li m ;fak ISLAM drijft zending in Nederland! Liefde op het land FOKPAARDENDAG te OOSTBURG UIT DE PROVINCIE iel ■®ufrd" I* Rk'r'l 3 P ,•-•■ tl Mor ^Mlle 1 5 IS' fTtlIsa V.ri ;sf 30 l'ar EEN MOSLIMS MISSIONARIS GEARRIVEERD De doorberekening van de weeldeiasting in de prijzen Sterkte der Joodse verzetsbewegingen De toepassing der televisie Vleespositie van Engeland minder geworden MEISJES IN UNIFORM gratificatie THOOLSE RAAD OVER TORENRESTAURATIE Afschaffing der regerings subsidies voor levens middelen in België Elite-corps passeerde de revue Schitterende demonstraties ;injÜ t! 13 KI Uil 1 ljji'ol bi Iffi* c1. i'l ij r| yft i,f( Woensdagmorgen is uit Lon den in Den Kaag gearriveerd de heer Q Hafiz Mosiims missionna- ris van de Ahmadiyya-secte van Cadian (Brits-Indië), die naar Nederland is gekomen om te wer ken onder de Indonesische Mos lims hier te lande en om te trach ten ook Nederlanders voor de Is lam te winnen. Deze „Muballigh' missionnaris is van de z.g. Qadian-veugel der Ahmadiyya, die een enigszins afwijkende op vatting heeft dan de Lahore-vleu- gel en aanneomt, dat de stichter der Ahmadiyya-ibeweging, de Brits-Indiër Sayyid Mirza Ghulam Ahmad, een ,,Nahi" (profeet) is, terwijl de Lahore-vleugel hem al- leen beschouwt als een „Mudjad- did" (hervormer), zoals er vol gens een 'bekende traditie in de Isfam elke eeuw Qptreden. De ver houding tussen beide vleugels is echter, zo verklaarde de heer Hafiz ons bij zijn aankomst, een zeer vriendschappelijke. Op een desbetreffende vraag verklaarde Hafiz verder, daat hij zeer opti mistisch was over de mogelijk heden om in Nederland de Islam ingang te doen vinden. Wij heb ben reeds missionnarissen naar vele landen van Europa uitgezon den en overal hebben wij met suc ces gewerkt. Het ligt in de be doeling om in Den Haag, zo spoe dig mogelijk een moskee te ope nen. De heer Hafiz was ervan overtuigd, dat alleen de Islam de mogelijkheid tot een algemene vrede onder de mensen kon waar borgen. „Wij wijzen echter geen enkele godsdienst af en erkennen overal het goede en ware. Alle profeten, ook Jezus, beschouwen wij als door God gezonden en wij geloven daarom in hen". Op een vraag betreffende de politieke toestand in India ant- In verband met de invoering van ëen weeldebelasting voor be paalde categorieën luxe goederen is een regeling getroffen voor het doorberekenen van deze belasting in de prijzen. Krachtens deze re- geiing mag de fabrikant of 'im porteur die weeldebelasting is verschuldigd, de wettelijk geoor loofde prijs van de betrokken .goe deren verhogen met ten hoogste 14 0 o, behoudens indien zij recht streeks aan een consument levert. In dit laatste geval mag de prijs slechts met l(yj °/o verhoogd wor- Wiederverkopers mogen op hun beurt hun verkoopprijzen slechts verhogen met hetzelfde bedrag in geld waarmede huri! inkoopsprijs als Rcvolg" van de weeldebelasting is gestegen. De leverancier is in verband daarmede verplicht de grootte van dit bedrag op de voor de wederverkoper bestemde fac tuur aan te geven. Deze bepalingen zijn niet van toepassing voorzover de prijsrege ling van een bepaald luxe goed na 30 Juni j.l. is of wordt herzien, daar in dat geval bij de vaststel ling van de nieuwe prijs reeds met de heffing van weeldebelas ting is rekening gehouden. woordde de heer Hafiz, dat het volgens zijn overtuiging zeer te betreuren is, dat een eenheid tus sen Moslims en Hindoes tot nu toe nog niet is bereikt en dat daarom de thans door Engeland voorgestelde oplossing van een verdeling in Pakistan en Hin doestan zeer bevredigend ge noemd kan worden. „De eenheid van India 'blijft echter ons ideaal". De heer Hafiz was gedurende anderhalf jaar in Londen werk zaam onder Mohammedanen al daar en ontving tevoren een uit gebreide opleiding als mission naris op de school voor Moham medaanse zending te Qadian. zienlijke morele zo niet materiële steun van een Amerikaanse or ganisatie bekend staande onder de naam1 „Joods comité voor na tionale bevrijding". De sterkte der Stern-groep wordt op 1000 geschat. Tussen 1 Augustus 1945 en 31 Maart zijn 142 personen door Joodse verzetsorganisaties gedood en 790 gewond. In 1946 heeft de Palestijnse po litie op tien ton explosiva van Jo den beslag gelegd. Deze politie telt thans 17.000 personen, van wie 5600 Engelsen. Dit aantal is practisch het dubbele van het aantal in 1939. Te Jeruzalem wordt vernomen, dat de Palestijnse regering aan de commissie van onderzoek der V. N een herziene schatting van de sterkten <jer Joodse verzetsorga nisaties heeft voorgelegd. De Irgoen Zwai Leoemi heeft naar schatting 1000 strijdende en meer dan 6000 niet-strijdende leden. Men gelooft, dat van deze laatsten 100 behoren tot een groep, die inlichtingen verzamelt door werk op regeringsdeparte menten. De Irgoen ontvangt aan- In het kader van de internatio nale tentoonstelling van onder wijsmateriaal is Dinsdag door de Franse dienst voor de televisie in het Athenaeum te Etterbeek een demonstratie gegeven. De 'heer Ory, directeur van deze dienst, gaf een korte uiteenzet ting over de in Frankrijk behaal de resultaten. Spreker wees op de vorderingen, die op het gebied der televisie de laatste jaren zijn gemaakt en verklaarde dat het niet overdreven is te beweren, dat de film vroeg of laat door de tele visie zal worden verdrongen. Plannen voor internationale ver bindingen, o.a. tussen Frankrijk en Groot-Brittannië en tussen Parijs en Brussel, zijn reeds ge reed. •Dr. Edith Summerskill, parle mentair secretaris van het Bruse Ministerie van Voedselvoorziening heeft in het Lagerhuis een beper- w van het vleesrantsoen m Groot-Brittannië aangekondigd Met ingang van 13 Juli zaï in plaats° van het gebruikelijke rantsoen vlees ter waarde van shilling en 4 pence per persoon Sr wiek een rantsoen voor de prijs van 1 shilling en 2 Pence ^e; kocht kunnen worden. Hoe lan de beperking zou duren kon met geen mogelijkheid gezegd worden. Een liefdes-roman van BERT A RUCK yi (Nadruk verbod^ Ik. srinff voort met mijn alles- behalve romantische taak, een beetje verrast bij de ontdekking, dat er toch werkelijk wel waar heid stak in wat kapitein Holiday beweerd had over het hantere van schoppen en het rijden met volle kruiwagens. Zijn manier was beter, dat moest ik inzien. Ik trachtte zijn wenken zo goed mo gelijk op te volgen. Ik vond het ongewone werk nog steeds alles behalve gemakkelijk, maarhe was toch lang met zón heksen toer als in 't begin, bi] mijn on handige en ondeskundige pogm- ^Ik zwoegde voort en werd war mer en natter en verfomfaaider, naarmate de „schone" plek op de plavuizen-vloer heel langzaam -groter werd. SAMENSTELLING BESTUUR AFD. ZEELAND VAN DE NED. HOENDERBOND Het Bestuur van district Zee land van de Nederlandse Bond van Hoenderfokkersverenigingen werd alsN volvt samengesteld: C. van Nimwegen, N. en St. Joos- land, voorzitter; J. A. de Ruijs- scher, Vlissingen, secretaris; R. A. van Quekelberghe, Breskens, penningmeester en als commis- sarrissen P. M. de Kleijn te Mid delburg en L. J. Wondergem te Nieuwdorp. Het secretariaat is gevestigd Paul Krugerstraat 86, Vlissingen, Tel. K 1184 - 649. De heer Van Nimwegen heeft tevens zitting in het Bestuur van de Nederlandse Hoenderbond. PROV. PERSONEEL. Zoals gemeld is voor de Minis terraad aan de Kroon een besluit voorgelegd, om aan. rijkspersonee in 1947 een gratificatie van 2 met een maximum van 50 toe te kennen. Vooruitlopend hierop hebben Ged Staten van Zeeland aan de Prov. Staten een voorstel gedaan om ook het Provinciaal personeel in deze provincie een soortgelijke gratificatie te verlenen. EEN POES VOOR WALCHEREN Het vriendelijke geschenk van een Amerikaanse dame, die de stad Vlissingen wilde helpen in haar herstel door het schenken van enkele poesen, heeft vele landgenoten er toe gebracht haar voorbeeld te volgen. In verschil lende plaatsen van ons land orga niseert men thans kat „eninzame- lingen voor de geteisterde stad op Walcheren. Zelfs op een der Departementen hopen de poesen voor Vlissingen zich op. Dit alles vervult ondanks de waardering, die men hier koester, voor de blijken van medeleven, de Vlissiingse bevolking wel met enige bezorgdheid. De burgemees ter verzekerde ons, dat er van een tekort aan deze nuttige huisdie ren geen sprake is. Integendeel: Vlissingen verheugt zich in een respectabel aantal vertegenwoor digers van het poesengeslacht, reden waarom de - plaatselijke overheid een beroep wil doen op de Nederlandse bevolking om haar gulheid te dezen opzichte te sta ken. De kwestie van de restauratie van de Lieve Vrouwetoren te Tho- len, was Dinsdag punt van behan deling in de vergadering van de Thoolse gemeenteraad. De be groting voor het herstel van 1935 werd nietig verklaard en een nieuwe aangenomen, waarop als voorlopige raming der kosten een bedrag van ƒ180.000 is vastge steld. Wat de kerk zelf betreft, die aan de Ned. Hervormde gemeen te behoort, hiervoor zal de admi nistratie der restauratie door de gemeente gevoerd worden, zulks in overleg met monumentenzorg en het Departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. TERNEUZEN. Geslaagd. Voor het op 19 en 24 Juni ge- houden examen aan de Sorbonne te Parijs Littérature Frangaise A Phonétique slaagde mej. C. van Wijck Jd. alhier. AXEL. Jubileum. Dinsdag was het 25 jaar gele den dat de heer H. J. Hoebé be noemd werd tot opperbrandmees- ter bij de plaatselijke vrijwillige brandweer. Verder vierden op deze dag hun. 35- of 25-jarig ju bileum bij deze brandweer, de he ren A. van Sabben, A. JSchie man, M. C. Lansen. A. Schoof. C. van Rijn, J. Meesen, J. de Ruijter, R. de Bruijn en A. Sorber. Ter viering van dit heugelijk feit kwamen de brandweerlieden in Hotel ,;Het Gulden Vlies" Dins dagavond bijeen. Tijdens de ge zellige avond, werd o.m. het woord gevoerd door Burgemeester P. L. D. J. van Oeveren en de heren Luitwieler en Janssens, respectievelijk voor de Ver. van brandweercommandanten en de Brandweerkring Oost Zeeuws- Vlaanderen. De verdiensten der jubilarissen werden door alle sprekers in het licht gesteld en de nadruk gelegd op de in dit corps heersende voortreffelijke geest. Aan elk hunner werd namens het Gemeentetbestuur aangeboden de door de Ver. van Brandweer commandanten ingestelde oorkon de en Kruis van verdienste. Bovendien mocht de heer Hoebé nog namens de leden der plaat selijke brandweer een zilveren beker en namens de Kring Oost IZeeuws-Vlaanderen een bloemen mand in ontvangst nemen. De heer Hoebé betuigde zijn dank voor dezle blijken van waar dering, doch sprak als zijn mening uit, dat de hemi gebrachte hulde het gehele corps toekomt. In vrolijk en ongedwongen sa menzijn bleef men hierna nog tot in de kleine uurtjes bijeen. Vermeld zij nog het keurig en geestige exposé van secretaris H. Esselbrugge en de goede leiding van bandmeester Knieriem. MIDDELBURG. Campagne tegen projectielen gevaar. In samenwerking met de ver schillende gemeentebesturen zal 5e hulpverleningsdienst van het Ministerie van Binnenlandse Za ken in de provincie Zeeland een grootscheepse actie tegen het pro jectielengevaar beginnen. De bur gerij wordt opgedragen binnen te voren aangekondigde termijnen het éventueel bezit van projectie len, ontplofbare stoffen en vuur wapenen aan te geven, opdat des kundigen tot ruiming kunnen overgaan. Tevens wordt men aangeraden zoals granaathulzen e.d. te laten om de kleine oorlogssouveniers, onderzoeken, daar bij demontering hiervan dikwijls de ontsteking is vergeten. NIEUWVLIET. Reis ouden van dagen. Begunstigd door ideaal zomer weer maakten de ouden van dagen uit deze gemeente Zaterdag het jaarlijkse uitstapje. De reis werd gemaakt met een tweetal bussen van de S.B.M. naar de verschillende badplaatsen langs de kust van België. Na het vele genotene van deze reis keerden des avonds allen weer voldaan huiswaarts. RETRANCHEMENT Wegverbetening. Van officiële zijde deelt men ons mede, dat het in de bedoeling ligt om nog vóór 1 Sept. a.s. een aan vang te make# met de wegverbe- tering van de weg Retranchement- Knocke aan Zee. De weg die thans 3 meter breed is, wordt op 5 meter gebracht. Een fietspad wordt echter niet aangelegd. Verder deelt men ons mede, dat de tram RetranchementKnocke voorlopig nog niet zal rijden. Collecte. De collecte voor de reclassering bracht 34,04 op. VLISSINGEN. Nog een lijk van de „Fair Play 2"? Diadag is te Nieuwesluis, onder de gemeente Groede, het lijk aan gespoeld yan een man van middel bare leeftijd. Het is niet onwaar schijnlijk, dat het hier één der slachtoffers betreft van de bij Vlissingen vergane Engelse sleep boot „Fairplay 2". De stuurman van dit vaartuig, die in Vlissin gen is achtergebleven, is ontboden om het lijk te identificeren. WESTDORPE. Geslaagd. Bij het te 's-Gravenhage gehou den examen voor gemeente-admi nistratie slaagde onze dorps genoot de heer G. Mechelinck, ambtenaar ter secretarie, alhier. ZAAMSLAG. Geslaagd. Aan het Instituut Cuppens- Geurs te Tilburg slaagden voor de 'begincursus de dames: A. van de Berge, J. de Vos, G. Hamedink, S. Dekker en voor coupeuse de dames M. Serrarens en J. de Vos, allen te Zaamslag. Volgens het socialistische blad „Le Peuple" heeft de commissie voor de economische coördinatie besloten alle regeringssubsidies voor de levensmiddelen, die op de rantsoeneringstabel voorkomen af te schaffen. De nieuwe prijzen zullen met ingang van 1 Augus tus worden toegepast. Personen, wier jaarlijks inkomen minder dan fr, 72.000 bedraagt, zullen speciale ht.ishoudbons ontvangen, waarmede zij de prijsverhoging zullen kunnen opvangen. Door het schrappen der subsidies zal een jaarlijkse bezuiniging op de be groting worden verkregen van ongeveer vier milliard vijf hon derd millioen francs. Begunstigd door stralend zomer weer hield de West Zeeuws- Vlaamse paardenfokkersvereni ging „Rust Roest" Dinsdag te Oostlburg haar jaarlijkse paarden- fokdag. Van heinde en ver, ook uit Bel gië en Frankrijk, waren de paar denfokkers en liefhebbers samen gestroomd, om eens te meer het beste en edelste materiaal, dat Nederland op het gebied van fok- paarden ibezit, in ogenschouw te nemen. En dat het met de paardenfok kerij in dit zwaar geschonden en vaak vergeten hoekje van het land ondanks de tegenslagen van oorlog en daardoor dikwijls gedecimeerde stallen nog steeds crescendo gaat, daarvan heeft deize dag wel het ondubbel zinnige bewijs geleverd. De inzendingen, ten getale van 340, vertegenwoordigden het puikje der Zeeuws-Vlaamse fok- paarden en wie is niet, ook als leek, onder de indruk gekomen bij bet aanschouwen van dit uit de edelste dieren der schepping gerecruteerde elite-corps? De keuringen, die de gehele dag in beslagnamen, brachten ten slotte als eindresultaat, dat kam pioen 1947 der hengsten werd Urbain van Certain, eigenaars A. X Aernoudts te Sluis en G. Van Hal te St. Kruis, terwijl de kam- Daar ik had kans gezien, de kruiwagen ditmaal keurig om te kieperen. En de spade scheen bij elke sohopvol, die ik nam, lichter te worden en toch kreeg ik er nu een heel aardige portie tegelijk 'ik schrok op, toen ik plotseling een lawaaiige bel over het erf hoorde rinkelen. Een vrouwenstem riep tegen de een of ander. Eten. !'w "Eten! Bij 'thoren van dat woord kreeg ik een eigenaardige gewaar wording, die ik de laatste maan den in de stad in 't geheel met meer gekend had. Wat was het Honger, razende, woeste hon ger en vurig hoopte ik, dat die aankondiging tot ons allemaal gericht mocht zijn! Ik keek naar mijn allesbehalve frisse handen en armen. Denkend aan mijn flater met de slaapka mers in het kamp, keek ik niet rond naar iemand, wie ik kon vragen, waar de badkamer was. Onhandig rukte ik aan de zwen gel" tweemaal zonder ander re sultaat dan een roestig geknars bn de derde ruk schoot er een ontstellende stroom ijskoud, satijn- zacht water te voorschijn. En toen, terwijl ik mijn gezicht en armen zo goed en zo kwaad als 't ging droogde aan een betrekke lijk schoon puntje van mijn kiel, hoorde ik een gemoedelijke, platte stem achter me: „Nee zeg, kijk 't Bleekgezicht es "lekker poedele...!" Ik keerde me om en zag Vic met Elisabeth op me toe komen. Het kleine gezichtje van mijn vrien din was roder, dan ik 'tnog ooit gezien had. 't Droeg een vastbe raden uitdrukking van: „we zitten nou eenmaal in het schuitje," en haar uniform, hoewel lang niet zo ontoonbaar als de mijne, was toch niet meer het smetteloze maskera depakje, dat ze op weg hierheen geleken had. Vic stond te grinneken. Deze jongedochter heb aardig bijgeleerd alleen is d'r rug zo wat gebroke," deelde ze me mee. „En hoe heb jij het gesteld, Joan? La me je hokkie es zien. Ja hoor, zó gaat-ie goed. JDit akefietje moet je later vertone op je exa- me voor koeiejonge, snap-je. Voor 't uitmeste van 'n stal ken je een maximum van tien pun te hale. En ie mot drie kwart van alle punte hebbe in alle afdelinge, vóórdat pioenstitel voor merries werd be haald door Hironidella van de Stallen de Dobbelaere te Uzen- dijke. Na afloop der keuringen volgde een schitterende „revue der kam pioenen"' van de verschillende ca- tegoriën, waaraan ook door de Nederlandse Kampioen 1947 te 'S Hertogenlbosch, Aïban van Veld zicht, werd deelgenomen. Een unieke demonstratie met koudlbloedmerries besloot deze uitermate goed geslaagde dag. Achtereenvolgens werden vier spannen, achtspannen en zestien spannen eerst stapvoets, daarna in draf, rond de ring geleid en door spontaan applaus bleek het tal rijke en opgetogen publiek deze proeve van dressuur a la minute" op de juiste waarde te schatten. Tot slot volgde een nummer, hetwelk voor zover bekend, in Nederland nog nimmer werd ge demonstreerd. Een twee-en-dertig-span mer ries, elk op zichzelf reeds een ju weeltje, kwam stapvoets, rustig en keurig in het gelid als langs een liniaal getrokken over de gehele lengte van het veld- Een schouwspel, even imposant als machtig, hetwelk een ibeeld gaf van datgene, waartoe men met dit prachtige materiaal in staat is. En toch, afgezien van de vreug de die zich bij het zien van deze keurcollecties van een ieder mees je hier vandaan komt, en ergens op een boerderij een haantje krijgt en de trots wordt van je instruc- trice vlak dat niet uit asje blieft!" Ik kon niet nalaten te lachen, terwijl we haar volgden naar het huis. ,Ja, 'nmooie instructrice, hoor! riep ik. „Ik heb de hele morgen smartelijk gewacht op de een of andere „instructie," maar wie er kwam opdagen geen Vic! Je hebt me zelfs niet eens gewezen, hoe ik mijn schop moest vasthou den." Vic keerde zich naar me om met haar plagerigste glimlach. „Ik ben wèl kome opdage, zei ze met nadruk. „Maar ik merkte, dat je geen instructie nodig had van zo'n nederig persoontje als Ik! En toen ging ik maar weer foetsjie, hè wat zei je anders doen? Je had hulp zat, hè? Je zélg me geen eens. Jij niet en je landheer óók niet!" „Vóór ik kon vragen, wat Vic bedoelde met „mijn landheer", stonden we al in de grote keuken met de prachtige staande klok, de grote eiken ladenkast en de lange tafel, die gedekt was voor zeven personen. Dit was de eerste keer, dat Eli sabeth en ik in een keuken ons middagmaal zouden gebruiken. Maar wat ons betrof, had 't gerust een schuurtje, een vliering of 'n kippenhok mogen zijn! Er is geen enkel soort van eetlust, dat 't kan halen bij de wolvenhonger, die het gevolg is van lichamelijke krachts inspanning! Wat een hemels maal! Wat een overvloed yan gekookt spek, aard- appelen, groenten, boter, brood, karnemelk, vruchtentaart en kaas. ..Allemaal eigen producten," ver telde juffrouw Price ons glimla chend. Zij had 't ene eind van de tafel onder haar hoede, terwijl haar man tegenover haar zat aan het andere korte einde. Hun eigen eetkamer aan de voorkant van het huis was een prachtig vertrek met oud eikenhout en zware stuk ken zilver de trots van twee generaties van prijswinnaars op landbouwtentoonstellingen maar zij gaven er de voorkeur aan, met hun Landmeisjes in de keuken mee te eten, omdat dit gezelliger en gastvrijer was. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1947 | | pagina 2