Binnenlands nieuws UIT DE PROVINCIE Washington Star' over Dr. Loudon militairen gaan aard appelen ROOIEN IN DE Rijdende tentoonstelling tuberculose-bestrijding Dokie Durf inDe schaduw van Djenchis Khan De Nederlandse-Belgische samenwerking Gemiddeld verdiende lonen per uur - Radio Moskou over het plan-Marshall De Voor-Indische Regering BESTUURSVORMING IN MAROKKO „Baltimore Sun" over een verdeeld Europa Plannen tot Brits-Noorse Zuidpoolexpeditie SPORT Verklaring van Maurice Thorez J VVIERINGERMEER. Maandag 14 Juli a.s. komen 1000 man van het 10de Infante- rieregement uit Haarlem, Utrecht en Limburg naar de Wieringer- meer om daar gedurende drie weken de helpende hand te bieden bij het rooien van pootaardappe- len. Zij worden ondergebracht in een aantal graanpakhuizen, in het werkkamp „Oude Zeun" en in enige juist gereedgekomen boer derijen die door de goede zorgen van het Bureau Huisvesting van het Ministerie van Wederopbouw voor het onderbrengen der mili tairen in gereedheid zijn gebracht. Genoemd bureau zorgt behalve voor de huisvesting ook voor de voeding van de bij deze „veldslag" betrokken soldaten. VERSCHIJNING VAN O* iLj. VROUW Nadat Vrijdag 27 Jurü in het Brabants dorpje Vorstenbosch Onze Lieve Vrouw zou zijn ver schenen aan twee boerenkinderen, Antoon en Bertus van der Vel den. resp. 12 en 11 jaar oud, deden in de loop van de week ge ruchten de ronde, dat de ver- schiming de kinderen had mee gedeeld, dat zij de volgende Vrij dag. de eerste Vrijdag der maand, op dezelfde plaats zou weer keren en zich opnieuw aan de kinderen zou vertonen. Hoewel de knaapjes volhielden da* de Lieve Vrouw in het geheel niet had gesproken, is 1.1. Vu id ig t u.u een menigte van naar schatting 3000 personen van heinde en ver naar het plaatsje getrokken. Br waren auto's uit Friesland, Zuid-Holland en Limburg, tien tallen motors en honderden wiel rijders. De belangstelling concen treerde zich op de plaats, waar de verschijning zou zijn geweest. Het korenveld was hier door de bezoekers geheel platgetrapt. De ouders hebben hun kinde ren van de plaats verwijderd ge houden en er is niets abnormaals waargenomen. De pastoor van Vorstenbosch, de heer Liabrechts liet zich tegenover ons zeer scep tisch uit ten aanzien van de ver klaringen van de beide kinderen. Deze houden echter rustig vol de verschijning te hebben gezien. DODELIJK ONGELUK TE REUVER,. Op de Rijksweg tussen Belfeld en Reuver is de motorrijder G. R. uit Venlo. in volle vaart op een langs de weg staande truc ge- reden met het noodlottig gevolg, dat hij vrijwel op slag dood was. Hij passeerde een ter rechter zij de' van de weg opgestelde laad- wagen, maar heeft blijkbaar te laat opgemerkt, dat enige me ters verder op nog een laadwagen stond. 'De Nederlandse vereniging tot bestrijding der tuberculose zal binnenkort een rijdende tentoon stelling in dienst stellen, waar mee men de meest afgelegen delen van ons land hoopt te be zoeken. De expositie is onder gebracht in een autobus, die voor dit doel speciaal is verbouwd. Door middel van duidelijke teke ningen geeft de tentoonstelling een overzicht van het ontstaan, en de bestrijding der kosten van sanatoriumverpleging foto's van Verschillende Nederlandse sana toria en van het sanatorium in Davcs, welke foto's bij avond in direct verlicht worden, verluch ten de tentoonstelling. Aan het slot van de rondleiding, die uiteraard in kleine groepen zal geschieden;, ontvangt iedere be zoeker een brochure, waarin een uitvoerige uiteenzetting over ont staan, gevolgen en bestrijding van de tJb.c. gegeven wordt. Door middel van een luidspre kersinstallatie wordt de omstan ders voorts nog een toelichting gegeven. De propagandawagen zal Donderdag' a.s. te Maastricht officieel in gebruik worden geno men, ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Neder landse vereniging tot bestrijding der tuberculose. Vervolgens zal in Limburg met de tocht door Nederland gestart worden. een politiek van vrijhandel voert, Nederland, veelal door de devie- zenpositie gedwongen blijft vast houden aan de geleide economie. De Nieuwe Gids merkt op, dat Nederland deze politiek evenwel niet kan vaarwel zeggen, aange zien dit zou neerkomen op een stijging van de levensduur en een vertraging van het uitvoerpro gramma. Het gevolg hiervan zou zijn dat Nederland over minder deviezen zou beschikken en Bel gië opnieuw credieten zou moe ten verlenen. Het blad schrijft tenslotte dat de Belgische regering voo' de Nederlandse moeilijkheden veel begrip heeft getoond In haar uitgave van Maandag morgen belicht de Nieuwe Gids het zo juist door de Belgische kamer aangenomen douane- accoord tussen Nederland, België en Luxemburg en de kortelings bekrachtigde handelsovereen komst tussen de drie landen. Na de' voordelen van de douane-over eenkomst betoogt het blad, dat met betrekking tot het handels- accoord Nederland een kracht inspanning zal moeten verrichter, om aan de hierin bepaalde con tingenten de hand te houden en zijn verplichtingen na te komen. Het blad wijst er verder op, dat waar België meer en meer Voor de goede orde wordt de aandacht er op gevestigd, dat bij de berekening van het indexcijfer van de gemiddelde verdiende lonen niet, zoals in een on langs gegeven bericht werd me degedeeld, rekening wordt ge houden met sociale verzekerin gen. Wel wordt het overwerk en het prestatieloon in aanmer king genomen. De basis van deze indexcijfers is 1938/1939, terwijl zij het gemiddelde weer geven van 4 takken van nijverheid en niet van 24 zoals in het oor spronkelijke bericht was ver- meld. Hieronder volgen de in dexcijfers: Tijdvak gemidd. 4 takk. van nijverh. 1940: le halfjaar 106.2 19415: le halfjaar 150.3 2e halfjaar 160.5 1946: le halfjaar 174.7 2e halfjaar 186.0 Het Amerikaanse blad „Was hington Star" wijdt een zeer waarderend artikel aan Dr. A. Loudon, die met ingang van 1 Juli zijn functie van Nederlands am- basasdeur te Washington heeft neergelegd. Het blad memoreert, hoe Dr. Loudon na een ambtstijd van bijna 9 jaar met even weinig ophef is Vertrokken als waarmee hij steeds zijn werk heeft verricht. Volgens de officiële bekendma king was Dr. Loudon bij zijn ver trek ziek. Hij was echter niet zo ziek, aldus het blad, als gedurende die afmattende oorlogsjaren, toen hij zich geen rust gunde en zijn kleine legatie opbouwde tot een grote en belangrijke ambassade. Hij verrichtte zijn taak zo grondig, dat millioenen Amerikanen, voor wie de naam van Dr. Loudon on bekend bleef, zich in gedachten bezig hielden met het strijden en lijden van Nederland als gold het hun eigen land. 31 Augustus 1940, enkele dagen na een van zijn he vige hartaanvallen, sprak hij van zijn bed uit door de radio direct tot Ned.-Oost-Indië en tot het vaderland. „Wie gelooft niet, dat deze hoopvolle boodschap invloed hadi op de verhouding tussen on derdrukkers en onderdrukten?", aldus het blad. Door middel van het streven van Dr. Loudon kreeg Amerika een van zijn eerste en treffendste lessen in de betekenis van de bruutheid der nazi's. Toen de Duitsers in het begin van de oor log de open stad Rotterdam bom bardeerden, vroeg, verkreeg en publiceerde hij de fotografische bewijzen van de tragedie. Dr. Goebbels c.s. ging voor de radio woedend te keer tegen „die krankzinnige Nederlandse gezant te Washington". Enkele weken geleden heeft President Truman hem een foto van zichzelf gegeven met het onderschrift: „Voor een van de bekwaamste ambassadeurs die ik ooit heb gekend". De „Washington Star" heet ten slotte Mr. E. Van Kleffens wel kom als opvolger van Dr. Loudon. Het blad is overtuigd, dat deze functie bij Mr. Van Kleffens in bekwame handen is. 28. Voor de eerste keer in zijn loopbaan als detective sloeg Dolde Durf een minder goed figuur. Toen de detective met Ken Ning Ta in de hut binnenkwam, zagen de mannen met één oog opslag dat Nan Ji was verdwenen. „Wij zoeken ieder in een rich ting", zei Dokie. „Als zij ont voerd is, moet de ontvoerder spo ren hebben achtergelaten." I „Dat gebeurt niet zo snel op deze rotsachtige grond", zei Keri Ning Ta somber. Dokie moest toegeven, dat er van sporen niet veel te bekennen viel. Plotseling viel zijn oog op iets glinsterendseen parel, waar schijnlijk uit een sieraad van Nan Ji. „De V. S. wensen met de mede werking van Bevin, de Britse Mi nister van Buitenlandse Zaken, en Bidault, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, de volledige controle over de Europese landen onder voorwendsel van het verle nen van economische steun", al dus radio Moskou. Thans, drie dagen na de con gresministers, zijn ook de minis ters van de Voor-Indische Mos lemliga afgetreden. De ontslagneming van de re gering wordt in politieke kringen als een natuurlijk gevolg van de wet betreffende de Voor-Indische onafhankelijkheid beschouwd. Het is waarschijnlijk, dat binnen en kele dagen een nieuwe regering wordt gevormd, die bij het ver deelplan past. Tussen congrespartij en Mos lemliga wordt thans onderhan deld over een voorlopige overeen komst, krachtens welke essen tiële goederen als staal, steen kool en textiel onder gemeen schappelijk beheer blijven tot ein de Maart 1948. Ook het bestaande muntstelsel en de douanetarieven zullen dan voorlopig blijven gehandhaafd, alsmede het vrije personen- en goederenverkeer tussen Hindoes tan en Pakistan. Wanneer de twee dominions eenmaal zijn ge vormd, zullen deze kwesties defi nitief worden geregeld. De mening van Abdel Krim. Abdel Krim, dé voormalige lei der van de Riff-opstand tegen Frankrijk en Spanje, die thans in Egypte verblijf houdt, heeft een correspondent van Reuter meege deeld. geen vertrouwen te hebben in de Franse stap om een zekere mate van zelfbestuur aan Marok ko te verlenen. „Ofschoon Frankrijk aan onze eisen tegemoet wil komen, schijnt het onze nationale aspiraties niet te eerbiedigen. Wij wensen aller eerst volledige onafhankelijkheid en vervolgens opheffing van het Franse protectoraat." Naar aanleiding van berichten, dat hij misschien een bezoek aan de V. S. zou brengen verklaarde Krim: „Ik weet nog niet wat ik zal doen. Als ik ga, ga ik om de algemene vergadering van de V. N in September bij te wonen." Abdel Krim sprak züo. vertrouwen Het Amerikaanse blad „Balti more Sun" spreekt in een artikel getiteld „Maar op welke voor waarden kan een verdeeld Euro pa leven", zijn leedwezen uit over het feit. dat de Sowjet-Unie zich te Parijs aan medewerking met het plan Marshall heeft onttrok ken. Want hoewel het waar is, dat het plan op papier ook zon der medewerking van de Sowjet- Unie in practijk kan worden ge bracht, aldus het blad, het blijft een tragisch feit, dat een orga nisatie van West-Europa zonder de Sowjet-Unie een zwak, on rustig en misschien revolutionair geheel blijft. „Tot op zekere hoogte zullen wij echter met West-Europa iets tot stand moeten brengen, indien de Sowjet-Unie de huidige po ging belemmert. Engeland en Frankrijk en ook Nederland en Italië hebben een krachtige poging gedaan en doen dit nog om zichzelf~"te helpen en tegelijkertijd uit het net te blij ven, dat de Russen spannen. Daarom moeten wij doen. wat in ons vermogen ligt, om deze lan den te steunen in hun strijd. Maar wij zouden onszelf een rad voor de ogen draaien, indien wr| vrolijk aannemen, dat wij of zij evenveel zonder als met de Sowjet-Unie kunnen bereiken." Eskaderleider Davis van het navigatiedirectoraat aan het En gelse Ministerie van Lucht vaart, is Maandag naar Oslo ge vlogen voor besprekingen tussen Engelse en Noorse organisatoren van een Engels-Noorse Zuidpool expeditie in 19481949. De expe ditie zal het Westelijk deel van Queen Maud land, dat nog geen onderzoeker betreden heeft, tot doel hebben. Noorwegen zal en kele schepen en enkele vliegtui gen ter beschikking stellen. De parel lag juist in de rich ting van het graf van Djenchis Khan! Dokie dacht snel na. Hier zou een sleutel kunnen zijn! 13e ont voerder was dus vermoedelijk met het meisje op weg naar het graf van Djenchis Khan! uit in de V. N. en zeide, dat het een goede gedachte zou zijn, in dien de hoofden van alle Arabi sche landen, onverschillig of deze lid waren of niet, de volgende al gemene 1 vergadering zouden bij wonen. 200 FRIEZEN OP BEZOEK BIJ DE ZEEUWEN. De Landlbouwjongeren Gemeen schap Zeeland zal deze week als gastvrouw optreden van 200 Friese boerenzoons en boeren dochters. Op het programma staat een excursie naar Walche ren op Woensdag 9 Juli en een landdag te Goes op Donderdag 10 Juli. Tijdens deze landdag "zal het Zeeuwse openluchtspel: „En de tweede is daaraan gelijk", van J. Eggermont worden opgevoerd. TERNEUZEN. Jeugdmiddag N.J.V.C.M.V. 'n Hele drukte was het Zater dagmiddag bij het gebouw „Bethel" toen zich daar leden van het Nederlands Jongelings Verbond, het Chr. Meisjesverbond en de bij beide jeugdorganisaties, behorende jongens- en meisjes- clubs, opstelden om, voorafgegaan door het kranige Tamboer- en Pijper^orps .„Juliana" uit Middel burg zich in optocht naar het sportterrein van het Openbaar Lyceum te begeven. Het doel was daar een jeugd middag te hebben, welke zou staan in het teken van sport en spel. Behalve geestelijk, verstan delijk en maatschappelijk, willen bedoelde jeugdbonden hun leden immers ook lichamelijk vormen. 't Was een lange fleurige stoet, die zich door de straten bewoog. De tamboers, trompetters en fluittisten zorgden wel dat 't aan belangstelling van de zijde van het publiek niet ontbrak. Overal stonden de mensen opgesteld om de witgehemde muzikanten met hun blauwe baretten te zien en te horen. Terwijl vooral ook de vele verenigingsvlaggen en niet het minst de met de emblemen van haar verbond getooide meisjes, bijdroegen tot een vrolijk en op gewekt geheel. De jongens stap ten vlak achter het muziekkorps aan, daarna de leden van het Meisjesverbond, gevolgd door de meisjes der jeugdclub, terwijl leden der C.J.M.V.'s het einde van de stoet vormden. Daar waar men een totaal over zicht van de optocht kon krijgen, zoals bij het Postkantoor, op de Markt en bij de ombuiging van Herengracht, over de Axelse ibrug, naar de Rosegracht, was het een imposant gezicht. Op het sportterrein werd eerst gesproken door de voorzitter van de Ring O. Z.-Vlaanderen van het N.J.V., de heer J. L. Hame link, waarna de deelnemers de meegebrachte boterham verorber den. Voor alle deelnemers kon uit een strook aan het program ma een ijsco worden getoverd en verder was er limonade verkrijg baar. Zowel het een als het ander droeg tot de goede stemming niet weinig bij. Voor de jongsten wa ren er spelen, waarvoor prijzen beschikbaar werden gesteld. De dames voerden reidansen uit en de C.J.M.V.'s van Axel en Drie wegen speelden als kampioenen van een tevoren gehouden com petitiewedstrijd een voetbalmatch, die met een 21 zege voor Axel eindigde. Een en ander werd af gewisseld door het zingen van 'bondsliederen. Aan mevr. Van der Graaff van Sas van Gent. presidente van de Ring6öer Jeugdclubs, was de aan gename taak aan het slot de prijzen uit te delen en een me daille toe te kennen aan het mu ziekcorps en de Axelse voetbal lers, terwijl zij in haar slotwoord allen dankte, die deze dag had den verzorgd, waarbij zij zeker ook het oog- heeft gehad op de leden van het Rode Kruis, die op het terrein aanwezig waren, doch gelukkig niet behoefden op te treden en de politie, <jie door haar optreden de orde tijdens de op tocht en op het terrein zoo zeer bevorderde. Na afloop ging het in optocht terug, via de tramhalte-De Hoop, naar de Markt, waar met een driewerf „Lang leve Juliana" deze jeugdbijeenkomst werd be sloten' Het was voor de jeugd verenigingen een goede dag. BRUINTSSE. De bot-visserij op de Zeeuwse wateren. Waren aanvankelijk de besom mingen van de botvisserij op de Zeeuwse stromen maar matig, de laatste weken zijn deze zeer be vredigend. Men vangt soms 20 tobben en meer per nacht. Proefrit met Dieselmotor- wagens. Door de R. T. M. zal binnen kort op het baanvak Zijpe-Burgh proef gereden worden met Diesel motorwagens. Het ligt in de be doeling de stoomtractie geleide lijk door motortractie te vervan gen. De veerpont Grevelingen, voor de dienst over het Zijpe blijft nog enige maanden uit de vaart. ZUIDDORPE. Verkeerscommissie voor Zeeuws-Vlaa nderen. iZaterdag had de installatie plaats van de verkeerscommissie voor Zeeuws-Vlaanderen, inge steld op initiatief van het Bestuur van de Kring Middelburg van de K.V.P. De voorzitter, de heer A. Lockefeer uit Hulst, zette doel en werkwijze uiteen en legde er voor al de nadruk op, dat de commissie geheel vrij is in haar manier van werken en enkel tot doel heeft, mede te werken dat ons gewest uit zijn isolement wordt verlost, daar dit een der eerste voorwaar den is voor een opbloeiend econo misch leven. Getracht is de commissie zo al zijdig mogelijk samen te stellen, om daardoor de behoeften uit de verschillende kringen beter te kennen. Als rapporteurs werden gekozen de heren J. Ramondt te Schoondijke, E. Ivens te Klooster- zand e en E. Lansu te Zuiddorpe, die ook als secretaris zal funge ren. De commissie is direct met haar werk begonnen en heeft het voornemen binnen de kortst mo gelijke tijd haar rapport het licht te doen zien. VOETBiAL. Standenlijst kampioenscompe titie Ajax 9 7 1 1 15 2715 Heerenv. 9 5 2 2 12 3221 NEC 9 3 3 3 9 20—27 MW 9 1 4 4 6 1924 BW 7 2 0 5 4 11—15 Blauw Wit 7 0 4 3 4 1118 WIELRENNEN. Schulte wint de Prof.-Course te Kontich. De resultaten van de course, die Maandag over 167 km voor pro fessionals te Kontich werd ver reden, luiden: 1. Schulte (Nederland) 4 u. 20 m. 2. Middelkamp (Ned.) op 20 cm. 3. Verschueren (België) op 50 sec. De voormalige Franse vice- premier de comimunistenleider Maurice Thorez heeft verklaard, dat men als gevolg van uitvoering van de thans bestaande plannen BevinBidault een „nieuw München" zal zien. Frankrijk. z.o zei hij, geeft er blijkbaar de voorkeur aan samen te werken met hen, die dit land de kolen uit het Ruhrgebied' willen ont houden en die medelijden hebben met de arme Duitsers. Thorez meende, dat Frankrijk hulp van elke Geallieerde zou kunnen aanvaarden, mits de on afhankelijkheid van het land ge waarborgd blijft. De poging om de Franse bui tenlandse politiek te beïnvloeden was, aldus Thorez, een der oor zaken voor de uitsluiting van de communisten uit de regering.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 3