1 Staking der vijandelijkheden? Oud-Premier Pierlot en de Koningskwestie Overzeese gebiedsdelen en het Europese herstel. IMMIGRANTENSCHIP opgebracht ANTWOORD van Oostenrijk op Russisch protest Wereldnieuws De Britse vakbonden OPZET BIJ AANBESTEDING NOODMAATREGELEN De herstelbetalingen ZATERDAG 19 JULI 1947. De strijd in Griekenland Actie van Britse vlooteenheden Het prijzenboekje door de Overheid ontoelaatbaar Duitse Voedselvoorziening Memorandum over Neder landse gebiedseisen tegenover Duitsland „India" en „Pakistan" onafhankelijk Stakingsdreiging in Franse Landbouw Amerikaanse hulp voor Europa Krankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Weinig verandering;. Tijdelijk wat toenemende bew. met enkele verspr. buien, iets lagere teimp. In bet Z. weinig wiind, nevel of mist op sommige plaatsen. Onder Redactfoneeie leiding van p. L. D. J. van Oeveren. Redactie-adrea: Noordstr. 58-37, Temeuzen. Tel- 2510 - Na 8 uur 2073. Hoofdagentschap voor West 'jeeuwsch-Vlaanderen iVillemsweg 83, Schoondijke VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 557. Advertentieprijs per rum 10 ct.minimin? per advertentie 1,80. inzendingen advertentie» tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties! l5 regels 60 ct.; ieder* regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr Bur. van dit Blail 10 ct. meer. viiicniswcg oo, otnuuiiuijiiC kwirtftftl Uitgave Stichting „De Vr«e Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Abonnementsp s ZON EN MAAN. 1947 Zon Maat? Juli Opk. Ond. Opk. Ond. 19 4.41 20.50 5.48 22.18 20 4.42 20.49 7.20 22.41 21 4.44 20.48 8.49 22.59 22 4.45 20.46 10.13 23.14 23 4.47 20.45 11.33 23.22 24 4.48 20.44 12,51 23.42 25 4.49 20.42 14.06 23.58 26 4.51 20.41 15.21 24.16 27 4.52 20.40 16.34 INDONESIË. Sjarifoeddin heeft gisteren in een radiorede verklaard, dat de Rfepubliek onmiddellijk het bevel zal uitvaardigen tot staking der vijandelijkheden, tot het staken van iedere „onvriendelijke" han deling en tot het terugtrekken van de Indonesische troepen van de demarcatielijnen, mits de Ne derlanders zonder uitstel alle mo gelijke stappen zullen ondernemen om het vertrouwen te herstellen binnen het Republikeinse gebied (de Engelse tekst heeft: to restore confidence in republican territory, hetgeen niet geheel duidelijk is). Deze stappen zouden moeten in houden de verklaring, dat „de Teruggebracht tot nauwelijks duizend man trekken de guerilla- strijdkrachten zich na een ge vecht van zes dagen met het Griekse leger in Oostelijke rich ting in het Pindusgebergte terug. Het voorlopige onderzoek van de Balkan-subcommissie van de V. N. heeft de Griekse -bewering bevestigd, dat tweeduizend gue- rillastrijders uit Albanië de plaats Konitza hebben aangevallen. Een lid van de commissiie verklaarde: „Het is verreweg het ernstigste grensincident dat wij tot dusver te onderzoeken hebben gehad en het was een zuivere en zorgvul dig voorbereide militaire opera tie." Tot dusver lis echter niet het bewijs geleverd, dat een inter nationale brigade" aan de aanval heeft deelgenomen, zoals de Grie ken beweren. Griekse Minister terug geroepen. De Griekse Minister van Bin nenlandse Zaken, Papandreoe, is in verband met de kritieke toe stand in Griekenland teruggeroe pen. Papandreoe wachtte te Parijs op passage naar Washington, waar hij- zich bij Tsaldaris, de Minister van Buitenlandse Zaken, zou voegen om deel te nemen aan de besprekingen over de Ameri kaanse hulp aan Griekenland. Markos opent een radio station. De leider der Griekse guerilla- strijders, Markos, heeft het radio station van het „Griekse demo cratische leger" in het hoofdkwar tier aan de Noordelijke grens in gebruik gesteld. Markos, een voormalig arbeider uit de tabaks industrie, afkomstig uit Kavalla in Noordoost-Griekenland, verklaar de, dat „het belang van Grieken land de oprichting van een voor lopige democratische regering, in door de verzetslieden gecontro leerd gebied, eist". De voorlopige regering zou de macht moeten uitoefenen totdat een nationale vergadering bijeengeroepen zou zijn, aldus voegde Martkos er aan .toe. Albanees communiqué over de strijd in Griekenland. „De fascistische regering van Athene en de regeringen van Groot-Britannië en de Ver. Staten doen haar best Griekenland snel in een haard van oorlog en agres sie tegen de naburige volksrepu- blidken te veranderen", aldus een comimuniqué van het Albanese Ministerie van Buitenlandse Za ken naar aanleiding van het be richt dat een internationale bri gade en Albanese troepen aan de aanval oP Konitza zouden deel nemen. Deze campagne is bedoeld om de openbare mening en de Veiligheidsraad der Ver. Naties te misleiden, aldus het communi qué. phase der ultimata" voorbij is en dat de Nederlanders van nu af aan zullen trachten de gemeen schappelijke belangen door vriend schappelijke samenwerking te be hartigen. Voorts heeft Sjarifoeddin in zijn radiorede verklaard, dat de Repu bliek haar grenzen getrokken had. Een vreedzame oplossing, zo zeide hij, is niet alleen in het be lang van de Nederlanders maar in dat van de gehele wereld. Sjarifoeddin zeide in zijn rede verder: „Nogmaals zijn de Neder lands-Indonesische onderhandelin gen op een dood punt gekomen. Wij beseffen reeds wat dit zeg gen wil. Wij blijven bereid een vreedzame sfeer te scheppen in Indonesië. In een vreedzame sfeer, los van alle ultimata en oorlogsdreiging, kunnen de Ne derlanders en de Indonesiërs ge zamenlijk aan de wederopbouw beginnen." Volgens 'Sjarifoeddin hadden de Nederlanders verklaard, dat de ultimatieve tijd, begonnen met de nota van 27 Mei, reeds geheel is verstréken, zodat voor de wereld duidelijk is, dat de Nederlanders niet van zins zijn geweld-te ge bruiken. KOELE ONTVANGST VAN SJARIFOEDDIN's AANBOD Over het aanbod van Sjarifoed din, waarvan Reuter reeds mel ding maakte, seint Reuters cor respondent, Graham Jenkins, het volgende: De Ned.-Indische regering heeft Vrijdagavond koel gereageerd op het aanbod van Sjarifoeddin. Een woordvoerder deelt mede, dat het aanbod naar Nederland zou wor den gezonden om door de Neder landse Regering in overweging te warden genomen en dat het door haar te nemen besluit over vrede of oorlog in Indonesië zou beslissen. Sjarifoeddin deed zijn aanbod in een radiorede uit Djokjakarta, nadat door de Britse, Franse en Chinese consuls-generaal aan Gani en Tamzil het advies was gegeven de Nederlandse eis tot staking van de vijandelijkheden in te willigen. Ook de Australische consul-generaal heeft met deze Indonesische Ministers besprekin gen gevoerd, doch hij verklaarde later, dat hij aangaande de situa tie geen speciaal advies had ge geven, hoewel hij de inzichten van de Australische regering had ken baar gemaakt. In zijn radiorede heeft Sjari foeddin, aldus Graham Jenkins nog gezegd: „De Republiek heeft beslist, dat het moment is geko men om haar vertrouwen te stel len in de goede bedoelingen van de Nederlanders en dit verklaart zij niet alleen tegenover het Ne derlandse volk, doch tegenover de gehele wereld'" WAARSCHUWING VAN HET REPUBLIKEINSE LEGER. Na de koele ontvangst van Sja- rifoeddin's aanbod heeft een woordvoerder van het Republi keinse leger gewaarschuwd, dat het leger bereid was geweld tegenover 'geweld te stellen. Indien de Nederlanders de di plomatieke betrekkingen met de Republiek zouden verbreken en hun toevlucht zouden nemen tot geweld, zo zeide deze woordvoer der volgens het Indonesische pers bureau Antara, dan waren de In donesische strijdkrachten „bereid om de Nederlandse agressie tege moet te treden." Uit Bandoeng meldt Antara „toegenomen militaire activiteit Ten Zuiden van de stad zou een groot aantal burgers door Neder landse houwitsergranaten gedood zijn. De Britse Labourregering ziet zich geplaatst voor een open con flict tussen de twee machtigste Britse vakbonden. Op de conferentie te Hastings van de Vakbond van transportar beiders de grootste ter wereld met een ledental van 14.000.000 protesteerde de voorzitter Arthur Deakin, Vrijdag heftig tegen een loonpolitiek, die het mogelijk zou kunnen- maken, dat voor de lonen van zijn eigen aan hangers werden vastgesteld, ter wijl die van de leden van het Brit se Verbond van mijnwerkers, dat 700.000 leden telt, hoger konden zijn. Het conflict openbaarde zich voor het eerst tijdens de confe rentie van de Labourpartij te Margate, die in Mei gehouden werd. De mijnwerkers dienden toen een resolutie iin, dat arbei ders in industrieën met een tekort aan arbeidskrachten zoals de mijnindustrie, de landbouw en de katoenspinnerijen, speciale voor delen moesten genieten. Deze re solutie werd door de conferentie ondanks sterke van de zijde van goedgekeurd tegenikanting Deakin. Donderdag maakte Will Law- ther, voorzitter van het vakver bond van mijnwerkers bekend, dat het bestuur van het verbond met Premier Attlee nieuwe maat regelen ter stimulering van de werving van arbeiders voor de mijnen zou bespreken. „De enige manier om de mensen naar in dustriële bedrijven terug te krij gen is, hen daartoe te prikkelen", aldus Lawther. Een Britse kruiser en vijf tor pedojagers escorteren het 4237 ton metende schip „President Warfield", dat met 4554 passa giers aan boord de kust van Pa lestina nadert. Het schip is af komstig uit Baltimore, waar het door een onbekende voor 10.000 pond sterling is gekocht. Naar verluidt is het transport georganiseerd door de Joodse illegale verzetsgroep Haganah, die haar naam heeft veranderd in „Exodus". Nader wordt uit Jeruzalem ge meld, dat volgens een radiobood schap van het opgebrachte jood se immigrantenschip „Exodus 1947" de volgende slachtoffers te betreuren zijn als uitvloeisel van de door de zes Britse oorlogs schepen uitgevoerde actie: één dode, vijf stervenden, twintig zwaar- en 100 lichtgewonden. In het telegram wordt verder verklaard: „Wij zijn vier keer geënterd en hebben averij opgelo pen, zodat 't schip water maakt. Vervolgens zijn wij met mitra 1- leurvuur en traangasbommen aangevallen. Een afdeling Britse mariniers, die aan boord is geko men, is door ons gevangen geno men, maar thans zijn wij wegens de averij genoodzaakt de strijd te staken." Een andere radioboodschap ontvangen om 8 uur 20, maakt melding van pogingen om de lek ken te dichten en deelt mee, dat de Britse zeesoldaten nog immer gevangen aan boord zijn. Aan het eerstvermelde hier boven geciteerde telegram werd toegevoegd in de Franse taal, aldus Agence Franse Presse: „Wij verzoeken rechter Sand- stroem en de leden van de Unes co zich naar Haifa te begeven ten einde de resultaten van de Brit se aanval te aanschouwen". Reuter meldt nog, dat te Te) Aviv tweehonderdduizend Joden spontaan een sympathie-staking afkondigen in verband met de •actie van Britse vloot-eenheden tegen het immigrantenschip. Een soortgelijke'* actie heeft, naar vernomen wordt, plaats in het Joodse kwartier van Hajfa. Of ficieel wordt meegedeeld, dat de „President Warfieidl' (d.w.z. de „Exodus 1947") onder „escorte van een Britse kruiser en torpe doboot jagers" naar Haafa vaart. Bijzonderheden omtrent de ont vluchtingspoging van de „Presi dent Warfield" zijn, aldus Reuter, niet meegedeeld. Het hoofdkwartier van het Britse leger heeft officieel bekend gemaakt, dat er „hevige tegen stand" is geweest en dat aan beide zijden gebruik is gemaakt van traangas. „Toen de „Presi dent Warfield" trachtte te ontko men, rijn zowel dit schip als ten- minste twee van de vijf escorte rende torpedoboofbjagers bescha digd". Het hoofdbestuur van het In terallied Reparations Agence heeft Vrijdag medegedeeld, dat in de 18 maanden per 30 Juni 262 schepen met een totale inhoud van 750.995 bruto ton, ter waarde van 12.217.305 pond, bij wijze van herstelbetaling onder de 18 aan gesloten regeringen zrjn verdeeld. Engeland ontving het grootste gedeelte, n.l. 95 koopvaardijsche pen met 373.307 ton. koorwegen ontving 45 schepen, Griekenland 38 en Nederland 26. Verder wer den industriële kapitaalgoederen ter waarde van 7.000.000 pond on der de 18 landen verdeeld. Tot op heden is nog geen eis voor sche pen of kapitaalgoederen ontvan gen van 'Zuid-Afrika. Aan de Ver. Staten werden 13 schepen toegewezen met 44.779 ton. aan Frankrijk 7 schepen met 60.162 ton, aan Australië 1 schip met 1279 ton, aan Egypte 1 schip met 963 ton, aan Nieuw-Zeeland 1 schip met 1418 ton, aan Albanië 1 schip met 1756 ton, aan België 10 schepen met 13.919 ton, aan Canada 3 schepen met 10.797 ton, en aan Joego-Slavië 6 schepen met 22.370 ton. Luxemburg ontving uitrustings stukken voor de chemische- en zware industrie, kleine gereed schappen en goederen van com merciële aard. Tsjecho-Slowakije ontving machinerieën voor de chemische- en zware industrie, commerciële goederen, alsmede kleine gereedschappen. (Van de speciale verslaggever van het A.N.P.) De mogelijkheid bestaat dat het werkgebied van de Europese éco nomische samenwerking wordt uitgebreid, door een voorstel ook de "aanvoer uit de overzeese ge bieden te gébruiken bij het her stelplan. Nederlandse en Belgi sche gedelegeerden deelden de verslaggever van het A.N.P. mede, dat hoewel het denkbeeld nog niet gedetailleerd besproken is hun landen in beginsel bereid zijn de hulpbronnen van hun over zeese gebiedsdelen zoveel moge lijk te gebruiken voor het herstel van Europa. Zowel Dr. Hirschfeld als Baron Guillamse legden er de nadruk op, dat het vraagstuk nog niet is bestudeerd, doch dat men ver wacht dat het spoedig in de com missie voor samenwerking zal worden besproken. Als onderdeel van het algemene plan, dat de pas opgerichte organisatie zal uitvoeren heeft de Franse gedele geerde Alpband voorgesteld ge bruik te maken van de hulpbron nen van de overzeese gebiedsdelen der leden om het herstel van Europa te bespoedigen. De Britse Minister van Buiten landse Zaken, Bevin, heeft j.l. Zaterdag reeds verklaard, dat men kon rekenen op de productie van de Britse koloniën. Men ziet algemeen in dat de grondstoffen uit Indonesië en de Belgische Congo, met de produc tie van de Britse, Franse en Por tugese gebieden, aanzienlijk zou den bijdragen tot het herstel van Europa, doch dat er wellicht moeilijkheden zullen blijken te bestaan wanneer het er op aan komt dergelijke materialen wer kelijk toe te wijzen. Een dier vraagstukken is wel licht de vraag of het wenselijk is materialen naar Europa te zen den die anders voor dollars zou den worden verkocht, die nuttiger zouden zijn voor het herstel van Europa. Voor de Nederlanders ligt een tweede moeilijkheid in het vaststellen op dit ogenblik van politieke onzekerheid in In dia, welke materialen beschikbaar kunnen worden gesteld in de ko mende vier jaar. Het Franse socialistische blad „Le Populaire" verklaarde dat, als de deelnemende landen bereid zijn bijdragen te leveren uit hun overzéese gebieden, bijna twee derde deel van de grondstoffen der wereld beschikbaar kunnen komen. „Dat zal niet slechts de bere keningen verstoren van hen, die menen dat de afwezigheid van OosbEuropa West-Europa zal be roven van grondstoffen, en dat daardoor het plan geblokkeerd is, maar dit zal tevens in die mate het succes van het plan verzeke ren, dat de landen, die thans af wezig zijn, wellicht in de verlei ding komen aan het plan deel te nemen", aldus het blad. Tegen betaling van een luttel bedrag is het z.g. prijzenboekje, dat werd samengesteld voor het directoraat-generaal voor de prij zen, op alle postinriebtingen ver krijgbaar gesteld. Een uitzonde ring hierop vormen echter de stads-postagentschappen, waar deze uitgave niet te koop is. IMMIGRANTEN N|AAR CYPRUS. Ruim 4500 Joodse illegale im migranten, die gisteren met de „President Warfield" te Haifa zijn aangekomen na gevechten met de Britse marine, zijn on- middelijk op transport gesteld naar Cyprus, waar Zij zullen wor den geïnterneerd. Kolonel Hugh Hester, direc teur van het bureau your voed sel- en landbouw-aangelegien- heden van het Amerikaanse mi litaire bestuur, heeft Donderdag avond voor de Amerikaanse radio Een comité van de stad Bent- heim heeft met medewerking van de Minister van Binnenlandse Zaken van Noord-Rijnland-West- falen en de Steden Duesseldorf, Aurich en Osnabrueck een memo randum met betrekking tot de Nederlandse aanspraken op Duits grensgebied opgesteld. Dit memorandum zal aan de volgende conferentie van Minis ters van Buitenlandse Zaken te Londen worden voorgelegd. te Berlijn afkondiging gedaan van noodmaatregelen voor de voedselvoorziening in de Britse en Amerikaanse zones van Duits land. Deze maatregelen zullen in de komende maanden van kracht worden en zrjn bedoeld ter waarborging van een zo groot mogelijke productie. De vijf hoofdpunten zijn: 1. In het tijdvak 19471948 zullen de Britse en Amerikaanse regeringen vijftig millioen dollar uitgeven voor 'invoer in Duits land van meststoffen. 2. In de lente van het komend jaar zal voor een waarde van 25 a 30 millioen dollar aan zaaigra nen, pootaardappelen en andere zaden in Duitsland worden in gevoerd. 3. Mogelijk zullen surplus- voorraden van het leger aan ge reedschappen en machinerieën uit de Verenigde Staten in Duitsland worden ingevoerd voor gebruik in de landbouw. De Ministers van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Ver keer en Waterstaat hebben "be sloten opzet voor werken, waar bij hun departementen zijn be trokken na 1 September a.s. niet meer toe te staan. Bij nagenoeg alle gehouden aanbestedingen blijken de meestej van de deelnemende aannemers in het bedrag van hun inschrij ving een bepaald percentage op zet te hebben begrepen. Wordt het werk gegund, dan is de be trokken aannemers gehouden htt opzetgeld aan zijn collega's uit te keren, die deze uitkering be schouwen als een tegemoetkoming of een schadeloosstelling voor de kosten, die rij moesten maken, om aan de aanbesteding te kun nen deelnemen. Tegen deze reeds jarenlang be staande gewoonte bestonden veel bezwaren, óok in brede kringen van de aannemers zelve. Deze bezwaren vonden vooral hun oor zaak in de misstand, dat dikwijls aannemers inschreven voor wer ken, uitsluitend met de bedoeling op 'deze wijze mede te profiteren van de opzet. In venband met de waardering voor de aannemers als zodanig en in het bijzonder ook om node loze verhoging der aannemings sommen tegen te gaan, achten genoemde Ministers het niet ver antwoord een toestand te besten digen, waarbij een gedeelte van de aannemingssom ten goede komt aan inschrijvers, die niet tot de ernstig gegadigden voor het werk 'behoren en vaak uitsluitend aan een -aanbesteding deelnemen om een aandeel In de opzet te verwerven. Zij hebben derhalve aan de des betreffende organisaties medege deeld, dat opzet voor werken, waarbij hun departementen rijn betrokken, op straffe van lang durige uitsluiting van alle bij een dergelijke opzet betrokkenen niet meer zal worden toegelaten. De datum, waarop dit besluit in werking treedt is vastgesteld op 1 September 1947. Bij 'de voortzetting van zijn artikelenreeks in antwoord op het rapport, dat door de commissie van „juristen" is uitgebracht over de houding van de Koning tijdens de bezettingsperiode, bespreekt de vroegere Belgische Minister- President Pierlot de kabinetsver gadering, die na de capitulatie op 31 Mei te Limoges in Frankrijk werd belegd. De heer Pierlot wijst allereerst op de sfeer, die toen in Frankrijk heerste, en stipt aan, dat men op weg naar de vergadering heel wat vijandige kreten aan t adres van de Koning hoorde, terwijl ook „Leve de Belgische Repu bliek" werd geroepen. Tijdens de vergadering bracht de heer Spaak verslag uit over wat zich tussen de Koning en de Ministers tijdens de veldtocht in België had voorgedaan. Hij sprak zonder aantekeningen en was zeer ontroerd. Men heeft later hee. wat critiek uitgeoefend op deze rede, doch de heer Pierlot merkt op, dat sommige der aanwezigen zich strenger uitlieten over de Ko ning dan de heer Spaak. Er werd zelfs een motie ingediend om de Koning van de troon vervallen te verklaren en sancties te nemen. Zij, die deze motie steunden, behoorden tot verschillende poli tieke groeperingen. Pierlot had rich als Eerste Mi nister evenwel tegen deze motie Dr. Leopold Figl, de Oosten rijkse kanselier, heeft in zijn thans gepubliceerd antwoord op het Russische protest tegen de Oostenrijks-Amerikaanse relief- overeenkomst ontkend, dat deze overeenkomst een inbreuk op de onafhankelijkheid van Oostenrijk betekent. De voorwaarden, die Amerika bij de overeenkomst heeft gesteld, waren noodzake lijk, omdat de Oostenrijkse rege ring niet het beheer heeft over de door de Sowjet-negering ge- eonfiskeerde concerns. Amerika wenst er zeker van te zijn, dat het Oostenrijkse volk en .i et ecu vreemde bezettende r. o genldheid vajn de overeenkomst profiteert. Het nieuwe bestuurs reglement voor Oostenrijk be paalt weliswaar, dat de Geallieer de bestuursraad moet worden in gelicht over alle overeenkomsten, die met een dpr vier bezettings- mogendheden worden gesloten, doch het zegt niet, dat de goed keuring van die raad vereist is. Fibl neeft <Je Russische com mandant in Oostenrijk, Koerasof, verzocht te garanderen, dat de Oostenrijkse wetten volledig van toepassing zullen zijn op de door de Sovjets in beheer genomen Oostenrijkse concerns. 4. Mogelijk zullen de boeren voorzien worden. 5. Stappen zullen ondernomen worden voor het terugbrengen naar Duitsland van het grootste gedeelte van hetgeen over is van de voor-oorlogse Duitse vissers vloot, ter vergroting van de vis vangst in de Westelijke zó nes zo dra de boten vrijkomen van hun dienst als mijnenvegers. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor het terugvoeren naar Duitsland van een groot aantal kotters en kleinere vaartuigen, eigendom van de voormalige Duitse vloot en thans toegewezen aan de Ver enigde Staten. Vrijdagochtend te 11.40 (Ned. tijd) heeft de Koninklijke com missie de sanctie van de Engelse Koning aan het wetsontwerp tot onafhankelijk verklaring van Voor-Indië op de traditionele wijze aan het Hogerhuis mede gedeeld, waardoor aan „India" en „Pakistan" met ingang van 15 Augustus volledige onafhankelijk heid wordt verleend. Als afge zant van het Hogerhuis werd Admiraal Sir Geoffrey Blake naar het Lagerhuis gezonden om de afgevaardigden op te roepen. Na drie maal met de gouden knop van rijn zwarte staf op de deur getikt te hebben, werd Sir Geoffrey tot het Lagerhuis toe gelaten, waar hij de boodschap aan de voorzitter meedeelde, die vervolgens de afgevaardigden voorging naar het 'Hogerhuis waar beide huizen van de Ko ninklijke goedkeuring in kennis werden gesteld. Onder de havenarbeiders te Antwerpen is opnieuw een sta king uitgebroken. De arbeiders protesteren tegen de belastingen en de hoge huurprijzen. Naar verluidt, hebben de Duitse Katholieke Bisschoppen in een brief aan de Geallieerde Be stuursraad geprotesteerd tegen maatregelen, welke de Sowjet- Russisehe autoriteiten tegen de vrijheid der Duitse Katholieke pers zouden hebben genomen en welke niet in overeenstemming zouden zijn met de door de Ge allieerde gehuldigde principes. De Bisschoppen verklaarden, dat drie Katholieke bladen zijn verboden. - Ten einde de Regering te dwingen een verhoging van de tarweprijs toe te staan, hebben de Franse boeren gedreigd met stop zetting der tarweleveranties ge durende acht of tien dagen. Hier door zou een acuut tekort aan brood ontstaan. In een vertrouwelijk rnodschrij- ven van de Algemene Landbouw- bond werd de boeren geadviseerd meer druik te oefenen op de Re gering. Door een ontploffing van 80.000 liter vluchtige olie is Vrij dagochtend in de Frans-koloniale olieslagerij te Bordeaux brand uitgébroken. Veertig personen wierden gewond, van wie 19 zeer ernstig. De Franse landbouwers hebben gedreigd te zullen staken, wan neer de Regering geen verhoging toestaat van de tarweprijs, welke voor de oogst 1947-48 is vastge steld. Het Algemeen Landbouw- verbond heeft zijn leden gewaar schuwd, gereed te zijn voor „ver zwaring van de druk" in de tijd van een week, wanneer de Rege ring niet aan de eisen tegemoet komt. Deze „druk", aldus werd van een functionaris van het verbond vernomen, zou bestaan in een weigering van de tarwebou- wers om gedurende acht tien dagen tarwe in te leveren. Een onderbreking van enkele dagen in de tarwelevering zal waar schijnlijk reeds acute brood- schaarste veroorzaken. De boeren verwijten de Rege ring, en in het bijzonder de Minis ter van Landbouw, Tanguy Pri- gent, de binnenlandse tarwebouw tegengewerkt te hebben! door vaststelling van te lage prijzen, te laat in het seizoen. verzet, daar hij van oordeel was, datalleen een vergadering der Kamers gerechtigd was de Ko ning van de troon vervallen te verklaren. Men legde zich hij zijn mening neer. Op de vergadering te Limoges werd besloten de oorlog met alle beschikbare middelen aan de zijde der Geallieerden voort te zetten. Eind Mei ontving de uitgewe ken Belgische regering door be middeling van haar embassade te Bern de volgende documenten van de Koning: 1. een uiteenzet ting over de omstandigheden van de overgave van het leger; 2. een opsomming van de redenen, die de Koning ertoe hadden aan gespoord bij de troepen te blijven; 3. een nota van juristen, waann werd betoogd, dat de Koning een zuiver militair besluit had geno men en de Ministers niet had kunnen raadplegen, daar zrj bui tenlands waren; 4. «een uiteenzet ting over de toestand, waarin de Koning zich op Belgisch grond gebied bevond, namelijk als ge vangene en in de onmogelijkheid te regeren, zodat zijn macht over ging op de regering. De regering onderzocht dezë documenten en kwam tot het be sluit, dat de houding van de Ko ning na 25 Mei veranderd moest zijn. Men concludeerde uit de ontvangen stukken, dat de Koning zijn instemmig betuigde met het voornenjen van de regering haar constitutionele taak voort te zet ten. Indien de Koning een derge lijke houding aannam kon alles nog gered worden. Later zou blijken, aldus de heer Pierlot, dat de toestand niet zo helder was als de regering op dat tijdstip dacht. Aan het Amerikaanse Congres is medegedeeld, dat de Verenigde Staten in de komende twaalf maanden waarschijnlijk een be drag van 4.091.200.000 dollar zul len" besteden aan hulpverlening aan het buitenland, apart van hulpverlening volgens het pllan- Marshall. De mededeling werd gedaan door Tyler Wood aan de commis- aie voor toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. Naar verluidt zou de genoemde som omvatten directe hulp-lenin gen en schenkingen volgens het program voor steunverlening na opheffing van de U.N.R.R.A., het plan voor hulp aan Griekenland en Turkije, bezettingskosten in Duitsland, Japan en Korea, ope raties van de in- en uitvoerbank en verschillende bijdragen aan in ternationale bureaux. Tot nog toe zijn 150 opva renden van het stoomschip Ram- dad, dat Donderdag bij Bombay door de storm is gezonken, gered. In totaal bevonden zich 740 per sonen aan boord. Vrijdag is een voorlopig onderzoek naar de oor zaak van de ramp begonnen. i

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1