m m 4 ii JN u Truman spreekt tot het congres Wat de Radio brengt BINNENLANDS NIEUWS TRIBUNAAL TERNEUZEN Tf miiHI Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan mmm NOODLOTTIG ONGEVAL TE APELDOORN. De Sigaren PS' jw1 rÉfit V <-.. het nu moeten gaan zingen in de afdeling uitmuntendheid. Als wij ten slotte nog even releveren, dat Crescendo het enige koor is, dat overgebleven is van de vele koren ten Z. van de Schelde, die vroe ger deelnamen aan de zangcon coursen, dan kunnen alle leden met trots op het afgelopen con cours terugzien. De volledige uitslag van het concours luidt: Derde Afdeling: I. Zanglust, Koudekerke, 2e pr. 155 p.; 2. Gemengd Koor •s Heer Abtskerke, 2e pr, 161 p.; 3 Mannenkoor Excelsior, Yer- seke, 2e pr., 158 p.; 4. Meisjes koor Kortgene, 2e pr., 158 p. Tweede Afdeling. 5. Ons Genoegen, Kats, 2e pr. 174 p.: 6. Vooruitgang zij ons streven, Renesse, niet opgekomen; 7 Zang en vriendschap, Wisse- kerke, 2e pr. 177 p.; 8. Tot oefe ning en ontspanning, Borssele, 2e pr 161 p.; 9-, Art et Amicitiae, Goes, le pr. 194 p. 10. Kindér- koor „Crescendo", Hoek, (opluiste ring eervolle vermelding. Eerste Afdeling. II. Crescendo, Kruiningen, le pr 186 p.; 12. Zanglust, Wilhel- minadorp, 2e pr. 155 p.; 13. Cres cendo. Hoek, le pr. 181 p.; 14, Dubbel mannenkwartet Octavo, Goes, le pr.; 207 p. Afdeling Uitmuntendheid. 15. De Lofstem, St. Maartens dijk. 2e pr. 178 p.; 16. Zuider- stemmen. Hansweert, 2e pr. 178 p.: 17. Nu met Hope, Burgh, le pr 191 p.; 18. Nieuw leven, Yer- seke, le pr.; 215 p.; 19. Vooruit gang zij ons streven, St. Maar tensdijk, 2e pr. 173 p, Ere Afdeling. 20. Haamsteeds Zangkoor, Haamstede, le pr. 182 p. NIEUWVLIET. Uitslag aanbestedingen. De uitslag der aanbesteding voor de bouw van 6 woningwet woningen was als volgt: P. I. de Groote, Nieuwvliet f80 200: J. de Keuninck, Nieuw vliet, f 79.780; Fa W. A. de Vlie ger Zn, Breskens ƒ78.700; Fa Vermaat Zonen en S. Prince, Souburg-Schiedam ƒ78.624; C. v. de Klippe, Vlissingen ƒ78.600; Fa Wed. Post Zonen, Vlissingen 74.400 en L. van de Klippe, Vlissingen 72.600. Voor de bouw van een woon- en winkelhuis, ten behoeve van de heer I. Faas, eveneens te Nieuw vliet. was de uitslag als volgt: D. Kamsma, Leeuwarden 16.600; L. van de Klippe, Vlis singen ƒ14.942; C. van de Klippe, Vlissingen ƒ14.850; Fa Risseeuw de Keuninck, Nieuwvl. ƒ14.780; P. I. de Groote, Nieuwvliet 14.650; Fa De Vlieger, Breskens ƒ14 638; Fa Vermaat Zonen, Schiedam ƒ13.960; Fa De Wilde, Zuidzande 13.400 en Wed. Post Zonen, Vlissingen ƒ12.980. Noodwet Ouderdomsvoorziening. De commissie van onderzoek, welke de Raad van Arbeid van advies dient bij het vaststellen van de uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, is in deze gemeente als volgt sa mengesteld: A. Luteijn, voorzit ter; J. Risseeuw, vice-voorzitter P. I. de Keuninck, P. Snoep en A. Vergouwe, leden. De heer P. Brakman, ontvanger dezer ge meente, is benoemd tot secretaris dier commissie. OOSTBURG. 37. „Ik zal mij wel over deze Oosterse prinses ontfermen" zei de zware handelaar, terwijl hij aanstalten maakte om de gebon den Nar. Ji mee te voeren. (Dit gebaar was niet naar Do- kie's zin. De detective trok daar om bliksemsnel zijn revolver. Op dat ogenblik voelde Dokie zich door klamme klauwen aan grijpen. Nu is onze detective een prima vechiter, maar tegen deze kikkerman moest hij het afleg gen. Ten eerste was hij vreselijk ge schrokken, zodat de ander het voordeel van de eerste klap had. Dokie verweerde zich als een razende tegen de kleffe massa, maar de greep van de Randang omklemde hem zekerder dan een bankschroef. Nan Ji slaakte een kreet van afgrijzen toen zij zag welke tafe relen zich op de galerij afspeel den. Geslaagd. Voor het examen Middelbaar Engels A, slaagde te Amsterdam, de heer J. C. Kense, voorheen te Oostburg thans te Zwolle. OVERSLAG. Benoemd. Als besteller der P.T.T. in vaste dienst te Zuiddorpe, werd be noemd onze dorpsgenoot Camiel Engels. OUDE BURGSE SLUIS. Grote prijsschieting. Deze week werd op de Oude Burgse Sluis weder de jaarlijkse grote prijsschieting gehouden op twee staande wippen. Deze schie ting die door de beroepsschutters door geheel België bekend is, brengt altijd veel volk mede. Men kan hier o.a. deelnemers aantref fen van Brussel, Gent. Brugge enz. De inleg bedraagt ƒ25 of 400 frank, wat ruim 15 maal zo veel is als bij een gewone schie ting. De meeste deelnemers zijn dan ook beroepsschutters. SLUIS. Mijnengevaar. Dat het mijnengevaar nog steeds niet geweken is, blijkt weer uit het feit, dat jongstleden Vrijdag op de hofstede van de heer A. v. d. Vijver, alhier, een mijn tot ont ploffing kwam, waardoor één paard werd gedood en één zwaar gewond. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor, daar niemand in de buurt van de paar den was. VLISSINGEN. N.V. Kon. Mij „De Schelde". Bij de N.V. Koninklijke Mij „De Schelde" alhier werd gisteren aangevangen met overwerk. Dit is gewenst, zo deelt men ons van de zjjde der directie mede, in ver band met de noodzaak, om het m.s. „Willem Ruys" in September de werf te doen verlaten en ook de „Borneo" en de beide mail schepen „Koningin Emma" en „Prinses Beatrix", die in repara tie zijn, zo spoedig mogelijk ge reed te maken voor de vracht vaart. De directie van „De Schelde" heeft zich bereid verklaard, om, als tegemoetkoming tegenover dit offer der werknemers, in samen werking met de „Rotterdamse Lloyd" een bedrag van 100.000 te storten in het reeds opge richte doch nog niet in werking getreden weduwenpensioenfonds der werklieden. In dit verband kan er de aan dacht op worden gevestigd, dat het personeelstekort bij ,JDe Schelde" niet opgeheven kan wor den tengevolge van het gebrek aan woningen in "Vlissingen. Er Is grote achterstand in het werk, welke achterstand nog verergerd wordt, omdat ook nog aan ande ren hulp moet worden geboden. gevaarlijk spel eist JEUGDIG SLACHTOFFER. Gevaarlijk spel heeft aan het 6-jarig jongetje Ummels uit Bun- de (L.) het leven gekost. On danks het feit, dat spoorwegper soneel verscheidene malen ge waarschuwd had, bleef een aantal kinderen spelen op het veilingter rein van de fruitveiling te Bunde, waar op dat ogenblik geladen goederenwagons gerangeerd wer den. Een der kinderen geraakte met zijn hoofd tussen de buffers van twee wagons bekneld met bovengenoemd gevolg. noodlottig spel met GRANAAT. De G.G.D. vervoerde Zaterdag avond omstreeks 19.00 uur naar het ziekenhuis aan de Zuidwal het lijk van de 14-jarige Th. M. ten B., wonende op het. Weigeliaplein te 's-Gravenhage, die aldaar een door hem gevonden granaat met een hamer, een tang en een spij ker had willen demonteren, waar door de granaat explodeerde. De jongen werd zeer ernstig aan het hoofd, borst en armen gewond, terwijl de vingers van de linker hand werden afgerukt. Hij over leed ter plaatse. HET SLEEPBOOTPERSONEEL NOG NIET AAN HET WERK. Het sleepbootpersoneel, dat Zondag met meerderheid van stemmen besloot de staking op te Bij de aanbieding van zijn eco nomisch rapport aan het Congres te Washington heeft President Truman der Verenigde Staten te kennen gegeven, dat de Verenig de Staten hun volle steun aan het plan Marshall tot hulp aan Euro pa dienen te verlenen, zelfs al zou dit een zekere inflationisti- sche druk betekenen of leiden tot het voortbestaan van zekere te korten in de Verenigde Staten zelf. De President was van mening, dat het gevaar van economische achteruitgang, evenals na de eer ste wereldoorlog, nog bestond, zodat de record-productie en re cord-tewerkstelling van thans op een gezonde basis gesteld dienen te worden. De prijzen, die sinds vorig jaar .^schrikbarend" waren gestegen, moeten genivelleerd worden en tevens omlaag. De prijzen voor de Amerikaanse gebruiker zijn sedert Januari 1946 met gemid deld twintig procent gestegen. De pijzen voor levensmiddelen züjnj over die periode vijftig procent, die voor kleren dertig procent om hoog gegaan. Vandaar dat on danks nieuwe arbeidscontracten in feite de lonen in vele takken van industrie nauwelijks hoger zijn geworden, zo voegde Truman hieraan toe. Vele principiële rege lingen zullen nog nodig" zijn om een blijvende evenwichtige vredes economie op zo hoog mogelijk plan te verwerkelijken. Het plan Marshall tot huipaan Europa is geheel in overeenstem ming met de buitenlandse politiek der V.iS. Door het wederopbouw- prooes in Europa te versnellen zullen we spoediger het punt be reiken, waarop vreemde landen in staat zullen zijn ons de dingen te bezorgen, die wij nodig hebben voor goederen, die zij van ons ontvangen. De wederopbouw van Europa kan niet alleen worden voltooid met Amerikaanse hulp: de be trokken landen moeten daartoe zelf samenwerken. Maar daarbij is onze steun nodig. Dank zij onze ontzaglijke productiekrachten, die veel groter zijn dan onze behoef ten in vredestijd verlangen, kun nen we onze levensstandaard om hoog brengen, onze capaciteit vengroten en niettemin voor de uitvoer produceren. Tenzij het buitenland volder door de V.S. met dollars geholpen zou worden, is het te verwachten, dat de Amerikaanse export tegen 't einde van dit jaar sterk achter uitgaat. „De kosten voor de uit voering van het programma voor hulp aan het buitenland zullen slechts een klein deel bedragen om de oorlog te winnen en zij zijn van de kosten, die nodig waren absoluut vereist voor het winnen van de vrede". Echter zijn wij niet voor maxi male productie en werkgelegen heid in ons eigen land begonnen met programma's voor hulp aan het buitenland en dit behoort ook nimmer te geschieden. heffen, is Maandagochtend nog niet aan het werk gegaan. Er zijn moeilijkheden gerezen bij een vijftal kleinere sleepbooteigena ren, die weigeren hun personeel tierug te nemen. Dit was over de gehele linie aanleiding de ar beid nog niet te hervatten. Gro tere bedrijven schijnen thans po gingen in het werk te stellen de geweigerde bemanningen elders onder te brengen, teneinde aldus voorlopig een voor allen bevre-f digende oplossing te vinden. Van de zijde van de E.V.C. kon men zich voorts in deze nieuwe fase van het conflict gemengd hebben. In ieder geval zal de gang van zaken weer moeten worden afge wacht. TIEN SPAANSE VERSTEKELINGEN TEGELIJK. Met het s.s. „Bredero", dat thans in de Lekhaven ligt, zijn Zaterdag j.l. niet minder dan tien verstekelingen meegekomen. Ze hadden zich jn Barcelona, waar het schip op zijn reis van Singa pore naar Rotterdam enige tijd aan de kade lag, aan boord weten te verbergen, maar onderweg werden ze ontdekt. Het waren alle Spanjaarden. TOERINGCAR UITGEBRAND. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is In de Wilhelminalaan te Valkenburg een grote touringcar uit Zwolle, die juist benzine had getankt, In brand gevlogen. Ge lukkig bevonden zich alle passa giers in een naburig hotel, maar alle bagage was nog in de wagen. De chauffeur heeft met grote koelbloedigheid de koffers enz. in veiligheid gebracht en daarna de brandende bus op een open ter rein gereden, waar het vuur geen kwaad kon aanrichten. De brand Is met snelblusappa- raten geblust. De schade beloopt naar schatting circa ƒ30.000. De wagen was geheel nieuw en bleek na de brand niet meer geschikt om de uitgaanders weer naar Zwolle terug te brengen. MEISJE VERDUISTERDE 27.000 TEXTIELPUNTEN. Het 22-jarige meisje M. U. de B., heeft in de periode September 1946April 1947 niet minder dan 27.000 textielpunten bij de Firma H. te Zwolle verduisterd. Zij heeft nu terechtgestaan voor de rechtbank te Zwolle, legde een volledige bekentenis af. Alle ver duisterde coupures heeft ze ver kocht aan een zekere J. K„ die ze in een Zwolse dancing, waar hij als assistent fungeerde, had leren kennen en die ook een zeer be langrijke rol in deze verduiste- rings-affaire heeft gespeeld. Het meisje ontving voor elke punt 15 cent, zodat zij in totaal ongeveer ƒ4000 in handen kreeg. Voor dit geld kocht zij kleren en sieraden. De eis luidde: 1 jaar gevange nisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk De heler J. K., die de 27.000 bonnen in de zwarte handel ge bracht heeft stond eveneens te recht. Opzettelijke heling kon niet bewezen worden en zo requi- reerde de Officier van Justitie wegens schuldheling 8 maanden gevangenisstraf Door deze zaak is weer eens te meer bewezen, welk een bedenke lijke moraal op het gebied der distributie heerst. De beide schul digen in deze zaak hebben geen van beide een criminele aanleg en de ernst van hun vergrijpen heb ben zij niet beseft. Daarbij komt nog, dat de coupures, welke eigen lijk onverkoopbaar moesten zijn (immers particulieren kunnen er niets mee uitrichten) klaarblijke lijk grif door winkeliers of gros siers zijn gekocht. DE NIEUWE RIJKSWEG MOERDIJK—BREDA. Naar wij vernemen, hoopt men de nieuwe rijksweg Moerdijk Breda nog de komende winter voor het verkeer te kunnen open stellen. Dit hangt voornamelijk af van de mogelijkheid om de weg vóór half October te asphalteren. Ziet men hiertoe geen kans, dan zal de weg eerst voorjaar 1948 in gebruik kunnen worden genomen. 'Gedurende de wintermaanden is het nJ. niet mogelijk de weg van asphalt te voorzien. Zondagmiddag heeft de inwoner van Apeldoorn E. B. bij het hou den van schietoefeningen met een 6 mm vuurbuks achter zijn wo ning aan de Berghuizerweg, per ongeluk zijn 33-jarige vrouw A. B., geb. B. in het onderlijf getrof fen. Spoedig operatief ingrijpen en bloedtransfusie in het Juliana- ziekenhuis, mochten niet meer baten. Het slachtoffer overleed enkele uren na het ongeluk. RADIOPRIJSVRAAG „VOOR DE MILITAIREN IN INDIË". In het „Programma voor de Ned. Strijdkrachten" van Zondag 27 Juli a.s. om 18.30 uur over Hilversum I wordt een luister- wedstrijd gehouden in de vorm van een hoorspel, dat een beeld geeft van het leven op een mili taire buitenpost „ergens op Java". In dit hoorspel is een vijftal vra gen verwerkt, waarop de luiste raar het antwoord moet geven. Deze antwoorden moeten uitslui tend per briefkaart (met minstens 25 cent en maximaal 1 extra gefrankeerd) vóór 15 Augustus a.s. worden gezonden aan het „Programma voor de Ned. Strijd krachten", Hoge Naarderweg 10, Hilversum. Een heruitzending van deze luisterwedstrrjd vindt plaats op Donderdag 31 Juli a.s„ eveneens in het „Programma voor de Ned. Strijdkrachten" over Hilversum I om 18.30 uur. De opbrengst komt ten goede aan de grote radiotoestellenactie voor de militairen in Indië, die de „Band NederlandIndië" in sa menwerking met de N.I.W.I.N. organiseert. De prijzen die alle gratis zijn aangeboden, bestaan om. uit een vacantiereis naar en een vacan- tieverblijf gedurende zeven dagen, in een van de Butlin-kampen in Engeland, een tapijt ter waarde van ƒ700, een heren- of dames rijwiel, een stofzuiger, een retour vlucht per K.L.M. op één van de binnenlandse lijchtlijnen, 'n vlucht boven Den Haag in een toestel van Frits Diepen's Vliegtuig industries, en verder tal van luxe- en huishoudelijke voorwerpen. WOENSDAG 23 JULI. Hilversum I. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.30 Gram.; 12.15 Orgelconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Metropole orkest; 14.45 Gram.; 15.15 Utrechts Strijkkw.; 16.15 Zingende jeugd; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.35 De Va rianten; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.ÖÖ'Nieuws; 19.15 Land- en tuin bouw; 19.45 Radioschets; 20.00 Nieuws; 20.15 Kwartet; 20.45 Wereldjeugdconferentie21.15 Ra dio Philh. Orkest; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gram. Hilversum H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgendienst; 10.20 Voor de vrouw; 10.35; Viool en piano; 11.00 Gram.; 12.00 Vaude ville orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Vincentino; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Kamerorkest; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Op bezoek bij zieken; 16 15 Voor de jeugd; 17.15 Accor deonorkest; 17.45 Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.30 R.V.U.; 19.00 Lezing; 19.15 Nieuws uit Indone sië; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentieorkest; 21.15 Het andere Duitsland; 22.15 Peter Rasmussen; 22.45 Geestelijk le ven; 23.00 Nieuws; 23.25 Gram. SLUITING RAKKERS- BEDRIJVEN TER ELFDER URE UITGESTELD. Jhr Mr. Arn. J. d'Ailly, burge meester van Amsterdam, die Za terdagavond tijdens zijn vacantie op de hoogte werd gesteld van de dreigende winkelsluiting der bakkers, is Zondagmorgen ijlings naar de hoofdstad teruggekeerd en is €r als bemiddelaar tussen de Amsterdamse bakkers en de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in geslaagd ter elfder ure de aangekondigde sluiting der bakkers,bedrijven, voor zover het Amsterdam be treft, te voorkomen. Daardoor wordt het waarschijnlijk, dat ook de in sommige andere plaatsen van ons land dreigende stopzet ting der werkzaamheden in de bakkerijen niet zal worden door gezet. Zitting van 21 Juli 1947. Uitspraken van de zaken der zitting van Maandag 7 Juli 1947: Willem Kesteloo te Breskens: beschuldiging vervallen verklaard. Franciscus Alouisius Lootens te Philippine: beschuldiging ver vallen verklaard. Dezer dagen is in Den Haag een bijeenkomst van de verschil lende afdelingen van de Neder landse Kath. Bond van Sigaren winkeliers gehouden. Op deze centrale bestuursver gadering poogde men een beeld te vormen van de situatie na het vrijgeven van de sigaren. Uit ingekomen rapporten van Over heidsinstanties bleek, dat van smokkelhandel van sigaren naar België en Duitsland geen sprake is. De klein- en middenindustrie maakt, zo meende de vergadering ,grof misbruik van de vrijheid als gevolg van het vrijgeven. Met name heeft de levering aan particulieren en instellingen, zo mede aan hotels etc. ontstellende vormen aangenomen. Zulks was niet de bedoeling toen van Over heidswege besloten werd de siga ren vrij te geven, te minder, daar de huidige productie slechts 36 procent bedraagt van die van het basisjaar 1939. Dat deze onge breidelde leveringspraktijken be staan, bleek uit de circulaires, afkomstig van de klein- en mid denindustrie, welke in het bezit zijn van de bond. Het bestuur van de Ned. Kath. Bond heeft op de dag, dat de ver gadering gehouden werd, een on derhoud gehad met 'n hoofdamb tenaar van het Departement van Sociale Zaken, aan wie de be staande grieven werden voorge legd. Men drong er bij hem op aan maatregelen te willen nemen, teneinde het euvel der ongebrei delde levering tegen te gaan. Na overleg van de zijde van het Departement met het Rijks bureau voor tabak werd medege deeld dat tegen voormelde handel wijze geen maatregelen zijn te nemen. In verband hiermede heelt de Ned. Kath. Bond van Sigarenwin keliers besloten stappen te doen, welke kunnen leiden tot het we derom op de bon brengen van si garen, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat iedereen via de normale handel zijn rechtmatig deel krijgt. De bond zou geen bezwaar heb ben wanneer ook de kerftabak en sigaretten worden vrijgegeven, doch dan dienden zulke maatrege len genomen te worden, dat een rechtvaardige verdeling mogelijk dii ,er tja plr rtöj «Jri n b J of Ste 5óc] 3e lltariC peirL, k v- j tgeiB! dalfji" rinjtf!* 3lui?)' [er x>: /oetó le tce; i >1 ng' Ift n vjjj ie iVO ji i Mdk k Hi n. -ja t g-z de fhalV ionTt ymfj s :k »F' en ie ont ooh Ier ipa| nd roe op cthc im sif 942,,11 vaUfl endr Rut ijk. ens$ es ile "di stoVi toa 'Ma

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3