H jal 11f Voorstel van Benelux h 1 UIT DE PROVINCIE Liefde op het land u i' L L ¥i I*1'. - L P w tp r Antwerpse scheepsbouwers yaan staken Ook voor melk en zuivel geen blikverpakking meer De graanpositie in Europa Hongaarse verkiezingen op 31 Augustus MEISJES IN UNIFORM ati J Ml lie (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) De Benelux zal deze week in 'n memorandum aan de commissie voor Europese economische sa menwerking een belangrijk voor stel voor de bevordering van de Europese handel voorleggen, al dus vernemen wij. Men meent te Parijs te weten, dat het voorstel dit week-end te Brussel en Den Haag nog bespro ken wordt en dat dé besprekin gen Maandag te Parijs zijn her vat, waarna het opstellen van het memorandum naar verwachting klaar zal zijn. Naar wij menen te weten wil het voorstel de handel stimuleren door de valuta's van de deelne mende landen in elkaar conver teerbaar te maken. Er zou een dollarfonds worden gesticht met de hulp der VjS. om mogelijke te korten in betalingsbalansen te dekken. De deskundigen van De Bene lux geloven, dat door het conver teerbaar maken der valuta's door deze te internationaliseren" -en door het vergroten van de multilaterale handel de tekorten in de betalingsbalansen voor het grootste deel zullen worden weg- geschrapt en het uiteindelijk be nodigde aantal dollars in hoe mate "zal worden verminderd. Men voert aan, dat een derge lijk plan voor de V. S. een directe aantrekkingskracht zou hebben, daar hieruit blijkt, dat Europa zo veel mogelijk tracht zijn proble men zonder hulp van buitenaf op te lossen. De dollars, die volgens het plan De Antwerpse scheepsbouwers hebben besloten Woensdag het werk neer te leggen, indien hun geen voldoening wordt geschon ken met betrekking tot hun eis de lonen te verhogen. Intussen duurt de staking der dokarbeiders te Antwerpen, die vorige week Donderdag uitbrak, nog steeds voort. De vakbond leiders zijn Zondag op het ge meentehuis bijeengekomen ten einde de toestand te bespreken. aan de V. S. zouden worden ge vraagd, zouden uiteindelijk bij de V. S. terugkeren. De uit het fonds betrokken dollars voor het dekken van een tekort zouden door het ontvangene land voor aankopen in de V. S. worden gebruikt. Volgens dit plan zou het aan tal voor dit fonds benodigde dol- j lars aanzienlijk kleiner zijn dan volgens het huidige systeem van bilaterale handel. Hoewel het te vroeg is om de reactie van de overige dertien landen te voorspellen, verwacht men de voornaamste oppositie van de zijde der Scandinavische landen, die zich gereserveerd heb ben betoond ten aanzien van een uitbreiding van multilaterale han del, mogelijk uit vrees voor druk van de Sowjet-Unie. Nadat onlangs een venbod tot het voorhanden hebben en verko pen van bepaalde akkerbouwpro ducten is uitgevaardigd, is thans ook op zuivelgebied een dergelijk verbod afgekondigd, teneinde on doelmatig gebruik van blik voor verpakking, waarbij evengoed ge bruik gemaakt kan worden van ander materiaal, tegen te gaan. Het grote tekort aan blik maakt deze maatregelen noodzakelijk. Op grond van de „zuivelveror- dening 1947,verbod blikverpak king" van het bedrijfschap voor zuivel, is het verboden melk, karnemelk, consumptiemelk-pro- ducten, zuivelproducten, produc ten waarin deze stoffen zijn ver werkt en uit deze vervaardigde producten in blik te verpakken, in blikverpakking in voorraad of voorhanden te hebben, te verhan delen, te verkopen, te kopen, te vervoeren, af te leveren of te ontvangen. Dit verbod geldt niet vooi con sumenten voor wat betreft het voorhanden en in voorraad hebben van genoemde producten in blik verpakking voor gezinsverbruik. Aan fabrikanten, exporteurs en scheepsproviandeurs zal onthef fing van het verbod worden ver leend, voorzover het producten betreft, bestemd voor export of scheepsproviandering, welke be slist in blik moeten worden ver pakt zoals: gecondenseerde melk, boter, korstloze kaas. natuurkaas, melkpoeder, melksuiker en geste riliseerde melk. Harry A. Bullis, voorzitter van de General Mills Incorporated", is Zaterdag van een zesweekse tournee door Europa te New York teruggekeerd. Volgens Bullis, die als vertegenwoordiger van de Nationale Bond van Amerikaan se Molenaars ook aan Nederland een bedoek heeft gebracht, moe ten de V. ;S. Europa minstens evenveel bloem als verleden jaar zenden, omdat de graanoogst in Europa zeer slecht is. Het groot ste vraagstuk is volgens Bullis, Duitsland weer aan het produce ren te brengen. In een toespraak tot een com munistische vergadering heeft de Hongaarse Minister Ei Gero ver klaard, dat de nieuwe verkiezin gen in Hongarjje op 31 Augustus zullen worden gehouden. Gero zeide, dat nieuwe verkie zingen nodig zijn, ,,daar de -Hon garen twee jaar geleden slecht gestemd hadden door afgevaar digden naar het parlement te zen den, die het volk bedrogen, de onafhankelijkheid van het land ,,te koop" hebben aangeboden en daarna naar het buitenland zijn gevlucht." Naar het Hongaarse persbureau meldt, is de eerste der nieuwe kieswetten gepubliceerd, volgens welke opnieuw 250.000 Hongaren van het stemrecht worden uitge sloten en het aantal afgevaardig den met 40 is verminderd. Een liefdes-roman van BERTA RUCK ZEEUWSE POEDER- EN WATERSCHAPSBOND. In Kortgene heeft de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, haar algemene vergadering gehouden. De Commissaris der Koningin in Zeeland Jhr. Mr. Quarles van Ufford en het lid van Ged. Staten de heer C. Phiiipse, alsmede de bestuurders van polders en water schappen werden welkom geheten. De voorzitter schetste de moei lijkheden van de polderbesturen. In het bijzonder hebben de cala- miteuse polders grote last van de zeer zware polderlasten. Vandaag of morgen zullen deze polders - aldus de voorzitter voor haast niet te overkomen moeilijkheden komen te staan. De secretaris-penningmeester Jhr. A. P. C. de Casembroot, deelde in zijn jaarverslag mede, dat 1946 weer een enigszins nor maal jaar was voor de bond. Het ledental nam toe van 251 leden in 1945 tot 299 (waarvan 100 pol derbesturen en 199 persoonlijke leden) in 1946. Uit het verslag bleek verder, dat de bond alle mogelijkheden, die kunnen leiden tot verlaging der polderlasten, benut. De reke ning over 1946 sloot met een batig saldo van 766,24. Tijdens de bestuursverkiezingen werden in de bestaande vacatures gekozen de heren J. Dregmans te Hoek, H. C. van der Zande te Nieuwerkerk, C. W. A. Geuze te Poortvliet en J. Klompe te Se- rooskerke (S.). Herkozen werd de heer L. Simonse te Biggekerke. Hierna hield de heer W. A. van der Werff, directeur van de dienst Ruilverkaveling Walcheren, een lezing over de herverkaveling op Walcheren. Ondanks het feit, dat een aan tal Walcherse boeren elders een bedrijf zullen moeten opbouwen maakt herverkaveling naast de "schadevergoeding het eiland eco nomisch sterker, aldus spreker. Volgens spr. is het zeer nadelig voor Walcheren wanneer de her- verkavelingwet nog langer op zich laat wachten en de herver kavelingscommissie nog niet is ingesteld. De heer Hommes lid van de Eerste Kamer, deelde na deze in leiding mede, dat na het reces hopelijk spoedig, de herverkave- lingswet in de StatemGeneraal behandeld zal worden. In de Korenbeurs namen alle aanwezigen, onder wie ook de Commissaris der Koningin, deel aan een lunch, tijdens welke door Ir, Geuze, voorzitter der Zeeuwse Landbouw Maatschappij en de burgemeester van Kortgene ge sproken werd. De dag werd be sloten met een rijtoer over het eiland Noord-Beveland, waarbij men langs en door 23 van de 27 zich in Noord-Beveland bevinden de polders reed. De 28e aan het water prijsgegeven polder ,,A1 te klein", waarvan het herstel der dijken zoveel zou kosten dat het niet verantwoord schijnt, werd eveneens bezichtigd. TERNEUZEN. In de Donderdag j.l. gehouden vergadering der plaatselijke be sturen van Band Nederland-Indië, Niiwin, R.K. en Protest. Thuis front werd, na ampele bespre king besloten tot algehele samen werking. Voortaan zal dus de verzorging Sn Tertneuaen door allen gezamenlijk geschieden en zal een comité uit de bovenge noemde verenigingen de nodige propaganda voeren en de daad werkelijke actie ter hand nemen. Men hoopt door 'deze samen bundeling nog meer in het belang van onze Terneuzense militairen in Indië te kunnen doen en men vertrouwt, dat ook de burgerij deze samenwerking ten volle op prijs zal weten te stellen, door, indien een beroep op haar voor onze jongens wordt gedaan, zij gaarne hare medewerking zal ver lenen om het beoogde doel te kunnen verwezenlijken. Verwijzend naar de in dit num mer voorkomende advertentie, willen wij, gezien het doel, de collecte, die deze week door Band Nederland-Indië, Niiwin, R.K. en Protest. Thuisfront wordt gehou den, gaarne bij onze inwoners aanbevelen. Stelt U zich eens voor, wat het zijn moet, als we zo ver van huis gezeten, plotseling een stem uit het vaderland vernemen. Hoe moet ons dat niet opwekken en hoe zal dat zeker thans bij onze jongens in Indië het geval zijn. Steun daarom mild. Het doel der collecte is mooi en goed. 33. (Nadruk verboden.) 's Ochtends aan het ontbijt, vóór dat de bos-ploeg en de boerderij- ploeg uiteen gingen, waren deze onderwerpen al aan de orde en 's avonds na afloop van het werk kwamen ze opnieuw op het tapijt. Het brandendst probleem was wel, of we in onze uniförmen zou den'gaan of in „burger?" Ten laatste riep juffrouw Eas- ton de jonge leidster, in komische wanhoop uit: ,,,Kinders ik krijg "n gevoel, of ik al twintig maal naar dat beroerde concert geweest ben, nog vóór 't goed en wel be gonnen is! Als 't zover is, valt ■t natuurlijk allerijselijkst tegen. Wat heeft die lui ook bezield, om zó lang van te voren die uitnodi ging te sturen? Zóveel afspraken maken we toch werkelijk niet in deze wereldstad," ze keek door het raam naar de landelijke ver latenheid daarbuiten „dat ze ons al weken en weken tevoren behoefden te „bespreken!" Peggy zei met 'n uitgestreken gezicht: „Ach, juffrouw Easton, dat'komt omdat u 't fijne van de zaak nog niet weet. Er waren er in het hospitaal enkelen, die er op aan drongen, dat 'thele kamp bijtijds zou worden gewaarschuwd, opdat zekere jongedames niet per onge luk juist met verlof naar haar ouders zouden gaan of zoiets." Hier zuchtte Vic stormachtig, rolde met haar ogen en merkte op: „Ach ja, je moet maar verliefd wezen!" Het gewone gelach daverde op, zoate bij Vic's minste gezegde. Toen ging het gesprek verder over liefdes-aangelegenheden van de kampmeisjes. We kregen de ver moedelijke datum te horen van Peggy's huwelijk met haar Syd, in het najaar. We hoorden ver halen over de ongepermitteerde wispelturigheid van Krullemie, de brunette met het ste:le haar. Ze was verloofd geweest met een jongeling uit het Tank-corps, die haar portret had laten zien aan een vriend van hem, welke vriend Muziekschool voor Terneuzen en Omstreken. Voor de in Juli gehouden over gangsexamens slaagden de vol gende leerlingen: Afdeling Piano: Van de 1ste naar de 2de klasse: Hetty de Jonge. Van de 2e naar de 3e klasse: Carla v. d. Borg, Hoek; Peter van Breda Vriesman; Tonny de Bruijn; Anneke Hamel; Martha Lambrechtsen; Janny Mazure; Marijke Spaas; Rosemieke de Vijlder. Van de 3e naar de 4e klasse: onmiddellijk zijn hart verloren had en Krullemie op staande voet een brief geschreven had. Ze had toen dadelijk met haar eerste vriend alles uitgemaakt en was sindsdien druk met nummer twee blijven corresponderen. „Ik sta verbaasd over haar," zei Peggy streng. „Hoe kim je je nou in oorlogs tijd ergens over verbazen?" ver dedigde Krullemie zich. „En wat voor nut heeft 'tin vredesnaam aan iemand te blijven schrijven, terwijl je hem al niet meer voor je ogen zien kon, vóórdat hij naar Frankrijk vertrok? Dan kun je het beter ineens uitmaken en af wachten, of nummer twee je be ter bevalt, als hij naar huis komt." Daar waren ze het allemaal over eens behalve het roodharige meisje uit Wales, dat verklaarde: „Dat was dan ook geen echte liefde, want als je eenmaal van een man houdt, dan is 'took voor goed!" Hierover liepen de meningen nogal uiteen, maar Wet dispuut eindigde in een algemeen gelach toen juffrouw Easton de roodha rige herinnerde: ,Wel, Aggie! Je beweerde in het bos altijd, dat 'tnet was, of de Mia de Bruijn; Betsy de Bruijne; Jan Jongepier; Rita van Vuuren; Poldi Wisse. Van de 4e naar de 5e klasse: Ida v. d. Griend; Mieke Hamel; To Harte; Jopie de Jonge; Gode- friedus Snoek; Hans van Vuuren. Van de 5e naar de 6e klasse: Jopie 't Gilde; Tiny Standaert; Dora Verbrugge; Willy de Vrieze. Einddiploma: Kees Jongepier. Afdeling Theorie en Notenlezen: Van de 2e naar de 3e klasse: Carla v. d. Borg, Hoek; Peter van Breda Vriesman; Anneke Hamel; Martha Lambrechtsen; Janny Mazure; Jan Marsilje; Marijke Spaas; Rosemieke de Vijlder. Van de 3e naar de 4e klasse: Betsy de Bruijne; Rita van Vuu ren. Van de 4e naar de 5e klasse: Jopie de Jonge; Jan Jongepier; Mia de Bruijn; Poldi Wisse. Einddiploma: Ida v. d. Griend. Middens tandsdiplomat- Algemene Handelskennis. Bij het Maandag, 21 Juli 1947, gehouden mondelinge gedeelte van het Middenstandsexamen Alge mene Handelskennis slaagden: Mej. A. Bareman,, Axel; P. de Blaeij, Hoek; E. P. Breepoel, Axel; K. Dees, Terneuzen; mej. R. A. Bal, Hontenisse; mej. A. M. Bruggèman, Sas van Gent; J. C. de Bruijn, Sas van Gent; mej. L. S. Claeyssens, Sas van Gent; mej. H. C. de Oo-ck, Hulst; R. A. Alexander, Westdorpe; A. J. An- tomissen, Westdorpe; L. J. de Baocker, Clinge; P. J. van den Bulck, IJzendijke; P. A. I. Stan daert, Terneuzen; R. F. de Beule, Graauw; E. J. Blommaert, Clinge; mej. M. C. de Bodt, Clinge; C. E Boerjan, IJzendijke; P. Boom man, Hoedekenskerke; L. Bou- chaut, Ossenisse; K. L. Bracke, Clinge; R. Th. Bracke, Zuiddorpe. D. J. Carol, Oostburg; J. van Damme, Hoedekenskerke; C. N. Dellaert, IJzendijke, mej. C. Buijze, Zaamslag; C. K. Dees, Terneuzen en A. Dieleman, Axel. Het examen wordt voortgezet. BIERVLIET. Uitstapje 4 laagste klassen O.L.-School. Vrijdagmorgen vertrokken de 4 laagste klassen van de O.L.- School alhier per tram voor een uitstapje naar Vlissingen. Voor velen van de jonge reizi gers was dit een belangrijke ge beurtenis, aangezien zij tijdens de oorlogsjaren heel veel te kort ge komen zijn op dit gebied. (De blijdschap stond dan ook op hun gezichten te lezen. Na een voorspoedige reis arri veerden zij od de plaats van be stemming, alwaar zij een wande ling maakten over de Boulevard en naar het strand. Hevig voldaan stapten ze dan ook 's avonds uit de tram, waar ze door de ouders opgewacht werden. Propaganda Sportdag. De Openbare Lagere School te Biervliet nam Zaterdag deel aan de propaganda sportdag, welke was georganiseerd door de Stich ting Volksonderwijs, Afd. West Z.-Vlaanderen, onder het motto: „één volk, één school". De meeste Openbare Lagere Scholen uit West Z.-Vlaanderen waren voor deze sportdag op het sportterrein aan de Nieuwstraat te Oostburg samengekomen. Er werd een propagandistisch woord gesproken door de heren Van Dijk, 2e Secretaris der Stich ting uit Amsterdam en Iz. Ris- seeuw, uit Zuidzande, als afge vaardigde der ouders. De sportdag mag in alle op zichten geslaagd genoemd wor den. Gezien de animo waarmee de jeugd aan de sport deelnam, is het de wens van het onderwijzend personeel, dat deze sportdagen nog veelvuldig gehouden mogen worden. Concert. Zaterdagavond gaf de „Harmo nie" van Biervliet een concert op de Markt alhier, onder leiding van de heer Jasper Anthonisse. Als gewoonlijk was er weinig publiek. Niettegenstaande het <f jit, dat he't Biervlietse publiek hëel weinig naar het spel van zijn Harmonie gaat luisteren, ge niet de Harmonie grote bekend heid in andere plaatsen, en weet zich op elk muziekconcours steeds gerangschikt onder de besten. Hier zien wij dan weer, dat een profeet niet in zijn eigen land ge- eerd wordt. De komende kermis. In de vergadering, die Vrijdag 1.1. is gehouden door de V.V.V., de Voetbalver. en de N.I.W.I.N. ter gelegenheid van de a.s. ker misdagen werd besloten, Zaterdag 26 Juli 1947 de voetbalwedstrijd BiervlietWatervliet te houden. De wedstrijd tussen de twee uit genodigde eerste klassers name lijk Xerxes uit Rotterdam en D.H.C. uit Delft werd op Zondag 27 Juli vastgesteld, om een ieder uit Zeeuws-Vlaanderen in de ge legenheid te stellen deze zeer zeker spannende wedstrijd bij te kunnen wonen en zodoende de sportliefhebbers kennis te doen maken met de speltechniek van de eerste klassers. Tijdens de wedstrijden zal er een consumptietent op het terrein aanwezig zijn. De aangekondigde wielerkoers zal op Maandag 28 Juli verreden worden. Naar wij verder verne men zullen de baten die uit deze wedstrijden voortkomen ten goe de komen voor een derde deel aan elk der bovengenoemde vereni gingen en het N.I.W.I.N. Comité. HOEK. Zangconcours. Op Zaterdag 19 Juli 1947 heeft onze zangvereniging „Crescendo" deelgenomen aan het grote con cours uitgeschreven, door de Zeeuwse Zangers/bond „Zang Ver- delt" te 's Heer Abtskerke. Een twintigtal verenigingen stond ingeschreven-. Hieronder kwam tweemaal de naam Hoek voor want niet alleen Crescendo, maar ook Crescendo's Kinderkoor was mee getogen om van de jury te vernemen wat er nog aan ha perde. Het is het beste om als ant woord hierop de heren jury leden zelf aan het woord te laten. De heer J. Caro zegt in zijn verslag: Aardig en goed gezongen, de partijen zaten er muurvast in, rhythmisch, hier en daar niet correct, maar over het geheel te prijzen, goede deskundige leiding. De heer C. Schijve zegt: Er was iets heel lelijks in: de a van pan en van, overigens heb ben jullie het goed gedaan, de uitspraak was goed in het tweede nummer, er zit fut in. De toehoorders waren vol aan dacht toen het kinderkoor zong. Enkele directeuren van andere verenigingen lieten zich vol lof er over uit. Het gezongene is op de plaat vast gelegd. Als de opname ge lukt zal zijn, dan zal het dus mo gelijk wezen om straks geheel Hoek nog eens te laten horen, hoe hun kinderen het deden, van zelf sprekend leeft de ganse ge meente, een enkele uitzondering daar gelaten, met een dergelijk gebeuren mee. Wie een groot blijk van mede leven gaven met „hun" zang, waren de Edelachtb. heer Burge meester en zijn vrouw, die beiden op het terrein aanwezig waren om Crescendo te horen zingen. Toen genoemd koor dan ook het podium beklom om hun nummers ten beste te geven, waren vooral zij in spanning. Het koor veroverde een eerste prijs met 181 punten in de eerste afdeling met als verplicht num mer „Aan Zee" en als vrij num mer „De Blijde Boodschap". Ook het vorig jaar mocht Crescendo reeds een eerste prijs veroveren. Als dit koor dus de gebruikelijke weg volgt, dan zou vogels in de -bomen hardop de naam riepen van iemands harte- vrind! En in Maart hield je vol, dat ze zongen: „Dick! Dick!" En een paar dagen geleden heb ik je horen beweren, dat ze kweelden: „Wil-ly! Wil-ly!" Aggie bloosde tot lin haar melk witte, sproetige hals, en mompel de iets over sommige mensen, die na de oorlog opeens voor de dag zouden komen met de een of an dere oude, dikke houthandelaar!" Waarop de leidster eveneens bloos de en het -gesprek met meer ani mo dan ooit werd voortgezet. Ik hield m'n hart vast, dat ik óók naar m'n mening gevraagd zou worden over dat eeuwenoude, altijd weer nieuwe probleem. Ik bleef doodstil zitten, gebogen over m'n naaiwerk; ik was bezig, Eli sabeth's tweede kiel voor haar in -te korten. Die dingen werden maar in drie maten gemaakt, en de kleinste daarvan was nog te lang en te wijd voor het tengere jon- gensf.iguurtje van mijn vriendin. Terwijl ik ijverig voortnaaide aan de oprijg, die ik erin maakte, vroeg ik me zenuwachtig af, wan neer mijn beurt zou komen om geplaagd en uitgevraagd te wor den. Ze kwam niet. Geen van de meisjes vroeg me, of ik met niemand correspondeer de, of -ik al eens serieus mijn hart verloren had, en of ik liever een donkere man zou hebben of een blonde. Op dat ogenblik verwon derde ik me daarover. Later, veel later hoorde ik pas de bijna aan doenlijke verklaring ervoor. Vic had liet hele gezelschap verboden „het jeugdig Bleekgezicht" met jongelui te plagen. Ze scheen op de een or andere manier gemerkt te hebben, dat ik het niet pret tig vond. En Vic had, althans op dit punt, opmerkelijk veel fijn ge voel, zorgvuldig verstopt onder haar ruwe manieren. Haar eigen liefdesgeschiedenis (haar „jongen" was gestorven in een krijgsgevangenen-kamp) had haar zacht en meevoelend ge maakt voor anderen. Dus had ik, daar Elisabeth was gaan winkelen in het gehucht, dat ze in het kamp „de stad" be liefden te noemen, een rustige Zaterdagmiddag. De Maandag daarop zou ik weer iets heel eigenaardigs beleven. (Wordt vervolgd.) H

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2