DE TOESTAND IN G RIEKENLAND j J CI tel -IJ Besprekingen te Batavia voertgezet Republikeinse REACTIE Oostenrijks DEMENTI Wereldnieuws J Vragen aan de Minister M Vert.1. anng van ^\a«*sha1l S P 1 L 1 WOENSDAG 16 JULI 1947. De Hongaarse verkiezingen Proces tegen Duitse Generaals begonnen Binnenkort weer wat meer Sigaren Duitsland en de Parijse Conferentie New York Times over de Benelux Het terugtrekken 't der Amerikaanse troepen De controle op Atoomenergie Het Amerik. wetsvoorstel tot verlaging der inkomstenbelasting fee| pgfl a onL- a Fel v\ Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond. Kans op onweer. Wat minder warm met meer bewolking en hier en daar on weer, vooral in het Zuidelijk gedeelte van het land. Naar Zuidelijke richtingen draaien de wind. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 554. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimin* per advertentie 1,50< Inzendingen advertentie® tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 1 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Var melding brieven onder nr. Bur. van dit BlaS 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. INDONESIË. Dinsdagmiddag werden de be sprekingen ten paleiize Rijswijk voortgezet. Aanwezig waren van Nederlandse zijde Dr. Van Mook, de leden der Commissie-Generaal, IDr. P. J. Idenburg, Or. P. J. Koets en van Republikeinse zijde de Ministers Sjarifoeddin, Gani, Setyadjit en Leimena. Over het onderwerp der besprekingen kon den geen inlichtingen worden ver kregen, doch Aneta 'verneemt, dat de vier deelnemende Repu blikeinse Ministers hedenochtend per vliegtuig naar Djogja zullen vertrekken. Oe bespreking duurde ander half uur. Overeenstemming werd niet bereikt, noch ten aanzien van de gezamenlijke gendarmerie, noch ten aaniz'en van het staken van de vijandelijkheden rondom de demarcatielijnen. Eén van het gezelschap, vermoedelijk Setya djit, keert heden terug. op de rede van Minister Jonkman Voor zijn vertrek uit Djogja naar Batavia heeft de republi keinse Minister-President, Sjari- foeddin, naar aanleiding van Mi nister Jonkman's rede in de Twee de Kamer waarbij hij er de na druk op legde, dat de datum van 1 Januari 1949 als richtdatum en niet als bindend dient te wor den beschouwd, verklaard, dat dit een schending betekent van Linggadjati. Volgens Sjarifoeddin zou met ingang van die datum de interim-regering moeten worden opgeheven. Naar aanleiding van dezelfde rede van Minister Jonk man verklaarde het republikeinse blad „Soember", dat daarin drie punten de aandacht trekken n.l.: 1. De interim-regering is geen regering, maar een raad. 2. De interpretatie dat de overgangstijd niet beperkt is tot 1 Januari 1949 doch eventueel ver lengd kan woirden. 3. Het is thans noodzakelijk het overleg voort te zetten. Het blad verklaart zich verder voor stander van eventuele Britse hulp inzake de handhaving van de binnenlandse veiligheid, maar is tegen een Engels leger in het binnenland, indien zulks mocht worden bedoeld. Radio Moskou heeft meegedeeld dat geen afgevaardigden of leden van de Hongaarse partij van „na tionale eenheid" of van de partij voor „Hongaars leven" candidaat gesteld zullen worden bij de ver kiezingen in September aanstaan de, aldus volgens overeenkomst van partijleiders, De vier coalitie partijen kleine boeren, sociaal democraten, communisten en na tionale boerenpartij hebben be sloten een verkiezings-unie te vormen en een gemeenschappelijk program uit te werken, aldus meldde radio Moskou. Volgens de nieuwe kieswet zullen alle bur gers, die de leeftijd van twintig jaren bereikt hebben, kunnen stemmen. George Marshall, de Ameri kaanse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft op de conferentie van gouverneurs der afzonderlijke Amerikaanse staten verklaard, dat Amerika zijn „onberekenbare inzet" in Europa moet bescher men door meer economische hulp te bieden, daar het Europese con tinent zich anders van de demo cratie zal afwenden. ,,Er is geen vermaledijd feit, dat er op wijst, dat dit land thans op een tweesprong staat in zijn betrekkingen tot, zijn traditionele vrienden onder de volken van de oude wereld", aldus Marshall. Zonder de Sovjet-Unie met name te noemen zeide Marshall, dat de V. S. hun taak, de Eui^ipese lan den weer op de beer. te helpen, moesten volbrengen of moesten toezien, dat de regeringen van deze landen zich verwijderden van beginselen, die strookten met democratie. Het herstel-program, waarvan men vermoedelijk aan 't eind van dit jaar de voorlegging aan het congres dn Januari zou voorstellen zou „ten volle ver enigbaar zijn met onze nationale belangen en toch eveneens reke ning houden met de onbereken bare belangen, die dit land heeft bij het behoud van de Europese beschaving". Velen beweerden, dat de vroe gere acties om de Europese lan den te helpen „halfslachtig en zeker niet geheel afdoende" ge weest waren. Marshall vestigde de aandacht op de pogingen van de 16 landen te Parijs om een economisch plan te ontwerpen en zeide te hopen, dat Amerika zich bij het vellen van een oordeel over de voorstel len, die de conferentie zou maken, van „bevooroordeelde opinies zou kunnen onthouden". „Hij deed een beroep op zijn toehoorders om levendige belangstelling te koes teren en begrip te tonen voor de pogingen, die thans in Europa werden gedaan om de oplossing van de gemeenschappelijke econo mische problemen te benaderen, door mede te werken om de pu blieke opinie achter de buiten landse politiek van de V. S. te scharen. De conferentie van Parijs was „veelbelovend ingezet". Het alter natief voor de Amerikaanse steun aan Europa zou kunnen zijn, dat de door oorlog geteisterde naties in de armen van het communisme geworpen werden. Marshall onthulde, dat het Ministerie van Buitenlandse Za ken zich reeds bezig hield met zijn plan. „Wij zijn beSig met een nauw keurige bestudering van de con sequenties, die verschillende mo gelijke oplossingen, bezien uit het" gezichtspunt der belangen van de V. S„ kunnen hebben." De persdienst van de Oosten rijkse kanselarij heeft categorisch tegengesproken, dat de Russen officieel of officieus zouden heb ben te kennen gegeven, dat de Russische zóne van Oostenrijk niet dient ite worden betrokken bij de economische conferentie te Parijs of bij de jongste steunover eenkomst met Amerika. Ondanks dit officiële dementi meent men te Weenen, dat Gene raal Koerasof, de Sovjet-Russi sche bevelhebber in Oostenrijk, Bondskanselier Figl er van in kennis heeft gesteld, dat de Sov jet-Unie de jongste steun overeen komst met de V. S. niet als wet tig of bindend voor de Sovjet- regering kan opvatten. Figl zou geantwoord hebben, dat de rege ring van Oostenrijk de situatie binnenkort zal bespreken en haar beslissing zal bekend maken. Volgens mededeling van de Griekse regering is de opmars van de 2500 guerillastrijders, die „gesteund door buitenlandse ele menten" een aanval hadden inge zet op de Griekse stad Konitza bij de Albanese grens, tot staan ge bracht. De regeringstroepen zou den de guerillatroepen gedeeltelijk omsingeld hebben. Volgens een eerder bericht van het Atheense Nieuwsbureau zou den de guerillastrijders verster kingen ui>t Albanië ontvangen hebben. Mohammedanen van Al banese afkomst uit Epirus, die uit Griekenland naar Albanië ge vlucht waren, zouden onder de guerillatroepen zijn waargeno men. Volgens andere berichten heb ben de leden van de commissie van onderzoek van de V. N., uit Saloniki naar het strijdtoneel ge komen, de aanwezigheid van „buitenlanders" in de guerilla- strijdkrachten vastgesteld. Volgens een telegram uit Mos kou bevatte de Prawda een tele gram van de Parijse correspon dent, waarin beweerd werd, dat men in Parijse „perskringen" van mening is, dat Amerikaanse poli tieke vertegenwoordigers te Athene met de Griekse regering en de Griekse generale staf plan nen aan het opstellen zijn voor Te Athene en omstreken zijn Maandag 2600 personen gear resteerd, die verdacht worden van sabotageplannen. Officieel wordt .bekend gemaakt, dat door deze nieuwe arrestaties het totaal aantal personen, dat deze week un Griekenland is gearresteerd, meer dan 6000 bedraagt. Volgens officiële gegevens hebben 9 van de 12 afdelingsfede raties dn de bond tegen onmiddel lijke stakingsactie van de Franse ambtenarenbond gestemd. 2 Fede raties stemden tegen onder be paald voorbehoud, 1 federatie, dde van de politie-beamlbten, stemde voor. De leiders van de bond zullen nu trachten verbete ringen te krijgen in de door de regering aangeboden voorwaar- ^AF.P. meldt, dat het besluit om de onderhandelingen voort te zetten met 28 tegen 24 stemmen hij 8 onthoudingen is genomen. Volgens officieuze berichten hebben de Chinese regeringstroe pen de plaats Taian verovo*» waardoor zij thans de strategische belangrijke spoorweg van Nan king naar Tsinan beheersen. Inwoners van Biarritz (Lo ge Pyreneën) verzekeren dat zij twee „vliegende schotels" vrij hoog in de lucht hoven de Oceaan hebben waargenomen. Twee bergbeklimmers verklaren, dat een „vliegende schotel op Spaans gebied is neergekomen. Een ontploffing en rookontwik keling zou hiervan het gevolg ge weest zijn. De Britse Minister van Voedselvoorziening, John Stra- chey, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat het theerant soen voorlop'g tot 8 ounces per maand zal worden verlaagd ten gevolge van de stakingen, die te Calcutta en Colombo hebben plaats gevonden. Het rantsoen bedroeg gemid deld 10 ounces per maand. een militaire interventie door de Verenigde Staten in Griekenland. Volgens de Parijse correspon dent van de Prawda zouden, naar bericht wordt, „niet-gepubliceerde artikelen" van het Grieks-Ame rikaans verdrag van hulpverlening- een voorziening bevatten voor overdracht van Grieks grondge bied aan de Verenigde Staten voor het inrichten van vloot- en luchtbases. De Amerikaanse militaire mis sie te Athene zou een voorstel ge daan hebben om Amerikaanse trioepen bestaande uit Amerika nen van Griekse afkomst als „een heden van vrijwilligers" naar Griekenland te doen zenden. De Amerikaanse vertegenwoordigers zouden hebben aangedrongen op overdracht aan de Verenigde Sta ten van het eiland Mytilene, dat ingericht zou moeten worden tot vlootbasis, voor het uitoefenen van contröle op de uitgang van de Dardanelles en voorts van ge bieden in Macedonië en Thessa- lië, voor het inrichten van lucht bases, aldus de correspondent van de Prawda. A.F.P. meldt ten aanzien van de arrestaties in Griekenland, dat sedert 8 Juli j.l. In totaal, vol gens officiële gegevens, 5600 per sonen gearresteerd zijn in Athene en de Piraeus. In uiterst linkse kringen beweert men echter, dat het aantal arrestaties voor deze twee steden in totaal de zeven duizend overtreft. Gisteren is voor een Ameri kaans gerechtshof te Neurenberg het proces begonnen tegen Veld maarschalk List, oud-inspecteur- generaa! der Duitse legerreserves Veldmaarschalk Freiherr Maxi milian von Weichs, oud-opperbe velhebber der strijdkrachten in de Balkan, Kolonel-Generaal Ren- dulic, oud-opperbevelhebber der Duitsche troepen in Noorwegen, Generaal Kuntze, oud-bevelhebber van het 12de leger, Generaal Foertsch, ex-bevelhebber van het eerste leger, 'Generaal Felmy, ex- bevelhebber van de eerste divisie bergtroepen, Lanz. ex-Generaal der bergtroepen, Generaal Deh- ner, ex-bevelhebber van het re servecorps van het 69e leger, Generaal Von Leyser, ex-bevel hebber van het 12e leger berg troepen, Generaal Speider, oud commandant van de verdedigings stellingen in Griekenland en Ge neraal Von Gleitner, oud-chef staf in Servië. De openbare aan klager, Generaal-Majoor Taylor, beschuldigde de 11 verdachten van misdaden tegen de mensheid. Naar het A.N.P. uit betrouw bare bron verneemt, zullen bin nenkort weer wat meer sigaren aan de markt kunnen komen, tengevolge van het feit dat de achterstand, die bij de fabrikan ten over - een tijdsverloop van twee maanden ontstaan was in de verwerking der grondstoffen, thans mag worden ingelopen. Verschillende fabrikanten had den n.l. de grondstoffen, die zij toegewezen kregen, niet in hun geheel verwerkt. De productie houdt nu gelijke tred met de aan voer van de te verwerken grond stoffen. De aflevering zal geleidelijk ge schieden, daar de voorraadpositie en derhalve de productiemogelijk heden niet voor iedere fabrikant dezelfde zijn. Charles Ogan van de New- York Times is van oordeel, dat de eenheid van de lage landen ten aanzien van het plan-Marshall de hoop doet groeien in het ont staan van een groter blok. „Ondanks de nauwe samenwer king van België, Nederland en Luxemburg", aldus Ogan, „is hun houding op de conferentie van Parijs coöperatief en niet obstruc tief. Grotere mogendheden jui chen de Benelux-combinatie toe. Daar Noorwegen, Zweden en De nemarken in de meeste kwesties dezelfde opvattingen huldigen, zouden de grote mogendheden graag zien, dat zij het voorbeeld van de Benelux volgden. Ofschoon het niet officieel ver- verklaard wordt, is het bekend, dat zij hopen, dat de Benelux en de Scandinavische landen zich tot een groep van zes landen zullen verenigen. Indien zulk een groep uiteindelijk tot stand zou komen, zou hij de „harde buitenkorst" van landen aan de West-rand van Europa vormen. Andere landen zouden dan weldra de voordelen, die voortvloeien uit het econo- I misch samengaan met naburige landen inzien, zodat de korst zich snel verder op 't Europese vaste land zou uitbreiden. De plaatsvervangende militaire gouverneur van de Amerikaanse zóne. Generaal-Majoor Keating, heeft verklaard, dat een delegatie van de Westelijke zönes van Duitsland waarschijnlijk „op la tere tijd" de economische bespre kingen te Parijs zal bijwonen, aldus meldt het Duitse persbureau in de Amerikaanse zóne. De Amj6rikaan.se autoriteiten hebben er van afgezien een dele gatie van de Amerikaanse zóne naar Parijs af te vaardigen, daar zij van oordeel zijn, dat de voor bereidende besprekingen beter zonder aanwezigheid van Ameri kaanse functionnarissen zouden kunnen plaats hebben. Uit Washington wordt ge meld, dat de militaire gouverneur van de Amerikaanse zóne van Duitsland, Generaal Clay, op dracht heeft ontvangen om on middellijk maatregelen te treffen 1 voor het tot stand komen van I evenwichtige politieke en econo mische toestanden in Duitsland. In de opdracht wordt tevens aangedrongen op maatregelen om „Duitsland in staat te stellen een maximale bijdrage tot het herstel van Europa te leveren." Binnen 12 of 18 maanden zul len de Amerikaanse troepen waarschijnlijk uit Duitsland, Oos tenrijk, Japan en Korea worden teruggetrokken en vervangen worden door politietroepen, aldus heeft John Peurifoy, die aan het Amerikaanse Ministerie van Bui tenlandse Zaken belast is met administratieve aangelegenheden voor de commissie voor de eredie- ten van het huis van afgevaar digden verklaard. Peurifoy, die echter meedeelde, dat dit plan zich nog in een beginstadium bevindt, voegde er aan toe, dat deze poli tietroepen in de bezette gebieden zoudeh blijven, totdat de vredes verdragen zullen zijn opgesteld. De subcommissie van de V. N. voor de atoomenergie, waarvan China, Australië, Engeland en de Sovjet-Unie deel uitmaken, heeft overeenstemming bereikt over het feit, dat in een internationale conventie inzake atoomenergie de bepaling moet worden opgeno men, dat atoomwapens, al of niet afgewerkt, moeten worden ver nietigd en dat de grondstoffen slechts voor vredesdoeleinden mo gen worden gebruikt. Over de belangrijke kwestie wanneer de bommen moeten wor den vernietigd, kon men het ech ter in het geheel niet eens wor den. De Sovjet-Unie was van mening, dat zij dienden te worden vernietigd, zodra de betreffende conventie was geratificeerd, ter wijl Engeland daarmede wilde wachten tot het contróle-apparaat in een vergevorderd stadium was gekomen. Door dit meningsver schil kon geen resolutie worden opgesteld en moest de discussie worden verdaagd. Op vragen van het Tweede Kamerlid B. J. Stokvis betreffen de het dienen van politieke delin quenten, welke bij de gewapende macht zouden zijn ingelijfd, on danks rechterlijke uitspraken, waarbij zij van het recht van die nen ontzet werden. Heeft de Minister van Oorlog- geantwoord: De Ministers van Marine, van Overzeese Gebieds delen en van Justitie, alsook de Minister van Oorlog, achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bij uitzondering politieke delin quenten, ten aanzien van wie hetzij bij voorwaardelijke buiten- vervolgingstelling vanwege de procureur-fiscaal werd bepaald, dat zij werden ontzet van het recht tot het dienen bij de gewa pende macht, desondanks hij de Koninklijke Marine, Koninklijke Landmacht of Koninklijke Neder lands-Indische Leger onder de wapenen zijn. Er is geen sprake van het in overeenstemming brengen van een gedragslijn met gemelde ontzet tingen van recht, als omschreven, daar de bovenbedoelde gevallen zich slechts voordoen, wanneer de uitspraak niet tijdig ter kennis van de betrokken Ministers is ge komen. Zodra tijdens het verblijf onder de wapenen ontzetting van recht, als omschreven, op welke wijze dan ook, ter kennis van de betrokken Ministers komt, wordt de politieke delinquent onverwijld uit de dienst bij de Koninklijke Marine, Koninklijke Landmacht of het Koninklijke Nederlands- Indische leger verwijderd. Aangezien van een ongeoorloof de gang van zaken niet kan wor den gesproken, vereist de laatste vraag, mede gelet op de boven staande antwoorden geen beant woording. De Amerikaanse senaat heeft met 60 tegen 32 stemmen het wetsvoorstel aangenomen, dat vorrziet in de verlaging van de inkomstenbelasting, ingaande 1 1 Januari 1948. Volgens het Fran se persbureau AFP staat het vast, dat President Truman er zijn veto over uit zal spreken evenais hij dat in Juni heeft ge daan over een soortgelijk voor stel. Voor overstemming van het veto zijn 62 stemmen nodig. It ,m,tl is !5 Ti f ït j May. j datflj 'iJf - ring r Blul ilerilt j ëjorllfii :n ie wo lm a Mo «k m. t del1 3 fha llon 's ymfl tl sk enfl )e ipafll v ad b rooi eid1 op' ctid >m 12 rl i >nii ic 942 vaj lis de ens ;n es ale, al st* 3' lil I ioc •jja I en

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1