Een vindingrijke Amerikaanse Vragen aan de Minister Liefde op het land „De ontwikkeling van de Landbouw EUROPESE SAMENWERKING BINNENLANDS NIEUWS De internationale «Graanconferentie MEISJES IN UNIFORM WALLACE waarschuwt republikeinen Ir C. STAF spreekt over Generaal DE GAULLE over Zwarte handel in Bijbels Smokkel van Nylonkousen per vliegtuig. Mrs. Higgins, handelsvertegen woordigster van een Amerikaanse firma in Nylonkousen te Antwer pen, was van oordeel, dat haar omzet niet zo groot was als hij wel zou kunnen zijn, gezien de grote vraag die naar dit begeerde damesartikel in Frankrijk be- Dennis Fitzgerald, de secreta ris-generaal van de internatio nale noodvoedselraad, verklaarde Woensdag bij de opening van de internationale graanconterentie te Parijs, dat een zuinig beheer albsolut noodzakelijk :s, wanneer men wil voorkomen, dat zich in het tweede en derde kwartaal van 1948 voor de eerste maal na de oorlog een ernstige graancrisis zal voordoen. Hij deelde voorts mede, dat: 1. De invoerbehoet'ten .voor gra nen in het seizoen van 1947-^1948 de te verwachten exporten met ongeveer 8 millioen ton zullen overtreffen. 2. De 'invoerbehoef- ten voor voedsel alleen de te ver wachten exporten met 12 mil lioen ton zullen overtreffen en 3. Het tekort aan voedsel en vee voeder het vorige jaar ongeveer 10 millioen ton heeft bedragen. Fitzgerald wees er vervolgens op, dat de invoerbehoeften voor het oogstjaar 1947-1948 ongeveer 50 millioen ton omvatten, terwijl er slechts 32 millioen ton voor uit voer beschikbaar zal zijn. Een commissie van de internationale noodvoedselraad zal moeten be oordelen welk graanverbruik als minder urgent moet worden be sohouwd en in welke mate dit verbruik zal moeten worden be perkt totdat de situatie gunsti ger zal zijn geworden. Fitzgerald drong aan op krach tige en spoedige maatregelen door de verschillende regeringen- Naar hij zeide, zal er slechts zeer weinig graan worden verspild. Een principiële aangelegenheid, die door de conferentie zal wor den behandeld, is de mate, waar in het gebruik van graan als vee voeder dient te worden beperkt, teneinde een minimum peil voor het graanverbruik voor mense lijke te kunnen handhaven, aldus besloot hij. De Weckglazen. Het lid der Tweede Kamer Kort hals vroeg de Minister van Eco nomische Zaken het volgende: 1. is het de Minister bekend, dat grote behoefte bestaat aan z.g. weckglazen, welke behoefte door deskundigen op 4.000.000 glazen van 1 liter wordt geschat 2. is het juist, dat productie door de binnenlandse industrie althans in enigszins belangrijke mate binnen korte tijd ook niet is te verwachten? 3. is de Minister niet van oordeel, dat door het tekort aan weckglazen velen van de moge lijkheid van inmaken geheel of althans in belangrijke mate ver stoken zijn, met het gevolg, dat zij niet, althans slechts in geringe mate, in staat zijn waardevolle producten uit de zomertijd te con- serveren en te consumeren^ in periode van schaarste en weinig afwisseling, alsmede groenten en fruit voor verwijzing naar de mestvaalt te behoeden 4. is het juist, dat aanbiedin gen- uit het buitenland voor de levering van weckglazen zijn ge daan? 5. zo de voorgaande vraag be vestigend wordt beantwoord, is de Minister dan, gezien de econo mische belangen, bereid de mo gelijkheid van invoer van weck glazen te bevorderen? staat. Dies nam zij met de voort varendheid die haar eigen is een bekende Belgische piloot in dienst en huurde a, raison van fr. 1200 per uur een vliegtuig. Op zekere avond steeg het toe stel met een enorme lading Ny lonkousen te Gosselies in België op om korte tijd daarna te St. Quentin in Frankrijk te dalen en hier zijn kostbare last over te geven aan Mrs. Higgins, die zich op dat ogenblik gefeliciteerd moet hebben met haar schrandere idee. Het was zo goed gegaan, dat de ondernemende Amerikaanse be sloot het diezelfde avond nog maar eens te proberen. Alles liep weer even vlot en het vliegtuig keerde eerst laat in de avond naar België terug. Het toestel moest zich naar EJvere begeven, waar het thuis hoorde, doch door gebrek aan ben zine was de piloot gedwongen nogmaals te Gosselies te landen en hier telefonisch hulp te vragen aan het vliegveld Evere, De Rijks wacht van Gosselies vond dit heen en weer vliegen nogal verdacht. Hij voelde de oiloot, die met smart op zijn benzine zat te wachten, eens aan de tand met het gevolg dat deze eeni bekentenis aflegde en gearresteerd werd. Het blijkt dat de geheie aange legenheid nog in der minne kon worden geregeld indien de Ameri kaanse, die net raadzaam heeft geacht in Frankrijk te blijven, het luttele bedrag van fr. 2.700.000 aan douanerechten, fr. 250.000 voor het in beslag genomen toe stel en fr. 1.000.000, de waarde van de Nylonkousen, bereid is te betalen. Behalve de piloot, die vervolgd zal worden wegens het schenden van het luchtvaartreglement, is ook een Italiaanse prinses, die bij dit complot is betrokken, gear resteerd. Een liefdes-roman van BERTA RUCK De vierdaagse staking bij 140 afdelingen van de coöperatie van Zuid-Londen is gisteren ge ëindigd. 4000 Winkelbedienden zijn weer aan het werk gegaan in afwachting van het resultaat van de onderhandelingen over hun looneisen. Het Italiaanse blad Messag- gero meldt, dat de kleinste repu bliek ter wereld, San Marino, een verzoek heeft ingediend tot lid maatschap van de organisatie der V. N. Henry Wallace, de voormalige Amerikaanse Minister van Han del, schrijft in het weekblad „New Republican", dat zolang de Amerikaanse republikeinen „in blinde angst voor sociale vooruit gang in Europa en in het binnen land" leven, het gevaar zal blij ven bestaan, dat het goede in het plan-Marshall ten kwade zal wor den gekeerd. „Het congres i3 aan de wereld verplicht een resolutie aan te nemen, waarin verklaard wordt, dat de Amerikaanse hulp op de volgende voorwaarden zal worden verstrekt: „Dat zij voor alle vredelievende volken bestemd is, dat zij gebaseerd is op de noodzakelijkheid van verhoogde productie en hogere levensstan daarden, dat zij geen politieke inmenging van de V. S. impliceert en dat zij zoveel mogelijk door bureaux van de V. N. wordt ge organiseerd. De mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie zal deelnemen aan de gezamenlijke verwezeniij- king van het plan moet worden opengelaten". Wallace besluit met een beroep op Amerika te bewijzen, dat het niet de wens koestert om de vriendschappelijke betrekkingen van Oost-Europa met de Sovjet- Unie te ondermijnen. 24. (Nadruk verboden.) Toen vertelde ze ons van de anderen, ze onwillekeurig opnoe mend in de volgorde van haar maatschappelijke betekenis. Sybil Wenthworth kwam vooraan. Ze iwoonde op een schitterend buiten en had Londen alleen meegemaakt in het uitgaansseizoen. Het land- igoecl van haar ouders was een droom, zei juffrouw Easton; het *was een oud kasteel met talloze tradities; men beroemde er zich teelfs op het bezit van een van de ontelbare slaapkamers waarin Ko ningin Elisabeth een nacht zcu hebben doorgebracht. Nu lag Sybil's matras vlak naast die van Lil, die meisje-alleen was 'geweest in een van d. e miserabele Villa'tjes, die niet eens een behoor lijke dienstbodenkamer hebben. In de Woensdag te Utrecht in restaurant Esplanade gehouden vergadering van de „Stichting Nederlandse Zelfstandige Handel en Industrie" hield Ir. C. Staf, Directeur-Generaal van Land bouw, een rede over de ontwikke ling van de landbouw in Neder land. Hieraan ontlenen we het volgende. De landbouw kwam zwaar ge troffen uit de oorlog, o.a. door vernielingen, inundatie en een sterk verminderde veestapel. Het pluimvee was vrijwel geheel ver dwenen. Een en ander bracht een verandering van de structuur- der bedrijven met zich mede. In twee jaar is echter al heel veel verbeterd, al zijn er ook gewel dige tegenslagen geweest. Zo doet op Walcheren, Tholen en Schouwen het kwaad van 't zout zich erg gelden. De internationale vooruitzich ten leken veel beter. Wij zouden samenwerking krijgen over de ge hele wereld. Hoewel het idealis me nog wel aanwezig is, ont breekt de uitvoering. De politie ke vooruitzichten zijn somber, zo dat een directe verwezenlijking van de internationale samenwer king nauwelijks nog te verwach ten is. Ir. Staf behandelde daarna de grote betekenis van de landbouw voor Nederland, in de eerste plaats van belang voor de voed selvoorziening. Voor i/s van ons voedsel zijn we afhankelijk van het buitenland en dus is opvoering van de brutoproductie van .het grootste belang. De landbouwen de bevolking, die 20 °/o van het geheel uitmaakt en daarvan het meest stabiele en rustige deel is, moet economisch gezond blijven. De landbouw exporteert, dus le vert deviezen. Ongeveer de helft Naast Lil sliepen achtereenvol gens een meisje uit een conser- venfabriek, een studente aan het conservatorium 'twas bijna precies hetzelfde, zeiden die twee altijd een domineesdochter en Vic, het achterbuurtkind. In iedere groep meisjes is er al tijd één, die onwillekeurig de lei ding neemt, omdat haar fris ini tiatief en haar onvermoeibare vi taliteit haar daartoe het recht schijnen te geven. Hier was het Victoria Jelks, de Jielpster in haar moeders groentekraampje, die als de bruikbaarste, vindingrijkste en flinkste van het hele gezelschap gold. De leidster overlegde met haai-, Sybil vroeg haar om raad. En toch behoorde zij tot die klasse die op Zondagen de parken bevolkt en ongenietbaar maakt, tot die steeg jesbewoners met hun grauwe, bloedarme vezichten, lelijk en on aantrekkelijk door. het ongezonde leven in de rokerige, bedompte stad Het verblijf op het land, de frisse lucht, bet gezonde werk hadden haar alles teruggegeven, wat de natuur haar oorspronke lijk had toebedacht: stev'ge spie ren, een Juno-figuur en een teint van de deviezen wordt door de landbouw geleverd. De vooruitzichten besprekend, was Ir. Staf van mening dat het heel moeilijk is, aan de hand van de geschiedenis plannen te ma ken. Daarvoor is het verleden te onzeker. Mogelijkheden zijn er echter zeker. Nederland bevindt zich tussen de dichtbevolkte landen van West-Europa en, dus midden in een groot consumptiegebied. De organisatie, het transport en de handelsgebruiken zijn bij ons goed ontwikkeld en wij staan daarin zelfs vooraan. Spr. is van mening, dat bjj de plannen op langen termijn, die gemaakt worden, de mogelijkhe den van het ogenblik aangegre pen moeten worden. Met voor beelden als de export van gecon denseerde melk naar Achter-In- dië en die van pootaardappelen toont hij het grote belang aan van „er het eerst bij te zijn." Handel en industrie moeten de vitaliteit hebben om de mogelijk heden te benutten, maar dan moet daarbij ook de landbouw gesteund worden. Aandacht moet wórden besteed aan buitenlandse markt analyse, maar vooral aan verla ging van de productiekosten. Dit laatste vormt het kernpunt van het landbouwbelang. Men spreekt wel van een zesjarenplan, maar in werkelijkheid is het zeker een 25-jarenplan. De diverse gege vens voor dit toekomstplan, be stemd voor lange termijn zijn al len voor de eerste 5 6 jaar uit gerekend. We kunnen tot verla ging van de productiekosten ko men door mechanisatie, cultuur technische werken en bedrijfs economie. Deze drie onderdelen zijn in het komende landbouwplan opgenomen. Generaal De Gaulle heeft op een lunch van de Brits-Ameri kaanse persvereniging verklaard, dat een nauwe samenwerking tussen Engeland en Frankrijk nodig is om te komen tot een werkelijk betrouwbaar en doel matig opbouwplan voor Europa. Hij voorspelde, dat voor Frank rijk de dag nabij is, waarop het de pogingen tot eigen reorgani satie met succes bekroond zal zien. De Gaulle waarschuwde voor een totalitaire ideologie als de Russische, die overal in de we reld de beschikking heeft over georganiseerde groepen. Als men de dingen op hun beloop laat, al dus De Gaulle, zal Europa vroeg of laat worden opgeslokt door een hegemonie die zijn karakter en glorie zal doen verdwijnen, terwijl de rest van de wereld in een verschrikkelijke oorlog zal worden betrokken. Zonder een werkelijk verenigd Europa, dat het evenwicht tus sen twee grote mogendheden kan bewaren, is de vrede hij voorbaat verloren. Ook Duitsland, Italië en alle voormalig vijandelijke lan den moeten zich achter elk plan voor een verenigd Europa scha ren. Niemand miskent het grote belang van het voorstel van Marshall, wiens initiatief en voor uitziende blik van grote betekenis kan zijn, juist omdat het gaat om een beroep op Europa tot grotere solidariteit. Wij kennen de waarde van de vrijheid en het is aan ons te ant- GeneraaT woorden, Gaulle. aldus De Ook in Zuid-Afrika bestaat er een zwarte markt, vooral in de wijken der grotere steden be woond door naturellen. Gewoon lijk geldt de handel voedselwaren waaraan een tekort bestaat en die voor de naturellen vrijwel niet te 'koop zijn op de open markt. iln Kaapstad bestaat zelfs een zwarte handel in bijbels, waar naar grote vraag bestaat onder naturellen, die tot kerkgenoot schappen behoren. De prijzen wa ren ongeveer tien maal zo hoog als normaal. als een appel. Ik peinsde over dat wonder, dat ik voor m'n ogen zag. Voor deze vroegere stadsmeis jes bestonden bovendien de scha duwzijden van het buitenleven niet: de beruchte saaiheid en een zaamheid. Hoe konden ze zich ook eenzaam voelen of zich ver velen in dit gezellig, vrolijk ge meenschapsleven Geen wonder dat ze het vergeleken met hun zonnige schooljaren! Het was al leen nog veel vrijer, veel interes santer, met z'n wereld van nieu we ideeën en de frisse kijk, die men op de dingen kreeg door die wonderlijke vermenging der klas sen. „Waarom," vroeg Elisabeth zacht, „hebben ze zich allemaal aangesloten?" "O! Ze geven verschillende re denen op," antwoordde de leidster: „De ene geeft zich op, omdat haar vriendin zich heeft opgege ven. Lil had genoeg van het dui zendpoot-spelen wat ik haar werkelijk niet kwalijk kan nemen. Een ander hoort weer, hoe gezel lig het leven hier is en het i s gezellig, al moeten we ook nog zo hard werken, als we het ZIJN BRUID VERMOORDj, De Leeuwarder rechtbank kreeg Woensdag een zaak te be handelen, van A. Kaper, 28 jaar, verdacht van moord op zijn bruid. Op het bureau van politie te Leeuwarden vervoegde zich in de late avond van 20 Mei j.l. de 28- jarige visventer A. Kaper, wonen de te St. Jacobi-Parochie. Hij vertelde even te voren in de z.g. Joden landen zijn verloofde van het leven te hebben beroofd. Wel ging de man met de politie mede naar de plaats van het mis drijf, waar hij de plaats aanwees, waar hij de vrouw, de 25-jarige Franske de Fries uit Leeuwarden, met wie hg in ondertrouw stond, had verdronken. Ter zitting vertelde verdachte, dat zijn a.s. vrouw te water was geraakt en dat hij haar toen in de nek heeft gegrepen en zo lang onder water heeft gehouden tot zij geen teken van leven meer gaf. De verhouding tussen verdach te en zijn toekomstige familie bleek niet erg vredelievend, want behalve deze moord was verdach te ook nog ten laste gelegd be dreiging met doodslag van de vrouw van J. Groene veld te St. Jacobi-iParochie Dit laatste feit achtte de Officier van Justitie echter niet bewezen. Voor het eerste feit vorderde hij een gevangenisstraf van veer tien jaar. Mr. Buiel, de verdediger, be pleitte clementie. EERSTE KAMER. Wetsontwerp „Vermogens heffing ineens" aangeno,men. Het wetsontwerp Vermogens- hefifng ineens is door de Eerste Kamer aangenomen met 23 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de Partij van de Vrijheid en de Christelijk Historische Unie. TWEEDE KAMER. Ziektewet en Invaliditeitswet; De Tweede Kamer heeft Don derdagmorgen zonder beraadsla ging of stemming het wetsont werp tot wijziging der Ziektewet en der Invaliditeitswet goedge keurd. UIT DE STAATSCOURANT. In de Staatscourant van Don derdag is opgenomen: een twee de wijziging van de regeling van lonen en andere arbeidsvoor waarden voor de zuivelindustrie. DODELIJK ONGEVAL. Toen de heer Van R. te Veenen- daal met zijn handwagen zijn werkplaats uitreed werd hij door een passerende auto van de fa. Van W. gegrepen. Zwaar gewond werd hij opge nomen in het Julianaziekenhuis, waar hij aan de 'bekomen ver wondingen overleed. ZEILJACHT VERGAAN. Dezer dagen raakte tijdens een storm een zeiljacht uit Baarn in de buurt van Marken lek, waar door het onbestuurbaar werd. De vijf opvarenden, allen, af komstig uit Amersfoort, kwamen in nood en juist op tijd werden de noodseinen opgevangen door het Meppeler motorschip ,,,De Landlbouwbank". Men zag kans de drenkelingen aan boord te krijgen. Het jacht werd op sleep touw genomen, maar bij Schok kerhaven verdween 't in de diep te. Nadat de opvarenden ln Zwartsluis waren verzorgd, kon den zij naar huis terugkeren. DRIEJARIG KIND ONDER VRACHTAUTO. De driejarige Adrianus Arb- man uit de Wolstraat te Rotter dam kwam Woensdagmiddag on der het rechterachterwiel van een auto terecht als gevolg van het feit, dat hij aan de zijkant van de auto was gaan hangen, toen deze stilstond. De chauffeur die niets bemerkte, reed weg, waarop het kind losliet. Met ernstige inwen dige kneuzingen is de jongen naar het Sophia-kinderziekenhuis overgebracht. KOEIEN ATEN VAN VERGIFTIGE STRUIK. Nadat van landbouwer E. J. van Ginkel jn de Schalm onder Renswoude een zijner koeien vrij plotseling was overleden, werden de andere dag weer enige beesten ziek. Hun toestand werd van dien aard, dat op bevel van de dieren arts 6 stuks moesten worden af gemaakt. Vflf dieren zijn nog ernstig ziek. Men veronderstelt, dat de koeien, van de langs het weiland staande vergiftige struik kraaien- bes (sporkenhout), door de boe ren „erik" genaamd, hebben ge geten. Een gedeelte van het vlees is opgezonden naar de 'Rijkskeu ringsdienst te Utrecht. Vermoe delijk zal de gehele veestapel van deze boer moeten worden afge slacht. onder elkaar niet gezellig had den! Weer een ander vindt het schande, dat wjj minder zouden doen, dan de Franse vrouwen. Eén meisje zei eenvoudig: „Ik heb zes broers aan het front." Er kwam een brok in mijn keel, toen ik dat hoorde. Ik dacht aan miin <ygen broers. Jack, die in '15 met zijn schip in de grond werd geboord Guy, die al drie jaar in Frankrijk was, en Victor, de jongste van allemaal, die juist als vliegenier daarheen vertrok ken was. Wat voor 'n soort zus ter hadden die dappere jongens? Ik was niet veel waard, bij hen vergeleken! Ik had geen fut en geen doorzettingsvermogen, Ik had op 't punt gestaan, het Land leger vaarwel te zeggen, nog vóór ik er behoorlijk mee had kennis gemaakt. Ik was daar nog steeds over aan 't piekeren, toen, lang na het commando „Lichten .uit!" al de meisjes al genoten van haar ge zonde slaap. Maar Elisabeth, wier matras vlak naast de mijne lag, hoorde me. Ze kroop in het donker naar me toe. „Joan! Wat scheelt er aan? Waarom huil je?" fluisterde ze „Ben je boos, omdat ik je ge plaagd heb met die vermaledijde Harry?" „Nee! O, nee," fluisterde ik te rug. ,,'t Komt alleen maar door dat ik ik schaam me zo over mezelf! Heb ik vanmorgen niet op het punt gestaan, de hele boel erbij neer te gooien? Dat zou ik nü v°or geen geld van de wereld meer doen! Nee, al blijf Ik me verder m'n hele leven lang stijf voelen, ik zal doorzetten! Vijf minuten geleden heb ik mijn besluit genomen." „Dat had ie al eerder gedaan" mompelde mijn vriendin, terwijl ze terugkrabbelde naar haar ma tras. „Dat deed je vanmorgen al, toen die jonge man zei „O, laten we ophouden over die irriterende jonge man," viel ik haar in de rede. „Ik mag lijden, dat ik hem nooit meer zie." Maar terwijl ze zich in haar dekens rolde, zei Elisabeth slape rig, doch met overtuiging: ,.Je zult hem terugzien, vóór we drie dagen verder zijn!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2