Het Republikeinse antwoord Nederland aanvaardt formeel uitno diging voor Conferentie te Parijs Het plan Marshall Franse socialisten steunen Kabinet Ramadier DINSDAG 8 JULI 1947. Republikeins antwoord onbevredigend geacht Hat antwoord van da Republiek REACTIE OP HET REPUBLIKEINSE ANTWOORD Radiorede Sjahrifoeddin DE MILITAIRE SITUATIE Dr. VAN MOOK noemt Republikeins antwoord onbevredigend De Republiek treft militaftfc^ 1* voorzorgsmaatregelen- l>" Felle Joodse aanval op Bevin en Britse regering Prirs Bernhard weer hersteld Britse mijnwerkers gewaarschuwd HET REFERENDUM IN SPANJE DeBelgischë Koningskwestie Radio-vraaggesprek over het woningbouwprogramma Incidenten bij parlementaire verkiezingen in'Syrië WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdag avond. Koel en nog buiig. Aanhouden van het koele weer metr vooral aan de kust, een nu en dan krachtige Z.-W. wind. Wissel, bewolking met enkele losse buien, v.n.l. in de middag en vooravond in 't mid den en Oosten van het land. Frankering bij Abonnement - Temeuzen DE VRIJE 3de Jaargang No. 547. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs: "1 per mm 10 ct.minimum per advertentie 1,80» Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertentie» 3 15 regels 60 ct.; ieders regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blal 10 ct. meer. Terneuzen Abonnementsprijs ƒ3,25 per kwartaal. De Ministers Setyadjit, Gani en Leimena zijn Zondagmiddag met een speciaal Nederlands vliegtuig naar Djogja vertrokken, om ver duidelijking te vragen over en kele punten van het Republikeinse antwoord aan Dr. Van Mook. Het vliegveld werd beschikbaar ge steld in verband met de urgentie van de aangelegenheid. De Ministers werden reeds Maandag in Batavia terugver wacht. De gevraagde verduidelijking zou in het bijzonder betrekking hebben op de interim regering en de Republikeinse verantwoorde.- lijkheid voor binnenlandse aange legenheden alsmede op de kwes tie van de gemeenschappelijke gendarmerie en de buitenlandse betrekkingen. Het vliegtuig zou nog Maan dagmiddag terugkeren, terwijl volgens een verklaring van Sey- tyadjit aan Aneta, de Ministers voornemens zijn heden met de trein terug te keren, doch dit zou geheel afhangen van het verloop der besprekingen in Djogja. Hoe wel ten aanzien van de Neder landse waardering van het Repu blikeinse antwoord officiële reac ties nog ontbreken, wordt in ge zaghebbende kringen de aandacht gevestigd op het feit, dat ver schillende vragen in de antwoord nota open blijven, waardoor het stuk als „vaag" bestempeld dient te worden. De Republikeinse regering re kent bijvoorbeeld op regeling van haar eigen organen voor binnen landse aangelegenheden, doch de vraag is gewettigd, waar in deze materie de grens gelegen is. Dat 'n gezamenlijke gendarme rie voor l het Republikeinse ge bied ook voor de regering Sjari- foedddn onaanvaardbaar blijft, zal ziwaar wegen bij de beoordeling van de mogelijkheden, welke het antwoord biedt voor verdere dis cussie, aangezien van Nederland se zijde herhaaldelijk tekenen wer den gegeven, dat de aanvaarding van dit punt een essentiële voor waarde daartoe zou zijn. Dat be treffende de interim-regering in het Republikeinse antwoord raak lijnen worden gevonden met de Nederlandse voorstellen, blijkt slechts gedeeltelijk (rest van het telegram verminkt. Red. A.N.P.) Volgens officiële Nederlandse kringen in Batavia wordt het antwoord van de Republikeinse regering, dat Zondag aan Dr. Van Mook werd overhandigd, onbe vredigend geacht. Vlce-premier Setyadjit is met een Nederlands vliegtuig naar Djogja vertrokken, nadat Dr. Van Mook hem bet Nederlandse standpunt had uiteengezet. Naar een pólitieke medewer ker van het A.N.P. schrijft, wenst men zich in regeringskrin gen nog in geen enkel opzicht uit te laten over het antwoord van de Republiek Indonesia, dat Zon dagavond in Den Haag is ont vangen. Zelfs in kringen, welke in nauwe relatie staan tot de re gering, is men dus nog aange wezen op de voorlopige bericht geving uit Batavia. Dit feit in aanmerking ge nomen, verklaarde men daar niet de indruk te hebben, dat het ant woord bevredigend genoemd kan worden. Ai3 een ongunstige factor be schouwde men ook de uitlating van Tamzii, de vice-minister van Buitenlandse Zaken, waarmede hjj zegt niet te zullen afwijken van de lijn. welke Sjahrir volgde ten aanzien van de buitenlandse betrekkingen der Republiek. Deze lijn wordt 'n flagrante strijd met Linggadjati geacht. Bovengenoemde ongunstige fac tor acht men nog versterkt door de benoeming van Jadhi Agoss Saliim, die zo juist in de Arabi sche landen buitenlandse betrek kingen heeft aangeknoopt voor de Republiek, tot voorzitter der Indonesische delegatie. Het Nederlandse blad „Nieuws gier" schrijft naar aanleiding van het Republikeinse antwoord: „Men zal ernstig rekening moe ten houden met de mogelijkheid, dat de moeizame weg van uitvoe ring van Linggadjati die van discussie en overleg onbegaan baar geacht zal worden." In eèn rede, uitgesproken voor Radio Djokja, heeft Sjahrifoed din een beroep op het volk ge daan om waakzaam te zijn en in 'verbondenheid iedere eventuali teit onder ogen te zien. Sjahrifoeddin herhaalde in deze radio-rede de tekst van het Re publikeinse antwoord op de Ne derlandse voorstellen voor een interimregering, welk antwoord gelijk gemeld door de Nederlan ders bestempeld was als „onvol doende". Hij legde voorts na druk op de critieke situatie. De Indonesische Republiek wenst het probleem op een vredelievende wijze op te lossen, zo zeide hij. De toespraak bevatte geen nieuwe voorstellen om de crisis te boven te komen. Volgens berichten uit Djokja karta zal het kabinet weder bij eenkomen, nadat de partijleiders en de Indonesische Republikeinse generale staf zijn geraadpleegd. tn de rede, welke hij Maandag avond voor de radio hield, deed Sjahrifoeddin een beroep op de natie om bet volste vertrouwen in de regering te hebben. Hij zei, dat hij een wreedzame oplossing wenste en bereid was de de jure Isouvereiniteit van de Nederlan ders gedurende de overgangstijd te erkennen. Toch mocht de, reeds de facto erkende, Republiek niet verhin derd worden haar eigen gezag op eigen manier uit te oefenen. Hij herhaalde, dat het Neder landse voorstel betreffende de gezamenlijke gendarmerie onaan vaardbaar was. ,Hij drukte de hoop uit, dat de Nederlanders de moeilijke omstandigheden zouden begrijpen, .waaronder de Indone siërs thans leven. Volgens Antara zal het Repu blikeinse kabinet Dinsdagnacht doorvergaderen. f De Nederlandse militaire woord voerder te Batavia heeft over de militaire situatie in de afgelopen week het volgende medegedeeld: Te Medan hadden voortdurend beschietingen plaats in de noor delijke, westelijke en oostelijke sectoren, waarbij de Republikei nen gebruik maakten van auto matische wapens en luchtafweer geschut. De voedselblokkade en de stellingbouw binnen de twee kilometer-zóne worden voortgezet. Ook te Padang vindt de aanleg van versterkingen en versperrin- Gisterenmiddag heeft de Neder landse Minister van Buitenlandse Zaken, Mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, aan de ambassadeurs van Frank rijk en Gro-ot-Brittannië het ant woord overhandigd van de Neder landse regering op de uitnodiging van genoemde regeringen tot deelneming aan de Parijse con ferentie over het plan Marshall, waarin deze uitnodiging formeel is aanvaard. Ten aanzien van de Nederland- Belgische besprekingen over het plan-Marshall, waarover wij reeds eerder berichten, deelt het Minis terie van Buitenlandse Zaken te 's 'Gravenhage nog het volgende mede: „Zondag hebben "haar aanlei ding van de uitnodiging van de Franse en Britse regeringen de Nederlandse- en Belgische Minis ters van Buitenlandse Zaken per soonlijk contact opgenomen ter België en Nederland aanvaarden uitnodiging in principe Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, d,at België en Neder land tezamen zijn overeengeko men, in principe de Brits-Franse uitnodiging, het plan-Marshall op 12 Juli te Parijs te bespre ken, te aanvaarden- bespreking van de standpunten van beide regeringen. De eerste Minister van België en de Belgische Minister van Bui tenlandse handel, met enige hun ner medewerkers hebber te Den Haag officieus van gedachten gewisseld met de Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken en met de Minister van Economi sche Zaken en enkele hoofdamb tenaren van de betreffende depar tementen. Uit deze besprekingen bleek een volkomen overeenstemming van de te volgen gedragslijn. Deskundigen van de drie lan den zullen thans nader contact met elkaar opnemen". Volgens een officieel communi qué van het Belgische Ministerie van Buitenlandse Zaken hebben België, Nederland en Luxemburg de Brits-Franse uitnodiging tot bijwoning van de conferentie te Parijs in verband met het plan- Marshall officieel aanvaard. Naar Reuter uit Londen meldt, verwacht men in Nederlandse kringen te Londen, dat Dr. Hirschfeld de Nederlandse dele gatie te Parijs zal leiden. gen door de Republikeinen voort gang. De T.R.I. heeft hier de be volking binnen de twee ^kilometer- zóne gelast te evacuëren. De al gemene toestand in het door de Nederlanders gecontroleerde ge bied is rustig. Te Batavia had drie maal ge vechtsactiviteit plaats binnen de demarcatielijn. De stroom van vluchtelingen naar Semarang houdt aan en de Republikeinse stellingbouw wordt hier voortgezet, evenals in het gebied van Soerabaja, waar de Republikeinen tot tweemaal toe Nederlandse patrouilles onder vuur namen en de Nederlandse posten driemaal uit een vliegtuig werden beschoten. Op Midden-Bali neemt de ter- reur-actie toe. Op Zuid-Celebes werd een Indo nesisch bestuursambtenaar ver moord door terroristische elemen ten. Naar aanleiding hiervan werd de patrouille-activiteit van de Nederlandse troepen intenser, hetgeen tot een aantal arrestaties leidde. Op Borneo is het rustig. gromzieke Polen of Roemenië". Sonnebom noemde Bevin de kop en de staart van de samen zwering. Het Britse Ministerie van Koloniën streefde er volgens hem naar de in Europa overge bleven Joden aan zelfmoord en het levend-dood zijn prijs te ge ven. Ondanks omkoperij en spion- nage zouden de Britten er niet in slagen een tweede exodus van de Joden te verhinderen. Naar vernomen wordt heelt Dr. Van Mook de Republikeinse antwoord-nota tegenover Setyad jit als „onbevredigend" gekarak teriseerd. Op Java werden in de nacht van Zondag op Maandag voor zorgsmaatregelen genomen tegen luchtaanvallen,' aldus een Indone sisch militaire woordvoerder. De woordvoerder verklaarde, dat Java thans in staat van gevaar was en dat tong-tongs zouden worden gebruikt om luchtgevaar aan te kondigen en het volk op te roepen voor het nemen van luchtbeschermingsmaatregelen. Guerillatroepen worden zo spoe dig mogelijk in het Republikeinse leger opgenomen en de verdedi ging van de desa's wordt geor ganiseerd. Rudolf Sonneborn, mede-voor zitter van de „United Jewish Ap peal", heeft in een toespraak tot de jaarlijkse conventie van de Zionistische organisatie van Ame rika, waarin hij lid is van het hoofdbestuur, de Britse regering 'beschuldigd van het smeden van een „boosaardige, wrede en sata nische samenzwering, die ten doel heeft het overschot van het Jo dendom in Europa in luchtdichte vertrekken opgesloten te houden en het geen andere keus te laten, dan terug te gaan naar het po- Z. K .H. Prins Bernhard, die vorige week een lichte griep heeft gehad, is thans zover her steld, dat hij het bed mag ver laten. Hij zal echter nog niet in de buitenlucht mogen en voor lopig nog enige tijd rust moeten houden. Lord Hyndley, de voorzitter van het Britse Nationale Bureau voor Brandstoffen, heeft een brief ge stuurd aan de voorzifter van 4e mijnwerkersibond, Will Lawther, waarin hij dreigde met eventuele vervolging, indien het niet-officieei neerleggen van werkzaamheden onder de mijnwerkers blijft aan houden. De meer of minder wilde stakingen hebben Engeland 188.000 ton steenkool gekost sinds de invoering van de werkweek van vijf dagen in Mei, zo wordt er aan toegevoegd. De Minister van Brandstof en Energie, Bmanuël Shinwell, ver klaart, dat 85 tot 90 procent der mijnwerkers zijn plicht doet, maar dat de minderheid het slachtoffer is van politieke bedriegers". De Nationale Raad van de Franse socialistische partij heeft Maandagmorgen, na een debat van 18 uur met 2576 tegen 2058 stemmen besloten, de handhaving van het kabinet van Ramadier te steunen. De Raad nam tevens een motie aan, waarbij het plan-Marshall wordt ondersteund. De motie luidt: „Slechts deelneming van alle Europese landen zal het aanhod van Marshall, dat Europa uit de huidige chaos kan bevrijden, met succes bekronen." Tevens wordt in de motie de hoop uitgesproken, dat de Sow- jet-Unie zal besluiten, deel te nemen aan de Parijse conferentie van 12 Juli. In zijn pleidooi voor ondersteu ning van zijn economisch program verzekerde Ramadier tegen ab solute staatscontröle en in het geheel niet geleide economie te zijn. Wat de binnenlandse toe stand betrof, zeide bij te zullen pogen om de orde te handhaven, ondanks het streven van uiterst links, dat „stakingen en onrust verwekte, die naar een revolutie zouden voeren" en het streven van uiterst rechts, „onder het mom van anti-communistische actie, dat aanstuurde op omver werping van het republikeinse re giem." Men is van mening, dat Rama dier nu nog 6 weken de tijd heeft, voordat de volgende politieke hin dernis het jaarlijks congres van de socialistische partij moet worden „genomen". Het blijft een open vraag of bet con gres het besluit van de Natio nale Raad zal bekrachtigen. Het vorig jaar stelde het congres in algemene termen vast, dat de so cialisten alleen moesten deel nemen aan een regering, waarin „de andere arbeiderspartij" even eens vertegenwoordigd zou zijn. Intussen zit Ramadier voor nieuwe moeilijkheden door een dreigende staking van ambtena ren in geheel Frankrijk. 2 Mil- lioen regeringsambtenaren, w.o. politie en telefonisten hebhen een ultimatum gesteld, waarin wordt aangekondigd, dat Donder dag gestaakt zal worden, tenzij de eisen tot hogere salarissen en herziening van de rangpositie worden ingewilligd. De einduitslagen van het refe rendum aangaande de monarchie in Spanje zijn nog niet bekend. In de plaatsen, waarvan uitslagen binnen zijn, stemde de meerder heid vóór. Men neemt aan, dat velen an der dwang hebben gestemd. Zo moesten de arbeiders van de spoorwegen een bewijs overleg gen, waaruit bleek, dat zij ge stemd hadden. In Madrid heeft 83 pet. vóór gestemd, 12 pet. tegen en de overige 5 pet. onthield zich. Volgens een socialistische woord voerder heeft in de arbeiderswij ken van Vallecas en Tenuan de las Victorias de meerderheid van de bevolking de instructie om zich van stemming te onthouden opge volgd. In Monarchistische .kringen in Madrid wordt verklaard, dat de Monarchisten zich in grotengeta- le onthouden hebben, maar dat tengevolge van tegenstrijdige in structies toch nog velen hun stem hebben uitgebracht. Uit officiële kringen verluidt, dat het aantal onthoudingen en tegenstemmers groter is geweest, dan men heeft verwacht. Tijdens het congres der Katho lieke Volkspartij, dat Zaterdag en Zondag te Antwerpen is ge houden. hebhen de Vlaamse en Waalse sprekers in hun toespra ken allen hun trouw aan Koning Leopold betuigd. De heer Van Steeland verklaarde o.a.„Men kan de grondwet verdraaien, doch het staat vast, dat de Ko ning zal terugkeren, teneinde zijn constitutionele taak verder uit te oefenen." Spreker wees op het grote belang van de publica tie van het verslag der commis sie van juristen over de gedra gingen van de Koning tijdens de bezettingsperiode en verklaarde, dat dit rapport de grondslag is waarop de Belgen van goede wil zich moeten verenigen. De heer Van Zeeland stelde verder in het licht, dat de Katholieke actie de perken der betamelijk heid niet te huiten mag- gaan en dat het de regering is. die in deze aangelegenheid beslissingen moet nemen. De bevordering van bet wo- ningbouwprogramma in Neder land is het onderwerp van een radio-vraaggesprek, dat Vrijdag 11 Juli van 19.45 tot 20.00 uur over Hilversum I gehouden zal worden. De directeur-generaal van de volkshuisvesting, Dr. Ir. Z. Y. v. d. Meer zal de vragen beantwoorden. Bij het stemmen voor de eerste parlementaire directe verkiezin gen in Syrië is het te Aleppo tot relletjes gekomen, waarbij 15 personen werden gewond. Dit was tevens de eerste verkiezing sinds de buitenlandse troepen bij het eindigen van het Franse mandaat uit Syrië zijn terugge trokken. Om bloedvergieten te voorkomen heeft de regering be sloten de verkiezingen in Djebel Druse uit te stellen. Men ver wacht, dat de nationale partij, die de huidige regering steunt, bij de stemmingen de meerderheid zal verkrijgen. De onafhanke lijke vaderlandse of nationale Arabische partij, die wel de re gering steunt, wil de republiek opgenomen zien in een grote Ara bische Unie, omvattende het ge bied van de Taurus tot aan de Atlantische Oecaan. Men verwacht, dat de beweging ..Grcen-Syrië" (leider Emir Aba- doellah van Trans-Jordanie)die de „Ahrar"-partij voorstaat, wei nig ,succes zal hebben wegens gebrek aan vooraanstaande lei ders. POST VOOR MILITAIREN OP WEG NAAR INDIK. Militairen aan boord van het m.s. „Nieuw Holland" kunnen in Port Said post krijgen, mits deze op 13 Juli ter post bezorgd wordt. Wil men de post bij de aankomst in Batavia bezorgd hebben dan moet zij op 28 Juli a.s. gepost zijn.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1