c. s. u;t Liefde op het land Overbrenging van oorlogsmisdadigers 0verplanting van schildklier Maximumprijzen voor graanstro verhoogd Srovincic MEISJES IN UNIFORM De Berlijnse correspondent van het A.N.P. meldt: Toen Vrijdag morgen een kleine zwaarbewapen de colonne van het vliegveld Gato naar Spandau reed, had geen Ber- lijner enig vermoeden, dat dit de laatste acte betekende van het historische proces te Neurenberg tegen de grote oorlogsmisdadi gers. In vrachtauto's van de R.A.F., begeleid door jeeps, pant serwagens en gemotoriseerde in fanterie maakten zeven tot ge vangenisstraf veroordeelde nazi- leiders Hess, Funk, Von Schi- rach. Raeder, Speer, Von Neurath en Doenitz een minder triom fantelijke tocht door Berlijn dan in de vette jaren van het nazi regiem: de tocht naar de gevan genis, waar zij straffen van tien jaar tot levenslang zullen uitzit ten. Precies om 9 uur was de over brenging, die in het grootste ge heim plaats vond, voltooid en werden de 7 mannen overgegeven aan 4 Geallieerde leden van de gevangenisdirectie. Per vliegtuig waren zij in de vroege morgen uren van Neurenberg naar Ber lijn gebracht. De ontvangst in de gevangenis, die is omgedoopt in „Spandau Al- lied prison" en onder vierledig be stuur staat, was geen andere dan die welke steeds aan nieuwe gas ten in Duitse gevangenissen be reid wordt. De voormalige nazi- groten kregen een gevangenis nummer,, waarmee zij voortaan uitsluitend zullen worden aange sproken en zij moesten persoon lijke bezittingen, met uitzondering van familiefoto's, inleveren. Na de gebruikelijke formalitei ten en het medisch onderzoek gin gen de gevangenen in lichtgrijze gevangeniskleding en met slappe ronde hoed van dezelfde kleur on der de arm naar de cellen, waar zij hun verdere dagen in eenzaam heid zullen doorbrengen. Het regiem, waaronder de ge vangenen zullen staan, is vastge steld na lange discussies in de Ge allieerde commandantura, die de overbrenging naar Spandau bijna een half jaar hebben vertraagd. Het wijkt niet veel af van de nor male Duitse gevangenisregels. De gevangenen zullen hun arbeid en de wandelingen gezamenlijk ver richten en ook mogen zij samen religieuze diensten bijwonen. Daarbij zullen zij evenwel niet met elkaar mogen spreken, ten zij zulks speciaal wordt toege staan. Bij zullen dagelijks 9 uur moe ten werken. Het werk zal afhan gen van hun physieke toestand. Zij, die daartoe in staat zijn, moe- De News Chronicle maakt mel ding van een bijzondere operatie in het Melbourne-ziekenhuis te Sydney, waarbij, in een laatste poging om een twintigjarig meis je, dat lag te sterven aan bloed armoede met complicaties, te red den, de schildklier van een juist gestorven man op haar werd overgeplant. Dit moest gebeuren binnen een half uur na het over lijden van degene, wiens schild klier gebruikt werd. De man in kwestie was bij een auto-ongeval omgekomen. De patiënte gaat thans vooruit, doch pas over en kele dagen zal gezegd kunnen worden, of de operatie volkomen gelukt is. ten puin ruimen en de gevangenis tuin bewerken. Eenmaal in de twee maanden mogen zij bezoek ontvangen, tenzij in verband met dringende familieomstandigheden speciaal bezoek wordt toegestaan. Iedere maand mogen zij één brief schrijven. De nazi's zullen dezelf de voeding krijgen als de andere gevangenen en deze in de cel moeten nuttigen. Niet-Duitse geestelijken zullen voor de geeste lijke verzorging worden aange wezen. Sinds de Spandau-,gevangenis in November 1946 door de Geal lieerden is overgenomen zijn 600 daar verblijvende gevangenen naar elders overgebracht. Niet alleen het gevangenisbestuur, doch ook de personeelsstaf is samengesteld uit vertegenwoordigers van de 4 bezettende mogendheden. Berlijn vernam eerst tegen de avond dat de langverwachte „hoge" gasten gearriveerd waren. Het Bedrijfschap voor hooi, stro en ruw voeder heeft, 'in overleg met het bedrijfsleven, de tot nu toe geldende maximuniprijlzjen voor graanstro verhoogd. In het afgelopen stalzeizoen zijn, door een tekort aan stro, prijzen voor voederstro betaald, welke 200 a 300 boven de gestelde maxi mumprijzen lagen. De bona-fide handel kon op deze basis stro meer omzetten en de strohandel geraakte voor een belangrijk deel in handen van gelegenheidskopers. Teneinde een herhaling van deze wantoestand te voorkomen, heeft het Bedrijfschap voor de komen de oogst de hieronder genoemde prijzen vastgesteld, welke in de door de Minister van Landbouw; Visserij en Voeldselvooirziening goedgekeurde „prijzen ver ordening graanstro 1947", zijn opgenomen. Een verbouwer van graanstro en kanariezaadstro mag ten hoog ste in rekening brengen voor ge perst a-stro bij levering af boer derij: 30,per 1000 kg; voor ongeperst a-stro, dat niet bestemd is om geperst te worden: 27, per 1000 kg. Voor ongeperst a-stro, dat be stemd is om geperst te worden, geldt hij levering franco pers plaats een maximumprijs van 27,— per 1000 kg. Voor geperst en ongeperst b-stro zijn de dienovereenkomstige prijzen 6,— per 1000 kg lager. Voor verkoop van geperst stro door groot- en klein-handelaren, al dan niet over één of meer handelsschakels, aan ge- of ver bruikers of aan be- of verwerkers zijn de maximumprijzen voor a- stro verhoogd met de gebruike lijke handelsmarges. Voor ongeperst stro liggen de prijzen bij aflevering door hande laren 1,75 per 1000 kg lager dan die welke thans voor geperst stro gelden. De toegestane verhogingen we gens vracht- en oplaadkosten en het gebruik van dekkleden zijn dezelfde als welke het vorige sei zoen golden. Evenzo mogen de pi ijzen, uitsluitend voor geperst en ongeperst a-stro met een be- waarvergoeding van f 0,|50 per 1000 kg worden verhoogd, indien de levering plaats heeft tussen 30 November 1947 en 1 Februari 1948, en met 1,per 1000 kg, jndien geleverd wordt né. 31 Jan. 1948 tot een nader vast te stellen tijdstip. De Belgische Transportar beidersbond heeft Dinsdagochtend een oproep gericht tot de stakers, waarin o.a. werd verklaard: „Dat de staking is uitgelokt door ele menten zonder verantwoordelijk heid, die eisen stellen, welke een politiek karakter dragen, van nationale aard zijn en onmogelijk door de vakbond kunnen worden opgelost". STREEKPLAN VOOR ZEEUWS-VLAANDEREN. Ten gevolge van de zeer ern stige oorlogsschade in West Z.- Vlaanderen en de noodzaak het dd. 13 Aug. 1937 goedgekeurde streekplan voor de kuststrook BreskensRetrancihement in ver band met het wederopbouwplan voor de gemeente Cadzand ten -Tpoedigste te herzien, is het nood zakelijk een streekplan voor dit gebied vast te stellen: De sociaal-economische proble men voor het Westen hangen ten nauwste samen met die in het Oostelijk deel van Zeeuws-Vlaan- deren, weshalve het gewenst is het sociaal-economische onderzoek uit 'te strekken over geheel Z. Vlaanderen. In verband hiermede heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland besloten, dat voor ZeeuwsMVlaanderen, omvat tende het gebied der gemeenten Breskens, Grcede, Nieuwvliet Re- tranchement, Zuidzande, Oost burg, Sluis, Aardenburg, Water landkerkje, Sohoondijke, IJzen- dijke, Biervliet, Hoofdplaat, Ter- neuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Over slag, Koewacht, Axel, Zaamslag, Vogelwaarde, Hontenisse, Graauw en Langendam, Hulst, St. Jan steen en Clinge, een streekplan wordt voorbereid. ZEEUWSE POLDER- EN WATERSCHAPSROND. Tijdens de jaarvergadering van de Zeeuwse Polder- en Water- schapsbond 'te Kortgene heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, een rede gehouden, waarin hij met betrekking tot de komende ruil- en herverkaveling van Walcheren opmerkte, dat het noodzakelijk is hij de betrokken landeigenaren op dit eiland een gunstige opinie ten opzichte van de verkavelingswet aan te kwe ken. De spreker achtte het voorts nuttig, dat de belanghebbenden in ruime mate in de te vormen her verkavelingscommissie zullen wor den benoemd, bij voorkeur zo, dat zij er de meerderheid van vor men. v De Commissaris oordeelde het van veel belang, dat de boeren, die naar de N.O.-polder zullen emigreren, daar onder niet te zware voorwaarden grond zullen krijgen en sprak de nadrukke lijke wens uit, dat het Bureau Ruilverkaveling in de toekomst nauwer met het college van Ged. Staten zal samenwerken, dan tot nu toe het geval was. Tijdens de vergadering werd nog medegedeeld, dat de kosten voor de dakwerkzaamheden aan de polder, die ligt achter de on langs aan het water prijsgegeven 10 ha grootte Al-te-Klein-polder op N.-Beveland, circa een half millioen gulden zullen bedragen. W. F. A. UITWISSELINGEN IN ZEELAND. In de maand Augustus zullen onder auspiciën van de „World Friendship Association" Engelse jongelui verschillende plaatsen in Zeeland bezoeken. Te Kapelle-Biezelinge zal op 8 Aug.,, te Wemeldinge op 16 Aug. en te Kruiningen op 19 Aug. een groep arriveren, terwijl ook Tho- len en Terneuzen bezoek zullen ontvangen. In deze en verschillende andere plaatsen iin Zeeland zijn dit jaar plaatselijke comité's gevormd, die de organisatie voor de betreffen de plaats in handen hebben. De organisatiemoeilijkheden, die zich het vorige jaar voordeden maak ten dit noodzakelijk. Naast de genoemde groepen zullen ook nog twee groepen van 27 Denen arriveren op Zudi-Beve- land, die ondergebracht zullen worden in verschillende gemeen ten in het Zuid-Westen van Zuid- Beveland en wanneer de Goesse bevolking hiertoe bereid is, te Goes. Een liefdes-roman van BERTA RUCK 34. (Nadruk verboden.) ELFDE HOOFDSTUK. Een vraag. Tegen het einde van een lange werkdag, voornamelijk gewijd aan Bloesem, de kar en de wortelen, kwam ik terug naar de boerderij om de kippen van juffrouw Price hun tweede maal te geven. Ze had er tachtig, en ik wist, dat ze er erg trots op was. En daar was reden voor! De hennen, had ik horen zeggen, kostten tien shill ings per stuk; er waren zelfs ras exemplaren bij, die gemakkelijk een pond zouden opbrengen. Enkele hennen scharrelden met haar broedsel op de mesthoop, die ik indertijd zo flink had hel- pen ophogen; de rest liep in een veldje, dat tegen de steile heuvel lag. Ik had de eersten op het ert IR. C. STAF BEZOCHT WALCHEREN. Ir. C. Staf, directeur-generaal Grondgebruik en Landbouwher stel en Ir. S. Herweijer, directeur van de Rijksdienst voor Land bouwherstel, hebben een kort bezoek gebracht aan Walcheren, waar zij zich, vergezeld van Ir. P. C. D. Toxopeus, inspecteur voor Zeeland van Landbouwherstel en de Rijkszuivelconsulent, de heer C. Zwagerman, voorzitter van de agrarische adviescommissie, op de hoogte stelden van de stand der gewassen. In Middelburg werd met de adviescommissie vergaderd. Er werd toegezegd, dat met spoed een regeling onder het oog zal worden gezien, om te bereiken, dat er een einde komt aan de thans bestaande toestand, waai- bij de opbrengsten van weiland- bezit en veehouderij dn geen ver houding staan tot de noodzake lijke uitgaven. Tevens zal bevor derd worden, dat de boerenleen banken vlotter dan tot nu toe het geval was, voorschotten verstrek ken op het tegoed, dat de land bouwers bij Landbouwherstel heb ben. TERNEUZEN. Ongeval. Maandagmorgen te ongeveer half acht reed een zoon van de landbouwer Hofman te Driewegen met paard en wagen naar het land voor het terughalen van materiaal. Bij het inslaan van een zijweg week het paard te veel uit, waardoor een wiel van de wagen in de berm van een sloot kwam. Hierdoor gleed de voer man, O. Hofman, van de wagen en kantelde de wagen in de sloot boven op hem. Hoewel Hofman in een benarde positie verkeerde, reden enige fietsers en een bestuurder van een kolenwagen hem voorbij zonder huip te bieden! Hofman trachtte toen zichzelf van onder de wagen vrij te ma ken, doch terwijl hijj hiermede doende was, had hij het geluk, dat de melkslijter Kaijser meer besef had van! hulpverlening, en deze ging direct hulp halen om met vereende kracht Hofman uit zijn benarde positie te bevrijden. Hoewel een geroepen genees heer geen inwendige kneuzingen kon constateren, werd Hofman voor een nader onderzoek naar het Ziekenhuis ter observatie ge voerd. INaar wij vernemen maakt hij het naar omstandigheden goed, zodat verwacht mag worden, dat dit ongeval feen ernstige gevol gen zal hebben. Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis. Dinsdag, 2'2 Juli slaagden voor het mondeling gedeelte Midden standsdiploma Algemene Handels kennis de heren: M. Dieleman, Axel; C. Dobbelaar, Zaamslag; mej. A. A. Donze, Terneuzen; mej. N. A. de Feijter, Axel; J. de Feijter, Axel; C. G. A. Ferket, Sas van Gent; Th. A. Fermont, Sluiskil; P. de Feijter, Axel; F. J. dHanis, Clinge; R. P. van Dorsse- laar, St. Jansteen; D. Duininck, Clinge; L. F. de Dijcker, Stoppel dijk; Jac. Elenbaas, Baarland; Joz. Elenbaas, Baarlan'd; Th. van Doeselaar, HoedekenskerkeH. R. Driessens, IJzendijke; O. P. V. van Eerdenburg, Boschkapelle; mej. E. R. J. Engelen, St. Jan steen; E. E. M. Fassaert, Honte nisse; J. L. M. Fassaert, Bosch kapelle; J. J. Franse, Hoedekens kerke; mej. M. S. de Groene, St. Jansteen; E. Hemelaar, Terhole; mej. E. J. C. Heijman, Westdorpe; P. L. Hollebosch, Westdorpe; A. F. d'Hont, Terneuzen; R. M. van Hurck, Philippine; F. L. Galle, Terneuzen; C. Geelhoedt, Axel; mej. I. M. L. Gijsel, Koewacht en A. P. Haak, Terneuzen. Het examen wordt voortgezet. BRUINISSE. Verzending van mosselen. Van Bruinisse werden deze week verzonden 3550 tonnen mos selen, hoofdzakelijk naar België, een klein deel ging naar de inleg- gerijen. Rechtstreeks per eigen vaar tuig gingen nog naar België ca. 350 tonnen, zodat de gehele ver zending ibijna 4000 tonnen be droeg, een buitengewoon grote hoeveelheid, geizien het begin van het seizoen. WATERLANDKERKJE. Schoolreis. Ook dit jaar hadden de kinde- der Openbare Lagere School te Waterlandkerkje een schoolreis. Op 15 en 16 Juli gingen de leerlingen van de 4e tot en met de 8e klasse het onderwijzend per soneel en enkele leden der Ouder commissie op reis. Reeds vroeg op 15 Juli vertrok ken ze per bus van Vlissingen, door Brabant, langs de Duitse grens, via Nijmegen naar Arn- - hem, waar ze in de late namiddag door de jeugdherbergmoeder en -vader hartelijk werden ontvan gen. Na ongeveer een uur konden ze hun warme maaltijd 'gebruiken, die door de reeds aanwezige trek kers was klaar gemaakt. Spoedig waren de kinderen in de herberg - sfeer opgenomen en sloten met verscheidene jongens en meisjes vriendschap. In de prachtige bos sen, gelegen in deze omgeving, werden tochtjes gemaakt, spelen gedaan, gestoeid en geravot naar hartelust. Vermoeid van de eerste dag gingen ze tenslotte naar de aangewezen slaapzalen, waar de vermoeide benen spoedig op de primitieve bedden gestrekt kon den worden. De andere dag werd de reis, na hun corvee te hebben gedaan, langs de Rijn voortgezet, over Utrecht, Rotterdam naar Vlissin gen, waarna allen na een uur bij hu.i vader en moeder konden te rugkeren. Beide dagen zijn voor de kinde ren niet alleen zeer prettige, maar ook leerzame dagen geweest. ZIERIKZEE. Vereniging Stad en Land. De vereniging „Stad en Land" van Schojrwen-Duiveland hield Zaterdag haar algemene vergade ring in het gemeentehuis te Renesse. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter Dr. J. J. Westendorp.Boerma. C.m was tegenwoordig Dr Unger uit Mid delburg, rijksarchivaris van Zee land. Deze nog jonge vereniging verheugd zich in een toenemende bloei; vooral ook uit andere delen des lands melden zich leden aan. Door de werkzaamheid dezer vereniging kon op veerschillende plaatsen stads- en landschap- schoon behouden blijven, o.m. de vogelhillen aan de Zuid-rand van Schouwen. Het oudste gothische huis te Zierikzee komt in handen van de vereniging „Hendrik de Keijzer", zodat het in de naaste toekomst eindelijk zal worden gerestau reerd. In deze vergadering werden een tweetal voordrachten gehouden, een door de heer J. M. de Nooijer over de merkwaardige figuur on der de Zeeuwse edelen in het tijd perk der Hollandse graven, Jan n van Renesse en een door Ir. P. Dingemans over de historie en de komende restauratie van de H. Jacobskerk te Renesse. Na de vergadering werd een bezoek gebracht aan het riot Moermond, dat de gedachte leven dig houdt aan de met krijgs rumoer vervulde tijd der middel eeuwen. gevoerd; ik was de heuvel opge klommen, waar de rennen ston den en had een broedsel ongedu rige, piepjonge kuikentjes opge sloten in een apart hok, waar ze rustig konden pikken, zonder dat de anderen hun in de weg liepen, toen plotseling de zijige vacht van een grote wit-en-bruine collie langs mijn benen streek. „Tok, tok, tok!" riepen de kip pen, angstig uiteenstuivend; er was iets verontwaardigds in hun gekakel En boven me hoorde ik de bekende scherpe stem „Go,ede j voor, dat hr) in de hand droeg. middag me af, waarom hij die dingen niet méér droeg. Ik kon de gedachte niet van me afzetten, dat ik hem toch al eens eerder dn tweed gezien moest heb ben. Kwam zijn figuur me niet erg bekend voor? Maar neen, dat kon natuurlijk niet. „Goede middag," antwoordde ik, maar ik hoorde zelf, dat 't pre cies klonk als: „Wat imoet je nu weer?" Bij wijze van antwoord hield hij me een klein blikken pannetje Ik maakte het gaasdeurtje van de ren dicht en kwam overeind uit mijn gebukte houding. Het gaf me een schokje van verrassing, hem te zien. Hij zag er anders uit dan gewoonlijk. Waar lag dat aan Maar meteen zag 'ik, dat het enkel maar zijn kleren waren. Voor 'teerst zag 'ik hem zonder zijn onafscheidelijke khaki. Hij droeg nu een tweed-pak. En een hoed, die een vogelverschrikker misschien erg graag gehad zou hebben voor de Zondag. Zijn Nor- folk-jasje was van hetzelfde slag maar het stond hem goed en zag er echt gezellig uit. Ik vroeg Met zijn beminnelijkste glimlach zei hij„U zorgt verduiveld slecht voor uw kippen. Ik moest dit wel meebrengen om juffrouw Price eer klimpartij tegen den heuvel te besparen. U hadt helemaal de melk vergeten, die u door het kuikenvoer moest doen." „Ja, waarempel!" riep ik ver schrikt uit. „U&t was ezelachtig van me." „Inderdaad," bevestigde kapi- tin Holiday, nog steeds met dien glimlach, die het uitgezoehtste compliment had kunnen verge- zeilen. Ik keek nauwelijks naar hem, in de hoop, dat hij dan des te eerder weg zou gaan. Maar dat deed hij niet. Hij scheen te verwachten, dat ik iets tegen hem zeggen zou in elk ge val, hij bleef toekijken, terwijl ik het voer voor de kuikens aan roerde, en volgde me toen naar de andere rennen. Zonder hem aan te zien, zei (ik sarcastisch: „U schjjnt al even veel belang te stellen in kippen- teelt als in de rest van het boe renbedrijf." „Ja," stemde hij toe. „Alles, wat met het buitenleven in ver band staat, heeft steeds mijn le vendigste belangstelling gehad daarom Hij brak plotseling af. „Waar kijkt u zoo naar?" vroeg hij. Langs hem heen stond ik te staren naar het glooiende veld met de stenen walletjes, dlie zich scherp aftekenden tegen de smet- teloos-blauwe lucht. Dit gedeel te van de boerderij van Price her innerde one altijd een beetje aan het oude gedoente thuis. Wat typisch Welsch was het karakter van het landschap hier! In juist zo'n heuvelland had ik mijn kinderjaren doorgebracht. Strak bleef ik kijken naar het LANDDAG VOOR OUD-ILLEGALEN. Op 15 Augustus zal er te Ven- ra y een landdag gehouden war den voor oud-illegalen uit de pro vincies Limburg, Noord-Bra oant en Zeeland. Als sprekers zullen o.a. optre den Prof. Van Rooijen en het Twieede Kamerlid Scheps (P. v d. A.). plekje, dat die herinneringen bij me had gewekt, begerig, die stem ming nog een ogenblik vast te houden. Mijn kinderjaren! Die heerlijke tijd van zwerftochten door geurige weien en bruine hei develden! Die stille middagen met m'n lievelingsboeken, ter wijl de regen in stralen langs de ramen van de oude leerkamer stroomde, en ik alles om me heen vergat in mijn hartstochtelijk meeleven met de helden van het spannende ccrhaal! De tranen sprongen me in de ogenHet was, of ik het ge wicht van de dikke bruine vlecht weer op m'n nek voelde, zoals vroeger eiken keer, wanneer ik stoeiend m'n hoofd boog naar het spartelende hondje in m'n armen. Een jong terriertje was het; ik had het gekregen van een van vader's volontairs. Zeven jaar was dat geleden Maar voor een kort, heerlijk ogen blik schenen die verre dagen teruggekeerd te zijn. Midden in mijn gepeins hoorde ik een stem, die, vreemd genoeg, één oogenblik deel scheen uit te maken van dat liefelijk verleden. (Wordt vervolgd.) i

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2