"ii y i F r UIT DE PROVINCIE 12e Nederl. landbouwweek Wat de Badio brengt Distributienienws I I f PH 1 I f' i4j M - P| 'V fJ Wijziging van de leerplichtwet inzake het achtste leerjaar Dokie Durf in De schaduw van Djenchis Khan Oostenrijk aanvaardt uitnodiging Delvliegende schijven m, Herdenking 15-jarig bestaan N. A. K. MARKTBERICHTEN Kerknieuws brr e e i1 [e ooi I ökJ I Aan het antwoord van de Min. van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen op het verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het wetsont werp .wijziging van de leerplicht wet'' is het -.olgende ontleend: De hp de incudelingt beraad slagingen geopperde gedachte om, nu ten gevolge van de bezet ting het peti van net onderwijs in het" algemeen gedaald is, in het achtste leerjaar in de overgangs tijd gewoon in plaats van voort gezet gewoon lager onderwijs te geven, ontmoet bij «ie Minister ernstige bezwaren, Vooi de leer lingen van die leeftijd gaat er van het gewoon lager onderwijs zeer weinig aantrekkingskracht uit. Het gevolg zou dan ook naar zijn mening zeker zijn, dat het schoolverzuim in het achtste leer jaar even groot zou blijven als thans. Met alle funeste gevolgen van dien. Bovendien worden bij doorvoering van een dergelijke maatregel ook de leerlingen, die reeds voldoende onderwijs hebben genoten gedwongen gewoon lager onderwijs te blijven volgen. Zij zouden den practisch 'n herhaling krijgen van het onderwijs, dat zij vroeger reeds hadden genoten. Op grond van een en ander is de Minister daarom van oordeel, dat het juister is de leerplicht voor enkele jaren op te schorten. In deze jaren kan dan het eventuele schoolverzuim krachtig worden aangepakt en de eerbied voor de wet worden hersteld. Te meer bestaat er hiervoor naar zijn me ning reden, nu de organisatie van het voortgezet gewoon lager on derwijs op dit ogenblik nog niet vaststaat. Het Oostenrijkse kabinet heeft Dinsdag besloten de uitnodiging voor de conferentie over het plan- Marshall te aanvaarden. De Zwitserse regering heeft besloten de uitnodiging om deel te remen aan de te Parijs te hou den conferentie over het plan- Marshall te aanvaarden met het voorbehoud, dat de conferentie een zuiver economisch en geen politiek karakter zal dragen. WEGENWACHT IN ZEEEAND. Vanaf Maandag 7 Juli is thans ook de provincie Zeeland offi cieel in de wegenwacht ingescha keld. Zoals gemeld, krijgt deze nieuwe wacht de weg Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Viissin- gen onder haar bewaking. Maan dagmiddag om 3 u. arriveerde de wacht te Bergen op Zoom waar zij ten stadhuize officieel werd ontvangen door het gemeentebe stuur. Burgemeester Witte uitte zijn voldoening over het feit, dat thans ook dit deel van ons land in de wegenwacht is betrokken. De directeur van de A.N.W.B., de heer Riemstra, sprak 'n woord van dank. Op de wegen van de Moerdijk tot Vlissingen en van Breda tot Vlissingen zal dagelijks van 8 17 uur een tiental ,,gele rijders" patrouilleren. Ook te Goes, Middelburg en Vlissingen werd de Wegenwacht officieel op de gemeentehuizen ontvangen, waarbij verschillende sprekers het woord voerden. Bij de ontvangst te Vlissingen zeide de heer Jhr. De Casem- broot, burgemeester van Westka- pelle en lid van het dagelijks be stuur der A. N. W. B., dat bij een komede uitbreiding van de We genwacht, welke binnenkort kaïn worden tegemoet gezien, dat nu Zeeuws-Vlaanderen het eerst aan de beurt zal zijn. BEZOEK AAN ZEELAND. Dinsdag arriveerden in Zeeland 135 leden van de Afdelingen Gro-- ningen, Friesland en Drente van de Landbouw-Jongeren Gemeen schap. Gedurende drie dagen zijn zij te gast bij de L.-J. G.-leden in Zeeland. Heden maken zij per bus en boot excursies naar ver schillende delen van onze provin cie. Des avonds zullen streekver- gaderingen plaats vinden, waar de gasten o.m. een indruk ge geven wordt van de Zeeuwse folklore. Donderdag- zullen de cursisten te gast gaan op de Landdag der Zeeuwse L.-J. G., die te Goes ge houden wordt. Verschillende spre kers zullen daar het woord voe ren en de Friese gasten zullen volksdansen uitvoeren. Des mid dags wordt een openluchtspel ge geven. Vrijdag vertrekken de gasten weer naar het Noorden. DIE ARBEIDSVOORZIENING IN DE LANDBOUW. Militairen naar Zeeuws- Vlaanderen. De Stichting voor de Land bouw in Zeeland deelt mede, dat Een Amerikaans uitvinder, Les ter Barlow, is van mening, dat de vliegende schijven, die in de V. S. zoveel opwinding hebben veroor zaakt, projectielen van plastic zrjn, die in de Glenn Martin vlieg tuigfabrieken voor de Amerikaan se marine worden gefabriceerd. IBarlow meent, dat de projectie len door aandrijving met een snelheid van 2400 km per uur worden voortgestuwd en radio grafisch worden bestuurd. De Australische radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat men in Sydney „vliegende schotels" heeft waargenomen, die grote ge lijkenis vertonen imet de sinds enige tijd in Amerika geobser veerde vliegende schijven. Dr. Cotton, hoogleeraar in de natuurkunde aan de universiteit van Sydney heeftf verklaard, dat men hier te maken heeft met ge zichtsbedrog, veroorzaakt door bloedlichaampjes, die zich voor het netvlies langs bewegen. voor Oost Zeeuws-Vlaanderen een aantal militairen zullen worden ingezet voor het iooftrekken van aardappelen. Over de arbeids voorziening op dit terrein behoeft dan ook geen ongerustheid te be staan. Gisteren zijn 400 militairen naar Oost Z.-Vlaanderen gekomen, t.w. 300 in Sas van Gdht en 10Q in Hulst. Voor het aanvragen van deze arbeidskrachten dient men zich in verbinding te stellen met de plaat selijke commissies van de Stich ting voor de Landbouw. Gewerkt wordt tegen de tarieven zoals die door het bureau Oogstvoorziening zijn vastgesteld voor de oogst- colonnes. TERNEUZEN. De Gemeentelijke Bad inrichting. Ondanks de warmte-periode in de vorige maand, waardoor velen verkwikking zullen gezocht heb ben in het zwembad of de stro mende Schelde, vertoonde hot aantal genomen baden een stij gende lijn en bedroeg dit 2973. Voor hen, die een rustig ogen blik verkiezen om de inrichting te bezoeken, wordt dan ook aan geraden zulks te doen op Dins dag of Woensdag. GOES. Onteigening ten bate van be graafplaats en gasbedrijf. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp „verkla ring van het algemeen nut der onteigening van percelen, erf dienstbaarheden en andere zake lijke rechten in de gemeente Goes, nodig voor de uitbreiding van de algemene begraafplaats en van het terrein van het gemeentelijk gasbedrijf". In zijn memorie van toelichting zegt dé Min. van Bin nenlandse Zaken o.m.: Het gedeelte van de algemene begraafplaats in de gemeente Goes, bestemd voor grafkelders is geheel bezet, terwijl op het voor graven der eerste, tweede en der de klasse beschikbare terrein nog slechts voor een gering aantal graven ruimte is. In verband hiermede is uitbreiding van deze begraafplaats noodzakelijk ge worden. Daarnaast bestaat dringende behoefte aan vergroting van het terrein van het gemeentelijk gas bedrijf. De voor beide uitbreidingen be nodigde, aan elkander grenzende percelen heeft de gemeente Goes, niet in der minne kunnen ver krijgen. MIDDELBURG. Ontvangst van „Wegen wachten". Van 8 Juli af zal de Wegen wacht van de A.N.W.B., zoals eerder gemeld, ook in Zeeland operen. Zeven gele rijders zijn nJ. ingeschakeld in de hulpverle ning op het traject Moerdijk Vlissingen, waarvan er drie tus sen Bergen op Zoom en Vlissin gen patrouilleren. Dinsdag hebben deze mannen, vergezeld door de heren H. Rien- stra en C. v. Schaardenberg, direc teuren van de A.N.W.B., Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot lid van het hoofdbestuur en S. van Leeu wen, hoofd van de Wegenwacht, een bezoek aan deze provincie ge bracht, waarvoor grote belang stelling bestond. Te Middelburg werden zij allereerst verwelkomd door de Commissaris der Konin gin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, de Griffier der Staten en de directeuren van de provinciale en stedelijke V.V.V. Deze toon den een groot interesse voor het werk van de Wegenwacht en de v.i 29. Geluidloos liep Marsian op zijn dikke vilten zolen tussen de tomben van de helden die met Djenchis Khan begraven waren. Marsian scheen de weg hier wel heel goed te kennen. De Ar meniër hield bij één der koepels stil, klapte het klokvormige ge- uitrusting van de mannen. Daar na werd het gezelschap ontvan gen door het gemeentebestuur van Middelburg. Ook te Goes en Vlissingen vonden dergelijke ont vangsten plaats. VLISSINGEN. Het woningprobleem. Dinsdag is het woningvraagstuk in Vlissingen een stap dichter bij zijn oplossing gekomen. Het is bekend, dat vooral de Kon. Maat schappij „De Schelde" te kampen heeft met grote personeelsmoei- lijkheden, doordat haar arbeiders onvoldoende gehuisvest zijn". In Vlissingen is daarom opge richt een vereniging voor volks huisvesting, waarbij verschillende grote bedrijven geïnteresseerd zijn. Dinsdagmiddag kwam men in het kantoorgebouw der Kon. Maatschappij „De Schelde" bijeen ter viering van het feit, dat de eerste nieuwe huizen in Vlissin gen na de oorlog gereed zijn ge komen. Het betreft hier negen ééngezinswoningen, drie beneden en zes bovenhuizen. Ir. Wesseling voerde namens vaarte omhoog als een kaasstolp en verdween in een stenen trap met de bewusteloze Nan Ji in zijn armen. Hij zorgde er wel voor dat de koepel nauwkeurig lboven zijn hoofd werd gesloten. Toch was het nog niet nauw keurig genoeg. Een klein stukje van Nan Ji's kleed was tussen de rand van de koepel en de granie ten onderbouw gekomen en afge scheurd. Er is nu eenmaal geen misdaad zonder sporen. de directie van „De Schelde" het woord. Hij bracht dank aan de Engelse Marine, die indertijd zo goed gezorgd heeft voor de nood voorziening en releveerde de gro te moeilijkheden, om aan mate rialen te komen. Burgemeester B. Kolff laakte de papierovervloed, die nodig is eer tot huizenbouw kan worden overgegaan. De heer F. de Graaf, directeur der Volkshuisvesting in Zeeland, suggereerde, dat de vier voornaamste gemeenten moeten samenwerken, om een zo groot mogelijk aantal montagewoningen te betrekken. Een gerechtshof te Singa pore heeft Maandag Rachmad Bin Achmad veroordeeld tot 14 maanden strenge gevangenisstraf. Rachmad Bin Achmad, een Ma- leier, was als klerk werkzaam op het bureu van Lord Killeam. Hij stal vertrouwelijke documenten uit dit bureau en overhandigde deze aan Indonesische handels vertegenwoordigers. Drie Indo nesiërs, die bjj de zaak betrokken waren, kregen vrijheidsstraffen variërende van 16 tot 18 maan den. Te Wageningen begon Miaandag de 12de landbouwweek die duurt tot Vrijdag a.s. Vooraf ging een buitengewone vergadering van de Nederlandse Algemene Keurings dienst voor Landbouwzaden en Aardappelpootgoed, ter herden king van het 15-jarig bestaan. Aanwezig waren o.a. Ir. C. Staf, directeur-generaal van de land bouw als vertegenwoordiger van de Minister, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de waarn. rector magnificus der Landbouwhogeschool, Prof. Dr. E. Brouwer en Prof. A. G. Du- mon, directeur van het instituut voor plantenveredeling te Hever- lee (België). De voorzitter van de N.A.K., de heer R. W. Jans- sens te Roozendaal begon zijn rede met te herinneren aan de oprichting van de N.A.K. in 1932. De N.A.K. heeft, aldus spr., ge durende de oorlog geen enkele concessie gedaan. Het kwekers- ibesluit is ongewijzigd gebleven. Nederland is het enige land waar gepoogd is wettelijk erkenning te verkrijgen van het werk der kwekers. Tot nu toe is echter nog geen enkel ras ingeschreven in de registratieregisters. Spre ker gaf enkele cijfers ter illustre- ring van de vooruitgang van de N.A.K. Aan de veldkeuring na men in 1933 deel 24.830 ha, w.o. 17.923 ha aardappelen; in 1947 128.237 ha: w.o. 52.524 ha aard appelen. De keuring van andere gewassen dan aardappelen neemt geleidelijk toe. Wat de geplom beerde hoeveelheden aardappelen VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aangvoerd 2534 stuks w.o.: 179 paarden, 60 veulens, 300 magen runderen, 676 vette kal veren, 45 graskalveren, 296 nuch- erö kalveren. 371 schapen, 477 biggen, 130 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoeieh le kw. ƒ670, 2e kw. ƒ570, 3e kw. kw. 400; Melkkoeien le kw. ƒ670. 2e kw. ƒ570, 3e kw. ƒ400; Varekoeien le kw. ƒ500, 2è kw. ƒ400, 3e kw. ƒ325; Vaarzen le kw. ƒ450, 2e kw. ƒ350, 3e kw. ƒ225; Pinken le kw. ƒ350, 2^ kw. 250 3e kw. ƒ200; Gras- kalveren le kw. 150, 2e kw. ƒ100,,. 3e kw. ƒ70; Biggen uer week le kw. ƒ40, 2e kw. ƒ30, 3e kw. ƒ20. Overzicht: Biggen iets ruimere aanvoer kalme handel, prijzen vooral niet hoger; Kalf- en melk koeien, aanvoer als vorige week; handel stil, prijzen met moeite te handhaven; Varekoeien, aanvoer iets ruimer handel redelijk, prij zen prijshoudend; Vaarzen en pinken, aanvoer gewoon, handel zeer stil, prijzen onveranderd; Graskalveren, aanvoer klein, han- dei stroef, prijzen als vorige week. betreft, deze warén in 1932, 145 millioen kg, in 1947, naar schat ting 450 millioen kg. Voor de toekomst wenste spr. uitbreiding van het kwekersbe- sluit, zodat ons land zichzelf kan voorzien in de behoefte aan zaai zaad en kan exporteren. Hierna werd het woord gevoerd door Ir. C.'Staf. die namens de Minister de N.A.K. geluk wenste met zijn jubileum en herinnerde aan het komende 6-jaren plan, waarbij de N.A.K. zal worden ingescha keld, door Prof. Dr. E. Brou wers, namens de rector magni ficus der Landbouwhogeschool, door de heer Th. Boersma, na mens de vakgroep groothandel in zaaizaad en pootgoed, door Prof. A. G. Dumon, die de wens uit sprak, dat het werk van de N.A.K. zou uitgroeien tot heil van West-Europa, door de heer Th. v. Rooij, voor het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed, door Ir. H. H. Smeek, voor de Stich ting voor de Landbouw en door Dr. J. P. Dudok van Heel, voor zitter van de Ned. Kwekersbond. waarna de voorzitter met dank aan de sprekers, de vergadering sloot. Hierna opende de voorzitter van het Nederlandse genootschap voor Landbouwwetenschap, Prof. Dr. Ir. S. J. Wellensick. de 12de Nederlandse Landbouwweek. Spr. weef: op de voorgenomen reorga nisatie van het landbouwkundig tijdschrift, dat voornamelijk ge wijd zal worden aan het publi ceren van samenvattende over zichten, dusdanig geschreven, dat ook niet-specialisten ze kunnen lezen. Het streven is al te ver door gevoerd om specialisatie te voor komen. Nadat spr. nog een en ander had medegedeeld uit de geschiedenis der landbouwweken, verklaarde hij de 12de landbouw week geopend en droeg hij de leiding over aan de voorzitter Prof. Ir. W. J. Deivez. Ir. J. A. van Hogen Esch sprak hierna over; Actuële problemen rond de pootaardappel. In ver schillende landen begint men zich meer en meer toe te leggen op de productie van kwaliteitsarti kelen met het doel deze te expor teren ter verkrijging van de be nodigde deviezen. Ernstige con currenten voor ons land zijn mo menteel Denemarken, Engeland (Schotland en Ierland), Tsjecho- Slowakije en Canada. Verschillende importlanden als Frankrijk, België, Luxemburg, Zwitserland en Spanje leggen zich meer en meer toe op eigen teelt van goedgekeurd pootgoed om zich minder afhankelijk te maken van invoer. Hierna be sprak Ir. Van Hogen Esch over de bewaring van pootgoed, de kwestie van klei- en zandpoot- goed en nieuwe aardappelrassen in he' buitenland. DONDERDAG 10 JULIj, HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonue- bloem; 11.45 Fam. ber.12.03 Schubertliederen12.30 Metro- pole orkest; 13.00 Nws.; 13.20 Verv. Metr. orkest; 13.45 Vrou- wenvaria; 14.00 Cinderella en- senible; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Klarinet en piano; 15.30 Engels progr.; 16.00 Bp>ellezing; 16.45 Piano; 17.15 Kamerorkest; 18.00 Alt en piano; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Gram.; 19.45 RVD; 20.00 Nws.; 20.15 Radio Philh. orkest; 21.30 Vaart der volken; 21.50 Met band en plaat; 22.30 Nws.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gram. HILVERSUM II. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arfoeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.20 Cello en piano; 11.50 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 En semble Geza Kiss; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 De Kwintetspelers; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.05 Reprises; 17.00 Kaleidos- coop; 17.30 Gram.; 17.50 Rijk overzee; 18.00 Nws.; 18.15 The /Skymasters; 18.45 Sportpraatje; 19.10 Orgelspel; 19.30 Radio- Volksmuziekschool; 20.00 Nws.; 20.05 Omroeporkest; 21.20 Hoor spel: 22.15 U.S.O.: 23.00 Nws.; 23.15 Lajos Veres; 23.45 Gram. WIE ZAL DE KOMENDE OOGST BINNENHALEN? De vraag, wie de komende oogst zal binnenhalen, vormt het on derwerp van een radiovoordracht, die de heer J. K. Melse, hoofd inspecteur van het Bureau Oogst voorziening, 11 Juli a.s. te 19.15 uur over de zender Hilversum H zal houden. De uitzending wordt voorbereid in samenwerking met de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. NEDj. HERV. KERK. Beroepen te Rijk (Haarlem mermeer) Ds. J. H. Renting te Heinkenszand (vroeger hulppre diker te Sluiskil). WIJZIGING IN DE AANWIJZING DER TABAKS BONNEN. Het C.D.K. deelt mede, dat met ingang van 10 Juli a.s. een wijzi ging wordt gebracht in de aan wijzing der bonnen van de tabakskaart. Zoals bekend is de hoeveelheid sigaretten en kerf- albak, welke per veertien dagen beschikbaar wordt gesteld, be paald op 5 rantsoenen. Dit heeft tengevolge dat gebruikers van rook- of shagtabak nimmer in de gelegenheid zijn hun gehele veer tiendaags rantsoen in tabak op te nemen, tenzij de detaillist zich bereid verklaart een pakje tabak door te snijden. I^ze laatste handelwijze is, zoals men weet, feitelijk verboden. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zul len voortaan afwisselend zes en vier rantsoenen per veertien dagen worden beschikbaar ge steld. A.s. Donderdag worden op de tabakskaart dus bonnen voor zes rantsoeenn aangewezen. Op 24 Juli a.s. zullen op dezelfde kaart dan bonnen voor 4 rant soenen worden aangewezen. De bonaanwijzing op de gemengde tabaks- en versnaperingskaart ondergaat geen wijziging. De Zwitserse bevolking heeft met overweldige meerder heid een wet aangenomen betref fende het invoeren van een natio nale ouderdoms- en weduwen- en weduwenverzekering. Eveneens is met meerderheid van stemmen de economische clausule van het wetsartikel aangenomen, volgens welke onder meer staatsinterven tie ten gunste van noodlijdende bedrijven wettelijk wordt vastge legd. t<! ml ai,r z.'ini 3 tft-m I |ge 'luil -erq1" tiigl 'Mc ïrl <t 'fhaji; Ihor 11 i.eni i..on|t >1 H '1 P,l C eK*l 1 op Ifeth] Jwn j r| I i. F va| j itaT i :n f.1 ïs ii jof3 '00 >taj 1 'nJ

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3