon de Amerikaanse vertegenwoordigers hun aanspraken met bewijzen De parlementaire secretaris van het Britse Ministerie van Handel, Belcher, heeft in het Lagerhuis een overzicht gegeven van de handel met Spanje. In 1946 werden uit Spanje goe deren voor een waarde van 12.250.000 pond sterling inge voerd. Voor de periode van Januari tot Mei 1947 was het bedrag 6.372.000. Sir Patrick Hannon (Conser vatief) merkte op, dat met het oog op het eventuële handelsver keer tussen de twee landen, het tijd werd, dat een verstandiger standpunt t.a.v. de Britse betrek kingen met Spanje werd ingeno men. Een andere conservatieve afgevaardigde vroeg of de handel met Spanje niet aanmerkelijk op gevoerd kon worden indien min der tijd besteed werd aan anti- Spaanse diplomatie en meer ge daan werd om de handel met Spanje te stimuleren. Belcher antwoordde, niet verantwoorde lijk te zijn voor deze diplomatie. Het Labourlid Skeffington Lod ge vroeg zich af, of Groot-Brit- tannië het niet zonder sommige uit Spanje ingevoerde artikelen, die toch maar luxe waren, kon doen om te trachten een „tyran- nieke regering" uit de weg te ruimen. Het Parijse kantoor van de Columbiaanse radio-omroep heeft aan de pers de tekst verstrekt van een order aan de Sowjet-Russische troepen in Oostenrijk en Honga rije, waarin een aantal Sowjet- Russische militairen er van wordt beschuldigd, in de ban te zijn ge raakt van de ideologie der Bour geois en verraad te hebben ge pleegd. De order was 23 Mei ge dateerd en 19 Juni door generaal Koerasof, algemeen bevelhebber van het Sowjet-Russische leger, bekend gemaakt, aldus het kan toor van radio Columbia. Volgens deze order, aldus het bericht, trachten enige militairen hun verlangens te bevredigen door zich persoonlijk te verrijken, door met vrouwen van andere natio- pen, door buitenlandse variëté's, shows en cabarets te bezoeken en door zich te bedrinken. Sommige, door samenwoning met vrouwen van andere nationaliteit in moei lijkheden gekomen, hebben zich aan verraad schuldig gemaakt. Dientengevolge heeft generaal Koerasof alle omgang met de plaatselijke bevolking verboden en bij overtreding zware straffen in het vooruitzicht gesteld. Elk geval van dronkenschap, waarover generaal Koerasof rap port ontvangt, zal door hem per soonlijk in het bijzonder streng gestraft worden. Tijdens de zomer- manoeuvres zal aan niemand ver lof worden gegeven. „Waakzaam heid, altijd waakzaamheid" DONDERDAG 24 JULL Hilversum I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Gram.; 12.30 Fanta sia; 13.00 Nieuws; 13.25 Verv. Fantasia; 13.45 Vrouwenvaria; 14.00 Holanda sextet; 14.40 Voor de Vrouw; 15.00 Gram.; 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Gemengd koor; 17.30 Om roeporkest; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 De Mariniers; 21.00 Orgelspel; 21.30 Vaart der vol ken; 22.00 Wereld-jeugdconferen- tie; 22.30 Nieuws; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Gram. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 12.35 Gerard van Krevelen; 13.00 Nws; 13.15 Les Gards de Paris; 13.45 Gram.; 15.00 Voor zieken en ge zonden; 16.05 Reprises; 17.00 Ka- leidoscoop17.30 The Skymasters; 17.50 Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje18.30 Piano en Orgel; 19.30 Hij en zij; 20.00 Nieuws; 20.15 Kamerorkest; 21.15 Pierre Palla; 21.30 Hoorspel: 22.30 Metropole orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. RADIO BEROMUNSTER GEEFT REPORTAGE VAN ZWITSERS BEZOEK AAN NEDERLAND. Op Zondag 27 Juli zal de zender Beromunster (Z.) van 20.15 21 00 uur een reportage uitzenden van een bezoek dat een gezel schap Zwitsers aan Nederland heeft gebracht. Een deel van deze reportage zal gewijd zijn aan het bezoek dat deze Zwitsers o.m. hebben gebracht aan de Noord- Oostpolder. WANDELSPORT. Opening van de Vierdaagse. Gisteren begon de Vierdaagse. Met traditioneel vlagvertoon werd Maandagavond de 31ste Vierdaag se ingeluid. Op symbolische wijze werd het internationaal karakter van dit wandelfestijn tot uitdrukking ge bracht. Achtereenvolgens werden de doeken van alle deelnemende landen België, Denemarken, En geland, Frankrijk, Italië, Tsjecho- iSlowakije, Amerika, Zwitserland en Nederland in de masten ge hesen. Dinsdag begon de eerste tocht door de Betuwe. ZWEMMEN. Ter gelegenheid van de Vlaamse kermis" te Zelzaete speelde „De Bruinvis", van Sas van Gent, op 19 Juli, een waterpolomatch bij kunstlicht tegen de Zelzaetse Zwemvereniging. Het was een minder fraaie wedstrijd, die ruw gespeeld werd en eindigde in een 32 overwining voor „De Bruin vis". Kampioenschappen Op de Zuid^Nederlandse kam pioenschappen en Zuid-Nederland se Juniorkampioenschappen te Swalmen (Limburg), waar Zee land op de zwemnummers alleen vertegenwoordigd was door „De Bruinvis", van Sas van Gent, wist deze club de eer van Zeeland hoog te houden door huiswaarts te ke ren met een Juniorkampioenschap op de 200 m schoolslag dames, behaald door mej. Raymonda Ver- gauwen. Mej. M. Claeyssens wist een goede tweede prijs te behalen op de 100 m rugslag dames. De waterpolowedstrijden tussen Brabant, Limburg en Zeeland werd door Brabant gewonnen. Het Zeeuwse zevental, bestaan de uit 5 „Bruinvis"-leden en 2 „Schelde"-leden moest in beide wedstrijden het onderspit delven. De uitslagen hiervan waren: LimburgNoord-Brabant ZeelandLimburg Zeeland—Noord-Brabant 0—6 KORFBAL. ScampoloV .K.VH 92 Scampolo uit Zaamslag zet zijn reeks overwinningen voort, deze keer was het V.K.V. II uit Vere, die het moest ontgelden. Het hoge tempo waarin werd gespeeld, wordt niet vaak bij 3e klasse clubs aangetroffen. De eerste twintig minuten golf de het spel heen en weer en daar na opende Scampolo de score door een ver schot van Dik Houg. Nu eenmaal het gat in de mand ge vonden was vlotte het in de aan val beter en werd spoedig de stand op 20 gebracht. Nadat van vak gewisseld was werd de stand op 3—0 gebracht en een ogenblik daarna door V.K.V. op 31. Hierna werd weer gewis seld en ook bij de derde aanval wist Scampolo 2 maal te scoren, 51. Daarna werd weer in de beginopstelling gespeeld en nog vóór de rust werd de stand 61 voor Scampolo. Na rust wist VEV. nog één maal en Scampolo nog driemaal te doelpunten, zodat het einde van deze wedstrijd een stevige 92 overwinning voor Scampolo bracht. ml n ot ml tome l, ooi ;d 211 es a

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3