f r IP E i ANTWOORD Republiek De Veiligheidsraad over Balkancommissie Santoso richt zich tot Sjahrir Het plan-Marshall Hieuws Ut enk tepels Siuf ke ïA I p§ rj - p| De Belgische Koningskwestie 1 1M 81 i 3 DONDERDAG 10 JULI 1947. WORDT DUIDELIJK GENOEMD Besprekingen tussen hoge Nederlandse autoriteiten en Indonesische delegatie Waarschuwing van Gromyko Invoering van huishoudbons in België Verzoek tot staking van de vijandelijkheden Dr. EVATT biedt „goede diensten" aan GEEN REP. GOUVERNEUR MEER VOOR BUITENGEWESTEN REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIË Het onderzoek in Palestina Messa-arrestaties in Athene Nazi-leiders naar Spandau rit f M? f iflk I ij'ïo] tl >e J ,'jk '001 a 1 ïlU 3 eA üM r 8Ik V Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donder dagavond. Iets minder koud- Tijdelijke opklaringen met, vooral in het midden en Oos ten des lands, nog plaatselijke regenbuien. Iets minder koud. Meest matige wind tussen Z.- West en N.-West. DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 549. Verschijnt dagelijks Drukker*) N.V. Firma P. J. van de Sande Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 ct.minimum per advertentie ƒ1,50, Inzendingen advertentfci tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties 1 15 regels 60 ct.; ieders regel meer 12 ct. \mr- melding brieven onder nr. Bur. van dit Blag 10 ct. meer. Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Van gezaghebbende Nederland se kringen is tegenover Aneta verklaard dat het antwoord van Djokja thans voor de eerste maal op een belangrijk aantal punten duidelijk is en niet zonder meer als onbevredigend kan worden beschouwd. De waarde van dit antwoord zal echter afhangen van de wijize, waarop onmiddel lijk de directe verplichtingen, In de Dinsdag gehouden zitting van de Veiligheidsraad heeft de Sowjet-Russische afgevaardigde, Gromyko, verklaard, dat de Griekse beschuldigingen, volgens welke Joego-SIavië, Albanië en Bulgarije de Griekse guerilla- strijders bewapend en geoefend hebben, volkomen ongegrond zijn. Gromyko verklaarde zich tegen het Amerikaanse voorstel, dat de Veiligheidsraad de bevindingen van de Balkancommissie der V. N. zal aanvaarden en een perma nente commissie in het Griekse grensgebied zal benoemen en stel de voor, dat de commissie terug trekking van buitenlandse troe pen uit Griekenland zou aanbe velen. Tevens stelde Gromyko voor, dat de Veiligheidsraad een spe ciale commissie zou benoemen, welke erop zou moeten toezien, dat buitenlandse economische hulp aan Griekenland inderdaad in het belang van het Griekse voJk zal worden gebruikt. Gromyko diende een lange re solutie in, waarin hij de situatie in Griekenland grotendeels een gevolg van de buitenlandse inter ventie in Griekse interne aange legenheden noemde en de Griek se autoriteiten ervan beschuldig de, dat zij een vijandige politiek voeren tegen de buurstaten. In de Veiligheidsraad heeft men de besprekingen over de ontwapening hervat. Andrei Gromyko, de Russische afgevaar digde, heeft de V. N. nogmaals gewaarschuwd voor het afzonder lijk behandelen van de kwesties veribod van atoomwapens en al gemene ontwapening. Wanneer deze kwestie niet als een geheel worden beschouwd, aldus Gromy ko, zal de beslissing van de V. N. inzake de ontwapening geheel teniet worden gedaan. De raad aanvaardde het Ame rikaanse werkplan met 9 tegen 0 stemmen, terwijl de Sovjet-Unie en Polen zich van stemming ont hielden. Na de stemming verklaarde Gromyko, dat het Sovjet-Rus sische lid van de commissie voor niet-atomische wapens „zich bij zijn activiteit zal laten leiden door de algemene lijn van het Sovjet-Russische werkplan". Teneinde de financiële moei lijkheden, welke voor het minder draagkrachtige deel der Belgi sche bevolking zal ontstaan door het afschaffen der staatssubsi dies voor levensmiddelen, uit de weg te ruimen, zal aan alle Bel gische geizinnen wier inkomen minder dan fr. 80.000 per jaar bedraagt, z.g. huishoudbonnen worden verstrekt op vertoon waarvan zij deze levensmiddelen tegen de oude prijzen kunnen kopen. Ongeveer 4 millioen Bel gen zullen van dit stelsel profi teren. De Praagse correspondent van het Britse blad „Daily Mail", die onlangs melding maakte van de waarschijnlijkheid, dat in Tsjecho-Slowakije een door de communisten geïnspireerde zui veringsactie zou worden gehou den en deswege is gearresteerd, is vrijgelaten op voorwaarde, dat hij v6ór Vrijdag a.s. het land zal hebben verlaten, aldus meldt de „Daily Mail". welke de republiek opnieuw op zich heeft genomen, worden nagekomen, alsmede van de wijze waarop met daden moet worden bewezen, dat een nieuwe blad zijde is omgeslagen. Dit houdt in, zoals Dr. Van Mook in zijn brief van 29 Juni heeft geëist: een afdoend einde maken aan de vijandelijkheden, aan de stellingenbouw, aan de voedselblokkade en aan de ver nielingen rondom de perimeters. Men achtte het evenzeer belang rijk, dat de republikeinen ook voor het binnenlandse front vol komen hebben duidelijk ge maakt, waartoe de republiek zich heeft verplicht en tot welke con sequenties deze verplichtingen leiden. Het vrahgstuk van de gendar merie zal eerst dan besproken kunnen worden, zodra aan deze eerste voorwaarden is voldaan. Officiële Nederlandse kringen te Batavia hebben, in afwachting van een beslissing van Den Haag geen commentaar gegeven. Woensdagmorgen hadden we derom besprekingen plaats in het paleis en later in de ambtswo ning van Dr. Gani met de repu blikeinse delegatie, welke Dins dag uit Djokja is gekomen, en de Nederlandse autoriteiten. De Nederlandse regering heeft gisteren de Indonesische repu bliek verzocht haar belofte ge stand te doen door de staking van de vijandelijkheden op Java en Sumatra te gelasten: Dit verzoek een voorbereidende maatregel voor de vorming van de interimregering werd ge daan tijdens een vergadering van Dr. Van Mook met Setiadjit. Dr. Herber V. Evatt, de Austra lische Minister van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag ,,de goede diensten" van zijn rege ring aangeboden voor de onder handelingen tussen de Nederlan ders en de Indonesiërs. Hij voegde hieraan toe: „De Australische regering is van me ning, dat opleving van de pro ductie en van de handel van groot belang is door het welzijn van Indonesië en van de gehele wereld. De Australische rege ring zal de interimregering, zo dra deze gevestigd zal zijn, gaar ne van advies dienen en haar hulp aanbieden in aangelegen heden, zoals handelsbetrekkingen economische rehabilitatie en ont wikkeling. Als eerste maatregel na de aanvaarding van de Nederlandse voorstellen is hij presidentieel decreet van 8 Juli bekend ge maakt, dat de functies van Re publikeins gouverneur voor Bor neo, de Kleine Soenda-eilanden, de Molukken en Celebes zijn opge heven. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der Regering heden, Donderdag, in de loop der vergadering van de Tweede Kamer, in dat college een. ver klaring af te leggen over de ontwikkeling met betrekking tot Indonesië. Verwacht kan worden, dat nog deze week een debat over die verklaring in de Tweede Kamer zal plaats hebben. Luitenant-Kolonel Soerio San toso, hoofd van de Intelligence Service in tijdelijke bestuursdienst op Java, heeft via de radio een adres gericht tot Sjahrir. Deze rede heeft door zijn dramatische accentuering sterk de aandacht getrokken. Santoso wendde zich tot Sjahrir als „strijdmakker bij het ondergronds verzet tijdens de Japanse overheersing", terwijl hij hem aan twee feiten herinnert: Allereerst aan het feit, dat zij de strijd gevoerd hadden, omdat het volk zo bitter van het optre den van de overheerser te lijden had en voorts aan de doelstelling van de verzetsactie, n.l. de ver wezenlijking van een waarachtig vrij Indonesië. Daarna herinnerde Santoso aan Sjahrir's boek „Onze Tijd", waar in hij de Nederlandse hulp bii de opbouw van het land verkoos boven welke buitenlandse hulp ook. Op deze voorkeur en op de vernietiging van collaborateurs wees Santoso in het bijzonder. Santoso wees er verder op, dat hij zich tot Sjahrir richtte, omdat hij diens besluit tot aftreden van diepere betekenis achtte dan slechts het uiteen doen gaan van een kabinet onder gewone om standigheden. Hij begreep niet, waarom Sjahrir bereid was als adviseur aan te blijven. Santoso riep Sjahrir en zijn strijdmakkers toe zich onverwijld te bezinnen, andermaal te over leggen en al datgene aan te wen den wat tot heil van het volk zou strekken. Hij riep hem toe het volk niet langer in handen te laten van lieden, die tijdens en na de Japanse overheersing zich- Het hoofdbestuur van de Brus selse liberale partij is Dinsdag bijeengekomen teneinde de Ko ningskwestie te onderzoeken. Na verscheidene sprekers te hebben gehoord, heeft het bestuur een motie aangenomen, waarbij wordt verzocht, ten bate van een volledig onderzoeW de documen ten der regeringen, die sedert 1939 aan het bewind zijn ge weest, bij de stukken van die van de commissie te voegen, die be last is geweest met het onderzoek naar de gedragingen van de Ko ning tijdens de bezettingsperiode. zelf verrijkt hebben en het volk hebben benadeeld. Santoso's rede heeft niet alleen in Nederlandse kringen, doch ook in Indonesische kringen sterk de aandacht getrokken." De President van de Vaad Leoemi (Joodse Nationale Raad) heeft tegenover de speciale com missie van de V. N. voor onder zoek in Palestina verklaard, dat de positie van Joodse minder heden in aangrenzende Arabische landen snel slechter wordt, zowel politiek en cultureel als econo misch. De enige hoop van deze minderheden is gevestigd op toe lating in Palestina, aldus Isaac Ben Zvi. David Remez, een voorzitter van dezelfde Joodse instantie, verzocht de commissie alles in het werk te stellen om een wer kelijke oplossiner van de Palestijn se kwestie te vinden. De totstandkoming van vriend schappelijke betrekkingen tussen Joden en Arabieren nangt samen met de Joodse onafhankelijkheid, aldus Remez. BESPREKINGEN IN DEN HAAG. Gistermorgen zijn te 's-Graven- hage besprekingen begonnen tus sen Nederlandse experts van de departementen van buiteoland- sche zaken, economische zaken en financiën met experts van België en Luxemburg ter voorbereiding van de besprekingen over liet plan Marshall, weike in de vol gende week te Parijs zullen plaats vinden. Als voorzitter van de Neder landse experts treedt op Dr. Hirschfeld, die Dinsdag is teiug- De politie van Athene gaat voort met haar Woensdagmorgen vroeg ingezette drijfjacht, die binnen enkele uren tot resultaat had, dat meer dan 1200 personen werden gearresteerd. De Griekse eerste Minister, Demo trios Maximos verklaarde, dat de regering tot deze actie moest overgaan, daar de open bare orde verstoord dreigde te worden. Het kabinet had gewei gerd met de E.A.M., de linkse coalitie-groep, te onderhandelen, doch was bereid met de commu nisten besprekingen te voeren, mits de guerilla-strijders eerst de wapens zouden neerleggen. Men verwacht, dat de commu nisten beschuldigd zullen worden van het organiseren van een om vangrijke samenzwering met het doel in de komende 24 uur in Athene „een chaos" te scheppen Deze ontwikkeling is gevolgd na het verzoek van het centrale comité der E.A.M. aan de libe rale leider Sophoelis om als be middelaar op te treden en te po gen een overeenstemming te oe- reiken tussen de regering en de linkse groeperingen. Dé razzia tegen de communis ten is later op de dag tot het leger uitgebreid. Een niet ge noemd aantal soldaten, verdacht van communistische sympa thieën, is gearresteerd. Uit semi- officiële bron verluidt, dat de Griekse regering tot optreden is overgegaan, nadat zij een radioboodschap van de guerilla- commandant had onderschept, waarin deze het plaatselijke co mité van de communisten beval „Plan F" toe te passen. De Griekse eerste Minister heeft geweigerd vertegenwoordi gers van de E.A.M., die een ver klaring hebben verzocht, te ont vangen. Generaal Gregoriades, links- liberaal 'en voormalig verzetsman, en Dr. Passalides. leider der so cialisten te Saloniki, zouden zich ook onder de arrestanten bevin den. Voorts zijn enige leden van de E.L.D. (socialistisch) gear resteerd. De kantoren van het communistische blad Rizospastis zijn door de politie bezet. Meer dan 2400 personen, die Igisteren zijn gearresteerd, zijn 's avonds per schip naar het eiland Spithalie in de Saronische Golf verbannen. Te Athene werd Woensdagavond officieel meege deeld, dat de arrestaties voort duren. In een oproep aan de „de mocratische volken der gehele wereld" béeft de coalitie der link se partijen, E.A.M., tegen de arre staties geprotesteerd. De Roemeense Ministerraad heeft Woensdagmorgen het be sluit genomen, dat Roemenië niet aan de conferentie te Parijs zal deelnemén. -Naar van betrouwbare zijde te Parijs wordt vernomen, heeft Finland de Brits-Franse uitnodi ging tot deelneming aan de con ferentie over het plan-Marshall aanvaard. In de gezondheidstoestand van mevrouw Lupescu, die korte lings op haar ziekbed met ex- koning Carol van Roemenië is gehuwd, is een gunstige wending gekomen en de dokters hopen thans haar leven te kunnen red den. In monarchistische kringen te Madrid is officieel verklaard, dat de Spaanse regering de blanco uitgebrachte stemmen bij het re ferendum over Franco's opvol- gingswet als ja-stemmen heeft geteld. - Ongeveer 800 personen zijn gistermorgen in Athene gearres teerd, w.o. leiders van de com munistische partij. Onder de gearresteerden be vindt zich tevens Demetrios Part- s&lides. secretaris-generaal van de E.A.M.die beschuldigd wordt van „een poging om ongeregeld- 1 heden in steden uit te lokken, na- i dat zij eerst door guerilla-activi- teit waren verzwakt". In de provincies en bij het leger duren de arrestaties nog voort, om. in de steden Patras in de Peloponnesus en Kavalla en Dra ma in Macedonië. Norman Armour van 't Ame rikaanse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft op een pers conferentie verklaard, dat de massa-arrestatie van communis ten in Griekenland een „interne aangelegenheid is, die Grieken land alleen aangaat". Hij nam aan, dat de stap genomen was in het belang van het landsbe stuur. gekeerd uit Genève, waar hij heeft deelgenomen aan de be raadslagingen van het Economie Committee Europe. De leiding van de Belgische experts berust bij de heren Baron Snoy, secretaris-generaal van het Ministerie van Economische Za ken en Anciaux, directeur van de Belgische nationale bank. Naar wij vernemen wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat Dr. -Hirschfeld zich volgende week naar Parijs zal begeven onl aan de technische besprekin gen over het plan-Marshall deel te nemen. De Minister van Buitenlandse Zaken, Baron Van Boetzelaer zaï zeer waarschijnlijk a.s. Vrijdag naar Parijs vertrekken om op 12 Juli aan de eerste besprekingen aldaar deel te nemen. BULGARIJE NIET NAAR PARIJS. De Bulgaarse regering heeft Dinsdagavond in een officieel communiqué medegedeeld, dat Bulgarije niet zal deelnemen aan de conferentie over het plan- Marshall te Parijs. In het communiqué wordt ge zegd: ..Bulgarije is reeds begon nen met het. uitvoeren van zijn eigen plan voor economische her opbouw." Wanneer de door de initiatiefnemers van de conferen tie voorgestelde organisatie inge steld zou worden, zou het econo misch program van de regering herzien moeten worden, aldus het communiqué, en de uitvoering van dit program zou belemmerd worden door particuliere belan gen van zekere mogendheden. POLEN EN DE INVITATIE VOOR PARIJS. Een woordvoerder van het Pool se Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de formele beslissing over de uit nodiging voor de conferentie van Parijs over het plan-Marshall Woensdag genomen zou worden. „Wij hebben zekere reserves ten aanzien van de Brits-Franse voorstellen, welke geen voldoende waarborg schijnen te bieden voor' gelijke rechten van alle landen, welke tot een Europese organisa tie worden uitgenodigd, en voor rechtvaardige voorkeur voor slachtoffers van de Duitse agres sie," aldus zeide <je woordvoerder. „Wij hopen, dat een dergelijke or ganisatie in het kader van de V. N. zal worden opgebouwd; overigens gevoelen wij levendige belangstelling voor alle maatrege len van economische wederop bouw." ROEMEENSE OPPOSITIE PARTIJEN VOOR HET PLAN. De leiders der drie Roemeense oppositiepartijen de Nationale Boerenpartij, de Nationale Libe rale Partij en de Onafhankelijke Sociaal-Democratische Partij hebben zich Dinsdagavond voor het plan-Marshall uitgesproken, dat zij een unieke kans voor het arme en hongerende Roemenië noemden. De zeven nazi-leiders Hess, Doenitz, Baldur von Schirach, Speer, Von Neurath, Funk en Raeder, die vorig jaar door het Geallieerde hof voor oorlogsmis daden te Neurenberg tot gevan genisstraffen zijn veroordeeld, zullen binnenkort per vliegtuig van de Neurenbergse gevangenis naar de sombere, gefortifieerde gevangenis van Spandau (Ber lijn) worden overgebracht, doch de dag, waarop dit zal geschie den, wordt zorgvuldig geheim ge houden. Naar verluidt, zijn de zeven oorlogsmisdadigers slecht te spre ken over hun verhuizing, daar zij in de Neurenbergse gevangenis volop tabak kregen en meer voed sel dan zij te Spandau zullen ont vangen, waar zij zullen zijn onder worpen aan de strengere Duitse gevangenisreglementen. De reden, dat bun overbrenging zo lang heeft geduurd, ligt in het feit, dat de vier bezettings- mogendheden het eerst thans na 9 maanden zijn eens ge worden over de wijze, waarop de nazi-leiders hun straf zullen on dergaan. Zij zuilen cellulair wor den opgesloten, doch hun werk en lichaamsoefeningen gemeen schappelijk in zwijgzaamheid ver richten. Ook de godsdienstoefe ningen zullen zij gezamenlijk bij wonen. mi: 1 &"t JÜ'r F z k .5 1 -ir i, -ij! jieuj ederift' 'fcorlf'1 i[nS n'n iNie >'.MC Hn 'fh: ooljfl lerl 0 V ld 8 eid* l op !-r sti<j i), >m 1' x Fé jj >ni K 94i ijl va e') en< 11F va| L i Js lij end bi in 'f:1' 5S hrtj ile] m ?tr M 911 toPa I

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1