Wijziging Ziektewet en Invaliditeitswet Geen glasbonnen in Juli Liefde op het land BINNENLANDS NIEUWS UIT DE PROVINCIE Couponsendividendbewijzen van aan ingezetenen van België toebehorendeoffecten Op bewijzen van inschrijving voorfietsbanden kan niet onmiddellijk worden verkocht MEISJES IN UNIFORM i Ex-Koning Carol van Roemenië in net huwelijk getreden PATER HENRI DE GREEVE TE TERNEUZEN EN AXEL. polderbestuur Aan het verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp Wijzi ging der ziektewet en der invali diteitswet™ is het volgende ont leend: Algemeen werd-dit wetsontwerp met instemming begroet. De ver lenging van de termijn, waarover ziekengeld zal worden uitgekeerd, van een half jaar tot een jaar, is een verdere stap op de wej naar sociale zekerheid. Vele leden vroegen zich echter af. of het niet mogelijk zou zijn De Nederlandsche Bank N.V., afdeling Delblokkering, deelt mede, dat op grond van de monetaire overeenkomst met België de op brengst van coupons en dividend bewijzen van aan ingezetenen van België toebehorende effecten, welke vóór 26 September 1945 zijn vervallen en betaalbaar ge steld in afwijking van artikel 6 van de beschikking Deblokkering 1945 op monetair vrije reke ning kan worden gecrediteerd, in dien aan de vereiste certificatie ten aanzien van België is voldaan. Indien de opbrengst van boven bedoelde coupons en dividendbe- wpzen reeds op monetair geblok keerde rekening is gecrediteerd, kan, indien ,(jeze creditering heeft plaatsgehad na. 26 Sept. 1945, ovenboeking naar monetair vrije rekening alsnog geschieden. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de „inschrijvings- bewijzen voor rijwielbanden", wel ke thans door de distributiediens ten worden uitgereikt, geen recht geven op het kopen van banden Te zijner tijd zal bekend ge maakt worden op welke wijze men door middel van deze in- schrijvingsbewijzen in bet bezit van banden kan komen. Teneinde gelegenheid te geven de ..boven de markt zwevende glasbonnen te doen honoreren en mede daardoor een juist inzicht te verkrijgen in de huidige glas- positie, zullen, yolgens mededeling van het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting, in overeenstemming met het Minis terie van Economische Zaken m de maand Juli geen glasbonnen wordien uitgegeven. Men is er zich var bewust, dat dit in bepaalde gevallen tot enige moeilijkheden aanleiding zal kun nen geven, doch daartegenover zijn de voordelen van deze maat reo-el zo groot, dat mon tiGeft gG- meend het tijdelijk ongerief te moeten aanvaarden. Voor glas, ten behoeve van werken hoven 500, dat op de rijksgoedkeuring wordt vermeld of zo nodig op een suppletie-rijks- goedkeuring alsnog kan worden aangevraagd, gaat de distributie ongestoord verder. Slechts voor werken onder 500 waarvoor het glas uitsluitend op bonnen kan worden betrokken geldt de tijdelijke onderbreking tot 1 Augustus a.s., wanneer de uit gifte van bonnen weer normaal zal worden hervat. Voor hijzonder dringende geval len. b.v. ter voorziening van een febroken ruit in een operatiezaal, zal ook in de maand Juli echter nog gezorgd kunnen worden. Een liefdes-roman van BERTA RUCK deze weg nog verder te bewande len en ziekengeld te blijven uitke ren, zolang de ziekte duurt of tot dat blijvende invaliditeit intreedt. Een dergelijke regeling geldt thans reeds voor een deel van het over heidspersoneel. Intussen zouden deze leden gaarne vernemen, hoe hoog de Minister de hij uitvoering van dit voorstel te maken meerdere kos ten schat. Andere leden vreesden, dat de verwezenlijking van dit voorstel tamelijk kostbaar zou zijn. Zal de ziekenfondspremie ook moeten worden verhoogd? Ten slotte vroegen deze leden, hoeveel de uitvoering der ziektewet aan de Staat jaarlijks kost en hoeveel aan het bedrijfsleven. Gaarne zou men vernemen, hoe het een en ander wordt geregeld ten aanzien van de seizoenarbei ders. b.v. in het dorsbedrijf. Vele leden drongen er bij de Mi nister op aan in dit ontwerp te- venis een wijziging van art. 55, lid 11, der ziektewet op te nemen. Verschillende leden zouden de verjaringstermijn tot negen maan den willen zien verlengd. SPECIALE K. L. M.-VLUCHT NAAR HOLLAND (Michigan). De stad Holland (in de Ameri kaanse staat Michigan) viert het lste eeuwfeest van haar bestaan van 12 tot 15 Augustus. De her denkingsplechtigheid en feestelijk heden zullen de aandacht trekken van geheel Amerika, terwijl ook Nederland dit historisch feit niet onopgemerkt voorhij zal laten gaan. daar deze door Nederlan ders gestichte stad nog zo'n spe cifiek Nederlands karakter draagt. De K. L. M. bereidt een speciale vlucht voor van Amsterdam naar het nabij Holland (Michigan) ge legen vliegveld van Grand Rapids. Deze vluoht, die waarschijnlijk met een Lockheed Constellation wordt gemaakt, zal 11 Augustus aanvangen, zodat men de 12de te Grand Rapids is, vanwaar de 15de de terugreis wordt aanvaard. Nederland zal bij de feestelijk heden officieel worden vertegen woordigd. De vertegenwoordigers zullen aan de luchtreis deelnemen. Het ligt ook in de bedoeling toe risten in de gelegenheid te stel len bij deze gelegenheid mede te vliegen. Waarschijnlijk komt te New-York Mr. E. F. van Kleffens aan boord. Intussen wordt ook door de Ne derlandse posterijen, meegewerkt om het honderdjarig bestaan van het stadje Holland aan de verge elheid te ontrukken door het ge bruik van een speciaal' stempel. De eerste twee brieven, die al dus werden gestempeld, waren toevalligerwijs afkomstig van de Amerikaanse Gezant in Neder land, Herman B. Baruch. De ene was bestemd voor President Tru man de andere voor de Ameri kaanse Postmaster General Ro bert Hannagan. Ex-Koning Carol van Roeme nië is Vrijdag in het huwelijk ge treden met Magda Lupescu, met wie hij sinds jaren bevriend is. De huwelijksplechtigheid heeft plaats gevonden in het Palace-hotel te Oopacabana (Bolivia), waar me vrouw Lupescu ernstig ziek ligt. De secretaris van de exKoning heeft verklaard, dat mevr. Lupes cu op haar sterfbed ligt. Zij ver gezelde Carol in November 1944 naar Brazilië, na een verblijf van drie jaar in Mexico. Zij ontmoette Carol yoor het eerst op het zomerverblijf van de Roemeense Koninklijke familie te Sinaïa in de Karpathen. In 1925 deed Carol afstand van de troon, nadat mevrouw Lupescu was uit genodigd het land te verlaten. Hij werd enige jaren daarna opnieuw tot Koning uitgeroepen, doch deed aan het einde van de oorlog weer afstand ten behoeve van zijn zoon Michaël. Edgar Donnen, een in Enge land geboren, excentrieke kluize naar, die in het district Allegan woonde en verleden jaar stierf, heeft de filmster Greta Garbo in zijn testament een bedrag van 20.000 dollar nagelaten. Donnen zou door foto's van Garbo, die in zijn boerderij waren achtergelaten, op haar verliefd zijn geworden. In zijn testament stond, dat hij zijn gehele vermogen „aan Greta Garbo, of als ik haar trouw, aan Greta Garbo-Donnen" vermaakte. De beheerder van Donnen's ver mogen heeft bericht ontvangen, dat Garbo de erfenis aanvaart. Greta Garbo zou deze voor een liefdadig doel willen bestemmen. treksein voor de 7de ronde van Breskens, voor amateurs en nieu welingen, gaf. De afstand bedroeg 102 kiin, zijnde 14 ronden van ruim 7 km elk. Er stond een harde wind en de weg, waarover het parcours liep, verkeerde over het algemeen in slechte staat, het geen zijn invloed deed gelden op de gemaakte tijden en vanzelfsprekend ook de nodige bandbreuken veroorzaakte. Reeds in de vierde ronde wist een drietal renners, n.l. De Vries, Van Beek en Voorting zich van het peloton los te maken. Laatst genoemde echter leed in de vol gende ronde reeds frame-breuk en gaf toen de strijd op, waarna De Vries en Van Beek tezameij verder gingen en het bestonden reeds in de zesde ronde hun eerste tegenstander te „lappen". Gaan deweg wisten zij hun voorsprong te vergroten en in de allesbehalve overtuigend aandoende eindspurt Van Beek toonde weinig strijd lust! behaalde de nationale kampioen De Vries met ruim een lengte voorsprong de overwinning. De door hem gemaakte tijd be droeg 3 uur 40 min. 22 sec. De totale einduitslag is als volgt: 1. P. de Vries, Vlaardingen. 2. G. van Beek, Oostzaan. 3'. D. Spronk, Utrecht. 4. M. Aarts, Til burg. 5. P. Verwijmeren, Terheide. 6. A. Bloemers, Oss. 7. K. Vet, Amsterdam. 8. W. Smits, Scheve- ningen. 9. H. Smits, Amsterdam. 10. C. Kooten, Eindhoven. Slechts 11 renners beëindigden de koers, hetgeen wel bewijst hoe zwaar deze is geweest. Na afloop vond in Café Central de prijsuitdeling plaats. De organisatoren van deze wed strijd komt zeker een woord van lof toe, voor de wijze waarop zij alles tot in de puntjes hadden verzorgd, terwijl ook de politie, die het verkeer voortreffelijk re gelde en de baan welke voor een deel ook door de bebouwde kom liep steeds goed wist vrij te houden van al te opdringerige toeschouwers. En aan toeschou wers heeft het hij deze zevende ronde van Breskens niet ontbro ken. SCHOONDIJKE. Plotseling overleden- In de nacht van Zaterdag op Zondag is ten zijnen huize plotse ling overleden de heer J. Ramondt, oud-lid van Gedep. Staten van Zeeland en een tijdlang waarne mend-burgemeester der gemeente Schoondijke. De heer Ramondt, die in het openbare leven in de provincie Zeeland en vooral op agrarisch gebied een zeer vooraanstaande plaats innam en in tal van instel lingen zitting had, bereikte de leeftijd van 52 jaar. VLISSINGEN. Lading teer aangekomen. Het Franse motorschip „Donge", afkomstig uit de Ver. Staten, is Zaterdagmorgen om 5 uur de Vlissingse haven binnengelopen. Het schip heeft 3800 ton ruwe teer voor Vlissingen aan boord. De lading werd overgeladen in de tanks van de „Vlismar" en Zon dagochtend zou het schip onmid dellijk weer vertrekken. Dit is de eerste lading, welke na de bevrijding voor de „Vlismar" wordt aangevoerd. Het „Concertgebouw" te Terneu- zen en ,,Het Gezellenbuis" te Axel waren overvol toen de alom be kende redenaar Pater Henri de Greeve voor de „Bond zonder Naam" een voordracht hield met het door hem tijdens zijn interne ring geschreven werk „Het Vierde BGGSt." Op onnavolgbare wijze wist de zeer begaafde spreker zijn over- talrrjk en aandachtig gehoor ge durende enige uren te boeien bij het op onnavolgbare wijze vertol ken van de talrijke personen, die in zijn meesterwerk voorkomen, waarbij als het ware de personen zelf voor het voetlicht kwamen. Waar wij de inhoud van „Het Vierde Beest" reeds enige malen in ons blad bespraken, menen wij thans niet in herhaling te moeten treden en te kunnen volstaan met j onze bewondering uit te spreken voor de unieke en waarlijk impo sante wijze, waarop Pater De Greeve zijn brilliant werk voor droeg. Het waren avonden van hoog staand kunstgenot, die nog zeer lang bij de toehoorders in herin nering zullen blijven. Te Temeuzen werd Pater De Greeve ingeleid door de heer Van Alphen en te Axel door de Zeer Eerw. heer Pastoor Geerts. De opbrengst van deze avonden t komt geheel ten, goede aan de „Bond zonder Naam." WALCHEREN WIL 2 MIL- LIOEN GULDEN LENEN. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft aan de Alg. Vergadering toestemming gevraagd voor het opnemen van twee millioen gulden aan kasgeld. De een millioen die vorig najaar reeds werden toegestaan zijn niet voldoende als gevolg van de grote uitgaven die de polder moet doen voor herstelwerken op Walcheren en het trage tempo waarin de toegezegde Rijksbijdragen worden ontvangen, aldus het verzoek. ARNEMUIDEN. Landbouwer geraakt onder zijn wagen. De landbouwer P. de N. te Ar- nemuiden viel bij het rijden van een voer hooi door het breken van eenj touw voorover tussen de paarden. Hij kreeg een wagen wiel over zijn borst en is in het ziekenhuis te Middelburg over leden. BRESKENS. De 7de Ronde van Breskens. 28 Renners waren Zaterdagmid dag aan de start verschenen, toen burgemeester Eeckhout het ver- 2o. (Nadruk verboden.) Ze sprak dat „jonge mannen" uit op dezelfde toon, waarop boer Price zou hebben gepraat over de rupsen jn zijn kool. „Je vergeet, dat ik juist hier naar toe ben gekomen, omdat ik o-enoeg van ze had!" zei ik mat. Elisabeth fronste haar wenk brauwen, onverzoenlijk We hadden nu juist tot mijn grote Verlichting afgedaan met de eeuwige Harry! Een jaar lang heeft hij je geheel in beslag ge nomen; nienfand anders bestond voor je! Toen -verdween hij van ITt toneel en jij was ongezelliger dan ooit maar dat doet er nier toe hij verdween in elk geval. Sl'ar diezelfde dag. dat we hem kwijt raakten, kreeg jei eeni aam zoek van weer «e®. persoon: hoe heet hg ook weer Dpjryf^l ie Ricliard AVynn 'jk. Wat moe s t ik daar allemaal weer niet voor 'n verhalen over horen. Nu, gelukkig bleek je zijn brief verloren te hebben. Dus dat was ook weer van de baan „Ik zou hem toch niet genomen hébben,'" protesteerde ik. ,Je zei anders van wèl." ,,'nMens zou de gekste dingen gaan zeggen," verdedigde ik me zelf, „na zo'n dag als ik toen juist achter de rug had." „Soms denk ik, dat je heus idi oot genoeg geweest ®ou zijn om hem te nemen," snoof Elisabeth verachtelijk, terwijl we langs de bomen van het park liepen, die een glimp doorlieten* van het witte hospitaal. „Nou, en toen kwamen we hier. lEn de eerste de beste avond - wat gebeurt er? Er daagt een jon ge man op!" „Hij daagde niet op om mij te aanschouwen."' „Eigenaardig anders, dat jij het enige meisje was, dat hij uitrukte om tegen je te praten," zei Elisa beth. „En dat hij de volgende mor- gen toevallig in de buurt van die koestal van je moest zijn, en Hier brak ze plotseling kermend af met een kermend „Auw. Ik bleef st'lstaan. „Wat scheelt eraan? KRANIGE REDDING. Vrijdagmiddag raakte te Maas tricht een tweejarig kindje spe lenderwijs in het water van de Zuid-Willemsvaart. De 16-jarige W. Weyenfoerg, die daar toevallig passeerde, sprong onmiddellijk ge heel gekleed in het water en slaagde er in de kleine te redden. OUDE MAN VOOR BIJNA ƒ4000,OPGELICHT. Het was de politie te Kampen ter ore gekomen, dat een bejaard inwoner van deze stad op geraf fineerde wijze was opgelicht. Het spel was reeds in 1943 be gonnen. Een zekere J. G. du S. had kennis gemaakt met de oude man en kreeg in de gaten, dat daar nog wel wat geld zat. Nadat Du S. het vertrouwen van de oude man had gewonnen, begon hij zijn duistere praktijken. Hij spiegelde voor, dat er veel geld te verdienen zou zijn in een clande stiene jeneverstokerij. De oude man gaf een geldbedrag en later nog eens. Daarna kwam S. bij zijn slachtoffer en zeide, dat de Duitsers zijn jeneverstokerij in be slag hadden genomen, maar hij had geluk gehad en had een meu belzaak over kunnen nemen. De oude man werd nu deelgenoot in deze zaak met een vergoeding van 60 per week en 3 °/o rente voor gestort kapitaal. De geldschieter begon eindelijk te mopperen en S. een grote fan tast, zeide, dat een rijke kennis hem ƒ90.000 had nagelaten en dat van dit bedrag 45.000 on derweg was. Om aan het laatste kracht hij te zetten gelukte het S. een hand langer in zijn praktijken op te nemen en gezamenlijk gingen zij naar het slachtoffer. De hand langer, die z g. op het postkantoor werkte, had een grote verzegelde enveloppe bij zich, waarin de ƒ45.000 verpakt zouden zijn. Bij openbreking bleek de enve loppe oud papier te bevatten. De „heren" zeiden echter, dat het ge woonte was, dat bij overmaking van grote geldbedragen eerst een enveloppe met waardeloos papier wordt verzonden. De andere en veloppe lag in het postkantoor. Doch hierop moest 450 belasting „Niets," verzekerde Elisabeth met tranen in de ogen. .jLieve oudje, wat is er nu?" hield ik bezorgd aan. Toen lachte ze. Hals over kop barstte ze uit: ,,'tls enkel maar hoe meer ik me beweeg, hoe meer pijn ik krijg. O, Joan, ik ben kapot! Daar om was ik zo ongenietbaar tegen je. Ze zeggen wel eens „zo knor rig als een beer met een zere poot" maar maar bij mij is alles „zeer"! „O! Bij mij óók!"' kreunde ik, lachend van verlichting bij de be kentenis. „Ik heb 'n gevoel of al m'n hotten los liggen." .Ik heb precies 'tzelfde!" '„En al m'n spieren lijken wel doorgescheurd „De mijne óók!" jammerde Eli sabeth, die plotseling op 'n mee lijwekkende manier over de weg hobbelde nu ze zich niet meer groot behoefde te houden. „Maar ik veronderstel, dat we er wel aan zullen wennen. Ze zeggen, dat op de duur je spieren soepelder worden. Laten we er het beste van hopen en laten we er in vredesnaam niet over zeuren te gen de anderen!" „Ik heb er niet de minste be worden betaald. De oude man betaalde dit bedrag ook en de heren verdwenen met de laatste buit. Tijdens het verhoor kwam nog aan'het licht, dat verdachte een stuk in zijn bezit had waarin ver meld stond, dat hij alles terugbe taald had en getekend was door zijn slachtoffer. De handteke ning was echt, doch verdachte had zijn slachtoffer alvorens deze zou tekenen een andere brief voorge lezen. VELUWENAREN DOOR IjOOD- KOORTS AAN GETAST. De goudvondsten op de Noord- Veluwe hebben geen goldrush ten gevolge gehad: hier baarden de zandbergen een muismaar volgens de laatste berichten be vindt zich op enkele plaatsen in de Veluwse bodem thans een me taal, dat een complete exodus van mannen, vrouwen en kinderen ver oorzaakt. Zelfs de bosbessen blijven er voor staan. Lood is het toverwoord, dat in de schemeravond en in de vroege morgenuren allerlei gelukzoekers van heinde en ver naar de Hars kamp lokt om daar op het uitge strekte rijiksschietterrein, gewa pend met kolenschop of ander graafgereedsohap, te pionieren, koortsachtig de aarde om te woe len, op zoek naar het zoal niet edele, dan toch kostbare metaal. Achter de schietbanen liggen de kogelvangers en in deze kunst matig opgeworpen heuvels komt het merendeel der afgeschoten projectielen terecht. Daar zit het lood. Het lood van de venijnige geweer- en mitrail leurkogels, dat de vinder een prachtig daggeld belooft, als het tenminste waar is, dat sommige zwarte opkopers er tot 8 gulden per kilo voor neertellen en som migen het tot 5 kilo per dag Weten te brengen. Natuurlijk is het verboden dat loodizioeken, want de kogels beho ren ziowel vóór als nè. het gebruik aan het Rijk en wie de vormloze klompjes of klompen uit de Hars- kampse kogelvangers opdelft en meeneemt, maakt zich aan dief stal schuldig. Op de Noorderhei was in hei. begin der vorige week zeker wel hoefte aan!" „Prachtig. En vertel me nu eens," ging mijn vriendin voort, „wat vind je nu precies van die kapitein Holiday?" ,Ik kon niet nalaten te lachen. Als Elisabeth iets te weten wil komen, laat ze niet los. Dus ver telde ik haar, terwijl we stijf naast elkaar voorthobbelden over de weg, precies wat ik „vond' van deze nieuwe kennis. Ik beschreef haar de koestal-scène. „Zo'n echt idyllische achtergrond voor een tête-a-tete, hè? hoonde ik haar. Ik herhaalde de opmerkingen van de jonge man over de wetten van zwaartekracht en evenwicht. Ik vertelde haar, hoe hij me feite lijk gedwongen bad mijn mouwen weer op stropen, en me maar voortdurend had staan comman deren. 4 Ik vind hem nogal n tyran. Maar hij is natuurlijk 'n beetje verwend, doordat hij zo bespot- telijk rijk is. En origineel is hij ook. En zowat 'tnonWabbelijkste schepsel, dat ik ooit hen tegen-1 gekomen," zei ik critisch. t On- hebbelijkste, na jou." Elisabeth zei onschuldig: Ja, en toch heb je altijd verba zend veel met me opgehad. Ik denk dat je gauw genoeg tot de ontdekking zult komen, hoe ver bazend veel je met hem ophebt.' Ik wilde zeggen, „We zullen de man waarschijnlijk nooit terug zien", maar ik herinnerde me, dat hij de eigenaar was van dit land, waarop we zwoegden en slaafden, en dat het dus erg héte zou klin ken Dus zei ik enkel maar: „Ik heb helemaal geen hekelaan hem." Elisabeth schudde woest haar korte manen, en voorspelde grim mig: „Geen hekel, hè? Je vindt hem zo kwaad nog niet, wel? Je vindt hem niet zo onaardig! En ik zeg je, dat je 'm allervreeselijkst aar dig zult gaan vinden!" Die arme ontredderde botjes van jou schijnen je brein enigs zins geïnfecteerd te hebben!' zei ik. „Heb ik niet pas ondervonden, hoe 't je vergaat, als je iemand allervreselijkst aardig" vindt En midden in m'n misère daar over kom jij beweren 'tls niet „midden-in," zei Eli sabeth met ontstellende prompt heid. ,,'t loopt op z'n end.' (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2