v.. Atfed Locihz, r Voor de Zondag J Uit de Volksvertegenwoordiging Kerkdiensten een tweede Hitier Zeeuws-Vlaamse Historie Vervoer van Benzine I Veulenkeuring te Axel :0 Liefde op het land i Dienaars Nieuwe vacantieregeling in bouwbedrijf 9-12 Juli graanconferentie ie Parijs Uit de fProvincie. SEROOSKERKE. EEN BEETJE Oorsprong en lotgevallen Omzetbelasting op Levensmiddelen MEISJES IN UNIFORM WAAiR Ik ben zal ook mijn die naar zijn. Dit woord van Jezus vinden we in Joh. 12 26. Het woord „dienaar" is »het niet het enige woord dat Jezus voor de Zijne gebruikt. Elders zegt Hij: Ik heb u vrienden, broeders ge noemd. Toch is het een goed woord. Het brengt tot uitdruk king de schroom en afstand die er tegenover Hem behoort te zijn. IN dit woord „dienaar" wordt de aesthetische levensbe schouwing algewezen. We kun nen b.v. alles „mooi" vinden. Ook de Evangelieverhalen, de aangrij- grijpande getuigenissen van Gods liefde jegens een verloren we reld. Maar dat is niet genoeg. Dit gaat buiten onze persoonlijk heid om. We worden er niet door veranderd. Niet op het mooi vin den, maar op het dienen komt het aan. Het Koninkrijk Gods is geen pension. Jezus is zullen ook zijn dienaars zijn. Niet ons werk verlost, maar Hij verlost. Niet ons dienen brengt ons thuis, maar Zijn die nen brengt ons thuis. Uit de ver ste zandwoestijnen brengt Hij eens Zijn kudde saam. De Bedrijfsunie in liet Bouw bedrijf ontving dezer dagen de mededeling, dat het college van Rijkslbemiddelaars, met ingang van 1 Juli 1947, de nieuwe vacan tieregeling voor het bouwbedrijf heeft goedgekeurd. Dit betekent onder meer, dat het aantal betaalde vacantie- dagen op 12 jper jaar wordt ge bracht en de waarde der vacan tiebons dienovereenkomstig wordt verhoogd. De in waarde verhoogde bons zullen door de werkgevers voor het eerst moeten worden ver strekt op heden, Zaterdag 5 Juli. Tussen de bedrijfsunie in het bouwbedrijf en de werkgevers organisaties is voorts overeenge komen, dat eveneens van 1 Juli 1947 af, de werknemersbonden op voet van gelijkheid met die der werkgevers zullen zijn vertegen woordigd in het bestuur van de .Stichting Vacantiefonds Bouw bedrijf". Dat fonds is hierdoor geworden het enige in het bouwbedrijf, dat wettelijk gerechtigd is vacantie- bons uit te geven. Van 5 Juli 1947 af mogen de bouwarbeiders derhalve slechts de vacantiebons, door genoemd fonds uitgegeven, in ontvangst nemen Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat wel gel dig blijven de vacantiebons uit gegeven door de fondsen in het schildersbedrijf, het stucadoors- bedrijf, het steenhouwersbedrijf het steen-, hout-, graniet- en kunststeenibedrijf en de timmer- I fabrieken. bepaalde geldigheidsduur ver leend door de ontvanger, onder wiens kantoor de plaats van be stemming is gelegen. De binnenlandse paspoorten dienen bij de inslag ter a>ftekening te worden aangeboden aan de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen. Indien het document niet binnen een termijn van zes weken na de daarin voor het ge bruik toegestane tijd ten kantore van afgifte, voorzien van de ver eiste aftekening is terugontvan gen, zal de ontvanger overgaan fot invordering van de zekerheid. OK de levensbeschouwing die eens de mens ziet als 'n stok en een blok, de lijdelijke be schouwing wordt hier afgewezen. Juist, als ons de ogen geopend zijn, voor de kern van het Evan gelie, de genade Gods, die de grond is van ons heil, vallen wijf maar al te gemakkelijk op deze beschouwing terug. Maar dan gaan we rusten in oruze onmacht en niet in de genade. Waar de genade verstaan wordt, is de iïi6ns tot dienen toeneid. A-ls Paulus bij Damascus Christus ontmoet, roept hij uit: Heer wat wilt Gij dat ik doen zal. TWEEDE KAMER Plaatsing van minder valide arbeidskrachten. ENSDOTTE is toch in dit Jezus waar Hij 1 woord van over dienen spreekt het voor naamste Zijn belofte voor de Zij nen. Dit is de belofte: Waar Zaterdag 5 Juli 1947. Ned. Herv. Kerk. Temeuzen: 7.30 u. Avondgebed. Zondag 6 Juli 1947. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Cr 1*8. 8f f Sluiskil: 10 u. de heer L. A. F. Ie Mat Jr., Ned-Hid. hulppred.; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H. Doop. Temeuzen: 10 u. Ds.^J. C. Sickesz voorber. H. Av.2.3Ó u. Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Tal- ma, bed. H.A.; 2.30 u. Ds. J. A. Talm a, bed. H.A. Aardenburg: 14.30 u. Ds. Enker. Biervliet: 11 u. Ds. Doorn. Breskens: 10 en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Derksen. Hoofdplaat: 14 u. Prof. de Vrijer, bev. cand. Winckel; 15 u. Ds. Winckel, intrede. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Nolthenius. Nieuwvliet: 10.45 u. Ds. Derksen. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement Fournier. Schoondijke: 10.15 penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Yperen. Uzendijke: 9 u. Ds. Doorn Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. 10 u. Ds. Nolthe 14.30 u. Ds. u„ Ds. Scho- u. Ds Ds. Van Ds. Van Aardenburg: nius. Gereformeerde Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Temeuzen: 10 en 3 u Houten, van Britsum. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. M. Verveen, van HoeR. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en-2.30 u. Ds. I. van Til, Terneuzen: 10 u. Stude" D Herksen, van Ermelo, 3 u. us. Sollie, van Zoutespui. Ctar. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds^G. W. Alberts, em. pred dingen. Gereformeerde Gemeente. Koek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 1 en 6 u. Ds. A. de Reuver. (Deze diensten worden gehouden in de Geref. Kerk, Noordstraat) Roomsch-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8,30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H.H. Missen. St. Jan3teen: 7.30, 9 en 10.30 u H.H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.I. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Hells, In de vergadering der Tweede Kamer is Vrijdag aan de orde ge komen het wetsontwerp tot plaat sing van minder-valide arbeids krachten. Dit ontwerp houdt een regeling in, waarbij de werkgevers Overheid zowel als particulie ren worden verplicht bij aan stelling van nieuw personeel een zeker aantal minder-valide ar beidskrachten in dienst te nemen Als eerste spreker kwam aan het woord de heer Van Vliet (K.V.P.), die de grote betekenis van het wetsontwerp schetste, dat van harte instemming vindt bij spreker's fractie. Hoe staat het echter met hen, die op latere leeftijd invalide worden? Spreker stelde voor de opzet van rehabi litatie-inrichtingen, waar de inva liden samen met hun gezin kun nen worden opgenome^. Spreker vroeg het oordeel van de Minister over zijn voorstel, installaties en machines aan minder-valide ar beidskrachten aan te passen. Voorts wil hij invaliden voor rang geven bij het verlenen van vestigingsvergunningen. De A.R.-spreker Stapelkamp wees er op, dat in Nederland voor de arbeid door onvolwaardigen baanbrekend werk verricht is. Spr. meende, dat de tijd rijp is voor deze wettelijke regeling, doch het betreft hier een subtiele aan gelegenheid, zodat zo min moge lijk een stok achter de deur mag worden gebruikt. De heer W. Thomassen (Arb.) deed aanhaling van de oproep der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk van 22 Mei 1945, waarin wordt betoogd, dat alle krachten moeten worden ingespannen tot een nieuwe rechtsorde van de ar beid. Het onderhavige wetsont werp is een belangrijke stap op de weg naar dit doel. De minder- valide arbeidskrachten moeten het gevoel hebben, dat zij als nor male mensen en arbeidskrachten worden gewaardeerd. Ook de heer Hacke (Vrijheid) zegde zijn volledige steun aan het wetsontwerp toe. Uiteraard is het welslagen daarvan afhankelijk van de steun der werkgevers. De Comm. spreker Koenen on derschreef namens zijn fractie het wetsontwerp. Spr. stelde voor, op voorbeeld van Rotterdam overal in het land aan de arbeidsbureaux medische commissies te verbin den. De heer Koenen was het eens met de regeling, dat loon zal worden betaald naar prestatie. De minder-valide moet echter vol ledig worden betaald voor het werk, waarvoor hij na keuring ge schikt is geacht. 'Spreker pleitte nadrukkelijk faoor een betere organisatie der prothesen-voorziening- De Minister wees er in zijn ant woord op, dat in Nederland het vraagstuk van de invalidennooit zo grote aandacht heeft gevon den als thans. Daar Nederland minder oorlogs-invaliden bezit dan Engeland en Frankrijk valt op hen hier veel minder de nadruk dan in beide laatstgenoemde lan- P Inderdaad bestaan er moeilijk heden in de prothesen-voorziening. De Regering koopt zo veel m°g®" lijk aan in Engeland en Italië. Bovendien zijn fabrikanten van kunstledematen naar Engeland voor nadere bestudering van de vervaardiging uitgezonden. De Regering beoogt inderdaad te zoeken naar de plaats, waar de minder-valide normaal werk kan doen. Zo behoeft van het bedrijfs leven ook weinig gevergd te wor den en kan worden uitgegaan van het normaal loon, terwijl de Rege ring incidenteel toeslagen kan geven op een nader goed te keu ren lager loon, berekend naar prestatie. Over de voorgestelde bepaling tot het gedurende min der arbeidsuren werken door min- der-validen merkte de Minister op, dat dit met prestatiebetaling 1 in overleg met de werkgever vooral voor de overgangstijd, waarin een arbeidskracht zich bevindt, zeker geregeld kan wor den. Met het voorstel prioriteit te verlenen bij het verstrekken van vestigingsvergunningen verklaar de de Minister zich volkomen ac- coord. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat de wet tegenover het particu lier initiatief zo min mogelijk zou behoeven te worden gehanteerd. Het wetsontwerp werd vervol gens zonder höbfdelijke stemming aangenomen. Van 9 tot 12 Juli zal te Parijs een conferentie worden gehouden waar men de middelen zal bespre ken om de granen in Europa dit jaar zo goed mogelijk te gebrui ken. 52 Landen zullen afgevaardig den sturen onder wie Anderson de Amerikaanse Minister van Landbouw, Mc Iver, voorzitter van de Canadese Tarweraad Stracfhey, de Britse Minister van Voedselvoorziening, de Ministers van Voedselvoorziening of van Landbouw, Mclver, voorzitter Nederland, Frankrijk, Ziweden en Denemarken. De belangrijkste punten van het programma luiden als volgt: 1. (Overzicht van de vooruit zichten van de graanpositie in de Wereld in het jaar dat 31 Juni 1948 eindigt; 2. de ervaring van landen, die een tekort hebben, op het gebied van het bijeenbrengen van graan van de boeren tot voorraden voor de handel; 3. de moeilijkheden om de vee stapel op peil te houden bij de verwachte graantekorten; 4. een eerlijke verdeling van granen onder de verbruikers; 5. een zodanige vaststellin der rantsoenen, dat deze het ge hele jaar gehandhaafd kunnen blijven; 6. vraagstukken van het ma len In verband met bet gebruik van grove granen in broodbloem TRAMVERBINDING TUSSEN ZEEUWS-VLAANDEREN EN BELGIË. Door de Belgische Electrische Tramwegmaatschappij en de Stoomtram Mij. BreskensMalde- ghem wordt de mogelijkheid on derzocht om de tramlijn, die langs de gehele Belgische kust loopt, tot Breskens door te trekken. Hierdoor zou het mooie kustge bied van Zeeuws-Vlaanderen ook voor het Belgische vreemdelingen verkeer worden ontsloten, terwijl vooral ere badplaatsen Cadzand, Groede en Breskens uitstekende verbindingen met Walcheren en België zouden krijgen. zetbelasting vrijgesteld. De wij zigingen in de omzetbelasting hebben wel voor niet-vrijgestelde levensmiddelen, met name voor verwerkte producten van de ak kerbouw en enige uit import ver kregen artikelen, tot prijsveran- deringen geleid, hetzij voor fabri kant, handelaar of consument, waarbij prijsverhoging voor de consument zoveel mogelijk is ver meden. In het algemeen moet de king op de volgende producten: Koffiestroop (2 cent voor een zakje van 12 gram; de prijs van koffiestroop in blikverpakking blijft ongewijzigd), maizena (1 cent per pakje van 200 gram), kunsthoning (1 cent per verpak kingseenheid van 450 of 500 gram), zelfrijzend bakmeel (1 ct. per pak, behalve in 200 grams verpakking, waarvoor de prijs on gewijzigd blijft), havermout (let.) verhoogde omzetbelasting uit de j per 500 gram), vermicelli en ma- oestaande winstmarges worden caroni (voor het uitgewogen ar- bestreden. Slechts in gevallen. tikel (1 cent per 200 gram, voor waarin bij de tot 1 Juli j.l. gelden- j het verpakte artikel blijft de prijs de prijzen de marge geen ruimte onveranderd), synthetische azijn heeft geboden, is de verhoging <1 cent voor een fles van drie van de omzetbelasting in de con- kwart liter inhoud), cacaopoeder TERNEUZEN. Aanjerdiag 1947. De hier ter plaatse gehouden collecte ten bate van het Prins Bemhardfonds heeft, naar men ons mededeelde, opgebracht een bedrag van totaal 274,64. Ook de verkoop van de levende anjers bleek een groot succes, de partij was dan ook spoedig geheei uitvei kocht. HOEK. Concert Hedenavond half negen zal het muziekgezelschap „Elk naar zijn krachten" onder leiding van de directeur, de heer A. I. B. Schir- ris, een concert geven op het Marktplein. Krijgt wedieropbouwkamp andere bestemming? Onderzocht wordt de mogelijk heid om het wederopbouwarbei- derskamp te Serooskerke, waar arbeiders zijn gehuisvest, aan zijn bestemming te ontrekken en te» beschikking te stellen van de rijksdienst v°or landbouwher- stel. In het kamp zullen dan ge detineerden, die thans in overvul- de gevangenissen vertoeven, wor den ondergebracht om mede helpen aan het landibouwherstel op Walcheren. sumentenprijis doorberekend en kan het als gevolg van afronding verkregen surplus dienst doen als correctie op een te krappe winst marge, hoofdzakelijk ten behoeve ran de detaillist. (Blijkens het voedselvoorzienings blad van Maandag 30 Juni j.l., waarin de door de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening goedgekeurde wijzi gingen der betreffende prijzen- verordeningen van de onder het hoofdbedrijfschap voor akker- jbouwproducten ressorterende be drijfschappen zijn afgekondigd, heeft de prijsverhoging betrek- Cl cent per 100 gram; daarnaast is de marge voor de detailhandel gewijzigd voor bonbons (z.g. ge vuld wiohtgoed), welke daardoor 1 cent per 100 gram duurder wor den), huishoudchocoladepasta en chocoladepasta (1 a 2 cent per verpakkingseenheid van 450 of 500 gram), koffie (8 cent per kg voor de duurste, 4 cent per kg voor de goedkoopste kwaliteit), thee 10 cent per 500 gram voor de beste kwaliteit, voor de andere kwaliteiten naar verhouding met dien verstande, dat de prijs van de goedkoopste kwaliteit ongewij zigd blijft. In de Staatscourant van Don derdag is o.m. opgenomen een beschikking "an de Minister van Financiën inzake het vervoer van benzine in een grensstrook langs de Nederlands-Belgische grens. Naar aanleiding van deze be schikking deelt het Ministerie van Financiën ons het volgende mede- Het is gebleken, dat op alle mo gelijke wijze benzine in niet on belangrijke hoeveelheden naar België (waar de benzineprijs aan merkelijk hoger is) wordt uitge voerd. Om deze benzinesmokkel tegen te gaan wordt in bovenge noemde beschikking het vervoer van benzine in een strook van 1000 meter breedte langs de grens verboden. Dit verbod geldt niet voor benzine in de gewone reser voirs van motorrijtuigen, met dien verstande, dat in de reser voirs van motorvoertuigen, die in klein grensverkeer rijden bij het uitgaan niet meer benzine aan wezig mag zijn dan 25 liter. Uiteraard geldt dit verbod even min voor zover het vervoer op de gewone douanedocumenten plaats vindt langs da aangewezen kan toren der invoerrechten tijdens de uren, waarop die kantoren voor in-, uit- en doorvoer zijn openge- steld. - Voorts wordt bepaald, dat het binnenlandse vervoer van benzine naar een plaats binnen de grens strook van 1000 meter dient te geschieden op binnenlandse pas poorten, welke door de ontvanger der invoerrechten en accijnzen, onder wiens kantoor de plaats van afzending is gelegen, op aangifte worden verstrekt. De paspoorten worden slechts afgegeven na een zekerheidsstel ling tegen intrekking van een ver gunning tot inslag ten name van diegene, voor wie de goederen bestemd zijn. De vergunningen tot inslag wor den met inachtneming van een In het midden der 17de eeuw stroomde door West Zeeuws- Vlaanderen nog de Passageule. Ten Zuiden daarvan, tegen de grens aan, lag de vruchtbare Ge nerale Vrije Polder, die toenter tijd vrijwel geheel door Hervorm den bewoonid werd. Een tijdlang moesten de op- wonenden van deze polder ter kerke in Uzendijke, maar dit bracht in een tijd, dat fietsen en goede wegen nog volslagen onbe kend waren, vooral in de winter voor velen grote moeilijkheden mee. Om aan deze lange Zondags wandelingen een eind te maken, stichtten de bewoners in het jaar 1659 op ongeveer een kwartier gaans van Oudeman een eigen kerkje. Verdraagzaamheid op politiek en godsdienstig gebied, zoals wij dat nu kennen en waarderen, be stond toen nog niet en zo kon het gebeuren, dat op Zondag 25 Nov 1668, toen de godsdienstoefening aan de gang was een achttal Frans-sprekende welbewapende onverlaten de kerk binnendrong, de predikant vermoordde enige ge meenteleden verwondde en alles van iwaarde in zakken pakte en meenam. Voor hun vertrek waar schuwden zij de angstig samenge dromde menigte, dat als men het zou durven wagen nog eenmaal hier samen te komen, zij de kerk verbranden en alles vermoorden zouden. De commandant der vesting Uzendijke, aan wie de zorg en be scherming voor de Hervormden m deze polder was opgedragen, deed al het mogelijke om de identiteit 'van de moordenaars vast te stel len, echter zonder succes. Zelfs een door de Algemene Staten uit geloofde premie van 8000 rijks daalders, in die dagen een gewel dige som, te verdienen door de gene die de booswichten in han den van het gerecht kon brengen, bracht niets aan het licht. Om een herhaling te voorkomen en om I heter beschermd le zÜn- zat- e,r niets anders op. dan het perkje af te breken en verder op Staat- sen bodem weer op te bouwen. Als plaats van vestiging koos men nu de buurt Waterlande, halfweg Oostbung-IJzendijke. Van dit Waterlande is op de duur, toen het kerkje er eenmaal stond, de tegenwoordige naam Water landkerkje gegroeid en dus heeft dit dorp zijn ontstaan en naam te danken aan de bovenomschreven geschiedenis. Ook op deze nieuwe vestigings plaats was het kerkje echter niet lang een vreedzaam leven bescho ren. Ditmaal was de oorlog de schuldige en in 1708 legden tot hier doorgedrongen Franse solda ten kerk en dorp in as. Maar, moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden, zullen on- voorouders hebben gezegd, want op de 1ste Kerstdag van het jaar 1713 werd wederom een nieuw kerkje ingewijd. De bouw kosten waren bijeengebracht door een huis aan huis collecte, waar aan ieder had gegeven wat hij ook maar even missen kon. Gedurende bijna een eeuw kon het dorpje rustig en in vrede leven, maar in 1809 waren het weer de Fransen, die de rust kwamen verstoren. Zij- namen het kerkje in beslag en gebruikten het als kruitmagazijn. Toen ech ter Napoleon ten val was gebracht kreeg het weer zijn oorspronke lijke bestemming terug. Bij be sluit van Koning Willem I werd zelfs ƒ1200 beschikbaar gesteld om kerk,' pastorie en school op te knappen. Gedurende de Belgische opstand kwam het dorp weer in gevaar. Een groot aantal „brigands", die met bebloede koppen bij een aan val op Oostburg waren terugge slagen kwamen op Waterland- kerkje aangemarcheerd. Het bleek echter mee te vallen, want het enige wat zij eisten, was een gids, om zo vlug mogelijk in Bel gië te kunnen komen! Ook de bevrijding in 1944 bracht in dit dorpje minder leed en scha de, dan in 'de meeste andere West Zeeuws-Vlaamse dorpen het geval In Beieren heeft een operette - revolutie plaats gehad, waarvan de politieke uitwerking nog niet te overzien is. Alfred Loritz, die in Beieren thans Minister van De nazificatie is, is door zijn eigen partij, de „Wirtschaftliche Anfbau Vereinigung'" (W.A.W.als voor zitter afgezet. Op merkwaardige wijze is daardoor zijn eigen voor spelling in vervulling gegaan, die hij uitsprak, toen hij in het Mi nisterie Ehard werd aangesteld n.l. dat hij zich als Minister van Zuivering „de nek zou breken" Het is geschied, maar Loritz i niet als Minister van Zuivering in de opgestelde vallen gelopen maar hij is door de partij afgezet, omdat hij door zijn functie van Minister zich niet meer voldoende aan de belangen van zijn partij kon wijden. Het geval Loritz is een typisch staaltje van Beierse heter misschien van Duitse poli tiek, die toont, in welke verwar de toestand de gemoederen zich bevinden. De strijd van allen tegen allen is in volle gang en dikwijls krijgt men de indruk, dat het om een strijd van negers in een tunnel gaiat, zodat niemand precies kan zien wie tegen wie vecht. hoorde demagogie, belooft de boe ren een verzekerde afzet en ren dabele prijzen, de arbeiders zul len hogere lonen ontvangen en tegelijkertijd zullen de onderne mers beschermd worden tegen nationalisatie van hun bedrijven. Voorts belooft hij instandhouding van het eigen initiatief en in achtneming van de kapitaalbe- langen. De toeloop, die de W.A.V. heeft, beiwtjst, dat de N.S.D.A.P. er rekenschap van ge ven, dat men niet tegelijkertijd twee heren kan dienen Loritz is een opportunist en brengt zijn programma zo naar voren, als zijn toehoorders het op dat ogenblik graag zouden zien. Hij is plooi baar in zijn ideeën, want het komt voor alles voor hem erop aan, dat hij de macht krijgt; dat is een volgend punt van overeenkomst met Hitier. Men weet, dat sedert' 1 Juli j.l de omzetbelasting is gewijzigd. Een aantal der noodzakelijke levensbehoeften is echter van om- Alfred Loritz belooft thans on getwijfeld tot de meest omstre den persoonlijkheden in Duitsland. Or.ider zijn tegenstanders heerst een gweldige (en te vroege?) vreugde over zijn val; want het zou hiermee vast kunnen staan, dat Loritz zonder zijn partij, de W.A.V., geen kans meer heeft in het politieke leven een rol te spelen. Even zeker is echter, dat de W.A.V. zonder zijn leider Lo ritz snel aan betekenis zal ver liezen en in liquidatie zou moeten overgaan. De W.A.V. is een vol strekt persoonlijke schepping van Loritz, die volkomen van zijn per soonlijkheid en ziin sprekerstalent afhankelijk is Het is niet toe vallig, dat de W.A.V. sedert zijn eerste optreden in Beieren en helemaal met het oog op zijn zeer snelle succes als de gevaarlijkste politieke beweging wordt aange zien. De overeenkomsten met de Nazipartij zijn voor de hand lig gend- Loritz is, als men bet zo zien wil een gewone Duitse bur ger met zijn typische idealen orde, nauwkeurigheid, krachtige leiding'van de staat, die volstrekt niet democratisch behoeft te zijn en een verzekerde levensstand aard. Loritz verstaat evenals Hitier de kunst gecompliceerde politieke en economische proble men eenvoudig voor te stellen. Hij ziet kans de massa te mis leiden en op een dwaalspoor te brengen; bij is een uitstekend volksredenaar en zijn manier van voordragen weet zijn toehoorders zover te brengen, dat zij aan zijn woorden en de zin van de inhoud voorbijlopen. De toehoorders ko men er niet toe over de bedoeling na te denken. Het succes, dat Loritz geboekt heeft, heeft hij bovendien daaraan te danken, dat hij niet erg kieskeurig is, wat be treft het gebruik van zijn midde len. Loritz verkondigt een onge- Sedert het ogenblik, dat Loritz Minister is geworden hebben de stemmen, die zijn aftreden eisen, niet gezwegen. De leuze; „Stren ge straffen voor de grote Nazi- bonzen en amnestie voor de z.g. meelopers", was een handige zet van Loritz om zich van nieuwe aanhangers bijna een miUioen! te verzekeren. Maar de oppo sitiegroepen, vooral de arbeiders en de leden van de socialistische en communistische partij, zijn nog niet vergeten in welke mate zij, juist door de kleine partijbonzen, de concierge, de „Zellenwarten", de „Blockwarteri" en andere ambtsdragers geleden hebben, aan wier denunciaties zij dagelijks uur tot uur waren blootgesteld. Een van de meest gestelde vra gen is, vanwaar Loritz het geld betrekt en zijn partij te financieren en een uitgebreide propaganda te voeren. Sommigen beweren, dat het van een vreemde mogendheid afkomstig is, die hij- zondier belang bij Beieren heeft. Anderen menen, dat de zware in dustrie de W.A.V. financiert. Weer anderen vermoeden, dat het geld uit duistere bronnen afkom stig is. Het -financieringspro bleem is nog steeds onopgehel derd en de ene bewering staat tegenover de andere. Loritz, die thans nog Minister is, maar zich wel niiet meer staande zal kun nen houden, nu hij als voorzitter van de pa rij afgezet is, zal zich zonder enige twijfel niet in het privé-leven terugtrekken. Hij zal nog van zich doen spreken. (Unices Press.) Een liefdes-roman van BERTA RUCK 19 (Nadruk verboden.) ..Ah kapitein Holiday. Juist. Daar vroeg 3e me s^ra^s naar' yfelei Price, zijn blauwe ogen weer vol belangstelling. a. 0 is onze landheer, nu die arm oude heer Holiday dood is. Bijna de hele streek hoort van hem. Het hospitaal, en julUe kamp, en deze boerderij, en alles En hij stelt overal echt belang In; hij heeft vanmorgen de hele ronde ge maakt. Dus hij heeft deze jonge dame gewezen, hoe ze e«n ander aan -moest pakken Et gedienstig van hem." Vic zei weer plagerig. Nou, ik weet 'tnog zo net niet. I Ik heb in me lange leven onge merkt, dat jongelui 't gedienstigst 1 /V-r» mor Ir TP Izijn om meisjes met d'r werk te helpe, as ze de meisjes zelf nog niet zo onaardig vinde Ik zag werkelijk niet in, waarom alle andere meisjes aan tafel dat argument zo machtig mtere^san moesten vinden speciaal Elisa beth, die toch waarachtig beter had moeten weten! Tamelijk snibbig viel ik in. Ik voor mij kan die kapitein Holiday nu niet zo'n „gedienstig jongmens vinden," j-— Ik dacht aan de irriterende ma nier, waarop hij die vieze krui wagen vol mest weer terug had gebracht, inplaats van hem net jes voor me leeg te maken, en ik besloot 7k vind heem tamelijk vervelend en lastig." Dadelijk daarna had ik spijt, dat ik dat gezegd had. De heer Ericc die was opgestaan, omdat net maal was afgelopen keek ernstig en wierp me vanaf zijn vervaar lijke hoogte een snelle blik toe. .Werkelijk?" vroeg hrj bezorgd. „Het spijt me, dat te horen. Zo iets kan ik hier niet hebben landheer of geen landheer. Ais kapitein Holiday het een van mijn leerlingen lastig maakt, zal ik hem moeten..." O nee, alstublieft met, viel ik hém haastig* in de rede. „Dat soort van „lastig" bedoelde ik helemaal niet. Ik wilde alle-en maar zeggen, dat ik hem een beet je bazig vond en dat ik t met kon uitstaan, dat hij juist ten tonele verscheen, toen ik zo on handig aan 't schutteren was. Dat was alles.'V Het was alleen mijn rechtvaar digheidsgevoel, dat me hem had doen „vóórspreken." Op de terug weg naar mijn koeienstal vergat ik hem totaal, ik vergat zelfs, dat het aan hem te danken was, dat het werk me nu niet half zoveel moeite kostte als eerst. Ik was anders blij genoeg, toen het tijd werd om naar huis te gaan! Maar op de terugweg naar ons kamp begon Elisabeth plotseling weer over die verwenste kapitein Holiday. „Joan," begon ze „hoe vind je die jonge man?" ZESDE HOOFDSTUK. Naweën. Streng keek ik mijn vriendin aan. We liepen op de weg tussen de bloeiende heggen, een eindje ach ter Vic en de anderen aan. De twee meer-gevorderde leer lingen die het grootste gedeel te van hun dag hadden doorge bracht met melken, waarbij wij de laatste paar uren hadden moe ten staan toekijken - waren blijkbaar nog zo fris als hoentjes. Ook Elisabeth klaagde niet over vermoeienis na een hele dag ste nen zoeken. Ze beende manmoe dig voort en ik meende, dat haar enigszins houterige gang uitslui tend te wijten was aan haar lom pe paar laarzen. Zodat ik mezelf een dure eed zwoer, dat ik haar geen deelge note zou maken van wat ik be gon te voelen. Eigenlijk had lk 't al p-evoeld sedert de rust bij het niddagmaal. in elke spier, in elk lotje... De ellendige stijfheid pijnlijkheid, na ongewone lidha- melijke inspanning... Owee! Wat had ik het te kwaad! Het eerste spelletje tenn;s, de eerste fietstocht, de eerse middag roeien, de eerste mars in de zo- mervacantie iedereen weet wat daar de gevolgen van zijrr! Vermenigwulclig die narigheden met vijftig, en je hebt er enig idee van, hoe je je voelt na de eerste dag werken op het land. Ik voor mij had een gevoel, alsof ik zowel geradbraakt als gekiel haald was. Ik voelde, dat ik tot niets anders meer in staat was, dan met mijn laatste krachten mijn steeds stijver wordende lede maten naar de barak terug te slepen. Ik vond het daarom dubbel on uitstaanbaar van Elisabeth, me juist op dit ogenblik aan een 'kruisverhoor te onderwerpen, na dat ze me van middag aan tafel al zo beledigend had aangestaard! „Elisabeth, je bent een uil,' deelde ik haar mee. „Ik wéét, wat je weer voor onzin in je hoofd haalt. Kan een wildvreemde jon ge man nu geen woord meer tegen me zeggen/zonder dat jij dadelijk aan romantische nonsens denkt „Blijkbaar niet," zei Elisabeth, koel en strak. Verontwaardigd richtte ik me wat hoger op. Toen hield ik met 'n onderdrukt gekreun mijn adem in, omdat die beweging me on- dragelijke pijn deed. Hopend, dat ze dat niet had opgemerkt, vroeg ik; ,Wat bedoel je daarmee, naar kind?" „Waar jij ook je voeten zet, Jo an. schijnen altijd jonge mannen uit de grond te snruiten als pad destoelen," zei Elisabeth afkeu rend. (Wordt vervolgd.) De Vereniging van Zeeuwse fokkers kan met voldoening terug zien op de Woensdag j.l. door haar gehouden veulenkeuring op het terrein der V.V.Z.F. Er bestond vanwege de fokkers een grote belangstelling, terwijl wij onder de aanwezigen ook op merkten de heer L. A. Bom, alg.- seeretaris van het Nederlandse Trekpaarden Stamboek. De algemene indruk was, dat de ingezonden veulens van prima kwaliteit waren, zodat deze voor de toekomst veel beloven en wel licht onder dit materiaal eerlang de Nationale kampioenen schui len. Wij laten hieronder de uitslag volgen Klasse L Merrieveulens geboren vóór 1 Mei 1947. 1. Feria de l'Espérance, eig. Victor Barbé, Philippine. 2. Bvina van. Catharinahoek, eig. Wed. Jac. de Feijter, Cath.polder. 3. M'a van Annie, eig. Osw. Kerckhaert, Westdorpe. 4. Irene, eig. P. Wil li ms, Walsoorden. 5. Gerda van I opse's Hof, eig. C. de Putter, Axel 6. Claironia van Othene, eig. Anth. Dekker, Zaamslag. 7. Frieda van Nico, eig. C. A. Dek ker, Axel. 8. Honda van Zaam slag, eig. A. Haak Ozn., Zaam slag. 9. Tilly van Clairon, eig. C. Hamelink, Overslag. 10. Greta van Loose's Hof, eig. C. de Put- ter Axel Klasse H. Merrieveulens gebo ren na 1 Mei 1947. 1. Jenny van Stella, eig. C. van Overloop. Zaamslag. 2. Vos bles, eig H. J. de Waal, Graauw. 3. Edith, eig. J. C. den Hamer, Koe wacht. 4. Flora van Cappellepol- der, eig. Jac. de Putter, Axel. 5. Jabina van Sluiskil, eig. J. van Hoeve, Sluiskil. 6. Mara Chr. van Jaap, eig. M. Dieleman, Zaamslag. 7. Sonja van Sluiskil,

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2