TRIBUNAAL TE TERNEUZEN BINNENLANDS NIEUWS Liefde op het land Herdenking Gulden Sporen slagen ^Vlaanderen. Hevige brand in telefoon centrale te Charleroi. Bevins rede tot het Franse volk Uit de Staatscourant J" MEISJES IN UNIFORM Vriidag is in geheel Vlaanderen op stemmige wijze de gulden sporenslag herdacht. In Antwer pen hadden de meeste kantoren hun personeel na het middaguur vrijaf gegeven. Vele huizen wa ren hier met vlaggen versierd, terwijl hoog op de z.g. hoerentoren het leeuwenvaandel naast de Bel gische driekleur wapperde. Te Brussel had des avonds on der auspiciën van de Vlaamse club een plechtigheid plaats in de Vlaamse schouwtourg. De heer Verbist, Minister van Volksgezondheid, hiield een toe spraak, waarin hij er op wees dat dooi- de gulden-sporenslag de kern werd geboren van wat thans Vlaanderen is. Aan het slot van zijn toespraak werd door de geestdriftige aanwezigen staande het „Lied der Vlamin gen" en „Groeninghe" gezongen. Met ingang van 21 Juli mo gen de Britse dagbladen in niet grotere omvang verschijnen dan vier pagina's, tenzij dopr inkrim ping van de oplaag de nodige hoeveelheid papier wordt bezui nigd. In de komende zes maanden zal voor een bedrag van ruim één millioen pond sterling aan dollars worden gespaard. De Atheense correspondent van het Joego-Slavische -nieuws bureau Tanjoeng heeft er de Griekse regering van beschuldigd, het „verhaal over de internatio nale brigade, welke de Griekse grens zou zijn overgetrokken" te hebben verzonden om haar falen in het bestrijden van de democra tische strijdkrachten te maskeren. In de nacht van Zaterdag op Zondag ds brand uitgebroken in de telefooncentrale te Charleroi. Hoewel de brandweer snel ter plaatse was, kon deze niet ver hinderen, dat de eerste verdie ping, waar zich juist de belang rijkste apparaten bevonden, ge heel uitbrandde. De herstelwerkzaamheden zul len twee maanden in beslag nemen. Gedurende deze periode zal men zich behelpen met een hulpcentrale met zeer geringe ca paciteit. Reeds in 1944 werd de telefooncentrale v»m Charleroi ernstig geteisterd, toen de terug trekkende Duitsers een groot ge deelte der gebouwen in de lucht lieten vliegen. Ter gelegenheid van de 14de Juli, de dag, waarop Frankrijk de bestorming van de Bastille her denkt, heeft de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, een radiorede tot het Fran se volk gehouden, waarin hij uit drukking gaf aan het vaste voor nemen der Franse en Britse Regering om niets meer tussen beide volken te laten komen, dat een scheiding te weeg zou bren gen, Er is in het verleden veel geweest, dat de beide landen ge- icheiden hield, aldus Bevin, doch steeds hebben zij een gelijke po litiek gevoerd, welke was gericht tegen tirannie en op handha'ving der vrijheid. Bevin verklaarde, dat de val van de Bastille en de Franse revo lutie het begin zijn geweest van een grote periode van vrijhei' en hij wees er op, dat vele Engelse denkers en schrijvers toen ter tijd de betekenis van deze gebeurte nissen hebben ingezien. Sinds wij tezamen kwamen, zo ging Bevin verder, hebben wij twee oorlogen gevoerd tegen machten, die de volken der wereld onder hun tyrannie wilde bren gen. Thans zullen wij ons geza menlijk wijden aan de wederop bouw van onze landen en onze nobele politiek voortzetten, niet om anderen te overheersen, doch om met iedereen samen te werken. In de Staatseourant van Maan dag zijn opgenomen een wijziging prijzenbeschikking gezaagd in lands loofhut 1947; wijziging pnj- eentoeschikking overalls, werk broeken, werkjassen en werkhem- den 1947; wijziging prijzenbeschik king huisbrandturf 1947; pnjzen- (beschikking gedeeltelijke doorbe rekening prijzen vaste brandstof fen 1947 en een beschikking be treffende opgaven bedoeld in het landbouwinventarisatiebesluit. Een liefdes-roman van BERT A RUCK DISTRIBUTIEAMBTENAREN VOOR ECON. POLITIE RECHTER. Vrijdag werden voor de politie rechter voor economische zaken te Amsterdam 5 distributie-amb tenaren voorgelegd, diie op inge nieuze wijze, tezamen een complot hadden gesmeed om enige hon derdtallen levensmiddelen-distri butiekaarten te verduisteren. Zij verstopten deze kaarten in hun kousen en sokken en be trokken ook de contöleur en de portier dn het complot. Zij had den dit gedaan volgens hun zeggen om wat hij te verdie nen en brachten de kaarben in de zwarte handel, hetgeen de offi cier verontwaardigd deed opmer ken „waar moet bet naar toe als nu al de distributie-ambtenaren het apparaat belemmeren". De officier van justitie eiste tegen de 4 ambtenaren 1 jaar en 2 "maanden gevangenisstraf met onmiddellijke inhechtenisneming tegen de portier, die de hoofd dader was, 1 jaar en 8 maanden, eveneens met onmiddellijke in hechtenisneming. De politierechter merkte in zijn vonnis nog op, dat het nu maar eens uit moest zijn met dat gesol door mensen die in het distribu tie-apparaat werkzaam zijn. Hij veroordeelde de 4 distribu tie-ambtenaren tot 1 jaar gevan genisstraf en de portier tot 1 jaar en 3 maanden. POGING TOT MOORD. Een agent van politie werd Zondagmorgen in de Grote Visse rijstraat te Rotterdam aange sproken door een vrouw, de 34- jarige J. M. W„ uit de Grote Vis serijstraat, die^hem de medede ling deed, dat zij zoeven na een hevige woordenwisseling haar man met eeni mes in de borst had gestoken. Onmiddellijk werd in de woning van het echtpaar een onderzoek ingesteld, waar men de man, de 35-jarige slager D. G. te bed vond liggen, met een steek in de linkerborst. Het slachtoffer werd naar het Coolsingelzieken- huis overgebracht, waar bleek dat hij niet in levensgevaar verkeerde. De vrouw is gearresteerd. De oorzaak van deze poging tot moord moet gezocht worden in jalouzie. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagavond omstreeks 10 uur is de kapitale boerderij van de landbouwer Scholten in het Om- merveld, te Ommen, afgebrand. Niets kon worden gered. Een 14- jarige jongen uit Zwolle, die op de boerderij logeerde, kwam in de vlammen om. Een 70-jarige land arbeider kreeg zulke zware brandwonden, dat Irj naar een ziekenhuis in Zwolle moest wor den overgebracht. De brand is aangestoken door een inwonende zoon, die pyromarie neigingen heeft. De brandweer uit Ommen verrichtte de nablussing. EEN KORTE VREUGDE. Drie Nederlandse danseresjes, bekend als „De 3 Doriens", zijn van Croydon naar Amsterdam teruggekeerd, na een verblijf, dat zich tot de vlieghaven beperkte. Zij vertelden aan de autoriteiten naar Engeland te zijn gekomen om aan de televisie-afdeling der B.B.C. te werken en dat haar manager de heer Plak was. Zij trachten in contact met Am sterdam te komen om een ver blijfsvergunning voor Engeland te krijgen totdat haar papieren in orde' waren, doch zulks werd ge weigerd. Haar werd geadviseerd om zich zo spoedig mogelijk tot het En gelse consulaat te wenden als zij in het vaderland terug waren. De B.B.C. heeft meegedeeld niets af te weten van de komst der danseresjes. GEKNOEI BIJ DE HANDEL IN OLIE. In de maand Juni 1947 werd door Inspecteurs van de Centrale Dienst voor Economsiche Con trole (C.D.E.CJ een onderzoek ingesteld naar de naleving der distributiebepalingen, betreffende petroleum en donkere olieën, bij een aantal olieleveranciers in den lande. Geconstateerd werd, dat zeer belangrijke hoeveelheden petro leum en donkere olie, zonder voorafgaande of gelijktijdige inle vering van de vereiste distributie bescheiden, door de oliehandel aan zijn afnemers (tussenhandelaren en verbruikers) waren afgeleverd. In totaal werd bij dit onderzoek een levering zonder dekking van bescheiden geconstateerd van rond 98.000 liter donkere olie en 455.000 liter petroluem. Tegen de in overtreding zijnde leveranciers en een groot aantal hunner afnemers werd proces verbaal opgemaakt. de deze aan tot harder werken bij het palen planten en dreigde hij daarbij met insperren en het strafkamp Souburg. Getuige F. A. de Smit, districts opzichter bij 't „Vrrje van Sluis", eertijds hoofd van de plaatselijke O. D„ verklaarde, dat z.'i. De Oude heeft gehandeld in het be lang van de Biervlietse bevol king. Voorts zegt deze get., dat De O. de illegaliteit steunde en anti- Duits gezind was. Get. meent overigens de de zaak een gevolg is van een persoonlijke kwestie. Uit winstbejag heeft De Oude zeker niet gehandeld. De laatste getuige F. A. Cuele- naere, landbouwer en tijdens de bezetting een tijdlang wnd. bur gemeester van Biervliet, ver klaart De Oude te hebben ver zocht toezicht te houden op de palenplanterij, daar hem zelf daarvoor de tijd ontbrak. Besch. was hiertoe eerst niet genegen, doch voor de bevolking van Bier vliet te helpen, aanvaardde hij tenslotte het baantje. Nadat besch. zelf nog heeft verklaard, dat hij heeft gehandeld in het belang van de Biervlietse bevolking en er hier sprake is van een wraakneming besluit het Tribunaal deze zaak voor onbe paalde tijd te schorsen, teneinde later nog enige getuigen te ho ren. De verdediger Mr. Tichelman, ging hiermede accoord. Vorderingen. Zitting van 12 Juli 1947. Uitspraak van de zitting van 28 Juni 1947. Krijn Hamelink te Terneuzen, bijna drie jaar geïnterneerd: 1. internering voor 2% jaar tot 12 Januari 1950; 2. ontzetting rech ten. Zitting van 14 Juli 1947. Uitspraken van de zitting van 30 Juni 1947: Wijlen Elisabeh Maria Carolina de Broek, gew. hebbende te Sluis: geen maatregelen opgelegd. Pieter Marinus Weasels te Axel, reeds 2 jaar geïnterneerd: 1. in ternering voor 2% jaar tot 14 Januari 1950; 2. ontzetting rech ten. Leendert van der Ende te Vlaar- dingen: geen maatregelen opge legd. Rumon Oscar Augustus van Quekelberghe te Groede: geen maatregelen opgelegd Zitting van Zaterdag 12 Juli 1947. De Palenplanterij. De 51-jarige Biervlietse aan nemer Jan de Oude stond terecht terzake dat hij hulp verleende aan de vijand door het houden van toezicht hij het plaatsen van de z.g. Rommelasperges in de gemeente Biervliet, waarbij hij de tewerkgestelde arbeiders aanzet te tot harder arbeid, hen drei gende met insperren in het strafkamp Souburg. Een drie tal getuigen, de gebroeders A. en J. L. Pladdet en W. L. P. de Biaeij, allen landbouwers, ver klaarden onder De Oude te heb ben gewerkt. Volgens hen spoor- Franciscus Augustinus Cuele- naere, 54 jaar, landbouwer te Biervliet, werd ten laste gelegd, dat hij als wnd. burgemeester van Biervliet medewerking heeft ver leend hij het uitvoeren van Duit se maatregelen, voorschriften en bevelen. Dit door het vorderen van fiet sen, dekens, kleding en paarden ten behoeve van de Duitse weer macht, door het oproepen van personen Voor tewerkstelling hij de z.g. palenactie, bij het vellen van bomen, bestemd voor Duitse verdedigingswerken en door het persooiüijk contröleren of de werkzaamheden door de opgeroe- penen volgens de voorschriften werden uitgevoerd. Cuelenaere verklaart op ver zoek van de wnd. Commissaris der provincie destijds het burge meesterschap te hebben waarge nomen en wel om erger te voor komen en de belangen der Bier vlietse bevolking te kunnen be hartigen. Overigens heeft C. de feiten toe uitgezonderd het contröleren en hij kan niet be grijpen, thans terecht te moeten staan, daar vele burgemeesters die precies betzelfde deden, niet worden vervolgd en gehandhaafd blijven. Naar aanleiding hiervan merkt de Voorzitter, Mr. Kegge op, dat in die tijden bet hele burgemees terschap niets anders meer was dan een helpen van de Duitsers. Nadat C. er nog op heeft ge wezen, wél te hebben gevorderd omdat hij hier niet buiten kon, doch de vorderingen zoveel moge lijk te hebben beperkt, is het woord aan de verdediger Mr. G. Tichelman. Mr. Tichelman constateerde, dat vele burgemeesters, die - zij het dan gedwongen destijds ook vorderden en hun mensen tewerk stelden, nog steeds in functie zijn en niets wordt in de weg gelegd. Wat een burge meester wel mocht, wordt blijk baar een wethouder kwalijk ge nomen en hoe korter gedaan, hoe harder de klap. Alhoewel het allerminst plei- ter's bedoeling is, dat ook ande ren voor het Tribunaal worden geroepen, houdt hij er van, niet in de ruimte te praten en feiten te noemen. Zo noeftit pleiter een groot aantal burgemeesters van verschillende Oost- en West Zeeuws-Vlaamse gemeenten, die destijds hun medewerking ver leenden bij het uitvoeren der ■Duitse maatregelen, en gehand haafd hieven, en zal pleiter ver klaringen overleggen waaruit blijkt, dat de burgemeester van Schoondijke op soortgelijke wjjze heeft gehandeld als zijn cliënt, terwijl, als Mr- Tichelman zich niet vergist, deze burgemeester neg wel tot lid van een Tribunaal werd benoemd. Met absolute zekerheid weet pleiter, dat klachten werden in gediend tegen de burgemeesters van Schoondijke en Zuiddorpe, doch daar hoort men niets meer van en die klachten zijn blijkbaar de doofpot ingegaan. Pleiter vraagt zich echter af wie -daar voor heeft gezorgd. Vervolgens wijst hij er op, dat de mede-wethouder, die de zaak aan het rollen bracht, tijdens een kortstondige ziekte van zijn cliënt als wnd. burgemeester optrad en daarbij zelf voor vordering onder- tekende Uitvoerig besprak pi. de gang van zaken tijdens de laatste oor logsmaanden: Als een burge meester uit angst voor zijn baan tje eindelijk wegliep, werd een wethouder bij Dieleman geroepen en er werd dan gedreigd met een N.S.B.-er. Om te redden wat er nog te redden viel werd vaak het baan tje aanvaard en men dient niet te vergeten, dat goede wethouders dikwijls nog zo veel hebben we ten te voorkomen. Pleiter besloot zijn pleidooi met de conclusie, dat het Tribu naal op zijn minst zal moeten overgaan tot het niet opleggen van maatregelen, ,djt mede op rechtvaardigheidsgronden, daai toch ook hier geldt: gelijke mon niken, gelijke kappen. 27. (Nadruk verboden.) Ik zag anders toevallig in de paperassen betreffende de exa mens,zei ik, „dat de examina toren uit 't hoofdkwartier met ■vdel ophebben met zogenaamd nat melken. Er stond, dat ze de voor keur gaven aan droog melken. Ach ja, dat vinden ze tegen woordig zindelijker," zei i^rouw Price toegeeflijk. „Maar ik dacht al dat je toch geen echt stads meisje was! Blijkt dat nu met duidelijk, kapitein?" Kapitein Holiday mompelde iets, dat voor alle mogelijke uitleggin- een vatbaar was, en zijn lange schaduw gleed van de muur en verdween door de deur naar het erf, juist toen Elisabeth en Vic binnenkwamen. Alweer!'1' was het laconieke commentaar van mijn vriendin toen we naar huis terugwandelden. Ik lachte genoeglijk mee, want ik was nogal in m'n schik met het resultaat van m'n eerste po gingen tot melken. ..Elisabeth, dat wordt nog een manie bij je," zei ik waarschu wend terwijl ik langs de weg naar sleutelhloemetjes, speenkruid en wilde viooltjes zocht. „Ik zal blij zijn, als de achtkantige hoer op daagt .Wie?" ,,De kampioen-zwaargewicht, die jou zal temmen, weet je wel," legde ik uit, terwijl ik een paar graspluimen aan mijn ruiker toe- voegde. ,,D© boeman, di6 je klGin zal krijgen! Hij zal je drillen met een smidshamer; dat is de enige manier om een kind als jou te regeren. Hij zal er wel voor zor-, gen, dat je geen enkele particu liere mening meer overhoudt. O, wat zal ik snuiven, als 't zóver is! Ik zal je dan met hèm kunnen plagen inplaats van altijd n^ar jouw nonsens te moeten luisteren. Wacht jij maar." .,Ja, ik wacht, zei Elisabeth grimmig. i ..Alle goeds komt tot hem, die I 'weet te wachten," citeerde ik. Ik vermoed, dat hij op z'n minst maat acht en veertig van schoenen zal hebben! En ze dan naar jouw boofd zal smijten!" Analphabeet. Niet alleen dat de 56-jarige Laurens Moel'ker, fabrieksstoker te Philippine zich zou hébben aangesloten bij de N.S.B. en het N.A.F., hij werkte ook nog voor de Moffen in een glucosefabriek te Barbij en hij zou bovendien nog een briefje geschreven hebben aan de „Beauftragte", met het verzoek de burgemeester van Philippine te willen aansporen, hem Moelker een vacant komende plaats in de vaste kern van de Luchtbeschermingsdienst te geven. Besch. ontkent lid van de N S.B. te zijn geweest en de brief te hebben geschreven, hij is anal phabeet. Ondanks de vele pape rassen welke in het dossier be rusten. blijft M. er bij, dat hij nooit iets met de N.S.B. had uit staan en ook zou niemand anders het briefje voor hem geschreven hebben. Lidmaatschap N.A.F. en het werken in Duitsland geeft besch. toe, al zou dit laatste niet vrijwillig zijn geweest. Mr. Tichelman meende, dat het lidmaatschap N.S.B. niet bewezen was, wat 't lidmaatschap NA.F. betreft, verklaarde pl„ dat wan neer men de honderdduizenden die daarvan lid waren, nog moet berechten, men daarmede in i955 nog niet klaar zal zijn. PI. verzocht geen maatregelen op te leggen. Uitspraak in alle zaken 26 Juli a.s. DE PRIJS VAN ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE APPARATEN. Voor een groot aantal artikelen is reeds bepaald, dat de verbrui- kersprijs op de verpakking of op het voorwerp zelf moet zijn aan gebracht. Dit is het geval met een aantal verpakte levensmid delen, met klompen, lucifers, kunstnijverheidsvoorwerpen, eau de cologne enz. Van de zijde van het Ministerie van Economische Zaken wordt er in liet bijzonder de aandacht op gevestigd, dat dit ook geldt voor electrische huis houdelijke apparaten, o.a. strijk ijzers, straalkachels, theelichtjes, broodroosters, kookplaten, water ketels, snelkokers, dompelaars en scheerbakjes. Bij deze artikelen moet de prijs duidelijk in het me taal zijn geslagen evenals de code- letter van de fabrikant. ACHTSTE HOOFDSTUK. De post in het kamp. Toen we in het kamp terug kwamen, vonden we de bos-meis- jes in de luidruchtigste opwinding over dat opperst moment van de dag: het uitdelen van de post. De éne bestelling, waarmee we per dag verblijd werden, kwam 's morgens, nadat de meisjes al naar hun werk waren, en van het ontbijt af, hadden ze zich al ver heugd op haar brieven en zich in allerlei gissingen verdiept. O, die brieven! De meeste men- sen'hebben wel eens horen vertel len, hoeveel ze betekenden voor de jongens in de loopgraven. Ze betekenden precies hetzelfde voor de meisjes, die oorlogswerk deden in afgelegen gehuchten! Je had ze eens moeten zien wurmen ron dom de leidster, die het pakje post in de hand'hield! „Iets voor mij?" „En voor mij?" Twee voor jou, Krullemie één uit Frankrijk. O kinderen, kijk toch es wat een fijne kiek van die hummels van m'n zuster. Voor tante Vic, met een kusje van Stan is-t-ie niet énig?" riep Vic. ,Voor mij maar vier?" riep het meisje uit Wales, met het rode ,,En voor mij helemaal niks! Is 't geen eeuwige schande?" jam merde Lil. „Hè, toe, Aggie, la-me d'r dan maar een van jou mee lezen „Wacht effe, deze is geeneens voor mij!" kwam Vic weer. „Hij zat 'rtusse. „Mejuffrouw Weare" wie is dat nou weer? O! Onze nieuwe peuter. Hier, Mop Elisabeth nam de brief aan. Ik was verdiept in een vriende lijke brief van Agatha, mijn stief moeder, die besloot met „En ik hoop van harte, dat dit nieuwe avontuur, waarin je je zo hals over kop hebt gestort, geen ver gissing zal blijken," toen mijn vriendin, die naast me stond, op eens begon te giechelen en een uitroepje van verbazing liet ho- ren- T „Joan, stel je voor, Joan! Ja Wie heeft jou geschreven '„Wie denk je?" vroeg ze plage rig, terwijl ze me bij een elleboog meetroonde naar bulten. „Je mag drie keer raden." Een man of een vrouw? Nou, dat hoef ik niet te vragen. Na tuurlijk een vrouw?" Toevallig niet, ditmaal." Wat? Een man?" riep ik uit. „Maar je schrijft nooit aan enig mannelijk wezen ,0 nee? Toch wel." Alleen aan onze huisheer," zei ik. „Alleen aan je voorwereldlijke kolonel!" Elisabeth grinnikte jongensach- tig. „Dadelijk goed geraden, zei ze „Die brief is van de oude kolo nel. Je weet wel dat ik hem laatst geschreven had over die kraan in de bijkeuken, waar we al zo dik wijls reparatie-kosten aan hadden gehad en die we tenslotte in de haast kapot moesten achterlaten. Nu hij is op 't ogenblik weer in 't land met ziekenverlof, schrijft hij, en hij zit op 't ogenblik in onze flat in zijn flat, bedoel ik. Maar binnen heel kort komt hij hier (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2