Bcand! Eerste schreden der nieuwe Regering Het plan Marshall SUMNER WELLES over het Indonesische probleem Dwaze uiting van overdreven nationalisme" Wereldnieuws ZATERDAG 5 JULI 1947. 7 Schriftelijke opheldering van Soekarno heden te verwachten Sjahrir afgetreden als voorzitter van Indonesische delegatie. De Amerikaanse hulp aan Italië Ministers Beel en Jonkman voor het seniorenconvent Eerste Kamer Truman over de Parijse Conferentie „Het vierde Prinsenkind" voor de kinderen van ons volk De Palestijnse Kwestie. Bezoek van Bidauit aan Londen EN NEDERLAND HET PLAN-MARSHALL Goed nieuws voor toeristen in Engeland VERKLARINGEN VAN SPAAK Rede van Eisenhower. Belgisch militair vliegtuig neergestort te §t. Truiden Plannen van uitgeweken Boerenleiders uit Oost-Europa Marshall en de plannen van Berin en Bidauit WEERSVERWACHTING, medegedeeld, door het K.N. M.L te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond. Koelere middag. Geleidelik toen. bewol king met in de namiddag enige lichte regen. In de kuststrook matige wind tus sen W. en Z.W. Lagere temperaturen dan gisteren. Prankering Onder Reaactloneeie leiding van P. Li. D. J. van Oeveren. Redactie-adrw: Noordstr. 85-57, Terneuzen. Tel- 2510 - Na 5 uur 2073. Hoofdagentschap voor Vest 'ieeuwsch-Vlaanderen bij Ahonneroent - Terneuzen DE VRIJE ZEEUW 3de Jaargang No. 545. Willemsweg 83, Schoondijke Uitgave Stichting „De Vrije Zeeuw" Verschijnt dagelijks Drukkerij N.V. Firma P. J. van de Sande Advertentieprijs per mm 10 ct minimum per advertentie 1,50. Inzendingen advertentie* tot des namiddags 4 uur. Rubriek kl. advertenties; 1—5 regels 60 ct.; ieders regel meer 12 ct. Ver melding brieven onder nr. Bur. van dit Blad 10 ct. meer. ZON EN MAAN. Terneuzen Abonnementsprijs f 3.25 per kwartaal 1947 Zon Maan Juli Opk. Ond. Opk. Ond. 5 4.26 21.02 22.51 5.50 6 4.27 21.01 23.14 6.59 4.28 21.01 23.32 8.10 8 4.29 21. 23.47 9.22 9 4.30 20.59 24.— 10.34 10 4.31 20.59 0.13 11.48 11 4.32 20.58 0.27 13.03 12 4.33 20.57 14.21 13 4.34 20.56 0.43 15.43 INDONESIË. Gani, Minister van Welvaart en Tanazil, vice-minister van Buiten landse Zaken heblben tegenover de pers verklaard, dat het Republi keinse kabinet een politiek zal volgen op grondslag van de 11 punten van president Soekamo. Volgens een mededeling van Radio Djokja zal Setiadjit Vrij dag aan Dr. Van Mook het ant woord overhandigen op het ver zoek om opheldering door Dr. Va» Mook j.l. Zondag gedaan. Volgens de Nieuwsgier is het mogelijk, dat dit antwoord vóór de kabinetsformatie is opgesteld. Setiadjit, de nieuwe tweede vice-premier van de Republiek, wordt heden in Batavia verwacht met het antwoord op het verzoek van Dr. Van Mook aan Soekarno om schriftelijke opheldering te geven op zijn laatste brief van Zqnd&g j.l. en op de Amerikaanse aidé-mómoire Men verwacht, dat Setiadjit hoofdzakelijk tot taak zal hebben besprekingen met de Nederlan ders te voeren. Setiadijt is een persoonlijke vriend van Schem er- hom, een welberaden en rustige figuur. Gedurende de oorlog in Nederland maakte hij deel uit van de ondergrondse strijders Latei' is hij lid geworden van net nood- parlement. Republikeins commentaar. In hoeverre er sprake kan.zijn va* een openlijke breuk tussen de Partai Serikat Islam Indonesia en de Masjoemi, is, volgens Repu blikeinse kringen te Ba taw a voor lopig nog niet bekend. Men legt er de nadruk op, dat reeds lang een scheuring dreigde te ontstaan en dat de non-coöperatieve poli tiek van Soekiman, leider der Masjoemi, in vrij brede lagen in de Mohammedaanse politieke we reld scherpe tegenstand onder vond. Het staat vrijwel vast, dat Hadji Agoes Salim, de nieuwe Minister van Buitenlandse Zaken, van zijn benoeming nog niet in kennis is gesteld. Volgens Repu blikeinse kringen in Batavia be rust zijn benoeming echter op de politieke lijn, welke deze toonaan gevende figuur in de Mohamme daanse wereld heeft gevolgd. „De Nieuwsgier" geeft een analyse. De Nieuwsgier heeft in een ana lyse van het nieuwe Republikein se kabinet o.m. het volgende ver klaard: „Met vreugde is geconstateerd, dat Hadji Agoes Salim in het nieuwe kabinet is opgenomen. Omtrent de door deze regering te volgen nieuwe koers tast men in het duister, omdat rond de fi guur van Sjarifoeddin onzeker heid bestaat en men onmogelijk een indruk kan krijgen van het geen zich te Djokja heeft afge speeld. De persoonlijke aanhang van Sjahrir is geheel uit het kabinet verdiwenen. Degenen, die gebleven zijn, staan allen buiten de kring, waarmede Sjahrir zich nauw ver bonden wist. De Nieuwsgier meent, dat zeker de tijd nog niet daar is om de figuur van Sjahrir nader te analyseren. De rol op de aefotergrond, waartoe hij voors hands is aangewezen, zal zeker geen bijrol zijn. Het vertrek van Sjahrir en zijn persoonlijke vrienden betekent nog niet, dat de geest van Sjahrir's politiek geheel uit het kabinet is verdwenen. Dat Douwes Dekker blijkbaar uit de nieuwe regering moest verdwijnen, noemt het blad een winst. Consignatie van arbedders- strijdgroepen. Van officiële Republikeinse zij de heeft men vernomen, dat Sjah rir, die op reis was naar Tjilatjap, naar Djokja is teruggeroepen. De Republikeinse radio heeft bericht, dat alle leden van de Indo nesische arbeidersstrijdgroepen, welke thans verlof hebben, drin gend is verzocht zo spoedig moge lijk naar hun bases terug te keren. COMMENTAAR OP DE REDE VAN HA TT A De heer J. v. d. Velde, rege- rings-adViseur voor politieke za ken op Sumatra, heeft naar aan leiding van Hatta's rede in Fort de Koek opgemerkt, dat Hatta voortgaat de bevolking te vertel len, dat Nederland Indonesië nog steeds in de boeien wil slaan en dat de koloniale mentaliteit nog niet is veranderd na de oorlog. Volgens de heer v. d. Velde blijkt uit de rede van Hatta, welke in het „Bulletin van Medan" is opgenomen, dat hij nog ver van de geest van Linggadjati afstaat Naar vernomen wordt is Sjah rir afgetreden als hoofd van de Indonesische delegatie^ die de on- dehandelingen met de Nederlan ders tot nu toe namens de Repu blikeinse regering heeft gevoerd. Sjahrir verklaarde, dat hrj geen bepaalde plannen heeft voor de toekomst. Het nieuwe kabinet vergaderde Vrijdagavond om het antwoord op het verzoek van Dr. Van Mook om opheldering te formuleren. Woarnemers, die in nauw con tact staan met het nieuwe kabi net, verwachten dat het antwoord een verzoenend karakter zal dra gen en een duidelijk antwoord zal bevatten op de door Dr. Van Mook naar voren gebrachte pun ten. James P. Warburg een bekend bankier, verklaarde Woensdag in een radiorde, dat het plan Mar shall in de plaats is gekomen van de Truman-Doctrine. Hij ver klaarde zich voorstander van het plan, dat naar hij zeide de V. S. meer dan 6 A 7 milliard dollar per jaar zal] kosten gedurende een aantal jaren. Dit bedrag is even wel slechts een fractie van het verlies, waarvoor de V. S. zich geplaatst zouden zien door een depressie, die het gevolg zou zijn van een eventuele ineenstorting van Europa. De weigering geld: aan de hulp verlening aan Europa te beste den, zou o.a. betekenen, dat men willens en wetens de Amerikaan se exportmarkten zou afsnijden en aldus: een ineenstorting van productie en werkgelegenheid in de V. S. zou veroorzaken. John H. Williams, hoogleraar in de economie aan de Harvard Universiteit en Vice-President van de Federal Reserve Bank of New York, heeft verklaard, dat de uitvoering van het plan Mar shall veel minder van het Ameri kaanse economische leven zal ver gen dan men algemeen wel aan neemt. Hij legde deze verklaring af tegenover de congrescommsisie, die een onderzoek instelt naar het economische potentieel der Ver. Staten en zeide, dat de last, voort vloeiend uit het plan Marshall, weinig of niet zwaarder zal zijn dan die, welke de V. S. op het ogenblik' hebben te dragen. In dezelfde bijeenkomst ver klaarde Leverett S. Lyon vaif de Chicago Association of Commerce daarentegen, dat de buitenlandse lening een zware last voor de Ver, Staten zou vormen. Denemarken en het plan. De Deense Premier, Knud Christensen, heeft ter gelegenheid van de viering van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsdag te Kopenhagen verklaard, dat Dene marken gaarne de voorstellen van het plan van Marshall voor hulp aan Europa zal aanvaarden. De V. S., aldus Christensen, be reiden een „vreedzaam offensief" voor door hun productiecapaciteit ter beschikking van de Europese lauden te stellen, hetgeen de vre de kan winnen, zoals de oorlog gewonnen is. Het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de tekst gepubliceerd van de te Ro me getekende overeenkomst tus sen Italië en de V. S. inzake de hulp, welke Italië zal ontvangen overeenkomstig het programma van hulpverlening aan Europa na het opheffen van de Unrra, waar voor 350 millioen dollar Is uitge trokken. „Deze overeenkomst is weder om een bewijs van de sterke ge voelens van wederzijdse vriend schap en sympathie, welke beide volken koesteren. Het doel van het Amerikaanse programma is hulpverlening op grote schaal. Hieruit spreekt wederom het ver langen van de Amerikaanse be volking om Italië te helpen tot een punt, waar de economie van dit land het verder alleen af kan" aldus de bekendmaking van het Ministerie. Summer Welles heeft in de i De door de Nederlandse rege New York Herald Tribune een ar tikel geschreven, getiteld: „De V. N. stellen de tussenkomst van Amerika in de Indonesische cri sis zeer op prijs." Hierin zegt hij: „De situatie, waaronder de Ne derlanders nu in Indonesië verke ren, en die op een oorlog dreigt uit te lopen, is van het grootste gevaar voor het Verre Oosten. De fouten en vertragingen, door de Britse strategie bij de bevrijding van Indonesië begaan, hebben ten gevolge gehad, dat scheuring veroorzakende elementen uit de tijd van de Japanse bezetting werden geactiveerd. De gehele politieke en econo mische structuur stortte ineen. Anarchie regeerde hier, lang na dat de eilanden in naam waren bevrijd. ring gevolgde politiek was libe raal en vooruitziend. Er was reden 99 Donderdag hebben de Ministers Beel en Jonkman het senioren convent van de Eerste Kamer in gelicht over de regeringspolitiek ten aanzien van de toestand in Indonesië. De bijeenkomst begon om 8 uur en duurde tot 11 uur. In een te Charlotteville gehou den redevoering heeft president Truiman de weigering van de Sovjet-Unie om deel te nemen aan het opstellen van een plan tot herstel van Europa en in te gaan op het aanbod van Marsrall „een dwaze uiting van het verst ge dreven nationalisme" genoemd. Zonder de Sovjet-Unie bij name te noemen liet President Truman, wiens rede de eerste officiële reactie van de Amerikaanse rege ring op het mislukken van de conferentie te Parijs genoemd kan worden, geen twijfel -bestaan om trent zijn mening ten aanzien van de door Molotof op de conferentie aangenomen houding. „Sommige landen onthouden hun steun aan herstelplannen op grond van de overweging, dat deze inmenging van sommige lan den in de binnenlandse aangele genheden van andere landen zou den betekenen. Dit is een even grote drogreden als wanneer iemand zou weigeren voor een voordelige transactie een compag nonschap aan te gaan, omdat dit inmenging in zijn particuliere zaken zou betekenen. Na twee wereldoorlogen zou den de staten toch zeker geleerd moeten hebben, hoe dwaas het is het nationalisme zo ver te drij ven, dat coöperatieve economische planning voor een vreedzaam her stel in de staten onderling wordt tegengewerkt", aldus Truman. Truman viel eveneens, wederom zonder de Sovjet-Unie bij name te noemen, de landen aan, die per radio op georganiseerde wijze wantrouwen en haat zaaien tegen de naburen. De eerste stap tot het beëindigen van onwetendheid en achterdocht zou het stopzetten van propaganda-aanvallen op an dere landen zijn. De tweede stap zou zijn het slechten van de scheidsmuren, welke het ver strekken van inlichtingen, de verspreiding van gedachten en het reizen in de weg staan. De laatste stap: Samenwerken met andere landen, die ernstig er naar streven om een vriendschappelijke verstandhouding onder de men sen te bevorderen. Jk doe een beroep op alle landen en alle vol ken om de kunstmatige scheids muren, die tussen hen in staan, omver te halen. Ik vraag om verdraagzaamheid en zelfbeheer sing bij de wederzijdse betrekkin gen tussen landen en volken en ik vraag om vrije uitwisseling van kennis en gedachten, die alleen tot een harmonieuze wereld kan leiden." „Vrede voor alle tijden". Een andere vereiste v°or de vrede, aldus Truman, is de onder steuning van een wereldeconomie eer dan van aparte nationalisti sche economieën. Truman ver- wacht niet, dat alle landen met verschillende geschiedenis, instel lingen en economische verhoudin gen het over gemeenschappelijke idealen en politieke werkwijze eens zullen zijn. „Het is echter niet te veel gevraagd, dat de sta ten, ieder binnen zijn eigen gren zen, de voorwaarden zouden scheppen voor de groei van een wereldharmonie. Een eerste ver eiste daarvoor is het gemeen schappelijk aanhangen van het beginsel, dat regeringen haar ware ma,cht ontlenen aan de in stemming van de geregeerden. Er moet een oprecht streven zijn om dit beginsel te verwerkelijken. EJen andere vereiste is: Eerbied in de gehele wereld voor de rech ten van de mens. In alle landen, zeker in het onze, moet op dit gebied nog veel verricht worden. „Ons doel moet niet zijn vrede in onze tijd, maar vrede voor alle tijden", aldus besloot President Truman zijn rede. En zo treft dan dn eens, als een roofvogel zijn prooi, midden op d,e lachende zomerdag het noodlot zijn slachtoffer. Het enê ogenblik in de vreugdevolle voorbereiding van het huwelijksfeest voor een der dochters, is een uur later de familie Engels beroofd vrijwel van alles, wat wij mensen op deze aarde om ons verzamelen en waaraan wij dan door de jaren ge hecht raken. Dfjnk het U even in lezer! Bij al de moeilijkheden die deze tijd tech al haast iedere dag te doorworstelen geeft, ook dat nog. Denk het U even in, dat terwijl gij daar rustig aan Uw welverzorgde middagdis waart gezeten, heel de inboedel en ^teerdere bezittingen van Uw medeburger in vlammen opgaat! Ik weet het en ik ben daar blij om, dat enige van U dit reeds bij zich zelf heblben overdacht an dat men de handen in elkaar heeft gesiagen cm hier te helpen. (Burgerplicht, gemeenschapszin. Het zijn zó mooie woorden en als wij ze gebruiken dan nemen wij ons wonder wat voor. Thans is er de gelegenheid die goede voornemens in een daiad om te zetten. Om te laten zien dat wij hier in Terneuzen niet alleen en altijd aan ons zelf denken. Laat ons allen dit zwtaar getroffen, gezin helpen. Laat de buurtvereniging eens zien dat zij nog iets anders kan dan feesten organiseren. Laat de middenstand eens de koppen bij elkaar steken en uit zijn voor raad hier en daar wat afstaan. Er is brand geiweest. Er is een ramp bij onze stad ingeslagen zoals 'gelukkig hier zelden voorkomt. iDe brandweer heeft zijn best gedaan. Laat uit dit kwaad het goede mogen voortkomen dat wij samen helpen dit leed te verzachten. Het ;s op verzoek van enige initiatiefnemers dat ik deze op wekking tot U richt; ik zelf ben er eigenlijk van overtuigd, dat gij mijn oproep niet r.odi'g hebt. P. TE3LLEGEN. Allerwege medewerking. Mede dank zij de spontane me dewerking van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers (U.V.V.) en de plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis, is de uitzending van de kinderen der oorlogsslachtoffers, dus van „de kinderen yan ons volk" verze kerd. De medewerking van de zijde van Overheidsinstanties is even eens dermate groot, dat door het bestuur van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" de beoogde samenwerking tussen particulier initiatief (hetwelk de leiding heeft bij de organisatie) en de Over heidsbemoeiing een feit gewor den is. De moeders en verzorgers der oorlogsslachtoffertjes geven blijk van groot vertrouwen in de stich ting. Inplaats van 6000, zullen 7000 kinderen uitgezonden wor den. Hetgeen betekent, dat ƒ25.000,meer nodig zal zijn, dan oorspronkelijk werd geraamd. Het bestuur van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" twijfelt er geen moment aan, of ook bo vengenoemd bedrag zal door mid del van de actie „Klaver Vier" op de even snelle als doeltreffen de wijze bijeen, gebracht worden als tot nu toe het geval was. „Adopteer een oorlogsslachtof fertje voor zijn vacaritie en voor elke 25, welke gestort1* wordt, gaat weer een „Klaver Vier"-kind een prettige vacantie tegemoet." is het motto waaronder bovenge noemde stichting werkt. Giro 477800 ten name van de stichting „Het Vierde Prinsenkind", actie „Klaver Vier". Verklaring van Ben Goerion David Ben Goerion, voorzitter van het bestuur van het Joodse bureau, heeft in een rede tot de commissie van onderzoek' der Ver. Naties gevraagd, dat Pale stina een Joodse staat zal worden, met immigratie voor de Joden'en economische en sociale ontwikke ling voor de Arabieren. Ben Gorion verwierp met na druk de voortzetting varf het man daat hetzij van Engeland, hetzij van de Ver. Naties, en hij gaf uiting aan ,,de onverzoenlijke op positie" van het Joods bureau tegen elke vorm van bi-nationale stdat. Een Joodse staat, waarbij Joden en Arabieren samenwer ken, achtte hij de grootste zegen voor beide volkeren, welke zou leiden tot een nieuwe verstand houding tussen de beide „semie- tische volken". Het gehele aan schijn van het Midden-Oosten zou door een dergelijke vorm worden veranderd. Georges Bidauit de Franse Mi nister van Buitenlandse Zaken zal naar verwachting in het begin van de volgende week in Londen aankomen om met Bevin verdere besprekingen te voeren ter voor bereiding van de te houden con ferentie van Europese landen over het plan van 'Marshall voor hulp aan Europa, aldus wordt uit ge zaghebbende bron vernomen. De juiste datum van Bidault's aan komst is nog niet bekend. Men verwacht, dat Bidauit dan tevens de documenten betreffende de ratificatie van het Engels- Frans verdrag van Duinkerken dat even voor de conferentie te Moskou werd gesloten zal over handigen. ste Minister, aan de organisatie, zoals deze door Marshall wordt voorgestaan, deel te nemen. Met betrekking tot de uranium- kwestie, waaromtrent door de communisten vragen waren ge steld, zeide Spaak, dat, het tijdens de oorlog noodzakelijk was de Ge allieerden zoveel mogelijk van deze grondstof te voorzien. Een regeling werd getroffen waarbij de Belgische belangen volkomen gegarandeerd bleven. Deze rege ling is nog steeds van kracht en zal het blijven totdat door de be voegde commissie van de V. N. een nieuwe zal zijn getroffen. Spaak verklaarde nog: „Elke dag geraak ik er meer van over tuigd, dat het onmogelijk is een internationale organisatie cp te richten, indien de kleine en grote landen, die biervan deel willen uitmaken, niet inzien dat er iets anders bestaat dan hun eigen land en hun eigen belangen." „Wij worden gedwarsboomd door het recht van veto, daar dit de organisatie verlamt? Het grootste gedeelte der problemen is op procedure-kwesties vastge lopen. De V. N. zal slechts slagen in dien het recht van veto verdwe nen Eal zijn." voor optimisme betreffende de overeenkomst van Linggadjati. Helaas zijn de hationalisten op Java en Sumatra tot dusverre in gebreke gebleven deze overeen komst na te komen. Tengevolge hiervan is een cri sis ontstaan in do betrekkingen tussen dé Nederlandse regering en de Republiek." Na een bespreking van de jong ste ontwikkeling vervolgt Welles: „De nichten omtrent een dreigende militaire actie blijven aanhouden Ofschoon artikel 14 van de overeenkomst voorziet in de teruggave van buitenlandse eigendommen, is van 'n dergelijke teruggave nog steeds geen spra ke. Dit feit, verbonden met het andere feit, dat de Republikeinse leiders bit ven vasthouden aan de mening, dat de economie van Ja va en Sumatra geen verband houdt met die der overige Indo nesische skaten en die van Neder land, heef tot nu toe verhinderd, dat de -lorraad van onderne- mingsprod xten in de Republiek verkocht landen worden. Dien tengevolge Iblijven zowel Neder land als Ktest-Borneo en Oost- Indonesië verstoken van goede ren, welke tij dringend behoeven. De C. tabeschrijft de houding tot dusve? door de Republikeinse regering a «genomen, als een sa boteren in de economische re constructie van Indonesië, aange zien Indor«ië als onderdeel van het economische wereldsysteem, alleen we varend kan zijn, indien het optr«edt als economische eenheid, -an de andere kant is de autono uif vah de Indonesische republiek J»r de Nederlandse re gering erk end Men kan niet lan ger meer beweren, dat, na deze erkenning tventuële kwesties al leen NedjHandse binnenlandse aangelegenheden zijn. Artikel 34 van het charter van de Veilig heidsraad jpeft het recht om „elk geschil en ike situatie, welke tot een inteiitionale wrijving aan leiding zo ikunnen zijn, te onder zoeken." j Volgens jartikel 35 van het recht op gen initiatief de situa tie in I'lonesië voor de Veilig heidsraad Ie brengen. Omdat de V. N. dé Veiligheidsraad „de hoogste v rantwordelijkheid voor het handhzven van de internatio nale vred j en veiligheid" hebben toegekend behoort de Veiligheids raad beschouwd te worden als het ge-ëigendej lichaam om in deze crisis op te treden, ingeval de Nederlandse regering van de Re publiek niet de volle medewerking kan verkrijgen voor de uitvoering van het accoord van Linggadjati. Dit geval zou Amerika een ge( legeuheid bieden het gezag van de V. N. te versterken te Parijs ten zeerste. Men ver heelt zich niet, dat deze afloop verstrekkende gevolgen zal heb ben. Sommigen menen, dat de Sowjet-Unie door haar houding „industriële onrust" zou kunnen veroorzaken en dat elk samen hangend economisch plan voor West-Europa hierdoor ten zeerste bemoeilijkt zou worden. Vooral de toestand in Frankrijk èn Italië met hun sterke communistische minderheden verdient de aan dacht. DE UITNODIGING ONTVANGEN. Vrijdagmiddag omstreeks zes uur is door de Ambassadeurs van Engeland en Frankrijk te 's-Gravenhage namens- hunne respectievelijkeregeringe» aan de Nederlandse Regering de uit nodiging aangeboden tot bijwo ning van de te Parijs op 12 Juli te houden besprekingen over het Plan-Marshall. De Nederlandse Regering heeft naar wij van de de zijde van het Ministerie van Buitenlandse Za ken vernemen, deze uitnodiging in principe aanvaard. De uitnodiging aan België. Spaak, de Belgische Eterste Minister, heeft Vrijdagavond de Franse en de Engelse ambassa deur ontvangen, die hem de uit nodiging hebben overhandigd om deel te nemen aan de Conferentie der 22 landen. De British Travel Association deelt mede, dat toeristen in En geland, indien zij niet langer dan vier weken in het land vertoeven en in een hotel hun intrek geno men heblben, niet meer een bon- nenkaart nodig hebben. Dit geldt niet voor toeristen, die bij ver wanten of kennissen onderdak ge vonden heblben. In de Senaatszittinig van Don derdag, heeft de Belgische pre mier, Spaak, verklaard, dat de mislukking van de conferentie te Parijs geen reden mag zijn om het plan van Marshall niet te ver wezenlijken. De Europese landen wordt hier een un'eke gelegenheid tot he-stel en wederopbouw gebo den en het zou misdadig zijn er geen gebruik van te maken. Niets mag België beletten, aldus de eer- „De mensheid zal wellicht het Golgotha van een derde wereld oorlog ondergaan", tenzij de Ver. Staten helpen met het opstellen van plannen voor de structuur van een wereldvrede, aldus ver klaarde generaal Dwigt Eisen hower, chef van de Amerikaanse Generale Staf te Vicksburg in Mississippi tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de Ameri kaanse onafhankelijkheidsdag. „Totdat alle anderen met ons bereid zijn om het slagveld door conferentietafels te vervangen, moeten wij onze gezamenlijke krachten richten op het scheppen van een stabiele wereld en moe ten wij een doelmatige legersterk- te behouden, die eerbied afdwingt voor ónze vredelievende bedoelin gen." Eten Belgisch militair éénmoto- rig vliegtuig, dat in de richting van het vliegveld Brustum vloog, is Donderdagmiddag te 15 uur 45 wegens een motordefect in een haverveld te St. Truiden neerge stort. Het vliegtuig vloog onmid dellijk in brand en toegesnelde landbouwers konden geen hulp meer bieden. De inzittenden, ma joor Colonival en kapitein Kaisin kwamen beiden om. De echtgenote van kapitein Kaisin, die van Eingelse afkomst is, probeerde zich, nadat zij van het droevig ongeval in kennis was gesteld, zich door gas van het leven te beroven. Ferenc Nagy. de voormalige Hongaarse President, en Georgi Dimitrof, evenals Nagy een dei leiders van de Hongaarse boeren partij, hebben op een persconfe rentie medegedeeld, dat uitgewe ken leiders van de boerenpartijen in Oost-Europa een gezamenlijke campagne tegen „de Russische overheersing" van Oost-Europa zullen beginnen met het indienen van officiële klachten bij de alge mene vergadering der V. N, in September. Hierna zouden onder grondse bewegingen in hun lan den in het leven geroepen worden om de politieke en economische democratie in de Wesjerse zin van het woord tot stand te brengen en het streven naar de verenigde staten van Europa te bevorderen. Door het ontsporen van een posttrein op een brug over de ri vier Niemba, meer dan 100 km van Albertville, zijn twaalf Euro peanen en zes inheemsen om het leven gekomen. Vier wagons stortten in het ravijn. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat cle Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, achter het plan van En geland en Frankrijk staat om Marshali's voorstellen tot hulp aan Europa nader te bezien zonder medewerking van de Sowjet-Unie. Marshall zou voorts te kennen hebben gegeven, dat een program ma kan worden opgesteld, dat voor de regering der V. S. aan vaardbaarder zou zijn dan de hui dige ongeorganiseerde behande ling van EXiropa's economische problemen, al zou een programma voor het gehele continent te pre feren zijn geweest. Marshall heeft langer dan een uur op het Witte Huis geconfe reerd met President Truman en men neemt aan, dat Eiuropa het voornaamste punt van bespreking is geweest. De Amerikaanse autoriteiten laken de houding der Sowjet-Unie Gunther Altenburg, gevol machtigd gezant in Griekenland tijdens de bezettingsjaren, zal 28 Juli te Athene door een speciaal militair gerechthof worden be recht wegens chantage en plunde ring. Naar schatting minstens 250 personen (voornamelijk kin deren) zijn in Limburg (in de Amerikaanse zóne van Duits land) en naburige districten door paratyphus aangetast. Het ont staan der ziekte wordt toege schreven aan het drinken van be smette melk. Regeringskringen te Athene verklaarden Vrijdag, dat Grieken land de Engels-FYanse uitnodi ging voor een conferentie over het plan van Marshall zal aan nemen. Men verwacht, dat Dimi- trios Helmis, de Minister van Fi nanciën Griekenland zal verte genwoordigen. - Volgens te New-York ont vangen berichten heeft er Don- Dakota in de V. S. en Zuid-Mani- Dakota in de V. S. en Zudi-Mani- toba in Canada een tornado ge woed. Volgens de thans beschik bare gegevens zijn tien personen om het leven gekomen en dertig gewond. Bijna alle gebouwen in het stad je Warsaw in Noord-Dakota wer den weggevaagd. Gebouwen in een aantal andere plaatsen wer den eveneens verwoest. De intergeallieerde handels- raad voor Japan heeft medege deeld, dat men tot overeenstem ming is gekomen over de verde ling over de verschillende betrok ken landen van het aantal van 406 zakenlieden, die overeenkom stig de mededeling van de Geal lieerde opperbevelhebber in Japan na 15 Augustus voor zakendoel- einden dit land zullen mogen be zoeken. Volgens deze verdeling zullen 27 handelaren uit Neder land en Ned. Indië naar Japan mogen komen.

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 1