Radiorede Prof. Gerbrandy Het Nederlands-Belgisch-Luxemburgs handelsaccoord VLLeum in enkele cedels MAANDAG 7 JULI 1947. Verklaring van Sjahrir Opblazen tunnel tegengesproken REPUBLIKEINSE ANTWOORDEN in Batavia MR. TAMZIL over de huidige situatie AANVAARDING voorgestelde Interimregering De processen in Duitsland OLIE in Augustus Minister Jonkman antwoordt Prof. Romme De Sowjet-Acnerikaanse besprekingen over jlKorea Gevecht bij de Yoegosla- vische grens Frankering bij Abonnement - Temeuzen WEEKS VER WACHTIN G medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maan dagavond. Koel weer. Zwaar bewolkt met enkele tij delijke opklaringen en enige, over het algemeen lichte losse buien. Aanhouden van het koele weer met zo nu en dan krachtige wind tussen Zuid en West. DE VRIJE 3de Jaargang No. 546. Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Bande Advertentieprijs per mm 10 ct.; minimum per advertentie l,Sk Inzendingen advertenties tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties: 15 regels 60 ct.; iedere regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit BlaB 10 ct. meer. Terneuzen Abonnementsprijs 3,25 per kwartaal. Sjahrir, die inmiddels uit Ban- joemas te Djokja is teruggekeerd heeft een verklaring tegenover de pers afgelegd. Hij gaf uitdruk king aan zijn spijt, dat de Mas- joemi in het nieuwe kabinet geen zitting heeft, doch verklaarde zien overigens hoopvol omtrent het succes, dat naar zijn mening het kabinet Sjarifoeddin zou be reiken. Sjahrir was vol vertrou wen, dat' de problemen tussen Nederland en Indonesië op korte termijn zouden kunnen worden geregeld. Oorlogvoering op grote schaal achtte hij zeer onwaarschijnlijk, omdat zo meende hij, de grote mogendheden wellicht zullen in tervenieren. Misschien zullen hier en daar kleine gevechten ont staan, zo zeide Sjahrir, doch ook deze kunnen yoorkorpen worden, indien aan beide zijden goodwill aanwezig is en in het bijzonder, wanneer de Nederlandse reaction - nairen niet de gelegenheid krijgen uitvoering te geven aan hun ver langen tot het gebruiken van ge- geweld. Sjahrir zeide voorts, dat hij thans zijn volle aandacht aan zijn parij zou kunnen besteden en ruimschoots gelegenheid zou krij gen zich te wijden aan de binnen landse aangelegenbeden. Reeds is gemeld, dat Sjahrir officieel is afgetreden als voorzitter van de Indonesische delegatie. Ten aanzien van de Republi keinse berichten omtrent het op blazen van de tunnel van Lampe gang tussen Bandoeng en Soeka- boemi, wijst men van officiële Nederlandse zijde erop, dat der gelijke berichten reeds eerder ge lanceerd zijn, doch later niet waar bleken. Het is zeer moeilijk dit bericht te controleren aangezien de tunnel op Republikeins gebied ligt. DE POLITIEK VAN HET NIEUWE KABINET. In de kabinetszitting van Vrij dagavond heeft het nieuwe kabi net besloten tot het voeren van een politiek, waarbij op zo snel mogelijke wijze een Jvredelievende uitvoering van Linggadjati be oogd-wordt, met vasthouden ech ter aan het erkende de facto ge zag van de Republiek. De binnen landse politiek zal er op gericht zijn 's lands defensie te perfectio neren en de wederopbouw ter hand te nemen, aldus de Republi keinse radio. De nieuwe Vice-Premier Sety- adjit en de Vice-Minister van Bui tenlandse Zaken, Mr. Tamzil, zijn Zondag om 9.30 uur plaatselijke tijd te Batavia aangekomen om nog die dag de Republikeinse ant- woorden respectievelijk aan de Amerikaanse Consul-Generaal te Batavia, Walter Foote, en aanDr. Van Mook aan te bieden. Op de vraag of het juist is, dat de inte rim-regering door de republiek wordt aanvaard, verklaarde Sety- adjit tegenover Aneta: „Men kan zeggen dat de Nederlandse voor stellen ter zake in wezen zijn aan vaard". De publicatie van de antwoor den is te verwachten, nadat zij naar de Nederlandse Regering in Den Haag zfln doorgeseind. Sjahrir is met dezelfde trem naar Cheribon gereisd, vanwaar hij voor enige tijd naar Lingga djati zal vertrekken. Mr Tamzil, de nieuwe Vice-M.i- nister van Buitenlandse Zaken, heeft Zondag op een persconferen tie te Batavia verklaard, dat het antwoord van de Republikeinse Regering om één uur plaatselijke tijd aan Dr. Van Mook is over handigd. Tamzil verklaarde verder opti mistisch te zijn ten aanzien van de hervatting van de besprekin gen Hij noemde het Republikeinse standpunt betreffende 'n gen een- schappelijke gendarmerie, duide lijk, na de nota ven Soekarno van 27 Juni. De kwestie van de buitenlandse betrekkingen is, aldus Tamzil, nog in discussie. „Geen enkele partij in de republiek wil oorlog", zo verklaarde de Vice-Minister en voegde hieraan toe, dat indien er voorbereidingen zijn getroffen voor een verschroeide-aarde actie, dit geschied is, ter zelfibeveiliging na het bekend worden van de dag order van Generaal Spoor, welke hij geloofwaardig achtte. Nader verneemt Aneta, dat Zondagavond ten Paleize Rijswijk een bespreking heeft plaats ge vonden tussen Dr. Van Mook, de Commissie-Generaal en de advi seurs over het republikeinse ant woord. In Nederlandse kringen bevestigde men, dat het antwoord in grote trekken de aanvaarding van de Nederlandse voorstellen in zake de interimregering bevat en een handhaven van de republikein se afwijzing ener gemeenschappe lijke gendarmerie. Verder worden afwijkende voorstellen gedaan in zake de buitenlandse betrekkin gen. De nieuwe regering Sjarifoeddin heeft, aldus verklaarden gezag hebbende kringen, besloten de Ne derlandse voorstellen tot onmiddel lijke vorming van een interimre gering te aanvaarden. Deze aan vaarding zou tevens behelzen de erkenning van de vertegenwoordi ger van de Kroon als hoogste autoriteit gedurende de over gangsperiode tot aan de vorming van de Verenigde staten van In donesië in 1949. In het schijven, dat aan Dr Van Mook zal worden overhandigd, verzoekt de republiek om in de besprekingen met de republikeinse vertegenwoordigers duidelijk te omschrijven, wat de verhouding zal zijn tussen de defacto erken de» republiek en de interimrege ring. De processen tegen oorlogsmis dadigers voor de Amerikaanse militaire tribunalen in 't gerechts gebouw, waar Goering c.s. berecht werden, zullen minstens nog een jaar duren. Sedert het grote pro ces negen maanden geleden ein digde is slechts een der vele nog te voeren processen, dat tegen veldmaarschalk Milch, afgelopen. De vier thans aan de gang zijn de processen dreigen door hun lange discussies en herhalingen het internationale proces in tijd te evenaren. Degenen, die thans worden of nog zullen worden be recht, zijn voormalige nazi-mili- tairisten, industriëlen, bankiers en financiers. In het Voedselvoorzieningsblad is gepubliceerd de M.V.O. veror dening 1947, „afleveringsverbod olie voor consumptiedoeleinden" van het bedrijfschap voor marga rine, vetten en oliën. Deze veror dening, welke betrekking heeft op de verstrekking van olie op een voor de bevoorrading reeds inge leverde bon, verbiedt fabrikanten en groothandelaren de olie vóór 4 Augustus 1947 aan detaillisten af te leveren. Zij beoogt ter be vordering van een geregelde gang van zaken een zo goed mogelijke gelijktijdige aflevering- in Augus tus. Te Washington wordt be kend gemaakt, dat de V. S. tij dens de oorlog 9.736.000 ton der Japanse marine- en koopvaardij vloot tot zinken hebben gebracht. Engeland 138.000 en de Sowjet- Unie 9.900 ton. Vrijdagavond heeft de voorzit ter van het Nationaal Comité „Handhaving Rijkseenheid", de oud-minister-president Prof. Mr. Gerbrandy, een radio-toespraak gehouden over de zender Hilver sum I. Prof. Gerbrandy begon zijn rede met te zeggen, dat het Nederlandse volk zich bewust "wordt van het bankroet, van de Indische politiek van het kabinet BeelJonkman. De stemmen, die pleiten voor een rekken der vernederende be sprekingen met de z.g. Republiek worden zwakker en zwakker. Spr. haalde de woorden aan van een hoog geplaatst Amerikaan te Ba tavia, welke luiden: „Als de Ne derlanders nu, na de publicatie van de Republikeinse antwoord nota, nog gaan praten, dan kun nen zij beter tegelijk inpakken, zij hebben dan alles verloren". Hierna sprak Prof. Gerbrandy over onze verantwoordelijkheid. Het Nationaal-Comité heeft van de aanvang af gewaarschuwd, dat het in zee gaan met de heel- of half-communistische figuren op feen volslagen mislukking moest Uitlopen. Die mislukking is er nu. Gedurende de maanden van dit zinloos onderhandelen zijn mil- lioenen van honger en ellende om gekomen en is de welvaart ver anderd in armoede. Vreemde redeneringen duiken op, zo vervolgde Prof. Gerbrandy, waarbij wordt aangenomen, dat Linggadjati de basis blijft voor de verdere politiek. Maar het accoord van Linggadjati is gesloten met personen, die zich voordoen als 'vertegenwoordigers der volken van Indië. Nu komt men tot de conclusie, dat deze personen geen vertegenwoordigers zijn. Toch wil men het met deze z.g. vertegen woordigers gesloten verdrag uit voeren. Maar kan men aannemen, dat de volkeren in Indië het ook wil len uitvoeren Door de besten des lands wordt de grootst mogelijke twijfel uitgesproken over de grondslagen van Linggadjati. Het accoord moge een heel mooi ce ment zijn voor partijpolitiek, voor klaroen die doet horen, wat men eigenlijk wil, deugt het niet. Wie zo vervolgde Prof. Ger brandy, zijn de veldheren op het slagveld, die ons door hun strate gie deze verschrikkelijke neder laag hebben bezorgd. Dat zijn toch zeker de heer Van Mook en de Commissie-Generaal. „Indien ik het politieke zonden- register van deze heren moest op sommen, zou ik morgen nog staan te spreken". Het kabinet liep achter Dr. Van Mook en zijn circus aan, als een hondje achter zijn baas. Men heeft zich niet te ontzien met de tegenpartij onder één hoedje te spelen. Zolang dit genre politici gehandhaafd blijft, staat de zaak hopeloos. Iedereen, zo zeide Prof. Ger brandy, kan dit weten, het Neder landse volk weet het. Door de vertegenwoordigers te Batavia is een dubbel spel gespeeld, waarbij men de Republiek op de been wil de houden. Het Nederlandse volk werd misleid. We moeten los van dat alles, los van de Republiek, los van hen die het schip van staat op de klip pen hebben gestuurd. Een kreet stijgt op van millioenen rijksgeno ten: „Helpt ons eindelijk of ver dwijnt voor immer." ,Het nieuwe handelsaccoord tus sen de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie en Nederland is Vrijdagmiddag te Brussel gete kend door Baron Van Harinxma thoe Slooten, Nederlands ambas sadeur, handelend in naam van zijn Regering en Baron Van der StratenWaillet Minister van de Buitenlandse handel, handelend in naam van de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie. Het accoord treedt met terug werkende kracht in werking op 1 Juni 1947 en is aangegaan voor een periode van twee jaar. Zoals reeds medegedeeld voor- kiet het accoord in een handels- Verkeer, dat naar beide richtingen achttien milliard Belgische frank vertegenwoordigt. Naar Minister Van der Straten- Waillet tijdens een persconferen tie, na afloop der ondertekening Verklaarde, betekent het accoord dat zojuist is ondertekend, een aanzienlijke uitbreiding van het handelsverkeer tussen de drie landen. Belgische uitvoer wordt over de voornaamste industriële sectoren als volgt verdeeld: De producten van mechanische fabricaties fr. 3 milliard 600 mil- lioen (1938: 350 millioen). Uzerproducten en niet-ijzerhou- dende metalen fr. 4 milliard 500 millioen en fr. 650 millioen (1938: 600 millioen voor ijzerproducten en non-ferrometalen tezamen) Aan chemische producten, mest stoffen inbegrepen zal voor fr. 1 milliard 800 millioen (1938: 189,5 millioen) worden uitgevoerd. Aan glasproducten zal België en Nederland voor een bedrag van fr. 700 millioen leveren (1938: 40 millioen Aan landbouwproducten zal België voor fr. 1200 millioen ex porteren, aan papier voor 250 mil lioen, aan ceramiek voor 460 mil lioen, aan stenen en bouwmateria len voor 750 millioen. Naar de Minister verder mede deelde heeft de structuur van de handel tussen de Belgisch-Luxem burgse Unie en Nederland geen essentiële wijzigingen ondergaan. Nochtans is een vermeerdering van de Nederlandse uitvoer voor zekere categoriën van producten waar te nemen, hetgeen overeen komt met de geest van het ac coord van de tolunie met Neder land, welk accoord ten doel heeft de geleidelijke eenmaking der bei de economieën te verwezenlijken. De gelijkwaardigheid der in het accoord voorziene prestaties moet het mogelijk maken het handels verkeer op 'n hoog peil te houden zonder op een nieuw crediet een beroep te doen. Reeds nu worden maatregelen getroffen tot verbetering van het beheer der invoercontingenten naar Nederland, dat aanleiding had gegeven tot talrijke klachten der Belgische uitvoerders; naar de Minister verklaarde, hebben Verscheidene vraagstukken be treffende de binnenscheepvaart eveneens het onderwerp van een bevredigend accoord uitgemaakt. Ten vervolge op de beantwoor ding van vragen van de heer Romme. in verband met een be schouwing van de regeringsvoor lichtingsdienst in Nederlands- Indië in „Uitzicht" met betrek king tot de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati, heeft de Minister van Overzeese Gebiedsdelen het volgende geantwoord: Het in deze vragen bedoelde, in het weekblad „Uitzicht" van 19 Maart 1947 opgenomen artikel betreffende de ontwerp-overeen komst van Linggadjati was niet afkomstig van de regeringsvoor lichtingsdienst doch opgesteld door een van de medewerkers aan genoemd weekblad. Bij de samen stelling van bet nummer is deze bijdrage opgenomen zonder dat de redactie van de inhoud had kennis genomen. Daiar echter dit weekblad werd gedrukt en verspreid door de regeringsvoorlichtingsdienst en mitsdien de Regering voor de in houd daarvan kan worden verant woordelijk gesteld, werd van de Nederlandsch-Indische Regering de verzekering gevraagd en ver kregen, dat alles was verricht om publicaties als deze, welke ook naar het oordeel van ondergete kende onbetamelijk en ontoelaat baar zijn, in de toekomst te voor komen. De uitgifte van het weekblad „Uitzicht" is inmiddels in Juni j.l. gestaakt. Naar officieel is meegedeeld, zal Spanje bii de Britse Regering krachtig protesteren tegen de uit latingen over Spanje in verband met het plan-Marshall. De wereldkampioene snelvlie- gen, miss Marge Hulburt, is met een A-T-6 bij een demonstratie vlucht op het vliegveld van Deco- rah verongelukt. Vorige winter vestigde Miss Huliburt een nieuw wereldrecord voor vrouwen: 337 mijl per uur. Generaal Francisco Franco heeft Vrijdagavond in een rede voor de Spaanse radio, die officieel als „uitermate belangrijk" werd •aangekondigd, verklaard, dat hij het zijne wilde zeggen over het a s. referendum over de opvol- gingswet. Franco spoorde alle Spanjaarden aan, te stemmen voor de opvolgingswet, die in houdt, dat 'Franco hoofd van de staat zal blijven, totdat Spanje uiteindelijk een monarchie zal worden onder een koning of regent. Te Rome is meegedeeld, dat de door Britse militaire gerechts hoven uitgesproken doodvonnissen over de Duitse bevelhebbers Kes- selring, Von Mackenzie en Melt- zer gewijzigd zijn in levenslange gevangenisstraf. Te San Cristobal Is een sa menzwering ontdekt, die Zater dag, op de Nationale feestdag van Venezuela, naar buiten had moe ten treden Onder de gearresteer den bevindt zich maioor Daboim, die de Octoberrevolutie van 1945 leidde. Volgens de Washingtonse corresoondent van de „Daily Tele graph" geloven welingelichte waarnemers te Washington, dat de Sowjet-Unie. ondanks het feit, dat haar Minister van Buiten landse Zaken Molotof zijn mede werking aan het plan van Mars hall ontzegd heeft. Polen en Tspecho-iSlowakije zal toestaan aan het programma deel te nemen. Onder een ruimte van het kwartier der Britse troepen te Athene brak Zaterdag een felle brand uit, tengevolge waarvan 2 vrouwen om het leven zijn geko men en 20 burgers gewond wer den. Volgens de brandweer moet de brand aan sabotage worden geweten. De brand brak op ver schillende punten tegelijk uit in een ruimte, waar brandstof en banden waren opgeslagen. De premiers van de Britse zóne van Duitsland hebben tijdens een bijeenkomst te Celle besloten een permanente raad van pre miers der Britse zóne in te stel len. welke om beurten in elk der drie staten der zóne bijeen zal komen. De premiers besloten ook een commissie in te stellen, die de wettelijke principes zal vast stellen wiarOD de zuivering in de gehele Britse zóne gegrondvest moet zijn. Generaal-Majoor Albert Brown, hoofd van de Amerikaanse dele gatie van de Sovjet- Amerikaan - sche commissie voor het instellen van een voorlopige regering voor geheel Korea, heeft te Seoel ver klaard, dat de besprekingen op nieuwe moeilijkheden zijn gestuit. N/a vijf weken debat ovei de principes en methoden volgens welke de Koreaanse politieke par tijen over' de vorm der regering worden geraadpleegd, was er nog geen volledige overeenstemming over de wijze van toepassing der principes bereikt. Het Franse persbureau A.F.P. meldt uit Saloniki, dat in het ge bied van Doiran bij de Joegosla vische grens een hevig gevecht ontbrand is tussen Griekse rege ringstroepen en een grote leger- fermatie uit Joego-Slavië. Volgens een dagorder van de bevelhebber van het Derde leger wordt de huipverlening van nabuurlanden aan de opstandelingen steeds min der verborgen gehouden. De Joe- go-Slaven zouden aan de Griekse partisanen hebben aangeraden om niemand krijgsgevangene te ma ken en alle militaire gevangenen te doden. ONGEVALLEN BIJ VLIEGOEMONSTRATIES. Te Brussel. Tijdens een <joor 8 000 toeschou wers bijgewoonde vliegdemonstra- tie te Brussel is Zondagmiddag (Je Franse „Thunderbolt" P 37 neergestort en in vlammen opge gaan. De piloot heeft zich door middel van de parachute het le ven gered. Hij is ongedeerd. Te Parijs. Tijdens een vliegdemonstratie te Parijs is een Frans burgervlieg tuig neergestort." De piloot werd gedood, een toeschouwer licht ge wond. Te Dy on. Bij een vliegdemonstratie te Dyon stortte een legervliegtuig naar beneden. De piloot werd hierbij ernstig gewond.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1