I Dienstplictitvoorzieninen reTafdrSsw= Sffigei BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE ik I1 Buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet Liefde op het land f |öfl P [o1H| HULP BiTdI OOGST Havenarbeiders weigeren nog steeds Ned. schepen te laden Builenpest in Haïfa Öted vloir J dom AANSLAG MET HELSE MACHINE TE BREDA. Een vliegende schijf gevonden I" MEISJES IN UNIFORM f€l be TWEEDE KAMERj. De Tweede Kamer heeft Woens dagmiddag de behandeling van het wetsontwerp tot invoering van een buitengewoon pensioen voor deelnemers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten be trekkingen voortgezet. Aan de orde kwam de stem- ming over het amendement-Koe- nen om het maximum van de pensioengrondslag op bOOO te brengen. Nadat de heer Van der Goes van Naters (Arta.l en mevr. For- tanier—de Wit (Vrijh.) hun stem tegen hadden gemotiveerd, werd het amendement verworpen mei Aan de Memorie van Antwoord nopens het ontwerp van wet tot bekrachtiging algemene maat regel van bestuur betreffende dienstplichtvoorzieningen, gericht aan de Eerste Kamer, is het vol- erende ontleend: Omtrent de vrijstelling wegens ibroederdienst zijn de alvemene beginselen neergelegd in de aan de orde zijnde algemene maat regel van bestuur. Ten aanzien van de wijze van uitvoering hebben de Ministers van Oorlog en van Marine hun inzichten bij de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer zo in den brede uiteengezet, dat zij meen den te mogen vertrouwen de beide Kamers daarmede volledig in staat te hebben gesteld zich een oordeel over hun bedoelingen té vormen. De duur van het verblijf in werkelijke dienst is een onder werp, dat buiten het terrein van deze algemene maatregel van be stuur ligt, die ten aanzien van degenen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn, slechts bepaalt, dat, wanneer de normale oefeningstijd ten einde m, ook he verdere verblijf in werkelijke dienst als eerste oefening wordt be schouwd Andere dan formele redenen zijn daaraan vreemd p de duur van dat verblijf heeft het g6^ commissie van rapporteurs der Eerste Kamer heeft gemeend met de mededeling van dit ant woord aan de Kamer haar eind verslag te kunnen sluiten. 72 tegen 9 stemmen, die der C.P.N. Het amendement der commissie van rapporteurs om ten aanzien van de weduwenpensioenen toe te voegen dat voor een weduwe met kinderen 70 van de eerste ƒ2000, 60 van de volgende 1000 en 55 van het overige gedeelte van de pensioengrond slag verleend zal worden, werd verworpen met 47 tegen 34 stem men. In verband met de Dinsdag aan gebrachte wijziging om 750 vrij te laten heeft inmiddels de rege ring een nadere wijziging nodig aangebracht. Vervolgens kwam aan de orde het amendement van de heer Roosjen beogende de weduwe, die aangeslagen is in de inkomsten belasting naar een inkomen van meer dan 6000 niet in aanmer king te doen komen voor een buitengewoon pensioen. T De heer Hoogcarspel (C.P.N.) bepleitte de wenselijkheid het ontwerp terue: te nemen op dat de regering of leden der Kamer een ander ontwerp kannen ind'enen, dat de ereschuld aan de vcrzsts- slachtoffers op andere wijze af lost. Het amendement worcu ver worpen met 55 tegen 26 stem men. Het wetsontwerp is daarna zonder hoofdelijke slimming goedgekeurd. Het algemene werkcomité der Belgische Binnenscheepvaart- organisaties heeft zich met een telegram tot de Minister van Openbare Werken gewend waar in het o.a. protesteert tegen het feit nop; geen antwoord te heb ben ontvangen op de voorstellen met betrekking tot het verschil in sleeploon van de Ruhrha/ens naar Nederlandse en Belgische havens. Op uitnodiging van het Bureau Oogstvoorziening van het Depar tement van Landbouw heeft de Nederlandse Jeugdgemeenschap enkele maanden geleden een op roep tot de jeugd gericht om zich beschikbaar te stellen voor de oogstwerkzaamheden; speciaal voor het rooien van pootaardap- pelen. 2000 Jongeren hebben zich aangemeld, waarbij enkele groe pen van meisjes. De aanmeldings termijn is nu gesloten. Onder lei ding van een groepsleider worden de jongeren in ploegen van 25 in kampen of barakken onderge bracht, welke door het Bureau van Huisvesting van de D.U.W. zijn ingericht. Van 14 Juli tot 2 Aug. en van 416 Augustus zul len de jongeren in verscheidene delen van ons land bij de oogst assisteren. De jongeren zullen onder de zelfde voorwaarden werken als de losse landarbeiders, zodat zij na aftrek van de kosten voor voe ding ongeveer 2,50 tot 3 gulden per dag zullen verdienen. In Melbourne hebben de haven arbeiders Dinsdag nog stee&s ^e- weigerd Nederlandse schepen te laden, ofschoon de algemene s - cretaris van hun vakbond, James Healv heeft aangekondigd, dat het Verbod tot laden was opge- heNederlandse soldaten gaan door met het laden van de „Tjibesar Het hoofd van de medische dienst in Palestina heeft medege deeld, dat in de Palestijnse haven «aïfa die meer dan 160.000 m woners telt, builenpest is mtge- brTotndusver zijn reeds 14 perso nen door de ziekte aangetast. Palestiff lezondSautoritei- ^ratn^e^so^en^e om de verbreiding der - tegen te gaan, zijn een ratten- -iacht op grote schaal en het be spuiten van gevaarlijke plaatsen met insectendodende vloeistoffen. BLIK NIET BESTEMD VOOR verpakkinigsdoeleinden 'Pudding- en custardpoeder, soepen, chocolade, chocoladepas ta cacaopoeder, stroop, honing, künsthoning, mosterd, rijst, gort en producten waarin rijst en gort zijn verwerkt, en honden- en kat- tenvoeder zullen met ingang van 15 Augustus as. niet meer in blikverpakking voorhanden mo gen ziin dan wel verkocht wor den, tenzij, resp., bij consumen ten voor gezinsverbruik bestemd of door degenen, die over een daartoe strekkende vergunning beschikken. Een en. ander op grond van de „Verordening ver bod voorhanden hebben en afleve ren van sommige in blik verpakte producten". Het voorschrift sluit aan op een reeds bestaand verbod, be houdens vergunning, tot het z.g. inblikken van (verwerkte) pro ducten van de akkerbouw en be- ooet een einde te maken aan een niét noodzakelijk gebruik van blik voor verpakkingsdoeleinden. Men weet, dat blik uitermate schaars is, zodat, waar mogelijk, voor verpakkingsdoeleinden ge bruik gemaakt moet worden van ander materiaal dan blik. Voorraden van de genoemde producten in blik, welke op 1 Augustus a.s. nog niet bij ln_ dustrie en handel geruimd zijn, dienen vóór 4 Augustus 1947 te worden opgegeven aan het hoofd bedrijfschap voor akkerbouwpro ducten. Tot nu toe onbekende dader (s) hebben, door middel van een helse machine een aanslag gepleegd op het café Suisse van de heer Voe ten, gelegen op de hoek van de Toren- en Kerkstraat, in het centrum van Breda. Van deze aanslag is de 26- jarige electriën L. de Laat het slachtoffer geworden. De dader (s) moeten de voor bereidingen rustig hebben kunnen treffen. Des nachts is men het café binnengedrongen en heeft men de stoelen, het buffet en de lambrizering met gele verf be klad. Men heeft toen een projec tiel aangebracht aan de binnen zijde van de cafédeur, die toe- zang naar buiten verschaft. Toen de heer De Laat die met zijn ouders boven het café woont, zich des morgens via deze deur naar zijn werk wilde hegeven, is hij in contact gekomen met het projectiel, waardoor izich een hevige ontploffing voordeed. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij kort daarna is overleden. Het slachtoffer stond zeer gunstig bekend. Het onderzoek, waarbij ook aanwezig was Dr. Froent- jens, deskundige uit Den Haag, heeft nog niet tot tastbare resul taten geleid. De schade in het cafe beperkt zich tot enige gesprongen ruiten. UITVOER VAN KAS- EN VET PLANTEN NAAR ENGELAND. Het Engelse Ministerie van Landbouw zal gedurende de perio de van 1 Juni 194731 Mei 1948 de import van kas- en, vetplanten uit Nederland tot een totale waarde van 20.060 dollar resp. 5.000 dollar toestaan. Aan Engelse importeurs, die in het bezit zijn van kassen, zullen invoerlicenties worden verleend tot een bedrag van 150 dollar per importeur. De invoer wordt beperkt tot de volgende soorten: anthurruim, begonia rex. bego nia, bromelia, croton, cyclamen, hydrangea, primula obconica en varens. De zendingen moeten vergezeld gaan van certificaten van de Plantenzdektenkundige Dienst. GELEGENHEID TOT HAZARDSPEL. Door de recherche werd Dins dagavond een inval gedaan in een perceel aan de Van Merlestraat te 's Gravenbage, waar gelegen heid tot hazardspel werd gegeven. Vijftien personen werden om de speeltafel aangetroffen. Allen zijn met uitzondering van de tankhouder na verhoor vrijgela ten. De roulette met toebehoren en een bedrag aan geld werden intoeslag genomen. Ooik fiscale recherche was hij de inval aan wezig. BRUIDSPAAR ONDER DE BIJL Dezer dagen werd in Ossen- drecht een bruidspaar aan de in gang van het stadhuis opgewacht door een aantal stoere kerels, ge wapend met bijlen en zagen Het drama liep minder bloedig af dan het aanvankelijk teek. De bijlen en de zagen moesten slechts dienst doen om het bruidspaar de nodige eer te bewijzen. De brui degom was namelijk employé var een Bergen op Zoomse houthan del. CIRCUSPAARDEN ONDER DE HAMER. De belangstelling was groter, dan de kooplust tijdens de veiling van de paarden uit het voormalige circus Giezen. In één der stallen van het Haagse Atoatoir werden ruim 45 paarden stuk voor stuk voorgeleid en verkocht. Enige gezamenlijk gedresseer de groepen werden daarna te samen geveild. Namens het Zwit serse circus Knie werden de der tien „Friese zwarten" van Gie zen voor 11.000 (inclusief kos ten) aangekocht. Circus Strassburger was alleen in de markt voor een schimmel. Andere buitenlandse circussen waren niet vertegenwoordigd, vermoedelijk," omdat zij niet over deviezen konden beschikken. De prijzen bleven daardoor laag. Voor enkele uitzonderlijk mooie exemplaren b.v. raspaarden werd door particulieren als de Amster damse Rijtuigmij een goede prijs besteed. Veelal echter bleef de prijs per paard aanzienlijk beneden de f 1000. Naar ruwe schatting heeft de inventaris van circus Giezen amper een halve ton opgebracht, terwijl men in de afgelopen weken de gehele levende have met tui gen voor ƒ80.000 kon krijgen. Enige kleine Nederlandse cir cussen en kermisbedrijven hebben enkele der dieren ter veiling aan gekocht. Een note gaie van deze veiling was het circuspaard „Dries', een rekenwonder, dat als de „Lief- tinck van de dierenwereld' werd aangekondigd. Deze „'gehoefde boekhouder" bracht 1200 op, hetgeen, gezien de gemiddelde prijzen, lang niet slecht was. ZWEEDS JACHT BEHOUDEN. Dinsdag is op het Bornrif bij het eiland Ameland het Zweedse jachtje „Akka" uit de koers ge raakt. De motor-strand-redding- boot „Abraham Fock" heeft het jachtje naar het Amelander Gat geloodst, waar het voor anker is gegaan en enkele dagen zal blij ven liggen. Aan boord bevonden zich drie personen, een vader met zijn dochter en haar vriendin, die van Gothenburg in Zweden op, weg waren naar Engeland. AUTORUS RIJDT IN SLOOT,. Gisterenmorgen om half negen is tussen St. Maartenbrug en Burgerbrug een Naco autobus, van de dienst Den OeverScha- genlAlkmaar, in een sloot gere den. De bus, die stopte om een passagier in te laten, draaide plotseling naar de linkerkant van het wegdek. Met een forse zwaai van het stuur poogde de chauf feur de bus naar rechts te draaien, doch hp deed dit met zo'n kracht, dat de bus in een grote sloot aan de rechterkant gleed. Eén der passagiers, die het ongeluk zag aankomen, zag kans tijdens de val uit de bus te komen en sloeg met een in de sloot drijvende klomp een der ramen, stuk, waardoor alle passa giers de bus veilig konden ver laten. Slechts de laatsten, die uit de bus kropen, kregen een nat pak. De Oostenrijkse vereniging in Stockholm heeft bij het Oosten rijkse gezantschap aldaar protest aangetekend, dat de Zweedse filmster Zarah Leander in de herfst van dit jaar in Wenen voor de film zal spelen, wegens de nauwe betrekkingen, welke zij vroeger met het Reichspropagan- da-ministerie heeft onderhouden. Bij haar terugkeer in Zweden in 1943 verbood men daar haar op treden en de films waarin zij speelde. Door de Amerikaanse leger- lucfhtmacht is medegedeeld dat op een ranch bij Roswell in Nieuw-Mexico een „vliegende schijf" gevonden is. Het voor werp is thans in het bezit van het leger. De vondst geschiedde in de vorige week, aldus verklaar de luitenant Warren Haugt, in lichtingen-officier van het mili taire vliegveld van Roswell. Het voorwerp is, na onderzoek op het vliegveld van Roswell, aan hogere instanties doorge geven. Bijzonderheden werden niet medegedeeld. Brigade-Generaal Roger Ra- mey, commandant van de achtste luchtvloot, die haar hoofdkwartier te Fort Worth (Texas) heeft, heeft via de omroep van Fort Worth medegedeeld, dat het my sterieuze object, dat op een boer derij in de buurt van Roswell (New-Mexico) gevonden is, een .weerballon" is, van bet type, dat door 80 weerkundige stations in de V. S. wordt gebruikt. Een liefdes-roman van BERTA RUCK LANDBOUW JONGEREN- GEMEENSCHAP „ZEELAND". Honderdveertig boerenzoons en -dochters zijn thans gast van de Landbouw. Jongerengemeenschap „Zeeland". Zij arriveerden Dins dag in de provincie en hebben Woensdag vanuit Schouwen, St. Philipsland, Tholen, Noord- en Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen, waai' zij zijn gehuisvest, trips gemaakt. Een en twintig Friezen, die door de streek Walcheren van de L. J. G. zijn ontvangen, bezochten Woensdagmorgen Zuid-Beveland, waar een kwekerij en de veiling te Kapelle in ogenschouw werden genomen, terwijl 's middags Vee- re, Westkapelle, Vlissingen en de Zuidwatering, het meest ge teisterde gebied van Walcheren, werden bezocht. In de Zuid watering werd een van de nood- boerderijen bekeken. De dag wei d in Middelburg besloten met een gezellige avond. Heden vindt in Goes een landdag plaats. BEZOEK VAN BELGISCHE BOEREN. Ruim honderd Belgische boeren hebben een bezoek gebracht aan Zeeuws-Vlaanderen, waar zij ver schillende agrarische bedrijven hebben bezichtigd. Te St. Jansteen werd het pomp station van de Zeeuws-Vlaamse Waterleiding bezocht. (Nadruk verboden.) 23. Ik keek eens naar m'n onder jurk De crêpe en de linten kleef den inderdaad aan me Wat méér zegt, ze voelden aller axe kU aan, nu ik niet langer in be jflSS Ten'gemene kou oplope in die lorre," lei Vic ongezouten, en Sybil, die een handdoek om mijn schouders had geslagen, viei haar wat gematigder, bij. Bij het werk, dat je nu te doen krijgt, kun je eenvoudig- niet meer dezelfde kleren dragen, als toen. je de hele dag stilzat! merkte ze op. Wol kan ik anders met aan m'n huid velen, hoor!" protesteer de ik. „Ik ga nog Uever dood aan een „gemene kou"!" ,Je behoeft geen wol te dra gen," stelde Sybil me gerust, ter wijl ik houterig in m'n badpak stapte. „Hoewel echte sportlui be weren, dat er niets gaat boven een trui op je blote lichaam. Ze smalen op onze manier van kleden: drie of vier laagjes zij en kant en dan een jumper er overheen waaraan je op die manier geen steek hebt. ilaar weet je, wat jij moet hebben Van die luchtige, soepele tricot spulle tjes, die vlug drogen en de lucht doorlaten tot je huid. Ik zal je twel een en ander van mij lenen, dan kun je intussen zelf wat be- stellen." „En dan leg je je duifies maar netjes weg voor de Zondag, be sloot Vic. „Nou, klaar? Ze nam ons ieder bij een arm en stormde met ons de barak uit, over het groene grasland aan de achterkant van het kamp. Voor ons uit holden nog twee meisjes, met blote voeten onder haar wijd-uitwapperende Landle ger-jassen, en een derde met een festreepte hadmantel aan, ovei het bemoste pad. Van achter TERNEUZEN. Heropening zaak. Na een tijdelijke sluiting van ongeveer 8 weken werd Woens dagmorgen de manufacturenzaak van de Fa J. Boerbooms aan de Kersstraat alhier opnieuw in ge bruik genomen. De tijdens de sluiting geheel gemoderniseerde winkel biedt een keurige aanblik, alles is in frisse tinten gehouden, waartegen de fraai eikenhouten betimmering bijzonder voordelig uitkomt. Bij de heropening hield de heer Boerbooms een korte toespraak, waarbij hij hulde bracht aan de architect en allen, die medege werkt hebben om alles in zo'n kort tijdsbestek tot stand te bren gen. Onnodig te zeggen, dat de zaak geducht in de bloemetjes was gezet en dat de belangstel ling van de zijde der dames voor de aanwezige textielwaren, deze eerste dag reeds buitengewoon groot was. De dienst verlaten. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nam Woensdag de besteller bij de Pro vinciale Stoombootdiensten, de heer J. Bedet, na een diensttijd van 33 jaren, afscheid van zijn betrekking, waarbij de directeur dezer diensten, de heer G. J. de elzenstruiken in de laagte klonk plassen en luid gelach. We volg den de anderen tot waar het gras veld schuin afliep naar de dartele beek, helder als kristal, die tus sen de bemoste oevers kleine wa tervalletjes' vormde, vanwaar de meisjes konden duiken in het el fen meertje, dat haar beeld weer- kücitste. Het was de enige badkamer, die het kamp rijk was, We moesten er dan in vredesnaam maar eens lekker in ploeteren! Elisabeth, die aan de kant stona te bibberen, zei: „W-we kunnen geen van b-bei- den zwemmen, weetje oooh. ze brak af met een klagelijke gil. Vic had haar, zacht maar ferm, ónder water geduwd. Ik sprong er zelf maar in, vóór ze mij te pakken kon krijgen, ter wijl de anderen krijsten van t la chen. Het eerste ogenblik was af schuwelijk. Toen begon ik heer lijk te tintelen en te gloeien en Voelde me heel bëhagelijk Oo Elisabeth scheen zich wel te kun nen schikken. Vic beloofde, dat zij en Sybil ons wel gauw zouden leren zwemmen. Ziezo, vandaag moete jullie dr In en d'r uit, meer niet," decre teerde ze. „Hier is de banddoek nou maar boene zo hard jullie kenne. Ik zal je wel 'n handje helpe." Nog enigszins verbijsterd, maai heerlijk warm, zaten we in onze jassen onder een elzenstruik en keken naar het geplas van de an deren tot het tijd werd voor het souper. En toen het was waar lijk, of we de hele dag nog mets 'gehad hadden of we het voed zame middagmaal op de boerderij Unaar gedroomd hadden... Zodra de bel ging, stormden we, oruze erbarmelijke stijfheid gehee» vergetend, terug naar de barak. Later op de avond zaten Elisa beth en ik te praten met juffrouw Easton, die, terwijl de kampmeis- ies spelletjes deden, lazen, naai den of dansten, juist als de vorige dag, ons varOallemaal iets vertel- de Ze begon, met 'haar eigen ge- schiedenis. Vóór ze hier kwam, was ze in een munitiefabriek ge weest, waar ze tien uur per dag werkte op een tien meter hoge ijizeren brug, die danste en trilde door de hitte van een rij ovens er juist onder. Ze zei, dat 't precies 'n gevoel was, of je op een vul kaan stond, die op 'tpunt was, uit te barsten. Het was te begrij pen, dat haar gezondheid 't afge legd had. Ze had zich toen opgegeven voor de houtvesterij, zonder er eignnlijk enig idee van te hebben, wat dat wilde zeggen... Elisabeth werd ge woon bleek bij haar verhaal. Ze hadden haar aan 't zagen van boomstammen gezet met een ge trainde „oudejaars." Vijf en twin tig stammen werden beschouwd als een dagtaak. Middenin dedrie- en-twintigste was ze zonder com plimenten flauw gevallen. Ze had zich later naar haar bed gesleept en was er de eerste» drie dagen niet uitgekomen. Nu kon ze alles, wat ze maar wilde klimmen als een kat of rennen als een hert. „Iedere dag voel ik me fikser en gezonder," zei ze glimlachend. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2