ff ;i6f SCHANDAAL IN BRAZILIË? Wat de Radio brengt Boeing Stratosleerkruiser Distribntlenieuws ill l 3 I Een vliegtuig met twee verdiepingen 110 ;t-\. 31.000 arbeiders stierven in de Amazone-oerwouden Uit Je Srcuincie De uitvoer in Juni 1947. het Zuster Huidekoper in huwelijk getreden SPORTNIEUWS Senora Peron welkom in Engeland. Het Britse Lagerhuis Nieuwe bouwsteen uitgevonden P» i-n rï ;k °P| r ctiJ j >m|j :a' Het Britse blad „News Chroni cle" brengt in grote opmaak een verslag van zijn bijzondere corres- •pondent Peter Grieve, die, na een rei- van meer dan 4500 km door de oerwouden van het Amazone gebied, van een „wereldschokkend schandaal" melding maakt. „Van de 53.000 personen, die door de Geallieerden in dienst waren genomen om in de binnen landen van Brazilië rubber te Winnen, zijn 31.000 omgekomen, terwijl zich nog 22.000 van hen in de oerwouden bevinden, in de el lendigste omstandigheden, zonder hoop op redding", aldus Grieve, die van een van hen het volgen de verhaal kreeg te -horen: ,Te Sao Paulo kwam mij emd 1942 een advertentie onder ogen, waarin vrijwilligers werden ge vraagd om rubber te winnen. In deze advertentie werd beloofd, dat men veel geld kon verdienen door voor de duur van de oorlog in de rubberwinning te helpen, waarna men vrij vervoer naar huis zou genieten." Onmenselijk transport. In Rio de Janeiro nam ik dienst en met een transport van 1000 personen, onder wie vrouwen en kinderen, ging ik op weg. De reis was verschrikkelijk. In wagens voor veevervoer, met totaal on voldoende en vervuild voedsel werden wij dagen achtereen voortgereden. Wij kregen andere kleding, zodat wij te onderschei den waren van de bewoners der plaatsen, welke wij passeerden. Wij stonden onder strenge be waking, die ons uitschold en mis handelde, zodat twee van ons stierven tengevolge van een ran- seling. Wij werden ondergebracht in kampen, waar duizenden mensen opeengepakt waren en waar gele koorts en andere besmettelijke ziekten heersten, zonder dat hy giënische maatregelen ertegen werden genomen. Een van ons, die in een uitDars- ting van woede een bord met eten voor de voeten van de kamp commandant smeet, werd ter plaatse neergeschoten en hij was niet de enige. Opstanden, die on der ons uitbraken, werden met machinegeweervuur onderdrukt en ten slotte werden wij op schepen gebracht, waaronder een Ameri kaanse kruiser, en de rivier Sao Francisco afgevoerd. Met kokend zeewater bespoten. Ik was 8 dagen aan boord van het schip „Pedro Primero" en de toestand was er zo verschrikke lijk, dat opnieuw opstanden uit braken, die werden onderdrukt, doordat dé schepelingen brand slangen aansloten op de ketels van de machinekamer en ons met kokend zeewater bespoten. Hen, die de volle laag van het water kregen, werd het vlees van de botten gescheurd. Onder degenen, die aan boord stierven, waren 10 kinderen. Tien maanden na het vertrek kwamen we te Manaos aan, waar we verkocht werden aan de rub berhandelaren, die de kostprijs bij voorbaat van ons loon aftrok ken. Protesten tegen de slechte behandeling werden gestraft met eenzame opsluiting". „Daar werden de mannen in de moerassen te werk gesteld", zo gaat Grieve verder, „waar zij als vliegen aan de koorts stierven. 31.000 zijn daar gestorven en de 22 000 anderen bevinden zich thans nog in de Amazone-oerwou den, zwaar in de schuld, zonder de geringste kans öoit weer vrij te komen". Degenen, die Grieve gesproken heeft, gaven een overzicht van hun toestand in de volgende woor den: „De gevangenen in de Duit se concentratiekampen werden vastgehouden door prikkeldraad versperringen, doch wij worden vastgehouden door een versperring van ziekten, roofdieren, moord zuchtige Indianen en schulden". GrieVe verklaart, dat deze rub berwinning geschiedt door de „Rubber Bank"', die met Ameri kaans kapitaal is gesticht en wordt gefinancierd, en dat Brazi lië de taak op zich had genomen de vrijwillige arbeiders van de kust naar het Amazonegebied te transporteren en hen van kleding, voedsel en medicamenten te voor zien. „Amerikaanse missionarissen en zendelingen bevestigen mijn re laas," zo verklaart Grieve, „en hooggeplaatste Brazilianen en 'buitenlandse zakenlui weten van dit schandaal, want zij zijn oog getuigen geweest". GYMNASIUM TE MIDDELBURG. Bevorderd van de le naar de 2de klasse K. Collot d'Escury te Hontenisse; van de 4de naar de 5de klasse D. A. Cazemier te Ter- neuzen. TERNEUZEN]. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige cijfers be droeg de uitvoer in Juni 1947. 477.60 ton (v.m. 634.741 ton) met een waarde van 120,5 mjillioen (v m. ƒ134,0 mill.). in het uitvoerbedrag van Juni waren o.m. begrepen: Gecon- danseerde melk ƒ3,7 mill.; eieren ƒ31 mill.verse groenten 6,7 mill; cokes ƒ3,2 mill.; superfos faat ƒ2,0 mill.; ruw ijzer 2,8 mill.- tin 'in blokken ƒ3,0 mill.; geneesmiddelen ƒ3,0 mill.; kunst zijden garens 2,8 mill.; katoenen manufacturen ƒ6,9 mill.; wollen en halfwollen manufacturen 2,4 mill.; strokarton ƒ2,3 mill.; radio-artikelen 6,2 mill.; en gloeilampen ƒ3,1 mill. WOENSDAG 16 JULI. HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.00 Uitz. Morgenverg. Nat. Jeugdconferentie; 11.00 Hobo en piano; 11.30 Gram.; 12.15 Sangh en spel; 13.00 Nws.; 13.15 ivlan- dolinata; 14.00 Gram.; 14.30 Le zing; 14.50 Amati tno; 15.30 Rott Pianokwartet; 16.20 Zingen de jeugd; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.35 Accordeonensem ble; 18 30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws 19.15 Land- en tuinbouw; 20.00 Nws.; 20.15 Kurhauscon- cert; 21.15 Lezing; 21.30 Gram.; 22.00 Jamboree; 22.30 Nws.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Schu- bertcyclus; 23.25 Gram. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.35 Cello en piano; 11.00 Gram.; 12.00 Stafmuziekcorps Amst. politie; 13.00 Nws.; 13.20 Millersextet 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Goois Kamermuziekgezelschap; 15.00 Hoera vacantie; 16.30 Vragen staat vrij; 17.00 Gram.; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Nws.; 18.30 RVU- 19 00 Lezing; 19,15 NieuWs uit Indonesië; 19.30 Cursus; 20.00 Nws.; 20.15 Metropole orkest; 20 45 Hoorspel; 21.15 Verv. Metr. orkest; 21.35 Kamerorkest; 22.20 Vrouwenkoor; 22.45 Geestelijk leven; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. 501ste STAATSLOTERIJ, 2e klasse, le lijst. 1500 5515. looo 7847, 8663 10529, 20011. 400 4319, 6461, 14052, 14393. 200 1926, 4279, 5634. poo i 3256, 4055, 7068, 8000, 11401 20736, 21401. Geslaagd, Voor het eindexamen Middel bare Technische School te Dordrecht slaagden de heren P. Meeusen Rzn., voor scheepsbouw en C. Boes voor electrotechniek. GOES. Muziekcorps Euphonia bestaat zestig jaar. Het muziekcorps Euphonia te Goes vierde Zaterdag onder grote belangstelling haar zestigjarig jubileum. Het bestuur werd ter gelegen heid van dit jubileum op het stadhuis ontvangen. De wnd. burgemeester, de heer A. de Roo, hield een toespraak, waarin hij het muziekgezelschap namens de burgerij dank bracht voor alles wat zij in de loop van deze zes tig jaren de burgerij had .geboden. De voorzitter van Euphonia, de heer J. M. Bommel van Vloten, bracht vervolgens dank voor de financiële en morele steun door de gemeente aan het corps ge schonken. Een zeventien-tal corpsen uit alle delen van de pro vincie en een uit Brabant, maak ten rondwandelingen door de stad en gaven op een drietal plaatsen concerten, waarvoor gro te belangstelling bestond. Later op de dag recipieerde het jubile rende muziekcorps. Het muziek festival werd besloten met een concert op de Grote Markt. HULST. Eindexamen R.K. H.B.S. Geslaagd: J. J. Blommaart te St. Jansteen; A. A. Boon; M. J. Dobbelaar te Hontenisse; H. P. Ducheiine te Vogelwaarde; J. Everaert te Hontenisse; mej. A. M. Hemelaer; M. J. J. Kramers; E. B. A. Langenhorst; J. E. A. Langenhorst; B. J. J. Lockefeer; F. D. C. de Maeyer te Koewacht (B.); P. J. Mangnus te Honte nisse; R. M. E. J. Rouleau; mej. A. H. M. Schalkwijk; B. A. de Schepper te Vogelwaarde; R. P. Stevens te Clinge. De leerlingen, waarbij geen woonplaats is vermeld, wonen te Hulst. SLUISKIL. Openluchtspel Zondag vertrok een gezelschap Sluiskillenaars naar Nieuwkuyk bij Den Bosch, om de opvoering bij te wonen van het openlucht spel „Wij Offeren", waarvan de leiding in handen was van onze oud-dorpsgenoot de heer Remi Schelstraete. Dit lithurgisch spel wordt enige malen opgevoerd ten bate van de Nationale Bibliotheek van Geestelijke Lectuur. Het geheel wil een verklaring geven van het verheven misgeheim en slaagt daarin volkomen. SpeTciale aandacht trekt een bepaalde figuur, de witte Vrouwe, de Ecclesia, Moederkerk ge naamd. Door het spel heen loopt een historische lijn van het lijden en de dood van Christus. De verschillende rollen waren zeer goed verdeeld, de gewaden in harmoniërende kleuren prach tig verzorgd. Het naspel: huldiging van Chris tus, de Koning van het Leven, waarbij de honderden spelers alle opkomen, was één tinteling van kleur dn de met zon overgoten mooie omgeving en maakte een diepe indruk op de meer dan drie duizend aanwezigen. ZAAMSLAG. Geslaagd. Geslaagd (met lof) voor het eindexamen Middelbare Kolonnale Landbouwschool te Deventer, de heer P. Jansen Verplanke. Concert. Zaterdag 19 Juli a.s. van half acht tot half tien zal de muziek vereniging „De Verenigde Werk lieden" uit Terneuzen alhier een concert op de kiosk geven. De muziekvereniging „De Vol harding" zal begin September een tegenbezoek aan Terneuzen bren- gen. Prinses Margriet strooide bloemen. Prinses Margriet strooide bloe men voor de voeten van haar vroegere verzorgster zuster A. Huidekoper en de heer U. G. Cavius, toen deze het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente aan de Eemnesserweg te Baarn betraden, waar Maandagmiddag hun huwelijk werd ingezegend. Prinses Irene fungeerde als slippendraagstertje en ook het oudste Prinsesje, Beatrix, was bruidsmeisje. Beatrix gaf haar zusje aanwijzingen: „Nu moet je strooien Pietie" en Margriet strooide, toen om precies twaalf uur het bruispaar bij het kerk gebouw arriveerde, waar 'inmid dels ca honderd genodigden o.w. Prinses Juliana en Prins Bera- hard hadden plaatsgenomen. Er was ook grote belangstelling van de zijde der Baarnse bevolking, die in drommen langs de weg stonden geschaard om het bruids paar de kerk te zien betreden en de Prinsesjes in hun fleurige blauwe jurkjes te kunnen gade- Sl8Ds.' D. Richard uit Bussum leidde de kerkelijke plechtigheid. Om elf uur des ochtends was de voltrekking van het huwelijk voor de burgerlijke stand op het ge meentehuis te Baarn geschied. Toen Prinses Juliana het kerk gebouw om half twee verliet, zag Zij op de loper nog de bloemen, d'ie Margriet daar gestrooid had. „Kijk, dat is het werk van onze Pietje", zei de Prinses tot Prins Bernhard. WIELRENNEN. Tour de France. De 15e etappe van de Tour de France, Luchon-Pau (195 km) werd gewonnen door Robic (Westploeg) in 6 uur 46 min. 11 S€C 2. Vietto (Frankrijk) 6 uur 56 min. 54 sec. 3. Ronconi (Italië), Fachleit- ner (Frankrijk), Brambilla (Ita lië) en Goldschmut (Luxemburg) allen zelfde tijd als Vietto'. 11. Oamellini 7 uur 8 min. 59 sec 15. Janssen 7 uur 10 min. 30 sec. 35. Klalbinsky 7 uur 21 min. 08 sec. 38. Joly 7 ur 24 min. 09 sec. Het algemeen klassement luidt na de 15de etappe: 1. Vietto 107 uur 59 min. 7 sec. 2. Brambilla 108 uur 41 sec. 3. Ronconi 108 uur 3 min. 2 sec 4. Fachleitner 108 uur 5 min. 53 sec. 5. Robic 108 uur 7 min. 15 sec. 6. Camellini 108 uur 29 min. 53 sec. 34. Janssen 111 uur 29 min. 48 sec. 40. Klabinsky 11 ur 54 min. 27 sec. 50. Joly 112 uur 51 min. 52 sec. Het landenklassement luidt na de 15e etappe: 1. Italië 325 uur 21 min. 49 S62. Frankrijk 325 uur 38 min. 38 sec. 3. Westploeg 326 uur 55 min. 4. België 329 uur 37 min. 39 sec 5. Zuid-Oost 330 uur 8 min. 43 sec. 7. Nederland plus buitenlan ders 331 uur 38 min. 8 sec. Het bergklassement luidt na de 15e etappe: 1. Brambilla 98 punten. 2. Lazarides 89 punten. 3. Robic 70 punten. 4. Ronconi 63 punten. 5. Camellini 57 punten. Van Beek gaat naar de beroepsklasse over. De Oostzaner Van Beek, die vorige week nog de Amsterdam- Anrhem-Amsterdam koers won, zal na de wereldkampioenschap pen overgaan naar de beroeps klasse. De mogelijkheid -bestaat, dat ook Piet de Vries en Voor- tinz zijn voorbeeld zullen volgen, want reeds hebben de drie ren ners onderhandelingen aange knoopt met vertegenwoordigers van de ronde van Zwitserland, om aan deze ronde deel te nemen. De Ned. wielerploegen voor de wereldkampioenschappen De Nederlandse ploegen voor de wereldkampioenschappen te Parijs zijn als volgt samengesteld: Professionals op de weg: Schul- te, Middelkamp, Jansen en Lake- man. Amateurs op de weg: Voor- ting, Piet de Vries, Van Beek en Smiits. Profs sprint Van Vliet en Derksen, terwijl Remkes of Van der Vijver op eigen kosten zullen deelnemen. Dit hangt er van af wie a.s. Zondag de derde plaats in het kampioenschap van Neder land behaalt. RUITERSPORT. Op Zaterdag 12 Juli j.l. gaf de L. R. „De Polderruiters" te 's-Heerenhoek een goed geslaagd conco jrs-hi ppique. De L. R. „De Schelderuiters" te Terneuzen behaalde hierop de volgende prijzen: Dressuurproef voor achttallen, 3de prijs. Individuele dressuurproef; kl. B, mej. S. v. d. Peijl met Mascotte, lste prijs. Springconcours, kl. N.J. de Kraker Jz., met Frits, lste prijs. Springconcours, kl. B, D. Scheele Az., met Bobby, 5de prijs. De Britse ambassade te Rome heeft een boodschap ontvangen van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin ver klaard wordt, dat senora Peron, de echtgenote van de Argentijnse President wanneer zij besluit een bezoek aan Groot-Brittann:ë te brengen, te Londen welkom ge heten zal worden, aldus verluidde op de Romeinse ambassade. De Blitse regering heeft op 2 Juni j.l. senora Peron uitgenodigd voor bezoek aan Groot-Brittannië. Sedertdien, tijdens haar reis door Spanje en Italië, hebben veie tegenstrijdige berichten de ronde gedaan omtrent haar eventueel bezoek aan Engeland. Op 9 Juli j.l. verklaarde Lord Davidson, de voorzitter van het comité van ontvangst te Londen, dat het on waarschijnlijk leek, dat Senora Peron de volgende week naar Londen zou komen en dat het niet duidelijk was, of zij nog een bezoek aan Engeland zou brengen of naar Argentinië terugkeren. Amateurs sprint: Bijster en Hijizelendoorn en Bontekoe voor eigen rekening. De achtervolgers zullen na a.s. Zondag aangewezen worden. In het Britse Lagerhuis heeft het conservatieve lid Sir Patric Hannon gevraagd, of er onder handelingen gaande zijn over op name van Spanje in de Ver. Na ties. iOp het antwoord van McNeil, Minister zonder portefeuille, dat er geen onderhandelingen hier over worden gevoerd, vroeg Sir Patric hoe lang deze toestand nog zou voortduren, en hij wees erop, dat „Spanje reeds 10 jaar lang gevochten heeft tegen het bolsje wisme." McNeil antwoordde, dat Spanje nog geen verzoek tot opneming in de Ver. Naties heeft ingediend en hij voegde er aan toe, dat Enge land ieder dergelijk verzoek van Spanje zou bestrijden. Tevens heeft McNeil in het Lagerhuis de geruchten tegengesproken, dat Engeland instemt met de groot- Syrische beweging. De Minister verklaarde, dat de Britse Rege ring in deze kwestie strikte neu traliteit in acht neemt. De eerste van de senie stratos- feerkruisers met 'twee verdiepin gen is dezer dagen in de vlieg tuigfabriek van Boeing te Seattle in de Verenigde Staten gereed gekomen. Ben vlucht van New York naar Londen duurt met dit reuzenvliegtuig, dat honderd veertien passagiers kan herber gen, 11% uur, terwijl Seattle Tokia minder dan vijftien uur in beslag neemt. Een vlucht rond de wereld met deze „stratocrui- sers" kan zo hebben deskundi gen uitgerekend in 67 uur volbracht worden. De vliegtui gen zijn uitgerust met vier mo toren van 3500 pk elk, hebber een kruissnelheid van 615 km en vliegen gemiddeld op een hoogte van 7500 meter. Ze kunnen zon der tussenlanding een afstand van 6700 km overbruggen, hetgeen betekent, dat de 5300 km tussen Amsterdam en New-York gemak kelijk in één ruk gevlogen kun nen worden. De passagiersruimte van de bovenste verdieping van de stra- tosfeerkruiser, die door de Boeing wordt betiteld als „de koningin" van de na-oorlogse luchtvaart", heeft een lengte van twintig me ter en is door middel van een wenteltrap verbonden met de benedenverdieping. Het vliegtuig is van alle mo gelijke comfort voorzien. In de kleedkamers zowel voor manne lijke als vrouwelijke passagiers zijn vaste vv>isro„fels met koud er warm water aangebracht, terwijl electnische scheerapparaten tei beschikking van de luchtreiziger staan. Het is voorts voorzien van de modernste verwarmings- enventi- latie-instaliaties. Het kan buiten rustig twintig graden vriezen, in net vhegtuig echter kan een tem peratuur van twintig tot drie en twintig graden boven nul gehand haafd blijven. Elke negentig seconden is de gehele lucht in de cabine ververst. Een belangrijke veiligheidsfactor bij de s tratos- feerkruiser is, dat bij de grot" snelheid de af te leggen trajec ten vaak gevlogen worden bin nen de limiet van weersvoorspel lingen. De ingenieurs, die de stratos- feerkruiser construeerden, reken den uit, dat de blauwdrukken, die ze gebruikt hadden, een opper vlakte van 54 ha besloegen. De heer J. J. van der Kerff, op zichter van weg en werken bij de N.S. te Zaandam, heeft Maandag middag mt de heren Moos en Bur gers voor de burgemeesters van Zaandam en Koog aan de Zaan, alsmede voor een aantal architec ten en bouwkundigen, een demon stratie gegeven met een nieuw soort bouwsteen. Deze steen, die samengesteld is uit Portlandce- ment en zand, heeft de vorm van een zwaluwstaart. Voor het samenvoegen van de stenen is geen specie nodig, doch wordt een lijmstof gebruikt. Op het ogenblik kan men met de hand 60 stenen per persoon per week maken, maar zodra de machines komen, zal de productie tot 1000 stuks per week worden opgevoerd. De uitvinder heeft reeds octrooi op zijn vinding verkrégen. BRANDSTOFFEN VOOR KANTOR. EN WERKPLAATS. Periodebonnen aangewezen. Met ingang van gisteren geven de bonnen der kaarten WA 707 merkt met „le periode", „2e periode", ,,3e periode" „4e pe riode", ,,5e periode" en ,,6e pe riode", elk recht op het kopen van een eenheid vaste brandstof fen en de bonnen der kaarten WB 707, gemerkt met „le perio de", ,,2e periode", ,3e periode", ,4e periode", ,,5e periode" en ,,6e periode", elk recht op het kopen van vijf eenheden vaste brandstof fen. Deze bonnen blijven tot na der aankondiging geldig. De aandacht wordt er op ge vestigd dat de kaarten WA 707 en WB 707 zijn of zullen worden uitgereikt aan de kleinverbruikers der groepen B, C en D (kanto ren, werkplaatsen enz.), wier rantsoen voor 1947/1948 tenmin ste 12 eenheden bedraagt. i 1-1 at. ie ut)' igef dal; ijf jrinJ sluiy lerlj Wok 3 f Mc k n. 81 '1 de in r el ijl fha Ion ymj «s enl E. .or ooli Ier* "-paf v nd I J mol eid|| Fe| >m* i(j 942 va end val I l1s dejl ijkl eng ;n es ilej sto ja I iod ml

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3