De toestand in Indonesië De Militaire toestand NOTA van de Minister van Buitenlandse Zaken aan de V. N. Hieuws in enkele. E.V.C.-vakbondeii proclameren staking Boodschap WOENSDAG 23 JULI 1947. aan de Strijdkrachten in Indonesië DE AANSLAG IN BIRMA Bomaanslag te Jeruzalem Minister Aneurin Bevan waarschuwt het Hogerhuis WEERSVERWACHTING medegedeeld dcor het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Warm. Licht hewolkt. Warm,, droog weer. In de kuststrook tijde- ijk zeewind. Overigens weinig wind. Frankering bij Abonnement - Temeuzen DE VRIJE 3de Jaargang No. 560. Advertentieprfls per mm 10 ct.; minimuBf _>er advertentie l.WL Inzendingen advertenti«| tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertentie!! 15 regels 60 ct.; iedsri regel meer 12 ct. melding brieven ondsr nr. Bur. van dit Blal 10 ct. meer. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Legerbericht van Dinsdagmorgen Dinsdagmorgen is een legercommuniqué uitgegeven, «lat het volgende mededeelt: Op het vliegveld 1 sihmalaja zijn Maandag drie Republikeinse vliegtuigen in brand geschoten. Drie vliegtuigen van de TJt.I. zijn vernietigd op het vliegveld Panasan bij Soerakarta, terwijl enkele bommen zijn geworpen op een benzine-dtpót. Twee Republikeinse vliegtuigen werden op he vliegveld Maospali bij Madioien vernietigd!. Al deze acties zijn uitgevoerd door Kittyhawks en Miistangs. Nadere verkenning heeft aan het licht gebracht, «lat «loor hangar- brand als gevolg van eerdere acties op Kalidjati en Tasikmalaya op elk van deze velden een vliegtuig werd vernield. Legerbericht van Dinsdagmiddag Dinsdagmiddag is opnieuw een legercommuniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat in het belang van de Maandag aange vangen actie Dins«lag geen bijzonderheden kunnen worden vermeld. Wel kan worden medegedeeld, «lat de voor de eerste 24 uur gestelde doelen overal werden bereikt en op vele punten zelfs ruimschoots overs<4treden. De door de T.Rj.I. en andere Republikeinse organisaties geboden, tegenstand is over het algemeen veel zwakker gebleken, dan ver wacht werd. De verliezen aan Nederlandse zijde zijn in verband hiermede beperkt. Voor een deel zijn zij het gevolg van de bij de demarcatielijnen aangebrachte landmijnen en boobytraps. De bevolking houdt zich rustig en blijft aan de arbeid. Van slechts enkele plaatsen wortlen vernielingen en brandstichtingeni vermeld,. De militaire maatregelen, die genomen moesten worden voor de veiligheidstelling van de grote steden op Sumatra, zijn overal zon der noemenswaardige tegenstand en incidenten uitgevoenL Het stadsbeeld is overigens volkomen rustig en normaal, evenals in de grote steden op Java onder Nederlands bewind. Nieuwe Nederlandse troepenlan«Ung. Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft Radio-Djogja Dins dag nieuwe landingen van Neder landse troepen in de haven van Proboüngo gemeld. Reuter voegt hieraan toe, dat, eveneens vdlgens Radio Djogja, gevechten in de stad plaats heb ben. Verder deelde Radio-Djogja mede, dat Indonesische troepen tegenaanvallen hebben ingezet in de sector van Semarang. Pasoendanbeweging vecht aan de zijde van de Neder landers. Soeria Kartelagawa, de leider van de Pasoendan-beweging, heeft verklaard, dat Soendanese troepen in samenwerking met Nederlandse strijdkrachten Mad- jaienka (halverwege tussen Ban doeng en Gheribon) hebben bezet. Een Republikeins woordvoerder in Djokjakarta verklaarde, dat het vliegveld bij Malang geëvacu eerd was. Australische en andere vliegtuigen zqn gewaarschuwd dat vliegveld niet te gebruiken. Volgens Republikeinse bronnen vonden Maandag zware gevechten in West-Java plaats. In een zwaar artillerie duel rondom Soe- kaboemi werden de Nederlandse H. M. de Koningin beeft de volgende boodschap ge richt tot de strij«lkraehten in Indonesië „Gjj allen, behorende tot de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht in Indo nesië: Door de beslissing der Nederlandse Regering is U een nieuwe taak opgelegd. Ik verwacht van U, «lat gij met Gods hulp bij «1e uit oefening daarvan waardig zult optreden en bescher- ming zult verlenen aan allen die zulks van n«>de hebben. Moed, zelfbeheer sing en andere uitstekende karaktereigenschappen zul len van IJ gevraagd wor den. Ik weet, dat gij als goede militairen bereid zijt, ontberingen te dragen, in trouw aan Uw roeping. Ik ben zeker, dat gij uw belangrijke opdracht met ere zult volbrengen. Weet, «lat mijn gedachten steeds met U zullen zijn. WILHELMINA" De mannen, die de massa-moord op de leden van de uitvoerende Raad van Birma bebben uitge voerd, zijn nog steeds voortvluch tig. Honderden arrestaties zijn verricht. Onder anderen is ge arresteerd de leider van de Dobo- ma (Birma voor de Birmanen) Thakin Ba Sein. Dr. Ba Maw, minister-president van Birma tij dens de Japanse bezetting, wordt vermist. Zeventien leiders van de Birmese vakbond hebben een verklaring, waarin zij „hun leven veil te stellen voor wraak op de moordenaars"?, met pennen, ge doopt in hun eigen bloed, onder tekend. Het hoofdkwartier van de vrijheidshond heeft in een mani fest verklaard, dat de moorden bedreven zijn door „politieke gangsters" «lie hun naar de macht strevende meesters genoegen wil den doen". Bjj een bomontploffing in een bioscoop te Lahore werden 3 per sonen gedood en 27 gewond. Officieel wordt medegedeeld: De permanente Nederlandse vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties, Jbr. J. W. M. Snouck Hurgronje, heeft op 21 Juli j.l aan de wnd. Secretaris-Generaal der V. N., de heer A. Pelt, de volgende mededeling van de Mi nister van Buitenlandse Zaker overhandigd. „Uit besprekingen, welke met de Indonesische Republiek zijn gevoerd sinds de ondertekening van de overeenkomst van Ling- gadjati op 25 Maart is het duide lijk geworden, dat de huiidige re gering van de Republiek, hetzij niet bereid, hetzij niet in staat is om deze overeenkomst uit te voe ren. Bovendien hebben de Repu blikeinse strijdkrachten zich in werkelijkheid nooit gehouden aan het bestand, dat op 14 October 194G werd gesloten; de regering van de Republiek zelve heeft niet ontkend, dat door haar strijd krachten vijandelijkheden zijn be gaan. Gedurende de laatste maanden hebben gewelddaden zowel bij de demarcatielijnen op Java en Su matra als tegenover Oost-Indo- nesië en West-Borneo eerder toe genomen dan afgenomen. Deze daden gingen vergezeld van ee: zujoze vernietiging van waarde volle economische goederen. Door de handhaving van de voedsel- blokkade werd een «ieel van de bevolking van Indonesië op de rand van de hongersnood ge- biacht. Gijzelaars worden nog ge vangen genomen en gehouden op Republikeins grondgebied en een vijandelijke en ophitsende propa ganda werd gevoerd. Nederland als zijnde de staat, bij wie de souvereiniteit ovec dit grondgebied berust, en die der halve uiteindelijk verantwoordelijk is voor de handhaving van recht en orde, kan niet toelaten, dat deze vijandelijke daden voortgaan. Het is volmaakt duidelijk ge werden, dat de huidige Republi keinse regering niet in staat is de veiligheid, het recht en de orde op haar gebied te handhaven, terwijl zij weigert met de Neder- In de geheel Joo<ise Geulahwijk te Jeruzalem heeft zich een ge weldige explosie voorgedaan, die de stad deed schudden. Men ge looft met een tijdbom te doen te hebben, door Joodse verzetslieden geplaatst in het departement voor immigratie van de Palestijnse regering. Van officiciële zijde wordt mee gedeeld, dat geen schade ös aan gericht en zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. De aanslag moet worden be- schouw<L als repressaille voor de deportatie van de laatste illegale immigranten. lar.dse regering samen te werken cm de daarvoor nodige voorwaar den in het leven te roepen. Onder deze omstandigheden heeft Hr. Ms. Regering tot haar zeer groot leeuwezén zich ge dwongen gezien de Lt-Gouv.-Gen. te machtigen over te gaan tot politie-maatregelen van een strikt beperkt karakter. Ik wens de nadruk er op te leggen, dat de Nederlandse Re gering vasthoudt aan haar on wrikbaar besluit om het politieke programma, dat gebaseerd is op de beginselen, die ten grondslag liggen aan de overeenkomst van Lmggadjati, uit te voeren. De Nederlandse Regering hoopt en vertrouwt, dat de omstandig heden spoedig zullen toelaten de constructieve samenwerking met de Republiek gelijk deze gewenst wordt door tailcoze Indonesiërs op Republikeins grondgebied, te hervatten, een samenwerking, zo als deze reeds met goed resultaat bestaat met de Staten van Oost- Indonesië en Borneo". Bovenstaande mededeling ge schiedde in aansluiting aan vroe gere soortgelijke mededelingen van de Nederlandse Regering aan de Secretaris-Generaal van de V. N„ naar aanleiding van een opmerking door Mr. Van Klef- fens op 13 Februari 1946 in de Veiligheidsraad gemaakt, dat hij aan de Nederlandse Regering in overweging wilde geven om als een daad van courtoisie de Veilig heidsraad in te lichten omtrent het verloop van de besprekingen, die toen weiden gevoerd tussen Nederland en de Republiek. strijdkrachten gesteund door de luchtmacht. Volgens Radio-Djokja heeft een Nederlands oorlogsschip een kust plaats in Zuid-West-Java be scheten. Sjahrir in Singapore. Soetan Sjahrir is Dinsdag vroeg in de ochtend van het vliegveld Djogjakarta vertrokken. Hij ont week de Nederlandse patrouille- vluchten en is te Singapore aan gekomen. Vanwege een opkomende ma laria begaf hij zich onmiddellijk ter ruste; de reds naar India per Brits vliegtuig is afgelast. Op verzoek van Soekamo had hij deze missie ondernomen en was zonder bagage vertrokken. Het Dakota-vliegtuig,, waarin Sjahrir van Java ontkwam, stond Maandag op het vliegveld Moas- pati bij Madloen, toen de Neder landse luchtmacht de hangar, waaruit het vliegtuig was verwij derd, bombardeerde. Sjahrir door vriend van Nehroe naar Singapore gevlogen. Uit Singapore verneemt Reu ter nog, dat Soetan Sjahrir in een Voor-Indisch vliegtuig uit Djogja vertrokken is. Het vlieg tuig werd bestuurd door B. Pat- naik voormalig leider van het „Indian Transport Command" en nersoonliike vriend van Pandit Nehroe, de Minister van Buiten landse Zaken in de voorlopige re gering van Voor-Indië. Sjahrir doet beroep op de wereld. Sjahrir heeft in de eerste pers conferentie, die hij sedert de ge vechten zijn uitgebroken buiten Indonesië gehouden heeft, een be roep gedaan op de wereld „om een eind te maken aan dit on nodig bloedvergieten". Sjarifoeddin doet beroep op Australië. De Republikeinse Minister- President, Mr. Amir Sjarifoeddin, heeft Dinsdag dn een radio-rede een beroep gedaan op de gehele wereld, ln het bijzonder op „onze vrienden in Australië" om hun pogingen tot het voorkomen van verder bloedvergieten te ver meerderen. .Indien pogingen hier toe worden ondernomen, aldus de Minister-President, dan moeten zij zeer snel gedaan worden." Republikeins communiqué over de botsingen op West-Sumatra. In een Dinsdag uitgegeven Re publikeins communiqué over de gevechten aan de Westkust van Sumatra worden zware gevech ten tussen Indonesische en Neder landse strijdkrachten gemeld. Voorts wordt in genoemd com muniqué melding gemaakt van zware beschietingen van verschei dene dorpen in de omgeving van de demarcatielijn. Naar het Franse persbureau A. F. P. bericht, hebben volgens mededelingen van 't Republikein se leger Republikeinse kustbat- terijen vier voltreffers geplaatst op een Nederlands oorlogsschip in de nabijheid van Merak op de Westkust van Java. Volgens dezelfde mededelingen wordt op drie punten van he front in Sumatra strijd geleverd Berichten uit Batavia melden, dat de Nederlanders Soekaboemi en Krawang op West-Java en Djemba op Oost-Java hebben be zet. De bezetting van Poerwa- kanta op West-Java werd gister avond verwacht. Voorts zouden de Nederlanders de haven van Cheribon bijna om singeld hebben. De officiële Republikeinse mi litaire woordvoerder heeft bekend gemaakt, dat het vliegveld van Malang geheel verwoest is. Voorts hebben de Nederlanders grote suikerondernemingen in Oost-Java bezet. Volgens Radio-Djogja hebben Republikeinse troepen in de Wes telijke sector van Semarang een tegenaanval ingezet en hierbij enige vorderingen gemaakt. Q,en- raran, een kleine stad ten Zuiden van Semarang, is door Neder landse troepen aangevallen. In de nabijheid van Malang is een Nederlands vliegtuig neergescho ten, ald«is Radio-Djogja. Bij het opstijgen van het vliegveld te EÜpalomar is een Argentijns militair vliegtuig ver ongelukt. Zeventien personen kwamen hierbij om het leven, n.l. drie toeschouwers, negen leden van de Argentijnse luchtmacht en vijf burgerpassagiers. Naar officieus wordt mede gedeeld, zijn tot dusver te Ran goon meer dan 300 personen in verband met de moord op de Brr- maanse ministers gearresteerd en de politie verklaarde, dat zij er zeker van is alle moordenaars te zullen grijpen. De echtgenote van Dr. Ba Maw, die tijdens de Japanse bezetting miniser-president van Birma was, ontkende, dat haar man gearres teerd is, terwijl de politie het be richt van zijn arrestatie noch ont kende noch bevestigde. Maandag zijn 32 leden van het ondergrondse Oekraïnse onaf- hankelijkhejdsleger door een mili tair gerechtshof te Rzeszow in Acht personen werden ge dood en verscheidene gewond toen Maandagmiddag een particuliere opslagplaats, waar voor het Ar gentijnse leger wordt gewerkt, in de lucht vloog, in de nabijheid van de .stad Canuelas in de pro vincie Buenos Aires. Een onder zoek is ingesteld. Na een aanvaring met het Russische schip „Generaal Tsjer- nakofsky" is het Spaanse schip „Felucca Francisca Martinez" voor de kust van Cadiz gezonken, waarbij 6 opvarenden om het le ven kwamen. De „Generaal Tsjer- nakofsky", die tien uur bleef rondvaren, slaagde erin 5 overle venden te redden. ITT DE STAATSCOURANT. In de Staatscourant van Dins dag zijn opgenomen de navolgen de beschikkingen: Wijziging calculatiebeschikking schoenen 1947 Derde wijziging prijzenbeschiik- Z.O.-Polen ter dood veroordeeld, king kapperstarieven 1946. Volgens, de „Sunday Times" heeft Aneurin Bevan, de Engelse Minister van Gezondheid, op een picnic van de mijnwerkers uit Northumberland verklaard, dat aan het bestaan van het Hoger huis een eind gemaakt zal wor den, indien het tegen de wil van het volk durft in te gaan. De Minister geloofde, dat dit ook de mening van de regering is. Hij achtte het g-evaar van machts misbruik door het Hogerhuis in de komende periode des te gro ter, omdat na de volgende zitting de parlementswet niet meer ge bruikt kan worden om de macht van het Hogerhuis in het parle ment te knotten, daar het Hoger huis na de volgende zitting wets voorstellen zal kunnen verwerpen. Eerst over twee jaar, na drie zittingen, zou de parlementswet weer Ingeschakeld kunnen wor den om deze voorstellen tot wet te maken. Bevan doelde in het bijzonder op de nationalisatie van de staal industrie. Hij achtte het echter niet noodzakelijk om het Hoger huis geheel op te heffen. „Wij zouden het in het bezit van een stuk speelgoed kunnen laten; het zwaard moet dit huis echter ont nomen worden. Wij zouden het als een kamer van revisie kunnen behouden." De hoofdbesturen van de Lan delijke Bedrijfsgroep Transport der E.V.C. en van de Algemene Nederlandse Bond van Zeevaren den delen het volgende mede: „De hoofdbesturen van de Al gemene Nederlandse Bond van Zeevarenden en van de Lande lijke Bedrijfsgroep Transport der E.V.C. hebben, in overeenstem ming en na diepgaand beraad met het hoofdbestuur van de E.V.C. besloten: Alle vervoer naar Indonesië, vanuit Nederlandse dan wel bui tenlandse havens, voorzover dit direct of indirect het militair ge weld tegen het volk van Indonesië bevordert, met alle ten dienste staande wettige middelen tegen te gaan. Zij roepen, zich bewust van hun verantwoordelijkheid, alle trans portarbeiders en zeelieden op, alle werkzaamheden welke in verband staan met bovengenoemd vervoer onmiddellijk te staken. Zij doen, in deze voor de toekomst van het Nederlandse- en het Indonesische volk beslissende dagen, een klem mend beroep op de Centrale Bond van Transportarbeiders en de Unie van zeelieden, beide aange sloten bij het N.V.V., alle me ningsverschillen terzijde te stel len eni gezamenlijk met hen dit besluit uit te voeren. Voorts richten zij zich tot de werkers van Nederland en alle andere vredelievende krachten, de transportarbeiders en zeelieden, in hun vaste wil de vrede te die nen, met alle kracht te onder steunen. De beide organisaties brengen dit besluit ter kennis van de SjO.BjSJ. (Indonesische vakbe weging) en van het Wereld Ver bond van Vakverenigingen, aan welke wereldorganisatie het ver zoek wordt gedaan de transport arbeiders en zeelieden der gehele wereld op te roepen hen op deze weg te volgen."

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1