r I Nog GEEN BESLISSING in Djogja. Duitsers en Japanners zelt om voedsel? Voor deze mensen geen plaats meer r v. Wereldnieuws J Republiek verwerpt laatste Nederlandse voorstelten i w 4 DONDERDAG 17 JULI 1947. H. M. de Koningin zal rust nemen Keerpunt bij Franse stakingen VERZOEK van Zweedse organisaties Engeland en de Griekse burgeroorlog Telegram aan de Minister-President ACHTVOUDIGE MOORDENAAR KRIJGT GRATIE Sociale verzekering voor Gedetineerden De arrestaties in Roemenië BEVEL van Generaal Clay BIJZUNDERHEDENover hulp verlening aan Griekenland ■nj B Ine U mm 1 e ia 3ii ua Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.-N M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Vrijdagochtend. Betrekkend. Voor het N.-O. van 't land aan- vankel. zonnig en warm met matige wind tussen O. en Z. Later toenem. bewolking met pl. onweders, W.-wind. Voor de rest van het land matige W.- wond, bewolkt, onweersbuien. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 555. VerachQnt dagaiyka Drukkery N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Adver tentieprfls per mm 10 ct.minimus! per advertentie 1,60a Inzendingen advertentie# tot des namiddags 4 uur, Rubriek kl. advertentie#: 15 regels 60 ct.; ieder# regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit B1&3 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. INDONESIË. Er is nog geen beslissing ge nomen in Djokjakarta ten aanzien van de laatste voorstellen van Dr. Van Mook inzake een ge meenschappelijke gendarmerie en het staken der vijandelijkheden, telegrafeert Hans Martinot, Ane ta's speciale correspondent, zo juist uit Djogjakarta. Het be richt werd bevestigd door de vice- premier Setiadj'it en de vice- Mmister van Buitenlandse Zaken, Dr. Tamzil, die zojuist met een vliegtuig uit Djogjakarta in Ba tavia arriveerden. De beslissing werd echter Woensdagavond ver wacht. Amir Sjarifoeddjn zal Donderdag zelf de beslissing naar Batavia overbrengen. Onmiddellijk na aankomst van het vliegtuig uit Batavia in Djogjakarta Woensdagmorgen kwam het Republikeinse kabinet in spoedvergadering samen m;et het werkcomité van het K.N.I.P. bijeen. Deze zitting werd te 12 uur geschorst waarna de par tij ministers hun besturen omtrent het besprokene op de hoogte stel den. In de middag werd de kabinets zitting voortgezet, echter ditmaal zonder het werkcomité van het K.NJ.P. De eindbeslissing zou Woensdagavond zeer waarschijn lijk genomen worden in een ge combineerde vergadering van het kabinet en werkcomité. Uit zeer betrouwbare Republi keinse bron verneemt Aneta, dat het kabinet Amir Sjarifoeddin zich niet zal kunnen handhaven, indien de Nederlandse voorstellen zullen worden verworpen. Het Republikeinse Kabinet en het Werkcomité hebben de jong ste Nederlandse voorstellen lxe- treffende de gemeenschappelijke politie verworpen. Dit Kabinetsbesluit betekent, dat de oplossing van het voor naamste probleem, dat de vor ming van een federale interim- regering vertraagt, nog niet im zicht is. De particuliere secretaris van H. M. de Koningin deelt mede, dat dé Koningin voornemens is, vanaf Woensdag tot 1 September eerst op de Ruygenhoek en later op Het Loo, dezelfde rust te ne men, die zij in vroeger jaren bui tenslands zocht. Vijftienduizend arbeiders van de Citroen autofabrieken hebben besloten weer aan het werk te gaan na drie weken lijdelijk ver zet en drie weken algehele sta king. De eerder genomen beslissing van de ambtenaren in staats dienst om de voorgenomen sta king uit te stellen wettigt het geloof, dat de georganiseerde ar beiders er hoe langer hoe minder voor gevoelen de reeks stakingen voort te zetten, die de neiging hebben meer een politiek wapen te worden dan een middel ter ver krijging van economische verbe teringen. Een aanwijzing voor het feit, dat de stakingen onpopulair wor den, niet alleen bij het publiek, doch ook bij de rechtstreeks be trokkenen, is gelegen in de om standigheid dat de communisti sche pers er hij het parlement op heeft aangedrongen verdere con cessies aan de ambtenaren te doen, daar het gebruik van het stakingswapen in dat geval zou worden betreurd. Binnen de vakbeweging komt men meer en meer in verzet tegen de politieke invloed. Een deel van de postbeambten heeft reeds een onafhankelijke organi satie gesticht, die niet is aange sloten bij het 'algemeen vakver bond, waarin de communisten overheersende invloed hebben. Zestienhonderd arbeiders van de Delahaye motorfabrieken heb ben eveneens besloten het werk te hervatten. Republikeins commentaar. Een hooggeplaatst Indonesisch regeringspersoon heeft tegenover Aneta verklaard, dat de berich ten omtrent de vernielingen van ondernemingen in West-Java on juist zijn. De ondernemingen ver keren, integendeel, in goede staat. Het Republikeins dagblad „Mer- deka" schrijft deze 'berichten om trent vernielingen en Republi keinse militaire acties, welke in de Nederlandse pers en radio wor den verspreid, toe aan een soort zenuwenoorlog, welke aan een militaire actie voorafgaat. „Een deel van de big-bussiness-groep in Nederland wil oorlog, terwijl een ander deel hiermede niet in stemt"'. De Minister van Oorlog, Patter son, heeft bij het congres een voorstei ingediend om machtiging te verlenen voor de bemanning en het in de vaart brengen van opgelegde Amerikaanse Lïberty- schepen door Duitse en Japanse bemanningen met het oog op het vervoer van voedsel naar deze landen. Het plan is oorspronkelijk af komstig van oud-President Her- bert Hoover, die het deed in zijn verslag aan President Truman na zijn economische missie naar Oostenrijk en Duitsland. Het de partement va» oorlog raamt dat het in de vaart brengen van 75 Liberty-schepen door de Duitsers in het eerste jaar een besparing voor Amerika zou kunnen ople veren van minstens 14.000.000 dollar. Patterson zette uiteen, dat vol gens Hoover's voorstel alle be drijfskosten van de schepen, met uitzondering van brandstof en bepaalde noodzakelijke uitgaven in Amerikaanse havens, betaald zouden kunnen worden in marken en yen. Hoover's plan voorziet ook in het charteren van vaartuigen die gebruikt of omgebouwd zouden kunnen worden voor de visserij. Indien de Duitsers, aldus Patter son, vissersvaartuigen zouden krijgen, zou hun voedselvoorzie ning verbeteren en zou de toezen ding van levensmiddelen uit Ame rika met een hoog protffene-ge- halte verminderd kunnen worden. Hetzelfde geldt voor Japan. De commissie belast met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval met de Nederlandse Dakota op 6 November 1946 in Surrey, waarbij 15 personen om hef leven kwamen, is tot de con clusie gekomen, dat het ongeluk te wijten was aan een fout van de piloot. Zestien Zweedse organisaties met een gezamenlijk ledental van een millioen hebben een verzoek schrift aan de Sovjet-Russische gezant te Stockholm gezonden, waarin zij aandringen op vrijla ting van de Zweedse diplomaat Wallenberg, die naar verluidt in 1945 te Boedapest door het Rus sische leger is gevangen genomen. De Zweedse regering heeft reeds herhaalde malen naar Wal lenberg, die voor liefdadig werk in Hongarije vertoefde, geïnfor meerd, doch zonder resultaat. De Russische autoriteiten hebben slechts verklaard, dat voor Wal lenberg en diens bezittingen zou worden gezorgd. Een Oostenrijker heeft echter medegedeeld, dat tijdens zijn Rus sische gevangenschap Wallenberg in de cel naast de zijne was op gesloten en dat deze was gear resteerd, omdat de Russen hem wilden ondervragen over beweer de onderhandelingen ten behoeve van Engeland en Amerika met betrekking tot de capitulatie van Hcngarije. Naar aanleiding van een ver klaring, welke aan de Griekse guerülaledder Markos wordt toe geschreven en waarin wordt ge zegd, dat de guerillastrijders Brit se krijgsgevangenen hebben ge maakt, heeft een woordvoerder van het Engelse Ministerie van Buitenlandse Zaken met nadruk verklaard, dat geen Engelse troe pen aan de gevechten tegen de 'guerilla's deelnemen. Voorspellingen, dat Engeland de beweerde deelneming aan de gevechten door een internationale brigade voor de V. N. zou wiillen brengen, noemde de woordvoer der volkomen speculatief. De vrouwelijke leden van het Comité Handhaving Rijkseenheid hebben Woensdag het volgende telegram doen toekomen aan de Minister-President „De Ned.-Indische evacuatie- dienst deelt mede: „Dat het de Ned.-Indische Re gering bekend is, dat zich op ver scheidene plaatsen, met name in Tasikmalaja, Nederlandse vrou wen en kinderen bevinden, die in gedwongen concubinaat met In donesiërs leven en om die reden niet voor evacuatie worden vrij gelaten. Dit concrete voorbeeld is nog maar het begin van een „De moffen komen! Kerels op je post. Naar de stukken. Wij bewaken het IJsselmeer. Trouw aan Koningin en vaderland!" Zo riep de 11e Mei 1940 de luit. ter zee le kl. J. F. Goedhart. En hij en z'n mannen waren trouw. Niemand kwam over het Ussel- meer. De kleine boten streden dapper. Stavoren, Enkhuizen, Afsluitdijk. Twee werden door de vijand tot zinken gebracht. Twee anderen lieten de matrozen zelf zinken toen het capitulatiebevel kwam. De laatste torpedo jager IH liet de luitenant in brand steken en als een branden de fakkel joeg hij hem op de pier van Enkhuizen. Niet de vlag in handen van de vrjand. Zo hadden de marine-tradities (Reinier Klaassens Van Speyk) hem geleerd. Zwemmend bereikte hij met de laatste mannen de kust. Verloren! Wat nu? Het Chinese blad „Keng Po" heeft gemeld, dat boven Soeraba- ja vliegende schotels zijn gesigna leerd, vliegende van het Noord westen naar het Zuidwesten. Naar van de zijde van het Belgische Ministerie van Brand stof en Energie wordt medege deeld, hebben sommige verplaat ste personen, die in de Belgische mijnen te werk waren gesteld, zich niet kunnen aanpassen. Ver scheidene onder hen hadden een contract als mijnwerker getekend in de hoop in België een ander be roep te kunnen uitoefenen. Een eerste transport van 200 ver plaatste personen, die weigerden in de mijnen te werken, is reeds naar Duitsland teruggevoerd. Za terdag zullen er opnieuw 200 op transport worden gesteld. Het Albanese Tel. Ag. heeft volgens radio Moskou ontkend, dat een internationale brigade uit Albanië ziji aan zij met Griekse guerilla-strijders vecht. De desbe treffende berichten worden „fan tastische geruchten, van alle grond ontbloot" genoemd. Ter herdenking van het feit, dat 2 jaar geleden, 16 Juli 1945, de eerste atoombom tot ontplof fing werd gebracht, hebben Prof. Einstein en het verbond van Ame rikaanse geleerden tegenover de pers verklaard, dat slechts een wereldregering de vrede kan ver zekeren en handhaven. Het Franse kabinet heeft gisteren de Minister-President ge machtigd om bij de stemming, welke in het Parlement over het wetsontwerp tot herziening- der ambtenarensalarissen zal worden gehouden, de vertrouwenskwestie te stellen. Na gebruik van roomijs zijn meer dan 200 inwoners van het plaatsje Uitkerke, in België onwel geworden. Bij onderzoek bleek dat de ziekte is veroorzaakt door paratyphusbacillen, die zich waar schijnlijk hebben bevonden in de eieren waarmede het ijs was toe bereid. Tot dusver is een der slachtoffers overleden. Bij het onderzoek van de papieren van een reiziger uit Ne derland, heeft de gendarmerie van Feignis een Franse deserteur van de oorlog 19141918 ontdekt. Het is een zekere Arthur Rohé, die deel uitmaakte van een batal jon jagers. Als jong soldaat was hij gedetacheerd bij de. Franse ambassade te Bern, doch hij wei gerde aan het mobilisatiebevel te voldoen. Sedertdien verbleef hij in Nederland, waar hij een han delszaak dreef. Het Franse vakverbond van zeelieden heeft gisteren een sta king van 24 uur afgekondigd als protest tegen de lange duur der behandeling van de wetgeving betreffende sociale veiligheid voor zeelieden. Ook de bemanningen van de havensleepboten namen aan de staking deel en in alle ha vens ligt thans het verkeer der grote schepen stil. Tevens zal hedên worden ge staakt door 20.000 arbeiders in alle Franse rubberfabrieken. Zij eisen productie-bonussen en waar borg voor pensioen. Van meet af aan staat het voor luit. Goedhart vast: „Ik wil naar Engeland. Meestrijden de grote strijd voor de vrijheid. Meehelpen ons volk te redden uit de klauwen van de Nazi-beulen en N.S.B.- verraders". Alles overweegt hij. Een boot wordt gevonden. Een aantal mak kers sluit zich bij hem aan. Maar Zuid-iHolland is ,,'Sperrgeibied". Hoe komt hij naar Spijkenisse waar de boot voorzien van een nieuwe motor ligt te wachten? Het groepje vindt een oplossing. Een chauffeur van de Wehrmacht Luyendijk passeert geregeld de Duitse contrólepost met z'n wagen. Hij is bereid te helpen. En dan begint het. De chauffeur levert onbruikbare benzine. De officieren merken het echter. O wat spijt dat de chauffeur. Dade lijk haast hij zich nieuwe voor raad te leveren. Geregeld neemt hij enkele van de Engelandvaar ders mee door de controle. Wat heeft hij schik dat die domme moffen zo bedrogen worden. Luit. Goedhart verzamelt allerlei ge gevens over de Wehrmacht die hij straks, als de dag van ver trek daar is zal meenemen naar Engeland. Wat is het groepje blijde. De motor loopt prachtig. Die Luyen dijk is een fijne vent. De zaak kan niet mislukken. Op de 21ste Maart 1942 zal de tocht gewaagd worden. Luyen dijk zal van ieder 1000 ontvan gen. Hij rijdt het gehele troepje, dat alles wil wagen, door de Duit se controle. O, als de moffen toch eens wisten" wat er in die wagen zat! Ze komen bij elkaar op de boerderij van De Graaf. Afgere kend met Luyendijk. De chauf feur wenst hen behouden vaart en goede wacht. De laatste bevelen deelt de luitenant uit. En nu naar de boot. Maar wat iis dat? „Hande hoch!" Aan alle kanten klinkt plotseling dat bevel. En wat zien de dapperen? De gehele boerderij is omsingeld en overal dreigen de Duitse karabijnen en pistolen. „Gevangen", kreunen ze. „Ver raad!" sist Goedhart. Inderdaad. Verraad van de meest gemene soort. De chauffeur Luyendijk kreeg van elk der mannen 1000, maar ook 3000 van de moffen, omdat hij van meet af alles aan de S.D. overbriefde. Ergens in Nederland liggen zes lijken. Twee in Duitsland. Landgenoten, illegalen, neen, helden waren het. Neergeknald door een lage vijand. Goedhart, Baum, Zeilemeijer, Meijer, Meijers, Rechters. Gevallen voor het va derland. Een eresaluut! Kamera den! 2 Maart 1947. De verrader Luyendijk staat terecht! Onbe wogen! Acht man mee bewust reeks van andere dergelijke fei ten. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke hemeltergende toe standen in een geordende samen leving, waarop de republiek aan spraak maakt, onduldbaar zijn." ï>iti is handel in blanke slavin nen. Dit is mensonterend. Dit mogen wij niet dulden. Wij eisen dat hier onmiddellijk een eind aan gemaakt wordt." Naar het A.N.P. verneemt, is hij de Regering een wettelijke maatregel in voorbereiding met het doel de ontslagen gedetineer den, indien hun tijdens de deten tie een arbeidsongeval is over komen, na hun detentie op gelijke wijze schadeloos te stellen als dit voor vrije werknemers krachtens de Ongevallenwet 1921 't geval is. Het Joego-Slavische persbureau Tanjug publiceert een verklaring van de Roemeense regering, vol gens welke de Dinsdag 'gear resteerde leiders der Roemeense oppositie in hechtenis werden ge nomen, toen zij aan boord zouden gaan van een vliegtuig, waarmee zij naar het buitenland wilden ontsnappen. In de verklaring werd voorts gezegd, dat de gearresteerden een piloot van de Roemeense lucht macht hadden gedwongen hun bij de ontvluchting behulpzaam te zijn. Generaal Clay, de Amerikaan se militaire opperbevelhebber in Duitsland, heeft bevolen dat alle vroegere leden van te Neurenberg misdadig verklaarde nazi-organi satie onmiddellijk worden ge arresteerd en geïnterneerd, al thans voor zover zij nog niet voor een zuiveringsrechtbank zijn ver schenen, aldus het Duitse pers bureau Dena. Dwight P. Griswold, hoofd van de Amerikaanse missie voor hulp verlening aan Griekenland, heeft voor zijn vertrek naar Grieken land enige onderdelen van de hulpverlening toegelicht. Ei' is voor 7.OOd.OOO dollar aan relief- voorraden aangekocht, die voor verscheping worden gereed gemaakt. Voor 35.000.000 dollar aan militaire voorraden zijn op weg naar Amerikaanse havens voor verscheping naar Grieken land Deze bestaan uit muildie ren, jeeps en trucks, voedsel voor de Griekse troepen en munitie. Ongeveer de helft van het be drag van 300.000.000 dollar goed gekeurd door bet congres voor het Griekse hulpprogram zal besteed worden aan benodigdheden voor de burgerbevolking, de andere helft Voor het Griekse militaire apparaat. Waarschijnlijk zullen alle toegestane fondsen begteed of uitgegeven worden in het ko mende jaar. Het voorlopige schema voor hulp aan de burgerbevolking om vat het volgendelandbouwher- stel 9.000.000 dollar; wederop bouw 48.000.000 dollar; allernood zakelijkste goederen voor de bur gerbevolking 75.000.000 dollar, openbare gezondheid 3.000.000 dol lar; opleiding van personeel 1.500.000 dollar. de dood ingejaagd. De besten on der ons. Lui die hun plicht ken den. De moffen getuigen nu tegen hem!. „Welke straf?" „De doodstraf", zegt het Hof. „De doodstraf", zegt ook de Raad van cassatie. „De doodstraf" zegt heel Ne derland. Neen! Neen! Onze barmhartige Minister van Justitie zegt: „Hij zal leven! We zullen hem verzor gen. Straks misschien loslaten wegens „goed gedrag". Hij, de achtvoudige moordenaar! Gratie! 1942. We zaten voor de radio. Luisterden naar een Koninklijk woord: „Voor deze mensen zal geen plaats zijn in herrijzend Nederland!" (Nederl.) rt< ïr d 25 r alu ie a )i e 3 d u i SC I

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1